Yanlış Lcd,Led,Plasma Televizyon seçimi,cehalet örnekleri!

Ülkemizde gülsekmi üzülsekmi bir türlü karar veremediğim enteresan bir müşteri potansiyeli var.

Bu müşteri tipi öncelikle her forumda falanca tv nasıldır alsammı diye sorar,cevap verenler olur,bu cevap verenlerde genelde lcd,led,plasma televizyonları mağazalarda görüp izleyen biranda uzman test yorumcuları kesilirler,bilgi kirliği içinde herşey bir birine karışır :)

Genelde eskiden forumlarda zaman ayırıp bilgi paylaşımında bulunmaya çalışırdım bu tür süper yeni uzmanlar sayesinde benim gibi birçok insan artık forumlarda yorum yapmaktan kaçınıyorlar sebebi belli bir takım firmaların müşteri simsarları farklı rumuzlarla müşteri peşinde koşup kendi mallarını satma hırsları yüzünden durum bir hayli karışık hal alıyor.

Ülkemizde ise ciddi bir bilgi kirliği var hemde çok ciddi oranda yanlış bilgilendirme mevcut.

Televizyon almak isteyenler ise malesefki henüz tvyi dahi nasıl kullanacağını bilmediği halde HD yayın,Usb üzerinden film,Hrtz,illa Led olsun diye tuaf bir anlayışa sahipler,aslında tatlı suda deniz balığı avlamak gibi bir durum söz konusu benim için,birazda bu insanları görünce kimse darılmasın ama bana ne deyip yorum dahi artık yapmıyorum durum bu kadarda can sıkıcı hale geldi.

Usb için televizyon alınmaz özellikle film izlemek için,Usb anlamı bellidir,üreticiler size Dvd player yada Blu-Ray player var diye televizyonu satmıyorlar adı üstünde televizyon satıyorlar,Usb üzerinden sırf beleş film izlemek için televizyon alackalara zaten okumak dahi istemiyorum bana çok itici ve haksızca bir davranış olarak geliyor.
Hiç bir test uzmanı zaten Usb üzerinden film kalite yorumu yapmaz,usb üzerinden film izlemeyi ciddiye dahi almaz,profosyonel fotoraf yada amatör videolarınız için bu özellikler televizyonlara eklenmiştir,Film meraklısı olan zaten orjinal filmini alır Blu-Ray yada Dvd Playerında en kaliteli şekilde televizyonun görüntü kalitesinden zevk alarak izler,Film izlemek ciddi bir kültürdür bunun altını çizmek isterim !

Hrtz için televizyon alınmaz bunuda belirtmek isterim,yeni nesil televizyon ve HD recivarlar zaten gelen sinyali otomatik algılıyorlar ona görede size daha kaliteli görüntü sunuyorlar,bunuda bilmemiz lazım 50 hrtz diye televizyon işe yaramaz diyenleride malesefki fazlası ile görmek mümkün.

Kaldıki Hrtzin panele fiziksel etkisi yoktur yani bir panel 600 hrtz olsa dahi doğru sinyal alıcısı yada televizyonun yeterli resim taraması yoksa hrtz olayıda elbetteki sadece rakamdan ibaret kalacaktır.

Televizyon almak isteyen bir kişi öncelikle evinde kullandığı Uydu reciver yada gelen televizyon sinyalini bilmelidir yani SD recivar var ise ve HD yayın izlemeyecekse buna göre seçim yapmalıdır yani gereksiz pahalı üründen uzak durmalıdır,Satandart kalitede bir ürün fazlası ile keyifli bir görüntü alması için yeterlidir.

Hd recivar olupta ben HD yayın izlemek istiyorum diyen ise yine kıstaslarını belirlemelidir,Led tvler şuan yeni ve çoğunda arka ışık sızmaları yaşanıyor 2012 senesinde bu sorun çözülür,bu sebeble Led televizyon alırken mağaza ile değişim şartlarını en baştan konuşmalısınız Bulutlanma oldukça sık görülen sorunlardan biridir özellikle karanlık sahnelerde rahatsız edici hal alır,bir çok farkı ürteicinin markalarında malesef bu sorunu çıplak gözle saptadım,bu sebeble mağaza ile bu konuyu konuşmanızda fayda var.

Şuan için en doğru seçim elbetteki Plazma televizyonlar,Panasonic artık çıtayı yükseltti yani daha kaliteli ürünlerle 2011’e imzasını atıyor,yeni geliştirilmiş forfor etkileri daha hızlı pixsel tepkimeleri net olarak görülüyor,elbetteki Plazma televizyonların tartışmasız SD yayın başarısınıda unutmamak lazım.

SD yayın Ülkemizde halen tartışılmaz 1 nci sıradadır nerdeyse 100 evden 99’u SD yayın izliyor,bu sebeble ürün seçimi dahada önemli bir hal alıyor,ezbere hangi led yada hangi lcd alıyım diye sormadan önce,tavsiye istiyorsanız kullandığınız sinyal alıcınızı anlatın,eski uydu reciver var ise boş yere hangi Led tv alıyım diye sormak biraz tuaf kaçar bunu bilin !

Led tv alacaksanız öncelikle iyi kalitede HD reciver yada HD medya box almalısınız,unutmayın bütün üreticiler Hitachi,Sharp,Panasonic,Samsung,Lg ve diğerleri ilk ürün tanıtımlarında HD reciver ve Medya boxların önemini vurgularlar,çunki üretilen televizyon yeterli kalitede sinyale tepki verirler,eski bir reciverla Led alıpta bu tv çok kötü derseniz komik duruma düşerseniz,bırakın Led tvyi Crt yani tüplü bir tvden daha eski bir recivarla ortalama bir görüntü alırsınız,kaliteli sinyali alamazsınız !

Bu sebeble tavsiye yada televizyon önerisi isterken öncelikle kullandığınız sinyal taşıyan cihazları belirtin,ben size 10 tane %95 memnun kalacağınız paneli listelerim elbetteki kaliteli bir sinyal dağıtıcınız varsa,yoksa en iyi televizyonuda söylesem alırsınız aldığınız günde çıkıp bana en kötü televizyonu aldırdın diyebilirsiniz,oysaki sorıun sizin kullandığınız sinyalin kalitesindedir.

Lcd-Led alacaklar için yine çok önemli aslında en önemli detay varki malesef bundan kimse bahsetmiyor,evlerinizdeki yetersiz voltaj akımı varsa yine alacağınız televizyon Lcd yada Led kötü görüntü verecektir,bunun önüne asla geçemezsiniz dünyanın en kaliteeli medya box yada Hd reciverına sahip olsanız dahi,bu cihazlar kaliteli görüntüyü veremiyecektir,nedenmi Lcd-Led televizyonlar gelen voltajın seviyesine göre inanılmaz duyarlıdırlar çunki pixseller gelen voltaja göre tepki verirler,yapmanız gereken topraklaması çok iyi prizler alın yada gelen sinyali ölçtürün aldığınız televizyona tartışmasız daha kaliteli görüntü alınmasına sebeb olursunuz.

Lcd-Led ürünler yine dikkatli kullanım isterler,yani HD recivar yada medyabox gerekli uzaklıkta olmalıdır,ses sisteminiz ve hoperlarleriniz belirli uzaklıkta olmalıdırlar,cep telefonu yada diğer manyetik alan yaratan cighazlarınız Lcd ve Led televizyonlarınızda belirli uzaklıkta olmaları şarttır,paneller manyetik alanlara karşı duyarlıdır unutmayın.


Konu uzun sorularınız varsa,cevaplarım.

Alıntı yapacak arkadaşlarımdan ricam ise bilgi paylaşımı emek ister lütfen ”www.anlayanbiri.com” olarak belirtirseniz kişiye değil ama emeğe saygıdır,lütfen unutmayalım.

Saygılarımla

andy1Tarih: 12 06 2011
Üst kategori: Şikayet - Eleştiri
Alt kategori: |

'Yanlış Lcd,Led,Plasma Televizyon seçimi,cehalet örnekleri!' hakkında sorular, açıklamalar

 1. merhaba yazınızı keyifle okudum D-SMART HD-PVR UYDU ALICISI+12 AYLIK EĞLENCE PAKETİ + D-VD CLUB ÜYELİĞİ bu cihazı kullanmaktayım. bu linkten bakabilirsiniz.
  http://www.teknosa.com/kategori/ses_ve_goruntu/canak_anten/820/110240362/dsmart_hdpvr_uydu_alicisi12_aylik_eglence_paketi__dvd_club_uyeligi

  mevcut tv mi değiştirmeyi düşünüyorum. önerilerinizi ve tavsiyelerinizi beklerim.
  saygılar.

 2. andy1 dedi ki:

  Şuan tv değiştirmek için aslına bakarsanız biraz erken, ekim sonunda yeni paneller Türkiyede büyük ihtimal satışa çıkmaya başlarlar, gerçi fiyat olarak Türkiye’de bu beklemeye değermi gerçekten yanıtlaması çok zor. Avrupada ise ürünler gerçek fiyatları üzerinden satışa çıktığından alıcıların kampanya bekleme gibi sorunları olmuyor, Türkiyede ise tam tersi seriler nerdeyse tüm Avrupada bittikten sonra indirimler başlıyor.

  Bütcenizi bilmiyorum, fakat şuan ST50 serisi oldukça iyi bir panel yada Samsung ES8000 serisi, Sony HX855 tavsiye edebilirim fakat bahsettiğim seri sanıyorum henüz Türkiyede yok, bu sebeble kafa karıştırmak istemem. Samsung özellikle Sony için abartısız mükemmele yakın bir panel malesef Türkiye fiyatı hakkında bilgim yok.

  HD reciver için yine biraz karamsar yorum ayapacağım fakat malesef digital yayın kalitesi iyi değil, Led ve Lcd tercihiniz varsa, çok dikkatli bir seçim yapmalısınız, düşücem ise Türkiye için en iyi seçenek Plasma serileridir, digital yayınlardaki sinyal kalitesizliği yüzünden, halen 80 milyonluk Ülkede 7-8 tane HD kanal olması bile bunun göstergesi malesefki.

  Sizin düşündüğünüz her hangi bir seri varsa yardımcı olmaya çalışırım,

  Saygılar

 3. öncelikle ilginize çok teşekkür.
  açıkçası ben teknosa dan bir tv almam icap ediyor ve max 2500/3000 arası bir ödeme yapabilirim. samsung ilgimi çekmekte. önerinizi merakla bekliyorum
  saygılar

 4. andy1 dedi ki:

  Samsung serileri o kadar fazlaki, yinede şuan için en iyi paneli olan ES8000 elbetteki tartışmasız sizi memnun edecektir, aslına bakarsak bu panelden daha iyisi Sony HX855 ortalamaların çok üzerinde bir paneldir.

  Bütcenize göre kafanızı karıştırmak istemem fakat, alacğaınız Dsmart hd box keyfini limitlerinde yaşamak istiyorsanız, tavsiyem Plasma yönünde olacaktır, Panasonic ST50 serisi yenilenmiş kalibrasyon ayarları ile gerçek manada oldukça başarılıdır, Lcd ve Led ürünlerde ise yukarda 2 seri yazdım fakat Türkiye fiyatlarını malesefki bilmiyorum, Avrupa satış fiyatına göre yazdım.

  Saygılar

 5. merve kocaeli dedi ki:

  merhaba,
  sitenize tv araştırmalarım sırasında rastladım ve önerileriniz doğrultusunda panasonic plazma 42gw30modeline karar vermiştim fakat türkiye stoklarında malesef yok.magazada lg32lm620modeli önerildi. izleme mesafesi 3metre ve tv izleme amaçlı alabileceğim tv öneriniz varmı?
  ilginiz için şimdiden teşekkür ederim…

 6. Sevgili Üstadım,
  65 inç plasma araştırıyorum…Panasonıc 65 VT50 ile Samsung 65D8000 arasında karasız kaldım…Gönül vt50 den yanada olsa aralarında
  3000 tl .fiyat farkı var…Sizden öğrenmek istediklerim ;
  1- Samsungun plazma serisi vt50 yi görüntü ve arıza kalitesi olarak yakalarmı ???
  2-fiyat farkına değecek kadar kalite farkı varmı ???
  3- Samsungun 65 inç olarak ( plazma ) son serisi hangisidir ???
  4-Samsungda ”buzzing” sorunu var diyorlar,doğrumu ???
  5-Oled Tv’ler ne zaman piyasaya çıkacaklar,çıkmaları vt50 lerin fiyatını düşürürmü??? ( 65 vt50 ‘yi 9100 tl’ye buldum,fiyat daha düşermi yakın zamanda,2-3 ay içinde ??? )…
  mail adresime yazarsanız çok sevinirim…Şimdiden çok teşekkürler…selamlar…

 7. andy1 dedi ki:

  Refik Bey,

  Geç cevabım için çok özür diliyorum.

  Sorularınıza dönersem, şuan VT50 serisin tartışmasız plasma serilerinde Dünyada tartışmasız en iyi paneller arasında, Samsung Plasma serileri ile Panasonic serilerini kıyaslamak farklı bir tartışma ortamı doğurabilir,, her iki cihazda plasma olmalarına rağmen farklılıklara sahipler, VT50 elbetteki daha üst seviye bir ürün, görüntü derinliği ise tek kelimeyle muhteşem cümlesini bu panele kullanabiliriz.

  Samsung D8000 tv amaçlı daha ekonomik olsun diye düşünürseniz elbetteki alınır ve memnunda kalırsınız, SD yayında başarı bir cihazdır, renk kalibrasyon değerleri ise panasonicten farklı ve renkler biraz daha doygundur, bu kötü manasında değil bazıları daha doygun renkleri sever kimiside en doğal renkleri ister birazda kişisel tercihe kalıyor, resim işleme ise panasonicte daha üst seviyede, siyahjlar aynı şekilde daha başarılı.

  Fiyat farkına değecek fark, aslında malesefki var demek gerekiyor, Samsung son serilerinden birini siz belirtmişsiniz, zaten bunun üzeri serilerse bu ay sonu çıkmaya başlar tüm üreticiler için geçerlidir, NOEL YAKLAŞTIKÇA SERİLERİN PİYASALARA GİRME ZAMANIDA GELMİŞ DEMEKTİR.

  BUZZİNG OLAYI sAMSUNGA ÖZEL BİR ŞEY DEĞİL, NERDEYSE HER ÜRÜNDE ÇIKABİLECEK PROBLEMDİR YANİ, GENELLEME YAPMAK YANLIŞ OLUR.

  Oled tvler bu sene sonu piyasalarda olacaklar, fiyatları yaklaşık 10 Bin Euro civarı olacaktır, elbetteki serilere göre fiyatlar değişiklik gösterecektir.

  VT65 şuan için fiyat düşmesi Türkiyede zor görünüyor kaldıki tuaf şekilde Avrupada teknolojik cihazlar eskidikçe fiyatları düşmeye devam eder, Türkiyede tam tersi fiyatlar devamlı yükseliyor, cidden üzücü bir durum, örnek vermek istersem projeksiyon konusunda yazım vardı,Avrupada 560 Dolar olan ürün, Türkiyede 950 dolara çıkmış, oysaki daha ucuza satılıyormuş, her halde talep olunca, firmalarda zam yapıyorlar.

  Tekrar geç cevabım için özür diliyorum.

  Saygılarımla

 8. andy1 dedi ki:

  Merve Hanım,

  Gerçekten size 3 metre için 32 inc tavsiye eden mağazayı tebrik etmek gerekiyor, yada şaka falanmı yapmışlar anlayamadım, üstelikte o cihazda zaten olmaz.

  GW30 serisini bulmak artık zor, tavsiyemse aslında şanslısınız, GW30 yerine UT50 serisini alın, 3D cihazdır SD ve HD yayınlarda sizi fazlası ile ekrana hayranlıkla bağlayacaktır.

  Geç cevabım için özür diliyorum.

 9. hakan manisa dedi ki:

  Öncelikle yazınız için tebrik ve teşekkür ederim.size sorum olucaktı.
  Bu iki ürünün artılar eksileri nelerdir?evde tek çanak ve hdmı girişi olmayan 2002 yılında aldıgım nextstar uydu alıcısı vestel 2002 model tüplü tv var güncelleme yapmak istiyorum.hangisi sd yayını daha iyi gösterir?
  Philips 42PFL6097K ile lg 42LM660s (42LM670s) .(42LM670s ile 42LM660s sadece çerçeve renk farkı var sanırım).samsung galaxy s ve tabletle direkt tv ye kablosuz baglanıp uygulama açabilirmiyim.sizin bana önerebileceğiniz bir marka model varmı?limitsiz internet var evde,tv de digitürkplay açtıgımızda görüntü nasıl olur.

 10. hakan manisa dedi ki:

  bir önceki yazımda 2002 model yazmışım 2006 olucaktı düzeltiyorum.

  http://www.chip.de/bestenlisten/Bestenliste-3D-Fernseher-bis-42-Zoll–index/detail/id/1026/

 11. andy1 dedi ki:

  Burdaki listeyi açıkcası fazla ciddiye almayın, bakın kendimi meth etmiyorum, ilk defa Lcd-Led-Plasmaların naıl kullanılması gerektiğini yazan benim, Avrupa hatta Asya sitelerinde okursabnız ebnim sitemden bir çok alıntıyı görürsünüz.

  Şunu dedim hep, kaliteli harici cihaz ve kablolarla, en kötü Lcd-Led-Plasma tvden bile iyi görüntü alabilmek mümkündür, eskiden firmalar yada firmalardan menfaat bekleyen testerler belli markaları gereksiz yere şişirirlerdi, bunların hepsini daha doğrusu iddialarını çürüttüm, şimdi bakıyorum ben tavsiye ettiğim detayları tüm siteler kopya ederek yayınlıyorlar.

  Bundan sonrası ise, artık Türkiyede bir şey değişt,, kurnazlar ve firmaların avantacıları, her ürünü şişiremeyekler, özellikle hdmi kablo soytarılığı bitmek üzere, bunu Türkiyede her forumda dile getirdim, İnsanlar bilinçli olmaya başladılar, sözde indirim diye, hdmi kablo hediye askı aparatı hediye saçmalıklarıda bitti, hediye denilen kablolarda marka dahi yok, ne olduğu belirsiz kablolayı 5.000 liralık cihaza hediye demek cidden ayıptır.

 12. andy1 dedi ki:

  Eğerki CRT kalitesinde iyi görüntü almak istorsanız, Plasma tartışmasız en ideal seçimdir, sebebi plasmaların tartışmasız Lcd-Led ürünlerden tepkisi hızlıdır yani görüntü daha sonsuz ve kayıpsız olur !

  Örnek veriyorum, uydu reciver vasat ise Plasmada görüntü Lcd-Led ürüne göre %60 daha kaliteli olacaktır, mesela canlı maç yayınlarında, futbol-basketbol-tenis,voleybol aklınza gelen seri hareketleri içeren yayınlarda, vasat bir uydu reciverda görüntü ön planda iyidir fakat arka planda, pastelleşmeler ve pixsellenmeler kaçınılmaz olacaktır, oysaki Plasma tvlerde bu oran yine olur fakar çok az seviyede dikkatinizi çeker, diğer cihazlarda ise arka plandaki çimleri yada kortu tamamen suluboya yada pastel belirsiz bir fon olur, sadece hareketsiz yavaş görüntülerde saha detayını alırsınız.

  Bahsettiğiniz serilerde evet her hangi bir uygulamayı açabilirsiniz, aslında yeni serilerin tümünde nerdeyse bu özellikler mevcut, Smart tv özelliği olanlar zaten tüm erişimlere açıklar, kısıtlı olanlarıda harici adaptorler ile bağlayabiliyorsunuz.

 13. BERKANT istanbul dedi ki:

  hocam ben 500-600 tl cıvarı standart bir lcd rv almak istyorum ama yınede bir görüşünüzü almak istyorum . secerken hangi kriterlere bakmalıyım. mesela en yuksek cozunurluklu model en iyi goruntuyu verir dyebilirmiyim kabaca. bu konuda marka ısrarım yok. daha iyi fiyat performans oranına sahıp alt seviye bir markada da secebilirim. alacagım tv zaten 22 -24 inc olucaktır.
  ayrıca contrast oranları arasında sizce secimi mi etkıleyen durum ne olur ? yukek veya düşük olması acısından ?

 14. andy1 dedi ki:

  Berkant Bey,

  Bahsettiğiniz boyutlarda tv tuber desteği olan monitör tercih edin, hem ayar hemde kontrast değerleri daha iyidir unutmayın monitör panellerde grafik işlemcileri daha belirgin özelliklere sahiptir, tv olarak kullanabilirsiniz.

 15. mami1 ist. dedi ki:

  hocam selamlar yazinizi keske daha once okusaydim belki su an led degilde plazma amis olurdum lg 47la 660s aldim ve bir haftada pisman oldum diye bilirim isik sizmasi hafif bulutlanma ve en kotusu hizli sahnelerde azda olsa dikine bir iki cizgi geri iyade etmeyi basarirsam ne onerirsiniz saygilar

 16. andy1 dedi ki:

  Sayın mami1 ,

  Geçmiş olsun, panelinizi boş yere evde bekletmeyin geri iade edin anlatığınız kadarıyla bir panel hatası var zaten, değişim yapacaklardır, siterseniz Plazma serisi ile değişim hakkınızı kullanabilirsiniz.