TRT 10 yeni HD kanal açıyor, Türkiye ligleri ve Avrupa ligleri TRT kanallarında yer alacak!

X

TRT projeleinde yeni dönem, şuan Türkiyeden PTT birinci lig yayınlarını yapan, Avrupadan ise Fransa, İtalya, Almanya liglerinin yayın hakkını alan TRT şuan yetersiz kanallarına 10 yeni kanalı dahil ediyor, bu kanallar büyük ihtimalle TRT_SPOR1-2-3 diye devam edecek.

Türkiye Premier lig yani süper lig karşılaşmalarınıda TRT haricinde para verecek bir firma yok zaten DigiTürkün ödeyemediği paraları TRT karşılıyor, sezon bitene kadarda böyle devam edecek.

TRT hafta sonları yaklaşık 20 adet Canlı maç yayınları veriyor aslında 20den fazla ben sadece ortalama rakam verdim, maçların bir çoğunuda TRT internet kanalından yayınlamak zorunda kalıyor.

Türkiye için güzel bir başlangıç, şuan TRT HD kanalları  en fazla izlenen ilk 3 kanal arasında, Avrupanın %70 bir ortalaması Hafta sonları TRTHD kanallarını izliyor.

Bundesliga yayınlarında ise TRT izleyici sayısı 1 Milyar kişiyi aşıyor abartılı rakam demeyin, TRT HD kanalları Amerika ve bir çok Ülkeden maç saatlerinde tek izlenen kanal haline gelmiş durumda.

 

Tarih: 18 09 2013
Üst kategori: Futbol, Haber - Aktüalite, Şirket haberleri, Spor
Alt kategori:

'TRT 10 yeni HD kanal açıyor, Türkiye ligleri ve Avrupa ligleri TRT kanallarında yer alacak!' hakkında sorular, açıklamalar

 1. ismail-sivas dedi ki:

  haydi TRT göster kendini. severek izliyoruz kanalımızı.

 2. andy1 dedi ki:

  Aman böyle şeyler yazma:)

  Tuaf yorumlar alıyorum yayınlamıyorum, TRT kurulduğu tarihten itibaren ilk defa para kazanmaya başladı, Avrupananın reklam gerliri olmadan 3 büyük Devlet kurumu oldu Avrupada.

  Hafta sonları ise asla ve asla abartmıyorum, Tüm Avrupada izlenen ilk kanal olma özelliğini koruyor, Türk izleyecilerden bahsetmiyorum %90 Türk olmayan Avrupalı Gençler veya Aileler izliyor.

  TRT 10 kanal bilemiyorum bu hızla gdiderlerse fazlalaşabilir, bunlar 24 saat yayın yapan kanallar olmayacak, tema kuşakları veya spor yayınlarını kullanacak.

  TRT Hafta sonları Cumartesi ve Pazar günde 10 taneden fazla Spor naklen yayını yapıyor, birde kanalları yetmediği için en az 5-6 naklen yayınıda İnternet üzerinden veriyorlar.

  Eminim şu anda Avrupada %80 evde Gençlerin yaşadığı her evde TRT HD naklen yayınlar izleniyor veya TRT diğer kanalları.

  Seneye büyük ihtimallede Türkiye Süper ligide TRT alacaktır, sonuçta şuanda parasını zaten Devlet ödüyor naklen yayın haklarını, Digiturk sadece isim olarak var parayı ödeyen Devlet malesefki.

  Almanya Bundesliga

  Fransa Lig1

  İtalya Seria A

  Türkiye 1 Lig

  Seneyede Süper lig Türkiye olacaktır, kısaca 10 kanal dahi yetermi bilemem. Avrupadaki Digital Spor platformları yayınlayan kanalların bazılarının 20 taneye yakın özel kanalı var. TRT 2014 senesi ortalarında çok büyük süprizler yapacaktır.

 3. ahmet ercan dedi ki:

  valla andy hocam ne yalan söyleyim bende herkez gibi tr1 hd yi 1. sıraya koydum tv yi acar acmaz bakarım ne var ne yok diye bazen trt hd de mac özetleri filan oluyo bizim izlediğimiz mac görüntüsü görüntü değil diyorum burda totobet veya o tarz yerlerde adam sinevizyona ya da normal tv de acıyo görüntü ya bulanık ya da 88 lerdeki filmlerdeki insanların cigeri gibi görüntü var hersey full :D bazen maclar torrente filan düşüyo bi bakayım diyorum kaliteye 1080p dobly digital yine diyorum görüntüye bak insan yerinde terliyo o görüntüyü elinden alacaklarmış gibi :) sonuc eskisi gibi bütün maclar böyle hd kanallarda verilse,
  digiturk ün lig tv hd sinden bile daha kaliteli diyebilirim , neden bilmiyorum ama öyle.
  ama digiturk u iptv digi kutu ile izliyorum belki ondan olabilir.

 4. andy1 dedi ki:

  Ahmet Bey,

  TRT şuan Avrupanın en üst kalitede yayın yapan kanallarına sahip, Belçika ve Almanya elbetteki BBC HD yayınları gerçek manada fark ediyor.

  TRT özellikle hafta sonları tartışmasız tüm Avrupada en fazla izlenen kanal haline geldi, Bundesliga, film, belgeseller burda en önemli detay TRT farklı dillerde erişime açık olmasıda büyük etken.

  Diğer kanalların TRT kalitesinde yayın yapabilme olasılığı var fakat trt elindeki teknoloji ile rekabet edebilmeleri imkansız, aradaki farkı net görmek mümkün TRT Digiturk ve dsmart aldığı yayınlara bakarsanız aradaki farka uçurum demek lazım.

  Dilerim TRT bu kalitesini açacağı yeni HD kanallarla devam ettirir.

 5. ahmet ercan dedi ki:

  bütün temennimiz bu yönde andy hocam inşallah olur, bu da bizim gögsümüzü kabartır :)

 6. andy1 dedi ki:

  Sayın ahmet ercan,

  TRT gibi şuan yönetimi harika işlere imza atıyor, gerçekten tebrik etmek lazım, inanılmaz üst seviyede bir Genel Müdüre sahipler, en büyük şansta bu zaten, batmak üzere zarar eden bir TRT şimdi Avrupanaın en fazla para kazanan Devlet kanalları arasında ilk 3 sırada yerini aldı.Reklam gelirlerinden bahsetmiyorum. Reklam gelirleri farklı bir şey şuanda kazanılan para tamamen kendi alt yapısından gelen ciddi paralar.

  Belçika bu işte çok iyidir BBC aynı Almanya aynı şekilde, şimdi TRT bu Devlerin arasında yerini almış durumda.

  TRT tek eksiği halen biraz çağ dışı logo ve kanal yapısı, bunlarıda düzeltirse dahada iyi olacaktır. TRT kanallar arasında net kopukluklar ve yayın kalitesinde ciddi kalitesizlik farkı var. Bu düzeltilmesi gerekli.