Spor yayınlarını sevenlerin tercihi Plasma televizyon olmalıdır, test detay

Günümüzde, Televizyon seçim tercihlerinde tam bir kaos yaşanıyor, birilerine göre Lcd-led seriler daha iyidir, diğerlerine göre ise Plasma televizyon serileri, bu kaos ortamına bir nebzede olsa değinmek istiyorum.

Spor yayınlarına meraklı olanlar yani, Tenis, Basketbol, Futbol, Snooker (Bilardo), Voleybol ve diğer dalların tümünde, geçerli olan tek bir şey vardır, durmadan akan aralıksız görüntü, sorunlarda burda başlar hareketli bir görüntüde onlarca farklı sorun beraberinde gelir, arka fonda pastelleşmeler görüntü kayıpları, arka fonda tamamen çamurlaşan detay kayıpları, hareketli ön görüntülerde topun yada sporcunun hareketlerindeki hayalet siluetler yada devamlı gölgelenen görüntü akışları, örnekleri çoğalmamız mümkündür en bilinen sorunları yazmaya çalıştım.

Örnek, Basketbol izlerken maçlarda tam bir görüntü ve renk şöleni yaşanır, sevdiğiniz sporcuların forma ve vucud detaylarını görmek istersiniz örnek vucudundaki döğmeler yada ayakkabılarındaki detaylar, yada seyircilerin yüz ifadeleri, topun netliği, topun topaya smaç yapılırken verdiği inanılmaz duyguyu o anda yaşamak istersininiz, yada Futbol maçında messinin yada Casilasın yüz ifadelerini yada İbrahimovic’in komik yüz mimiklerini yada Ronaldonun tuaf bakışlarını, bu kadar detayı neden verdim diyenler olacaktır yada dediklerimi anlayıp şuan tebessüm edenleri tahmin edebiliyorum.

Yukarda saydığım bu detayları verebilecek Lcd Led cihaz malesefki yok denecek kadar azdır 3-5 seri haricinde bulamassınız, bulduklarınızın fiyatlarıda 3000 Eurolardan başlar, cihazı almaklada yukarda saydığım görüntüleri alabileceğinizi sanıyorsanız fena halde yanılırsınız sadece panel almakla bahsettiğimiz görüntülere ulaşmanız imkansızdır !!!!

Ünlem işaretim umarım sizi düşündürür, detay sorun olursa detaylı olarak değiniriz, konumuz Plasma televizyon seçimi olduğundan karıştırmak istemiyorum.

Plasma televizyon serilerinde ise yukarda saydıklarımın tümünü bir arada en üst seviyede yaşayabilirsiniz !

Sebebini o kadar net ve açıktırki bir çok uzman, test verilerini yazmaktan ibaret birşey yazpmazlar, 10 yaşındaki çocuğuda tvnin karşısına oturtun, cihazdan gelen tüm detayları buraya tek tek yaz deyin, 2 saat sonra size inanılmaz teknik deyimlerle dolu, görsel şölenle donatılmış harika bir test yazısı çıkar, oysaki bunları yazan 10 yaşında bir Çocuktur, ne demek istediğimi anlayan anlamıştır zaten !

Bizim test cihazından çıkan sonuçları almamız normaldir, test cihazımızın verdiği ölçümler o anki görüntüyü örnekler yada panelin resimsiz net ışık ve kontrast yada gama eğrilerini verir, fakat bu farklı ölçümlerde, örnek SD cihazdan alınan test sonucu farklı çıkar, HD cihazdan alınan test sonucu farklı çıkar, Dvd Playerden ki 10 tane farklı marka ile yapın 10 tane farklı test sonucu çıkar yada BluRay player içinde geçerlidir bu sonuçlar, yada üst seviyede HD reciver kullanan ile normal seri HD reciver sonuçlarıda farklı çıkar, neden bu detayları verdim aslında testerlik sandığınız kadar basit değildir, doğru sonucu almak kesin panelin renk ve ışık değerlerinin ortalmasını çıkarmak haftaları bulur yada vaktiniz var ise en iyi tahminle 3 gün panel karşısında vakit geçirmeniz demektir, oysaki birileri test cihazını alır panelin önüne konumlandırır ve çıkan sonuçları yazmaya başlar, ve yayınlar hepsi budur, oysaki verdiği sonuçlar o anki aldığı görüntüden ibarettir cihazın genel performansı ile alakalı değildir !

Spor karşılaşmalarında Plasma tavsiyem ise tamamen gerçeklere dayalıdır ve panel yada üreticisi ile alakalı değildir, burda Mitsubushi Laser tvlerini anlatmayı çok isterdim malesefki bir efsanenin üretimin durdurulduğunuda üzülerek belirtmek istiyorum, Avrupalılar bu mükemmel cihazı göremediler, yakında Panasonic Plasma serileri içinde aynı üzücü durum yaşanabilir bunuda üzülerek belirtmek istiyorum !

Evet, neden Plasma ?

Sebebi basit, tepkime süreleri, pixsel farklılıkları, Fosfor üretimi ışık ve renk değeleri en başından Plasmaların belirgin üst düzeyde resim üretiminin sebebi, bu değerlerin birde bir defalık tarama ile ekranlara yansıması elbetteki kayıpsız olarak, en basit 4 temel unsuru verdim.

LcdLed ürünler bu 4 temel unsurdan yoksundur, pixsel yapıları o kadar farklıdırki her seride başka bir pixsel yapısı ile karşılaşırsınız, renk üretimleri firmaların farklı renk kalibrasyon değerleri ile yapıldığından her serinin renkleri farklı değerleri sunar, birde tepkime süreleri devreye girer, LcdLed seriler gelen sinyali 2 defa tararlar ve resim olarak panele yansıtırlar, bu yansıtmada asla sandığınız kadar basit değildir, yazmaya kalkarsam inanın  okumaya sıkılırsınız kısa bir roman olur, tabiki bu kadar detay değinmeyeceğim,kısaca LcdLed ürünler performans olarak Plasma serilerinden daha geride kalır.

Plasmalardaki harika görüntünün tek kaynağı ise mükemmele yakın tepkime süreleridir, görüntü o kadar kayıpsız sizlere yansırki her detayı sorunsuz alırsınız, forfor üretimin verdiği kusursuz renk değerleri ise yine harikalar sunacaktır, kontrast ve ışık değerleri ise yine fosfor avantajını yanında taşıyor inanılmaz üst seviyede kontrast ve ışık değerlerini kayıpsız olarak resimle eşleştiriyor, bu size hareketli görüntülerde mükemelliğde yanında sunuyor.

Örnek verirsem, Plasma tvde futbolcu topa vurduğunda çimlerin havaya savrulduğunu net görebilirsiniz, faul yapılmış bir futbolcunun yakın çekimde bacak kıllarını dahi sayabilirsiniz, yada haber sunan kadın spikerin yüz ağdasını geçiktirmişse tüylerini görmek sizi şaşırtacaktır, yada dizilerdeki kadın oyuncunun detayları yine sizi fazlası ile şaşırtacaktır, işte bunlar tek sebebi harika kayıspz pixsel taraması ve sorunsuz kontrast ve ışık üretimidir + birde inanılmaz üst seviyede renk üretimü devreye girer, sonuç ise mükemmel görsel detaylarda kaybolduğunuz bir seyir keyfi doğar bir çok detayda ise o anki maçı bile unutur resmin detayında kaybolursunuz.

Plasmalar karanlık ortamda ise harika sonuçlara imza atar, sadece görüntüyü alırsınız kasa yada yansıyan herşey görünmezliğe bürünür, evin ortasında sadece o anki resmi alırsınız, panel o kadar muhteşem ışık değerleri sunaraki, harici en ufak ışık sızması yada Lcd Ledlerde görülen panel tutrasızlıkları yanlardan sızan ışık dengesizliklerini göremessiniz, Plasmalarda panel her açıdan aynı değeri sunar yani orta bölümdeki resim neyse en kenar alt uçtaki resim ve ışık değeri aynı orantıdaki pixsel eşleştirmesini doğurur !

LcdLed ürünler bunu yapamaz, panelin harici arka yada yanlardan ışık desteğine yada yerel karatma yada otomatik sensor algılama gibi harici detaylarında mükemmel olması gerekir, burda devreye onlarca harici fakör devreye girer, panel seçimi Led yada Edge led yada, resim işlemcisi yada pixsel tarama özelliği, pixsel haritalaması, örnekleri artırmak mümkündür, yukarda dediğim gibi doğru paneli alsanız dahi, harici donanım ve cihazlarıda almak zorundasınız, hdmi kablo, üst kalitede porselen topraklamalı fişler, güc kaynağı, topraklama kesici harici donanımlar, çoklu üst düzeyde prizler olmassa olmazlardandır.

Kısaca değinmeye çalıştım, yinede sorularınız olursa devam etmeye çalışırız !

www.anlayanbiri.com

Test ettiğim VT serisi plasmada, tüm renk eğrilerini sıfırladığımda, sonuç aynı olacaktır, ”0” kayıpla mükemmel resim üretimi !

Bunu LcdLed serisinde uygulasaydım, arka fonda gördüğünüz parlaklık ile ön taraftaki kızın kıyafetinde karışmalar olurdu, aslında bu normal sonuç olurdu, plasmalarda burda öne çıkıyor sorunsuz ve kasintisiz kontrast değeleri, resimlerde kırılmalara izin vermiyor.

www.anlayanbiri.com

Yine VT serisi plasmada, özelikle arka fondaki gün batımındaki gerçekcilik duygusu sorunsuz yaşayabiliyorsunuz, yani gün batımı olduğunu sadece bir kareden anlıyorsunuz, biryerde profosyonel fotorafcılıkta geçerli olan zaman, mekan tanımıdır, tamamen karanlık ortamda çektiğim resimde, tvyi izlerken görebilceğiniz tek şey panelin ürettiği resimdir, yani filmin içinde sizde olursunuz.

Oysaki LcdLed serilerine devreye panelin arka ışıklandırması ve siyah renk kalitesi, gri tonlamalar elbetteki doğru renk kalibrasyonlarının tümü en üst seviyede resmi üretebilmelidir, bir tanesinde sorun var ise bu tüm paneldeki resim ortalamasına etkisi tartışılmaz rol oynayacaktır .

Saygılarımla

Andy Swezniak

Tarih: 26 01 2013
Üst kategori: LCD - plazma önerileri
Alt kategori:

'Spor yayınlarını sevenlerin tercihi Plasma televizyon olmalıdır, test detay' hakkında sorular, açıklamalar

 1. erdem körüklü antalya dedi ki:

  Merhaba Ben Tv almak için mağazaları gezerken bana çok garip gelen durum vardı. (Uzun yıllar Merkezi sistem kurulumu ve uydu sistemleri üzerine çalıştım.) Gezdiğim bütün teknoloji marketlerinde satış elemanları palzmayı önermemişti ve sanki hepsi anlaşmışçasına bir marka öneriyorlardı. Panasonic Neo plazmayı soruncada burun kıvırıyorlardı. Buda benim garibime gitmişti çünki çok sıradan tvleri övüyorlardı. Benim normal vatandaştan farkım yaptığım meslek nedeniyle birçok tv modelini test etme imkanım olmuştu. Beni en çok şaşırtan çok sıradan Hd Ready Plazma tvlerden inanılmaz performans almamdı. Çünki aksine Led tv satışı çok fazlaydı ve herkez led tv alıyordu. Led tv de sadece tatminkar olarak Lg nin Nanoled cihazına Hd alıcı bağlamıştım Yaklaşık 4000Tl ye alınmış bir cihazdı 50” bir cihazdı. Bunun dışında normal lcd Ledlerin performansını pek tutmadım. Sonuç olarak P42 ST50 aldım. Sonuç olarak şunu söyleyeyimki bazı firmalar teknoloji marketlerini abluka altına almışlar satış elemanlarınıda çok iyi etkilemişler duygusal olarak tabiki. Sıradan bir müşteriye birçok ürünü muhteşem harika diye satabiliyorlar. Ben Tv yi Teknosa dan aldım alırkende satış yapan arkadaş çıkarken kısık bir sesle seçimimin çok iyi olduğunu ve neo plazmaların artılarını anlattı. Daha önce hiçbir satıcıdan böyle bir yorum duymadım. Sadece bir teknoloji marketinde tarafsız bir anlatım gördüm o markettede Panasonic Standı çok zengindi fakat fiyat yüksekti. Sonuç olarak malesef böyle garip bir durum var ülkemizde.Sizler gibi tarafsız yorumlar yapan kişi sayısı ne zaman artarsa bu tuhaf durum azalacaktır diye düşünüyorum. Saygılarımla

 2. andy1 dedi ki:

  Türkiye’de son iki senedir Plazmları detaylı olarak yazıyorum, Panasonic C3 serileri ki siz HD READY dediğiniz için o dönemde tavsiyemle İnsanlar aldılar ve net yorumları, inanılmaz, sanki canlı gibi net detaylarla memnuniyetlerini defalarca dile getirdiler.

  LcdLed ürünleri kullanmayı bilmek gerek ve iyi serileride seçmek için detaylı fikirleri mutlaka İnsanlar okumalı ve araştırmalılar.Forumlarda uzmanlar var işin gerçeği komisyoncular, bunların tuzaklarına düşen malesef çok İnsan var.

  LcdLed mantık ucuz ama parlak canlı görüntü olarak tanımlıyorum, çok iyi seriler mevcut bunların tamamı High And seriler ve bu serileri almaklada iş bitmiyor, Voltajdan, hdmi kabloya, uydu reciviere, AV cihazlara kadar kaliteli görüntü için belli masrafları yapmak gerekiyor.

  Oysaki HD reday 50 inc bir Plazma cihaz 1500 lira civarı, standart Lcdled serilerden çok daha üst seviye görüntüyü sorunsuz verebiliyor, bunda etken elbetteki pixsel yapıları ve işlemci hızı, bu sebeble Gelişmiş Ülkelere bakarsanız Plazma kullanıcıları inanılmaz fanatik izleyicilerdir ve LcdLed ürünleri kolay kolay almazlar orta yaş sınırı diye belirtmem gerekiyor, Gençler haklı olarak canlı ve yüksek kontrast cazibesinden taviz vermiyor, kısaca tercih meselesi.

  Firma çalışanları ve servisler benim yazılarımı pek sevmezler, hatta sitemde yorum yapan Arkadaşlar benim sitemi söylediklerinde tepki vermelerine şaşırmışlar. Çunki panelde net bilgileri veririm, panelle bitmez, kaliteli kabloları söylerim, harici cihazların panele etkisini söylerim, böyle oluncada haklı olarak kızıyorlar çunki Müşteri Andy Mosnter-Hama kablo al diyor ve ısrarla istiyor, elinde 10 liralık kabloya 5000 liralık cihazda kullanın tavsiye eden satmaya çalışan Adamda kızıyor sinirleniyor.

  Tuaf yanı ise Firmlar kusura bakmasın, ucuz malı 10 liraya satıp risk almak yerine 20 liralık garantili ürünü satsalar hem müşteri güvenleri artacak hemde firmanın marka imajı yükselecek, bunu yapan firmlar var elbetteki, zaman geçtikçe diğer firmalarda artık bilinçlendikçe, kaliteli serileri ve harici apartları Türkiyede görmek herkesi mutlu edecektir.

  Örnek vermek istiyorum, ünlü bir forumda ünlü bir uzman komisyoncu, beni engellemek uğruna Ölümle tehditlere kadar gitti, o zamanlar Panasonic L42E LcdLed paneli tavsiye etmiştim ve dedimki (panelin fiyatı inanılmaz ucuzdu) sd recivier ile daha mükemmel görüntü alırsınız, Uzman inanılmaz hakaretlerle kendi ellerindeki cihazları satabilmek için her şeyi yaptı, ve bahsettiğim paneli yerden yere vurdu !!!

  3 ay sonra baktım yorum yazıyor benim tavsiye ettiğim paneli almış, görüntü karşısında şok olmuş, inanılmazmış oysaki 3 ay önce bahsettiğim panelin LG IPS olduğunu berbat olduğunu yazıp insanları yanıltan kendisiydi, hatta o yazısı sanıyorum halen forumda duruyordur.

  Yani bu tür pazarlamacılar, inanın paneli görmemişlerdir bile, yurt dışı forumlardan panel özellikleri alırlar sözde uzmanmış gibi yazarlar, ben panelin özelliklerine bakmam kağıt üzerindeki verilere bakmam, net performansına bakarım ve en az 3 farklı sd+hd+A/V recivierle görüntüleri test ederim, ve olanı yazarım.

  Güle Güle sağlıkla keyifle uzun seneler kullanın.

  Andy Swezniak