Samsung F5500 Plazma,Test detay sonuc.

X

Samsung 2013 serisi F5500 için yazacak fazla detat var fakat, geçen senenin özellikler giriş seviyesi modellerinden biraz farklı, olumlu yani Smart özelliği, panelin kasası fazla basit yani klasik Samsung şık metal hissi veren çevreve dizeynından uzakta, elbetteki yazılarımı takip  edenler bu tv alınabilirmi sorusunu şuan soruyorlardır eminim.

F5500 Plazma ilk göze çarpan detayı siyah seviyesinin  düşük olması bu gerçekten şaşırtıcı oldu, heleki S60 serisi ile kıyas edildiğinde fark belirgin ve vasat, siyah tonlardaki gölge hatları inanılmaz şekilde detay kaybını hissedebiliyorsunuz, siyah seviyesindeki bu durum özellikle renk kalibrasyonunada etkisi görülüyor, detay olarak paneli testimde bazı özelliklere dikkat etemenizi öneriyorum ve tam detay olarak bilgi payalaşımı umuyorum faydalı olacaktır.

Geçen sene beni takip edenler önerimi bilirler E550 serisi ve E490 fazlası ile tavsiye etmiştim, Türkiyede herkes yorumlar yapar bazı detayları ise açıkcası pekte bilmediklerinden bu kağıt üzerinde varsayımlardan ibaret kalır, E550-E490 tavsiyelerimin bugünki F5500 ile kıyasında ne kadar haklı olduğumu gösteriyor, malesef F5500 hem siyah renk üretimi hemde renk kalibrasyon değerleri olarak vasatı geçemiyor, bu yorumumu okurken şunuda unutmayın pro ayarlar ise paneli sizlere anlatıyorum yani orjinal renk ve kalibrasyon olarak, F5550 Siyah yetersizliği elbetteki renklerede yansıyor B sınıfı bir panel olması ve kontarst değer düşüklüğü Plazma keyfinde biraz taviz vermeniz gerekebilir, aydınlık ortamda ise panelde resim detay kaybı yüksek yani gündüz izlenimlerinde net örneğim E490 kadar iyi değil yada E550 serisi kadar başarılı bir renk ve görüntü kalitesi veremiyor, diyeceksinizki bu kadar mı kötü elbetteki hayır dediğim gibi ben pro test sonuçları olarak yazıyorum.

Standart bir kullanıcı yani ilk defa panel alacak birisi için bu panel memnun edici olabilir fakat daha önceden panel tecrübesi olanlar için farklı bir seriye yönelmeleri daha isabetli olur, sonuçta bahsettiğimiz seri giriş seviyesi bir panel, ve normal demek gerekiyor.

Renk kalibrasyon değerleri yine gecen yılki emsal seriler E550-E490 kadar başarılı değil bu komple renk olarak algılamayın kırmızı renk değeri panellerde çok büyük etkendir yani kırmızı değeri düşük bir panel özelleikle, yeşil ve mavi, sarı tonlarda biraz vasat kalır buda özellikle yüksek çözünürlüklü filmlerde belirgin olarak hisedilebilir F5500 kırmızı değeri vasatın üzerine geçemiyor.

LcdLed panellere göre kıyas yaparsak bu sefer yorumum daha farklı olacaktır yani F5500 elbetteki grirş seviyesi aynı LcdLed panellerden özellikle siyah renk üretiminde ciddi şekilde çok iyi dememiz gerekiyor, bu örneği belirtmem gerekir çunki yorumumu bazı Arkadaşlar LcdLed panellere göre anlayabilirler hayır Plazma serileri ile kıyas olarak değerleri vermeye çalıyorum, LcdLed panel alacaklar içinse bu panel tercih edebilirsiniz özellikle oyun meraklıları için ideal bir seçim olur, lag gecikme süreleri iyi bir panel.

Yüksek çözürlüklü filmlerde ise malesefki vasatın üzerine geçemiyor, 24p işlemci yani yenileme hızı biraz sorunlu ve geçiş sahenlerinde titreme veya hafif kırılmalar söz konusu.

Yazıma devam edeceğim ilk sonuçları ve detayları paylaştım eminim bu paneli düşünenler için en azından bir bilgi kaynağı olacaktır, paneli diğer emsal serilerle kıyaslarsam, giriş seviyesi için ortalama değerlerde bir panel demek gerekir.

 

 

Tarih: 30 07 2013
Üst kategori: LCD - plazma önerileri
Alt kategori:

'Samsung F5500 Plazma,Test detay sonuc.' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Zoresmer/Samsun dedi ki:

  peki bu panelle lgnın pm 6800-6900 modellerini kıyaslarsak hangısı daha iyi ?

 2. andy1 dedi ki:

  Elbetteki PM69 tercihiniz doğrsu olacaktır, dediğim gibi F5500 Kırmızı ve renk ve 24p resim işlemesi vasattır.

 3. Zoresmer/Samsun dedi ki:

  lg69 modelini inceleme fırsatınız oldumu acaba o panelle alakalı – durumlar nelerdir. f/p ürünü diyebilirmiyiz

 4. andy1 dedi ki:

  50PM6900 için soruyorsanız, Bazı sorunları olan bir cihaz örnek, oyunlarda hayli vasat görüntü harika fakat lag seviyeleri rahatsız edici, aynı şekilde resmin tam panelle uyumu hafifte sorunlu yani hareket çözünürlüğü üst seviyede değil.

  Açılı izlenimlerde özellikle tv izlerken görüş kaybı mevcut, eğer paneli göz hizasından yükseye koyacaksanız bu biraz rahatsız edici olabilir.

  Renk aklibrayon değerleri aynı şekilde, doygun.

  3D-2D performansı ise oldukça iyi.

  Smart ve İnternet bağlantıları ise yavaş.

 5. Zoresmer/Samsun dedi ki:

  ozaman bi soru daha sorayım,bu 5570 deki sorun bizler tarafından farkedılırmı,sonucta sız bu işin uzmanı oluyosunuz biz amator kullanıcı olarak sızın sorun olarak gordugunuz şeylerı farkedebılırmıyız kı ? cok soru soruyor olabılırım ama başka alternatıf tv bulamıyorum :)

 6. andy1 dedi ki:

  Açıkcası evinizde hd recivier iyi ise tabiki bizler gibi bir çok detay sizin için dikkat çekemeyecektir, basit bir örnek vereyim Türkiyede LG ve Vestelin iki panelini test etmiştim her iki panelde SD yayınlarda oldukça vasattı hatta belli görüntü modlarında bariz jaggies problemi eneteresandı, neyse bu iki panel için normal kullaıcıların yorumu ise muhteşemd oluyordu:)

  Tabiki bu muhteşemlik farklı bir üst kalite panele geçene kadar fark edilmiyor, farklı panelde ise anlıyorlarki beğenerek izledikleri panelde bir çok filmde yada dizide gerçek olması gereken detayların farkına varıyorlar.

  Şöyle yapın, hdmi kablo seçimizini 1.4 10gbps altında almayın, bunun sebebi 10gbps üzeri kablolarda sinyal kayıpları çok az olur buda görüntünün çok daha kaliteli olması manasına gelir.

  Paneli bağlayacağınız priz eskiyse mutlaka ama mutlaka değiştirin %100 topraklaması garantili priz bağlayın, çoklu fiş kullanmayı unutmayın ve akım bloke özelliği olanları tercih edin, hd recivier ve çıkışlarını bir eltrikciye ölçtürün her hangi bir akım var ise mini adobtor bloke edicilerden alın 3-5 liradır sanıyorum.

  Doru harici kablo ve cihazlarla elbetteki normal izleyciden kesinlikle çok daha kaliteli görüntü alırsınız.

 7. Zoresmer/Samsun dedi ki:

  hd uydu alıcısı alcam zaten gigablue 800 se belkı bılırsınız cok ıyı resım işleme özelliği var dreambox 800 se ile kafa kafaya,akım koruyucu prizde alcam yanı ıvır zıvır temın edecem elektrık sorunumuz olmaz bu şartlar altında alınabılır ozaman :) zorla aldırtcam kendıme tv yi :)) al diyin kurtulun bari :)))

 8. andy1 dedi ki:

  Elbetteki alabilirsiniz, detayları yazdım sitemde Arkadaşın biri çıkıyor örnek SD-HD kalitesiz bir uydu alıcısı ve ne olduğu belirsiz scartla yda hdmi kabloyla bağlanto yapacaksa asla al demem, kurulum yapılsın panel hakkında sormak istediğiniz detay olursa yardımcı olmaya çalışırım.

 9. Zoresmer/Samsun dedi ki:

  eyw tşk.

 10. ahmet dedi ki:

  İzninizle bir soruda ben sormak isterim Samsung’un 51f5570 modeli ile Lg 50ph670s arasında kararsızım,fiyat olarak Lg 1700 tl iken Samsung 2000 tl civarında Samsung’un bu ürününü görme fırsatı elde ettim fakat Lg’nin ürününü görme şansım olmadı bu konuda derinlemesine bir tahlil yapıp bir bizi aydınlatabilir misiniz:?Birini tercih etmeliyim.
  Teşekkürler…

 11. andy1 dedi ki:

  LG serisini tercih edebilirsiniz, fiyat olarak ucuz belirtmişsiniz Samsung serisi üzerine tercih edebilirsiniz !

  Panel için yakında bir konu açacağım size şunu dieybilirim oldukça keyifli ve detaylı bir paneldir, özellikle Çocukları olanlar için süper yaramaz çocuklarınız varsa bu panel ile onları kontrol altınada alabilirsiniz işin şakası fazlası ile detaylı eğelneceli dokunmatik kalem yazma boyama hatta ofice özelliği olan bir seridir.

 12. ahmet dedi ki:

  Yeni açacağınız konuyu sabırsızlıkla bekliyorum.Belirttiğiniz gibi pentouch özelliği çocuklar ve ofis uygulamaları için güzel fakat pentouch kalem ve 3d gözlük ürünün içeriğinde yok,bunlar tamamlandığında maliyet aynı olur.Bir forum sitesinde arkadaşlar Samsung modelinin canlı renkte ve smart uygulamalarda başarılı olduğundan ve ölü piksel çıkma oranını (göreceli olarak) az olduğundan bahsetmiş.Cnet’te bu ürünün-51f5500-değerlendirmesini izledim kırmızı renkler daha farklı fakat lg 670s modelinin bir değerlendirme videosuna rastlamadım bu ürün hakkında tereddütlerim var yeni konunuzda detaylı bilgilendirirseniz sevinirim.
  Teşekkürler…

 13. Erdem antalya dedi ki:

  Merhaba zoresmer samsun bey Dreambox cihazların görüntü kalitesi vasattır özellikle sd kalitesi kötü diyebilirim. Bu cihazlarda genellikle server paylaşıma önem verilmiştir dizayn olarak resim kalitesi sizi memnun etmez diye düşünüyorum Gigablue 800 Dreambox ile kıyas bile edilemez diye düşünüyorum. Bu arada Atlanta HD box T cihazıda bir inceleyin derim çünki fiyat olarak biraz daha ekonomik olsada Dreamboxtan daha iyi bir performans alabilirsiniz. Saygılarımla

 14. andy1 dedi ki:

  LG plazmalarda renk doygunluğu biraz farklıdır fakat Ölü pixsel detayı doğru bir yorum değil plazmalarda bu sorun çok ama çok ender görülür ve böyle ürünlerde değişim yapılır yani LcdLed panellerindeki sıkıcı sürec yaşanmaz.

  LG ve Samsung beğendiğiniz iki seri arasında bir detayı belirtmek isterim !

  F5500 2013 serisi fakat 2012 E490 ve E550 devamıdır, LG PH serisi ise biraz daha gelişmiş özelliklere sahiptir, 3 farklı görüntü işelmecisi vs gibi bir çok detay var, gözlük ve kalem konusunda LG tüm Avrupa için geçerli bir stratejisidir birazda haklı yöneleri var ürünleri ucuz tutup pazar payından almak istiyorlar bir nevi panasonic polistikasının benzeri demek gerekiyor.

 15. özkan tekin dedi ki:

  merhaba ben samsung 60f5500 ile lg 60ph670 arasında kaldım tavsiyeniz hangi modelden yanadır bilgi verebilir misiniz.

 16. andy1 dedi ki:

  Sayın özkan tekin,

  Samsung F5500 daha doğru bir seçim olacaktır.

 17. capss41 dedi ki:

  Sadece ps3 te kulanmak için Samsung PN60F5500 imi LG 60PH6700 ümü tercih etmeliyim cafe için alıcam saygılar

 18. andy1 dedi ki:

  Sayın capss41, Her iki panelde oyunlarda sorunsuz olarak performans verir demek hatalı olur. Lag problemleri yaşanması olağan olacaktır, fakat Cafe kullanıcıları bu farkkı anlarlarmı bilemiyorum.

  Aslında Oyun için Projeksiyon tercihi yapabilirsiniz, kısa mesafe Optama GT750-GT760 3D serileri daha ucuza ve daha sorunsuz bir oyun keyfi yaşatır. Fiyat olarak 2000 Lira seviyelerine 60 inc panelden çok daha buyuk görüntüyü alırsınız + Voltaj kaynaklı fatura ilede uğraşmassanız, her iki panelde 3D görüntülerde oldukça yksek enerji tüketirler, nerdeyse Projeksiyon cihazının iki katı denebilir.

  Projeksiyon cihazında elbetteki, Müşterileriniz için çok daha eğlenceli ve sorunsuz 3D oyun keyfinide alacaklarından, iş yerinize daha fazla müşteri talebi olacağınıda söylemek hayalcilik olmaz.

  Andy Swezniak

 19. Merhabalar, Samsung PS-60F5500 ve LG 55LA620S arasında kaldım. Aslına bakarsanız TVlerden pek anlamıyorum bütçem 3000-3500 TL ne tavsiye edersiniz?

 20. andy1 dedi ki:

  Sayın Cem Türk / istanbul,

  Türkiyedeki serileri takip etmediğim için şuan hangi seriler satılıyor inanın bilmiyorum. LG LA620 harici tercih yapabilirsiniz.

  Andy Swezniak