Paralel İthalat (Grey marketing) Lcd, Led, Plasma Televizyon

Son senelerde Ülkemizdede yaygınlaşan paralel ithalat kavramı ile satılan ürünler hem cazip fiyatları hemde esnek değişim kolaylığı ile bir çok tüketicinin ilgisini çeken bir özellik olarak hayatımıza girdi.

Peki ama nedir bu Paralel İthalat?

İthalat belgesine sahip ve gerekli koşulları sağlamış firmalar tarafından, üretici firmaların ülkemizdeki temsilciliklerinin müsaadesi ile ithal edilmiş ürünlere paralel ithalat (Grey market) ürün denilmektedir.

Paralel ithalat ürünler 2 yıl garantili olarak satışa sunulmaktadır. Ürünler kutuların içerisinden çıkan garanti kartlarında belirtilen servis noktasında 2 yıl süresince garanti kapsamında işlem görmektedir.

Ortaya çıkabilecek her türlü anlaşmazlıkta Tüketiciyi Koruma Kanunları Paralel ithalat ürünler için aynen geçerlidir.

İthalatçı firmaların genel merkezleri genellikle İstanbul’dadır. Arızalı paralel ithalat ürünler kargo ile firmaların teknik servislerine gönderilir. Teknik işlemler tamamlandıktan sonra tekrar kargo ile kullanıcıların adresine gönderilir.

Bu basit tanımlama aslında biraz dolaylı kavram, yani siz Paralel İthalat ürün aldığınızda Türkiye’deki Yasal Distribütör firmaları ile alakasız ürünlerdir yani bu Resmi Distribütörler Paralel İthalat ürünlere servis, tamir, değişim vs. gibi koşulları sizin alacağınız Paralel İthalat ürünlere vermezler, yani sizin aldığınız ürün sadece satın aldığınız mağazayı ve ürünü İthal eden firmayı ilgilendirir.

Her hangi bir arızada, Sony, Panasonic, Samsung ve diğer Resmi Distribütörler bu ürünlere bakmazlar.

Paralel İthalat aslında Tüketiciler gözüyle bakarsak avantajlı,sebebi ise nerdeyse tüm Ülkelerde Paralel İthalat denilen yasal ticaret tekelciliği ve keyfi fiyatlandırmaya bir yerde önlem amaçlıdır,Türkiye’de bu konularda ilk zamanlar sorunlar çıktıysada artık Resmi Distribütör firmaların egemenliği azalmıştır.

Son senelerde ise Ülkemizde Paralel İthalat ürün almak pekte avantajlı yada daha ucuz ürün anlamına gelmiyor,malesefki Paralel İthalat ürünlerle Resmi Distribütör ürünleri arasındaki fark azalmıştır hatta yok denebilir,yani Paralel İthalat ürün almak cazibesini hızla kaybediyor bu gidişlede büyük ihtimal 2-3 sene içinde Paralel İthalat ürünlerin satışında azalmalar görülebilir hatta görülüyorda!

Paralel İthalat satan firmalar,İstanbul Bilişim,Anındakapıda.com,benimevim.com gibi bir çok firma paralel ürün satıyorlar,araştırdığım kadarıylada fiyat olarak kıyaslarsak Distribitör yani yetkili marka temsilcileri ile paralel ithalat satıcıları arasında fiyat farkı nerdeyse yok denecek kadar azdır,hatta anındakapıda.com gibi sitelerde Distribütör firmadan daha pahalıya ürün bulabilmek mümkün.

Örnek vermek istersek LG PJ350 Vatan bilgisayarda 1050-1199 lira arasındayken anındakapıda.com sitesinde 1.200 lira civarıydı,yine Panasonic TX-P42G20E Vatan Computerde 1599 lira iken, anındakapıda.com TX-PF42G20E 2020 Liraya bulunabilmekte, fiyatlar resmi sitelerinden bugün itibari ile alınmıştır, kısaca Resmi satıcı yada paralel ithalat ürün alırken, fiyat araştırmasını detaylı yapmakta fayda var.

Bu fiyat karşılaştırmam firmaları karalama amaçlı değildir, Vatan Computeride eleştirimi hatırlayanlarınız vardır.

Elbetteki biz tüketiciler için önemli olan ucuzluk firmalar en son düşünülüyor aslında Dünyanın her yerinde aynı durum söz konusu,bugün İngilterede Panasonic 50 VT20 serisini 1.200 liraya çok rahatlıkla alabilmek mümkün,çunki firmalar arasında sıkı bir rekabet var,2011 serilerinde ise paralel ithalat ürünlerde inanılmaz bir ucuzluk yarışı başladı, Hindistanda üretilen yeni seriler İngilterede çok cazip fiyatlara bulabilmek mümkün,aslında Avrupanın bir çok Ülkesi için geçerli bir durum,bizde ise malesef tam tersi yaşanıyor her gün artan fiyatlar tüketicileri daha ucuz ürünlere yönlendiriyor, yani bu konuda en şansız Ülkelerden biriyiz.

Sorularınız olursa yanıtlamaya çalışırım.

Saygılarımla

andy1

Tarih: 09 06 2011
Üst kategori: Şikayet - Eleştiri
Alt kategori: | |

'Paralel İthalat (Grey marketing) Lcd, Led, Plasma Televizyon' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Anonim dedi ki:

  Samsung led tv d6500 almayı düşünüyorum. Ben sadece paralel ithalat ürünlerinde bir yazılım farkı veya eksik veya fazla bir uygulama yüklümü bunu soracaktım. Mantığıma göre bu ürünler dışarıdan geldiği için o ülkeye göre uyarlanarak gelmiştir diye düşünüyorum. Mesala dil gibi. Her ne kadar dil menüden değiştirilebiliyorsada değiştirilemiyecek ayar olabilir mi diye düşündüm. Ben mesela birine aynı modeli almıştık aynı şekilde ama favori kanal listesi oluşturamadık.Menüde boyle bir seçenek yoktu.Belkide biz bulamadık. Yardımcı olursanız sevinirim.

 2. andy1 dedi ki:

  Paralel İthalat ile Distribütör firma ürünleri arasında fark yok,fark yoktur derken İthalatçının insifiyatine kalmıştır ama kanunlar ilede yasal çerçeve içerisinde satılırlar,Paralel ithalat tüm dünyada iç piyasalarda rekabeti sağlamak amacı ile Devletin teşvik ettiği bir ticarettir.

  Paralel ithalat üründe dikkat etmeniz gereken unsur,İthalatçısıdır,satıcı firmalar sadece ürünü satana kadar yükümlüdür yani her hangi arıza halinde yada değişim gerektiren ürünlerde İthaltçı firmanın servisleri ile bağlantı kurmak zorundasınızdır,yani Türkiye Distribütörleri Paralet ithalat ürünlere servis ve garanti vermezler,buna dikkat etmelisiniz.

  Bahsettiğiniz kanal düzenlemesi televizyondan çok,sinyali taşıyan cihazın verdiği seçenek ile sınırlıdır,sonuçta tüm televizyonlar yani Avrupaya İthal edilen ürünler arasında fark yoktur.

 3. bonesow/Diyarbakır dedi ki:

  Selam
  Benim bir sorum olacaktı? Distribütör ürünleri ile, paralel ithalat örünleri arasında özellik veya parçalarında kalite farkı varmıdır? Bunu öğrenmek istiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 4. paralel ithalat yapabilmek için ne tür dosya gereklidir.

 5. bir ürünün ithal olması yan sanayi anlamınamı gelir teşekkürler

 6. andy1 dedi ki:

  Sanayi bakanlığından belge almalısınız öncesinde elbetteki şirket ve sermaye göstermelisiniz, sonrası zaten çok kolaydır, Gümrük kanunu değiştiğinden Yurt dışından aldığınız ürünler antlaşma sonrasında kapınıza kadar geliyor, herşeyi satıcı firma üstleniyor.

 7. andy1 dedi ki:

  Evet Distribütor ürümlerde, GreyMarketing yani paralel ithalat ürünlerde farklılıklar olabilir, bu ithalatçının ürünü nerden aldığına bağlı bir detaydır, bir ara farklı serileri Türkiyede görmüştüm, Güney Afrika seriallerine sahiplerdi banada enteresan gelmişti.

  Bu elbetteki eskidendi, yinede yapmanız gereken, paralel ithalat ürün alacaksanız serilerinden bellidir, halen Türkiyeye böyle ürünler geliyormu bilemiyorum.

  Distribütör firmalar elbetteki daha avnatjlıdır yani karşınızda resmi Devlet güvencesine sagip firma var ve Distribütörler antlaşmalarını o Ülkelerin kanunlarına göre yaparlar, Distribütör diyelimki Türkiyeden ayrıldı misal veriyorum Panasonic, bu sizi ilgilendirmez, muhatabınız Devlettir ve firmanın merkezidir, ürün garantisi hiç değişmeden aynı şartlarda devam eder.

  Paralel İthlat ürünlerde ise firma ortadan kaybolursa açıkcası yapacağınız fazlada bir şey olmaz, Devlet bu ürünlerde farklı şekilde destek olabilir.

 8. andy1 dedi ki:

  Hyır İthal ürünler, yurt dışından orjinal getirilen cihazlardır, yani tamamı garanti kapsamındadır.

  Panel işinde yan sanayi ürünler olmaz, bu zaten kaçacılık manasına gelir, buna belkide fason üretim demek gerekiyor eğer bunu kast ediyorsanız, her firma kendi adına fason ürünler ithal edebilirler.

  Vestel Dünyada en saygın firmalardan bir tanesidir bu konuda hatta Dünyada ilk 4 firma içinde diyebiliriz !

 9. Çağrı Antalya dedi ki:

  Merhaba, ben toshiba satellite l 50 t A 120 notebook ürününü teknosadan 2300 TL ye aldım, bu ürünün disk alanı 750 GB, ancak aynı ürünün bir üst modeli l 50 t A 122 (disk alanı 1 Terabayt) bimekste 1973 TL ve aldıktan sonra bunu öğrenince çok canım sıkıldı, bu fiyat farkı neden kaynaklanıyor? Bu ürün bimeks hariç tüm mağaza ve internet sitelerinde en az 2300 TL iken bimeks nasıl bu kadar fiyat kırabiliyor?? Bimeks grey ürün mü satıyor? öyle bile olsa toshibanın kampanyası var 1 yıllık kasko hediye ediyor, bunu bimeks de onaylıyor, yani bimeksten almanın ne dezavantajı var bu durumda? gerçekten merak içindeyim aradaki 300 TL fark çok canımı sıktı yorumunuzu bekliyorum.

 10. andy1 dedi ki:

  Çağru Bey, Grey Marketing ürünlerde normal bir fiyattır Tooshiba garanti verebilir fakat bu garanti farklı servis durumları için geçerli olur. Firma ile net detayları görüşmek gerekiyor.

  Diğer detay ise firmalar teşhir ürünlerinde bunu normal olarak yaparlar yani sıfır bir ürün ile teşhir ürün arasında ciddi farklar olabilir, veya cihaz bir şekilde servis girişi yapmış olabilir buda fiyatını düşürür.

  Sanıyorum Bimeks satılan ürün teşhirdir fiyat aralığı bunu gösteriyor.

 11. Çağrı Antalya dedi ki:

  Anlıyorum Bimeksin burdaki mağazalarından biriyle telefonda görüştüğümde elimizde bir tane açılmamış paket kaldı demişlerdi gerçi, bilemiyorum tabi detaylari, ama içim az çok rahatladı çünkü bu derece düşük fiyata vermesi insanı şüpheye düşürüyor umarım doğrusunu yapmışımdır teknosadan almakla… teşekkür ederim

 12. andy1 dedi ki:

  Hayırlı olsun kurulumdan sonra paylaşımlarınızı beklerim.

 13. Çağrı Antalya dedi ki:

  kurulumu teknosada alırken yaptırmıştım, eskiden bunun için ekstra para almıyorlardı şimdi bi de 70 lira aldılar kurulum için.. bimeks kurulum için 10 lira alıyor galiba. bi ara tekrar götürmem gerekiyor sadece C sürücü olarak kurmuş ama C ve D olarak ayırmak istiyorum. bu arada bilgisayarın bimeks fiyatı da tekrar 2323 TL ye yükselmiş, birkaç günlük 350 liralık indirim neyin nesiydi anlayamadım

 14. andy1 dedi ki:

  Çağrı Bey,

  Türkiyede kampanyalar hakkında yazım vardı, inanılmaz birşey yani aklın alacağı birşey değil.

  Kampanyamı yoksa İnsanları aptal yerine koymakmı şahsen ben anlayamadım, bugün Türkiyeden bir cihaz alsanız, yarın şok olacağınız fiyatı görüyorsunuz üstelikte aynı firma bunu yapıyor.

  Avrupada kampanyalar olur Türkiyedeki gibi saçmalık değildir, olsa zaten firmalar her halde davalardan kapanırlardı, böyle bir saçmalık olmaz.
  Burda indirim olur senede 1 veya iki defadır ve fiyatlar gerçek manada yarısından düşün fiyata satılan serileri görürsünüz, İnsanlarda bunu takip ederler firma daha önceden duyurur İnsanları ikaz eder, ve bir gün içindede zaten indirimdeki ürünlerin nerdeyse tamamı satılır.

  Türkiyede İnsanlarla alay ediliyor, bu benim şahsi düşüncem ve firmalara güvenide yok ediyor.

  Kurulum ise cidden komik birşey heleki para almaları dahada komik. Neden verdiniz parayı anlayamadım? Böyle bir hakları olacağını hiç sanmıyorum, üretici firmaya telefon edin ve firmayı şikayette bulunun bunu yetkili Türkiyedeki Bakanlıka şikayet edin. Sizden ne hakla zaten yapılması gereken bişlem için para alıyorlar, yapmaları zaten şart siz bilgisayar mı toplatıyorsunuz veya aldığını bilgisayara servisinden farklı bir aparatmı ekletiyorsunuz ki ayrıca para isteniyor.

  Hemen paranızın iadesini isteyin, ben olsa gerekirsede ürünü iade ederim.

  Cidden ayıp.

 15. alp dedi ki:

  Merhaba sorum olacaktı, ben samsung s 3 aldım, ilk aldığım telefon imei klonlanmış çıktı.Daha sonra bayi değiştirdi ve özellikle garantisinin SAMSUNG olmasını belirttiğim halde bana başka telefon verdi SAMSUNG garantili diyerek.Daha sonra anladım ki ürün BETPA diye bir firma garantisi altındaymış.Acaba tüketici hakem heyetine başvursam bi sonuç alabilirmiyim? olay dün gerçekleşti.

 16. andy1 dedi ki:

  Sayın alp,

  Hemen şikayetinizi yapın, bu durumu Samsung.tr adresinede hemen şikayet edin, sizin adınızla farklı bir firmanın garantisi altında ürün satılıyor diye belirtin, hiç bir firma yasal Distribütör haklarını ihalal edip, isim hakkını izni olmadan hiç bir garanti veremez!

  Aldığınız telefonuda iade edin, Samsung.tr garanti belgeli ürün vermeye mecburlar.Şunuda bilin bu telefonların ilerki dönemde blok yani banlama yapılabilir yani 2-3 sene sonra birde bakarsınız telefonunuz iptal edilmiş ki bu çok görülen bir sorundur. Acilen bu konuyu şikayet olarak gerekli yerlere bildirin.

  Tüketici ahkem heyetine bile gerek yok, ürünü iade edin samsung.tr garantili alın ve bunuda mutlaka samsung.tr adreinden sorgulatın, Yada paranızı geri alın, vermem diyemezler size orjinal garantili ürün diye farklı bir firmanın garantisi ürünü satmaları bile daha başından büyük bir ayıptır.

  Geçmiş olsun.