Plasma televizyon,Rodaj süresi önemlimi, ilk kullanım nedir, detay ve inceleme

xc

En fazla soru aldığım özelliklerden bir tanesidir, ve herkesinde kafasını oldukça karıştırmış vaziyette bir sorun haline birilerine tarafından getirildi.

Plasma televizyonların atamamında, rodaj süsersi diye resmi bir tanımlama yoktur, firmalarda size rodah süresine aman dikkat edin gibi tuaf uyarılara gerek görmezler hatta ciddiye dahi almazlar haklılarda, bu konu 6-7 sene öncesindeki burn in yanıklarıydı yani logo izlerinin panelde kalıcı olarak yerleşmesi görülebilirdi, oysak,i 6-7 senedir o dönemde aldıkları plasma televizyonları halen sorunsuz kullananların sayısı inanılmaz rakamlardadır.

Günümüzde se aldığınız Plasma televizyon, Burn in olasılığına karşı zaten tüm önelemler fabrika üretim aşamasında ayarlanmış olarak geliyor, sizin birşey yapmanıza dahi gerek yoktur.

Sorularınızda, bende logo izi kaldı, yada tv izlerken kanal logosu kapadıktan sonrada gitmiyor, kesinlikle doğrudur, yanlış olansa bu sorunun tüm plasma serilerinde var olacağı düşüncesidir, öyle olsaydı bugün logo şikayetlerinden Plasma televizyonları kimse almaya cesaret edemezdi.

Logo izlerinin en büyük sebebi bellidir, panel hatasından çok kullandığınız harici kablo ve cihazların sebeb olduğu arızlardır, bugün sizlere ilerde fuar tanıtımında logo izine sebeb olmanın kolay yöntemlerini uyguamalrı ile anlatacağım, logo izi oluşmasına sebeb verebilirim çok basit ve kolaydır !

1.Kullandığınız uydu reciver kaynaklı logo izleri: İnanılmaz seviyerle gelmiştir, eski cihazlardaki topraklama sorunları logo izlerinin en büyük sebebidir, hatta tvyi açmayın bile yeterki tvniz bekleme konumunda yani stand-by halinde olsun, eski uydu reciverınızda açık olsun, hangi kanalda izlerken bırakmışsanız tvyi açtığınızda sizi şok edecek logo izini karşınızda görürsünüz, tv kapalı haldeyken diyerek çok önemli bir detay verdim !

xcccc

2.Eski Dvd Player kaynaklı logo izleri: En fazla görülen şikayetlerden biridir, sebebi ise nettir kullandığınız DVD playrlar bugün 50 inc Plasma televizyonuz kadar enerji tüketir yani inanılmaz bir güç serfiyatına sahiptirler.

Eski Dvd playerlarda yada yeni nesil DVD playerlarda kullancı hatasından kaynaklı ayarlamalarınız cihaza ciddi zarar verecktir, örnek bir çok DVD Player kullanıcısı daha iyi görüntü almak maksadıyla, dvd playerın ekran filtre özelliğini kaparlar, buda inanılmaz sonuca sebeb olur kkalıcı ve asla silinmeyen logo izleri, görüntü, rakam, alt yazı vs. izlerine sebeb olur, bu problem Plasma için değil şuan kullandığınız LCD-Led ürünler içinde geçerlidir bu ürünlere kalıcı logo izi bırakabilirsiniz.

Lcd-Led serilerinde Logo izi, Plasma televizyonlara göre daha berbat ve çirkindir, logo izi neyse o iz resim yazı yada kanal amblemi, televizyonu tamamen kapsanız dahi fişinizi çekseniz dahi, Lcd-Led televizyonuzda net olarak görülecektir, silmekte imkansızdır, bunada dikkat etmelisiniz, en azından Plasma televizyonlarda logo izlerini silme şansınız çok büyüktür.

3.Voltaj kaynaklı logo izleri: En fazla görülen arızaların en başında yer alır, kötü ve düzensiz voltaj akımı, harici cihazlar üzerinden Plasma televizyonuzda inanılmaz pixsel dalgalanmalarını sebe olur, bazı hallerde ise kalıcı pixsel yanıkları bir anda tvnizde kalıcı olarak yer alırlar, yada paneliniz tamamen devre dışı kalabilir komple yada bölüm halinde pixsel yanıkları en fazla görülen sorundur elbetteki logo izleri yine şikayetlerin en başında yer alır.

4. HDMI kablo kaynaklı Logo izleri: Bu detayı kimse bilmez özellikle Türkiyede ilk defa yazanda benim, araştırmalrım sonucunda artık herkes HDMI kablonun önemini kavradı, dikkat ederenizde sorunlar bir hayli düştü hatta şikayet yok denecek kadar azladı.

HDMI Kablo seçimi önemlidir, kabloyu alırken ne olduğunu belirten marka yada açıklama olmasına dikkat edin, bulabilirsiniz HAMI kablo kutusunda yada ambaljında garanti ibaresi varmı bakın, bu kablonun test edilerek üretildiğinin belgesidir, markasız HDMI akblolarda sorunlar yaşanması ise çok kolaydır ve çok sık görülür, HDMI kablo üretimi sandığınızın çok ama çok üzerinde hassas ölçümlerle kabloların iletkenliğine göre pin çıkışlarına bağlanır bu işlem oldukça teferruatlı ve detaylıdır.

Sizlere İngiltere örneğini vermek isterim, görüntü iyi değpil diye bir çok şikayet olur, oysaki kullandığı cihaz İngiltere şartlarına göredir bu ürünlerde LCD-LED-PLASMA’ların üzerinde net olarak Ülke kodu vardır, bu kodu boş yere cihazlara eklemiyorlar, sebebi İngiltere için üretilen cihazların pin çıkışları normal serilerden farklıdır, yani uygun HDMI kablo seçimi devreye giriyor, aynı şey Türkiye içinde geçerli, aldığınız kabloların pin çıkışları Ülke serilerine uyumlu olmalıdır.

Konuya dönersem, HDMI kablo hatası yine logo izine sebeb olması kolaydır, düzensiz ve kötü kablo koruması, bölgelere göre değişine nem oranları, kabloların iç kısımlarında tahmin edemeyeceğiniz nem krozyonlarına sebeb olur haliylede cihazınıza zarar vermesi saniyelik bir an yeterlidir, bu sebebli kablo seçiminde dikkat li olun !

xcc…………………………………….

Hangi ayarlarda kullanmak ideal sorunuz bir hayli fazla, bu sebeble, kısa bir detayla yanıt vermek istiyorum.

Plasma tevleri ilk aldığınızda yukardaki nedenlerden dolatı korkunuz var diyelim aslında olması gerekli, yukarda verdiğim detay ucuz ve kolay uygulayacağınız basit yöntemlerdir.

Oyun mdou elbetteki en ideal seçim olur, neden derseniz ?

Oyun modunda Plasma televizyon kendini bloke eder yani savunmaya geçer, aynı bir böksir gibi devamlı gardı havada gelecek darneye hazırlıklıdır, siz ne yaparsanız yapın, panel gelen sinyal ve format değişikliklerine karşı önelmini laır, yani otomatik olarak siz 16:9 görüntüyü 4:3 yapsanız dahi cihaz buna izin vermez, devamlı 4:3 görüntüyü sizin gözle hissedemeyeceğiniz şekilde küçltür ve büyültür yada tv kanalının logosunu aynı şekilde 10 sürelik full devam eden periyodalarla, harekeli halde tutar, logo izi oluşmasına izin vermez + pixsel devreye girer yani kendilerini her renge göre ya kaparlar yada kısarlar, en ideal kullanım şeklidir, oyun modunda diğer ayarları ise istediğiniz gibi yapabilirsiniz, cihaza zarar veremessiniz.

Tüm bilgi ve kaynak bilgileri www.anlayanbiri.com’a aittir alıntı yapılırken lütfen bilgiyi gösterin.

Andy Swezniak

Tarih: 23 01 2013
Üst kategori: LCD - plazma önerileri, LG, Panasonic
Alt kategori:

'Plasma televizyon,Rodaj süresi önemlimi, ilk kullanım nedir, detay ve inceleme' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Ender AKSÜT-GİRESUN dedi ki:

  Verdiğin bilgiler için çok teşekkürler.Allah c.c senden razı olsun.

 2. andy1 dedi ki:

  Amin cümlemizden İnşaAllah.

 3. Anonim dedi ki:

  tşk güzel bilgi

 4. humprey Bursa dedi ki:

  Hocam benim tv de buna benzer ama daha açık tonlu dikine çizgiler oluşuyor hareketli görüntülerde nedeni ve çözümü ne olabilir

 5. andy1 dedi ki:

  Servisi çağırın, ihmal etmeyin ve oluşan problemi mutlaka servise gösterin panel hatası olabilir.Çizgiler kalıcıysa bu panel hatasıdır ve ürünün değişmesi gerekir.

 6. Burak İstanbul dedi ki:

  Sevgili andy1 sizi bir forum sitesinde fark ettim. Sonra google sayesinde bu sitenizi buldum. Yorum ve tavsiyeleriniz üzerine stw60 aldım. Çoğunlukla ps3 için kullanacağım. Şimdi yazınızdan şunu anlıyorum. Eğer doğru hdmı ve topraklamalı elektirik prizi kullanırsam televizyonumun ayarıda oyun modunda olursa televizyon için ekstra başka bir önlem almama gerek yok. Peki tv’nin açık kalma süresinin bir önemi var mıdır ? Mesala hiç başından kalkmadan karşısında 10 saat oyun oynayabilir miyim ?

 7. andy1 dedi ki:

  Sayın Burak İstanbul,

  Belirtmeliyim artık Türkiyede forumlarda paylaşım yapmıyorum.

  Donanımhaber (Keşke bu forumda paylaşımda yapmasaymışım) dışında hiç bir forumda tek bir yorumum veya paylaşımım yoktur. Bundan sonrada hiç bir forumda yorum yapmama kararı aldım.

  Sizin yazınızlada bu durumu bildirmek istedim.

  Ben Size net panel üzerinde tekisi olan harici etkneleri yazmak isterim.

  Volat sorunsuz olmalıdır yani belirtilen standarlar arasında 200-240W, neden bu kadar önemli derseniz pixseller gelen voltaja göre tepkime verirler bu durum Led panellerde dahada önemlidir.

  Eğer yoksa yani voltaj kötüyse, anlattığınız kadarı ile Oyunlara meraklısınız, ses sistemi, bilgisayar, harici hdbox, media playerda birlikte kullanma ihtimaliniz yüksektir veya ilerde zaten alabileceğinizi düşünüyorum. Bunun içinde önerim 1KW Güç regültaörü tercih edebiliriz (Bina veya Daire içi Voltaj sorunu varsa) Bu regülatörle saydığım tüm cihalara kesintisiz ve kaliteli voltaj sağlarsınız yukırada saydığım cihazlara 2-3 adete daha farklı cihaz ekleyebilirsiniz regulatör yeterli olacaktır.

  HDMI kablo, Oyun ve İnternet destekli olanları seçin bu kablolarda Ses desteğide ARC çıkış desteğide bulunur, kabloda ferit tabir edilen parazit bloklaycılarda tercih edebilirsiniz hdmi kablo üzerinde her iki uca yakın bölgelerde bulunur.Bu kablolar avanatajı dalgalanmalarıda belli oranda kesmeye yarar.

  Priziniz eski ise mutlaka değiştirin, topraklaması %100 garani tescili olan proselen prizlerde tercih edebilirsiniz.

  Çolu priz yoksa mutlaka alın akım bloklayıcı özelliği olmasına dikkat edin, piyaslarda satılan düz çoklu prizler markası garantisi yoksa almayın, bu prizler panellere ve harici cihazlara zarar verebilme riskleri çoktur.

  HD Recevier kullanıyorsanız, çıkışlarını kontrol ettirin hrici bir akım varsa yine bloklayıcı özelliği olan kutulardan edinin elekrtikcilerde rahatlıkla bulabilirsiniz.

  Bu şartları sağlarsanız,kolay kolay logo izi oluşmaz oluşsada kalıcı olmaz.

  Andy Swezniak

 8. Burak İstanbul dedi ki:

  Sevgili Andy1 tavsiyelerinizi dikkatle takip edeceğim. Tıpkı Panasonic’in serilerinin yaza doğru çok daha ucuz olacağını yazdığınız mesajı okuduğumda olduğu gibi. Binamızda voltaj problemi sanırım yok. Zaten salonumuzda kullandığımız bir adet led tv de var. Ancak herhangi bir problem henüz yaşamadık. Başka bir başlıkta tavsiye ettiğiniz çoklu elektirik prizinin sparişini verdim bile. Ancak size sormam gereken bir sorum daha olacak. Söylediğiniz gibi tvmde ki renk modlarının arasında oyun modunu göremiyorum. Bunun yerine dinamik, sinema, gerçek sinema ve özel seçenekleri var. Bunların arasında oyun olana uygun olan acaba hangisidir. Yoksa manuel olarak yapmamı önereceğiniz bir renk kalibrasyonu var mı ?
  Teşekkürler, saygılar.

 9. andy1 dedi ki:

  Sayın Burak İstanbul,

  Panasonic serilerinin ucuzlaması şuan satılan seriler için geçerlidir, Yeni bir Distribütör gelmezse Panasonic serilerinin satışı Türkiyede yapılmayacaktır. Daha doğrusu resmi Panasonic garantili ürünler için geçerlidir.

  Sinema modunda kullanabilirsiniz, Oyun ve Normal moda yakın görüntü değerleri sunar.

  Andy Swezniak