TTNET Gn.Md, BTK kurallarına uymak zorundayız,Gn.Md.sizlerden gelen soruları cevapladı.

Siz sordunuz, TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz cevapladı!

TechnoLogic 11 Haziran 2012 8

 

Teknoloji şirketlerinin yöneticilerini sizlerle buluşturmak amacıyla düzenlediğimiz interaktif röportaj dizimizin ilkinin konuğu TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz oldu. Yılmaz’ı ofisinde ziyaret edip, sizlerden Twitter, Facebook ve e-posta yoluyla gelen kendisine ilettik.

Yılmaz’ın sorularınıza verdiği cevaplarınızı aşağıda bulacaksınız. Sorulardaki ortak noktaları kendisine ayrıca yönelttik ve ortaya yaklaşık yarım saatlik geniş bir söyleşi çıktı. O söyleşiyi de ilerleyen günlerde sizlerle paylaşacağız.

Soru ve cevaplara geçmeden önce, Tahsin Bey’e, sorularımızı yanıtladığı ve böyle bir çalışmaya bizimle birlikte katılmayı kabul ettiği için TechnoLogic ekibi ve okurlarımız adına çok teşekkür ediyoruz.

 

E-POSTA İLE GELEN SORULAR:

 • Ali Şancı: TTNET neden eski müşterilerini cezalandırıyor? Yeni müşterilerine telefonsuz veriyor ama benim gibi 10 yıllık bir müşterisi telefonunu kapattırınca cezalandırıyorlar. Bu yıl Çorum’da sırf bu nedenle onlarca müşterinin ADSL’ini günlerce kapattılar.

Yanıt: Sayın Ali Şancı, Mevcut müşterilerimize sunduğumuz çok avantajlı indirim ve cihaz kampanyalarımız bulunuyor.  Bu indirim ve kampanyalarımızı bağlılık indirimleri gibi çeşitli avantajlarla da destekliyoruz. Uzun zamandır bizimle olan müşterilerimizin memnuniyetini, önümüzdeki dönemde yeni planladığımız kampanya ve fırsatlar ile daha da artırmayı hedefliyoruz. Müşterilerimiz çağrı merkezimizi aradığında bu kampanyalar hakkında detaylı bilgi alabiliyor ve kampanya başvurusu da yapabiliyorlar.

 • İbrahim Öztürkcan: TTNET neden hatemark?

Yanıt: Sayın İbrahim Öztürkcan, Türkiye’nin iletişim ve eğlence şirketi TTNET olarak, 6 milyonu aşkın abonemizle 30 milyondan fazla insanın hayatına dokunuyoruz. Müşterilerimizi dünyadaki gelişmeler paralelinde, yeni ürün ve hizmetlerle tanıştırarak memnuniyetlerini artırmak için çalışmaya devam ediyoruz. Digital Age dergisinin yaptırdığı bir araştırmaya göre, 2011 yılının “lovemark”ları arasında TTNET de yer alıyor. Bu araştırmaya göre 2011 yılının “en sevilen internet servis sağlayıcısı” seçildik. Müşterilerimizi dinlemenin, sorunları doğrudan onların gözleriyle görmemizin markamızı daha ileriye götürmek için yol gösterici olduğuna inanıyoruz. Her müşterimiz bizim için çok önemli ve müşterilerimizin beklentilerine yönelik ürünler üretmek için çalışıyoruz. Bu nedenle ben ve ekibim müşterilerimizle zaman zaman bir araya gelerek, onlarla yüz yüze sohbet ediyoruz.

 • Mehmet Altın: Adil kullanım kotasını aşmadığım halde mayıs ayı boyunca 1mbit internet almamın sebebi nedir? Aradığım çağrı merkezi çalışanlarının arıza kaydı almaktan başka yaptıkları ve arıza kaydını da kafalarına göre 2-3 gün sonra kapatmaları nedir sorarım size? Parasını verdiğimiz hizmeti sizin kurallarınıza göre bile alamıyoruz. Bırak 50 GB kotayı aşmayı, 1 Mayıs’tan beri hiç hızım yükselmedi ki!!

Yanıt: Sayın Mehmet Altın, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylanarak yürürlüğe giren Adil Kullanım Noktası, tüm kullanıcıların şebeke kaynaklarından aynı kalitede hizmet alabilmesine olanak sağlamak amacıyla devreye alınmıştır. Adil Kullanım Noktası sayesinde şebeke üzerindeki yoğunluk dengelenerek kaynakların en verimli ve en adil şekilde kullanılması sağlanır. Adil Kullanım Noktası, ay içinde internet paketine ait belirtilen veri indirme miktarının aşılması durumunda uygulanır. Bu durumda ayın geri kalan günlerinde veri indirme hızı 1 Mbps olacak şekilde düşürülür. Yeni aya girildiğinde, Adil Kullanım Noktası uygulaması öncesi hattın desteklediği hız tekrar sağlanır. Durumunuzun kontrol edilebilmesi için; 444 0 375 numaralı müşteri hizmetleri merkezinden veya Twitter’da bulunan TTNETDestek hesabından bizimle direkt temasa geçmenizi rica ederiz. Müşteri Hizmetleri Merkezimiz, gelen talepleri tek tek değerlendirmekte ve çözüm üretmektedir.

 • Mustafa Şen: Neden altyapınızı güçlendirmeden herkese internet dağıttınız ve neticesinde sınırsız interneti sınırladınız? Altyapı ileride daha da yetmez hale gelecek. Adil Kullanım Kotası bu durum için kesin bir çözüm mü? Daha da yetmediğinde dengeyi sağlamak için hızları 0.5 Mbit’e mi düşüreceksiniz? Teşekkürler.

Yanıt: Sayın Mustafa Şen, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylanarak yürürlüğe giren Adil Kullanım Noktası, tüm kullanıcıların şebeke kaynaklarından aynı kalitede hizmet alabilmesine olanak sağlamak amacıyla devreye alınmıştır. Adil Kullanım Noktası sayesinde şebeke üzerindeki yoğunluk dengelenerek kaynakların en verimli ve en adil şekilde kullanılması sağlanır. Şirketimiz, Türk Telekom’dan toptan seviyede “Veri Akış Erişimi” modeliyle temin etmekte olduğu internet erişim hizmetini müşterilerine perakende seviyede sunmaktadır. Adil Kullanım Noktası, toptan ürüne ilişkin bir husustur. Limitsiz paketlerde, kotalı paketlerde olduğu gibi bir kota aşım ücreti uygulaması bulunmamaktadır. Bu anlamda, limitsiz paketlerde internet herhangi bir kota aşım ücreti olmadan sınırsızca kullanılabilmekte, sadece Adil Kullanım Noktası’ndan sonra hız düşümü yapılmaktadır. Müşterilerimizin her türlü ihtiyaçlarına yanıt vermeyi ilke edinen bir şirket olarak, interneti yoğun kullanan müşterilerimiz için Adil Kullanım Noktası’na tabi olmayan (8LİMİTSİZ) adlı bir paket seçeneğimiz bulunuyor.

 • Atakan Uslu: Merhaba Tahsin bey, Sayısızca fazla kişinin merak ettiği bir şey olsa gerek söyleyeceğim. Birçok kişinin de merak ettiği gibi, bilmem kaç mbit’e kadar kullandığımız ve abone olduğumuz halde internetimiz neden yavaş? İnternet ve özellikle hız ile ilgili gelişmeler & çalışmalar yapılıyor mu? Bilgi verirseniz çok sevinirim. Sevgi ve saygılar.

Yanıt: Sayın Atakan Uslu, Müşterilerimizin beklenti ve ihtiyaçlarını karşılamak üzere, Türk Telekom tarafından altyapı çalışmaları yurt genelinde devam etmektedir. Plan çerçevesinde yeni yerleşim alanlarında olduğu kadar mevcut yerleşim yerlerinde de altyapının iyileştirildiği görülmektedir. ADSL hizmetinden fiber internete geçiş için Türk Telekom tarafından yapılan çalışmalar ve yatırımlar devam etmekle beraber, TTNET olarak biz de altyapısı uygun olan lokasyonlarda fiber altyapısı üzerinden internet hizmetini 2012’nin Şubat ayı itibarıyla 81 ilde müşterilerimize sunmuş bulunuyoruz. TTNET FİBERNET hizmetimiz kapsamında; erişim altyapısı ve kullandıkları paketleri uygun olan mevcut müşterilerimizi kotasında ve faturasında herhangi bir değişiklik olmadan, otomatik olarak uygun TTNET FİBERNET paketlerine geçirmekteyiz. TTNET olarak bugüne kadar 90 binden fazla abonemiz ADSL’den fibere geçiş yapmış durumdadır ve bu sayı gün geçtikçe artmaktadır.

 • Ahmet Orhan: TTNET Genel Müdürü’ne sorularım: 1- İnternet diğer ülkelerde çoğunlukla ya daha hızlı ya da ucuz ama Türkiye’de aşırı derecede pahalı. Hele ki artık her şey internet olmaya başladığı bir dönemde bu fiyatların neden bu kadar pahalı? 2- Adil Kullanım Kotası diyorsunuz ama biz kullanmaya başladığımızda böyle bir şey yoktu niye bunu zorunlu olarak kullanıyoruz? Anlaşmamızda bunlar yoktu. 3- Sınırsız kullanıcısıyım aylık oldukça fazla bir ücret veriyorum ve bir de netim ya adil kotadan dolayı yavaşlıyor ya da normal (her ay olan ) bir yavaşlık oluyor. Hem sınırsız kullanma hem de bu ücret dolayısıyla hizmetimde buna eşdeğer olması lazım iken bu sorunlar normal deyip geçiliyor. 4- Ben 4-5 yıllık bir aboneyim ama yeni aboneler 19 liraya ya da 29 liraya filan 6 ay, 12 ay net kullanırken bizler eski abonelere yönelik kampanya yok. Eğer bu ücretlerde hizmet veriliyorsa neden biz bu kadar pahalı kullanıyoruz. Eski abonelerinizi düşünmüyorsunuz. Sadece ayda yılda bir arayıp bazı hizmetleri deneyebileceğimizi söylüyorsunuz. Mobil iletişim firmaları bile eski abonelerine ya fazla kontör ya da dakika ya da indirim yapıyorken sizler sürekli bizim üzerimizden para kazanmanıza rağmen neden bir kampanya ya da farklı bir şey yapmıyorsunuz.

Yanıt: Sayın Ahmet Orhan, Birinci sorunuza Türkiye’de en çok tercih edilen paket olan NETLİMİTSİZ paketimizi baz alarak yaptığımız bir karşılaştırmayla yanıt vermek isterim.  İngiltere merkezli Analysys Mason firması tarafından Eylül 2011’de yayınlanan rapora göre bu paket muadili paketler dikkate alındığında OECD üyesi ülkeler için ortalama ücret 27.40 Euro’dur. Aynı raporda, Türkiye’de bu kategoride yer alan NETLİMİTSİZ paketinin bedeli ise PSTN (Sabit Telefon Hizmeti) ücreti hariç 26.82 Euro olarak verilmiştir. PSTN ücreti dahil edildiğinde ise ücretler OECD ülkeleri için 38,62 Euro’ya TTNET için 36.77 Euro’ya çıkmaktadır. Görüleceği üzere TTNET tarafından sunulan hizmetler OECD ülkeleri ortalamalarının altında kalmaktadır. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylanarak yürürlüğe giren Adil Kullanım Noktası, tüm kullanıcıların şebeke kaynaklarından aynı kalitede hizmet alabilmesine olanak sağlamak amacıyla devreye alınmıştır. Şirketimiz, Türk Telekom’dan toptan seviyede “Veri Akış Erişimi” modeliyle temin etmekte olduğu internet erişim hizmetini müşterilerine perakende seviyede sunmaktadır. Adil Kullanım Noktası, toptan ürüne ilişkin bir husustur. Adil Kullanım Noktası, ay içinde internet paketine ait belirtilen veri indirme miktarının aşılması durumunda uygulanır. Bu durumda ayın geri kalan günlerinde veri indirme hızı 1 Mbps olacak şekilde düşürülür. Yeni aya girildiğinde, adil kullanım uygulaması öncesi hattın desteklediği hız tekrar sağlanır. Bu noktada yaşadığınız bir sorun olduğunda 444 0 375 numaralı müşteri hizmetleri merkezinden veya Twitter’da bulunan TTNETDestek hesabından bizimle direkt temasa geçmenizi rica ederiz. Müşterilerimizin her türlü ihtiyaçlarına yanıt vermeyi ilke edinen bir şirket olarak, interneti yoğun kullanan müşterilerimiz için Adil Kullanım Noktası’na tabi olmayan (8LİMİTSİZ) ayrıca adlı bir paket sunmaktayız.  AKN ile ilgili bilgilendirmeler gerekli kanallarda yapılmaktadır. Abonelik sözleşmelerinde ve taahhütnamelerde ve web sitemizden detaylı bilgiye ulaşılabilmektedir. Mevcut müşterilerimize sunduğumuz avantajlı kampanyalarımızın iletişimi yapılmadığından direkt bilinmiyor olabilir. Ancak müşterilerimiz çağrı merkezimizi aradığında bu kampanyalar hakkında detaylı bilgi alabilmekte ve kampanya başvurusu da yapabilmektedir. Halihazırda mevcut müşterilerimize sunduğumuz çok avantajlı indirim ve cihaz kampanyalarımız bulunuyor.  Bu indirim ve kampanyalarımızı bağlılık indirimleri gibi çeşitli avantajlarla da destekliyoruz. Uzun zamandır bizimle olan müşterilerimizin memnuniyetini, önümüzdeki dönemde yeni planladığımız kampanya ve fırsatlar ile daha da artırmayı hedefliyoruz.

 • Erdem Gönenç: Merhabalar; Öncelikle iyi çalışmalar dilerim Türkiye’de kullanılan interneti dünyadaki durumu ile alakalı olarak nasıl görüyorsunuz? (hem fiyat hem de performans olarak) Türkiye’de kullanılan internetin temel taşı olan TTNET adil kullanım adı altında birçok kullanıcıyı sınırlıyor. Bu konuya bir açıklık getirmeyi ne zaman düşünüyor? Özellikle benim gibi teknolojiyi takip eden insanlar için birçok şekilde download yapma ihtiyacımız var. Özellikle kendi adıma MCT olduğumdan dolayı Microsoft’un çıkardığı tüm ürünleri takip etmem gerekiyor. Şu an bir DVD’nin min. 7 GB olduğunu düşünürseniz bu adil kullanım olayı oldukça bizleri etkilemekte. Bu konular ile alakalı olarak bizleri aydınlatırsanız sevinirim. Saygılarımla

Yanıt: Sayın Erdem Gönenç, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) 2011 4. Çeyrek Raporu’na göre Türkiye’deki internet kullanıcılarının yüzde 80’i 8 Mbps hızındaki interneti tercih ediyor. Türkiye’de 8 Mbps hız üzeri internet kullanım oranı ise yüzde 7.8. Bu oran Avrupa’da ortalama yüzde 29 civarındadır. Türkiye’de en çok tercih edilen paket olan NETLİMİTSİZ paketimizi baz alarak bir karşılaştırma yapmak faydalı olacaktır. İngiltere merkezli Analysys Mason firması tarafından Eylül 2011’de yayınlanan rapora göre bu paket muadili paketler dikkate alındığında OECD üyesi ülkeler için ortalama ücret 27.40 Euro’dur. Aynı raporda, Türkiye’de bu kategoride yer alan NETLİMİTSİZ paketinin bedeli ise PSTN (Sabit Telefon Hizmeti) ücreti hariç 26.82 Euro olarak verilmiştir. PSTN ücreti dahil edildiğinde ise ücretler OECD ülkeleri için 38,62 Euro’ya TTNET için 36.77 Euro’ya çıkmaktadır. Görüleceği üzere TTNET tarafından sunulan hizmetler OECD ülkeleri ortalamalarının altında kalmaktadır. Müşterilerimize fiber internet hizmetini aynı fiyata vererek hem hızlı hem de limitsiz internet keyfini OECD ülkelerinden daha ucuza sunmaktayız. TTNET olarak, Türkiye ve dünyadaki internet servis sağlayıcısı şirketler gibi Adil Kullanım Noktası uygulamasına tabiyiz. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylanarak yürürlüğe giren Adil Kullanım Noktası, tüm kullanıcıların şebeke kaynaklarından aynı kalitede hizmet alabilmesine olanak sağlamak amacıyla devreye alınmıştır. Şirketimiz, Türk Telekom’dan toptan seviyede “Veri Akış Erişimi” modeliyle temin etmekte olduğu internet erişim hizmetini müşterilerine perakende seviyede sunmaktadır. Adil Kullanım Noktası, toptan ürüne ilişkin bir husustur.

 • Enes Aydın: AKK’nın (benim tabirimle internet özgürlüğünün kısıtlanması) kaldırılmasını canı gönülden istiyorum. AKK için bir site kurmuşlar ve 42 bin den fazla kişi siteye imzasını bıraktı. Buna ben de dahilim. Ay başında AKK’yi 3-5 gün içerisinde aştım diye hızım 3 haftadır 1Mbps. Aylık 59 lira fatura ödüyorum. Böyle adalet mi olur? Kendi paramla perişan oluyorum. 50 GB nedir ya, dalga geçer gibi. Şu an sakinim, sakin olmasam daha ağır hitaplarda bulunurdum ya neyse. İnşallah AKK SAÇMALIĞINI KALDIRIRSINIZ.

Yanıt: Sayın Enes Aydın, TTNET olarak, Türkiye ve dünyadaki internet servis sağlayıcısı şirketler gibi Adil Kullanım Noktası uygulamasına tabiyiz. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylanarak yürürlüğe giren Adil Kullanım Noktası, tüm kullanıcıların şebeke kaynaklarından aynı kalitede hizmet alabilmesine olanak sağlamak amacıyla devreye alınmıştır. Şirketimiz, Türk Telekom’dan toptan seviyede “Veri Akış Erişimi” modeliyle temin etmekte olduğu internet erişim hizmetini müşterilerine perakende seviyede sunmaktadır. Adil Kullanım Noktası, toptan ürüne ilişkin bir husustur. İnterneti yoğun kullanan müşterilerimiz için Adil Kullanım Noktası’na tabi olmayan (8LİMİTSİZ)  adlı paketimiz bulunmaktadır.

 

TWITTER ÜZERİNDEN GELEN SORULAR:

 • Ahmet Ekicİ @EkiciAhmett İyi günler TTNET GM’ye engelliler için hazırlanan paketlere geçiş kapatıldı mı? Telekom müdürlükleri başvuru almıyor.

Yanıt: Görme Engelli Kampanyası 28 Şubat 2012′de sona ermiştir. Dönemsel bir kampanyadan ziyade engellilere özel indirimli paketlerimiz müşterilerimize sunulmuştur. Engelli müşterilerimiz tüm Türk Telekom Ofisleri’nden başvuru yapılabilirler. Ayrıntılı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

 • @celalettinercan Bizi sömürmekten ne zaman vazgeçecekler? İnternet için aylık 65+22.5=87.5 TL ödüyorum ve hizmet kalitesi berbat.

Yanıt: Hizmet kalitenizi kontrol edebilmemiz için 444 0 375 numaralı müşteri hizmetleri merkezinden veya Twitter’da bulunan TTNETDestek hesabından bizimle direkt temasa geçmenizi rica ederiz.

 • @inalgo Kazanmakmak aldatıcı bir reklam mı? Eğer değilse neden işlemiyor? Üyelikten 3 ay sonra harcanır deniyor. 4 ay oldu, neden yok?

Yanıt: KAZANMAKMAK, Türk Telekom ve TTNET işbirliği ile kurulan bir sadakat programıdır. Program kapsamında, KAZANMAKMAK üyeleri puan kazanıp ve kazandığı puanları KAZANMAKMAK kataloğu üzerinden harcayabilecektir. Programa şu an sadece üye kaydı alınmaktadır. Ama yaptığımız marka işbirlikleri ile KAZANMAKMAK üyelerine indirimli alışveriş imkanı sunmaya başladık. Geçtiğimiz hafta program lansmanı için yaptığımız çekilişin ödüllerini dağıttık. Çekilişimizde 1 kişi apartman dairesi, 3 kişi otomobil, 10 kişi LED TV, 10 kişi tablet bilgisayar kazandı. En kısa zamanda üyelik başlangıcından itibaren kazanılan KAZAN PUAN’lar KAZANMAKMAK’lıların hesabına yüklenecek ve puanlar harcanabilecektir.

 • @1ozgun Fiber olmadığı halde, neden ADSL2 ya da VDSL için Ultranet diyorlar? Fiber diyorlar? Hızlı diyorlar? Yalan değil mi bu?

Yanıt: İçerisinde fiber ifadesine yer verilen paketlerimiz altyapının en az binaya kadar veya eve kadar/daireye kadar fiber erişim ile sunulduğu paketlerimizdir. Ultranet gibi ADSL veya VDSL teknolojisi yer alan paketlerimizde fiber ifadesine yer verilmemektedir.

 • @1ozgun otomatik DNS dışında dns yazınca, diğer hiçbir firmada sorun olmazken, TTNET’te neden oluyor?

Yanıt: TTNET tarafından müşterilerine atanan DNS adreslerinin ister manuel ister otomatik olarak kullanılması durumunda herhangi bir problemle karşılaşılmaması gerekiyor. TTNET tarafından müşterilerinin kullanımına sunulan DNS’ler, kapasite ve sorguları cevaplama anlamında hiçbir problem çıkartmayacak şekilde tasarlanmış ve konumlandırılmıştır.

 • @1ozgun tüm dünya fibere geçti, TTNET 5 yıldır fiber altyapısı döşeyemedi ülkeye. Sorun nedir? Yanıt: Fiber altyapı yatırımları Türk Telekom tarafından sağlanmaktadır. TTNET olarak müşterilerimizi fiber teknolojisi ile buluşturma konusunda hızla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Müşterilerimize en iyi hizmeti verme gayreti ile bugüne kadar 90 binden fazla abonemizi ADSL’den fibere geçirmiş durumdayız ve bu sayı gün geçtikçe artmaktadır. keza yalın internet için bile sabit telefon parası gibi 10-15 TL arası bir para alınıyor. Hiçbir şey parası yani. HİÇBİŞEY.

Yanıt: TTNET, Türk Telekom tarafından sağlanan internet erişim hizmetini müşterilerine perakende seviyede sunmaktadır. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylanarak yürürlüğe giren Yalın İnternet hizmeti modelinde yer alan aylık sabit ücret toptan ürüne ilişkin bir husustur. TTNET, müşterilerinin daha avantajlı koşullarda internet hizmetlerinden yararlanabilmesi için Yalın İnternet Hizmeti’ne özel kampanyasını sunmaktadır. Yalın İnternet Kampanyası’ndan yararlanmak isteyen müşteriler 12 ay taahhüt karşılığında 12 ay boyunca 6 GB kotalı NET6 Paketi’ni 47 TL yerine 39.99 TL’den kullanabilmektedir. Kablosuz modem de hediye edilmektedir.

 • Lemi Orhan Ergin @lemiorhan Ne zaman internet hızımdan şikayet etsem, santraller desteklemiyor deniyor. Santrallere yatırım yapmayı düşünüyorlar mı?

Yanıt: Hizmet kalitenizi kontrol edebilmemiz için 444 0 375 numaralı müşteri hizmetleri merkezinden veya Twitter’da bulunan TTNETDestek hesabından bizimle direkt temasa geçmenizi rica ederiz. Yapılan yatırımlarla ADSL hizmetinin mesafeden kaynaklı getirebileceği problemler minimize edilmiş ve iyileştirme çalışmaları devam etmektedir.

 • Mert @mrtlbyrk TTNET’in Teknoloji Vadisi projesine bugüne kadar kaç proje gönderildi ve bunların kaçı hayata geçirildi? Teşekkürler.

Yanıt: Teknoloji Vadisi projesi, fikir sahibi girişimcilerle yatırımcıları TTNET’in sağladığı bir dijital platform çatısı altında buluşturmak için hayata geçirildi. Her geçen gün artan oranda proje başvuruları gelmeye devam ediyor. Gelen projelerin ön değerlendirmeleri hakkında girişimcilere geri bildirimler yapılırken,  belli bir olgunluğa ulaşmış projeler de yatırımcılar tarafından değerlendirilmeye devam ediyor.

 • Mert @mrtlbyrk İnternet bağlantı ücretleri neye göre belirleniyor? Diğer ülkelere kıyasla bizdeki internetin pahalı olmasının sebebi nedir?

Yanıt: Türkiye’de en çok tercih edilen paket olan NETLİMİTSİZ paketimizi baz alarak bir karşılaştırma yapmak faydalı olacaktır. İngiltere merkezli Analysys Mason firması tarafından Eylül 2011’de yayınlanan rapora göre bu paket muadili paketler dikkate alındığında OECD üyesi ülkeler için ortalama ücret 27.40 Euro’dur. Aynı raporda, Türkiye’de bu kategoride yer alan NETLİMİTSİZ paketinin bedeli ise PSTN (Sabit Telefon Hizmeti) ücreti hariç 26.82 Euro olarak verilmiştir. PSTN ücreti dahil edildiğinde ise ücretler OECD ülkeleri için 38,62 Euro’ya TTNET için 36.77 Euro’ya çıkmaktadır. Görüleceği üzere TTNET tarafından sunulan hizmetler OECD ülkeleri ortalamalarının altında kalmaktadır.

 • İsmail Çakıcı @LeONSNP güzelim ülkemizde verdiğiniz internete hem kota koyuyorsunuz hem de milletten para yoluyorsunuz. akk kalksa güzel olurdu…

Yanıt: TTNET olarak, Türkiye ve dünyadaki internet servis sağlayıcısı şirketler gibi Adil Kullanım Noktası uygulamasına tabiyiz. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylanarak yürürlüğe giren Adil Kullanım Noktası, tüm kullanıcıların şebeke kaynaklarından aynı kalitede hizmet alabilmesine olanak sağlamak amacıyla devreye alınmıştır. Şirketimiz, Türk Telekom’dan toptan seviyede “Veri Akış Erişimi” modeliyle temin etmekte olduğu internet erişim hizmetini müşterilerine perakende seviyede sunmaktadır. Adil Kullanım Noktası, toptan ürüne ilişkin bir husustur.  İnterneti yoğun kullanan müşterilerimiz için Adil Kullanım Noktası’na tabi olmayan (8LİMİTSİZ)  adlı paketimiz de bulunmaktadır.

 • Alican Doğu @alcndg Tahsin Bey’e sormak istediğim şu Türkiye’de her yerde ne zaman fiber internet kullanabileceğiz? Şu an İstanbul’un göbeğinde yok.

Yanıt: Öncelikle hizmet kalitenizi kontrol edebilmemiz için 444 0 375 numaralı müşteri hizmetleri merkezinden veya Twitter’da bulunan TTNETDestek hesabından bizimle direkt temasa geçmenizi rica ederiz. Değişen ve gelişen teknoloji ihtiyaçlarıyla birlikte müşterilerimizin beklenti ve ihtiyaçlarını karşılamak üzere, fiber altyapısı üzerinden internet hizmetini 2012’nin Şubat ayı itibarıyla başlatmış bulunuyoruz. TTNET FİBERNET hizmetimiz kapsamında; erişim altyapısı ve kullandıkları paketleri uygun olan mevcut müşterilerimizi kotasında ve faturasında herhangi bir değişiklik olmadan, otomatik olarak fiber hızında internet hizmetimizi 81 ilde altyapısı uygun olan müşterilerimize sunduk. ADSL’den fiber internete geçiş için yatırımlar devam ederken, bugüne kadar 90 binden fazla abonemizi ADSL’den fibere geçirmiş durumdayız ve bu sayı gün geçtikçe artmaktadır.

 • Levent @turudu Adil Kullanım Uygulaması’nda uygulama değişikliği olacak mı? Örn: Kısıtlama günlük 18 saat uygulanacak gibi

Yanıt: Türkiye ve dünyadaki internet servis sağlayıcısı şirketler gibi Adil Kullanım Noktası uygulamasına biz de tabiyiz. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylanarak yürürlüğe giren Adil Kullanım Noktası, tüm kullanıcıların şebeke kaynaklarından aynı kalitede hizmet alabilmesine olanak sağlamak amacıyla devreye alınmıştır. Şirketimiz, Türk Telekom’dan toptan seviyede “Veri Akış Erişimi” modeliyle temin etmekte olduğu internet erişim hizmetini müşterilerine perakende seviyede sunmaktadır. Adil Kullanım Noktası, toptan ürüne ilişkin bir husustur.

 • İbrahim Yetiş @ibrahimyetis İnternet neden bu kadar pahalı? Hele hele YALIN İNTERNET dedikleri ancak fiyatıyla hiç bir albenisi olmayan uygulama?

Yanıt: Türkiye’de en çok tercih edilen paket olan NETLİMİTSİZ paketimizi baz alarak bir karşılaştırma yapmak faydalı olacaktır. İngiltere merkezli Analysys Mason firması tarafından Eylül 2011’de yayınlanan rapora göre bu paket muadili paketler dikkate alındığında OECD üyesi ülkeler için ortalama ücret 27.40 Euro’dur. Aynı raporda, Türkiye’de bu kategoride yer alan NETLİMİTSİZ paketinin bedeli ise PSTN (Sabit Telefon Hizmeti) ücreti hariç 26.82 Euro olarak verilmiştir. PSTN ücreti dahil edildiğinde ise ücretler OECD ülkeleri için 38,62 Euro’ya TTNET için 36.77 Euro’ya çıkmaktadır. Görüleceği üzere TTNET tarafından sunulan hizmetler OECD ülkeleri ortalamalarının altında kalmaktadır. TTNET, Türk Telekom tarafından sağlanan internet erişim hizmetini müşterilerine perakende seviyede sunmaktadır. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylanarak yürürlüğe giren Yalın İnternet hizmeti modelinde yer alan aylık sabit ücret toptan ürüne ilişkin bir husustur. TTNET, müşterilerinin daha avantajlı koşullarda internet hizmetlerinden yararlanabilmesi için Yalın İnternet Hizmeti’ne özel kampanyasını sunmaktadır. Yalın İnternet Kampanyası’ndan yararlanmak isteyen müşteriler 12 ay taahhüt karşılığında 12 ay boyunca 6 GB kotalı NET6 Paketi’ni 47 TL yerine 39.99 TL’den kullanabilmektedir. Kablosuz modem de hediye edilmektedir.

 • Özgün @1ozgun Sorum basit, 2012 Türkiye’sinde nasıl oluyor da yağmur yağdığında internet kesilebiliyor? Millet uzaya gidiyor her mevsimde…

Yanıt: İnternet hizmetleri, teknolojisi gereği dış etkenlerden oluşabilecek etkilere açık durumdadır ve bu etkenlerin hepsi sadece altyapı kaynaklı değildir. Sadece yağmurlu hava, başlı başına bir kesinti kaynağı olmayıp, problem yaşanan bölge ile ilgili daha detaylı inceleme sonucu çözüm üretebiliriz. Bu bağlamda hizmet kalitenizi kontrol edebilmemiz için 444 0 375 numaralı müşteri hizmetleri merkezinden veya Twitter’da bulunan TTNETDestek hesabından bizimle direkt temasa geçmenizi rica ederiz.

 • Ahmet Kişi @bladets61 8 Mbit olsun ama tamamen sınırsız olsun. Değil 24 ay 240 ay bile kontrat imzalarım.. Böyle bir çalışma yapılamaz mı?

Yanıt: Mevcut paketlerimiz içinde 8mbps’ye kadar hızlı Adil Kullanım Noktası olmayan paketimizi tercih edebilirsiniz. Detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

 • Cumali Öğretmen @webkumanda TTNET Mobil Sağlık, Evde Sağlık Uygulamalarına ne zaman geçecek?

Yanıt: TTNET olarak ; makineler arası haberleşme (M2M) çözümleri ile yakından ilgilenmekteyiz . Bu kapsamda evde bakım hizmetleri, kronik hastaların takibi, kişisel sağlık kayıtları gibi teletıp uygulamaları da gündemimizde olan konulardır. Doğru iş modeli ve  iş ortakları ile uygun pazarlama ve satış politikalarını belirlemek için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Amacımız, sağlık alanında da diğer sektörlerde de müşterilerimize erişilebilir fiyat seviyesinde uçtan uca hizmet sunabilmektir.

 

FACEBOOK ÜZERİNDEN GELEN SORULAR:

 • Utku Erem Karaoğlan: TTNET Genel Müdürü’ne şunu sormak istiyorum, adil kullanım kalkacak mı yoksa sağlayıcımı değiştirmeyi düşünüyorum.

Yanıt: TTNET olarak, Türkiye ve dünyadaki internet servis sağlayıcısı şirketler gibi Adil Kullanım Noktası uygulamasına tabiyiz. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylanarak yürürlüğe giren Adil Kullanım Noktası, tüm kullanıcıların şebeke kaynaklarından aynı kalitede hizmet alabilmesine olanak sağlamak amacıyla devreye alınmıştır. Şirketimiz, Türk Telekom’dan toptan seviyede “Veri Akış Erişimi” modeliyle temin etmekte olduğu internet erişim hizmetini müşterilerine perakende seviyede sunmaktadır. Adil Kullanım Noktası, toptan ürüne ilişkin bir husustur. İnterneti yoğun kullanan müşterilerimiz için Adil Kullanım Noktası’na tabi olmayan (8LİMİTSİZ)  adlı paketimiz bulunmaktadır. Detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

 • Kubilay Yalçın:  1- İnternette adil kota kullanımını kaldırmayı düşünüyorlar mı? Fiber internette de bu durum aynen devam ediyor. Bu konuda nasıl bir çalışma yürütmeyi hedefliyorlar? 2- Başta İstanbul olmak üzere fiber internet altyapı çalışmalarının tamamen tamamlanması için tahmini bitiş süresi nedir?

Yanıt: Değişen ve gelişen teknoloji ihtiyaçlarıyla birlikte müşterilerimizin beklenti ve ihtiyaçlarını karşılamak üzere, fiber altyapısı üzerinden internet hizmetini 2012’nin Şubat ayı itibarıyla başlatmış bulunuyoruz. TTNET FİBERNET hizmetimiz kapsamında; erişim altyapısı ve kullandıkları paketleri uygun olan mevcut müşterilerimizi kotasında ve faturasında herhangi bir değişiklik olmadan, otomatik olarak fiber hızında internet hizmetimizi 81 ilde altyapısı uygun olan müşterilerimize sunduk. ADSL’den fiber internete geçiş için yatırımlar devam ederken, bugüne kadar 90 binden fazla abonemizi ADSL’den fibere geçirmiş durumdayız ve bu sayı gün geçtikçe artmaktadır. Hizmet kalitenizi kontrol edebilmemiz için 444 0 375 numaralı müşteri hizmetleri merkezinden veya Twitter’da bulunan TTNETDestek hesabından bizimle direkt temasa geçmenizi rica ederiz.

 • Selçuk Eren Çanakçı: 2 ay önce kullandığım internet (8 mbit limitsiz) hızıma 35 TL öderken, şimdi “gerçek” limitsiz kavramıyla ortaya çıkan paketinize 109 TL vermem gerekiyor. Şimdi AKK vardı uygulanmıyordu diyorsunuz, o zaman (3 ay önce) “gerçek” limitsiz paketiniz var mıydı? Ben cevaplayayım yoktu. Mevcut uygulamalarınızın tüm opsiyonlarını kullanarak kullanıcıları bezdirmeniz ile aynı vakitte yeni kampanyalarla “gerçek” limitsiz bağlantısının ortaya çıkması ne kadar etiktir? Kullandığım internete kota koyup (onun adı kotadır, limitsiz hesap değildir)  Benden 3 katı ücret talep etmeniz ne derece doğru bir stratejidir? Sizce kullanıcılar sadece adı limitsiz olan hesaplarını “gerçek” limitsiz statüsüne yükseltirler mi? Bu kampanyalar ve çağdışı fiyatlarınızla karınıza kar katarken insanlarda bıraktığınız ve kemikleşen kötü izlenimi nasıl değiştirmeyi planlıyorsunuz? Günümüzde bazı ülkelerde insan hakkı sayılan internet ülkemizde tam bir çileye dönüşmüş durumdadır, basit bir haber ajansının videosu bile açılmaz durumdadır, en kısa zamanda üyeliğini kapatmayı düşünen kullanıcılarınıza ne gibi tavsiyeleriniz bulunmaktadır? 2015’te her eve 100mbit bağlantı hedefi koyan Finlandiya gibi bir hedefiniz var mıdır? Yoksa 2015’te Ultra Limitsiz adı altında yeni bir tarife ile kullanıcılarınıza daha pahalı veya daha düşük internet hızları mı sağlayacaksınız?

Yanıt: Türkiye ve dünyadaki internet servis sağlayıcısı şirketler gibi biz de Adil Kullanım Noktası uygulamasına tabiyiz. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylanarak yürürlüğe giren Adil Kullanım Noktası, tüm kullanıcıların şebeke kaynaklarından aynı kalitede hizmet alabilmesine olanak sağlamak amacıyla devreye alınmıştır. Şirketimiz, Türk Telekom’dan toptan seviyede “Veri Akış Erişimi” modeliyle temin etmekte olduğu internet erişim hizmetini müşterilerine perakende seviyede sunmaktadır. Adil Kullanım Noktası, toptan ürüne ilişkin bir husustur.  İnterneti yoğun kullanan müşterilerimiz için Adil Kullanım Noktası’na tabi olmayan (8LİMİTSİZ)  adlı paketimiz bulunmaktadır.

Not: Bu çalışmaya TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz’la yaptığımız görüşme sonrası gelen sorular dahil edilememiştir. Okurlarımıza saygıyla duyururuz.

Alıntı:http://www.technologic.com.tr/siz-sordunuz-ttnet-genel-muduru-tahsin-yilmaz-cevapladi/#comment-1222

 

 

Tarih: 17 06 2012

'TTNET Gn.Md, BTK kurallarına uymak zorundayız,Gn.Md.sizlerden gelen soruları cevapladı.' hakkında sorular, açıklamalar

 1. ömer efe bursa dedi ki:

  iyi calışmalar tahsin bey ortak kullanılan internetlerin bi cezası var mıdır? varsa ne kadardır cünkü bildiğniz üzere türkiyede genellik yaygın olan oratak internet
  müsterileriniz var bu konuda bi karar cıkacakmıdır bazı bayiler 6 bin tl para ceza var dio bazılarıda 6 yıl hapis var denilio doğru mu ?