Sunny AT 14700 Uydu alıcısı,Test Detay

x

Cihaz Detay Özellikler

* FULL HD 1080
* ANİMASYONLU MENÜ
* MPEG2,MEPEG4(DVB-S/S2) UYUMLU, FOTOĞRAF (JPEG) GÖSTERİMİ VE SLAYT SHOW
* ÇOKLU DİL SEÇENEĞİ
* MAX.6.000 KANAL VE 200 UYDU HAFIZASI, GÜÇLÜ KANAL KONTROLÜ
* TRANSPONDER DÜZENLEME
* 1 Sn DEN AZ KANAL DEĞİŞTİRME ZAMANI
* UYDUDAN VE USB DEN YAZILIM GÜNCELLEME
* GÜÇLÜ EPG DESTEĞİ
* USB(NTFS,FAT,FAT32 FORMAT DESTEĞİ)
* USB,HDD VE USB BELLEĞE KAYIT EDEBİLME (MTS)
* DİJİTAL SES ÇIKIŞI
* TİMESHİFT ÖZELLİĞİ
* MEDİA PLAYER ÖZELLİĞİ
* HDMI (1080,1080İ,720P,576P,576İ)
* ENERJİ TASARRUFU (EUP) STANDARTLARINA UYGUNDUR.

Sunny AT 14700 Uydu alıcısını detaylı bir şekilde inceleme fırsatım oldu Cihazda ilk başta dikkatimi çeken SD ve HD kanallar arasındaki farkın az olması resim performansı vasatın biraz üzerinde genel olarak menüleri sorunsuz çalışsada kanal düzenleme bölümünde kanal sıralama işlemi sorunlu.

Bunun dışında kanal değiştirme esnasında ses bazen çok geç geliyor.

Cihazda kanal tarama konusu ise eğer antenden gelen sinyal biraz zayıfsa tam bir eziyet yaşatıyor buda cihazın Tuner bölümünün iyi olmadığını gösterir.

Bu cihazı ST50 panel Hama 10.2 Gps kablo ile test ettim daha önceki yazımda bu cihazı çok uygun fiyatlı olarak yazmıştım.

Sonuç olarak Küçük bir led panelde iş yapar fakat performanslı büyük bir panelde ise yeterli düzeyde kaliteli bir resim almak mümkün değil.

Saygılarımla

Erdem Antalya

 1. Fehmi-Bursa
  13 Ekim 2013, 11:39

  Erdem bey incelemeniz için teşekkür ederiz. Emeğinize sağlık. Ben size bu Vu’ları sormak istiyorum, bir arkadaşım çok methetti, ne dersiniz, görüntü kalitesi olarak nasıldır?

 2. Erdem
  13 Ekim 2013, 22:25

  Merhaba bahsettiğiniz Vu serisi cihazlar yukarıdaki cihazla kıyas edilmesi mümkün değil. Öncelikle bunu belirtmek isterim Vu cihazlar orta seviyenin üstü yada en üst seviye modelleri olan alıcılardır. Bu cihazların en önemli özelliği Enigma 2 sistemini içermektedir. Burada amaç açık kaynak kodlu yazılımlardır buda şu anlama geliyor cihazın yazılımı istenildiği gibi geliştirilebilir. Bunun dışında bir çok özellikleri mevcut en güzel özelliklerinden biride meda player bölümünün çok zengin olması. Fakat belirtmem gerekir ki bu cihazlar genellikle Bilgisayar teknolojisine hakim daha profesyonel kullanıcılar için daha uygundur dolayısıyla standart kullanıcılar için pahalı ve karmaşık gelebilir. Fiatları biraz yüksektir. En ucuzu 550-600 TL arasındadır ve modeline göre 1000-1200 tl ye kadar çıkar . Resim kaliteleri konusu tartışılmazdır çünki bu cihazlarda kullanılan Çipsetler ve Tunerler üst düzey seviyededir. İşin açıkçası bu cihazları tam manasıyla pek test etmedim. Çünki bu cihazlar genellikle Kart paylaşımı yapan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Salt resim kalitesi için düşünüyorsanız bence çok fazla para ödemiş olacaksınız burada sizin önceliğiniz ve ihtiyacınız önemli Hem kaliteli resim alayım hem paylaşım yapayım ve hemde açık kaynak kodlu cihazım olsun yazılımdan anlıyorum diyorsanız sizin için tam uygun bir cihaz. Fakat ben sadece kaliteli görüntü seyretmek istiyorum diyorsanız daha az fiyata başka bir cihazda işinizi görür. Vu duo cihazlar çok fazla özellikli cihazlardır fiyatlarının yüksek olması da bu nedendendir. Yukarıda bahsettiğim cihaz 100-120tl civarındadır zaten yetersiz olduğunu söylüyorum burada anlatmak istediğim şey aslında bu fiyata fazla bir şey beklemeyin demekti. Çünki son zamanlarda 3000 tl ye cihaz alıp böyle bir cihaz bağlayıp vasat performans alınca tv leri kötüleyen arkadaşlar oldu. 3-4 ay önce bir arkadaşım bütün uyarılarıma rağmen 130 tlye tv arkası aldı ve cihazda sinyal sorunu yaşadı 200tl ye set üstü bir cihaz aldık şimdi memnun. Kısacası Vu cihazı eğer yukarıdaki kriterler size uyuyorsa alın derim bunun dışında başka cihazda uygun fiyatlı eğer isterseniz tavsiye edebilirim Önemli olan sizin bütçeniz ve kriterleriniz. Çünki burada sizin gibi arkadaşlarımızın çok fazla para harcayıp ihtiyacınız olmayan özellikler satınalmanızı istemem buna gönlüm razı olmaz. Umarım yardımcı olmuşumdur. Saygılarımla

 3. Fehmi-Bursa
  15 Ekim 2013, 00:33

  Erdem bey, çok teşekkür ederim, elbette yardımcı oluyorsunuz hem de çok.. Şu anda tv’nin kendi uydu alıcısı ile alıyorum yayınları, ama daha iyi görüntü kalitesi için (elbette biraz da hobi) bir cihaz almak istiyorum. Bu da muhtemelen ya bir technisat ya da Vu olacak. Ama technisatlar da bayağı bir pahalı sanırım. Sizin önerileriniz doğrultusunda bir karar vereceğim.

 4. Erdem
  15 Ekim 2013, 19:57  

  Merhaba Fehmi bey kullandığınız uydu alıcısının markası nedir? bahsettiğiniz technisat cihazlar Türkiye şartlarına göre biraz pahalı. Bunun dışında Benim resim kalitei için önerebilceçeğim Gigablue ve Atlanta dır Atlanta HD box T Fiat olarak alabileceğiniz en uygun fiyatlı cihazdır sanıyorum 300-350 Tl arasındadır resim kalitesi olarak sizi fazlasıyla memnun edebilir çünki bu cihazlar üzerindeki işlemciler sıradan cihazlardan daha farklıdır. Bunun dışında Gigablue 800 var bu cihaz da 400-450 civarındadır bu bahsettiğim modeller bu marlakarın uygun fiyatlı olanlarıdır fakat Atlantanın daha ucuz olanıda var fakat o cihazdaki işlemci daha düşük bir işlemci olduğu için sizi tatmin etmeyebilir. Karar sizin fazkla detay yazıp kafanızı karıştırmak istemiyorum yada bazılarının yaptığı gibi şu işlemci bilmemne sistemi diye kopyala yapıştır yapmak istemiyorum bu tip yazılar okuyanları bilgilendirmek yerine kafasını daha çok karıştırır. Bunun dışında burada sadece gördüğüm ve beni tatmin eden cihazları yazmaya çalışıyorum. yukarıda yazdığım modeller gördüğüm ve resim kalitesi ve çalışmasını denediğim cihazlardır. Bu arada uzak durmanız gereken cihazlardanda bahsedeyim TV arkası cihazlar sizin gibi panel kullanan kişileri memnun etmez ve sorun yaşamanıza neden olurlar bu cihazlardan uzak durun Paranız boşa gitmesin. Yukarıda bahsettiğim cihazlar alabileceğiniz en uygun fiyata olanlardır. Vu -Gigablue 800- Atlanta HD Box T Bu cihazlarda kaliteli görüntü alabilirsiniz diğer özelliklerini ise ihtiyacınıza göre ve bütçenize göre seçiminizi yapın. Saygılarımla

 5. Hakan Antalya
  16 Ekim 2013, 00:01

  Merhaba, bir kaç ay içersinde teledünya aboneliğim sona erecek. Pozitek 1600 model set-top box ile teledünyadan görüntü kalitesi konusunda memnundum. Uydu alıcısı olarak bu cihazı düşünüyordum. Televizyonum Samsung 32″D5000. Görüntü kalitesi kriterine göre bu seviyede televizyon için bu uydu alıcısı yeterli olurmu sizce? Yada düşük bütçeli başka bir uydu alıcısı önerisinde bulunursanız sevinirim. Kolay gelsin.

 6. Fehmi-Bursa
  16 Ekim 2013, 15:59  

  Erdem bey detaylı yanıtlarınız için teşekkür ederim, şu anda VT50 nin kendi dahili uydu alıcısını kullanıyorum. Sizin tavsiyeleriniz doğrultusunda vu ya da gigablue 800 düşünebilirim. Peki bunlarda 3d olayı var mıdır? Yani 3d yayınları izleyebilir miyim ?

 7. Erdem
  16 Ekim 2013, 17:57

  Merhaba Fehmi bey 3D konusunda fazla bilgim yok fakat bu konuda sıkıntı yaşayacağınızı zannetmiyorum çünki bu cihazlardan çok daha kötü cihazlar 3D yayınları gösterebiliyorlar 3D yayınlar için özel bir şey yok bildiğim kadarıyla çünki 2 farklı açıdan gelen görüntü aynı karede olduğu için sorun olmaz. Bu birazda şuna benziyor Şu anda satılan bütün LNB ler HD yayınlara uygun bazı LNB lerin üzerine 1080P yazıyorlar bu anlamsız oluyor.

 8. Erdem
  16 Ekim 2013, 19:03  

  Merhaba Hakan bey Kullanmış olduğunuz alıcıyı Uydu alıcı olarak kullanamazsınız çünki bu cihaz sadece DVB-C için üretilmiş bir cihazdır.Uydu alıcıları DVB-S standardı yayınlar içindir. Size uygun fiyatlı cihaz önerebilirim Goldmaster 4600 modeli 150-200 tl arasındadır görüntü kalitesi ve kullanım kolaylığı olarak sizi fazlasıyla tatmin edebilir. Bundan daha ucuz cihazlar var fakat size uzun bir süre hizmet etmez. Biraz daha fazla para ayırırsanız Goldmaster Ranger modeli buda 200-250 tl arasında bulabilirsiniz Bu cihaz hem smart özelliği ve hemde küçük yapısı ile öne çıkmaktadır fakat diğer Tv arkası modellerden daha güçlü bir işlemciye ve Tunere sahiptir. TV niz 32” olduğu için Bu cihazlar sizi memnun edebilir.Burada ayırdığınız bütçe önemli 200 Tl nin altına indiğiniz zaman cihazlar genellikle kaliteden ödün vermeye başlar. 85-150 Tl arası cihazlar yukarıdaki cihaz ayarında olur eğer bütçe bu civardaysa yukarıdaki cihaz gibi bir cihaz alabilirsiniz. saygılarımla

 9. Erdem
  16 Ekim 2013, 19:39  

  Merhaba Fehmi bey şunuda belirtmek isterim 3D yayın fazla yok olanlarda genellikle şifreli anladığım kadarıyla izleyebileceğiniz kanallarda genellikle 3D Demo kanallar olduğu için çokta fazla gerekeceğini sanmıyorum bunun dışında 3D nin geleceği başka sisteme doğru gidiyor anladığım kadarıyla yani gözlüksüz sistem zaten bu sistem gelip oturana kadar bu kullandığımız sistemler çok eskimiş olacak o kadar kasmamak lazım. Öncelikle bu cihazlarla Full HD yayınların zevkine varınca 3D yi fazla aramayacaksınız çünki şu anda malesef gözlük kullanıldığı için uzun süreli izlemek sıkıntılı oluyor. Saygılarımla

 10. Erdem
  16 Ekim 2013, 22:24

  Merhaba Fehmi bey 3D konusunda aklıma bir şey geldi mesleği bırakmadan önce Sıradan bir HD receverla 3D yayını gözlükle izlediğim için bu yorumu yaptım ki test ettiğim cihazın hiçbir yerinde 3D yazmıyordu dolayısıyla sizin alacağınız modellerde 3D konusunda sıkıntı yaşamayacığınız kesindir. saygılarımla

Tarih: 24 10 2013
Üst kategori: Recivier Uydu sistemleri
Alt kategori:

'Sunny AT 14700 Uydu alıcısı,Test Detay' hakkında sorular, açıklamalar

 1. kenan hatipoglu-diyarbakır dedi ki:

  erdem bey size bir sorum olacak.andy bey sizin yardımcı olacagınızı söyledi.
  d smart modül almak istiyorum.bunun için resim kalitesi en iyi,kanallar arası geçişin hızlı olacagı bir cihaz tavsiye edrmisiniz.çevremde vu uno diyenler var.açık kodlu olacagı için veya cccam la uğraşmayacagım için gereksiz geliyor.gigabluenın son serisi çıktı —GIGABLUE HD800 SE PLUS— açıkçası belirtiğiniz gibi ,adınıza uygun erdemli bir davranış bravo,kullanmayacagım özellikler için para vermeye gerek yok.
  yani kısaca d smart modül için vu uno + giga hd800 se plus + atlanta hd box + atlanta smart g4 karşılaştırma zamanınız varsa memnun olrum. selam dua ile

 2. Erdem Antalya dedi ki:

  Merhaba Kenan bey öncelikle güzel sözleriniz için teşekkür ederim. BUrada yazdığınız modeller bir birine yakın modeller aralarında görüntü kalitesi olarak fark fazla yok diyebilirim. Dsmart modülle kullanacığınızı söylüyorsunuz Paylaşım istemiyorsunuz anladığım kadarıyla eğer paylaşım istemiyorsanız daha uygun fiyatlı ciahazlarda bakabilirsiniz fakat eğer smart özelliği sizin için önemli değilse Atlanta HD box T modeli sizin için en uygun seçim olabilirhem fyat olarak ve hemde kullanım olarak sizi tatmin edebilir bence Dsmart modül kullanımı için yeterli diğer Vu Duo yada Gigablue fiyat olarak daha pahalı diye düşünüyorum zaten kullanım özelliklerini yazmışsınız. Görüntü kalitesi bakımından ve kullanım bakımından birbirlerine yakın cihazlar bunlar sadece fiyat farkları özellikler ve donanımları cccam kullanmayacağınız için bence gerek yok diye düşünüyorum fakat smart kullanımını düşünüyorsanız Atlanta smart g4 te olabilir. Saygılarımla