Teknolojide Türk Firmları,Ürün fiyatları el yakıyor.

x

Türkiyede yerli firmaların, yüksek fiyatlarını anlamak imkansız, Panasonickle aynı fiyat Türkiye montajı Panel, Hitcahi, JVC, Panasonic Projeksiyon yerli üreticinin rakamları aynı bu pahalılık neden?

Samsung, Lg Korenin Dev iki üreticisi Dünya çapında firmalar. Korede bu iki firmada inanılmaz satışlara imza atar hatta siparişleri karşılamakta zorlanır ve Ülkelerinde inanılmazın ötesinde Dev yatırımlarda her iki firmada çılgın bir yarış içindedir, yenilenen Kablo tv UHD 4K uyumu bunlardan sadece bir tanesi, Devletten çok bu iki firmanın yatırımı ile sonlanma aşamasında.

Samsung ve LG kendi ürünlerini iç piyasalarda inanılmaz ucuza satarlar, örnek UHD 4K bir seri tüm Dünyada 10.000 Dolar seviyesindeyken Korede bu iki firma 4.000 Dolardan satışa çıkardı ve siparişlere yetişmekte zorlanıyorlar, hem kendileri kazanıyor hem Ülke kazanıyor ve Halkta bunun keyfini ve gururunu yaşıyor.

Türkiyde ise Vestel, Beko, Grundig, Arçelik, Seg, Promacto serileri yabancı serilerle aynı fiyata satılıyor. Firmaları çoğaltabiliriz.

Promacto başlığım sizi yanlıtmasın genel yerli üreticilerin satış politikalarını anlamaya çalışıyorum.

Almanyada Yerli üreticiler aynı şekilde bir cihazı iç piyasada 100 Eurolar seviyelerinde satarlar üst seriler ise aynı şekilde Yurt dışı satış fiyatlarının çok altındadır.

Burda Dev marka olmanın mantığı yatıyor, bu firmalar iç pazar payları ile buyuyor ürünleri ne kadar fazla satılırsa aynı ürünün uluslar arası marka değeride bir o kadar yükselmeye başlıyor.

Çok basit bir detayla Almanya örneğinden yola çıkalım, bu Ülkenin kendi serilerine bakalım herkesin bildiği seriler olsun hepinizde kendi Ulusal markanız gibi içinizden net yanıtı ve en çok almayı düşündüğünüz seriler olduğunu göreceksiniz, Kathrein ve Technisat Uydu satellite boxları üreten Dev markalar, bu markayı yazdığınızda Amerikadan, Çine, Afrikaya kadar net ve inanılmaz bir ürün yelpazesi ortaya çıkar.

Şimdi bu iki Dev firmanın marka imajı nettir, yerli piyasada ucuz ürünler ve inanılmaz üst seviyede Tüketici desteği, yorumlar, farklı serilerle bir anda Global Dünyada bu iki markanın adını görürsünüz, veya Samsung veya Lg veya Panasonic veya Sharp, Yerli iç piyasalarda bu üreticiler tek kelime ile rakipsiz firmalardır.

Bizim firmalarımıza bakalım!

Vestel, Türkiye harici bilen varmıdır? Hayır sadece iç piyasada inanılmaz rekabetle ürün satmaya çalışırlar, ama Dünyada kimse Vestel serilerini pek bilmez, fason üretim serileri bilirler.

Arçelik, yanı şekilde, Beko farklıdır marka imajı tüm üreticilerden üst seviyededir Avrupa genelinde.

Grundig  Avrupadaki serileri ile Türkiye serileri dahi farklılık gösterir oysaki Arçelik gurubun markasıdır.

Promacto, Türkiye harici hatta Türkiyede dahi çok az bilinen markadır senelerdir piyasada ama halen marka olarak Avrupada az biliniyor. Şöyle düşünün siz bir Tüketicsiniz, X markayı almak isyorusunuz ve merak ediyorsunuz, günümüz Global Dünyasında İnternet en büyük rekabet ve reklam aracıdır bir nevi firmanızın marka değerini ve rantını yükseltmek sizin maharetinize kalmıştır.

Vestel xx seri yazın, Türkiyede dahi net bilgileri bulmakta zorlanırsınız bırakın Dünya veya Avrupayı.Oysaki Vestel onlarca seri üreten Dünyanın en büyük 4 fason firması arasındadır. Fakat ürünleri ve serileri hakkında detay bilgi ve yoruma ulaşmanız zordur bu Tüketiciyi iter, işin gerçeğinde normal yaşamda bile bilinmezlik korkutur bilgi yetersizliği korkutur, çunki markanın net bir tanıtım yelpazesi yoktur.

Şimdi Seiki digital yeni firmalardan birisi, internete yazın binlerce yorum görürsünüz, eleştirilen Çin firmalarından birisidir, veya TCL örnekleri çoğaltabilir. Bu markaları İnsanlar tercih eder oysaki Vestel daha iyi daha kaliteli ürünlere sahiptir ama Dünya İnsanı bilgden yoksundur ve marka tercihini bilinenden yana kullanır.

Bu firmalar oldukça profosyonel CEOlar tarafından yönetilir genelde Amerika üzerinden ürünlerini satışa sunarlar ve kısa bir sürede marka imajları Dünyanın her yerinde okunur bilinir hale gelir.

Promacto fiyatlarına bakıyorum, örnek fiyat ortalaması 1600 Lira, yerli üretici için bana göre yüksek bir fiyat ki Türkiyede asgari ücreti düşünürseniz daha net detayı anlayabilirsiniz. Ne dedim firmayı eleştirmekten çok satış politikasını anlamaya çalışıyorum.

Promacto 1600 Lira, iç piyasada tercih kıstaslarımızı belirleyelim, Türk İnsanı için önce marka ismi gelir, sonrasında fiyatı!

Promactonun rakibi firmalara bakalım, Optoma 3D çift gözlük hediye GT760 modeli 2000-2200 lira arası, Optoma GT760 Yazın Dünya çapında yorumlara tavsiyelere incelemelere anında ulaşırsınız yani Optoma marka olarak sizi zaten Dünya piyasasında geçmiştir, iç piyasalarda yine bu kadar az fiyat aralığında Optoma markası tercih ediliyor.

Üstelikte İthalatcı firma düşünün, ürünü getiriyor gümrük ödüyor, vergi ödüyor ve sizi rekabet olarak birde geçiyor daha fazla satış grafiğine sahip. LG ürünleri fiyatlarına bakın 1500 lira seviyelerinde ve bu gün marka olarak LG yazarsanız projeskyon ürün yorumlarda detay bilgilerde Dünyanın her yerinden net analiz fırsatını görüyorsunuz.

Yerli firmalar şahsen bu kadar Avrupalı rakiplerden satış rakamlarında geride olmalarına üzülüyorum, rekabet edemiyorlar. Yerli piyasada ürün satamıyorlar çunki ürünleri harikada olsa fiyat ve marka imajından rakiplerinden geride kalıyorlar.

Promacto belkide eleştirelime kızabilir, bilemiyorum tabiki eleştiri olarak görürlerse !

Bu konuda net detay vermek istiyorum ki yerli üreticilerimiz eleştirimi daha net anlasınlar!

Panasonic Plazma serilerinde Avrupada inanılmaz eleştiriler aldı, üstelikte Dev test ve yorum sitelerinden, Panasonic ne yaptı biliyormusunuz? Ne şekilde üzüldüklerini belirttiler gectiğimiz sene Japon AR-GE yönetim kurulu yazılım Başkanlarını İngiltereye yolladılar nezaket içinde yeni güncelleştirmelerini tüm detayları ile Avrupada paylaştılar.

Yani ben Dünya deviyim bana ne yahu, zaten Plazma üretiminide bitirmişim diye düşünüp, kısa bir açıklama ile bu olayı rahatlıkla kapatırlardı, bunu yapmadılar tam tersine eleştirilere inanılmaz dikkatle yaklaştılar ve şunu belirttiler biz eleştirileri göremessek anlamazlığa gelirsek bu sonumuz olur.

Ben isim vermiyorum, bir firmayı eleştirdim bakın eleştiri sadece, ve CEO’sundan inanılmaz bir tepki aldım, tuaftır benim eleştirimin nerdeyse aynısı firma için ciddi bir Ekonomik gazetede ve Uluslarası OECD tarafından daha sert ve acımasız şekilde yapıldı. Ve firmadan en ufak tepki gelmedi bu eleştirilere sebebi eleştiriyi yapan Dünya devi olunca o zaman net hatalarını anlayabiliyorlar.

Ceo Milyar liralık firmanın temsilcisi fakat mantık olarak sanki Market yönetiyor düşüncesinde, beni Facebook ve Twitter hesplarındanda yasaklıyor, Markanın Ceo tercihi dahi enteresan bir CEO düşünün markası için çalışması gerekirken, olayı şahsına karşı bir mevki kavgası olarak görüyor. Aslında temsil ettiği markanın umrunda olmadığınıda her detayı ile sunuyor, Yönetici Ünvanı temsil ettiği Markanın önüne geçmiş. Firmlar CEO seçimlerinide iyi yapmaları gerekiyor. Amerikada Panasonic Ceosuna bakın şaşır9ırsınız, Panasonic panel taşıyor İşçileri ile ve bu görüntüsü ile inanılmaz bir Saygı ve takdir topladı halende Saygı ile kouşulan isimler arasındadır. Oysaki Panasonic Dünya Devi Dünya Devi bir Ülkede CEO’dur Firmanın bir nevi Amerika için sahibidir.

Şimdi Sharpa bakın, Samsung, Lg, Vizo Ceoları hizmette bir birleri ile yarışırlar. Türkiyede ise Yöneticilik Ünvanı alan temsil ettiği markayı unutuyor, makam sahibi olmayı tuaf bir ego aracına dönüştürüyorlar.Tüketicilerinden o markadan soğumlarına neden oluyorlar.

Tuaftır aynı düzeyde hatta daha ağır eletirileri LG ve Samsung için yazdığımda, Gurup yöneticileri ilgim ve eleştirilerim için teşekkür ediyor, halen yorumları duruyor eleştirimin üzerinden 8 ay geçmiş LG bana mail atıyor konu hakkında eleştirdiğim seride yapılan güncellendirmeleri link vererek Markalarına ne kadar önem verdiklerini Dev bir gösteri olarak bizlere sunuyorlar. İhtiyaclarımı var asla, zaten belli firmlar rakipleri dahi yok.

Bir örnek daha bu örnekleri verme sebebim bu markaları hepiniz biliyor ve kullanıyorsunuz, bu örneğimide lütfen okuyun!

Western Digital (WD) Siteme bir Arkadaş aldığı üründen şikayetini yazdı ve Türkiyede sorunlarını anlattı, çunki destek alamamış. Durumu Western Digital Hollanda merkezine bildirdim ve eleştirimide ekleyerek!

Firma marka imajı nedir bu en ciddi örnektir, WD bana nezaket içeren bir yazı ile geri dönüş yaptı, sorunlu cihazın faturası ve seriali kibarca istediler ki vermiştim, görevli sanıyorum bilgilendirmeyi eksik sunuyor ve firma bir kez daha özür dilerek dönüş yaptı ürünlerinin orjinal Avrupa dağıtımı olduğunu onayladılar. Ürünü rica ettiler bende Türkiyedeki Arkadaşa ürünü DHL ile yollamasını söyledim.

Ürünü Merkeze yolluyorlar ve firma 3 gün içinde yepyeni bir üst seriyi gümrük dahil yanında kucuk bir hediye ile Türkiyedeki Vatandaşımıza değişim yapıyor.Vatandaşımızın yorumu inanılmaz ”WD harici bir daha hiç bir ürünü evime sokmam bu kadar süper firma olduklarını bilmiyordum”!

Bu detayları verme sebebim Dünya Devleri 30 dolarlık ürün içinde 10 Bin dolarlık ürün içinde aynı Marka kalite imajını veriyorlar. Amerika Dünyanın en zor en berbat rekabet savaşlarının yaşandığı Ülkedir, Dev firmalara bakın uzun yazımın tüm özetini Amerikan iç rekabet piyasalarında görürsünüz.

Yerli firmalarımızın açıkcası iç piyasalarda rakipsiz olmalarını isterim, satış grafiklerinde her zaman liste başı olmaları demek o Ülkenin güçlü olduğununda net göstergesidir. Yerli firmlara Dünya Devleri ile fiyat rekabetine girmelerini şahsen anlayamıyorum.

Saygılarımla

Andy Swezniak

Yne

 

Tarih: 27 01 2014
Üst kategori: Şirket haberleri
Alt kategori:

'Teknolojide Türk Firmları,Ürün fiyatları el yakıyor.' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Erdem Antalya dedi ki:

  Merhaba Andy1 bey yazınız büyük bir keyifle okudum. Yerli firmalar konusuna değinmek istedim. Bu konu çok ilginç bir konu özellikle Beko ve Arçelik in ürettiği paneller konusu çok ilgin inanın fiyatları çok yüksek ve hiçde cazip değiller örnek verecek olursak ithal gelen bir çok markanın emsal panelleri ile karşılaştırdığımızda Hiçte cazip değil. Bu panellerin 2 yıl önceki modellerinin bazılarını biraz inceleme fırsatım oldu Renk kalibrasyonları sorunlu bunun nyanı sıra işletim sistemleri sorunluydu. en ço yaşadığım problem ise 4:3-16:9 konusundaki algılama sorunu Tv kendi kafasına göre bu formatları algılıyor bir çok müşteri ile sorun yaşamama neden oluyordu. Yeni panelleri detaylı omasada biraz inceledim. Ne renk kalitesi ve nede kullanım olarak çokta verimli bulmadım. Özellikle önceki yıllarda LCD modellerinin RGB konusundada problemleri vardı. Uzun lafın kısası Beko Panelleri almak için bir neden yada cazip bir konu olmalı fakat baktığınızda sizi cazip edebilecek bir konu yok. Müşteri porföyüne bakarsak kırsal kesimde daha fazla satılıyor. Fakat gün geçtikçe azalıyor. diye düşünüyorum. Vestel konusuna gelirsek Beko dan daha başarılı diye düşünüyorum.İllaki yerli Bir panel almak durumundaysam Vestel daha cazip. Öncelikle belirteyim ki Kullandığı teknoloji ve Görüntü kalitesi daha iyi Üretimi daha önce yapılan Plazma modelleride oldukça başarılıydı. Fakat Şimdi sadece Led Modellere ağırlık veriyor. Fakat yinede Fiyat bakımından Bu markada aynı Beko gibi davranıyor Fiyatları yüksek. Kısacası bu markaları almak çokta cazip değil. Aslında bu konuda çalışma yapılsa bu firmalar daha fazla bir satış grafiği yakalayabilir fakat malesef eskiden olan bir alışkanlık var. Nasıl olsa bir müşteri porföyümüz var onlara satarız diye düşünüyorlar fakat kaçırdıkları bir konu var. gün geçtikçe müşterileri azalıyor. Yeni nesil daha aşatırıyor. İnternet var artık. Bu şekilde giderse bir süre sonra batma tehlikesi başgösterebilir Tabiki u önce Beko için daha sonra Vestel için geçerli. Bu konuda Devletinde bir şeyler yapması şart. Fakat gidişat pekte içaçıcı değil. Saygılarımla

 2. andy1 dedi ki:

  Erdem Bey,
  Vesteli aslında bir kenara ayırmak gerekiyor, Türkiyede bazı cahiller halen panel üretmez derler ben bunlara net şekilde cahil cümlesini kullanmaktan kacınmam. Vestel herşeyi bırakın artık Dünyadaki Dev yazılım üreten firmaların en başında geliyor, kullandıkları Panel yazılımları tüm Dünya devi Panel üreticileri tarafından khalen kullanılmakta. Kaldıki panel üretiminde Dünyanın en büyük 4 üreticisinden bir tanesi Avrupada ise tek başına lider durumda, Toshiba serileride dahil üretmedikleri veya üretemeyecekleri hiç bir panel yok, UHD serilerde dahildir.

  Arçleik gurubu bir nevi kendi fason üretimini yapıyor yani Vestel gibi değil, Avrupada satılan serilerle Türkkiyede satılan serilerde bazı detaylarda farklı, Çinde Avrupa için üretilen serilerle Türkiyede üretilen serilerin aynı olmasını beklemek zaten doğru olmaz.

  Türkiyede firmalar darılmasınlar ama Yerli Üretici tavırları arkasına saklanmayı, kendilerini masum göstermeyi bırakmaları lazım. Snelerdir, Yerli Malı, Yerli ürün, Türk iş gucu gibi tuaf korkaklıkların arkasına saklandılar. Rakipleri Dünyada marka olurken Türk Markaları halen hani ünlü firm vardır ”KUCUK EMRAH” rollerini oynamya devam ediyorlar. Seiki Digital çıkıyor bugün Panasonicle kafa kafaya rekabete giriyor bunla yetinmiyor dev firmaların elinden pazar paylarını alabiliyor. Bu gerçek Üretici protföyüdür cesur atak, ürettiği ürüne güvenen ve İnsanlrda biranda marka sempatisi oluşturmayı bilen Kaliteli CEO’ların gövde gösterisidir.

  Markları yazdığım için tekrar yazmak istemiyorum, alınganlık gösterneler oluyor. İç piyasada ”Kucuk emrah” rollerini oynamayı bıraksınlar, yerli üreticiymişte Halk marka tutkkunuymuş, marka tutkunları farklıdır, yerli üretici bu Marka fanatiklerine ürünü hediye bile etseler bu Adamlara kullanıdrmazlar ben gerçek tüketicileri kast ediyorum.

  Firmayı forumda eleştirmiştim, firma en ufak saygısızlık içermeyen basit sorularıma alıp birde yazımı sildiriyor bu korkaklığın ta kendisidir. LG eleştiriyorum, Samsung eleştiriyorum Adamların Müşteri ve eleştiri anlayışı inanılmaz zekice, eleştiriden korkmuyor tam tersine eleştiriniz haklıysa ve sizi Uzxman olarak görüyorsa bu eleştiriye kısa bir teşekkür ederek 3-5 ay sonra size geri dönüş yapıyor. Panasonic gibi Dev firmalar bakın bu leştiriler karşısında AR-GE Başkanlarını Avrupaya yollayıp, eleştirielre net cevaplar veriyorlar ve yaptıkları yazılımlarla bahsedilen sorunlar üzerinde tüm detayları paylaşıyorlar.

  Türkiyede sie firma kızıyor, yahu neye kızıyorsun örnek Optoma, Benq, Hitcahi, Panasonic, Sony, Mitsbushi gibi Devler eleştiriler sayesinde Dev olduklarını net çaıklayıp kullanıcılarına teşekkür ediyor ama yerli firma kızıyor!

  İç piyasada durum fiyat olarak cidden çok kötü, yerli üretici yabancı dev marka ile rekabet etmek zor diyor,şikayet ediyor. Şikayet etmek yerine Dev Marka önünde duruyor, CEO larını takip et, AR-GE çlaışmalarını takip et. Bakın ben dahi AR-GE çlaışmalarını takip edebiliyorsam, şikayet eden yerli üreticide bir sorun var demektir. LG UHD Fabrikasını görmelisiniz, durmadan çalışan Halkla iç içe eleştirileri ciddiye alan, hatta eleştirileri inanılmaz dikkatli takip eden AR-GE başkanları kendilerini bırakın ayda, senede her gün er saat gelişitiriyorlar.

  Sekiki örneğini verdim, Seiki bakın eleştiriler karşısında o kadar nazik bir basın toplantısı düzneldiki Saygıları karşısında eleştireni dahi utandıracak bir tevazu içine girdiler.

  Seiki Digital UHD panellerini 1000 dolardan satışa sundu biliyorsunuz. Fakat inanılmaz eleştiriler geldi, yerden yere vuruldular ve Seiki Digital Dünya merkezi New Yorkta Basın açıklamasında tavrı alkış aldı, şunu söylediler!

  Yeniz firmayız, hatalarımız var ama gelişimede devam ediyoruz, sattığımız her ürün Dünyanın neresi olursa olsun, Şartsız geri iade garantisini veriyoruz. Ve Seiki Digital serileri biranda inanılmaz ragbet görmeye başladı, Televizyon amaçlı izleyenlerden gelen şikayetler bir anda Pc ve harici medya kullanıcılarının üst düzey memnuniyet veren yorumları ile satış garafikleri halen yükselişti.

  Yerli firmaya bakalım, Örnek marakyı verdim, ben eleştiriyorum, benim yorumlarımı sildiriyor, Lg eletiriyorum LG teşekürle geri dönüş yapıyor, Seiki Digital sorunları bildiklerini ama güncelleme ile panelleri dahada kaliteli hale nasıl getirdiklerini link vererek sizlerinde takip etmenize olanak tanıyor. Bu Profosyonel marka hizmetidir. Panasonic eleştirilere çok kızar ama nezaketlerinde hiç bir zaman döün vermezler tam tersine üzüldüklerini iyileştirme çalışmalarını açıklarlar.

  Fiyatlara bakıyorum, Seiki Digital 1000 Euro UHD 4K 55 inc panel, Vizio Amerikalı üretici 55 inc paneller uhd 4k 1000 Dolar, bugün internete girin her iki firmada en fazla tercih edilen ve pazar payları her gun devleşen marka haline geliyorlar.

  Vestele bakıyorum UHD 4K serisi yanılmıyorsam 7.000 Dolardı, hatam varsa düzeltin ve bu fiyatı iç piyasalar için geçerli, kimler rekabet ediyorlar cidden merak ediyorum, Samsung F8500-S9-F9, Sony XBR9, Panasonic WT600 LG 8-9 serileri? örnekleri çoğaltyabilirim, Kendi Ülkesinde tercih edilmeyen marka haline getirmiş kendisini. Samsung LG kendi Ülkesinde tartışmasız her markaya meydan okuyan fırsat vermeyen satış grafiğine sahipler, Seiki D,igital, Vizio yerli iç piyasalraında bu markarlara hiç bir yabancı üreticinin rekabet etmesi imkansızdır.

  Sonucunuda görüyorsunuz, iç piyasalarda Dev satış rakamları ve üretilen seriler hakkında net kullanıcı verileri ile, Dünya çapında Golbal bir markaya 3 ay içinde dönüşü veriyorlar.

  Vestel hep yazıyorum, burdan Vestele aslında teşekkürde etmem gerek, eleştirilere en olumlu bakan Türk firmasıdır hep Vestel üzerinden örnek verme sebebimde budur. Tarışmasız Türkiyenin Avrupaya açılan gerçek yüzüdür Vestel. Diğer firmaları eleştiremiyorsunuz çunki tepkileride tavırlarıda değişik oluyor.

  Bunuda benden ilk defa duyacaksınız, Vestel Türkiyeden ayrılırsa hiç şaşırmayın, Kazanistan senelerdir Vestele yalvarırır, Full Fabrika üretimi ve Maddi destek konusunda kapılarını Vestele sonuna kadar açmıştır. Sadece Kazakistan değil, Roamnya, Avusturya, Almanya bu konuda Vesteli Ülkelerinde üretim için çılgın tekilfler sunmaya devam eder, Vestel Dünya Devi BBC alt yapısınıda kuran geliştiren yazılım devi olduğunu belirtmek isterim tekrar.

  Yerli firmalar artık ”KUCUK EMRAH” rolunu bırakmalılar, Golbal Dünya ile rekabet etme cesaretini göstermeliler. Türkiyede Dünya marakı firma ile fiyat rekabetine girmek anlamsızdır, benim gibilere kızmayı bıraksınlar. Seiki Digital dünki firma bugün Dünya Markasına dönüştü. Yarın Türkiyede Distribütör satışı yaparsada bir yerli firmanın canınıda yakacaktır, satışları ile.

 3. Erdem Antalya dedi ki:

  Yazınızı keyifle okudum. Bu tip konuları bu komisyoncular yazıyorlarmı acaba yazılarında hiç rastgelmedim Saygılarımla

 4. andy1 dedi ki:

  Erdem Bey,

  Komisyoncuları biliyoruz kim oldukları oratada Adam Üc milyonluk satış yapmış, Vergisiz Keyif sürüyor bu Adamları besleyen firma sizce ne kadar para kazanıyordur?

  Çok basit bir hesapla şunu yazmak isterim, 3 milyon lira para %10 komisyon 300.000 Bin Lira, %18 Vergis kacağı 600.000 Bin lira, ortada kaba bir hesapla 900.000 Bin lira para birilerinin cebine giriyor yani 1 kuruş vergi ödemeden.