Uydu alıcıları ve doğru sistem kurulumu, Detaylar

x

Merhaba Uydu alıcıları konusu Ülkemizde çok basite alınan bir konudur. Özellikle son yıllarda Soğutmacı,Elektrikçi,Sıhhi Tesisatçı,Ev taşıma firmaları, Klimacı, Gibi mesleklerde çalışanlar anten montajı ve cihaz satışı yapmaktadırlar.

Bu konu çok basite alınmaktadır. Konu Elektroniğin haberleşme teknolojileri bölümüne girer ki bu konuda biraz eğitimli olmak gerekir. Öncelikle Kaliteli odaklaması çok iyi ve çapı uygun antan secilmelidir buna müteakip gürültü seviyesi düşük LNB ve standartlara uygun kablo bağlanmalı ve bu sinyalleri işleyip tv ye aktaracak kaliteli bir alıcıya ihtiyaç vardır.

Ülkemizde malesef bu konu çok karmaşık bir hale gelmiştir. İnce saçtan ucuz antenler. Çin malı ucuz ve üzerindeki etiket değerleri ile uyuşmayan lnb ler , kalitesiz ucuz kablolar ve çok kötü dizayn edilmiş Recivierlar satılmaktadır.

Örneğin Çanak+recever +kurulum + 20m kablo 79tl gibi sloganlar yayınlanıyor bazı dükkanlarda bu fiyata kaliteli bir görüntü izlemek mümkün değildir. Hatta Plazma Lcd led Tv gibi Panellerde hiç mümkün değildir.

Böyle bir ortamda kaliteli bir malzeme ile iş yapmakta mümkün değildir. Bu konu çok denetimsizdir. Sizde biliyorsunuzki TSE diye bir şey var buna uyan malesef yok diyebilirim. Kaliteli bir cihaz alan kişilerin öncelikle dikkat etmesi gereken konu montajı yapan kişinin bu konuda ne kadar ehil olduğu. sıradan bir vatandaş bunları nasıl sağlayabilir bu konuda biraz düşünmek lazım. bu konunun bir zorluğuda Piyasada satılan ürünlerin üzerindeki etiketlerin doğru olup olmadığı buda ayrı bir sorundur.

Basitçe şunu belirtmek gerekirse Kablo alınırken TSE damgalı ve RG6-U4 yada U6 olması marka belirtmiyorum her markanın bu kodda kabloları var piyasada lnb ile en az 0.3 gürültü oranında olmalıdır. Daha Azı daha mükemmel olur.

Çanak antene gelince ithal antenlerin malesef ülkemizde hiç şansı yok çünki fiyatları çok yüksek Yaklaşık 10 yıl önce Danimarka üretimi Triax marka anten montajı yapmıştım 95cm Offset anten saç kalınlığı boyası çok kaliteli bir anten Rüzgardan diğer antenlere göre hiç etkilenmiyordu Şu anda satılmıyor sanıyorum.

Yerli üretim olarak birkaç firma var fakat bu markaları piyasaya uydu alıcılarının markasını bastıkları için tanımak mümkün değil. Yani kısacası 5-6 ayrı isim altında çıkıyor.

Uydu alıcılarına gelince Türkiyede Medialink yada Atlanta olarak satılyor. Bu cihazları Lcd Led tv lerde test etme imkanım oldu Görüntü kalitesi ve performansı bakımından ilk baştaki bahsettiğim ucuz cihazlardan daha iyiydi fakat bu markaları Uzman gözüyle değerlendirmek gerekir.Özellikle VT 50 de. Tabiki bu modellerden daha iyi cihazlar var fakat bu cihazlar zor bulunmaktadır.

Bunun dışında birde Binalardaki merkezi sistemler konusunda çok büyük sorunlar var gerekirse bu konuyuda açmak isterim.
saygılarımla

Erdem

Tarih: 07 08 2013

'Uydu alıcıları ve doğru sistem kurulumu, Detaylar' hakkında sorular, açıklamalar

 1. andy1 dedi ki:

  Konu oldukça faydalı özellikle bahsettiğiniz konulardan anlamadığım için Çanak anten ve kurulumu hangi detaylar önemlidir elbetteki bunları sizler biliyorsunuz. LNB seçimi sanıyorum HD olması gerekiyor günümüz teknolojisinde.

 2. Erdem antalya dedi ki:

  Merhaba LNB konusunda üzerinde HD yazması gerekmiyor Sadece Universal LNB olması yeterli bazı Firmalar LNB nin karton kutunun üzerine 1080P Full HD yazıyor bu işten anlayan için komik bir durum Yazmalarına gerek yok. Çünki Universal LNB olması yeter. Zaten yaklaşık 10 yıldır Universal LNB ler kullanılıyor. Aslında Full HD yazısı satıcılar için pazarlama tekniği olarak kullanılıyor. Piyasada LNB olarak bir çok marka var Fakat genellikle Fason üretimler satılıyor. Orijinal olarak Sharp, Inverto,Alps,Gardiner, Thomson,MTI gibi markalar fakat bazıları malesef pek bulunmuyor. Çanak anten ise yerli malı olarak en uygun fiyatlı bilsat marka var fakat genellikle Recever firmalarının ismi reklam olarak antenlere basılsığı için aynı isim başka marka antenede basılabiliyor o yüzden uzman birinden yardım istenmelidir.İthal olarak Triax,Televes gibi markalar bulunabilirse çok daha iyi olur. Kabloya gelince Bahsettiğim kodlarda sahte kablolardan sakınmak için M2, Rençber; Klas, Gibi markalar olabilir kablodada aynı kablolar başka kişilere fason olarak üretildiği için farklı isimlerle görülebilir. Fakat bu konuda en sağlam yaklaşım büyük Elektrik toptancılara bakmak oralarda mutlaka bu markalara rastlamak mümkün. Saygılarımla

 3. humprey bursa dedi ki:

  merhabalar..iyi bir görüntü ve ses için receivar kullanılması gerektiğini söylemiştiniz.Bu tavsiyeleriniz üzerine receivar dünyasına girmeye çalıştım ama bilmeyen biri için çok karmaşık.Hangi özelliklerin gerçek anlamda işinize yarayacağını bu özelliklerle fiyat dengesini kurmakta baya zorlandım.Orta derecede bir receiver da hangi özelliklerin olması gerekir? araştırırken hangi özelliklere bakmamız lazım.Biraz araştırma yaptıktan sonra SONY STR-DN1030 7.2 gözüme iyi gibi geldi.http://www.sonyreyonu.com/asp/product/302/SONY-STR-DN1030-7-2-KANAL-AV-ALICI.Siz ne düşünüyorsunuz. SONY STR-DN840 http://www.sonyreyonu.com/asp/product/1349/SONY-STR-DN840-7-2-KANAL-AV-ALICI . Ya da yamaha RX-V773 http://www.megaoutlet.com.tr/urun/yamaha-rx-v773-bl-siyah-amplifikator_227.aspx?CatId=152 Sizce hangileri öne çıkar fiyat performans açısından.Önerilerinizi rica ediyorum

 4. andy1 dedi ki:

  SONY STR-DN1030 Alınabilir, 108i resim upscale ayapabiliyor, bir çok panelle uyumlu özellikle Panasonic, PS3 veya diğer konsollarla resim kalitesinde belirgin iyileşmeyi görürsünüz, ses ise gerçekten çok iyi ve sorunsuz, 3D desteği mevcut.

  Bana sorarsanız Yamaha bu konuda bir adım önde sebebi SD-HD upscale özelliği ciddi bir avantajdır.

  Fiyat olarak malesef Türkiye ile hiç bir Avrupa Ülkesini kıyaslayamassınız, ben Ssizin yadığınız ürünleri 400 Dolara alabilirim oysaki siz 800 dolardan aşağıya almanız malesef çok zor, bu sebeble vereceğiniz paranın değerini size tam yansıtacak cihazları almak zorundasınız.

  Örnek vermek isterim Arkadaşım sONY DN1030 kullanıyor, fakat tek başına sadece cihazın verdiği performans o kadar iyi değil hd recivier ile tek kelime ile harika tv keyfini yaşayabiliyor, avantajı oyun konsollarında ve 3D cihazlarda elbetteki tartışmasız normal kullanıcdan en az %40 daha iyi performans alıyor. Ses sistemi seçiminde ise şöyle demeliyim en basit bir 5.1 sistemle dahi mükemmel ses kalitesine yakın detayları alırsınız, TV-OYUN-BLURAY-DVD-HDD ses formatlarında kaliteniz %100 inanılmaz sevieylere çıkacaktır.

 5. Erdem antalya dedi ki:

  merhaba bu konuda katkı yapmak istedim. Bahsini yaptığınız cihazlar aslında ideal cihazlardır fakat malesef gelin görünki teknomarketlerde compakt cihazlar satılıyor (DVD amplifikatör birleşik cihazlar) satıcılar genellikle bu cihazları öneriyorlar. taktir edersinizki bu cihazlar performans açısından vasattan ileriye gidemezler. Sizin önerdiğiniz cihazları bu yerlerde çokta anlamıyorlar. Daha doğrusu sizin baktığınız açıdan bakmıyorlar konuya. standlarda sizin tavsiye ettiğiniz cihazlar var gerçekten bu konunun ideali Av receverlar. Bu cihazlaraın en önemli özelliği üzerinde digital ses formatlarını tanıyan ve bu formatları en iyi şekilde işleyen devreler var. Böyle bir Av recever,Sub hoparlör ve uygun Bir 5.1 Hoparlör seti ile harikalar yaratılabilir. Saygılarımla

 6. Erdem antalya dedi ki:

  Merhaba diyer Tv inceleme başlıklarında bazı arkadaşlarımız kötü görüntü performansı aldıklarını söylüyorlar. eğer Uydu alıcısı kullanılıyor ise bu konuda bazı detaylara değinmek isterim. Yeni jenarasyon HD alıcılarda eğer basit bir cihaz değilse Video çıkış ayarları detaylıdır. Çözünürlük ve Herz seçenekleri vardır eğer bu ayarlar doğru yapılmazsa Kötü renk ve resim akışında sorunlar oluşabilmektedir. Örneğin CVBS, RGB, YUV gibi Standartlarda çıkış ayarları olduğu gibi 720P 1080P yada 1080P 50Hz 1080P 60Hz gibi çözünürlük ayarları vardır. Çözünürlük 1080P 50Hz seçilmelidir. Renk sinyali için RGB yada Yuv seçeneği kullanılabilir fakat bu konuda şöyle bir ayrıntı var. Bu ayarlar bazı tv lerde farklı sonuçlara yolaçmaktadır buda Tv nin yada alıcının yapısından kaynaklnabilir. Bunu ancak deneme yanılma yöntemi ile bulabiliriz. Kısaca 1080P 50Hz ve RGB seçilmelidir. Yada bazı alıcı modellerinde YUV seçeneğinde daha iyi renk performansı alınmaktadır. 1080P 60 Hz seçeneği ise kulladığımız panellere uygun olmaması nedeniyle sorun yaratabilir. Kurulum yapılırken bu ayrıntılara dikkat edilirse alıcıdan maksimum resim performansı almak mümkündür. Bir çok Tv kurulumunda Bu ayarları yaptıktan sonra Müşterinin şaşkınlık yaşadığını gördüm. Çünki görüntüde hatırı sayılır bir performans artışı olmuştu. Oysa daha önce Tv nin arızalı olduğunu zannedenler bile oluyordu. Tabiki bu tamamıyle Standartlara uygun bir kurulum için geçerli. Düşük kaliteli bir alıcı le bu detayları yakalmak zordur. Saygılarımla

 7. Erdem antalya dedi ki:

  Merhaba bu konuya bir şey daha eklemek isterim. uydu alıcıların yanında hediye verilen HDMI kablolar genellikle vasat kablolardır dolayısıyle kaliteli bir kablo ile bağlantı yapılmalıdır. bir çok cihazın içerisinden hediye olarak verilen kabloların üzerinde 24K gold yazmaktadır bu genellikle pek doğru değildir.kaliteli bir kablo ile yapılacak olan bu ayarlar gerçek performansın alınmasını sağlar Saygılarımla

 8. Erdem antalya dedi ki:

  Merhaba uydu yayın sistemleri ile ilgili yeni gelişmeler. Fiberoptik sistem artık uydu sistemlerinde kullanılmaya başladı. Türkiyede Tekniksat adında bir firma fiberoptik merkezi sistem konusunda çalışmalara başladı. Yakın bir zamanda Fiberoptik girişli uydu alıcıları ve Optik LNB ler kullanıma başlayacak. Bu sistemin en avantajları.
  1- Tamamıyle kayıpsız sinyal taşıma.
  2-Merkezi sistem uygulamalarında daha verimli ve daha kaliteli çalışma.
  3-Daha kaliteli görüntü.4-aynı kablo üzerinden uydu alıcı çalıştırma.
  Bu sistemin bir güzelliğide eski uydu alıcılarının optik koaksiyel dönüştürücü kullanılarak sisteme adapte edilmesi. Artık bu sistemlerle koaksiyel Kabloların kullanımı tarihe karışacak gibi görünüyor. Bu sistemle kablodan kaynaklanan sinyal sorunlarıda ortadan kalkacak.
  Saygılarımla

 9. Erdem antalya dedi ki:

  Merhaba uydu yayınları konusunda malesef bir karmaşa mevcut. Özellikle Kart paylaşımlı uydu alıcısı olan arkadaşlara bir önerim var bu alıcıya Astra 19 derece uydusuna anten bağlatırlarsa ( bu uyduda genellikle Alman kanalları mevcut) Film belgesel ve ulusal olmak üzere bir çok HD kanal mevcut bu yayınların bazılarının kalitesi öyle yüksekki Tv nizin performansı konusunda çok şaşırtıcı sonuçlar alabilirsiniz. bazı arkadaşlar maçlarda titremeler yada takılmalar olduğunu söylüyorlar bu uydudaki yayınları izlediklerinde önceki izledikleri yayınların bazılarının sorunlu olduğunu görecekler. Bu sorunlar genellikle bit rate oranları ile ilgili Örneğin Arte SD ve HD yayını özellikle SD yayını bizdeki neredeyse bazı HD yayına yakın performans vermekte. Saygılarımla

 10. Erdem antalya dedi ki:

  Merhaba son zamanlarda Forum sitelerinde dolaşırken gözüme çarpıyor Orta sınıf üzeri marka modeller almış kişiler SD performansı kötü diye yazıyorlar aldığı uydu alıcısnın modelini yazmış inanın çok şaşırıyorum Bazende çok sıradan bir cihaz alıp çok kaliteli sonuç aldıklarını söylüyorlar inanın bunada şaşırıyorum.

  Neye göre kime göre iyi yada kötü. Öncelikle dikkat edilecek konu 1- Kaliteli HDMI kablosu 2- Cihazın Video çıkış ayarlarının kontrol edilmesi bazı alıcılar kontrolden geçerken Maksimum değil optimum ayarlarda bırakılıyor.

  Yada Bazen Kullanılan tv ile bir uyuşmazlık yaşanıyor bunlar etkendir. Fakat ne olursa olsun kaliteli bir ürün aldıysanız ufak tefek ayarlarla uyuşma sağlanır. Eğer aldığınız cihaz bütün ideal koşullara rağmen çok radikal ayarlara gerek duymanıza neden oluyorsa iyi resim üretmiyor demektir.

  Eğer cihazı kendiniz bağlıyorsanız ilk yapacağınız iş Kullanım klavuzunu detaylı bir şekilde okumak. ( Bu hatayı hep yapıyoruz Aldığımız her ürün için). Detaylı şekilde okumak size çok avantaj sağlayacaktır.

  Saygılarımla

 11. andy1 dedi ki:

  Size Makedonyadan soru vardı gördünüzmü bilemiyorum, uydu ayarları ile alakalı bir detayı soruyorlardı.

 12. Erdem antalya dedi ki:

  Merhaba Bay Andy Kusura bakmayın gündüz çalıştığım için sadece geceleri nete girebiliyorum. Fakat soruyu aradım bulamadım hangi başlık altında acaba yönlendirirseniz sevinirim şimdiden özür dilerim. Saygılarımla

 13. andy1 dedi ki:

  https://www.anlayanbiri.com/3d-panasonic-tx-p50st30-plazma-tvtestdetayli-inceleme-sonuclar

  İlyas/Makedonya isimli Arakdaşımız rica etmiş, yardımlarınız için teşekkürler.

 14. Erdem dedi ki:

  Merhaba Andy1 bey daha önce yazılarımda bahsettiğim Sunny AT 14700 Uydu alıcısını detaylı bir şekilde inceleme fırsatım oldu Cihazda ilk başta dikkatimi çeken SD ve HD kanallar arasındaki farkın az olması resim performansı vasatın biraz üzerinde genel olarak menüleri sorunsuz çalışsada kanal düzenleme bölümünde kanal sıralama işlemi sorunlu. Bunun dışında kanal değiştirme esnasında ses bazen çok geç geliyor. Cihazda kanal tarama konusu ise eğer antenden gelen sinyal biraz zayıfsa tam bir eziyet yaşatıyor buda cihazın Tuner bölümünün iyi olmadığını gösterir. Bu cihazı ST50 panel Hama 10.2 Gps kablo ile test ettim daha önceki yazımda bu cihazı çok uygun fiyatlı olarak yazmıştım. Sonuç olarak Küçük bir led panelde iş yapar fakat performanslı büyük bir panelde ise yeterli düzeyde kaliteli bir resim almak mümkün değil. Saygılarımla

 15. andy1 dedi ki:

  Çok teşekkür ederim, konuyu tek olarak açmak istiyorum emeklerinizede yazık olmasın.

  Sunny AT 14700 Test sonuçları, bşalığı olarak en azından almayı düşünenler içinde faydalı bir detay olacaktır.

  Desteğiniz için çok teşekkür ediyorum.

  Saygılarımla
  Andy Swezniak

 16. Erdem dedi ki:

  Çok teşekkür ederim Andy 1 bey. saygılarımla

 17. Erdem dedi ki:

  Merhaba uydu alıcıları konusunda bazı detaylarlardan bahsetmek isterim. Piyasada Tv arkasına bağlanan bir sigara paketi büyüklüğünde cihazlar son zamanlarda çok revaçta. Bu cihazlar konusunda Panel kullanıcılarını aydınlatmak isterim. Bu cihazlar verimli cihazlar değildir. 1- merkezi sistemlerde sorun çıkarma ihtimalleri fazladır 2-görüntü kaliteleri vasattır 3- küçük yapılabilmeleri için kullanılan malzemelerden ödün verilmiştir bundan dolayı sinyali almaları ve bu sinyali işllemeleri yetersizdir. Eğer kaliteli bir görüntü istiyorsanız sorunsuz bir kullanım istiyorsanız bu cihazlardan uzak durmanız gerekir. Türksat dışında yabancı yayınları alıyorsanız birden fazla çanak antyen kullanıyorsanız bu cihazlar sizi tatmin etmez. Bu cihazlar eğer ikinci bir odanız yada mutfak tv niz varsa 32” veya Daha küçük bir paneliniz varsa sadece Türksat tek çanak kullanmak kaydıyla iş görebilir eğer 106 ve üstü bir paneliniz varsa çoklu kaliteli bir görüntü beklentiniz varsa set üstü cihazlar tercih edilmelidir. Bu Tv arkası cihazların bir çok model ve markasını inceleme fırsatım oldu söylediğim koşullarda kullanıldığı taktirde iş görür fakat performans arıyorsanız ve büyük bir panel kullanıyorsanız tatmin edici olmaz. Sıradan set üstü bir HD alıcı dahi size daha iyi sonuç verir. Çünki sıradan bir set üstü cihazda bu cihazın yarı büyüklüğünde Tuner var bu eşyanın tabiatına aykırı bir şey. forum sitelerinde görüyorum öve öve bitiremiyorlar bu yorumlara şaşırıyorum. Fakat şaşmamak lazım çünki daha iyisini görmeyince insan elindekini çok iyi zannnedermiş. Şu anda bir arkadaşımın bir süre önce satın aldığı Tv arkası alıcıyı incelemekteyim inanın çok problemli bir cihaz bazı frekansları görmüyor bazı frekanslarıda zayıf görüyor elimde ölçüm cihazları olduğu için sorunu inceleyebiliyorum aynı antene normal bir hatta Ali işlemcili bir set üstü cihaz bağlıyorum daha verimli çalışıyor ki bu cihazıda bir meslektaşımdan ödünç aldım denemek için. malesef bu konuya hiç kimse değinmiyor yada ben görmedim. Ben Bu konuda kendimi zman olarak görmüyorum fakat çok fazla merkezi sistem yada bireysel sistem kurulumu yaptığım için bu cihazlarla çok haşırneşir olmak durumunda kaldım örnek veriyorum 10 tanesini incelediysem bunun nerdeyse markaları modelleri farklıda olsa çoğu birbirinin aynı hatta kumandaları bile aynı. Bir merkezi sistem kurulumunda kullanıcı abonelerinden şikayet aldığım zaman eve gidip inceleme yaptığımda genellikle ya Ucuz çin malı set üstü bir cihaz yada Tv arkası cihaz ile karşılaştım. Müşteriyi ikna edemediğim zaman yanımda götürdüğüm standartlara uygun bir cihazı bağlayıp çalıştırarak farkı gösteriyordum. Uydu alıcı alacak olan arkadaşların bu konuya dikkat etmesini ve boşa para harcayıp hayal kırıklığı yaşamasını istemediğim için bu yazıyı yazdım. Saygılarımla

 18. Erdem Antalya dedi ki:

  Goldmaster Ranger plus Uydu alıcı test detay.
  Merhaba Goldmaster Ranger Uydu alıcıyı yakın bir zamanda test etme imkanım oldu. Öncelikle söylemem gerekir ki Tv arkası alıcılara pekte sıcak bakmıyorum nedenlerinide daha önceki yazılarımda yazmıştım. Ranger Plus Ali işlemcili bir cihaz. Goldmaster in üst modellerinde ST işlemci Orta modellerindede Conexant işlemci kullanılıyor. Daha eski modellerde IBM işlemci kullanılmıştı SD modellerde fakat bu cihazlar Kore Üretimi Topfield Board tı. Ranger e gelince cihazı test ettiğimde beni fazla şaşırtmadı daha önceleri bu cihazı görmüştüm fakat bu kadar ayrıntılı incelemdim. Görüntü kalitesine gelince vasat üstü diyebilirim diğer tv arkası cihazlardan daha iyi fakat performans olarak yeterli değil. Özellikle belirteyimki son zamanlarda SD yayınlar konusunda ki şikayetlerin nedenini bu cihaz bana öğretti. Test yaparken Kanal D yeyınlanan sabit stüdyo programını Kablo Tv ile karşılaştırdım inanın arkadaşlara hak verdim İnsan yüzleri kahve veya kavun içi tonlarda oysa kablo tv de normal ten rengi var resim ayarlarını değiştirdim fakat hiçbir şey değişmedi. Buradan söylüyorum Panelin SD kanallarda kahve tonlarda gösterdiğini söyleyen arkadaşlara kesinlikle Bu olay Panelden kaynaklanmıyor. Tamamıyla Uydu alıcıdan kaynaklanan bir problem. Tabiki Ali işlemcininde buna katkısı bir hayli fazla. Tunere gelince diğer tv arkası cihazlardan kuvvetli fakat set üstü cihazlardan zayıf. Kullanım kolaylığına gelince menüleri rahat kullanışlı fakat kanal taşıma konusu karışık ve biraz hantal ( bu çok önemli çünki burada kullanıcıların tarafından bakarak yorumluyorum) Frekans tarama ve kurulum iyi denilebilir. Puanlama yaparsak resim kalitesi için:6 Tumer için :7 Kullanım ve menüler için:7 diyebiliriz. Bu cihazı ben illaki TV arkası almak istiyorum diyenlere tavsiye edebilirim Fakat iyi mükemmel görüntü performansı isteyenleri hayal kırıklığına uğratabilir. Genel ortalama olarak :7 denebilir. Fiyat performans olarak :5 200-230 TL Kısacası şunu belirteyim kaliteli bir alıcının Fiyat sınırı 300Tl nin üzeri olarak görünüyor. Şu ana kadar test edebildiğim hiçbir alıcı kablo tv nin performansını yakalayamadı. Bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Özellikle Plazma panel kullanan arkadaşlara kesinlikle bu tip cihazlar performans bakımından yetersiz olacaktır hele kablo tv kullanmışlarsa bu fark öne çok fazla çıkar. Aslında fırsatım olmadı zaman sınırlı olduğu için farkı fotoğraflayamadım fakat ilk fırsatta kablo tv ile farkı fotoğraflayacağım. Saygılarımla

 19. Erdem Antalya dedi ki:

  Merhaba Goldmaster Ranger Plus için ilave olarak söyleyebileceğim SD performansı vasat HD performansıise vasatın biraz üzeri Cihazı ST 50 ve Philips 47PFL3007H LCD Televizyon da test ettim Hama HDMI kablo kullandım Türksat ve Astra 19 derece uydusunda test ettim. ST 50 de HD olarak biraz daha iyi performans sağladı fakat diğer phillips tv de SD HD arasındaki fark çok azdı neredeyse aynı diyebilirim. Burada çok ilginç olan LCD tv de cihazın performansı biraz daha düşük olarak tespit ettim. Bu arada bu cihazlardaki işlemciler konusunda diğer forum sitelerinde gördüğüm yazılar beni şaşırtıyor çünki anladığım kadarıyla Elektronik bilgisi olmayan kişilerde bu konuda çok ayrıntılı yazılar yazıyor daha sonra bu konuda detaylı yazım olacak Saygılarımla

 20. Ali Antalya dedi ki:

  Merhaba Erdem Bey,
  Yakin zamanda Plazma ya da LED almayi dusunuyorum. Tv yi browserdan ve youtube tan film ve cesitli videolarda da kullanacagim.
  Piyasadaki Tivibu, Teledunya, D Smart ya da Digiturk gibi saglayicilardan hangisini onerirsiniz? Bunlarin kendi verdikleri receiver vs yeterli midir? Ayrica bir smart tv icin en az ne hizda internete ihtiyac vardir? Ornegin Teledunya bulundugum semtte 8 mbit e kadar saglayabiliyor o da maksimum saglayabildigi, daha da dusebiliyormus hiz siklikla (en azindan satis temsilci acikca belirtti bunu). Nasil bir saglayici ve internet onerirsiniz. Sorularim sacma gelebilir kusura bakmayin bu konuda oldukca amatorum. Simdiden tesekkur ederim.

 21. hasan ankara dedi ki:

  merhabalar erdem bey
  andy1 beye yazmıştım sizi önerdi yazıyı buraya kopy yaptım
  öcelikler : 1-upscaling özelliği olan av recevier
  2-türkiye şartlarında kullanabileceğim hd uydu alıcı
  konuları idi.
  ülkemizin yapısı ve dünya üzerinde ki karmaşa nedeni ile tl-avro-dolar arasında ki dalgalanmalar benim gibi sabit kamu çalışanı geliri olanları yakından olumsuz etkiliyor ve isteklerimizi karşılamakta hem zorlanıyoruz hemde vazgeçebiliyoruz.
  bazı düşüncelerim var ve bu konularda güncel bilgilerinizi okumak isterim.
  panasonic 55vt50 3d smart vierra tv var– yakında süresi bitecek dsmart var ve bu dsmart hd uydu alıcısı bina sistemimiz yeni multıswıc santral-42-13-07 çanaklar-kalbolama-lnb vs. herşey yeni iken ds hd sürekli kanal değiştirmelerde sinyal yok uyarısı veriyor ve tp taratmalar vs. açıyoruz-günü dakikası ve saniyesi tutmuyor-bu konuda ds hiç bir çözüm bulamadı forumları vs. dolaşıp incelediğimde bası uydu alıcıların multisiwic-diseg vs. seçtiği ve bu nedenle sinyal vb. sorunların yaşandığı söylendi.
  bu vb. konulardan bıkmış durumda iken yeni almayı düşündüğüm ürün de de bu sorunu yaşamak istemediğimden genel bir bilgi olarak sundum.
  gelelim düşündüklerime: upscaling özellikli av recevier yamaha önermiştiniz ama artık yukarıda ki para konusu nedeni ile en düşün modelde olsa türkiye de epey pahalı durumda ve satıcısı yok bu nedenle upscaling özelliği net olan awrecevier 2000tl altında bulmak zor bu nedenle vazgeçtim.
  gelelim ikinci kısıma uydu alıcısı kısmı, yazılarınızı sürekli takip ettiğimden genel bir durum yazmak istedim ki ipucu olabilsin.
  1-uydu alıcı ve medya oynatıcı özelliği birlikte olan bir ürün düşünüyorum
  2-genellikle enaz 2tb hdd-usb den hd-3d film izlemede sorun yaratmayan, takdığımda 3d film formatını tanıdığı gibi 3d filme ait altyazı formatlarınıda tanıyarak sıkıntı yaratmadan oynatacak bir uydu alıcı
  3-yine eğer varsa ki aşağıda bazı türkiye satışlı ürünleri paylaşacağım, görüntüyü iyi sunabilecek e2-android-linux diğer vb. yazılımlı uydu alıcı
  4- bilginiz dahilindedir, XBMC medya paylaşımı gittikçe popüler olmaya başladı, bununla ilgili donanımsal ve yazılımsal yeterlikli uydu alıcı
  5-bunların yanında yapmak istediklerim, bakış açınız gereği ilginç bulabilirsiniz ama cccam server-ıptv-web-tv gibi ücretli ve ücretsiz paylaşımları sıkıntısız (tesisat ve internet hızları ile server sağlayıcı sıkıntısı olmadığını varsayarsak) bir uydu alıcı
  düşünüyorum.
  türkiye ankara olunca yurtdışı ürünler yazılımsal destek vb. sorunları ile maalesef yabancı dil bilgisi vb durumlar nedeni ile zor oluyor geriye türkiye distb. lerin getirdiği ya da isim değişikliği ile ürettirdikleri uydu alıcılar kalıyor
  ben birkaçını aşağıda sunuyorum,
  sizden açık yüreklilikle net fikirlerinizi-eleştiri-yorum-önerilerinizi bekliyorum
  saygılar
  1-http://www.uydumarket.net/Atlanta-Smart-G4,PR-78631.html
  xbmc üzerine çalışan bir uydu alıcı şu an yazılımsal birçok sorunları var
  2-http://www.uydumarket.net/Next-Machina-Full-HD-3D-SUPER-Uydu-Alicisi,PR-79477.html
  bu uydu alıcısı upscaling özelliğinden bahsetmekte ve birçok detaylar sunmakta türkiye de yazılımsal destek bulmakta ama next ürünleri genelde 2 yıla yakın destek sunarken yeni ürünler çıkınca bunların yazılımsal desteği dama-çöpe atılır duruma geliyor
  3-http://www.uydumarket.net/VU-Duo2-Full-HD-1080p-Uydu-Alicisi,PR-62541.html
  bu ürün alman menşei ile türkiye de şu an için en sağlam ve en donanımsal yazılımsal destek buluyor ama fiyat pahalı ve ben bu ürünün fiyatından dolayı ne katkı sağlar bir ürün olduğunu çözemedim
  4-http://www.hepsidijital.com/GIGABLUE-HD-QUAD-PLUS-on-siparis-_316821.html#0
  bu ürün de e2 tabanlı ve türkiyede geniş satış buldu şimdilik destek çok iyi ve donanımsal olarak da iyi
  5- awrecevier olarak da http://gsaelektronik.com/urun/pioneer-htp-332-sinema-sistemi_684.aspx?CatId=213
  bu ürün var ama ben sizin de öneriniz doğrultusunda upscaling özelliği olmayan bir aw pek düşünmüyorum, düşüncem de parayla ilgili rafta durmakta ama bu ürünü alsam bile diğer 4 maddede ki ya da sizin önereceğiniz görüntü kalitesini iyileştirerek sunabilen bir uydu alıcısı bulabilirsem 5 numaraya sizin yorumlarınız doğrultusunda sıcak bakabilirim
  ilginize teşekkür eder değerli yorumlarınızı beklerim