Samsung UE75ES9000 3D Led tv,Test,detay inceleme Sonuç

x

Samsung UE75ES9000 Açıkcası yazıya başlarken görüntü kalitesinden etkilendiğimi itiraf etmeliyim !

Onlarca cihazı detaylı olarak inceledim, ES9000 serisine başlarken standart normal serilerden bir tanesi daha diye düşündüm açıkcası hiçte isteyerek veya merak ederek ES9000 incelemesine başlamadım.Günümüzde yeni seriler genelde bir çok yönden eş değer özelliklere sahip hiç birisine mükemmel diyemiyorsunuz bir çok özellikte X seri Mükemmel değeri sunarken vasat sonuçlar görüyoruz yada Vasat dediğimiz seri rakibinden farklı özellikte daha başarılı görüntü sunabiliyor yani her şeyi ile harika bir seriyi bulmak çok zor hatta imkansız, Plazma serileri bu konuda elbetteki Lcd Led cihazlara göre çok avanatjlı ve üst kalitede resim başarısına sahip.

Heyecanlıyım ES9000 beni en şaşırtan özelliği inanılmaz siyah renk üretimi kusur aradım açıkcası en azından bu dev panelde tüm ekranın aynı kararlılıkta siyah üreteceğini sanmıyordum, tutarlı resim işlemesine siyah renklerdeki kusursuza yakın renk eşleştirmesi mükemmele yakın. Renk değerlerindeki muhteşem canlı görüntüler ki Samsung renk kalibrasyonunu beğenmeyenlerdenim bu seride fena halde mahçup etmeyi başardı. Renklerdeki kusursuza yakın tonlamalar özellikle yüz yani İnsanı teni üzerindeki fanatik renk detaycılığımı tanıyanlar biliyorlar dikkat ederseniz hiç bir seriye mükemmel renk değerleri ibaresini yazmadım. ES9000 Serisi için mükemmel cümlesini kullanmak istiyorum.

BluRay Disk üzerinden aldığım detay yüz kalibrasyon değerleri inanılmaz, ten dokusundaki detaylar yüzdeki kusursuz Sakal-Saç-Kaş-Kirpik detaylarını görmek fazlası ile şaşırtıyor, bu kadar mükemmel tanımlamam unutmayın BluRay disk üzerinden yaptığım detay taramasıdır, biraz sonra daha detaylı değinmeye çalışacağım.

Samsung ES8000 serisi çıktığında bir detay vermiştim, süprizlere hazır olun diye, ES8000 serisinde detay yani resim çözünürlüğü 1080p değeri sunsada işin temelinde 2K teknolojisinin ilk denemesini Samsung piyasalara sürmüştü, hatta bu yorumum ES7000 serisi içinde geçerliydi. Türkiyede Uzmanlar çok olduğu için açıkcası ürünler hakkında bilgi paylaşımı yapmak imkansız, bu sebeble Türkiyede sitem harici paylaşım yapmama kararı aldım. Cahillerle uğraşmak inanın Türkiye’de yorum yapmayı imkansız hale getiriyor. ES8000 serisini alanların ve kullananların memnuniyeti ortada zaten ES8000 hakkında bilgi isteyen cihazı aldıktan sonra bir daha ortalıkta görünmüyor, görüntünün ve televizyonun kalitesini yaşıyor.

Sizlere resimlerlede yazımın sonunda detayları vermeye çalışacağım, resim eklemeyi sevmediğim için sadece yorumlarla yetiniyordum fakat ES9000 resimli olarak sunmak önemli yorumla anlatılacak detaylar değil gerçek manada oldukça üst kalitede bir cihaz, ES9000 Fiyat olarak malesef çok pahalı Avrupada şuan fiyatları bir hayli yüksek  Amerikada fiyatları 5000 Dolarların altına inmiş durumda ve düşmeye devam edecektir,  Sharp,Sony serileri piyasalara hızlı girdiler ve fiyat olarak özellikle Sharp tam meydan okuyor neyse biz Samsung’a dönelim.

SD yayın özelliği ile başlamak istiyorum bu özellikle başlama sebebim Türkiye’nin Avrupada en fazla televizyon standart yayınlarının izlendiği Ülkelerden olması sebebiyledir.

SD yayınlardaki başarısının altında yatan en büyük etkenlerle başlamak istiyorum yani Micro Dimming Ultimate özelliği Türkcesi mikro karatma özelliği, Samsung enteresan yenilik ile bölgesel bölgesel karatma değil ekranı bölgelere bölerek full tarama özelliğini getirdi işlemci alt serilerde görülen özellikle kanar aydınlatma problemelerini bu seride göremedik MDU özelliği tek başına bir değer olarak çalışmıyor Clear Motion CMR800 işlemcisi otomatik kapama ve kısma özellikleri devreye giriyor yani panel otomatikman çift çekirdekli işlemcinin yönetiminde bağımsız çalışan bir özelliği yok, bunun etksini SD yayınlarda daha kusursuz resim ve hareketli görüntülerde performans olarak ekrana yansıyor. SD yayınlarda kalitedeki detay ise ultra clear panelin geliştirilmesi oldu panel harici ışık ve yansımaları absorve ediyor yani algılıyor ve otomatik resim ve karatma özellikleri devreye giriyor, sonucunda ise sorunsuz renkler ve mükemmele yakın siyah seviyesi ile SD yayın görüntü kalitesi oldukça keyifli izleme seçenekleri sunuyor. SD yayınlarda sık görülen arka planlardaki renk ve ışık tutarsızlıkları bu panelde çok mükemmel olmasada kabul edilebilir seviyelerde resim üretiyor.

HD performansı ile oldukça üst seviyede ve en büyük avantajı Preset Picture Setting özelliği size ayarlara kolay geçiş özelliği sunuyor ve Samsung şaşırtıcı şekilde 5 farklı mod değerlerinde daha üst seviyede düzenlemelere gitmiş, özellikle göz problemleri olanlar eminim bu ayarlardan bir hayli mutlu olacaklardır. ES9000 HD perfonasını anlatmak uzun sürecektir sıkılmayacağınızı umud ediyorum fazlası ile kendinize göre değişiklşik yapacağınız özel kalibrasyon ayarları yapmanıza olanak sunuyor veya uğraşmadan otomatik ayarlar ilede panele alışana kadar farklı ayarları deneyebilirsiniz.

2Bitlik basit ayarları ile cihazın beyaz dengesi üzerinden renk değerlerini ayarlayabilirsiniz veya 10 bitlik daha profosyonel ayarları deneyebilirsiniz, bu ayarlara ulaşım ve ayarları düzenleme fazlası ile kolay ve basit hale getirilmiş yaptığınız her işlem ve sonucu şeffaf panel ile görüp istediğiniz renk kalibrasyonlarını uygulayabilirsiniz. CMS özelliği aynı şekilde geliştirilmiş size inanılmaz detaylı renk kalibrasyon değerlerini sunuyor bir yerde bizlerin yorumlarında okuduğunuz kalibrasyon işlemcisini ES9000 panele entegre halde hizmetinize sunuyor.

Samsung Edge Led tanımı sizi yanıltmasın Avrupada bazı test sitelerinde bu özelliklik büyük ihtimalle farkına varılmayacaktır bu sebeble size kısaca bu özelliği tanıtmak istiyorum, ES9000 aydınlatmayı kenar özellikleri olarak kullanmıyor işin sırrıda burda Micro dimming özelliği devreye giriyor yani cihaz full ekran karatma özelliğine sahip yani Local Dimming özelliği inanılmaz şekilde tüm pixselleri kapsayacak şekilde otomatik algılamaya sahip bunun sonucu ise daha kusursuz ve sorunsuz canlı renkler olarak ekrana yansıyor.

Türkiye’de HD yayınları az çok biliyorum ve digital yayınlara henüz geçiş süresinde olan Ülke için bazı problemler mevcut, sıkı durun normal HD kanalı açtığınızda şuan izlediğiniz Lcd Led tvniz ile görüntü farkı inanılmaz farklı olacaktır, şöyle örnek vermek istiyorum 480p çözünürlükte bir yayın size muhteşem gelebilir diyelimki Eurosport HD izliyorsunuz veya BBC HD veya Discovery veya Nat.Geo kanalını açtınız tek diyeceğiniz şey ”MUHTEŞEM” BluRay orjinal disk tutkunları çok iyi bilirler, normal LcdLed tvnizden aldığınız görüntünü 520i veya 480p ise ES9000 serisinde 1080p kalitesine yakın gerçek hd görüntü kalitesi sizi fazlası ile şaşırtacaktır.Spor karşılaşmalarındaki muhteşem detaylar inanılmaz dün EuroSport’ta Snooker Şampiyonası vardı, topların yeşil örtü üzerindeki kusursuz hareketleri örtü üzerindeki bezin liflerine kadar inanılmaz keskin detaylar tek kelime harikaydı, Futbol maçlarındaki detaylar hareketli sahnelerdeki sorunsuz resim geçişleri harika seviyelerde ve inanın detayları izlemekten maçı unutabilirsiniz veya HD kanaldaki belgesel filmdeki renk mükemmeliği kontrast ve ışık değerlerindeki uyumluluk sizi ekran başında esir alacaktır.

ES9000 şuan için en kötü ve olumsuz tarafı ise inanılmaz pahalı olması satın alınmasını oldukça zorlaştırıyor bu söylediklerim Avrupa için geçerli,Amerika fiyatları hızla düşmeye devam ediyor sene sonu ise 2000 dolarların altına inecektir.Avrupa bu konuda fazlası ile şansız aslında ES9000 yeni çıkacak Sony ve Panasonic serilerinden daha ucuz olduğunuda belirtmek gerekir, şimdiden bir hayli tepki almış durumdalar İngilterede ise pahalı olmalarını bırakın satılmasını dahi istemeyenler var, bizle alay ediyorlar diyenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

3D performansı ise hem başarılı hemde kullanıcısına fazlası ile kolaylık avantajları sunuyor, iki farklı kumanda özelliğide buna dahil, touch pad ve klasik kumanda ile kullanabilirsiniz touchpad özelliği ve kullanımı çok daha basit ve keyifli, moTion plus ayarlarında ES9000 düzenlemeye gidilmiş diğer serilerde olan detaylı kalibrasyon değerleri ile vakit kaybetmiyorsunuz cihazın otomatik gelen sinyali tarama ve algılama özelliği var yani motionflow kapalı açık saçmalıklarınada son verilmiş ES9000 serisinde 3D modunda pasif halde bunun yerine cihazın otomatik resim algılaması var kumanda üzernden bu otomatik tarama özelliğini basit ve kolay şekilde kullanabilirsiniz. 3D performansında en belirgin özellik açılı görüşlerdeki başarısı, 3D Sadako filmini orjinal diskte farklı serilerde izlemiştim ES9000 izlemek daha farklı ve keyifli oldu, mükemmele yakın siyahlar parlak sahnelerdeki otomatik renk algılması keskin ve prüzsüs detaylar 3D derinlik hissini mükemmel seviyeye çıkarıyor, bir detay vermek istiyorum filmde Adamın montunun yakasındaki kirleri görmek bir hayli şaşırtıcı oldu kumaşın dokusuna kadar net detayları almak harika bir seyir zevkini en üst noktada yaşatıyor.

3D meraklıları ekran başından kalkamayacaklardır.Gözlükler aktif şarj edilebilir özelliği inanılmaz hafifliği ve sıkıntısız geniş açısı ile daha keyifli izleme imkanı sunuyor. Gözlükler konusunda detaylı bilgiyi daha sonra vermek istiyorum sebebi bazı Ülkelerde gözlük kutu harici belki satılabilir bu sebeble Samsung 3D farklı serilere ait gözlüklere uyumluğunuda ayrı olarak gözlük seri numaraları ile yayınlayacağım.Samsung her zamanki gibi Gözlüklerde fazlası ile bönkör ve fiyatlarıda 20 dolar civarında. Japon üreticilerin halen kutu harici satılan 100 dolar civarı Gözlüklerini düşünürseniz Koreli firmlar tam manasıyla Müşterilerine harici ürünlerde özgürlük sunuyorlar veya eski serilerine ait gözlüklerin uyumluluğu ile ceplerinden para dahi çıkmıyor, Kore firmlarının bu Tüketici taraftarı Müşteri anlayşını tebrik etmemiz gerekiyor.

Not:Yazı düzeltilmemiştir taslak olarak şimdlik bilgilerinizi sunuyorum hatalar en kıısa zamanda güncellenecektir resimler ile birlikte tekrar görüşmek üzere.

Andy Swezniak

Smasung Panel farkılıkları

Series ES9000 ES8000 ES7500
Sizes (inches) 75 46, 55, 60, 65 46, 55, 60
Resolution 1080p 1080p 1080p
CMR 960 960 840
Wide Color Enhancer Plus
HD Full 2D & 3D Full 2D & 3D Full 2D & 3D
Micro Dimming Ultimate Ultimate Pro
Precision Black Local Dimming
DNSe
Slim LED Design
ConnectShare Movie
Apps for TV
AllShare Play
Search All
WiFi Built-In
Web Browser
Smart TV
Smart Hub
Signature Services
Your Video
Skype Compatible
Dual Core Processor
Smart Interaction
Built-In Camera
Infrared Enabled
Wireless Keyboard Compatible
3D Glasses, pairs included 4 4 4
Smart Touch Remote
Remote Standard Standard Standard
Tarih: 19 03 2013
Üst kategori: LCD - plazma önerileri
Alt kategori:

'Samsung UE75ES9000 3D Led tv,Test,detay inceleme Sonuç' hakkında sorular, açıklamalar

 1. samsung ue75es9000 mi yosa ue55f8000 mi acil bilgi verirseniz sevinirim

 2. andy1 dedi ki:

  ES9000 ile F8000 ayırmak gerekir, ES9000 için prototip panel demeliyiz sonuçta gelen sinyali gerçek manada upscale edebilien bir panel.

  F8000 ise daha farklı ve ciddi manda şuan tarışmasız alınabilecek ilk seri demek gerekli İnternet üzerinden All share uygulaması ile panel üzerine her türlü uygulmayı sorunsuz aktarabiliyorsunuz yani smart tv özelliğini isterseniz Avrupadan her hangi bir abonelik başlatabilrisniz, yerli digital platformlara alternatif olarak.

  F8000 yazıyorum fakat, o kadar fazla detay varki, en basiti yerleşik sensor kamera ile otomatik olarak görüntülü konuşma yapma veya ışıklar tamamen kapalıyken dahi akıllı gama odaklması sayesinde karanlıkta dahi net bir görüntülü sohbet yapabilirsiniz.

  Samsung F8000 yakında tam detay açıklmasını yayınlarım sanıyorum, şimdiden şunu demeliyim tüm yıllara ait televizyon alışkanlıklarını farklı bir noktaya taşısı, rakipleri Sony ve Panasonic serilerine karşı net olarak üstün diyebilirim.

  SD,HD,BluRay,3D-2D performansı ise aynı şekilde çok iyi.Akıllı resim uygulaması görüntüdeki harika resimlere etkisini görüyorsunuz yani panel gelen ışığı otomatik olarak algılayıp resmi ekrana yansıtyıyor + mükemmel siyah renk kontrolu size kendisine hayran bırakacaktır, kısaca mükemmele yakın bir panel demek gerekiyor.

  ES9000 mi F8000 mi diye sorarsanız, tartışmasız F8000 derim.