Resim yapmak zor değil, Dev tuale resim yansıtarak çalışma,Detaylı anlatım ve Restorasyon.

Eminim herkes hayatında resim yapmak istemiştir bende dahil çok defalar denedim kendimcede birşeyler yaptım sanıyorum, en azından Resim yapma hevesimi kısıtlamadım, peki ama illaki kurslara gitmek gereklimi veya kurslara gittini belli teknikleri öğrendiniz ama kendinizi kısıtlanmış hissediyorsunuz ve resim yapamktan veya İnsanların tepkilerinden çekiniyorsunuz, bu en kötü duygudur aslında kendinizi düşünmessiniz ama başkalarının düşüncesinden korkarsınız en kötü bir yaşam şekili demem gerekiyor, sanatta özgür olun ve sadece kendinizi dinleyin bırakın İnsanlar sizi eleştirsinler, siz kendinizi sevindirin ödüllendirin.

images

Birde resim ekledim Caravaggio tablosu, evet yeni başlayanlar için ağır denilebilir ben buna her zaman karşı çıktım, bir İnsana sanat öğretecekseniz onu en başta zorlayın sonradan emekleriniz boşa gitmesin, El Melakesi olan size zaten bozsada hatalıda yapsa kendine ait detayları verecektir.

Gerekli malzemeler, tual ve boya ve birde mafraflı fakat meraklıları için en yaokn arkadaşınız olacak yansıtıcı mercek fiyatları 200-500 lira arsında ikinci ellerini çok daha ucuza alabilirsiniz.Bu merceklerin özelliği her hangi bir resmi kutuya koyup sonradan resmi istediğiniz Dev boyutlarda büyütebiliyorsunuz.

Meraklı olanlar fazlası ile keyif alacaklardır.

Yazımı okuyu iyide ben yağlıboya hiç yapmadımki yapmak istiyorum ama kursa verecek paramda yok pahalı malzemeleride alamam, hiç üzülmeyin bu anlattıkların zaten sizlerede hitap ediyor.

En önemli detay yağlıboyayı uygulamak, tavsiyem boş tuval üzerinde çalışmayın, bir renkli fotokopiciye gidin, tualiniz örnek 50×70 cm ise internetten beğendiğiniz veya evinizde olan bir fotoraf dergiden kestiğiniz her hangi bir resim olabilir, tabiki bahsettiğim ölçüde bir tuavele çıktı kopya almak pahalı olacaktır, siz bunu yapmayın normal foto kopie A4 kağıda parça halinde ölçekle çıktısını yaptırın hem çok ucuz hemde keyifle çalışacağınız örnek resim oluşacaktır.

A4 kağıtlarınızı tuale beyaz tutkal ile yapıştırın, boya malzemesi olarak guaj sıvı boyalar alın çok ucuzlardır 10 lira civarı set olarak, fırcalarınızı yine ucuz ürünlerden seçin amacımız boş yere paranızı savurmayın, bu işlemlerde el becerilerinize hakim olmak için yapılan çalışmalardır. 5-6 adet farklı kalınlıklarda fırçalar alın.

Tualimizde hazır boyalarımızda, şimdi en keyifli detaya geliyoruz.

images (1)

Bir resim ekledim yine Caravaggio sanatından örneki ekleme sebebim resim sizler için çok iyi bir çalışma görselliğine sahip, her renkten tonlara hakim yani fazlası ile keyif alacağınız kendinizi çok iyi odaklayacağğınız iddialı bir çalışmaya girmiş olursunuz, Kurslarda verilen abuk subuk detayları hiç bir zaman tavsiye temedim, elmaymış artmuşmuş hayır bunlar eli yatkın olmayanlar için zaman gerçirmeden fazla bir detay taşımazlar ve tamamıda çöpe atılır verdiğiniz o kadar para ve emeğe üzülürsünüz, tek kazanacağınız ustalıkta bu olacaktır ve Resmi seviyorsanız sizi net olarak küstüreecektir üstelikte kendinizi çok kötü rencide olmuş hissederek bir daha elinizi resme sürmezssiniz.

Gelelim çalışma stilimize, ne dedim çok yeifli ve sizi görenlerin şok ama şokta şaşırcakları bir profosyonel imajı sizi ilk defa gören yanınıza koşacaktır ”vay canına ne yapıyor diye”.

Boyamızı palete alıyoruz isterseniz kullanmayabilirsinizde alışana kadar kendinizi iyi hissedeceğiniz bir zeminde boylarınızı karıştırın beyaz renk olması önemlidir, ben tabuları sevmem herkes elma armut çiziyor veya her kes palet kullanıyor umursamam, onlar zaten kilişe İnsanlardır ben kendi yüreğimdeki sesi dinlerim bana nasıl rahat hissetiriyorsa o yöntem benim için mükemmeldir. Bu sebele sizde içinizdeki sese kulak verin boş verin.

Resmin köşelerinden başlamanızı tavsiye ederim genelde köşeler her zaman daha sadece ve düz alanlardır,  sol kçeden başlıyoruz yeşil tonların hakim olduğu bir alan, renklere bakın ve guaj boyanızdan kıyu yeşil ve beyazı çıkarın orjinal renke yakın bir tona gelinceye kadar beyaz ve sarı ekleyin, illaki aynı ton olması şart değil unutmayın siz kendi görselliğinizi katıyorsunuz, boyaya tamam diyorsanız geniş uçlu fırça ile ince şekilde renkleri geçin. alttaki resim görünsün daha iyi sonradan nasılsa aynı yere döneceksiniz.

Tüm alanları renkleri seçerek ince bir kat olarak dikkatlice uygulayın.

Devam edecek !

Tusta

 

Tarih: 19 09 2013
Üst kategori: Antika Restorasyon
Alt kategori:

'Resim yapmak zor değil, Dev tuale resim yansıtarak çalışma,Detaylı anlatım ve Restorasyon.' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Eyup zonguldak dedi ki:

  Tüm başlıklardaki yazılarınızı okuyorum :) hepsinddnde yapmak istyoruz ,ben diğer başlığınızdaki sedef ve oymazcılığa odaklandım ve yarım bıraktığım çalışmamın fotolarında göndermiştim . Sedef çalışması bittikten sonra resim çalışmasıda yapmak istyorum .bilgiler için ağzınıza sağlık

 2. Gokhan Erol dedi ki:

  Eyup Bey, resim yapmanın temeli İnsan ve Doğa anatomisini beyinde ölçeklendirmekten geçer, ilk defa yapmak isteyenler yada desen çizmekte zorlananlar için bu konuyu açtım. Bahsettiğim yöntem o kadar kolaydırki inanamazssınız, hatta örnek 200×240 cm Dev bir tual düşünelim. Bunu resmi yeni başlayanların doldurması çok zordur hatta imkansızdır ciddi şekilde bilgi ve tecrübe ister, çalışlan detay İnsansa Anatomi bilgisi dahi gerektirir çunki resimde her şey bir birine net şekilde bağlı düzgün perfektifler veya orantılar gerektirir. Bir eli çizerken kolay gelebilir ama resmin tamamında el Antatomi bilgisi olmayan biri çizerse tuaf ve orantsız olacaktır, hatta ışık ve elin anatomik şekli çok çirkin amatör bir sunumdan ibaret kalır.

  Benim amacım herkesin bu dev boyutlarda çalışmak isteyenlere ama en ufak resim bilgisi dahi olmayanların keyif alacakları, çalışmalarına devam ederlerse bir süre sonra harika resim derinliği ve renklendirmelerle profosyonel işlerde çıkarabilmeleri çok mümkündür.

  Bu tarz çalışma için ki ticari yağlı boya resim yapanlar bunu kullanırlar, yansıtıcı mercek üzerinden resmi tuvale aktarırlar. Bu merceklerin fiyatı ortalama 200 lira civarıdır, resmi her ebatta yani dev boyutlar ahlinde tuvale yansıtabilir ve orjinal resmin bire bir halini kendinizde boyayabilirsiniz.

  Daha basit şekilde anlatırsam, bu herkese tebessüm etirecektir, Çocukların boyama kitaplarından farksızdır, tek fark profosyonel resim ve yağlı boylar ile çalışmaktır. Dedim ya çalıştıkça, göz ve el profosyonelleşir İnsanların 3 Boyut algısı derinleşir, ilk yaptınğınız resim kötü olur ikinci ve devamı her zaman ilerleyerek devam eder, gölgeler kullanılan boya tonları, resme yansıyan ışık algısı bir süre sonra otomatik olarak beyniniz parmaklarınızı yöentmeye başlar.

  Bu bahsettiğim tekniği şuanda Lüks mağazlarda orjinal yağlı boya resimlerde görebilirsiniz, Ressam aynı mantıkla çalışır yansıtyıcı projeksiyon kullanır ortalama 1 haftada Dev bir resmi orjinaline yakın kalitede satışa sunabilir. Usta ressamlarda ise bu işlem aylar sürer çunki her detay farklı açılmak ve çok ciddi profosyonellik bilgisi ister.

  ZamanındaResim işine el attım, çunki size nasıl desem Kataloglarda gördüğüm o harika resimleri evimde görmek tutkusu benide resim piyasasının içine çekti. İranlı Ustaları buldum tanıdım, harika İnsanlarla zaman geçirdim Ahmed Ssahed diye okursa mutlaka bana ulaşmasını isterim, Dünya harikası bir İnsanı tandım, yaptığı resimler inanılmaz ötesinde güzellerdi hatta onun yaptığı resimler şuanda ünlü İnsanların evlerini süslüyor.

  Antika Restorasyon bilgim itiraf etmeliyim resim eskitmede çok işime yaradı, bazı resimleri eskittim, profosyonel olanlar dahi resmin eskiliği karşısında heycanlandılar acaba orjinal olma ihtimali varmdır diye.

  Resim eskitmede açıkcası hiç mutavazi olmak istemiyorum:) Kullandığım yöntem ve kimysallar bende gizlidir, fakat zamanı gelince paylaşacağıma emin olabilirsiniz. Yepyeni bir essmi Müzede eski halinde sunabilmek mümkündür.

  Sevgi ve Saygılarımla

 3. Eyup zonguldak dedi ki:

  Size bey diye hitap edersen kendimi kotu hiss ediyorum hocam diye hitap etmek istiyorum bunda sanatkara hoca diye hitap edilmez Ben sizden bir seyler ogrendigim icin bu sekilde hitap ediyorum lutfen bana alinmayin vede kirilmayin…projeksiyonlar kullanilmadan once bu cihazlarlar kullaniliyodu hatta biz lisans odevi icin ozaman paramiz yoktu biz de kendimiz yapmistik buyout ev ve isik li bir sistemdi.hocam benim Resim yetenegim vardir vede Kara kalem calismalarimda var.benim dusuncem esime bir adet taki dolabi yapmak istyorum .fotografi bilgisayar da golgelendirip ciktisini alacagim,sonra bunu kontraplak veya tahta uzerine ince yakma teknigiyle yakip uzerine cam cila dedikleri bir teknikle cilalayip dogum gununde esime he diye etmek istyorum .veya Guaj boyayla resmini tahta plaka uzerine yapmak vede uzerine cila yapmak …benim icin sizin sizin fikirleriniz ve yol gostermeniz cok onemli .tesekkur ederim.

 4. Gokhan Erol dedi ki:

  Eyup Bey, Hocalık kavramı işin gereği yabancı olduğum bir terim Abi diyebilirsiniz, Dede diyebilirsiniz kısaca inanın bana hitap ettiğiniz cümleleri asla yargılamam, sizleri tanımak ve sizlerle bilgi paylaşımı bana fazlası ile hediye amanasına geliyor. Nasıl hissedioyorsanız o şkelide hitap edin.

  Eşinize hediye düşünceniz çok güzel, sizi yürekten tebrik ediyorum.

  Takı dolabını istediğiniz detaylarda yapabilirsiniz, örnek piyasada satılan dekorasyon boyaları vardır her rengi bulunur, çabuk kuruyan yarı senetetik ve kokusuz kimyasallardır. Bu vesile ilede okuyanlar boş yere lüks boyalara paralar vermesinler, bu kutular 750 gramlıktır ve renkleride olukça kalitelidir. Hatta içine oksit renkler katarak kendinize özel renkleride yaratabilirsiniz, bir marka pahalı 100 ml gr tup yerine 50 kutu tüp boyaya sahip olursunuz.

  Bazı resimler ekledim, düz bir mobilyayı inanılmaz şık hale getirmek elinizde, piyasada satılan varak çerceveleri hediyelik eşya satan her yerde bulmak mümkün, dolaba uygulayabilirsiniz, eşinizin resmi içinde çok şık ve kendisini özel hissedecektir, Veya belli bölgeleri kumaş kaplayıp örnek çekmece içlerini inanılmaz şık bir detay sunar bu karşı tarafada bir saygı sevgi göstergesidir.

  Resimlerde gördüğünüz boyama dolaplar aslında tamamen şablon çalışmasıdır, İnternetten bu şablonları idnirip bir yalı kağıt üzerinden haşapa çizip üzerilerini boyaya bilirsiniz.

  Aslında yüzlerce örnekleme yapabilirsiniz, veya düşündüğünüz dolabın resmini ekleyin üzerinde berbaerce fikir alış verişi yapalım.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Uzadı konu neyse, İhtiyarlığıma verin :)

 5. Eyup zonguldak dedi ki:

  Esime gosterdim cok begendi elimde ki Isim bit ince bu calisma ya baslicam tabiki sizin yolgostermenizle .tekrar tesekkur ederim

 6. umut istanbul dedi ki:

  merhabalr, tesadüf diyelim- yazılarınıza denk geldim öncelikle çok teşekkür ederim:) benim sorum olacak hocam.- kırtasiyeler de satılan tuali nasıl yapabilirim..kumaş cinsini ve nasıl boyandığını merak ediyorum.yardımcı olursanız sevineceğim :)