TRT HD kanalları Avrupanın en fazla kazanan Devlet kanalı oldu.TRT Avrupada Özel kanallardan daha fazla izleniyor.

x

Trt iki hd kanalı şuan Avrupada tarışmasız en fazla izlenen ve en fazla gelir elde eden kuruluşu haline geldi. Bu konuyu RTL ve BBC gündemine taşıdı zarar eden Devlet televizyon kanalları için TRT yönetim başarısı detayları ile tartışıldı, RTL Alman Devlet kanalı ise TRT kısa bir dönem önce sadece zarar eden kuruluş olmasını TRT yönetimine bağladı çunki TRT reklamsız net kazancı 5 Milyon Euroların üzerine çıktı bu rakam Devlet kanalları ve özel kanallarda dahi elde edilmesi imkansız bir kazanc olarak ifade edildi, sebebi ise reklamsız bir kurumun bu kadar inanılmaz yükselişe geçmesi ve bir anda kar eden firma haline gelmesi sadece Avrupada değil Amerikanında Devlet Kablo yayınlarında tartışılır hale geldi, bu başarısı TRT için elbetteki Avrupanın lideri olmayıda beraberinde getirdi.

TRT yayınlarının özellikle HD yayınlarda gerçek 720p kalitede yayın yapmasını inanın özel kanallar dahi şaşırmış durumda bu kadar mükemmel ve standartını kaybetmeyen HD sinyal sunması özellikle Avrupada izlenme oranlarınıda tavan yaptırdı bu aslında Yönetimin inanılmaz başarısı dememiz gerekiyor, çoklu dil seçeneği olması her Ülkeden izleyicileri TRT HD iki kanalına çekiyor.

Büyük ihtimal önümüzdeki sezon Türkiye liglerinide bünyesine katması beklenen TRT HD kanallarında ilave 3 HD kanal daha yakında test yayınlarına başlayacak, şuan Türkiye süper Lig karşılaşmalarının tüm giderlerini Devlet karşılıyor elbetteki bu derin bir konu fakat TRT bu konuda tüm sorumluğu almaya hazır ve alt yapısı itibari ilede şuan maç yayınlarında tek aday konumunda.

Hafta sonlarında ise tartışmasız Avrupanaın en fazla izlenen iki kanalı TRT HD yayınları, hatta Avrupada Uydu sistemlerde TRT HD kanalları firmalar için imaj satışı manasına geldiler.

TRT Kurumuna başarılarının devamını diliyoruz.

Andy Swezniak

Tarih: 19 08 2013
Üst kategori: Haber - Aktüalite
Alt kategori:

'TRT HD kanalları Avrupanın en fazla kazanan Devlet kanalı oldu.TRT Avrupada Özel kanallardan daha fazla izleniyor.' hakkında sorular, açıklamalar

 1. arasıra dedi ki:

  trt kesintisi var faturalarda karın bununla ilgisi olabilir mi?

 2. andy1 dedi ki:

  TRT kesintileri daha önceleride vardı her Ülkede bu özel ücretlendirme vardır sadece Türkiyede değil hatta Avrupada bu oran biraz daha yüksektir Türkiyeye göre.

  Bahsettiğim detay çok farklı bir konu, TRT ciddi bir yapılanmasından bahsediyorum yaptıkları yayınlara bakarsanız tamamen digital yayınlar yani Avrupa satndartları ile aynıdır oysaki isim vermiyorum diğer digital kanallardaki yayın kalitesi ile kıyaslmakta gerekir, sonuçta kanalın izlenme oranı en büyük etkendir ve TRT şuan Avrupada izlenebilirlik seviyesi Devlet kanalı bir firma için inanılmazın ötesinde bir başarıdır.

 3. arasıra dedi ki:

  TRT ye feda olsun ilk kanalımız ulusal kanalımız. AK parti dönemiyle daha da büyüdü.

 4. andy1 dedi ki:

  Forumlarda böyle yazmayın, size kızarlar:)

  Parti pek alakam yoktur fakat Türkiyedeki gelişmeleride görmek lazım, Avrupada Türkiye için kime sorsanız artık zengin Ülke diyorlar yani Almana sorsanız Türkiye gibi Ülke istiyor zaten Antalya Alanya nerdeyse küçük Almanya oldu.

  Bodrum nerdeyse tamamen İngilizlerin yerine döndü biraz araştırın inanılmaz sayıda İngilizerin aldığı evleri görürsünüz. Türkiye onlar için abartmıyorum kendi Ülkelerinden daha güvencede oldukları bir yer haline geldi.

  TRT Konusunda malesef inanılmaz sataşmalar yaşadım, Türkiyede İnsanlarla gerçeği anlatıyorsunuz kızıyorlar, Vergi kaçakcıları anlatıyor Hırsızlık yapıyorlar Milletin hoşuna gidiyor.

  TRT önümüzdekis ene sonu Digiturk te dahil Dsmart gibi firmaları çökertecek bir yapılanmaya gidiyor, yani Zenginlere değil Anadolunun en ücra köşesindeki İnsanda HD yayınları maçları çok ucuz ücret karşılığında izlesin ve senelerdir İnsan yerine konulmayan bu İnsanlarda Dünya ile tanışsın. TRT Projesi budur şuan 4 farklı Ülkenin yayın hakkını satın aldı, Avrupada hafta sonra tek lider televizyon kanalları TRT HD-TRTHD1-TRTSPOR, nerdeyse her hevde TRT kanalları açık daha doğrusu Spor karşılaşmalarını sevenler için.

  Avrupalı Kanallarda elbettki TRT’ye ateş püskürüyor, TRT Türkiyede hiç ama hiç tanınmıyor buna emin olun Türk İnsanın TRT yaptığı işlerden haberi bile yok Millet uyuyor, forumdaki sahtekarların elinde eşya olmuş afedersin ot gibi ye diyor yiyor Millet, sende gördün zaten.

  Avrupa Eski Doğu bloku Ülklerine gidersiniz eskiden Türküm demeye İnsanlar çekinirdi şimdi size inanılmaz saygı ve sevgi gösteriyorlar, Yunanistan komik gelecek ama halkın %60 Türk kanallarını ve TRT izliyor.

  TRT için bir detay vermek isterim zarar eden Devlet kurumu batmak üzere olan şuan Avrupanın en fazla para kazanan tek Devlet televizyonudur.

  TRT dilerim projelerini hayata geçirir Doğuda GüneyDoğuda karadenizde kısaca Türkiyenin her yerinde İnsanlar özgürce istediği HD kanalı istediği HD maç yayınlarını izleyecek konuma gelir.

 5. arasıra dedi ki:

  ben de partici değilimdir.

 6. arasıra dedi ki:

  İnşaallah olursa çok iyi olur. bildiğim kadaryla devlet dijitürke el koydu. inş. d smarta da aynısını uygular. bunların sahipleri ülkeye tek bir çivi bile çakmayan. ihalelerle yollarını bulan insanlar.

 7. andy1 dedi ki:

  İşin gerçeği Devletin el koymasına gerek Devlet malesef kendi kurumu olan Telediyadaki rezaletide görmüyor bu gerçekten çok tuaf, berbat bir Yönetici anlayışı ile yönetilen Teledünya ve mükemmel bir Yöenteiciyle yönetilen TRT kurumu.

  Teledünya Genel Mdürü umuyorum biran önce görevinden alınır bu kadar ilkel bir Digital platform her halde Dünyada yoktur yani Avrupa genelinde demek gerekir.

  Teledünya halen İlkel ve çağ dışı bir anlayışa sahip elinde Devlet gücü var kendi platformlarına kanal ekleyemiyorlar, Teledünya abonesi kaç kişi vardır bilemem fakat rezalet alt yapısı ile satılması bile Devlet için faydalı olur, yazık binlerce çalışanı besleyen bir kurum hani laf vardır yatarak para kazanmak Teledünyada öyle bir firma haline geldi.

  İnternet satıyorlar ma diyorum ya rezalet İnterneti dahi satamıyorlar İnsanların güveni yok, alt yapı yok, çalışma yok, hizmet senelerdir aynı merkezlerde ve Türkiye geneline bir türlü yayılamıyor.

  Digiturk ve Dsmarta kızmak sadece fiyatları için olabilir, diğer yandan Devlet firmasını ezdi geçtiler öyle böyle ezmekte değil silindir gibi yok ettiler, Teledünya bu firmalara bağlı o firmalar Tledünyaya hizmet kiralarsa Teledinya şimdilik ayakta kalacak ne kadar bilemem ama bu Yöentici anlayışı ile batması %100 gerçekleşecektir.

  Birazda Vatandaşlarımızın cahilliği var, her önüne konulanı yiyor birazda araştırayım demiyor 3 firma 80 milyonluk Ülkeyi yöneticiyor teknolojide, 10 firmada teknolojil ürünleri yönetiyiyor.

  Avrupaya bakarsanız firmlar Türkiyedekinin 1000 misli daha fazla çalışıyor, yüzlerce Dev rakipleri var bu rakipler arasında ayakta kalmayı başaranlar zaten devam ediyorlar. Türkiyede ise rekabet denen hiç birşey yok tamamen Tekelci ticaretin kontrolünde bir Ülke.

 8. Erdem dedi ki:

  Merhaba Bu konuda katkı yapmak istedim. Daha önceki yaptığım işte Dsmart bayiliği yaptım. İlk başlarda fena değildi sonradan sorun yaşamaya başladığımızda bayiliği bıraktık. Fakat dediğiniz çok doğru vatandaş çok hatalı davranıyor reklamlara aldanıp hemen atlıyor son zamanlarada yakın çevremizden isteyenleri uyardık bizden almaya gelenleri hatta uyardık almayın diye adam yanlış anladı ama fazla üsteleme şansın yok adam gider başka yerden alır verdik 1 yıl sonra adam gelip bizim başımıza ekşidi. birde bu yanı var insanımız o kadar saf ki 1 yılda yapılanı unutur.İşim gereği zaman zaman yapbancı platformları inceleme olanağım oldu okadar fark varki anlatamam HD yayınlar muhteşem SD yayınlar ise söylenecek söz yok yayınladığı filmler ve belgeseller bir harika hatta bazı platformlarda tematik bazı ilginç kanallar vardı çok beğenmiştim. Bizde en büyük yanlış ne biliyormusunuz olayı tamamen Futbola endeklemek bu çok büyük bir hata çünki sadece futbola endekslendiği zaman pahalı oluyor. Aslında Platformların amacı ne olmalı biliyormusunuz. Kanal ayar derdi olmadan interaktif uygulamaları olan içerisinde belgesel ve tematik kanallar olan Platform. bizde ne yapıyorlar futbol ihalesine bir ton para ödeyip bunuda vatandaşın üzerinden kazanmaya çalışıyorlar. Sonuç ne oluyor Platformları almış kazıklanmış kızgın insanlar topluluğu. Teledünya konusuna gelince haklısınız hizmeti kötü hele teknik hizmeti çok daha kötü sadece iyi bir tarafı varsa diğer platformlardan daha kaliteli görüntü veriyor. Ben Teledünya abonesiyim örneğin bazen kanal geçişlerinde sinyal bozuluyor bazen bazı saatlerde azda olsa kısa kesilmeler oluyor. telefonla aradığınızda sizi resmen salak yerine koyuyorlar. Tabiki konuyu bildiğim için anlıyorum normal vatandaş anlamıyor tabi hemen kanal arama yaptırın düzelir diyorlar. Bunun nedeni dağıtımın sorunlu olması fakat kimse yoğurdum ekşi demez. Fakat yapacak bir şey yok diğer platformlara göre kötünün iyisi deyip kullanıyoruz. Zaten bir süre sonra tahmin ederimki bunlara gerek kalmayacak ileride İnternet üzerinden yayınlar verilince şu an var ama yeterli alt yapı olmadığından istenildiği gibi değil. saygılarımla

 9. andy1 dedi ki:

  Erdem Bey, yazdıkça sorunlarda ortaya çıkıyor.

  Firma ürünü satıyor nasılsa Vatandaş anlamaz diyor gerçekten Vatandaş bahsettiğiniz gibi 1-2 sene uyumaya devam ediyor taa ki izlediğin kanalın performansını başka bir yerde görene kadar sizin deyiminizlede iş işten geçmiş oluyor.

  Teledünya görme fırsatım oldu bir yerde haklarını vermek gerekir Digital yayın kalitesi hem Dsmart hemde Digiturkten en az %30 daha kaliteli, Çin işlemcili hd recevierlardan ise fark %80 olarak inanılmaz boyutlara çıkıyor.

  Teledünya Devlet kurumu malesef yerlerde sürünüyor işini bilen Yönetici atansa 1 senede kendilerini toplarlar ve Türkiye geneline yayılırlar, ortada ne Dsmart kalır nede Digiturk çunki Teledünya sinyal kalitesi ile yarışamazlar.

  TRT Avrupada Lider HD kanallarıyla, 3 Avrupa Ligi+HD sinema+HD Belgeseller veriyorlar, Teledünyayı düşünün kendi içinde 10 yeni HD kanalla inanılmaz para kazanan bir firmaya dönüşür. TRT enaz 5-6 yeni HD kanalı açıyor mecbur kaldılar hafta sonları 10 maç yayınlıyorlar elbetteki yetmiyor. Yeni kanallarlada Avrupada fazlası ile bir pazar payı elde edecek yani marka imajı olarak. Bugün nasıl SKY UK-SKY ITALIA-POL SAT gibi digital platformları anlatıyoruz TRT aynı şekilde anlatılmaya başlandı bile.

 10. Erdem dedi ki:

  Merhaba aslında Bassettiğimiz Kablo Tv hizmeti çokta yaygın değil illerde bütün semtlerde yok diğer platformlara nazaran çok az bir aboneye sahip bununda nedeni altyapı. Örneğin Yaşadığım şehirde bir çok semtte yok çünki kablo o bölgelere çekilmemiş dolayısıyla heryerde ulaşılabilir değil.Benim anlayamadığım böyle bir hizmetin avantajının kullanılamaması fakat burada etken heryere kablo çekilmemiş olması zaten bu kablo çekilme işlemi uzun bir zamandır yapılmıyor. Aslında standart paket fiyatı diğer iki platforma göre daha uygun avrupa standardına göre bir fiyat belirlenmiş örneğin digitürk ün standart paketi bazen çok ucuza veriliyor fakat normal uydu alıcıyla hiç zahmetsiz alınabilecek yayınları parayla veriyor kablo nette en azından kalitteli türkçe altyazılı yada sesli HD belgesel var. ki bu bir avantaj. Burada sizin eleştirinize katılıyorum Kablo tv iyi yönetilemiyor. Fakat buna rağmen yinede cazip tarafları var bana diğer platformlar cazip gelmiyor Örneğin Digitürk 1-Pahalı 2- yayın kalitesi çok iyi değil 3- Firma kendi verdiği cihaza sizi mahkum ediyor. sizde biliyorsunuz ki bu da büyük bir sorun. diğer Dsmart a gelince 1- Verdiği cihazlar sorunlu 2-Pahalı ve pratik değil. 3- Avantaj gibi görünsede kartı başka bir cihazda kullanmak bu da bir maliyet.4- Taahüt dolana kadar fiyat garantisi olmaması. Ek avantajı görüntü kalitesi bakımından Digitürkten daha iyi.Daha önce uydu sistemleri işi yaptığım için bu konudaki sorunları bildiğimden benim bir tespitim var Uydu yayınları konusunda bazı sorunlar var bu sorunlar 1- Frekansların sürekli değişmesi 2- Binalarda yeterli altyapının olmaması 3-Kullanılan malzemelerin standartlara uygun olmaması. Bence iyi bir platform bu sorunları çözmüş bir platform olmalıdır. Kullanıcıların bir çoğu sadece kullanıcı yani adam teknik ayrıntılara kafa yormak istemiyor sadece kullanmak istiyor oysa uydu yayınları sürekli frekans değiştirdiğinden insanları zora sokuyorlar. Herkez cihaz ayarlamayı bilmek zorunda değil. Ben iddia ediyorumki kullanıcı dostu bir sistem kurulsa ve bunuda uygun fiyata yapsa herkez alır çünki insanlar artık bıktı antenle frekansla uğraşmaktan.Saygılarımla

 11. andy1 dedi ki:

  Kablo Yayın yapısı değiştirilirse yani TRT Genel müdürü Sayın İbrahim Şahin gibi işini bilen İnsanlar ile Kablo Tv 1 senede inanılmaz bir firmaya dönüşür, ellerinde inanılmaz imkanlar ve güç var. Fakat öyle bir Genel Müdür varki inanılmaz, Nasıl Devlet maaş veriyor aklım almıyor.

  Teknolojide Özür dilerim ama Türkiye tek kelimeyle çöplük haline gelmiş, Ülkenin Dövizini biraz parası olan herkes Çinden çöp alıp Türkiyede cihaz diye satıyorlar Milyonlarca Dolarda çöp olup uçuyor.

  Dsmart ve Digiturk, kızmıyorum neden derseniz Halk o kadar bilgisizki, ne satsalar İnsanlar satın alıyor, İnsanlar okumuyor araştırmıyor kaliteyi marka sanıyorlar. Firmalarda işin gerçeği bunlara ne satsan alırlar diyorlar ve çokta haklılar.

  İki gündür Kablo işi yapan soytarının saldırısına uğruyorum forumlarda aslında bunlar belli firmların Adamları çok net ve açık firmayıda yazmıyorum polemik olmasın, LG panelleri satan İnternet sitesinden 3-5 uyanık sebebi LG panelleri alanları uyarmam ve piyasalrdaki vasat kabloları almayın dememle saldırmaya başladılar.

  Şuan ellerindeki 10 liralık kabloları Millete alın kullanın diyorlar:) İnsanlarda bilinclendiğini görmek güzel şey, kaliteli kablo alıp deneyende cevabını veriyor bu Para vurguncularına.

  Türkiyede binalar berbat halde binalar sanki Çanak anten ağaçlarına dönmüşler, aklına esen anten taktırmış ortalık çöpe dönmüş.

  Çok Avrupa diyorum kusuruma bakmayın, SKY örneği vermek isterim Adamlar Digital yayın satıyor ama Ahlaklı sayıyor, yayınlarını ne uygun Anten markaları ve en sorunsuz sinyal alınabilecek Çölülerini ebatlarını tavsiye edip öyle Kart satın alın diyorlar.

  Türkiyedeki sorunu inanırmısınız sözde Uydu uzmanlarından çok daha net vkesin bir dille anlatmaışlar, sizinde bahsettiğiniz gibi.

  Kaliteli bir sistem hepsi bu kadar.

  10 Daireli bina düşünün her dairede çanak var Kurulum+cihazlar 400 Lira deseniz Daire başı 4.000 Bin lira bir rakam tutar en az fiyattan kabaca örnek verdim.

  Siz Uzmansınız 4000 Liraya Binaya nasıl bir merkezi sistem kurulur daha iyi bilirsiniz.

 12. arasıra dedi ki:

  A haber hd yeniliğe gitti sanırım renkleri netliği çok daha iyi.

 13. arasıra dedi ki:

  Andy hocam Trt hd hakikaten harika ya. Futbol, olimpiyat, tenis karşılaşmaları mükemmel görüntü. Tekrar tekrar tebrikler TRT.

 14. andy1 dedi ki:

  TRT sadece Türkiyede değil Dünyanın sayılı gerçek 720p yayın yapan kuruluşlarından bir tanesi, genellikle %99 Fps değeri tamamen yeni teknoloji tünm cihazlarla uyumlu. Geriye tek birşey kalıyor TRT bu kadar mükemmel kaliteli yayın yaparken neden sadece iki kanalla yetiniyor bunu anlamak çok zor.

 15. arasıra dedi ki:

  Almanların futbol maçı çekimleri mükemmel. Kamera açıları harika.

 16. arasıra dedi ki:

  Şu an Trt Hd de bir program izliyorum. Sabiha Akdemirle Beyaz Sayfa programın adı. Diğer kanalların kesinlikle izlemesi lazım. Şu ana kadar izlediğim en iyi görüntü.