Samsung 51E490 3D Plazma detay test

Türkiyede hatta Avrupada pek çok İnsanın rağbet etmediği yada burun kıvırdığı bir seriyi incelemek istedim, aslına bakarsanız E490 oldukça sade görünümü, Samsung karizmatik şık çizgilerinden biraz uzak uzak yinede kasa olarak bir hayli şık ve detaylaı, bunu neden yazdım Türkiyede pek çok İnsanın sırf kasası güzel diye televizyon aldığını bilmek enteresan ve ilginç olduğu için paylaştım !

E490 serisine gelirsek !

E490 Samsung ekonomik serisi yani HdReady bir cihaz 1024 X 760 çöüzünürlük sunuyor, bu özellik sizi yanıltabilir, neden Full Hd cihazlar varken HdTeady bir cihaz alınsın diyenleri duyar gibiyim, tabiki bir çok kullaıcı HdReady manasını ve işlevini bilmediği için bu tür yanılgılar yaşanabiliyor, oysaki HdReady cihazlar piyasadaki bir çok Full Hd Lcd-Led cihazlardan çok daha üst düzeyde resim üretirler hatta 3D performans için dahi bu avanatjını Hd Ready cihazlar kullanır, sebebi ise pixsel yapıları daha farklı ve küçüktür !

Cihazın performansına gelirsek, SD yayınlardaki resim ölçeklemesi oldukça iyi düzeyde ve sorunsuz, şunu demek isterim bir çok Full Hd Lcd ve Led serilerinden daha kalitesi ve sorunsuz resim sunuyor, hareketli görüntülerdeki keyifli resim işlemesi sorunsuz resim sabitlemesi bir hayli üst düzeyde,  özellikle spor severleri için ucuz ama keyifli bir izleme keyfini yaşatacaktır, her zaman söylediğim gibi cihazlarda tek birşeye önem veririm resim tutunması yani resmin sabit ve titreşimsiz olması, bu özellik pek kimse yazmaz genel anlatımla geçiştirilir, oysaki her hangi kanalı izlerken örnek haber saatinde spikere bakın ve arka fonda canlı renklerde resimde en ufak titreşim olmamalı oysaki bir çok panel bunu başaramaz, jaggies özelliği ile alaklı bir sorundur, bazu üreticiler bu sorunu  İfcc ile çözemeye çalışsalarda bu seferde farklı izlenimlerde ayarlar ile oynamanız gerekir, oysaki E490 bu özelliğini oldukça üst seviyede sunuyor !

HD yayınlarda, 720p-1080p (1080i) oldukça tutarlı elbetteki üst serilerindeki faraklı işlemcilere sahip olmamasına rağmen, başarısından ödün vermiyor, sebebi ise çok ama çok basit Samsung aslında zekice bir uygulamaya imza atmış, cihaz 24p resim işlemcisine sahip değil buda mthiş bir avantaj olarak HD Ready panelde kendini gösteriyor, E490 Blu-Ray, HD yayın 720p-480p-1080i sinyallerde nerdeyse kayıpsız resim sunuyor burdaki avanatjı 24p işlemcisinin gereksiz taramaya sahip olmasın avantaja dönüşüyor !

Televizyon,Dizi,Spor meraklıları için alınabilecek en iyi ve en ucuz cihazlardan bir tanesi, sorunsuz resim işlemesi, çok iyi derecede renk kalibrasyonu ki bir hayli doğal renk sunumuna sahip, bu dahi bir çok pahalı Lcd ve Led serilerinden çok daha kaliteli kalibrasyon degerine sahip !

Zayıf yönleri ise oldukça kısıtlı girişe sahip olması, 2 adet HDMI giriş, 1 DVB*T,1 Scart ve 1 Kompenant desteği sunuyor !

Unutmayın, bu serideki özellik daha çok Televizyon izlemekten keyif alanlar için geliştirilmiş demek lazım, fiyat olarak çok ucuz olması sizi yanlıtmasın, dediğim gibi şuan piyasalarda 2 misli fiyata satılan Full Hd Lcd-Led serilerin bir çoğundan daha kaliteli ve sorunsuz resim işlemesine sahip + renk doğal sunumunuda eklemek gerekitor !

xc

Tarih: 23 12 2012
Üst kategori: LCD - plazma önerileri
Alt kategori:

'Samsung 51E490 3D Plazma detay test' hakkında sorular, açıklamalar

 1. reco99-eskişehir dedi ki:

  Andy1 arkadaşım samsungun bu model tv sini iskandinav ülkelerinin yazılımına göre nasıl güncellememiz gerekir.

 2. andy1 dedi ki:

  Güncellemelerde tavsiyem, yazılım harici yapılacaksa standart taramadan bahsediyorum bu özellik bir yerde donanım güncelleştirmesinide kapsar ve faydalıdır.İngilizce veya Finlandiya en idealidir, Finlandiya neden diye sorarsanız İskandinav Ülkelerindeki yerel telecizyon formatları çok geniştir, panel bu Ülkelerde olan özellikleride otomatik tarar bu tararamda faydalı olan detay, cihazın tüm özelliklerini kullanılabilir açık hale getirmesidir.Digital,SD,Hd formatları kapsar.

 3. Sedat İstanbul dedi ki:

  Selamlar. 51E4900 bunun yeni serisi mi? Aralarında ki fark nedir?

 4. andy1 dedi ki:

  E490 ve F490 nerdeyse aynı serilerdir minimal kasa farklılıkları mevcuttur, panelin devamı Avrupada aldığı memnuniyet sebebiyle panelin üretimi devam ettiriliyor hem fiyat olarak ucuz olması hemde Televizyon yayınlarındaki üstün görüntü kalitesi en iyi tarafı.

 5. Sedat İstanbul dedi ki:

  51E551 aklımı karıştırıyor biraz, geçen yılın serisi bulmak da biraz zor ama. 51F4900 e göre de 200TL kadar pahalı ama Full HD. Yorumlarınız takılmamak yönünde ama yinede sormak istedim, sizin yorumunuz ne olur ikisi arasında görüntü olarak? BlueRay filmlerde fark edermi mesela görüntü? Birde ikisi aynı mı farklı panellermi (Birbirinden türetilmiş olabilirlermi)?

 6. andy1 dedi ki:

  E551 ve E490 HdReady ve FullHd, her ikisinin farkı sadece diğerinin bir üst model olmasıdır yani full hd bu avantaj sağlarmı işin gerçeğinde HD READY BİR PANEL fULL HD BİR PANELDEN ÖZELLİKLE sd YAYINLARDA DAHA ÜST KALİTE RESİM VERİR, sebebi basittir Full Hd panelin mükemmel resim vermesi için bir çok farklı p*ixsel eşleşmesini ve renbk kalibrasyon değerlerini aynı anda sunması gerekir fakat Full Hd panellerde bu oran çok düşüktür HD yayınlarda mükemmel resim sunarken SD yayınlarda belli resim arka fon bozulmaları en çok görülen sorunlardan biridir, HdReady panelde ise bu sorunlar görülmez panel gelen sinyali alır ve panele verir yani sinyal panel içinde farklı işlemlere uğramaz, özellikle maç yayınlarında Hdready bir panel mükemmel hızlı geçöişleri sorunsuz yansıtırken Fulhd panellerde belli yırtılmalar ve takılmalar en fazla görülen sorundur.

  Bluray görüntülerde 1080p yani full hd yayın diğerinde ise 1080i olarak yansır, bunu algılamak ise zordur dediğim gibi Hdready bir panel özellikle Amerikada halen en yayın ve tutulan serilerdir çunki plazma kullanıcıları en ucuza en kaliteli resmi izlemeye alışmıuşlardır, Avrupada ise palazma paneller malesefki tam tanınamadan İnsanlar farklı panellere yöneldiler, Plazma kullanıcıları ise LcdLed panellere her zaman mesafeli yaklaşırlar sebebi ise resim kalitesinden ödün vermek istemezler.

  Bakın zamanında sitemde Pnasonic Hdready Plazmayı herkese tavsiye ettim o dönemlerde Türkiyedeki forumlarda bahsettiğim seri yerlere vuruluyordu fakat alanların %100 tek söyledikleri inanılmaz görüntü ve inanılmaz hd kalitesi yorumlarını yaptılar ve halen kullanıcıları bana soruyor ne zaman aynı kalitede bir panel çıkacak sebebi 50 inc panelin 1300 liralara satılmasıydı, forumlardaki cahil uzmanlar ise alınmaz deyip pahalı modelleri millete satıp komisyon alma derdindelerdi, sonuçmu o dönem 3000 liralık paneli alan ile benim söylediğim 1300 liralık panelin ürettiği resim kalitesini asla abartmadan %80 net kalite farkı vardı yani HdrEADY PANELİN TARTIŞMASIZ ÜSTÜNLÜĞÜ.

  Her iki panelde dediğim gibi nerdeyse aynı kalitededir fakat E-F490 avantajı SD yayınlarda daha iyi resim üretebilmesidir.