Plazma tv Logo izi,Burn in riski kolay önlemler

x

Son günlerde en fazla şikayet aldığım konulardan bir tanesi, malesef Logo izleri veya Burn In problemleri. Plazma cihaz kullananlar arttıkça bu problemlerin sayısıda her geçen gün artmaya devam ediyor ve edecek. Logo izi denilen yani cihazın belli bölümlerde oluşan lekeler veya kanal logoları veya alt yazı lekeleri veya teletext kaynaklı burn in oluşması yeni nesil cihazlarda kalıcı logo izi zor oluşur genelde bir süre sonra cihaz bu problemi ayarlardan orbiter özelliğini aktif yaparak kurtulabilirsiniz.

Logo izini herkes cihazda bir arıza var diye düşünüyor, seneler önce yazılarımı okuyanlar bilirler çok ciddi uyarılarım vardı sonuçta tüm dediklerim neredeyse %95 doğrulandı, herkes gereksiz yere televizyonlarını inanılmaz kötü ayarlarda kullanmak zorunda kaldılar Logo izi korkusundan halende kullananlar var.

Bu yazımda sizlere basit ama en kolay ve senelerce sorunsuz kullanacağınız ayarları ve önlemleri anlatmaya çalışacağım.

Cihazınızı almadan önce, Plazma tv veya LcdLed (Logo izi LcdLed tvler içinde risktir) almaya karar verdiyseniz ilk yapmanız gereken net tedbiri ve bu önerimi sakın ihmal etmeyin muhakkak yapın !!!

1.Cihazı bağlayacağınız prizleri ve ev içindeki voltaj akımını ölçtürün, Türkiye’de bina içi şebeke kalitesi tek kelime ile ”REZALET” denetimsiz binalarda risk oranı ve enerji savurganlığı en üst seviyelerde, bu sebeble muhakkak bir elektrikci çağırıp ölçtürün, zor işlem değildir, kontrol süresi 5 dakikayı geçmez, ihmal etmeyin. Plazma çok yakar probleminin baş sebebi kötü ve yalıtımsız bina içi kablo hatalarıdır.

Prizlerinizi tavsiyem eskiyse değiştirin, topraklaması %100 garantili porselen prizler alın ve montajdan sonra gelen akımı ölçtürün, odanızın içindeki hatalı elektrik düğmeleri sebebiyle halen kötü akım devam edebilir, eski binaysa haliyle bu işlem sonrasında Televizyon almayı dahi unutabilirsiniz çunki oturduğunuz evin inanılmaz riskli olduğunu görebilirsiniz.

Problem büyük ve sizde uğraşmak istemiyorsanız en basit önlemi alın, güç regülatörü ile bu problemi kökünden çözersiniz, komple ev için veya sadece televizyon bilgisayar ve harici cihazlarınıza kaliteli akım verebilecek regülatör fiyatı 300 lirayı geçmez, sakın ihmal etmeyin ve satın alın, unutmayın alacağınız televizyon en kötü ihtimalle 2000 Liranın çok üzerinde olacaktır riske girmeyin.

Sonrasında, kaliteli ve kendinden garantili akım korumalı çoklu priz almayı unutmayın, böylece elektrik kaynaklı detayları geçmiş olduk.Toplamda en fazla 300 Liraya harika güvenli bir enerji kaynağına sahip olduğunuzu düşünerek diğer detaylara geçiyorum.

2.Eski kullandığınız DVD Player, Uydu recivier, Ses sistemlerinizden emin değilseniz burda tavsiyem gelen elektrikciye bu cihazların ve tüm kullanacağınız cihazların çıkışlarını ve voltaj değerlerini mutlaka ölçtürün, buna bina harici dışarıdan gelen anten kabloları veya radyo veya kablo tv kablolarının tüm çıkışlarını ölçtürün, 1 dakikayı dahi bulmaz teknisyenin bu değerleri ölçmesi, sorun var ise cihazları kullanmayın eskiyse ya birine hediye edin veya risk taşımayan eski televizyonunuzda kullanmaya devam edebilirsiniz ama yeni cihaza bu riskli cihazları sakın bağlamayın !

3.Ekran koruması olmayan, cihazlarınızı sakın ama sakın cihaz üzerinde 1 dakika olsa dahi çalıştırmayın, dvd player veya uydu recivier bunlar cihazların katilleridir aman dikkat !

4.Eski ve kaliteli sistemse topraklama kaynaklı voltaj kaçakları var ise, piyasalardan voltaj bloklama özelliği olan aparatlar alın, bunlar riskli voltaj yüklenmelerini bloke ederler fiyatları ucuzudur ihmal etmeyin hatta eski cihazlarının çıkışlarına her riske karşı bağlayabilirsiniz, oluşacak hasarı başlamadan önlersiniz.

5.Televizyonu aldıktan sonra HD MI kablonuzdan emin olun, ne olduğu belirsiz üzerinde net bir değer yazmayan ürünlerden uzak durun, unutmayın 2 tür HDMI kablo satılır standart seriler belli oranda kaliteli sinyal taşırlar üst serilerde ise bu uran çok daha fazla ve detaylıdır, kablo seçiminize dikkat edin.

6.Uğraşmak istemiyorsunuz ve hd mi kablo almışsanız Televizyon kurulumuna gelen servise rica edin hd mi kablonun tv giriş bölümüne takılırken giren sinyal değerini ölçsün risk veya sorun varsa zaten hemen anlaşılır o kabloyu sakın cihaza bağlamayın, görüntü sorunsuz olacaktır fakat cihaz kapalıyken dahi devamlı televizyona minimal bir akımın girmesine ve risklere sebeb olacaktır ”DİKKAT” MUTLAKA KONTROL ETTİRİN !

Bu risk özellikle uydu recivier ile alakalıdır her iki problemli ama sizin fark etmediğiniz elekrik akımı ”DİKKAT” siz cihazı kumanda üzerinden kapadığınızı sanırsınız oysaki cihaza enerji akımı devamlı ve sabit olarak kullanamaya devam edecektir.

Cihazlarınızı kumanda üzerinden kapadıktan sonrada panel üzerindeki düğmesinden kapatmayı ihmal etmeyin özellikle bilmediğiniz eski cihazlarınız var ise inanılmaz ötesinde riskli kullanımların en başında gelir, önlem alın.

7.Tüm yazı olarak bir hayli kalabalık olsada özünde 2 saati bulmayacak 1 defaya mahsus parasal olarakta çok ucuz ama uzun seneler sorunsuz ve arızasız cihazlarınızın olmasına inanılmaz katkı yapacaktır.En büyük katkıyı gelen elektrik faturalarınızda düşüşte göreceksiniz, harcadığınız 300 lira sene sonunda size 500 lira tasarruf olarak döneceğine kesinlikle emin olabilirsiniz !

Burn in veya Logo izi bu önlemlerden sonra %80 oranında yaşanmayacaktır, geriye kalan %20 riskide kısaca anlatmaya çalışacağım !

1. Plasma televizyonunuz geldi ve kuruldu, servise rica edin Finlandiya (İskandinav Ülkelerindeki Televizyon desteği tüm kapalı özellikleride aktif eder) veya İngilizce olarak dil seçeneğinden yeniden güncellesin, internet üzerinden demiyorum servis size gerek yok diyebilir, siz rica edin güncelletin, normal güncelleme yapılsın bu bir yerde donanım güncelleştirmesidir bİlgisayarlardaki sistemden farksızdır !

Güncellemeden önce televizyona bağlayacağınız tüm cihazlarınızın tv’ye bağlı olmasına dikkat edin, bu önemli detaydır cihazlar fabrika kurulum standart ayarlarla gelirler bu işlemde biz fabrika kurulumunu değil panelin kendi cihazlarımızı algılamasını sağlayacağınız yani cihaz kendine göre değil bizim ayarlarımıza göre otomatik değerlere dönecektir.

Güncelleme yaklaşık 3 ile 8 dakika arasında bitecektir, OK yazısı veya Tamam yazısı çıkınca, normal ayarlara dönün ve önce harici cihazları kapayın en sonunda televizyonu, televizyonu tamamen kapatın yani on-off düğmesinden.

Ve ilk televizyonu ve sonrasında hangi cihazlar lazımsa açabilirsiniz, istediğiniz dil seçimine tekrar dönebilirsiniz, net birşey göreceksiniz televizyonunuz eskisinden çok daha ve belirgin net kaliteli resim verecektir.

Kullanım ayarlarına gelirsek !

Oyun modunda kullanın ilk 1 hafta veya 15 gün gerçi sonrasında oyun moduna devam edeceğinize eminim görüntü bir hayli üst seviyede olduğu için. Neden oyun modu bunun sebebi cihazımız tüm format erişimlerinizi keser yani değiştiremessiniz bu cihazın kendini bir nevi korumaya almasıdır, kullanımda yeteri kadar bilgili değilseniz bu değer sizin için ideal olacaktır.

Oyun modunda cihaz, örnek siz 16:9 film izliyorsunuz ama klasik 4:3 formatlı bir film oynuyor ve cihaz yanlardan veya üstlerden daha küçük resim verecektir daha doğrusu orjinal formatında gösterecektir, siz bu görüntüyü 16:9 yapmak isteseniz dahi cihaz bu erişimize izin vermez, peki sebebleri nedir ?

Cihaz oyun modunda, otomatik olarak 10 dakikalık periyodlar içinde sizin gözle algılayamacağınız şekilde resmi büyütür ve küçültür, algıladığı tüm bölgelerde pixseller otomatik olarak açılır kapanır-kısılır yani panel devamlı bir hareketlilik halindedir. Logo izi kalma ihtimalide nerdeyse yok denecek kadar azalır çunki pixseller kanal logosu veya format kesiklerine karşı o bölgedeki pixsellerin sabit çalışmasına izin vermez, logo sabitlenmesi olmaz.

Uzun bir yazıdır fakat kesinlikle okumanızı ve bilmeyen Arkadaşlarınıza okutmanızı tavsiye ederim.

Sorularınız olursa veya benim unuttuğum detaylar olabilir yazı fazlası ile detay içeriyor, sizler sorularınızla bu detaylara değinebilirsiniz.

Saygılarımla

Andy Swezniak

 

Tarih: 12 03 2013
Üst kategori: LCD - plazma önerileri
Alt kategori:

'Plazma tv Logo izi,Burn in riski kolay önlemler' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Cem / İstanbul dedi ki:

  Panasonic TX-P65VT50 kullanıyorum. Elektrik tesisatıyla ilgili söyledikleriniz fazlasıyla mevcut. (Tamamen yenilenmiş elektrik tesisatı, topraklama, 15 KVA servo regülatör, akım korumalı çoklu priz gibi) Cihaza bağlı olarak Tivibu recivier ve WD TV Live kullanıyorum. HDMI kabloların biri Monster (High Speed) diğeri Hama. İki gün dinamik görüntü ayarıyla NAT GEO WILD izledim ve logo izi oluştu. Yaklaşık 24 saat scrolling bar çalıştırdım. Büyük ölçüde iz giderildi. Fakat panelde gri bir zemin açtığımda logo izinin belli belirsiz de olsa halen durduğunu görüyorum. Bunu tamamen gidermem mümkün mü? Not: Yukarıdaki yazı için teşekkürler.

 2. andy1 dedi ki:

  İçiniz rahat olsun, kalıcı iz değildir, dinamik mod özellikle ilk kullanımda riskli olabilir bu cihazdan çok sinyal kaynaklı oluşan statik izlerdir.kullandığınız wd tv ekran korumasını kontrol edin.Yazımda bu konu hakkında detaylar var.Günümüz teknolojisinde malesef paneller kadar harici cihazların kaliteside ciddi şekilde problem olarak ortaya çıkmaya başladı,tivi bu reciver çıkışlarını kontrol ettirin.

  Bazı logo temizleme programları var, bunları indirip temizleme yapabilirsiniz.Program tavsiyesi yapmıyorum panasonic.tr adresinden uygun program hakkında bilgi alabilirsiniz.

  Şuna emin olun iz bir süre sonra yok olacaktır, ekran temizleme özelliğini aktif bırakın.Bazı Arkadaşlar malesefki 16:9 resim taramayı kapatıyorlar bu plazmalar için risktir çunki panel gerekli pixsel aktifleştirmeyi kısıtlı bir alanda yapar.Ztaen cihazlar normal olarak 16:9 görüntüyü otomatik tanırlar.Yurt dışındada bu hatalı kullanım var,16:9 özelliği kapamak bana göre hatalıdır örnek verirsem bir tepsiye su koyun suyun çıkış yolu olmadığı için bir süre sonra su tepside izler oluşturacaktır, 16:9 üstü resim taramayı kapamakta aynı benzer detaydır.

  Size link veriyorum,logo dvd üzerinedir.kullanıp kullanmamak sizin insiyatifinizde, tavsiyemse panasonic.tr adresinden onay alın öyle deneyin.
  http://beginwithsoftware.com/videoguides/plasmatv/

  Dinamik mod ayarlarını 100 saat rodaj süresi olarak kullanmayın, ve cihazlarınızın hakkında mutlaka detaylı bilgi alın,tivi bu cihazınızdaki detayları bilmediğim için birşey söylemek zor.

  Geçmiş olsun.Merak etmeyin logo izi kaybolacaktır.

  Andy Swezniak

 3. Cem / İstanbul dedi ki:

  Verdiğiniz faydalı bilgiler için çok teşekkürler. Ve diğer site içerikleri için.

 4. erhan / mersin dedi ki:

  tekonsadan 15 gün önce teşhir panasonic 50gt30 aldım tv reyonun 3.katındaydı ve alırken farketmediğim tv’nin ortasında ortalama 80*50 (sanırım 4:3 formatında açık bırakıldığından) ebatında iz var beyaz ekranda ve maçlarda bariz şekilde belli oluyor çeşitli temizleme videoları, sabit beyaz ekran ve kendi kaydırma çubuğunu kullanıyorum ama 1 haftadır en ufak bir faydası olmadı tv’yi geri iade de almıyorlar bu izi geçirmek için ne yapabilirim geçme ihtimali var mı yoksa böyle mi kalır bir de özellikle dizilerde aynı sahne içerisinde kamera bir görüntüden diğer görüntüye geçtiğinde 1 saniye veya daha kısa bir sürede ekranda komple bir ışık artış veya dşüklüğü oluyor bu bir kusur mudur servise söyledim ama sanırım tam anlatamadım telefonda

 5. andy1 dedi ki:

  Teşhür ürünlerinde alacak Arkadaşlara özellikle dikkati olmaları konusunda yazım vardı.Plazma televizyonlar özellikle mağazalardaki teşhir ürünlerini alırken dikkatli olmak gerekiyor.Teknosa size logo izi olduğunu söylemeliydi ne olursa olsun size ayıplı ürün satılmış.Servise durumu anlatın size rapor yazsınlar ve alacağınız raporla teknosadan para iadesi veya değişim isteyin.

  Kalıcı bir iz oluştuğu belli, Avrupada statik yıkama yapan servisler var Türkiyede varmıdır bilmiyorum.Panasonic.tr adresinden bilgi alın ve televizyonunuzun fatura bilgisi arkasındaki seri numarasından mutlaka sorgulatın.Panasonic.tr size aldığınız cihaz hakkında tüm detayları verir.Hatta mağazaya gönderildiği net tarihi dahi öğrenirsiniz.

  Görülüyorki cihazda problem var, servise siz durumu anlatmayın cihazda sorun var deyin yeterlidir, gelip bakmaları mecburiyeti var.Garantili ürün aldınız servis gelmiyorum yada gerek yok diyemez, böyle bir ayrcılıkları hiç bir Devlet onlara vermez.

  Cihazda ani ışık veya kontrast artışlarının bir çok sebebi olabilir hatta panelin içinde bu durumu tetikleyen voltaj dengesizliğide olabilir.Bu sebeble gelip ürüne baksınlar.

  Geçmiş olsun, burn in oluşmuş ise yapacağınız brişey yok kalıcı hasardır logo izi ise cihazı orbiter özelliğinde bırakın zamanlar düzelme ihtimali olabilir.Aldığınız seri malesefki çok eski.

  Dediğim gibi tvnizi panasonic.tr adresine sorgulatın, servisten logo izine dair bir rapor alın ve Teknosayı şikayet edin.