Panasonic TX-P50ST60 Plazma,Test detay sonuc

Panasonic uzun zamandır beklenen ST60 serisi fazlası ile şaşırtıcı, şahsen bu kadar üst seviyede ayarların iyileştirlmesi otomatik yenileme hızları ki bu 2012 Amiral serilerinde olan bir özellikti ST60 serisinde 96Hz, 60Hz, 48Hz panel otomatik olarak algılıyor, yani eski hereket kaynaklı problemlerde minimum seviyelere indirilmiş.

Diğer değişiklik ise ST60 panel tasarımı oldukça şık metal çerceve siyah parlak kasa üzerine yerleştirilmiş, led panel inceliğindeki tasarımı ve alt ayağın dekortaif uyumu şıklıktan hoşlananlar için seçim kolaylığı olacaktır.

Tek olumsuz yanı ise malesefki 3D görüntülerdeki fazla enerji harcaması gerçi buna normal demek lazım, kaliteli resim için belli bir bedel ödenmeli mantığı bazılarınız için doğru olabilir, sonuçta 2 saatlik bir enerji kararı size kalmış, Türkiye için fazlası ile önemli bir sorun olarak görüyorum, sebebi elektrik faturası yüzünden plazma serilerinden uzak duranların sayısı inanılmaz seviyelerde, zaten konumuz Plazma serileri tutkunları için, biliyorumki onlar için kaliteli resimden taviz vermeyen izleyici topluluğu sayısıda her geçen gün artıyor.

ST60 serisine dönersek en önemli detay VT50 yani 2012 serisinin bir çok özelliği S60 üzerime uygulandı en temel ve en olumlu detay Dejudder özelliği 3 farklı otomatik hrtz aslında fps algılamasına sahip, bu yorumu inanın Avrupada göremeyeceksiniz belki sitemden alıp yayınlarlar, DEJUDDER+3:2 pulldown akıllı resim algılması ile gerçek sinema keyfini yaşayacaksınız, bu özellik VT50 ve GT50 üst serilerinde THX modu ile ulaşılıyordu, ST60 serisinde ise panele yerleşik olarak sunuluyor.Kısacası problem olan görüntüdeki titremeler ve geçiş sorunları bu seride aşılmış özellikle Film fanatikleri için elbetteki oyuncular içinde fazlası ile güzel bir avantaj olarak evlerinize gelecek.

ST60 diğer avantajı ise Gama değerleri düzeltilmiş+ renk kalibrasyon eşleştirmesi+siyah kalibre oranı panel ile tamamen uyumlu hale getirilmiş, aslında VT50 2012 serisinde olan ayarlar ST60 üzerinde Plazma fanatiklerinin hizmetine sunulmuş.Gama değeri bir çoklarınıza fazla önemli gelmeyebilir aslında parlaklık üretimi panellerin en can alıcı özelliğidir, ST60 bu değerler çok iyi Gama değerinin mükemmliği renklerinde kusursuz halde gözlerinize yansıması demek, Siyah seviyesi ise tek kelime ile 2012 serilerinin VT50 elbetteki haric tümünü geriye atmış inanılmaz üst kalitede gölgeler ve resim derinliğini yaşıyorsunuz.

SD yayınlardaki bunu yazma sebebim Türkiye’de halen SD yayınlar ağırlıkta, SD resim tutuşu tüm paneldeki net kusursuz resim tutuşu size farklı bir seyir penceresi sunacak.Televizyon dizi fanatikleri için tartışmasız en keyif alacakları bir panel olacaktır.

HD yayınlarda ise sizlere bazı detaylar vermek isterim, beni tanıyanlar bilirlerki İnsan yüzü gerçek renk kalibrasyonu olarak göz önüne alırım, bu sebeble ekranda gördüğünüz s,spiker veya sunucunun yakın çekimde ten detaylarını görmek örnek yüzdeki pembelik veya gölge tonlar sanal yeşil hissini ST60 harika şekilde yansıtıyor hatta bacaklardaki kollarda ellerde kılcak damarları görmek sizleri eminim çok şaşırtacaktır, inanılmaz renk geçişleri hakim, yine tekrar ediyor 2012 serilerinden kesinlikle önde olan bir panel şöyle demem gerekli VT50 serisi değerlerine sahip ve bu yorum asla abartı değildir, 2012 serisi ST50’de bu detaylar ST60 kadar derin renk detaylarına sahip değil, burda unutmamak gerekir ST60 bir yerde VT50 serisi dersem fazla abartmış olmam sanıyorum.

Film fanatikleri için ise her halde şaşırtıcı kalitede resim almak sizleri mutlu edecektir, standart hrtz değerlerinden farklı bir izleme kalitesi sizleri bekliyor, Bluray film fanatikleri için Dejudder özelliği eminim keyfinize keyif katacaktır 60 hz x 1080p/24 fps kalitesi burda panelin 3 farklı dejudder özelliğini belirtmiştim kısacası artık problemli sinema keyfi minimal problemlere indirilmiş, Bluray filmlerdeki keskin ışık ve renk geçişleri mükemmele yakın, renk kalibrasyon değerleri aynı şekilde tekrar yazıyorum aslında VT50 serisindeki bir çok detay ST60 için geçerli, özetle keyifli bir sinema keyfi sizleri bekliyor.

3D Performansı sadece ST50 ile serisi ile aynı düzeyde tek avantajı dejudder özelliği ve renk kalibrasyon özellikleri, bu konuyu farklı şekilde ilerde açıklamaya çalışacağım, şuan denecek tek şey normal 3D görüntü kalitesi demem gerekir, gözlükler kutu dahilinde 2 adet olarakj veriliyor, Türkiyede bu işlem uygulanırmı bilmiyorum, sorun değil Samsung ucuz gözlük ile bu problemi aşabilirsiniz, isteyen olursa uyumlu Samsung 3D gözlük serialini verebilirim.

İnternet uygulamaları smart tv özelliği yenilenmiş, bu konuda malesefki panasonic rakiplerine göre iyi değil, yinede kolay bağlantı ve özel ekran ayarları yaratmak gibi bir çok farklı seçenek var, bağlantı kalitesi 20 mbit hız internet hızında gayet sorunsuz ve keyifli fakat düşük hızlarda malesef geçişlerde veya sayfa yüklemelerinde sorunlar yaşayabilirsiniz.Fazlası ile zengin sayfa içeri mevcut kendinize özel farklı sayfa geçişleri yaratabiliyorsunuz, akıllı erişim harici cihazlar ile bağlantı sorunsuz fakat Samsung kadar iyi olduğunu söyelemekte zor.Smart tv teknolojisine meraklı olanlar için yinede keyif alacakları bir panel.

ST60 diğer özelliği ise Görüntü ayarlarında özel renk kalibrasyon değerleri yapmanız mümkün, standart dört izleme modu yediye yükseltilmiş, Led serilerinde olan serin mod özelliği keyifli.

3 hdmi girişi mevcut MHL Mobil High-Definition yani akıllı telefon içeriği mevcut, bu konuda tavsiyem hdmi kablo desteğinizden emin olmanız gereklidir.

xx

Resimler eklenecektir.

Andy Swezniak

 

 

Tarih: 20 04 2013
Üst kategori: LCD - plazma önerileri, Panasonic
Alt kategori:

'Panasonic TX-P50ST60 Plazma,Test detay sonuc' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Ugur dedi ki:

  Merhabalar,
  St serisi gt serisine göre çok yansıma yapıyor. St50 ye göre bu konuda bir gelişme var mı?
  İyi günler

 2. Özgür D / İstanbul dedi ki:

  Ön inceleme için teşekkürler.

  Ben de bu inceleme sonrası bu modeli beklemeye aldım. Bu arada VT50 fiyatları da inmeye başladı. Yakın fiyatta olurlarsa VT50 mi tercih etmek mantıklı olur?

 3. andy1 dedi ki:

  Yakın fiyatlarda olacağını sanmıyorum, ilk çıkış fiyatları pahalı olabilir fakat yaz sonu ST60 fiyatlarında ciddi düşüş olabilir.
  VT50 serisi özellikle 50 inc ve üzeri ucuz bulursanız elbetteki alınacak en iyi serilerden tartışmasız şuan lider seridir.

 4. Yücel İstanbul dedi ki:

  55VT50 yi kapali kutu 4.599 TL’YE buldum. Fiyat icin iyi denilebilir mi?

 5. andy1 dedi ki:

  Fiyat olarak şahsi fikrim acelenizyoksa bekleyin, 2000 Euro yaklaşık olarak ve bu fiyata Avrupada 65 incler satılmaya başlandı.

 6. Özgür D / İstanbul dedi ki:

  Teşekkür ederim öncelikle yorumunuz için.

  Evlenmeme 5 ay var o nedenle ben bekleyip bu S60’ı alacağım 50 inç olarak. Fiyatlarda makul seviyelere iner sanırım bu süre zarfında. Çerçeve ve ayağın tamamen siyah olması çok iyi olmuş.

 7. andy1 dedi ki:

  Şimdiden Mutluluklar diyorum, Eylülde fiyatlar normal seviyelerine belli oranda düşer, özellikle S60 fiyatları düşük olacaktır.

 8. Gigi - Torino dedi ki:

  burda incelenen tv amerikadaysa TC diye geçiyor ve ordaki TV yayını ntsc olduğu için bazı sorunlardan haberdar olamıyorsunuz.bu sorunların en büyüğü dymanic false contouring sorunudur.24hz ve 50hz yayınlarda görülen kamera hareketleri sorunu.kamera hızlı döndüğnde ekrandaki yüzde çene ve yanak bölgelerinde bozulmalar görülüyor.morarma bazılarında farklı renklerde de olabiliyor.incelemeye bu konu da dahil olsaydı daha iyi olurdu.bu sorunun testi için küçük bir video gönderebilirim.bu panasoniğin yıllardır aşamadığı belkide aşmak istemediği bir sorun çünkü japonyada ntsc-60hz kullanılıyor.avrupadaki pal 50hz uydu yayınlarında panel hatalı çalışıyor.IFCyi max yapıp bu sorunu çözebilyoruz fakat bu seferde gerçekdışı bir akıcılık ve görüntüde çok daha fazla bozulmalar oluşuyor.bu synamic false contoruing sorununun incelenmesi güzel olurdu.benim bildiğim tüm panasonic plasmalarda bu sorun mevcut samsungda olmuyor.VT60,GT60 ile birlikte ST60 da test edilirse belli olur.hızlı fosfor geçişleri ST serisinde mevcut değil bundan kaynaklı olabilir mi diye düşünüyorum fakat gt serisinde de olduğu söyleniyordu geçen sene.

 9. andy1 dedi ki:

  Kamera geçişlerinde orjinal görüntü esas alınmalıdır, Türkiyede ve Avrupada şuan sizinde belirttiğiniz gibi 50Hz standart uygulama sahip tüm paneller için geçerli. Daha öneceki senelerde bu sorun inanılmaz boyutlardaydı yani olumsuz olarak Avrupa Birliğinin standart 50hz uygulaması ile bir nebze sorunda ortadan kalkmış oldu.

  Bahsettiğiniz sorun yani dymanic false contouring için net sonuç verebilirim, üst seviye hd recivier olmayan kullanıcıların tümünde görülebilecek standart kronik problem diyebiliriz. Fakat A/V HD recivier ile Yamaha marantz kısaca pro cihazlarda sorunun ortadan kalktığı net olarak görülüyor.

  Amerikadaki sorunları hak verirseniz Avrupa için yazmak doğru olmaz sonuçta ben Amerikada seriyi yazsam Avrupa panelleri ile çok farklı sonuçlar çıkacaktır, en basiti Ntsc sistemlerdeki avantaj Avrupa için geçerli değil. Bahsettiğiniz soruna katılıyorum fakat Panasonic için şunu demek lazım belli oranda sorunları olsada özellikle Türkiye için en avantajlı panel konumunda.

  Bir çok serileri farklı oranda test yaptım net olarak belirtmem gerekiyor, sinyal taşıyıcının panelde resme etkisi ortalama %40 civarlarında bu çok büyük bir oran. Standart uydu recivier kullanıcısı ile üst seviye hd recivier kullanıcısı arasındaki fark aynı şekilde çok bariz olarak görülebiliyor, üst seviye HD recivier kullanıcısı ile A/V HD recivier arasındaki fark aynı şekilde, yani sinyal taşıyıcı ne kadar iyi ise alınan sonuç 4 farklı kıstasla belirtmek gerekiyor.

  Burda full test yapmak içinse sadece bir paneli tanıtmak inanın 1 hafta sürer detaylar kablolar ve farklı bir çok tekenle alınan görüntü çok değişik sonuçlar veriyor. ST60 serilerinde Panasonic bir nebze bu problemi çözdü demek gerek 24-48-96 hz özelliğine sahip, Avrupa için memnun edici detaylar Amerika ve Asya içinse şuanki panellerin bir çoğu zaten yetersize yakın bunu çözmek içinde Samsung yeni nesil panelleri tek alternatif olacağını düşünüyorum. Özellikle ES9000 serilerini bu yıl sonu farklı serilerde göreceğimize eminim.Hatta F8000 şuan için erken olmasına rağmen LcdLed tanımına farklı bir alternatif olacaktır.

 10. Gigi - Torino dedi ki:

  A/V receiver konusunda bilgim yok fakat bilgisayara bağlı tvde dynamic false contouring oluyor ve bundan öte görüntü kaynağı da yok.uydu alıcısıyla hiçbir alakası yok bu sorunun tamamen panel ile alakalı.A/V receiverın da hiçbir işe yaramadığını yabancı forumlarda okuduğumu hatırlıyorum yanılabilirim de emin değilim.sonuç olarak panasonic 60hznin altında sorunlu görüntü veriyor.panel hızıyla alakalı bir durum.bahsedilen 24,48,96hz olayları daha farklı şeyler için sanırım.ben bu sorun yüzünden samsung F5500 serisini beklemeye karar verdim.samsungda bu sorun yok,görüntü kalitesi biraz daha altında olsun sorun değil ama siyahlarının kötü olduğundan bahsediliyor buna görmeden karar veremem.ve tabi ki samsungun malzeme kalitesizliği düşündürüyor.F5500 ile ST60 serisinin karşılaştırmalı bi testi olsa hiç de fena olmaz.aynı kategoride 2 ürün.DFC sorunu seyir zevkini kaçırıyor maalesef.keşke bu bozuk görüntülerin yerine daha fazla motion blur görseydik.en azından hiç can sıkmazdı.

 11. andy1 dedi ki:

  Bilgisayardan gelen görüntüden bahsediyorsunuz, panelle alakalı sorun derken bilgisayarınızın ekran kartı ve işlemcisi taşınan sinyalle alakalı tek bağlantıdır, yani panel gelen sinyali alır, fakat ekran kartı ve işlemci sorunları ki %98 bilgisayarda bu sorunlar görülebiliyor, bu malesef panel problemi olarak gösteriliyor. dynamic false contouring yani DFC pdp panellerde görülebiliyor, fakat yeni panellerde bu özellik farklı olarak IFC ayarı düşürelbilir.

  Görüntünün Uydu recivierlalrla alakası olmadığını size kim söylede cidden merak ettim? Tam tersi vasat bir uydu recivierla panelden %50 üzeri kaliteli resim almak bile başarı sayılmalıdır, tam tersi hd recivilerların paneldeki resim kalitesine etkisi kesinlikle tartışılmayacak düzeyde etkilidir.

  A/V recivierları farklı katagorilerde ele almak lazım, örnek Yamaha, Pioneer, Marantz, Denon üst seri cihazlarında görüntüğye etkisi şaşırtacak düzeydedir, şöyle örnek vermek isterim standart 420p-720p resmi AV recivier üzerirden aldığınızda normal görüntü ile fark şaşırmanıza yeter elbetteki ses olarakta eklemek gerekiyor. Samsung ES9000 prototip serilerinde bu özelliği uyguladı ve sonuç harikaydı, standart sinyalin upscale yapabilmek mümkün artık panellerde bir çok detay çok farklı hale geldi.

  Samsung kalitesiz demişsiniz evet eski seriler için diyebilirdik, Samsung eski imajından yavaş yavaş kurtuluyor örnek F8000 serisi aslında sizin tam aradğınız panel bütceniz var ise mutlaka incelemelisiniz. Siyah değerini ise dediğim gibi Türkiyede birileri birşey yazıyor fakat siyahtan kasıt farklı testlere göre değerlendirmelidir.

  Örnek vermek isterim, mükemmel siyah denilen panelere bakarsak ki net detaylarla verebilirim, mükemmel siyah üreten panellerin bir çoounda gri renk sorunu yaşayabilirsiniz örnek gece sahnelerinde loş karanlıkta alınan görüntüye mükemmel denilebiliyor çunki tek bir panel üzerinden bu değerler ölçülüyor. Türkiyede ben Panasonic L42E serilerini meth ettiğimde bir çok kişi bana hakarete varan sataşmalarda bulundu, çunki seri hem fiyat olarak çok ucuzdu çunki giriş seviyesi cihaz fakat görüntü resim işlemcisi tek kelime ile harikalar yaratan seriydi. Sonrasında bana hakaret edenler aynı seriyi aldıklarını net olarak biliyorum ve o gün bana demediklerini bırakmayanlar panele methiyeler düzüyordu. Eleştirmiyorum görmeden bilmeden panelleri eleştirince yanılma oranıda yükseliyor.

  PDP panellerde belli izleme alışkanlığınız yok ise elbetteki LcdLed ürünler sizin için daha avantajlı ve keyifli seyir zevki verecektir.

 12. Gigi - Torino dedi ki:

  bilgisayar örneğinden kastım denediğim en yüksek donanımdı orda bile oluyor dedim.uydu alıcısı, tivibu maxi plus, farklı uydu alıcıları HD tabii ki, hepsinde bu DFC sorunu oldu.uydu alıcısının daha iyisi tabii görüntüde fark yaratabilir belli ölçülerde fakat DFC ile hiçbir ilgisi yok.sorun tamamen panelle alakalı.aynı donanımlarla kaç tane TV ve monitör kullandım hiçbirinde DFC görmedim.ki önceki tv yine panasonicti ama lcd idi.ST50 aldıktan sonra görüntü kalitesindeki farkı çok net görebiliyorsun zaten fakat DFC olayı herşeyi bitirdi benim için.haftasonları bi maç keyfimiz vardı o da yalan oldu.DFC haricinde bazı kanallarda ortasaha çizgisinin 2 tane olması sorunu da oluyordu.bu sorunların sadece panasonic plazmalarda olduğunu düşünürsek uydu alıcısının veya harici A/V receiverları tartışmak yanlış olur.eğer görüntüyü A/V recevier çözecekse de bu sefer TVnin çok önemi kalmaz.samsung F serisini görmek istiyorum fakat henüz mağazalara gelmedi.ledlerden hoşlanmıyorum özellikle de samsung ve lg çok parlak ve doğal değil.yeni seriler daha iyi olabilir ama plazmanın görüntü kalitesine ulaşabileceğini sanmıyorum,yaklaşanlar zaten uçuk fiyatları olanlardır.1500tl ye satılan 42ST50 nin led muadili en az 4000tldir belkide.birde ben tvyi oturma odasında kullanıyorum led çok parlak oluyor göz açısından yorucu oluyor.plazma daha rahat,keşke DFC sorunu olmasaydı panasonicte.samsung f5500ü görmek istiyorum fakat gelmeyecek diyenler var.şuan hali hazırda F5570 satılıyor,hd uydu alıcısı falan eklemişler.fiyatı 51″ ve 2100tl.paralel ithalat olabilir bilmiyorum.kafamda şuan ST60 veya F5500 var zaten.DFC olmaması yüzünden samsungu seçecem büyük ihtimalle fakat stoklara girmezse ne yapılır bilmiyorum.ayrıca şunu da söylemek lazım ST50de görüntüyü 3d tuşuna basarak 3d yapınca DFC olmuyordu çünkü ekran refresh rate olarak 100hz ve 120hz hızlarına çıkıyordu.demek ki normal durumda tv 50hz modunda 50hzden daha düşük oluyor ki bu DFC sorunu çıkıyor.

 13. andy1 dedi ki:

  Açıkcası bahsettiğiniz sorun biraz enteresan, maç yayınlarında saha çizgisinin gölgeli görünmesi panelle alakalı sorundan çok harici cihazla alakalı bir sorun gibi duruyor, hdmi kablo kontrol etmenizi tavsiye ederim, çunki hdmi kabloların önemi sanıldığından çok daha panel üzerinde görüntüye etkisi vardır, aynı şekilde uydu vericisinden gelen topraklama sorunu var ise aynı durum geçerlidir, DFC belli oranda görüntüye etkisi olabilir fakat bunu ifc düşürerek gidermek mümkün. Dediğim gibi bence harici cihazların çıkışını mutlaka ölçtürün, hdmi kablonuzun kalitesinden emin olun.

  DFC sorunu ile maç yayınlarında söylediğiniz gölgeli görüntü farklı bir detay.

 14. Gigi - Torino dedi ki:

  DFC ayrı diğeri ayrı bir sorun zaten.ortasaha çizgisinin hızlı kamera dönüşlerinde ikileme yapması panelin tarama hızıyla alakalı.yine aynı şekilde DFC oluşumu da panelin tarama hızıyla alakalı.panasonic plazmalar sabit görüntülerde mükemmel resim kalitesi sunarken, hızlı kamera dönüşlerinde işi batırıyor.samsung da tam tersi resim kaltesi biraz daha düşük ama kamera dönüşlerindeki motion hızı sorunsuz.

 15. andy1 dedi ki:

  Bu konuda net detayları açıklamaya çalıştım, Samsung panel alma durumunuz var ise elbetteki sizin için doğru karar olacaktır.

 16. kutlu Bursa dedi ki:

  Andy hocam merhaba…50st60 modeli mediamarkta bugün satışa çıktı…Liste fiyatı 4400 tl görünüyor…Ben almak istiyorum indirim yaparmısınız dediğimde ise 3800 tl den veririz dediler…Ne dersin hocam bu fiyat bu panel için alınabilir mi yoksa uçuk bir fiyat mıdır?

 17. kutlu Bursa dedi ki:

  Andy hocam bir de bu tv yi alamazsam sony w805 düşünüyorum Xbox için…Ne dersin?

 18. andy1 dedi ki:

  Açıkcası yaklaşık 2.000 Euro, ilk fiyatlar ortlama yüksek olur, yaz sonu ise e,sanıyorum 500-800 lira arası fiyatlar düşer hatta biraz daha fazla düşme olabilir.

  50 inc bir panel için beklemenizi tavsiye ederim.

 19. andy1 dedi ki:

  Sizi memnun edecek seri olabilir.

 20. reco99-eskişehir dedi ki:

  Andy1 arkadaşım Samsung PS-51F4900 plazma 51 E 490 nın yeni modelimi.İnceleme fırsatın oldumu.Yorumlarını öğrenebilirmiyim acaba.saygılarımla.

 21. andy1 dedi ki:

  Her iki seride şuan alınabilecek en iyi paneller arasındadır.

 22. ahmetercan dedi ki:

  andy1 can hocam, selamlar.
  kısa bir soru sormak istiyorum.
  cok yakın bi arkadaşımıza önümüzdeki ay bir tv alacağız
  kafamızda 2 model belirledik fakat hangisi daha mantıklı olur diye bi soralım dedik.
  50vt50 mi
  50st60 mı
  ikisinin fiyatıda hemen hemen aynı hangisini alırsak daha mantıklı olur,
  verdiğiniz cevaplar icin şimdiden teşekkürler..

 23. andy1 dedi ki:

  VT50 Halen tartışmasız en iyi paneller arasında hatta lider demek gerekiyor, ST60 ise yenilnen kalibrasyon değerleri ile nerdeyse aynı seviyede demek lazım fakat, VT50 avantajı kalibrasyon renk ayarlarının biraz daha iyi olması. Vaktiniz olmadığı için ST60 fiyatları düşmesini bekleme şansınız yok, bu sebeble VT50 daha mantıklı olacaktır.

 24. ahmetercan dedi ki:

  kusura bakmayın hocam buraya yazmışım, az öncede vt50 başlığı altına yazmısım, diğer taraftaki sorumu silebilirsiniz.
  50vt50 fiyatı 1399 olmakla beraber
  50st60 ın fiyatıda 1399 euro.
  ama bahsettiğniz kalibrasyon renk ayarlarının vt50 de iyi olması nedeniyle bu modeli alacağım.
  vt50 kapalı kutu bulunabilir burda bi sorun olacağını sanmıyorum, fakat olaki bulamazsam eğer st60 da alınabilir mi ?
  Bi sorum daha olacak hocam;
  bu cihazı almam ile benimde avr cihazı almam gerekiyormu
  elbeteki tavsiye ettiğniz hdmi kablosu alınmalı
  fakat berlindeki topraklama ve prizlerin tr deki gibi problem çıkartacağını sanmıyorum
  birde benimde aynı şekilde 200 saat rodaj süresini beklemem gerekiyormu

 25. andy1 dedi ki:

  AVR cihaz almanız şart değil, bunu yazma sebebim genelde film ve televizyon meraklıları hem ses hemde görüntüde detay isteyebiliyorlar bu sebeblede Avr cihazlar genelde tercih ediliyor, işin gerçeği Türkiyede AVR cihaz fiyatları inanılmazın ötesinde pahalı, alacaksanızda yurt dışında tanıdıklarınız var ise onlara rica edin size getirsinler, Türkiyedeki fiyatının yarısına rahatlıkla üst serileri alabilirsiniz.

  Örnek verirsem şuan Avrupada pioneer elit AV cihaz yaklaşık 200 Euro Türkiyede ise Binliraların çok üzerinde satılıyor.Volatjda ve prizlerde sorun yoksa tabiki hd recivier çıkışlarını ve panele bağlanacak kablo çıkışını mutlaka ölçtürün, sorun yok ise rodaj süersini beklemeniz gerekmez.

 26. ahmetercan dedi ki:

  andy1 in de güzel yorumlarıyla bu tv yi dün almıs bulunuyorum
  gercekten harika bi tv
  alınacak harici playerlerinde en az tv ayarında olması lazımki görüntüyü sunabilsin diyorum bunu kendi gözümle gördüm
  tv nin arkasına yaklastığım zaman ufak bi buzzing sesi var ama herhangi bi problem yaşatmaz galiba
  sorusu olan varsa tv hakkında yanıtlayabilirim

 27. andy1 dedi ki:

  Hayırlı olsun Güle Güle keyifle kullanın.

 28. ahmetercan dedi ki:

  andy1 hocam,
  bu aldığım tv icin görüntü ayarı istemiştim, sinema ve gercek sinemadaki ayarlar beni pek tatmin etmedi renk sıcaklığı sıcak, normal ve serin var serin kullanıyorm bi sıkıntı olmaz sanırım.
  profesyonel anlamda kırmızı mavi yeşil ayarlamalar ve gamma ayarlarını yazabilirmisiniz acaba
  teşekkürler

 29. andy1 dedi ki:

  Panelinizin Iscccc açık yapın, pro ayarlardan ileri ayar menu uygulamalarına geçebilirsiniz.

 30. Humprey Bursa dedi ki:

  Sayın Ahmet tercan bi kaç sorum var yanıtlarsanız sevinicem. Kısa süre önce st50 aldım ama mat görüntüsü ve SD kanallardaki çamur görüntü yüzünden tv yi iade ettim. Samsung f8000 ile kıyaslayıca benim tv çok söntük kalıyordu. St60 da normal kanallarda görüntü nasıl çamur gibi görüntü var mı? Genel olarak sarı kahverengi gibi mat görüntüler hakim mi tv ye? Bir de resim ekleyebilirseniz sevinicem çünkü tv araştırıyorum .

 31. Erdem dedi ki:

  Merhaba Humprey bursa daha önce ST 50 bölümünde bir sürü resim yayınladım bu resimleri gördünüzmü acaba Tv yi iade ettiniz sanıyorum bu saatten sonra bir önemi olmaması gerekir sanıyorum sizin için.

 32. Humprey Bursa dedi ki:

  St50 yi iade ettim ama st60 ı soruyorum farkındaysanız st50 yi değil. Cidden hiç zevk alamadığımı farkettim st50 den. şimdi eski plazmamla daha mutluyum . St50 nin eve kasvet veren koyu mat tonları yok artık .

 33. Erdem dedi ki:

  Humprey Bursa anlattıklarınıza göre Sizin ST50 de problem varmış çünki bu tv koyu mat tonlar vermez en az 5 adet ST 50 gördüm hiç birinde böyle tonlar görmedim.Şunu belirteyimki önceki yaptığım meslek dolayısıyla bir çok tv yi görmüş incelemiş birisi olarak söylüyorum. Sizin tv de bir problem varmış anladığım kadarıyla çünki Bende ST 50 kullanıyorum çevremde pek fazla Plazması olan yok genellikle LCD yada Led modeller var fakat her gören kişi aynı şeyi söylüyor.Hatta bir arkadaşım yaşça benden büyük yıllarca renki film basımında çalışmış kameramanlık ve fotoğrafçılık yapmış panel kullanımına karşıdır Crt tv kullanır obile benim tv yi ilk aldığımda tv yi incelediğinde renk üreminin çok doğru olduğunu söyledi ki bu meslekte onun kadar olmasada bende çalıştım. Görüntü muhteşem hatta bir arkadaşım Tv sini değiştirmeyi bile düşünüyor fakat piyasada 42” Panasonic bulamadığımız için alamadık. Simdi Samsung modellere bakıyoruz.
  Sizin böyle bir görüntü almanız fabrikasyon hata olabilir. VT 50 ve ST50 bölümlerinde benim ST50 nin fotolarını yükledim o fotoğraflara bakarsanız sorun olmadığını görürsünüz. Fakat sizi anlıyorum bir üründeki memnunsuzluk çok can sıkıcı bir olaydır Umarım gönlünüze göre bir Tv alırsınız. saygılarımla

 34. ahmetercan dedi ki:

  sayın humprey, dediğiniz kahverengi ve sarı tonlar, sinema ve gercek sinema moduna gecildiği zaman renk sıcaklığını , serin, normal, ve sıcak modları var bundan dolayı olabilir ama tabi başka bi sorunla alakalımı o kadar bilemicem, dediğiniz kahverengi yani gercek sinema moduna gecince veya sinema moduna gecince renkler biraz daha mat demeyeyimde dediğiniz gibi oluyo ama bu tv nin özelliği renk sıcaklığından serin e aldığım zaman o dediğniiz kahverengi sarılaşma taamamen kayboluyo istemediğiniz renkleri kapatıyo, st50 de bu özellik varmı bilemicem, tv yi 3 haftadır kullanıyorum, gayet memnunum 2.5 inc lik harici 1tb hardiskim full olmasına ragmen gayet hızlı okuyor ve şu ana kadar açmadığı format yok dts altyazılarda herhangi bi problem yok xvid bile açtığım zaman gerekli ayarları yaptığımda hd gibi görüntü sunuyor, ilk 1080p film açtığımda ise gözlerime inanamadım hakikaten 24p diye adlandırılan akıcı film özelliği kendini öne çıkarıyor film izlerken ayrı bi tad alıyorum üstelik daha önce izlediğim film olmasına rağmen şu an 1080p film aarayıp indirmekteyim :) bunu bi de 2.5inclik harici hdd den alıyor 3d blueray den bağlasam kim bilir ne olur :D başka sormak istediğiniz soru varsa sorabilirsiniz

 35. Humprey Bursa dedi ki:

  St50 de dediğiniz modlar vardı. Serin mod gelişmiş ayarlar. Ama serine aldığım zaman da görüntünün katoliği gitmiyordu. Bir de zaten USB den film izlediğim zaman serin mod yoktu . Görüntüde bi matlık bi bulanıklık seziyordum. tsbi ki bunlar kişiden kişiye değişir bana öyle geliyordu. Şimdi tv araştırıyorum . Çok daha ucuz olan lg 760 ve samsung 5570 plazmanın görüntüleri bile daha parlak . Panasonic ten biraz tırstım açıkçası. Lg ve samsung un plazmalarını araştırıyorum şu an.

 36. andy1 dedi ki:

  Humprey Bursa ben anlayamadım. Eski plazmasından daha iyi görüntü aldığını söylüyor. Ürünü iade etmiş zaten, tekrar ST serisini almak istemesine mana veremiyorum. Bahsettiği kadarıyla kullandığı harici cihazlar tamamen profosyonel sistem, yani panelin kahvreni mat görüntüsü olma imkanı yok.

  Büyük ihtimalle H.Bursa servis menusune müdahale edilmiş ürün yollamış olabilirler. Geride iade etmiş sonuçta.

  ST50 kullananların %99 eminim tekrar tv almak istediklerinde aynı görüntü keyfini alacakları cihazlardan başkasını almazlar.

  Yada koyu yazanlar bilerek mi yapıyorlar anlayamadım, VT50 alıyor berbat diyenler GT50 berbat diyenler, hiç ama hiç mantıklı yorumlar değil.

  Zaten panel tavsiye etmeyi bırakıyorum, Türkiyede doğruları yazanları susturmak için, net olarak belirtiyorum Mafya veya Organize örgütlerin dolaylı tehditlerini görüyor yaşıyoruz.

  Panasonic yada diğer firmalara kızardım Türkiyedeki ürün girişlerine, olayları gördükten sonra tamamen hak verdim Adamlara, Türkiyede bu iş artık Organize suç orgütlerinin para kaynağına dönüşmüş.

  Milyon Dolarlık bir paranın el değiştirdiği bir takım adamların ve sitelerin bu işlerde aktif rol aldıkları ap açık ortada.

  Üzücü olan nedir biliyormusunuz, Yurt dışındaki haber veya medyayı takip etmediğiniz için en büyük korkunc gerçeğide diğer yazımda açıkladım!

  Türkiye illegal ticaretin yapıldığı, kara paranın el değiştirdiği Mafya usulu ticaretin uygulandığı Ülkeler arasında malesefki 4ücnü sırada yerini aldı.

 37. andy1 dedi ki:

  Humprey Bursa

  Bakın USB üzerinden film izlemek dahi eleştiri yapmak için panele haksızlık. Dünyanın gelişmemiş Ülkeleri haric kimse USB üzerinden film izlemez hatta merak edip bakmaz dahi.

  USB üzerinden film izleyecekseniz zaten Plazma almayın en ucuz bir seri lcdled ürün alın, daha fazla keyif alırsınız.

  Size tavsiyem Plazma cihaz almayın, yorumlarınızdan anladığım kadarıyla kullanamazsınız, harici cihazlarınızın pro sistem olduğunu söylediğiniz veya verdiğiniz seriallerden ben öyle anlıyorum, o cihazlarla Plazmadan mükemmele yakın görüntü alınır ama siz USB üzerinden film deniyorsunuz, inanın verdiğiniz paraya yazık.

  Tavsiyem Ucuz lcdLed serileri var bir tanesini alın keyif yapın. Plazma kullanmak biraz detaycı olmayı gerektirir yani kullanan İnsan her zaman daha üst kalitede görüntü ister. LcdLed ürünlerde bu yoktur %99 aynı resmi yakın görüntü sunarlar.

 38. Humprey Bursa dedi ki:

  Andy bey her şeyinize varım ama bu panasonic fanatizminizi anlamam imkansız. Ben her zaman panasonicle ilgili olumlu eleştirilerinize saygılı yaklaştım. Zaten bu yüzden gittim st50 aldım . Üzerine avr aldım uydu alıcı aldım ses sistemi aldım bir türlü istediğim görüntüyü alamadım. Ben değil kimse tv yi beğenmedi. Annem bile beğenmedi . Para harcamamı istemeyen annem git üzerine para al güzel bi şey al dedi:)arkadaşlarım görüntü mat dedi. bu konuda benim gibi düşünen bir sürü insan var forumlarda . Panasonic görüntülerini mat bulan. Cahil bir insan değilim andy bey. Gördüğüm görüntüleri algılayabiliyorum. Ama siz buna saygı duyacağınıza hep başka faktörler arıyorsunuz panasonic e toz kondurmamak için. Bir birey olarak bir tv yi beğenmememi mafyayla bağdaştırıyorsunuz. biraz enteresan. İşte ben buna kuşkuyla yaklaşırım. Şimdi de st50 ile ilgili tatminsizliğimi bir kenara alıp gidin ucuz bir panel alın diyorsunuz . İşte buna panasonic in avukatlığını yapmak denir . Çok rica ediyorum yorumumu yayınlayın böylece en azından tarafsızlığınızdan ilgili kuşku duymamın önüne geçin.

 39. Humprey Bursa dedi ki:

  Artık anlayın panasonic ilahi yollarla indirilmedi . Sonuçta kul yapımı . Beğenen de olur beğenmeyen de . Bunu bu kadar ilahi bir şeymiş gibi lanse etmenizi anlamıyorum. Beğenmiyorum beğenmiyorum beğenmiyorum. Panasonic in görüntüsünü beğenmiyorum. Uydu alıcısına suç attınız değiştirdim . Hdmi kabloya suç attınız değiştirdim. Avr cihazı aldım. Hepsi kötü görüntü veriyor bir tek panasonic plazma mükemmel işte buna gülünür.

 40. andy1 dedi ki:

  Almayın zaten, Panasonic ilahlaştıran yok, Dünyada tüm testerlerin ortak görüşüdür VT-GT-ST-ZT serilerinin resim performansı, ben demiyorum sadece Tüm Dünyadaki testerler aynı görüşte.

  Kusura bakmayın, ben tüm ürünlere aynı yakınlıkta yaklaşırım, bildiğimi yazarım bilmediğimde susarım.

  Uydu alıcısına suç attım değil, Uydu alıcıları zaten kaliteli olmak zorunda, AVR cihaz aldım dediniz sitemde bir Arkadaşım Denon AVR seriyle görüntüyü anlatmakla bitiremiyor, siz bunuda beğenmediniz. HDMI kablo elbetteki alacaksınız kaliteli almak zorundasınız, benim söylememede gerek yok.

  Cihazlarda seçici olduğunuzu söylüyorsunuz, şimdi bana kızıyorsunuz.

  ”Plazma Mükemmel görüntü verir, işte buna gülünür” cümleniz inanın yakışmıyor, sitemizde 100 lerce İnsan kullanıyor hepsimi sorunlu bu İnsanların durduk yerde Plazma serilerinden taviz vermiyorlar?

  Tavsiyemse bu cevabınız üzücü, bence her hangi bir mağazadan LcdLed alın kullanın.

  ST50-ST60 Alan Arakdaşımıza halen ST serisini sormanın sebebi nedir?

  Samsung E490 serilerinede alın dedim üstelikte HD Ready henüz bir kişi dahi görüntüyü begenmedim demedi kullananların tamamıda memnun, ne yapmalıyım yalanmı yazayım yoksa bilerek panelleri kötüleyeyeimmi yoksa, vasat bir panele harika süpermi yazayım?

  Net olarak, Türkiye dışında sıralama yaparsan 1.PAnasonic ZT-VT-WT 2.Samsung S9000-F8000-F8005-F8500-F9000 3.Sony W9 özeti budur!

 41. andy1 dedi ki:

  Humprey Bursa

  Panasonic fanatikliğim yok, hatta tuaf gelecek ama hiç bir panel üreticisine sempatim dahi yoktur, sadece verlien paranın karşılığına bakarım.

  Anladığınız gibi bir İnsan olsaydım, 2 gazetenin teknoloji köşe yazısı teklifine evet derdim, Dünyayı gezen Adamım cihaz tanıtacaksamda benden daha detaylı bilgi veren olmaz sanırım. Kabul etmedim bu benim hobim kendi mesleğim var zaten yeterince vaktimi alıyor.

  Size sistemler tavsiye ettim, bunlar paranızı çöpe atmak manasına gelmiyor, kalite isteyen her İnsan teknolojiye yatırım yapar.

  ST50 aldınız sorun yaşadınız ve anında iade ettiniz, ne dedim size? Servis menusune müdahale edilmiş ürün olabilir, çunki hatırlarsanız size verdiğim tüm detay ayar ve yapılandırmalara panel hiç bir tepki vermedi. Yanis orunlu bir panel almışsınız. Sournlu panel olmasaydı zaten anında iade yapmazlardı size bilerek satılmış bir üründü her halde.

  Ben her yorumu yayınlıyorum, elbetteki eleştiri olacak, kızacaksınızda, yeterki hakaret olmasın, kimse mükemmel değilki ben eleştirlmem demeyede kimsenin hakkı yok.

  İstediğiniz yourumu halkret olmadıkca yazarsınız, kızmam tam tersi teşekkür ederim eleştiriler İnsanlara doğruyu gösterir.

 42. Humprey Bursa dedi ki:

  İşte bu şekilde konuşunca gene onayladığım fikirlerine saygı duyduğum andy bey oluyorsunuz . Çok basit bir şey var andy bey.tv leri çok bilmem dediğim gibi eniştemin f8000 serisi genelde USB den film izliyoruz. Uydu alıcıları bile yok . Kabloyu direk tv ye bağlıyorlar . Ona rağmen SD görüntüler de beni mutlu ediyor. Eksper değilim . Sıradan bir kullanıcı olarak panasonic görüntüsünü beğenmedim . Bu kadar basit . Buna ısrarla itirazınız anlamıyorum sadece yoksa bilgilerinize saygım sonsuz. Belki ben bilmeyen biri olarak kötü bir led den daha çok zevk alıyorum. Bunu kabul edersek sorun kalmıcak. Neden hala st60 ı sorduğuma gelince. Çünkü herhangi bi konuda önyargım yok. Belki st60 daha iyi görüntüler veriyordur. Bunun için sormaya devam ediyorum . Siz de zevklerime saygı duyduğunuz başka anlamlar çıkarmaya çalışmadığınız sürece size de sormaya devam edicem:)izniniz olursa tabi:)

 43. Humprey Bursa dedi ki:

  Ayrıca st50 yi beğenmedim iade ettim diye beni aforoz mu edeceksiniz:)?burası panasonic sevenler kulübü mü:)? St50 iade eden birinin soru sormaya hakkı yok mu? Siz ve erdem bey bir olup üzerime çullandınız:) tekrar bakıyorum bulursam teknoloji mağazalarında tekrar bakıcım st vt 60 serilerine . İkna olursam tekrar alma kararı verebilirim. Belki o zaman beni tekrar sevmeye başlayıp aranıza alırsınız:)

 44. andy1 dedi ki:

  Beni eleşitren İnsanları hayatım boyu en iyi Dostlarım olarak kabul ettim, bu görüşümdende taviz vermem. Beli eleştirmeyenden korkarım bilirimki bu tür İnsalara güven olmaz, yani mutlaka size bir şekilde zararları olacaktır. Eleştirlerinize sonuna kadar Teşekkür ediyorum.

  F8000 ve ES8000 serilerinde yaptığım yorumları bir gün okursunuz, bu seriler için o zaman aynen şunları demiştim, Çatı anteni ile dahi keyifli görüntü sunarlar.İşlemcileri ve jaggies özelliği gerçekten iyi olan seriler bu tartışılmaz.

  Panasonic,Lg,Samsung plazmaların en avantajlı tarafı SD görüntülerde çok iyi performans sunarlar yani sizi uğraştırmazlar, Amiral serisi plazmalarda ise durum dahada keyiflidir, SD-HD yayınlarda veya filmlerde mükemmele yakın görüntü alırsınız!

  Bir detayı açıklığa kavuşturmak gerek!

  Benim gibi İnsanlar panelleri anlatırken harici detaylara değinirler, Dünyada ise bilincli panel kullanıcıları paneli almadan önce harici cihazlara bakarlar. size verdiğim detaylar gibi AVR-HDBOX-HDMI Cable gibi bunlar alacağınız görüntüye etkisi inanılmaz şekilde belirgin olacaktır.

  Şimdi size bir detay vermek isterim, diyelim ki Avrupada yaşıyorsunuz, ve Digital bir Platforma üye oldunuz örnek Sky veya polsat veya her hangi birisine.

  Aldığınız en vasat seride dahi görüntü şuanda Türkiyede VT50 serisini normal Türkiyedeki sinyal kalitesi ile izleyenden üst seviyede olacaktır.

  Dikkat ederseniz, Avrupada şikayetlerin %90 Televizyon izleme ile en ufak alakası yoktur %100 Televizyon görütü kalitesinden fazlası ile memundurlar. HDcihaza para vermezler, harici depolomaya para vermezler, kabloya para vermezler, kısaca üye olurlar hepsini bir defada alırlar, en fazla ödedikleri parada hepsi dahil 600 Eurodur, full paketler içerisinde.

  Türkiyede ben cihazı anlatırken, bazen şaşırıyorum şimdi normal Çin malı hd recevier alan Adama VT50 al desem alacak ve gelip şikayet edecek%99 olacağı budur, oysaki panel en masum objedir bu konuda.

  Diğer digital platormları gördüm inanın birşey yazamıyorum, bana göre SD-HD deniyor ama sadece lafta, HD kanal SD akanal kalitesinde bazen o kalitede bile değil.

  Sizden belkide daha fazla detayımcır, Plazma serileri hep ilk tercihim oldu evinde 2 farklı Led panelimde var ve ben genellikle spor karşılaşmalarında tartışmasız Plazma paneli kullanıyorum. Detaycıyımdır görüntüde en ufak sorun istemem görürsemde uğraşırım baktım olmuyor panel buralarda satılmıyor Öğrencilere hediye ederim herkesin yaptığı şeydir kendimi meth etmiyorum.Abrtmıyorum bu sene tam 3 tane farklı paneli hediye verdim.Mesleğim gereği elbetteki ben çok daha ucuza aldığım için hediye verebiliyorum yoksa batardım:)

  ST50 zaten sorunları gördükten sonra soran herkese tavsiyem firmadan değişim için net konuşun oluyor, diğer türlü teşhir ürünlerini tavsiye etmem.

  ST60 en ideali şöyle yapın, panasonic.tr adresine telefon açın en yakın zamanda hangi firmaya ürün yolladıklarını öğrenin ve o firmdan ürünü alın. Belkid ekendi satış mağazaları vardır ordan alırsanız çok daha rahat olursunuz, Avrupada her firmanın satış mağazaları mevcut.

  F8500 Led serisi alın çok fazlada keyif alırsınız, veya beklerseniz Sharp serileri girebilir, 60-70 inc panelleri görün öyle karar verin.

  F8005 serileri satlacakmı bilmiyorum Samsung.tr adresine sorun, belki satılabilir harika bir seridir.

  Panasonic WT60 bana göre harika bir panel, mağazalara bakın inceleyin karar verin.

  Yada Sony XBR serilerine bakın, bunlar sizi üzmeyecek keyif yaşatacak panellerdir.

  Umuyorum sizi mutlu edecek paneli mutlaka alacaksınız, yine tavsiyem olacak panel aldıktan sonra, birde Digital abonelik alın sadece deneme amaçlı, 3 aylık 50 Euoraya satılan Sky paketleri var denemenizi isterim.

  Neden biliyormusunuz, bu yazdıklarımın toplamını o zaman daha net konuşacağız.

 45. andy1 dedi ki:

  Humprey Bursa, Benim Arkadaşımsınız, istediğiniz eleştiriyi yapın.Arkadaşın Dostun en kalitelisi ve güvenilir olanı korkmadan eleştiri yapandır.

 46. Humprey Bursa dedi ki:

  Ülke olarak sizin gibi eleştirilere açık değerlendirebilen bilgi temelli yaklaşımlara sahip insanlara ihtiyacımız var. Bizde pek olmayan bir kültür çünkü:) teşekkür ederim.

 47. andy1 dedi ki:

  Humprey Bursa, Panelle alakası yok ama Babam birşey öğretti Çocuktuk, Kardeşimde bende, Kardeşim aşırı ciddi bense Daha hayatı yaşamaya meraklıydım.

  Babamın Büyük Babası ve Babam anlatırdı 2inci Dünya harbini İnsanlar en acımasız şekilde yaşamışlar, toplama kampları Ölümler, açlık, yokluk aklınıza gelen herşey. Hatta Çocukken Babam beni bazı yaşlılarla tanıştırmıştı, o zaman ben o işaretleri ve simgeyi Dövme sanırdım yani özellikle yaptırdıkları, oysaki Nazi Kaplarında vurulan mühürler olduklarını öğrendim.

  Belkide geçmişi yaşanlarla konuşmak gerek, onların hayat tecrübelerini mutlaka dinlemek lazım, Her İnsan hayatı tecürbedir derdi, hatta Babam bu kadar Uzman olmuş ama neden:)

  Bir dönem yani İkinci Dunya harbinde 10 sene sonra Babam süper bir fabrika kurmuş, anlatırdı yanında 30 kişiden fazla İnsanlar çalışmaya başlamış, taa ki en güvendiği Arkadaşına inanmasına kadar sürmüş. Babam her şeye tamam demiş, ne soru sormuş ne merak etmiş, yani aynı Toprakta ot gibi sabah kalkmış Akşam yatmış. Arkadaşı ise Bahcivan gibi bir gün tüm otları kesivermiş.

  Sonradan anlamış, Arkadaş değil gerçek hataları söyleyen, gerekirse kızan kavga eden ama sana gelecek zararı önlemeye çalışanın Dost Arkadaş olduğunu fark etmiş.Yinede üzülmezdi:) Kötüler olmasa bazen hiç birşey öğrenilmez derdi.

  Babamdan çok şeyler öğrendim, en yakın komşunun bile gerekirse seni öldüreceğini veya zarar vereceğini, çunki yaşamışlar görmüşler, Bir Ailenin Nazi Askerleri tarafından çocukları önünde öldürülüdğünü anlatmıştı, Dedem o Ailenin Kızını Nazi Askerlerinden saklamış, korumuş ben ona Hep Hala derdim. Sonra Vefat etti ama halen bir sürü anılarım var.

  Babam bizlere Gerçek Arkadaşların sizi eleştiren hatalarınızı ve açıklarınızı gösterenler olduklarını anlattı. Sizde bilirsiniz Babam hep söylerdi:) Akılldı Düşmanıma her zaman saygı duyarım korkmam, ama Aptal Bir Dostumdan her zaman korkarım.

  Dost bulmak zor, Arkadaşım demek dahada zor, sen beni eleştiriyorsun ben bir sürü şeyi düşünüyorum, içimden bak bunu ne kadar hatalı demişim diye kendime kızıyorum, aslında sen bana eleştiri değil abartmıyorum iyilik yapıyorsun.

  Sen eleştirmesen ben belkide yanı saçmalığa devam edeceğim, sayende bir sürü detay aklıma geliyor sen eleştirmesen ben umursamam bile çunki o an aklıma gelmiyor.

  Net yazıyorum Aptal İnsanlar eleştirmez, soru sormazlar, merak etmezler, çunki gerçekten Aptaldırlar aptal derken hakaret değil, vasat İnsanlardır hep susarlar kim ne derse inanırlar. Böyle İnsanları hiç sevemem ve korkarım, kolay kolayda mecbur olmadıkça konuşmam.

  Sana tekrar teşekkür ediyorum.

  Saygılar

  Andy

 48. Erdem dedi ki:

  Merhaba Humprey bursa üzerime çullandınız sözüne çok üzüldüm. Öncelikle şunu belirteyimki panasonic sever biri değilim Panasonic umrumda hiç değil. Sadece sizin yaşadığınız sorunu anlamaya çalıştım.tabiki eleşrieceksiniz bende Panasonic konusunda bir çok eleştiri yaparaım isterseniz. Fakat siz görüntünün kötü olduğunu yazdığınız için ben yaşadığım tecrübeyi yazmak istedim. aslında forum sitelerinde kavgayı doğru bulmayan hattta gerçek hayattada doğru bulmayan bir insanım. eleştiriye evet fakat hakarete hayır diyen bir insanım. sizin şahsınıza ve kişiliğinize hiç bir sözüm olmaz olamazda zaten sizi tanımıyorumda sadece yardımcı olmak istedim. Bir markanın fanatiği olmanın kötü, bir şey olduğunu biliyorum. Tv yi alırken Andy1 i tanımıyordum tv yi aldıktan sonra tanıdım önerileri ve bilgisi dikkatimi çekmişti tabiki her söylediğine katıldığım söylenemez fakat verdiği bilgilerden azami ölçüde faydalanmaya çalışıyorum. en azından bu işin ticaretini yapmaması ve insanlara bütçesine göre öneride bulunması benim dikkatimi çekmişti. Sanıyorum sizden yaş olarak bir hayli büyüğüm öyle tahmin ediyorum. eskiden CRT tv ler döneminde Benim için sadece Sony vardı O zamanlar kendi Tüpünü üreten özel bir tüp üreten tv idi Trinitron tüp. aynı zamanda 100HZ teknolojisini en başarılı yapan firmaydı çünki o yıllarda diğer markaların tv lerinin 100HZ si görüntü konforunu artırırken görüntünün bozulmasına sebep oluyordu.Bunu Bir çok Kişi bilmez. Hatta sektörde çalışanlarda dahil. Daha sonra paneller çıktığında Sony bu konuya ayak uyduramadı çok pahalı satmaya çalıştı oysa diğer markalar hem daha uygun fiyada ve hemde daha özellikli girdiler piyasaya şimdi ise sadece eski ismindeki nemayı topluyor diğer firmalar Sony yi geçti. Panasonic CRT Tv döneminde hiçbir zaman çok başarılı olamadı sadece VHS Video da Sony yi altetti o kadar. Şu anda Aynı kaderi Panasonicte yaşıyor yada yakın bir zamanda yaşayacak neden biliyormusunuz Sony gibi burnundan kıl aldırmadığından. Çünki o da ismine güveniyor. artık devir değişti Kore firmaları etrafı sardı Çin den bahsetmiyorum bile daha uygun fiyata ve daha özellikli cihazlar üretiyorlar. Ben sadece gördüğümü yazdım Nasıl olur dedim çünki bir sorun yaşamıyordum siz ısrarla sorun yaşadığınızı yazınca bende buna anlam vermeye çalıştım Benim ST 50 kullanmam önemli değil başka markada olabilir ne gördüysem onu yazmak yardımcı olmak isterim. gerçekten sizin yaşadığınız sorun lokal bir sorun olabilir Andy1 in söylediği gibi ileri menüsü kurcalanmış olabilir. bende ilk aldığımda bunca tecrübeme rağmen 2-3 gün renk ayarı yaptım fakat sonuçta zevkle izliyorum. benim için İnternete girmesi hatta 3D olması hatta hardisc okumasının hiçbir önemi yoktu sadece görüntü kalitesi önemliydi bu arada söyleyeyim nete girmede Wireleste sorun yaşadım bende eternet bağladım öyle çalıştırıyorum. başka bir markayı inceledim o internette
  başarılıydı ama görüntü kalitesinde çokta iyi değildi. yani kısacası diyebilirimki önceliğiniz önemli. Yinede sizi kırdıysam özür dilerim amacım sadece yardımcı olmaktı sizi memnun edecekse sözlerimide geri alıyorum. Benim yazdıklarım doğru değildir sizin eleştirileriniz doğrudur. Hatta sizi rahatlatacaksa ST50 ALMAYIN BEŞ PARA ETMEZ HATTA PANASONİC İN YANINDAN BİLE GEÇMEYİN. Sizden şunu öğrendim bu yüzden size müteşekkirim 25 yıl boşuna Elektronik sektöründe çalışmışım bana bunu öğrettiniz. Saygılarımla

 49. ahmet ercan dedi ki:

  konuşmaları okudum,
  hocam şunu anladım size gercekten sorunlu panel gelmiş , cünkü bu kadar ayar edevat alındıktan sonra yine görüntü sizi tatmin etmiyorsa gercekten bi problem var demektir, usb den tabiki film izliceksiniz, bende canım sıkıldığı zaman harici hardiskimi acıyorum arada bir 1080p film izliyorum ama dediğiniz gibi hüsranla karşılaşmıyorum , hakikaten görüntü ileri seviyede ve bütün detayları görmekteyim, örnek vereyim, batman kara şovalye serisi filmini bilirsiniz genelde karanlık sahneler gece çekimleri cok olan bir filmdir, o filmi ben blueray den bile değil normal harici hardiskimde izledim, gercekten gece olmasına rağmen bütün detayları gördüm ve siyahlar gercekten siyahdı bu ne demek , siyahın bile siyahı var yani siyah gölgelenmeler , çatıların kenarlarından gelen boruların kirini dahi görebildim. dediğim gbii panelle ilgili bi sorun vardır diye düşünüyorum. bi panasonic panele mağazada baktıağınız zaman albenisi yoktur, neden diye sorarsanızz, modu dinamiğe alırlar bütün herşeyini full yapar ve değişik saçma sapan bi görüntü sunar oradan gecenler ise panasonic bozmuş der , cok yanlıs , cünkü aynı düşünceye bende sahiptim taki alıp eve getirene kadar,
  ben 50stw60 sahibiyim.
  almamda büyük etken oynayanda andy1 dir. Bu iş birazda güven işidir
  İçimde elbetteki kuşkular vardı acaba dedikleri gibi yansıma cok mu yapar, görüntüler hakikaten solukmu diye.
  eve getirip paneli actığmda, karşılaştığım görüntü hakikaten muhteşemdi ve icimden andy e teşekkür ettim. bahsettiği bütün konularıda haklı olduğunu gördüm.

 50. Humprey Bursa dedi ki:

  Ahmet Ercan bey bir kaç şey daha sorulan. Mesela kanaltürk ya da kanal d normal kanallarını açın. Renkler size biraz bulanık ve mat gelmiyor mu? Bana öyle geliyordu da .bir de resim eklerseniz çok sevinicem . Çünkü SD yayınlarda st50 den daha başarılı ise almayı düşünebileceğim.

 51. Humprey Bursa dedi ki:

  Bir de andy bey size samsung 5570 serisini de sormak istiyorum. Bu da araştırdığım seriler arasında. Fiyatının 2000 tl civarında olması cazip hale getiriyor. St60 ile kıyaslayınca st60 I’n ağır basacağını tahmin ediyorum ama 5570 te daha parlak mat olmayan görüntü alma şansım olur mu? Malum st50 de en çok SD kanallardaki mat renklerden şikayetçiydim

 52. andy1 dedi ki:

  Humprey Bursa

  5507 Giriş seviyesi bir cihaz, ST60 ise her şeyi ile farklı bir panel.

  Bir detay veriyorsunuz SD yayınlarda mat görüntü, aslında tam tersidir SD yayınlarda görüntü daha parlaktır acaba siz ayarlar ilemi sorun yaşıyorsunuz?

  HD yayınlarda bahsettiğiniz problem görülür buda panelden çok Kanal yayın özellikleri ile alakalıdır, nerdeyse her HD kanaldaki görüntü ve renk değerleri minimalde olsa farklıdır. SD yayınlar ise Standarttır.

  Türkiyede bir firma için şuan bir test yapıyorum, Türkiyeden gönderilen HD recevier kutu üzerinden ve size bolca resimlerle faydalıda olacaktır, Digital kanallar ve Hd recevierlerin ne kadar farklı görüntü üretebildiğine çok şaşıracaksınız.

  Tek bir detay gerçekten sinir bozucu ve panel tüm ayarlarını yapsamda malesefki Kalitesiz HD recevierin baskın renk ve görüntü sorunlarını çözmek imkansız. Aynı panel üzerinden Üst kalite bir hd recevierla ise tam tersi osnuçlara dçnüşüyor HD yayındaki İnsanların cilt noktalarına kadar algılamanın keyfini yaşıyorsunuz. Oysaki Panel aynı sadece farklı olan HD recevierlar ve kablolar.

  Bu konuda açıkcası yapacağınız birşey yok.

  ZT60-F9000 Serilerinide alsanız görüntü vasatı geçemiyor hatta sinir bozacak kadarda can sıkabiliyor.

  Tabiki bir çok İnsan ne deniyor sen neden başka panelleri yazmıyorsun, ben ZT60 yazssam Sony XBR9 yazsam sizce sonuç değişirmi?

  Hayır aynı şikayetler devam edecek, fakat ilk defa panel kullanan bir Adamda gelip diyeckki sen panelden anlamıyorsun, Sony harika o harika bu harika, çunki ilk defa bir panel kullanıyordur onun için 42 inc panelde görüntü çamurda olsa yine harika diyecektir.

  Bu konuda ne yapılabilir malesef hiç birşey, ya Digital platformlar HD recevierlarda gerçek HD sunabilen cihazları abonelerine verecekler+hdmi cable o zaman gerçek Panellerin performanslarını tam olarak konuşabiliriz.

  Yarım resimlerle size detay vermeye çalışırım.

 53. Humprey Bursa dedi ki:

  Hocam bence de resim paylaşırsanız çok daha sağlıklı olacak. Peki eski 32 inç tv mden neden bu kadar memnunum sizce? St50 deki kötü görüntü kesinlikle yok . sd kanallarda renkler canlı bulanıklık kumlanma yok.Ekran büyüdükçe görüntü bozulabilir mi diye sormuştum ama siz böyle bi şi olmaz demiştiniz. Halbuki st50 varken sadece HD kanalları izliyordum çünkü SD kanallara bakınca moralim bozuluyordu. Acaba st50 resimleri büyütürken yeterince iyi işleyemiyor olabilir mi? Çünkü HD kanallarda böyle bi şi olmuyordu. Ama SD kanallarda görüntü kötüydü. Jaggies diye bi şeyden bahsetmiştiniz. Acaba st50 nin sorunu bu mu ? St60 da bunlar aşılmış mıdır peki ?

 54. Humprey Bursa dedi ki:

  Erdem bey açıklamanıza teşekkürler . Ben konuşmalara kesinlikle tartışma diye bakmıyorum . Sadece karşıt fikirleri de konuşmamız lazım diye düşünüyorum. Size de andy bey e de saygı duyuyorum. güzel bir yazı yazmışsınız ama sonuna katılmam biraz zor. Çünkü st50 beş para etmez demenizi beklemiyorum. Ben zaten böyle bir cümle kurmadım kurmam da . Söylediğim şey şu: SD görüntüleri neden bu kadar kötü. Bunu tartışmak istedim . Ama kimseye bunu kabul bile ettiremedim. Zaten HD kanallardaki görüntüsüne lafım yoktu ki . SD kanalların kötü olmasından bahsediyordum . Sizden şöyle bir ricam olacak erdem bey. Lütfen kanal d ve kanaltürk kanallarının resimlerini çekip sitede paylaşır mısınız? Ben o kanalları kesinlikle izleyemiyorum çünkü St 50 de . Sizde görüntüler iyiyse benim tv de sorun olduğuna gerçekten ikna olucam.

 55. humprey bursa dedi ki:

  hocam resim paylaşmak istiyorum da paylaşamadım..eğer nasıl paylaşıcağımı söylerseniz 32 inç tv den aldığım görüntüleri size göndermek isterim

 56. andy1 dedi ki:

  Sizin aldığınız ST50 ayırmak gerekiyor net olarak sorunlu cihaz olduğu her şeyi ile belli birşey, dediğim gibi bazı firmların aptal elemanları servis menulerine girmeyi Ustalık sanıyor, Türkiyedeki forumları okuyup Uzmanım diyen ben paneli açarım bakarım diyorsa, bu çalışanlarda bu Cahillerin verdiği akılla yola çıkıyor.

  Peki anlamasaydınız ne olacaktı, boş verin ST50 paneli falan? Net oalrak dolandırılmış olacaktınız yani Binlerce liranızı sorunlu bir cihaza vercektiniz, hadi siz anladınız peki Anadoluda sizce kaç Vatandaş bu tür cihazları almıştır?

  ST50 konusunda size net detaylar ve resimlerle yarın açıklmaya çalışırım, çunki sizin bahsettiğiniz sorunların tam tersine olan bir paneldir.

  ST50 42 değil 65 incte olsa resim kalitesi değişmez. ST60 dahada üst yazılımlarla iyileştirilen panel kalibrasyon v.s pro ayarlar eklendi.

  Çok basit bir orjinal Panasonic ST50 resmi alalım yani görüntü, bu resmi aslında yanlışlıkla F8000 olarak yazdım, kusura bakmayın.
  Resme iyi bakın standart ayarlar, yarın dha fazla resimle bunu detaylı olarak anlatacağım.

  Resimde, kullananlar panellerinin iler menu ayarlarını açıp denesinler, sadece Kontrast üzerinden farkı göreceğiz, Türkiyede ve Avrupada bir çok tester göz göz algısına göre kontrast değerini yüksek yapar oysaki bu değer görüntüde her kanala göre bariz renk tonlarınıda size getirecektir ve tepkiniz ”REZİL PANEL” olacaktır, fakat hatalı olan aslında panel değil.

  Bana hep soruyorlar, siz VT50-ST50 ayarlarını vermişsiniz ben hangisini yapıyım, işte yanlış burda başlıyor, ben Yamaha AVR cihaz ile görüntüyü alıyorum, AVR+Panel işlemci avntajı dahi zaten tek başına yeterli. VT50 alan Adamsa şikayet ediyor, yukarda anlattım HD recevier Çin malı işlemci olursa o panelden hiç bir şey beklemeyin, panelin görüntü kalitesini değil Çin işlemcinin görüntüsünü izersiniz fark bu kadar net ve tartışmasız şekilde ortadadır!

  Şimdi resme bakın, fark nedir? Sadece Kontrast açık ve panel Arka aydınlatma açık olarak, resmin nasıl olumsuz olduğunu görüyorsunuz, oysaki Türkiyede uzmanlar ne diyor, kontrast açık bilmem ne kapalı, hayır bilincsizce paneli görmeden yorum yapılınca böyle oluyor.

  Yarın size Türk kanlarrı üzerinden hem HD hemde SD olarak detaylar vermeye çalışıcam.

 57. andy1 dedi ki:

  anlayanbiri@outlook.com Adresine yollayın ben eklerim, veya imageshock uploader açın resmi ordan ”direckt link” menusunden kopyala yapıştır yapıp konuya ekleyin.

 58. Humprey Bursa dedi ki:

  http://o1309.hizliresim.com/1f/r/syxfc.jpg
  http://p1309.hizliresim.com/1f/r/syxhj.jpg
  http://o1309.hizliresim.com/1f/r/syxpg.jpg
  Hocam bunları nasıl yorumlucaksınız? Bir resim HD diğerleri SD kanallardan. St50 varken SD kanalların yüzüne bakmazdım. Şimdi memnunum. Yani bu görüntüleri beklemek için oled tv ye mi sahip olmak lazım? St50 yi iade etmeden de keşke resim çekip gösterseydim . O zaman bu görüntülerden çok daha kötü SD kanal görüntüleri olduğunu gösterirdim.bu görüntüleri de eleştirdiğiniz digitürk receiver ından aldım. Ve dikkatinizi çekerim bu tv neo plazma falan değil 10 senelik eski bir plazma . Yeni resimler yüklicem insanlar görsün. Sizden de st50 ve st60 tan SD kanal görüntüleri bekliyorum.

 59. humprey bursa dedi ki:

  http://j1309.hizliresim.com/1f/r/syx8g.jpg
  bu da bir resim..ayrıca vt50 bölümüne baktım sayın erdem bey in yüklediği resimlere sadece hd ve full hd görüntüler atmış.buna kimsenin itirazı olamaz ki..full hd görüntüleri iyi göstermek bir tv nin marifeti olamaz ki .. sd kanalları güzel işleyebiliyor mu? benim için bu çok önemli.ayrıca vt 50 bölümden serkan zonguldak bey de aynı şekilde vt50 almış benim de şikayetçi olduğum karıncalanma kumlanma görüntülerinden aynı şekilde şikayetçiydi.sonra da iade etmiş. forumlarda da böle düşünen bir çok insan var ayrıca..sadece ben değilim..görüntünün mat cansız olduğunu düşünen karıncalanma kumlanma olduğunu düşünen..

 60. andy1 dedi ki:

  İlk resimle konuşalım.

  Görüntü ayarlarını bilemiyorum veya hangi panele ait. Şunu söylemem gerekir çok donuk flu bir resim, belkide foto.mak ile alkalıdır ama resim yani panelde görülen resim çok kötü.

  Detay yok canlılık yok, Kntrast ve Işık değeri ise vasatın altında.Belkide sinema modundadır Sinema modunda Bluray harici televizyon izlemek açıkcası detay istemiyorum demektir.

 61. andy1 dedi ki:


  Tek tek resimler üzerinden konuşalım açıkcası SD görüntü dahi değil,belliki renkler dağılmış ki bana göre ya recevier kaynaklı yada sizin panelizle alaklı birsorun, ama SD yayın kalitesinde değil.

  HD panelden bu görüntüyü alıyorsanız inanın çok kötü, kusura bakmassanız bu kadar keskin ve ışık değerli+Kontrast net olrak sorunlu, HD görüntü asla bu olmamalı. Cidden kötü.

  Dediğim gibi bu görüntü panelden çok bana göre %90 hd recevier kaynaklı bir sorun bunu net söyleyebilirim. Panelle tamamen alkasız bir sorun.Paneliniz ne olursa olsun HD görüntü bu kadar sorunlu olmamalıdır.

  Aynı sorunlu görüntü, Panelde resim derinliği yok, detay yok sadece doygun renkler hakim ve resimde gördüğüm kadarıylada yine resim sorunu mevcut yani pixseller dağılmış, her iki resimdede aynı problem var, kısacası cihazın jaggies değerleri vasat ve üst kalitede görüntü almak en zor olan cihazlardır.

  Yorumlarıma belki kızabilir veya kasten kötülüyor diye Lütfen düşünmeyin. Bugüne kadar 100 lerce panel gördüm uğraştım, az çok resimlerle dahi panel hakkında detay fikir edinmek kolaydır.

  Diyeceksiniz ki nasıl olmalı?

  Yarın resimleri eklerim şimdilik şunu demem lazım 3 resimdeki görüntüde vasatın altında, ST50 bir panelde veya Sasmung üst seviye Led idyelim bu görüntüler inanılmazlar farklı ve detaylı olacaktır!

  Fakat! Bahsettiğim vasat Çin mali işlemcili bir hd recevierle malesefki bahsettiğim kaliteyi almanız çok ama çok zordur hatta imkansızdır. Her kanala göre farklı resim izlersiniz ve sinirlerinizi bozacaktır.

 62. Humprey Bursa dedi ki:

  Bu resimleri şunun için paylaştım andy bey . Bu resimler harika demiyorum sadece memnunum diyorum.. Hiç bir şeyi beğenmeyen biri değilim . St50 den bu görüntüleri bile alsaydım inanın hiç şikayet etmezdim. Bu beğenmediğiniz görüntülerin yarısını bile alamıyordum. Dediğim gibi SD kanallara bakmıyordum bile o kadar kötü bir görüntü vardı. Dediğim gibi erdem bey ve Ahmet Ercan bey ve sizden gene bu SD kanallardan alınmış görüntüleri rica ediyorum . Ve iddia ediyorum st50 de SD kanal kalitesi bu resimlerden kötü olacak .

 63. Humprey Bursa dedi ki:

  Ayrıca andy bey st50 inceleme bölümünde Show tv ve tv8 SD görüntülerini paylaşmıştınız st50 nin . Ki bu kanallar SD görüntü kalites daha iyi olan kanallardan. Kanal d ve star tv daha kötüdür digitürk de.benceo resimleri tekrar paylaşın insanlar kıyaslasın. . O görüntüler kesinlikle paylaştığım görüntülerden daha kötü koyu renkli mat ve cansız st50 den alınan görüntü. Bir de bi fark var . Bir tanesi şu an 3000 tl ye satılıyor. Benim tv ikinci elde 200 tl ye bulunuyor:)

 64. Erdem dedi ki:

  Sn Humprey bursa ST50 bölümüne iyi bakarsanız SD fox tv nin resmini paylaştığımı görürsünüz gözünüzden kaçtı herhalde

 65. Erdem dedi ki:

  Sn Humprey eğer bu resmideki görüntüyü de kötü buluyorsanız bir şey diyemem. Bahsettiğiniz diyer sorun yaşayan arkadaşın sorunu da şuydu tv ye 20cm den bakıp gördüğü pixelleri kumlanma var diyordu 1m görüyormusunuz diye sorunca yok diyordu. siz renkten şikayetçiydiniz şimdide kumlanmamı eklendi şikayetinize.Bakın sizin Probleminiz anladığım kadarıyla nedir biliyormusunuz 32” tv nize o kadar şartlanmışsınızki bunu kıstas kabul ediyorsunuz. inanıyorumki başka bir 42” tv alsanız ondada sorun yaşayacaksınız. başka resimlerde koymak isterdim fakat sizin için bir anlamı olayacağını düşünüyorum. Kısacası kendinizi fazla yormayıp ya eski tv nizle idare edin yada Panasonic dışında başka bir seçeneği deneyin derim. Saygılarımla

 66. humprey bursa dedi ki:

  bir de andy bey ne kadar eleştirsem de panasonic i. sonuçta bir kaç seri arasında kaldım. plazma f8500 serisi 64 inç olduğu için odama çok büyük gelecek onu son seçenek olarak düşünüyorum.. lg serilerinde gözlerimle gördüm hareketli görüntülerde bariz takılmalar var . hareketli görüntülerde sorunları var . onu da eledim.vt50 serileri piyasada yok ayrıca 2012 model panasonic plazmalar çok fazla arıza verdiği için onlar da eleniyor. geriye kalıyor samsung 5570 ve panasonic plazma 2013 serileri. 2013 panasonic plazmalar arasında da tek vicdanlı fiyat stw60 3500 tl olarak.. diğerleri 10000 tl nin aşağısında satılmıyor. ne alıcam bilmiyorum?

 67. ahmet ercan dedi ki:

  humprey bursa bey ,
  yazdıklarınızdan şunu anladım, andy1 in acı ama gercek söylediği siz panasonic plazmadan vazgecin
  cünkü panasonic plazmaya gözünüz alısamıyor ya da sizin gözünüz led lerdeki canlılık biz plazmacılara göre doğallıktan kacan sulu boya ile boyanmış resimlere bakmak. bu acı ama gercektir.
  ben akşamları filmleri izlerken parlaklığı vs. şeyleri olabildiğince kısıyorum hem gözümü yoruyo hemde gereksiz parlamaları sevmiyorum. bunu neden söylüyorum cünkü pana plazmanın yaptığı iş budur görüntüyü doğal vermek parlak değil. led tv ler siziz oldukca memnun edecektir, gözümle gördüğüm, ve kabul edilebilir markaalar bakabilirsiniz tabi bütceniz nedir bilemem, ha bu markaları gördünüzmü derseniz magazalarda gördüm sadece ve cevremdekilere hep plazma tavsiye ettim, led lerde ise alınabilecek tv leri zaten andy1 yazmıştır ve yazacaktır. ama sizin tam olarak ne istedğiniz ilk önce buna karar verin. ve harici kaynakları birazda olsa tavsiyeler üzerine alın. tabi karar sizin.
  sd veya hd kanal ekleme yapardım fakat, ben yurtdışında kalıyorum size burdaki zdf veya rtl nin verdiği yayını verirsem bu panel stw60 değil dersiniz cünkü , andy1 in anlattıklarının hepsi doğru bunu ben izledikce görüyorum. avrupadaki yayın standartları türkiyenin kat kat üzerinde ve halada katlıyor. ama cok istiyorsanız mailinize birkac fotograf atabilirim. saglıcakla kalın.

 68. andy1 dedi ki:

  Bir detayı aydınlatmamız lazım, 2012 serilerinde nerdeyse panel sorunu yok denecek kadar azdı yani 2012 senesi içinde panel alanlarda bir sorun yaşanmadı.

  Sitemizde sizde takip ediyorsunuz 2013 senesinde ise ST50 bırakın VT50 serilerinden inanılmaz şikayet var, bu hiç normal bir şey değil diğer enteresan yönü ise 2012 senesinde teşhiri dahi bulmakta zor olan seriler 2012 senesinde nerdeyse tüm mağazalrda birden bire satışa çıktılar!

  Bu ürünler nerden geldi yada ne şkilde piyasalara sürüldü bilemem, şikayet olsaydı bu konu zaten otomatikman araştırılırdı ama şikayet zaten olmuyor bu detayda çok enteresandır!

  Firmalar değişimde inanılmaz orluklar çıkarırken, 2013 teşhir ürünlerinde ise tam tersine anında değişimi yapıyorlar, ne oldu acaba?

 69. andy1 dedi ki:

  Size acele ile çektiğim 1-2 resimle bazı detaylar için paylaşım yapıyorum, hafta sonu resimler daha farklı detaylarla paylaşacağım.

  Kamerada sorun vardır, renk geçişleri panelle alakalı değil kamera problemidir yani dikine çizgiler Fotoraf kamerasının sorunudur, buna göre değerlendirelim.

  Star tvnin SD yayınıdır, Görüntü normal modda eçkildi, bu görüntüyü daha profosyonel olarak alabilmek mümkün ama herkesin normal evinde kullandığı ayarlar ile net alacakları resim bu olacaktır. Canlı keskin ve pürüzsüz.

  Star tv, bu sefer dinamik modda ve kontrast yüksek olarak ayarladım en zor görüntüdür yinede panelin performansı kalitesinden ödün vermiyor.

  Yine SD yayın ve normal mod yani herkesin evinde alacağı görüntü, kamera kaynaklı renk sorunu var, panelle alakası yoktur.

  Hiç bir ayar yapmadan öylesine çektiğim bir resim ve kamera titremiş halde.Bu resmi ekleme sebebim resmi çetiğim ortam aslında normal loş bir ortam, panelin siyah seviyesi ise tek kelime mükemmel yani etrafında dikkat ederseniz bir sürü obje vardır ama panelin kontrast oranı tek kelime ile harikadır yani tek görüğünüz resim olur.

  Bunu lcdled olarak düşünürseniz alacağınız resim etrafında bir sürü obje olarak görürsünüz Kontrast ve Aydınlatma değerleri çok farklıdır.

  ST50 50 inc panel olarak ekledim, Hafta sonu VT50 ve farklı LcdLed panellere ait resimlerde eklmeye çalışırım.

  Yani panel işi sadece kağıt üzerinden okuyup Uzmanlık taslamak saçmalık, her panelin tepkisi farklıdır, her Hd recevierin panele etkisi farklıdır.

  Kağıt üzerinde ise her kes harika mükemmel der, bu KOSKOCAMAN bir Yalandır!

 70. Humprey Bursa dedi ki:

  Andy bey eklediğiniz resimler içim teşekkürler . Bu resimler çok daha sağlıklı bir konuşma ortamı oluşturuyor. Benim st50 de aldığım görüntüler de gerçek anlamda böyleydi. Demek ki panel arızasıyla ilgili değilmiş görüntüler . Ve bence bu görüntüler gerçekten kötü görüntüler. Sizin bir profesyonel olarak siyah seviyesi vb değerlendirme kriterleriniz benim gibi bir amatörden farklı olabilir. Ama benim için önemli olan seyir zevki görüntünün verdiğin haz olduğu için bu görüntüleri kesinlikle kötü mat ve bulanık buluyorum. Benim tv nin görüntülerini beğenmemiştiniz ama bana göre eklediğiniz resimler benimkinden de kötü. Dediğim gibi biri 3000 tl biri 300 tl. Erdem bey in yorumlarına gelince konuyu neden böyle kişilselleştirdiğini gerçekten anlamıyorum. Biz burda tv lerden bahsediyoruz kişiliklerimizden değil. Erdem bey e de hangi marka kaç inç tv alayım diye soru sorduğumu da hatırlamıyorum . Burda andy bey den tavsiye almak istiyorum. Hangi markayı alacağımı kendimi yorup yormayacağımı da erdem bey e soracak değilim . Bence kendisi de bunları düşünüp kendisini yormasın. Bana tavsiye vermekten de vazgeçsin . Üçte bizdeki ya sev ya terk et mantığı:) ya st50 yi sev ya da hiç yaklaşmayın eleştirme:) işte erdem bey in önerileri.:)

 71. andy1 dedi ki:

  Humprey Bursa, Sizin kendi panelinizden aldığınız görüntülere daha iyi diyorsunuz.

  Size tavsiyem Plazma almayın, Hem kendinizi üzersiniz hemde satın aldığınız mağaza ile sorunlar yaşarsınız.

  ST50 aldım dediniz yerden yere vurdunuz, şimdi diyorsunuzki sizin yayınladığınız resimlerle aynıydı!

  Erdem Bey size yardımcı olmaya çalışıyor, Neden Erdem Beye kızıyorsunuz?

  Size eklediğim resimler Türkiyede bir firma için aldığım ST50 panelden alındı ve Türkiyede kullanılacak yerli bir HD recevierin görüntüleridir.

  Panelin derinlik ve renk olarak siz beğenmediniz hak veririm ama mat demeniz çok ilginc.

  Bence siz Plazma almayın.

  Sizin görüntüden ne demek istediğinizi anladım, bu sebebele bakın üst seri paneller almayın, çunki onlarıda beğenmeyeceksiniz LcdLed panellerde dahildir.

  Size giriş seviyesi ve kontrast değeri yüksek bir cihaz yeterlidir, 42 inc çok ucuza satılan seriler var bir tane alın hiç uğraşmayın.

  F8500 cümlemi geri alıyorum inanın o cihazdan nefret edersiniz, VT50 Kalitesinde resim üretir sizde zaten Mat deyip almıyorsunuz.

  ST50-60,VT50-60, F8500 Gibi serilere para vermeyin, Sizi memnun edecek paneller değiller.

 72. Humprey Bursa dedi ki:

  Teşekkürler. Dediğiniz gibi sanırım plazma görüntüsü bana hitap etmiyor . Siz plazma almayın dediğinizde bunu anlayabiliyorum. Erdem bey de eğer bana yardımcı olmaya çalıştıysa özür dilerim ama orda bir ima sezdiğim için tepki gösterdim. Galiba samsung 5570 alıcam onun görüntüleri daha bir canlı gelmişti çünkü. Aldıktan sonra deneyimlerimi paylaşırım. Teşekkürler.

 73. Erdem dedi ki:

  Sn humprey Bursa öncelikle belirteyim ki 1- 32” LCD nizin 200 tl ye ikinci elinin bulunduğunu söyleyip bununda panasonic plazmadan daha iyi performanslı olduğunu söylüyorsunuz. 2-Falanca tv yi gördüm görüntü titriyordu diyorsunuz. bu tv lerin arge bölümünde kaç tane mühendis ve bilim adamı çalışıyor biliyormusunuz siz bu indsanlardan daha üstün bir teknik bilgiye mi sahipsinizde 2 dakikada teşhis koyuyorsunuz. yukarıdaki bahsettiğim şeyleri yazarak burada size yardımcı olmaya çalışanlara haksızlık ve saygısızlık yaptığınızın farkında değilsiniz. Birde sıkışınca panasonic savunucusu olarak suçluyorsunuz bu çok yanlış kişiselleştirme diye bir şeyi söylüyorsunuz.burada yanılıyorsunuz bu kadar insan hatalı bir sizmi doğrusunuz Onlarca yüzlerce modeli görmüş bir kişi olarak hala bilmediğim bir çok konu için bu siteyi takip ederken sizin kadar radikal tespitlerde bulunmuyorum tevazu göstermeye çalışıyorum Andy beyin verdiği teknik detayları öğrenmeye çalışıyorum ki sektörde bulunmama rağmen yanlış bildiğim yada eksik bildiğim şeyleri tamamlamaya çalışyorum fakat sizde bu tevazu yok..Burada size resim yükledim diyorum bu resimlere bakmadan yorum yapıyorsunuz. ne alırsanız alın beni hiç ilgilendirmez fakat burada insanlarla dalga geçmeye hakkınız yok. Hatta size yardımcı olaya çalışan insanlara saygısızlık yapmayada hakkınız yok. İstediğiniz şeyi alın fakat burada size yardımcı olmaya çaılşan insanları ciddiye alın almadığınız ortada yazdıklarınız ortada. Andy1 bey büyük bir nezaket ve sabırla size yardımcı olmaya çaılışıyor fakat siz sürekli bozuk plak gibi aynı şeyleri yazıyorsunuz ki bende keza öyle anladığım kadarıyla sizin amacınız üzüm yemek değil bağcı dövmek. Bu arada Ahmet Ercan beyi de kutlarım benim düşündüğüm şeylerin aynısını düşünmüş ve yazmış benden önce Bu arada ne alırsanız alın ben size şunu alın veya bunu alın demedim yazdıklarınız sonucunda 3 kişi aynı sonuca varmış farkında bile değilsiniz. Amacım size yardımcı olmaktı başka bir düşüncem olmaz olamazda fakat tespitleriniz ve söylemleriniz hatalı ve çok yanlış. Burada bilgi almaya ve paylaşmaya çalışıyoruz ortamı germeye hakkınız yok.

 74. ahmet ercan dedi ki:

  hocam birsey söylemek istiyorum humprey,
  andy1 in tavsiye ettiği paneli filan bırakın, panasonic markası kendisini dünyada kabul ettirmiş kanıtlamış bir paneldir , andy1 in tavsiyesinede ihtiyacı yok , eğer panel olarak hakikaten bi probleminiz varsa yani şöyleki; ben bu paneli şurda gördüm ordaki görüntü cok güzeldi ama evime aldığım görüntü cok kötü denilenlerden cok daha farklı bir görüntü veriyorsa bunun sorumlusu nerden aldıysanız oraya iadeniz olacaktır, elbetteki andy1 kimsenin kötülügüne konusan birisi değil amacı sadece tavsiye etmek ve yardımcı olmak o kadar yorumlarını okuyorum ilk defa sizden duyuyorum şöyle yaptım olmadı böyle yaptım böyle oldu filan diye. bunu tek başına bir kişiye yüklüyorsunuz, hepimiz elhamdülillah müslümanız ama eğer gerçekten doğru söylüyorsanız andy1 in bütün dediklerini harfien yaptıysanız ve olmadıysa bu onun ne kadar bilgisiz olduğunu kabul eder ve sayfalarını kapatır bir daha da yazmaz. ama sizin gözden kacırdığınız veya yanlış yaptığınız birşey varsa bu sizin sucladığınız kişiye vebal borcu olur. yani kul hakkına girer. Herseyin bi caresi bulunur mutlaka suclu o veya bu ama bu söylediklerinizde hakli değil iseniz, kul hakkını hic bir yerdede ödeyemezsiniz. ben andy1 i savunmuyorum. bu kişi bütün herseyiyle araştırır ve ona göre yazar, yazdıklarında ben haklı olduğunu gördüm ve benim gibi bir çok kişi daha. Hayırlısı olsun diyorum.

 75. Erdem dedi ki:

  http://imageshack.us/a/img545/7263/6gtt.jpg
  http://imageshack.us/a/img802/7697/l0ai.jpg
  http://imageshack.us/a/img10/1632/g7qk.jpg
  http://imageshack.us/a/img560/4546/nvfk.jpg
  http://imageshack.us/a/img856/7738/9ful.jpg
  Merhaba Andy1 bey bu fotoğrafları fikir vermesi için yükledim. Bu kanalların hepsi SD dir. Özellikle Alman DW kanalının resmini koydum ki yukarıda bir arkadaş bu yayınların kalitesinden bahsetmişti bunu desteklemek için koydum.Resimler 1.20m çekilmiştir. Bu resimleri çekerken öncelikle şunu belirteyim Panelin bulunduğu odada Daylight ışık olmalı Soğuk beyaz Floresan ampul yanıyorsa bu fotoğraf makinesinin Renk yanılmasına neden olur hatta tv izlerken insan gözünün yanılmasınada neden olabilir. Doğru ışıkta çekilince gözün gördüğüne çok yakın bir resim alınabilir. Yayınları Digital kablo tv den dahili alıcı ve modülle alıyorum. yanlız burada tv nin renk ayarlarının İlden ile farklılık göstereciğini tahmin ediyorum. Çünki her il yayını kendi alıcıları ile alıyor her kanal için 1 adet recever kullanıyorlar farklı illerde farklı marka recever ve modülatör kullanmaları durumunda renk kontrast ayarları değişebilir. Harici DVB-C alıcı ile alınıyorsa buda fark eder. Özellikle SD kanalları yükledim ki Arkadaşlara fikir verebilsin diye. Saygılarımla

 76. andy1 dedi ki:

  Humprey Bursa Erdem Bey Harici ciahzlar konusunda gerçek bir Uzman Arkadaşımız yani ima değil sadece İnsanları bilgilendirmek, çok detaylı yazıları var PAanel almadan önce okunmasını tavsiye ederim.

  Size ST50-ST60 Resimlerini bu hafta sonu eklemeye çalışacağım ileri ayarlada ve Kaliteli bir HD recevierle herkeste bashetiğimiz detayları net olarak anlayacaktır.

  Yüklediğim resimler tamamen Türkiyedeki kullanıcıların alacakları performansları göstermek amaçlı, AVR+HDbox ile alınan resim kalitesini yazsam bu seferde İnsanlar diyecek ki bu bizim televizyonumuz değil, bu sebeble resimleri bilerek satndart kalitede olsun diye ekledim.

  Dikkat ederseniz Avrupada televizyon görüntüsü hakkında şikayet eden İnsan yok denecek kadar azdır. Türkiyede ise tam tersine bir durum, İnsanların görüntüyü analiz etme veya kıyas etme şansları yok. Digital firmaların sinyal kalitesi ortada, satılan HD recevierlerin kalitesi ortada.

  Çin malı işlemci olan recevierde kaliteli görüntü sadece hayaldir. 1080p ibaresini koyup satıyorlar dalga geçiyorlar, 1080p H264 sinyal kalitesi nedir biliyormusunuz, benim veya sizin eklediğiniz resimler sadece saçmalık olarak kalır.Böyle bir cihazı alsanız dahi bakın altını çiziyorum, yine izleyemessiniz!

  Avrupada bir Digital platforma üye olmak zorundasınız ben kalite istiyorum derseniz, SKY HD yayınlarını görseniz veya polsat veya Italia sky o zaman bu kadar yazımızın ne kadar anlamsız olduğunu tek cümle ile belirtirdiniz.

  Adam anlatıyor o panel böyle o panel şöyle, zırvalıyor yalanlar havada uçuşuyor, ama hayatında ilk defa panel alan İnsan harika diyor, çunki ona göre harikadır ne yapsın gariban komşusuna gitse aynı kalitede yayın ona görede mükemmel oluyor.

  F8500-ZT60 alın iddia ediyorum aynen yazacağınız şey, bu paneller abartılmış kötü berbat vasat, benim 10 senelik cihazım dahi iyi aynen bunları yine yazacaksınız.

 77. humprey bursa dedi ki:

  erdem beyin son çektiği resimler gerçekten şaşkınlık yaşamam neden oldu çünkü çok başarılı andy bey in bahsettiği ama 3 boyutlu görüntü hissi uyandıran görüntüler…ahmet ercan bey in cevabına gelince.. burda andy bey in savunulmaya ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum..çünkü burda sadece zaman zaman fikir ayrılıkları oluyor sadece.. vebal almak günahına girmek gibi dramatize edilecek bir durum yok..sonuçta bir tv nin yeterince iyi olup olmamasıyla ilgili konuşuyoruz..erdem bey in dediği gibi hiçbr zaman mühendislerden bilgili olduğumu falan söylemedim.bu çok zorlama bir yorum..düz mantıkla bakınca bütün tv leri benden bilgili mühendisler ürettiğine göre tüm tv lere kayıtsız şartsız teslim olmam ve hepsini beğendim mi demem lazım. ben sadece beğenmeme hakkımı kullanıyorum.bu kadar dramatize edilecek, tevazu ,vebal , evrensel ilkelerle bağdaştılıcak bir durum görmek için hayal gücünün çok güçlü olması gerekir.konu sadece bir tv yi iyi bulup bulmamakla ilgili.dünyanın en cahil insanı bile dünyanın en iyi tv sini beğenmeme hakkına sahiptir..dediğim gibi andy bey in savunulmaya ihtiyacı olacaksa en başka savunacak kişi de benimdir ..ama böyle birşeye gerek olduğunu düşünmüyorum..ama erdem bey in son yüklediği resimler gerçekten çok başarılı .ikna edici. bunu da söylemem lazım..

 78. andy1 dedi ki:

  Erdem Arkadaşım Teşekkür ediyorum destekleri için.

  Resimleri Türkiyede her ev kullanıcısının ST50 bir panelden alacağı standart net resimleri sunmuş, açıkcası ST50 panelden bu görüntü kalitesinin altında resim alamazssınız hatta ileri gidiyorum alamazssınız. Çok daha iyi kalitede görüntü alırsınız.

  Resimleri ORJİNAL BOYUTUNDA Görmek için, linklere tıklayın lütfen.  Görüntü farkını Erdem Bey açıklmaış HD Recevierler konusunda kendisi Uzman, kısaca yorum yaparken lütfen Arkadaşımızın verdiği detayları çok dikkatli okuyun.

  Burda dikkat ederseniz Forumlardaki gibi Panaellere abartılı satıcı cümleleri asla yapmıyoruz, panelden en iyi resim performansı nasıl alınır detayları vermeye çalışıyoruz.

  Erdem Beyin verdiği resimlerdeki kaliteyi ucuz Çin malı Cihazlar kullanıp Lütfen ST50 böylede değil cümlesini kurmadan, evinizde kullandığınız cihazları yazın.

  Çin Malı bir cihaz elbetteki bu kaliteyi vermesi zordur hatta veremez. Kanaldan kanala değişen farklı renk ve kontrast sorunlarını yaşarsınız, bu cihazlarla 3000 lira verip Panel almayın 1000 liralık panelde size aynı görüntüye yakın sonucu verecektir.

 79. andy1 dedi ki:

  humprey bursa

  Sizin sorularınız gölgesinde herkesin faydasına olacak detaylar veriliyor, yani İnsanların kırılacağını düşünmüyorum.

  Erdem Bey aslında Panel almak isteyenler için bir Şans abartsız yazıyorum, paneller hakkında yazabilirim ama Türkiyedeki Uydu sistemleri hakkında benim akıl vermem tam bir saçmalık olur size %100 yalan anlatmışolurum çunki Uydum sistemleri ve Sinyal kaliteleri hakkında en kaliteli bilgiyi Uydu Sietmlerindeki Profosyoneller bilir.

  Testerlerin %100 panelleri yazarken Uydu Sinayllerinde Uzman Arkadaşların bilgilerinden yararlanırlar ayni bu Adamlar olmasa Paneller üzerine test yapmak net şekilde mümkün olmaz. Sadece harici cihazları yazardık.

  Erdem Beyin çektiği resimler aslında ST50 gerçek performansı değil, kendiside açıklamış zaten farklı bir Sinyal kalitesinde her zaman dediğim gibi ST50 SD yayınlarda sizlere net olarak HD kalitesine yakın performans sunar, resim derinliği ise muhteşem dememiz gerekli çunki Siyah ve Kontrast değerleri tartışılmaz, VT50-GT serisinde durum çok ama çok daha üst kaliteye çıkar.

  VT50 için cümlem vardı, Haber spikerlerinin gömelek kirlerini görürsünüz, burun kıllarını sayarsınız, bu kadar inanılmaz kalitede resim üreten serilerdir.

  Türkiyede malesef İnsanlar bu cihazları kullanamıyorlar ve ben her seferinde boş yere para vermeyin diyorum, Çin malı cihazla hiç birşeyin keyfi olmaz.

  Harici media player olmadan bu panellere mükemmel diyen Adamda hatalıdır, panelin desteklediği usb üzerinden film izlemekte bana göre saçmalıktır kusuruma bakmasınlar izleyen Arkadaşlar. Media Player almıyor ama 5000 liaralık paneli alıyor bu cahilliktir açıkcası, kimse kusuruma bakmasın.

  Verilen paralara acıyorum inanın, firma 5000 liralık cihazı satıyor utyanmıyor yanında 20 liralık hdmi kablo tavsiye ediyor, bu cahillik İnsanları aptal yerine koymaktır. Kampnaya yapma 100 liraya satılan Monster-Hama gibi Pro cable üreticilerinin serilerini getir, ama yapmıyorlar. Çinden 10 tanesi 1 dolara kablo alıyor tanesi 10 liraya satıyor.

  Detay çok fazla yazmaklada bitmez.

 80. Humprey Bursa dedi ki:

  Bugün itibariyle 50stw60 siparişi verdim. Kurulumunu yaptıktan sonra resim paylaşırım. Aldığım yer koşulsuz iade kabul eden bir yer . Önerilerinize göre hata vb durum varsa ya da memnun kalmazsam iade ederim ya da görüntüden memnun kalırsam devam ederim. Teşekkürler .

 81. andy1 dedi ki:

  Humprey Bursa, Hayırlı olsun.

  Psnel kurulurken servise kurulum modunu görmek istediğinis söyle unutma!

  Titiz ve detaycı birisin, Servis paneli kurunca sana Mağaza modu ve Ev modu olarak, alacağın 2 farklı görüntü değerinide izletsin Mağaza modunda tüm kanlara bak belki beğenirsin Ev modu istemessin, en azından için rahat eder burda bizim verceğimiz ayarlarlada yorulmazsın.

  Yeni Psnel alacak herkeste servislerden bu kurulumu ısrarla istesinler.

  Servisler bana kızıyorlar yazıyorlar, neden bu kadar detay veriyorsun diye, ben detay vermiyorum panelde olanı söylüyorum Müşteride para veriyor, sizlerde tüm ayarları evlerde uygulayıp göstermek zorundasınız, Müşterinin yeni nesil panelleri analması çok zor hatta imkansız, Yaşlı İnsanlara en çok üzülüyorum senelerce berbat ayarlarla televizyon izleyenler gördüm.

  Yaşlılara Yapılmasın yazık çok yazık ve Günah.

 82. Humprey Bursa dedi ki:

  Kesin görüşleri olan biri değilim. Siparişi vermemde erdem bey in çektiği resimler cidden çok etkili oldu. İlerde belki çok daha iyi paneller olacaktır illa ki ama şuan için sanırım en iyi plazma tv panasonic . Ne kadar eleştirsem de panasonic le bir aşk nefret sarkacında bir ilişki başlatmak zorunda kaldım:) öneri ve bilgileriniz için teşekkürler andy bey:)

 83. ahmet ercan dedi ki:

  umarım hüsrana ugramazsanız humprey bursa ,
  hayırlı olsun şimdiden ,
  sormak istediğiniz veya benim bilmediğim bisey olursa sorabilirsiniz sorabilir miyim ? :)
  bilgi paylasıldıkca anlam kazanır , büyür
  hayırlı günler diliyorum..

 84. Erdem dedi ki:

  Merhaba Andy1 bey söylediğiniz sözler için teşekkür ederim. Bir deburada kısaca bir şeyden bahsetmek isterim Panel alan arkadaşlar yayını eğer bir uydu alıcısı ile izliyorlarsa ve bağladıkları alıcıyı kullanırken çok radikal renk ve kontrast ayarlarına ihtiyaç duyuyorlarsa bu alıcının ürettiği resim standartlara uygun değildir. Kaliteli bir alıcı ile çok az renk ve kontrast ayar ihtiyacı duyulur. Bazı arkadaşlarımız SD yayınlarda karelenmeden şikayet etmeklerdedir. Bunda haklıdırlar. Bunun nedeni yayının bit rate değerinin düşük olmasıdır. Normalde çok kaliteli bir alıcı kullanıldığında bu karelenme minumum düzeydedir Kalitesiz bir alıcıda işlemci kapasitesinin düşüklüğü nedeniyle bu karelenme abartılıdır. Genellikle hızlı kamera hareketlerinde bu fazla hissedilir. yayıncılık konusunu biraz bildiğim için görüntüde olan bir çok deformasyonun nedenini bildiğim için bunlara açıklama getirebiliyorum. Fakat standart bir kullanıcı arkadaşımız bu gibi deformasyonları Tv ye bağlıyorlar ve gereksiz yere kendilerini sıkıntıya sokuyorlar. Servis veren arkadaşlarında bu konularda yetersizliği nedeniyle konuya açıklama getiremeyince olay büyüyor. Tv alan arkadaşlarımız satıcıların anlattıkları şeyleri dinleyip aşırı bir beklentiye giriyorlar buda sonuç olarak hayal kırıklığına neden oluyor. hangi marka Tv alırsanız alın bütün tv ler yayıncılık standartlarına uygundur sadece aralarında resim işleme ve renk kalibrayon farkları vardır Bu farklarıda çok uzmanlşmış bir göz anlayabilir Normal kullanıcı bunu farketmasi zordur çünki bu konuda uzmanlaşmış kişiler bir çok tvyi karşılaştımak suretiyle hem fikir sahibi olurlar ve hemde standart renk ve kalibrayon değerlerini bildikleri için anlayabilirler. Normal kullanıcı sadece aldığı tv yi görür bu konulardan habersiz olduğu için kendine daha önceki gördüğü yada kafasında yarattığı bir resimle kıyaslama yapar zaten sorunda burada başlar. Size ilginç bir şey söyleyeyim ben st 50yi almaya gittiğimde standta hemen hemen diğer tev lere göre çok vasat bir görüntüsü vardı fakat normalde bunun böyle olmadığını bildiğim için tv yi aldım standart kullanıcı bu görüntü karşısında daha iyi göstereni tecih edecektir. Bu standları daha önce kuran bir kişi olarak TV alacak arkadaşlara tavsiyem bu teşhirdeki tv görüntülerl kesinlikle fikir vermez. nedenine gelince burada genellikle dikkat ederseniz yavaş sakin fazla hareketli olmayan çok renkli ve izleyenleri neredeyse ipnotize edecek görüntüler koyarlar bu görüntülerin bir çoğu abartılı hatta bazıları hatalı renklendirme yapılmıştır amaç tv nin ulduğundan daha canlı göstermesidir. Görüntülerin yavaş olmasının nedenide LCD led tv lerin tepkime sürelerini etkilememmek içindir. Saygılarımla

 85. andy1 dedi ki:

  Erdem Bey açıkcası, Türkiyede İnsanlar bilgi sunan sizler gibi İnsanları malesefki ilk etapta düşünmüyor, Adamın biri panelleri anlatıyor yabancı üretici kelimleri ile anlatıyor, ve Milletin yabancı hayranlığı bu İnsanların hayatlarında kazanamayacakları paralarıda kazandırıyorlar. Karşısındaki İnsan sahtekar, Vergi çalıyor hiç umurunda değil, Firma çin malları getiriyor hiç umurunda değil.

  Sizler gibi İnsanlarıda sadece Kazık yediklerinde hatırlıyorlar ve malesefki tüm sıkıntı ve sorun sizler gibi İnsanlara kalıyor. Çok üzücü ama Türkiyede sizler gibi Profosyoneller bilicnli olarak susturuluyorlar.

  Donanımhaberde 3-4 kişi var Uydu alıcısı satan ve malesef İnsanlar bu kişilere tapınıyor ve bu Adamların tavsiye ettikleri cihazların tamamı Çin üretimi fason seriler yani sizin yukarda bahsettiğiniz hiç bir kalitesi ve görüntüye desteği olmayan cihazlar.

  Avrupa ise sizin gibi İnsanlar asla abartmıyorum, randevu almak dahi zordur. Bosnadan gelen bir Arkadaş tanıdım Arkadaş dediğim 50 yaşını aşmış bir Usta ilk tanıştıpımda Bosnada yaşadığı zorluğu Ailesini geçindirmek için Çatılarda koruma olmadan tek başına anten kurulumlarını ve cihazları anlattı. Üzüldüm hemde çok fazla.

  Şimdi İngilterede yanında 6 kişi çalışıyor, ve İngilterenin her yerine servis yolluyor hatta İskocya ve İrlandaya kadarda giden İnsanlar aynı sizin gibi Müşteri ucuz istesede yani sadece görüntü olsun gel yap desede bu işleri yapmıyor. Amerikadan ve Avrupanın her yerinden ikinci el Kaliteli markaların ürünlerinide toplamış yani parası olmadığı için ne olduğu belirsiz Çin malını aldırmıyor aynı fiyata ikinci el cihazı veriyor.

  Devlet okulları bile bu Ustaya iş veriyor yani Kalite Avrupada geçerli olan tek unsur.

  Türkiyede yaşasam ve İnanın uydu sistemi kurdurmak istesem sizin bilgilerinizi alırdım param değerli çunki, 1 defa para ödemekten yana olan İnsanım saçma sapan kendine usta Uzman diyenleri ise ciddiye alamam, Bir İnsan kendine Usta diyemez Ustalığı ona iş yaptığı Referansları verir.

  Türkiyede gerçekten sizler gibi İnsanları birileri susturuyor, Milyon liralar var rant kavgası var 10 tanesi 1 dolara satılan ucuz işlemcileri Türkiyede tanesi 50 dolara satıyorlar.

 86. Erdem dedi ki:

  Merhaba Öncelikle söylediğiniz övgü dolu sözler için teşekkür ederim. Anlattığınız detaylar ve olaylar gerçekten çok çarpıcı malesef sitelerde ticaret yapan kişiler hakkında söylediklerinizde doğru bu bahsettiğiniz site dışındada bu tip insanlar var. Genellikle bu tip kişiler komisyoncu tabir ettiğimiz kişilerdir . ürün test edip bunu tarafsız anlatmak gerekirken sırf para kazanmak uğruna tarafsılıklarını yitiriyorlar işte burada sorun başlıyor bu yanlış bu tip insanların hatalarını ve yanlışlarını ortaya çıkarıncada hakaret küfür başvurdukları en kısa yoldur. bu konuda bir hayli tecrübe yaşadığım için sizin söylediğiniz bir çok şeyi daha iyi anlıyorum. Saygılarımla

 87. Humprey Bursa dedi ki:

  Mrb hocam. Bir ara tavsiye ettiğiniz sharp I’n 2013 serisi Türkiye ye gelmiş. 60le857 serisi 6000 tl civarı bulunabiliyor . Ben gerçi st60 siparişi verdim ama daha tedarik edilmemiş. Bu panel hakkında ne düşünüyorsunuz ? Plazmaların renklerinin yeterince canlı olmamasından şikayet eden biri olarak sharp tatmin edici olur mu? Yakından izleyici pixel görünmesi hareketli görüntü sorunları gölgelenme gibi problemleri olur mu? Önerilerinize göre st60 dan vazgeçip sharp a da yönetebilirim. Saygılarımla.

 88. andy1 dedi ki:

  Sharp en belli sorunu flashing problemleridir, Görüntü olarak sizi memnun edecektir bahsettiğim Flashing sorunları her panelde var anlamayın bugünki ışık sızmları şans işidir Sharpında bu kadardır yani tamamen şans işi demek gerekiyor.

  6000 lira verilirmi bütcenize bağlı bir detay, siz anladığım ile daha çok televizyon izlemek için alacaksınız daha ucuz serilere bakabilirsiniz.

 89. Humprey Bursa dedi ki:

  Sadece tv izlemek için değil oyun konsolu bilgisayar oyunu film izleme gibi bir çok yönden kullanıcam. Eğer değerse 6000 tl ilk bütçe ayırabilirim. Daha ziyade panasonic plazmalarda kıyaslamanızı isterim.

 90. andy1 dedi ki:

  Panasonic Plazma ile diğer Plazma serilerini yazmak gerekir, 2013 senesi içinde VT60 halen tartışılmaz serilerin en başında yer laıyor, Sonrasında F8500 diye devam ediyor.

 91. Humprey Bursa dedi ki:

  Yani şunu sormak istedim sharp mı iyidir panasonic plazmalar mı

 92. andy1 dedi ki:

  Sharp Elit serisini çıkardı yani Kuro serilerinin devamı ve tuaftır Efsane denilen serinin devamı hiç rağbet görmedi yani Panasonic için rakip olarak piyasalara sürünlen panel tam bir hayal kırıklığına dönüştü.

  Panasonic Plazmalar ile rekabete girecek seri yok demek gerekiyor, Samsung F8500 her ne kadar tercih edilsede VT50 serisi şuan daha üst kalite performansa sahip Siyah+Caiman renk kalibrasyonu.

 93. Humprey Bursa dedi ki:

  Teşekkürler o zaman st60 I’n gelmesini bekliyorum umarım keyif alırım

 94. İbrahim İstanbul dedi ki:

  Bende doğru bir karar aldığımı düşünerek 50STW60 ile aranıza katıldım. Yarın kuruluma gelinecek. Kurulum öncesi cihaza dair servis personeline özellikle sormam gereken bir şeyler var ise lütfen belirtirmisiniz. Mesala TV’nin daha önce kullanılıp kullanılmadığına dair servis menüsünden sayaç okuma gibi! Veya evdeki elektrik tesisatına güvenmeyen benim gibiler ne yapmalı, gibi. Ön önlem olarak Philips’in profesyonel 5044p akım koruyucusu aldım sizce bu bir işe yararmı? Mesala bunun önüne birde 220v sabitleyen regulator de almalımıyım? Receiver alacaksam lütfen marka ve model belirtin. Digiturk alacaksam hangi receiverini seçeyim :( Biliyorum soru çok ama uzman az bu ülkede. Lütfen yardım edin.

 95. turco06 dedi ki:

  andy hocam bütçem 1500 lira civarı
  3d’si ve smart tv si benim için gereksiz yani olmasada olur , standart yayınları seyredebileceğim , halihazırda piyasada bulabileceğim panasonic plazma tavsiye istyorum,
  eğer yok der iseniz, pek ahım şahım ekstra özellikleri olmayan, standart yayınları plazma seviyesinde vermez biliyorum ama yinede yazıyım sağlam geri dönüşü az, bulutlanma ışık sızması yapmayan led ve lcd hagi marka ve modelleri tavsiye edersiniz?
  Cevabınız için şimdiden çok teşekkürler…

 96. andy1 dedi ki:

  UT50 bakabilirsiniz, F490, F550 Türkiyede bahsettiğiniz fiyatlardadır sanıyorum.

  Panasonic, ET5-ET50-E5 47 inc bahsettiğiniz fiyata sitemizden bir Arkadaş almıştı, bu serilerde istemediğiniz özelliklerde mevcuttur almışken bunlarda en azından görsel olarak kafanızda soru kalmaz.

 97. andy1 dedi ki:

  Servis geldiğinde, İnternet bağlantısı yapacaksanız tüm kablo veya antenlerinizi hazır olsun servisten bağlantı yapılmasını isteyin.

  Ses sisteminiz varsa aynı şekilde kurulumunu yaptırın.

  Bina içi Voltaj şekenizde sorun varsa 1 KW bir regulatör yeterlidir. Kendinize özel tüm cihazlarınızı kaorumaya almış olursunuz, pc,ses sistemi, bilgisayarlar, media playerlar, bluray, dvd player artık ne varsa 1 KW regulatöre tamamı için çok sağlıklı bir voltaj sağlayacaktır.

  Garanti belgenizi mutlaka kontrol edin eğer yoksa servisin isteyeceği imzayı atmayın belge gelsin öyle imza atarım deyin, Garanti belgesi en önemli detaydır. Panel arıza yaparsa garanti belgesiz ürünlere bakmam deme hakkına sahiptir.

  HD Recevier konusunda tavsiyem binanızda Teledünya var ise tercih edin, ilerde spor karşılaşmaları isterseniz Avrupadan Digiturk card desteği olan çok kaliteli bir HD recevier aldırabilirsiniz.

 98. İbrahim İstanbul dedi ki:

  Teşekkürler andy. Birde merak ettim 50stw60 da CI+ moduül desteği var mı. Kutu daha açılmadığından göremedim ve sitesinde de böyle bir bilgiye rastlamadım?

 99. turco06 dedi ki:

  Panasonic TX-P42UT50
  Panasonic TX-L42ET5E
  hocam bu serilerin satışını ben bulamadım
  f490 ve f550 dediğiniz seriler hangi markaya ait? link vermeniz mümkünmü yada tam marka model isimlerini ?
  Panasonic, ET5-ET50-E5 47 diye tavsiye ettiğiniz modelleri google yazınca bir sonuç çıkmıyor, biraz bu konuda cahilim yardım edeseniz sevinirim
  tavsiye ettiğniz bu modelleri bildiğimiz büyük elektronik mağazalardaki satış linklerini verirseniz çok makbule geçer.cevap versenizde vermesinizde yinede teşekkürler.

 100. andy1 dedi ki:

  Sn.turco06

  Size Ortalama 2000 altı cihazları yazmaya çalıştım, bu serilerden her hangi birisi size keyifli bir Televizyon izleme keyfi sunacaktır,Fakat!

  Kullandığınız harici cihazları yazarsanız uydu recevier ve üyleikler bu konuda daha detaylı ve nasıl daha kaliteli görüntü alacağınızı anlatmaya çalışırım.

  Linklerden cihazları görebilirsiniz.

 101. andy1 dedi ki:

  İbrahim İstanbul
  Panasonic STW60 Kart desteği + (CI +), USB (ana bilgisayar), SD / SDHC desteği mevcuttur.

  Fazalsı ile deatylı ve kyifli bir paneldir.

 102. Erdem dedi ki:

  Merhaba ST 60 alan arkadaşların yorumunu merak ediyorum alan arkadaşlar panel hakkında deneyimlerini yazarlarsa faydalı olacağına inanıyorum. Hatta önceden ST 50 kullanıp ST60 a terfi eden varsa bu daha iyi bir yorum olur diye düşünüyorum Şimdiden teşekkürler.

 103. ahmet ercan dedi ki:

  erdem bey merhaba
  st60 kullanıyorum ,
  yukarda st60 dan alınmış görüntüler var film ve mac izlemek icin gayet görüntü anlamında üst seviyede bir panel ,
  kendi uydu alıcısıda gayet güzel görüntüsü
  eğer bütceniz müsaitse e bu tv de karar kıldıysanız tavsiye ederim sizi üzmez sormak istediğiniz başka bir soru olursa yazabilirsiniz

 104. Erdem dedi ki:

  merhaba ahmet ercan bey cevabınız için teşekkür ederim Ben ST50 kullanıcısıyım çok memnunum arkadaşım için bakıyorum ST 50 malum artık hem eski model oldu artık hemde bulunmuyor ST 60 ın daha iyi performans verdiği aşikar standlarda inceleyemiyorsunuz çünki oralarda tam olarak ayarlar iyi olmayabiliyor yada kötü video veriyorlar İlginiz için çok teşekkürler Saygılarımla

 105. Humprey Bursa dedi ki:

  Mrb lar. Daha önce de st60 elime geçtiği zaman fikirlerimi paylaşacağımı söylemiştim. St50 bugün itibariyle elime ulaştı bi kaç saattir inceliyorum.st50 de yaşadığım sorunlardan dolayı endişeliydim ama şükür ki bu tv de aynı sorunlar yer yer açık renkli alanlar yok o açıdan rahatladım. Bu ürün elime ulaşana kadar bir çok farklı mağazada bir çok tv inceleme fırsatı bulduğum için şimdi daha rahat yorum yapabileceğim. Daha önce de st50 kullanmama rağmen gerçekten st60 dan etkilendim . Özellikle HD kanallarda mükemmel görüntüler aldım. Internet’ten you tube den videolar açtım onlardan da üç boyuta yakın görüntüler aldım. Lig tv de maç var şimdi ve keyifle izliyorum . Gelelim st50 de en şikayetçi olduğum SD kanal kalitesine.hd gibi görüntüler yok doğal olarak ama st50 yi bildiğim için st60 dan st50 kadar şikayetçi olmadım . Belki de gerçekten önceki tv mde görüntü sorunları vardı, bir de samsung f8500 leri bile mağazalarda incelediğim için görüntü kalitesi kötü olan SD bir kanal doğal olarak nasılsa st60 da o şekilde gösteriyor. Yani kötüyse kötü iyiyse iyi. Ama mesela star tv Show tv gibi bence görüntüleri daha iyi olan SD kanallar keyifle izlenebiliyor. Durum bundan ibaret.andy bey in önerileriyle panasonic plazmalara yöneldim ve şimdi gayet mutluyum kendisine teşekkür ediyorum. Her ne kadar olumsuz eleştirileri kişisel olarak algılayıp tv leri yönelik eleştirileri kendi üzerine alsa da sonuç olarak iyi bir tv almamı sağladı. Zaman zaman st50 ile ilgili olumsuz eleştirilerimden sonra kötü niyetli farklı amaçları olan gerçekte belki de st50 almayın biri olarak damgalansam da o konulara girmek istemiyorum . Andy bey savunsa da eleştirilere tahammülsüz de olsa panasonic sattırmaya da çalışsa ki bundan emin değilim sonuç olarak tv den memnunum. Önerileri için teşekkürler.

 106. andy1 dedi ki:

  Humprey Bursa

  Öncelikle sizin adınıza çok sevindim Güle Güle uzun seneler keyifle huzurla panelinizi eskitin, Hayılı olsun.

  Gelelim hakkımda eleştirinize:) Ben size en başında Arkadaşım dedim beni eleştirmenize asla ve asla en ufak kızma gibi bir sorunum olmadı.

  ST50 eleştirilerinizde detayı yazmıştım size, ve en başından itibaren sorunlu ürün demiştim, siz sonradan hayır deyince açıkcası üzülmüştüm.

  Eleştirilmessem Sayın Humprey bu Dünyada İnsanlar neye göre yaşayabilir, siz beni eleştireceksiniz hatam varsa sonuna kadar ısrarlı olacaksınız kabul etmemem için Cahil olmam gerekir. Tam tersi beni eleştiren olursa inanın daha fazla dikkatli oluyorum ve Türkiye koşullarına göre panellere bakıyorum, diğer türlü burda abuk subuk panelleri tavsiye ediyor olurdum, tekrar ediyorum dikkatiniz için teşekkür ediyorum.

  Panelinizi kullandıkçada detay ayarları yaparsınız, ISFCccc modu üzerinden Gama vs. değerleri deneyin renk kalibrasyonlarına geçmeden önce, hd recevier ile panel gama eşleşmesi farklı olabilir bu sebeble panel üzerinden gama değerini denemenizi tavsiy ederim.

  Panasonic sattırma gibi hiç şekilde amacaım olmadı, bakın yine bana haksız şekilde suçlama yapıyorsunuz, defalarca yazdım Panasonic serilerini Türkiyede benim kadar detaylı eleştiren 1 kişi daha bulmassınız iyi serileri tavsiye ederim panel Türkiye şartlarına uygun değilsede etmiyorum.

  Şunu okuyan herkesin bilmesini isterim, ben Panasonic veya diğer markalara bakmam umurumda dahi olmazlar, sizlerin alın terinize bakarım isterimki herkes keyif alacağı paneli kullansın. Üreticiler Türkiyeyi ikinci sınıf Ülke görürken benim her hangi bir Üretiyi Efsana kral etmem soz konusu olmaz olamaz, Esfane saçmalıklarını, Mükemmel panel zırvalıklarınıda Türkiyede ilk yazan benim.

  Senelerce İnsanların Alın terini almışlar, Kul yapısı tenekeleri panelleri Efsane ilan ederek.

 107. Humprey Bursa dedi ki:

  Ayrıca st50 yi o kadar eleştiren biri olarak memnun kaldığım noktaları da söylemem lazım . En önemli nokta en şikayetçi olduğum kahverengimsi mat görüntüyü St 50 de. St60 da kesinlikle böyle bir durum yok.hatta ipad ımın görüntüsünden memnun olmama rağmen ipad deki görüntüyü hdmi ile tv ye aktardığımda tv de gördüğüm görüntünün kesinlikle daha canlı olduğunu görüyorum. Daha renkli kırmızılar yeşiller st60 da var. Ayrıca akıllı tv özelliklerini geliştirmişler, bu özellikleri kullanan biri olarak son derece memnun kaldığımı söylemeliyim. En önemli nokta bence renklerdeki canlılık. Plazma olmasına rağmen en az bir Led tv kadar canlı renkler alıyorum kaldı ki hiç bir ayarını kullanmıyorum ve oyun modunda kullanıyorum. St60 böyleyse vt60 I’n nasıl bir performans verebileceğini hayal bile edemiyorum.

 108. andy1 dedi ki:

  Sayın Humprey,

  Plazma panellerin verdiği doğal renkleri hiç bir LcdLed panel veremez + doğal Kontrast olarak belirtmemiz gerekir.

  ST50 Kahverengi mat görüntü ben inanın anlayamadım, bahsettiğiniz detay ST50 serisinde görülmüş bir şey değil, size daha öncede belirmiştim belki panelin servis menusune girilmiş olabilir diye.

  ST50 fazlası ile üst kalite renkleri sorunsuz üreten bir panel.ST60 arasındaki fark sadece ISFccc modu eklenmiştir ki ST50 üzerinden kıstlıda olsa bu modlara erişmek mümkün. Türkiyede halen İnsanların bunu bilmediklerini düşünüyorum.

  Paneliniz Hayırlı olsun, Güle gÜle uzun seneler kullanın.

 109. ahmet ercan dedi ki:

  tekrardan hayırlı olsun humprey bursa bey,
  acıkcası sevindim sizinde icinize sindiği icin bu model, demekki yanılmamışız ,
  size bir tavsiyede bulunabilirim, andy1 beyin en yukarıda incelemesindeki ekrandaki kadın, titanic filminden belki bilirsiniz, kesinlikle bu tv de izlemenizi tavsiye ederim, ben gecen gün tekrardan 1080p bile değil 810p diye indirmişim yeni gördüm :) izledim hayretler icerisinde bi solukta izledim, hatırlıyorsanız veya izlediyseniz 3saat14dakikalık bir film özellikle o resimdeki kadının ten detayları o kadar acık ve netki ben gündüz 14.30 civarında perdeler acık şekilde izlememe rağmen fazla detay kaybı yaşamadım tabiki gemi battıktan sonraki insanların yardım bekleyişindeki sahnelerde kaçırdığm detaylar vardır :) herneyse şiddetle izlemenizi tavsiye ederim, filmi izledikten sonra yazacağınız yorumu sabırsızlıkla beklemekteyim … sağlıcakla kalın

 110. Humprey Bursa dedi ki:

  Teşekkür ederim. Nedenini bilmiyorum belki de st50 ciddi anlamda arızalıydı.sanırım st60 da web içerik iyileştirici gibi bi özelliği var özellikle internetten video izlerken de çok başarılı bir görüntü sunuyor. Rahatlıkla önerebileceğim bir tv. Bu görüntüye alıştıktan sonra gerçekten de Led tv kullanmak zor olabilir. Mesela yarım metre yakından bakınca bile görüntü bozulması görüşmüyor o mesafede Led tv izlemek imkânsız daha bir sürü avantaj sayılabilir. Umarım herkes dilediği tv yi mutlu bi şekilde kullansın .

 111. andy1 dedi ki:

  Sayın Humprey,

  Aslında siz farkında olmadan güzel bir detay vermiştiniz şikayet ederken, mağaza çalışanları bu çok nadir görülür ve mağaza çalışanları panellere pek sorun olacak müdahaleler yapmazlar, sizin paneliniz için dediğim eğer servis menusune her hangi bir şekilde farkında olmadan tek bir kumanda tuşuna yanlış basmak bile paneli servis dışı bırakır ve bu panellerin kesinlikle onarımı olmaz.

  Çunki panel otomatikman Garanti dışı kalır, doışardan yenden format attırmak gerekir ki buda en az 500 lira üzeri bir masraf olur atılan format sonrasıda panelde çok daha berbat kalıcı hasar oluşma riskide %90 seviyesindedir.

  Plazmalar konusunda çok eleştiri aldım, LG plazmaları yazdım tepki aldım, Samsung plazmaları yazdım tepki alım, panasonic plamazları yadım tepki aldım.Kim hangi markaya olumsuz düşüncesi varsa malesef ben o firmanın yetkilisi veya satıcısı konumuna getirildim:)

  3 senedir yazıyorum, 2 sene önceki panel kurulumlarına bakın hatta son aylardaki servislerin panel kurulumlarına bakın %99.9 sitemdeki detayları bilirler sitemi okuyan servisten tarif ettiğim şekilde kurulum istiyorlar ve servislerde artık çok daha kaliteli hizmet sunabiliyor çunki iş bilmeyen uyanıklar elenmiş oluyor.İşini bilen serviste hak ettiği kazancı sağlıyor.

  Eskiden servis demek bir nevi hamallıktı, sokak arasında eli tornavida tutan yetkili servisti, paneli kurarlar çeker giderlerdi artık bu dönem bitti, şahsen seviniyorum.

  Plazma 60 inc dahi olsa 2 metreden rahatlıkla izlenebilir sebebi doğal kontrast ve ışık+Renk kalibrasyonları LcdLed panellere göre %100 oranında daha başarılıdır.Tepkime süreleri aynı şekilde %100 gibi bir fark vardır.

  Amerika ve Gelişmiş Ülkelerde halen Plazmalar bu sebeble ilk tercih edilen cihazlardır.Evde Çocuk varsa karşısına geçer oyununu oynar, veya çizgi filmini izler gözleri aşırı yorulmaz ve hrz değerlerine+gama yüksek değerlere maruz kalmaz.

  Led tvlerde ise açıkcası 3D için alnanlar mutlaka Doktor muayenesi olmalarını tavsiye ederim Çocukları olanlar ise mutlaka buna dikkat etmeliler.

  Özellikle oyunlarda Çocuklar ciddi şekilde rahatsızlanabilirler, panelden çok Oyun gama değeri+panel uyumsuzluğu kusma hatta bayılmalara sebeb olabilir.

 112. Erdem dedi ki:

  Merhaba 3D konusunda bir şeyler söylemek isterim. Yakın bir zamanda bir arkadaşımın Led Tv sinde 3D bir filmi baştan sona izledim. İnanın filmin ortalarına doğru sıkıntı bastı film bittiğinde ise nerdeyse sersemlemiş bir haldeydim. benim anladığım kadarıyla 15-20 dakikadan fazla izlemek yorucu oluyor. Panasonic servisi geldiğinde bana şunu söylemişti müşteriler hevesle alıyorlar bir süre sonra gözlükleri ortadan kaldırıyorlar kullanmıyorlar dedi bu gerçekten doğru bir tespit. saygılarımla

 113. Gökhan Mersin dedi ki:

  Merhaba andy Bey;

  55VT50 bit tvmiz var bunda malesef logo yanığı mevcut . 1-2 gündür karıncalanma dediğimiz boş ekran ve kaydırma çubuğu menüsünü kullanıyorum fakat çok bir azalma göremedim ve devam edecek bu kaydırma cubugu olayı 4 5 gün. Lakin sormak istediğim bu logo yanığına daha iyi etki edecek bir ters yıkama programı varmı yada tam olarak ne yapmamı önerirsin. Servislerin kullandığı genelde ters yakıma dedikleri yöntem veya program nedir. Yardımların için şimdiden teşekkür ederim.

 114. andy1 dedi ki:

  Gökhan Bey,

  Geçmiş olsun eğer logo yanığı yani burn in oluşmışsa yapacak birşey yok malesef.Pixsel ölümü dediğimiz olaydır fakat sizde sadece logo izi ise sitemde link var dvd indirin ve deneyin.

  Sanıyorum bu hataya sebeb prizlerinizde bir topraklama sorunu olabilir veya uydu cihazınızın çıkışında aynı akım problemi olabilir.Bu tür sorunlarda logo izleri temizlense dahi size sanki temizlenmiyor gelebilir, oysaki sorunlu kablo ve prizler malesefki bu sorunu devam ettirir.

  Veya servisi çağırıp paneli yollayın, garantisi varsa bir ücret alınmaz.Elbetteki harici bağlantılardan kaynaklı bir sorun değilse.

 115. Burak İstanbul dedi ki:

  Panasonic 2013 sonrası yeni seri plazma üretilmeyecek diye açıklaması vardı. Peki bu durum 60 serilerinin fiyatının uzun bir süre kırılmayacağı anlamına mı geliyor ? Normalde her sene ortasına doğru yeni seri çıktığı için bir önceki serinin fiyatları düşer bizde bunları toplardık. Şimdi 2013 serisi üzerine yeni ürün gelmeyeceği için fiyatlar sabit kalır mı acaba ? Yani boşuna 55ST60 kovalamim.. 3000TL ye kutulu st50 var ama tabi gönül st60’ı istiyor. ISSF harici aralarında pek fark yoksa ST50 yi almak mı mantıklı yoksa ST60’ın düşmesini beklemek mi ?

  Tabi ara sıra 60PH670S LG plazmada fiyatı bakımından aklıma girmiyor değil.. 2400TL gibi bir fiyata satılıyor 60″ olanı..

 116. andy1 dedi ki:

  Burak Bey,

  Panasonic 2014 sonuna kadar üreteceğini açıkladı yani Plazma üretimini durdurma kararı aldı, fakat 84 inc yeni Plasma serisinide çıkarmaya hazırlanıyor UHD 4K ve 103 inc Plazma seriside satışa çıkarılacak.

  Panasonic serilerinde fiyatlar düşecektir siz bakmayın sadece Türkiye gibi Ülkelerde fiyatlar böyle uygulanıyor, Dünyada gelişmiş Ülkelerde ise düşmeye devam ediyor ve dahada hızlı bir düşüş 2014 senesinde göreceksiniz bu tüm standart seriler için geçerli.

  UHD panellerin fiyatları 3 Bin Dolara kadar düştü, düşmeyede devam ediyor yani 4K serileri.

  ST50 almanızı tavsiye etmem 3 sene üzerinde bir panel olacak 2014 senesinde o kadar para verilirmi size kalmış.60 inc Plazma LG serisi alabilirsiniz belli detaylarda ST50 göre düşüktür ama fiyat olarak düşünürseniz arada inanılmazın ötesinde çok ciddi bir fark görülüyor.

 117. Alp Ankara dedi ki:

  Merhaba Andy bey sizin yazılarınızı dh de takip ediyordum.Ama son dönemlerde pek uğramıyosunuz sanırım.Size bir sorum olacaktı Ankarada oturuyorum yeni bir televizyon arayışına giriştim.Şuan en çok istediğim model Pana.50STW60 bu ürünün fiyatını güvenilir teknoloji marketlerinde 3388 Tl düz hesap 3400 Tl ye buldum.Sizce bu televizyon bu parayı hak ediyormu? Fiyatların 2014 de hızlı bir düşüş yaşayacığını düşünüorsunuz.Sizce bu indirimden Türkiye’de faydalanbilir mi? Biraz fazla soru sordum kusura bakmayın şimdiden teşekkürler.

 118. Sedat Bayburt dedi ki:

  Değerli bilgileriniz için teşekkürler. Önerileriniz ile St 60 bekleyenlerdenim. Samsung f8500 51″ Türkiye’de çıkmaz ise. He neyse..

  Andy1 hocam acaba bu tv leri sony w9 veya Samsung F8000 gibi led Tv’lerin üst modelleri ile kıyasladınız mı hiç. Bu yöndeki yorumlarınızı merak ediyorum. D.h. De bir arkadaş w9 u arızası nedeni ile geri verdiği vt 50 ile kıyaslamış ve neticede vt50 nin bir çok alanda üstünlüğünü belirtmişti. Sizlerin görüşünüz nedir. Özellikle geçen gün 55″Samsung f8000 led tv de atv hd yayıyınındaki çamur görüntüyüde gördükten sonra plazma kararım dahada kuvvetlendi. Çok söylemişsinizdir belki bıktınız ama alınabilme imkanında sorun yoksa Sony w9 gibi modellere rağmen st60 daha tercih edilebilir bir Tv midir. Standart ev kullanıcısı olarak daha çok tv ama sıklıkla HD film ve bazen oyun kullanım alanı bu. Ve oda büyüklüğüm gereği 50″ tv tercihimdir. Belki 55″…

  Bir de gt50 serisinin St den üstün olduğunu anladım. Merakım acaba gt50 ve yeni model stw60 arasıda kalınsa gt50 tercih edilebilirmi. Yoksa yorumlarınız karşısında kesinlikle st60 da mı karar kılınmalı.

  Bir de 3d performansında yukarıdaki Tv’lere göre st60 da hissedilir bir fark varmı dır…yoksa gayet tatminkar mıdır… Yorumunuzdan bu tv nin 3d performansının çok iyi olmadığını anladım doru mu

 119. andy1 dedi ki:

  Sedat Bey,

  Led yani Lcd paneller ile Plasma Panel arasındaki fark nerdeyse %90 oranındadır. Bu fark pixsel yapılarından kaynaklıdır örnek Plazma panellerin tepkime hızları Led ürünlere göre %100 farklıdır. Led paneller gelen sinyali iki defa işler ve ekrana yansıtır Plazmalarda ise bu işlem bir defadır.

  Bu sebeble Plazmalar SD yayınlarda tartışmasız çok iyidir elbetteki HD yayınlar ve Bluray kaynaklı resimler içinde geçrlidir.

  Sony W9,Samsung F8000 her iki panelde fazlası ile iyidir, fakat!

  Bu panelleri full performansla kullanmak için HD recevierinizin mutlaka ama mutlaka çok iyi olması gerekiyor, çin işlemcili serler dolu piyasa bu cihazlarla verim almak bana göre zordur hatta vasattır.Bu panelleri eğer vasat hd recevierlarla izleyeceksiniz paranıza yazık, almayın sonuçta 1000 liralık panellede aynı görüntüyü alırsınız, W9-F8000 sadece resim üretir ve vasat kalitede izlersiniz.

  STW60 almanız daha uygun olacaktır sonuçta üzerindeki işlemci VT50 ile aynıdır, yani görüntü kalitesi fazlası ile iyidir.

  STW60 ile GT50 kıyaslaması zaten olmaz şuan STW60 GT50 seviyesinden daha iyidir ve Kalibrason detaylarıda nerdeyse aynıdır kısaca boş yere eski seriye para vermeyin.

  Plazma 55 inc alsanızda 3 metreden rahatlıkla ve keyifle izlersiniz gözlerinizi yormaz açılı izlenimlerde iyidir.

  Aynı ebat bir LcdLed paneli 3 Mtreden izlemek için çok sağlam gözleriniz olmalıdır, Çocuklar ve Yaşlılar içinse sıkıcı bir izleme süreci olacaktır, Özellikle oyunlarda hep diyorum Çocuklar var ise panel seçimini ben beğendim alırım düşünmek hatadır, Göz Doktoruna götürmek en doğru karar olacaktır 3D ve Oyunlar için geçerlidir.

 120. andy1 dedi ki:

  Alp Bey,

  DH forumda yazmayı bıraktım, Küfürlerden ve Saygısızlıktan dolayı.Ticarete dönüşmüş bir ortam Belli firmaların Adamları cirit atıyor, küfürler Ölüm tehditleri almaktan cidden sıkıldım ve o forumda artık yazmıyorum.

  STW60 Türkiye fiyatı 1500 Euro civarı sanıyorum, bu parayı hak ediyormu sorunuza cevabım zor olacaktır Türkiye şartları için elbetteki çok pahalı, normal çalışan İnsanın 3 aylık maaşıdır her halde. Avrupaya göre yorum yaparsam Çalışanın 1 aylık maaşı dahi değil böyle düşünürsek evet inanılmaz pahalı yani 3 misli fiyat dememiz gerekiyor.Dahada İleri gidersem Avrupa için kıyaslamada 18 Yaşındaki bir öğrencinin düşünmeden para verip alacağı bir miktar. Türkiyede ise malesef imkansız.

  Bu fiyatlar düşecektir, Samsung UHD 4K panellerini 3000 Euroya kadar düşürdü ve düşmeyede devam edecek.

  Panasonic belkide bu kadar fiyatların Erken düşmesini beklemiyordu şimdi rekabet edebilecekleri tek panelleri kaldı ellerinde ZT60 serisi diğer serileri ile Koreli Devlerle rekabet etmesi imkansız.Fiyatları ya düşürecekler yada Samsung LG bu sefer Japonları fazlası ile sarsacak.

  Şuan Sony,Sharp, Panasonic Avrupada ve Amerikada panel satmakta zorlanıyor.

  Türkiyede ise dediğim gibi 2014 sonrası fiyatlarda düşüş hızlanacaktır.Oled yani UHD 4K paneller ve Smart yayınlarınıda düşünürseniz eski nesil panellerin satışları artık çok ama çok zor olacaktır.

 121. Alp Ankara dedi ki:

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Dediğiniz gibi dh baya bi bozuldu.Özellikle ticaret konusunda!Bir başlık
  açıyorsunuz ve adamlar hep aynı şeyleri öneriyorlar zeten.artı sizin gibi panelleri incelemiyorlar hatta hayatlarında bile görmüyorlar.Teknik özelliklerini yapıştırıp kullanıcı yorum yap demeye başladılar! Neyse biz konumuza dönelim.Dedeiğiniz gibi ürünlerin fiyatları çok uçuk 3400 Tl en ucuz! Şuan bir DigiTürk kampanyası başladı 2014 marta kadar geçerli o değerlendirilebilir.4K tvlerin Türkiyede ucuzlayacağını zannetmiyorum!Çünkü halkı sömürmek adına düşük modellleri değil uçuk modelleri geitirirler şimdi olduğu gibi.Bu açıdan 4K tvlerden ne yazıkki umudumu kestim.Malum Türkiye şartlarını düşünmemiz lazım.Size en önemli sorum: Pana.GT60/GTW60 modellerinin Türkiye gelme olasılığı nedir fiyat olarak yurtdışında 1300-1400 euro seviyelerinde.Bu modellerin gecikmeli olarak Türkiye’ye
  gelebileceğini düşünüyor musunuz?

 122. andy1 dedi ki:

  Alp Bey,

  Ne diyelim Forumlarda yazmak bana göre artık manasız, sitelerine reklam almak için küfürleri dahi görmüyorlar yani herşey ile ticarete dönüşmüş.

  GT serileri Türkiyeye gelmeyecek yani satılmayacak, Panasonic karar değiştirmesse elbetteki GT serilerini satmayacaklarını açıklamışlardı, Türkiye için geçerli.

  Burda Panasonicte haklı, ürün getiriyorlar fakat satamıyorlar firmaların kar oranları çok yüksek.Alt seri getirip uğraşmak istemiyorlar.Zengin zaten 3-5 Bin liraya bakmıyor gidiyor alıyor.Standart geliri olan İnsanlar ise malesef ki almak için bütcelerini fazlası ile zorluyorlar.

  Devlet piyasalara müdahale etmezse bu durum devam edecektir.İsteyen istediği fiyata ürünü satan bir Ülke Turkiye denetim mekanizması yok.

  UHD paneller haklsınız Türkiyeye gelirmi veya kaça satılır bilemiyorum.Samsung ve LG yeni serilerini girecekler, Panasonic WT600 ile satışa başlar.

  STW60 aceleniz yoksa bekleyin.

 123. Alp Ankara dedi ki:

  Hocam size bir sorumda avr konusunda olacaktı.Malum Türkiyedeyiz.Önerebilceğiniz Türkiyede
  bulunan sağlam bir avr varmı max sınır 1500 tl avr+ses sistemi.MediaMarktta Harman Kardon158+SCS140
  1300 TL fiyat çok aşırı değil ama ürün kalitesini bilmiyorum hocam pek.+ Bu ürünün en ucuz hali diğer türlü enaz 1500tl.Yardımlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler.

 124. Alp Ankara dedi ki:

  Andy bey içime en çok sinen sizden okuduklarım kadarıyla YamahaV675 AV receiver ama 2300 tL en ucuz

 125. Anonim dedi ki:

  Hocam size bir sorumda HarmanKardom158 cihzını nasıl buluyorsunuz Türkiye seviyesinde bir avr cihaz olarak Türkiyede AVR+5.1SCS140 ses sistemi 1300 tl.Fiyat ürüne göre uygunmu ? Teledünyayla kullanmak bir işe yararmı ?

 126. andy1 dedi ki:

  Alp Bey,

  Türkiye için evet haklsınız çok pahalı.Sitemizde Yurt dışından satın alan bir Arkadaşımız vardı sanıyorum 1300 lira civarına aldı.Avrupada aynı fiyatlara rahatlıkla tandıklarınıza var ise aldırabilirsiniz.

 127. andy1 dedi ki:

  H.K 158 Teledünya ile işe yararmı sorunuza cevap vermek zor sebebi Teledünya hd box çıkışlarından eminseniz bağlanabilir, belli oranda görüntüye etkisi olacaktır.

  150 Serisine ses için isterseniz hakkını verecektir fakat oldukçada kısıtlı bir seridir 5.1, 1.4a hdmi desteği alabilirsiniz.

  Burda bir detayı belirtmek isterim!

  HDMI kablo döneminde artık 1.4 değil 2.0 HDMI kablolar ile yeni nesil AVR cihazlardan performans çok daha üst kalitede alınabilecek bunun içinde AVR cihazın UHD-4K uyumlu olması gerekiyor.

  Kısaca vereceğiniz para karşılında bence daha net ürünler özellikle 4K-UHD uyumlu serileri tercih etmeniz faydanıza olur.

 128. andy1 dedi ki:

  Diğer konuda cevapladım.

 129. Barış İstanbul dedi ki:

  55vt50 teşhir olarak buldum. 4200 tl istiyor mağaza. Bu bence fazla teşhir ürün için. Fakat vt60 serilerinin 50-55 inch i ülkede yok. Benim için tek alternatif stw60 serisi kalıyor. Teşhir 55vt50 yi almaya değer mi yoksa stw60 serisini mi sıfır olarak almalıyım. Mağazada altalta duruyordu bu iki tv. İlgimi çeken şey stw60 ın renkleri daha canlıydı. Işık seviyesi daha yüksekti. Tabi bu ayarlarla vs ilgili olabilir. Bizi bütün serileri ülkemize getirmeyerek böyle iki arada bi derede bırakan panasonic e de burdan selamlarımı iletiyorum.

 130. kenan hatipoglu-diyarbakır dedi ki:

  and1 kardeş yazılarını takip ediyorum.sabrını takdir ettim.zamanın olursa bir kaç sorum olacak
  1.d smart modülü takılıyor mu.takılıyorsa görüntü kalitesi konusunda düşünceniz.
  2.yukarıdaki resimler inanılmaz net.Dahili uydu alıcımı,Harici uydu alıcı mı.harici uydu alıcı ise markası nedir.
  özellikle sd star inanılmaz net ve keskin.bu görüntüyü hiçbir ledde görmedim.
  3.Dahili uydu alıcısı nasıl? kanallar arası geçiş hızı nasıl
  4.Sd yayınlar böyleyse, hd yayınları düşünemiyorum.
  son olarak niyetim philips 46 8008 almaktı. allak bullak ettin beni andy kardeş 46-8008 nasıl görüntü kalitesi st 60 la yarışırmı tşk.

 131. kenan hatipoglu-diyarbakır dedi ki:

  pardon şunu sormayı unuttum.
  izleme mesafesi 2 metre ile 3.5 metre arası.
  50 inç özellikle sd için mesafe yeterli mi.

 132. cemoguz dedi ki:

  izleme mesafesi 2 metre ile 3.5 metre arası.
  50 inç özellikle sd için mesafe yeterli mi.

 133. kenan hatipoglu-diyarbakır dedi ki:

  d smart modülle uyumu nasıl acaba

 134. andy1 dedi ki:

  Türkiyede denemediğim için bu konuda yardımcı olamayıyorum.

 135. andy1 dedi ki:

  Kesinlikle yeterlidir.Plazma olduğundan bu oranı 3.5 metre için 50 inc üzeride alabilrsiniz.

 136. andy1 dedi ki:

  Kenan Bey,

  Dsmart modul için birşey diyemiyorum, Türkiyede yaşamadığım için bu konuda yardımcı olamadığım için kusura bakmayın.

  Harici uydu alıcısı her zaman avantajlıdır fakat burda kaliteli HD recevier seçmeniz gerekiyor elbetteki kaliteli hdmi kablo, sonrasında ise alacağınız görüntü fazlası ile kaliteli ve sorunsuz olacaktır.

  Dahili uydu alıcısı kanal geçişleri sorunsuz 1sn altı.

  Philps serilerinde hd recevier mutlaka kaliteli olmasını öneririm, LcdLed panellerin tümünde geçerlidir bu detay.

  Görüntü kalitesi olarak STW60 Konrast ve renk kalibrasyonlarında kesinlikle daha iyidir.

 137. andy1 dedi ki:

  VT50 para vermeyin artık, teşhir ürünü sonuçta, sıfır ürün olsa kesinlikle almaya değer.

  STW60 almanız avantajınıza olacaktır, sebebi işlemcisi yenilendi şuan iki işlemciye sahip bir panel ve kullanılan işlemci renkler konusunda eski seriye oranla çok daha üst kalitede resim üretebiliyor.

 138. kenan hatipoglu-diyarbakır dedi ki:

  andy bey bilgiler için tşk.sizin hd receiver tavsiyeniz nedir.hangi marka almalıyım.merkezi sistem tv kullanıyorum çatıdan tek kablo geliyor.tek tunerli görüntü kalitesi iyi kanallar arası geçişi hızlı hangi uydu alıcısını tavsiye edersiniz.yalnız türkiyede bulabilecegim markalar olursa sevinirim.technisat , kati markaları bulmak burda zor olanda çok pahalı.bu konuda net cevap göremedim şimdiye kadar forum sitelerinde.

 139. caner k./ İst dedi ki:

  andy, bilgine sağlık. bende 1-2 hafta içinde ya 55stw60 yada 55st60 almayı düşünüyorum. ama kafama takılan istanbulbilişim de GT serisi var. yukarıda GT nin ara sınıf olduğunu (ST ile VT) yazdığını hatırlıyorum. 55GT50 ilk yazdığım iki taneye alternatif olmalımı. (yada = istanbul bilişimde garanti sorunumu yaşarım?)

 140. andy1 dedi ki:

  Caner Bey, GT serisi ara seri değil belirtmem gerekir, Amiral serisi cihazdır yani GT-VT olarak üst sınıftır.C-X-U-S serileri ise giriş serisi ve üzeri olarak devam eder.

  İstanbul Bilişime bu konuyu daha önce sormuştum, İstanbul Bilişimden alınan cihazıda serialinden sorgulattığımı belirtmeliyim ve cihaz Orjinal Panasonic.tr garantili çıkmıştı.Firmaya sorabilirsiniz, İstanbul Bilişimi Türkiyede karalayan bir kesim var bunlar genelde Ucuz satış yapan firmaları sabote eden belli firmaların çalışanları yine malesef ki Paralel İthalatı İnsanların ucuza alım hakkınıda gasp eden bu kişiler oldu.

  İstanbul Bilişimden bir sorun yaşayacğınız riski diğer firmalarla aynıdır, çok ünlü bir firmadan alınan Panasonic cihazıda bilirim alan Arkadaş firmada muhatap bulamadı üstelikte bunlar Türkiyenin en lüks ve ünlü mağazalarından bir tanesiydi bu sebeble siz İnsanların firma karalama huylarını boş verin. Cihaz ucuz ise tercih hakkınızı kullanabilirsiniz.

  GT60 Türkiye satışı yok biliyorum belirtmem lazım, bu sebeble İstanbul bilişimden teyit alın veya Panasonic.tr adresine sorun.

 141. andy1 dedi ki:

  Kenan Bey,

  Sitede Erdem isimli Arkadaşımız var, HD recevierler konusunda Uzmandır Türkiyede yaşadığı için size en dopru ve sorunsuz seriyi söyleyecektir, HD recevier bölümünde sorabilirsiniz.

  Technisat ve Kathrein serileri Türkiyede satılıyor fakat fiyatları cidden anormal, Avrupada tanıdıklarınız var ise 200 Euroya rahatlıkla alırsınız ve keyfini yaşarsınız hatta Akrabanız varsa birde size 6 aylık full bir abonelik alsın 100 lerce hd kanalı izleme şansınız olur.

 142. caner k. / ist dedi ki:

  beyler bu akşam bende 55 stw 60 aldım. 28 inde getirecekler dolayısıyla bir süre daha deneme şansım olmayacak. ama başta andy1 olmak üzere yardımcı olan arkadaşlar sayesinde kaygım yok :)
  (bimeks te 4270 tl bilginiz olsun. kapalı kutu)

 143. andy1 dedi ki:

  Hayırlı olsun Güle Güle Keyifle kullanın. Kurulumdan sonra her hangi bir detay ayar sorunu olursa yardımcı olmaya çalışırım.

 144. Sedat Bayburt dedi ki:

  Andy1 üstad;
  stw60 I’n 3d gözlüğü konusunda gerekirse uyumlu gözlükleri seri numarası ile bildirebileceğinizi söylemiştiniz. Bu konuda stw60 için uyumlu ve şarj edilebilir gözlük tavsiye edermisiniz.

  Bir de kablosuz önerebilceğiniz bir ses sistemi var mıdır?

 145. andy1 dedi ki:

  Panasonic panellerdfce ses sistemi biraz sorunludur, yani panelle uyumlu olması gerekiyor bu sebeble Panasonic ses sistemi en ideal secim olacaktır.

  STW60 icin şuan malesef Panasonic orjinal gözlükleri en doğru eşleşmeye sahip, belkide 2014 yeni serilerde uyumlu gözlükler çıkabilir, beklemeniz gerekir.

 146. caner k. / ist dedi ki:

  sağol andy1. kurduktan sonra mutlaka ihtiyacım olacak. mesela digiturk paketi hediyesi varmış, daha önemlisi CI modül hediye ediyorlarmış. ne işe yarayacak bilmiyorum.
  ama tv gelene kadar ben .HDMI ı halledeyim diyorum. yukarıda da diğer yazılarında da bir çok önerin var saolasın. bende biraz araştırdım “4K” denen bi kavram var, “2160 destekli” denen bir kavram var. bu gibi şeylerde sen çin malı olmaması gerekliliğinde sık bahsediyorsun. dolayısıyla seçim dallanıp budaklanıyor :)
  ben ayrıca xbox one bekliyorum çıkınca alıcam. şimdi bunları alt alta koyduğum zaman tıkanıp kalıyorum.
  Benim yurtdışına çok sık giden bir yakınım var. dolayısıyla orda getirtme şansım da var. bana “şunu al kafan rahat etsin dediğin 1-2 alternatif sunarsan çok memnun olurum.

 147. andy1 dedi ki:

  Caner Bey,

  Cin mallarında kaliteli olanlar elbetteki var, fakat Türkiyede malesef ki ürünlerin bir cogu toplama cihazlar, test ettiğim herkesin göklere çıkardığı hd recevier gördüm, inanamadım İnsanlar bu cihazı nasıl meth ediyor veya neyini beğeniyor inanın anlamadım.

  Bu tür cihazlar ilk hatası paneli verimsiz yapar yani örnek STW60 aldınız bu cihazla bağlayıp izlediğinizde STW60 unutun, vasat rebk üreten, kontrast ve RGB üretemeyen tuaf bir panele dönüşür. İnsanları yanıltan nokta ap açık ortada hayatında ilk defa panel alan birisi gidiyor ucuz bir hd recevier alıyor ve görüntü için tek yorumu harika muhteşem inanılmaz, oysaki bahsettiği görüntü vasat kalitesinde bile değil.

  DigiTurk pek bilemiyorum, Türkiyede kullanılan bir cihaz sanıyorum firmanın kendi özel ürettiği hdbox ile satıldığını biliyorum.Görüntüsünüde izledim bana göre normal yani üst seviye bir resim göremedim.Standart görüntü dememiz gerekiyor tabiki uyduruk cin mallarından çok daha kaliteli belirtmem gerekiyor.

  Bana kafaınızda olan sistemi yazın, yani neler istiyorsunuz hangi yayınları izleyeceksiniz yani medya olarak, bluray,dvd film, tv, veya harici almak istediğiniz diğer cihazlar. Buna göre daha net detayları konuşabiliriz.

 148. caner k. / ist dedi ki:

  kafamdakini anlatmaya çalışayım andy.
  öncelikle Dsmart kullanıyorum ve bununla da devam edicem çünkü internet + dsmart kampanyası ile almıştım.
  dsmartın verdiği reciever ı kullanıyorum (DS830NDS diye malezya yapımı bir alet). panasonic tv nin de digitürk kampanyası varmış. hd kanallar da açıkmış. yani duruma göre ikisinden de hd yayın izleyeceğim
  Ama görüntü kalitesine daha çok ihtiyacım olacak durum xbox one aldığımda ortaya çıkacak, 1 numaralı öncelik oyun diyebiliriz. 2. si ise film izleme tabiki. xbox one’ da bluray oynatıcı dahili biliyorsun.dolayısıyla film izlemeyle ilgili iki durum var. ilki xbox one’ın bluray inden, daha ağırlıklı olarak da internetten indireceğim yüksek kaliteli filmler olacak. buraya kadar anlattıklarımda sadece doğru HDMI kablo seçmem yeterli olacak gibi geliyor bana ama senin fikrini bekliyorum tabiki.
  bunun dışında ses sistemi önemli oluyor bide tabiki. çoğunluk gibi bende yüksek ses değil 4+1 temiz ses arıyorum elbette. onunla ilgili olarak kafama takılan şu ki; uyumlu olması için yine panasonic ses sistemi daha iyi olur demiştin bir yazında. arkadaşım 50 st 50 kullanıyor ve onun dediğine göre “efsane ses sistemi” olan logitech ‘in bir modelini kullanıyor. oldukçu memnun ama bulunması zormuş artık ve 500 civarındaydı o aldığı zaman. yani ses sistemi ne olmalı? aynı marka olması ne kadar önemli? 150-200 e de aradığım özellikleri bulabilirmiyim? gibi gibi sorular dolanıyor kafamda…
  biraz abartmış olabilirim kusura bakma, heyecanlanıyorum :)
  şimdiden saol..

 149. caner k./ İst dedi ki:

  öncelikle andy, oyun oynarken ki kalitesi önemli. bu 1. önceliğim. Xbox one alıcam.
  2. önceliğim ise film tabiki, xbox one da bluray oynatıcı var biliyorsun, dolayısıyla oradan blurayi kullanırım. aynı zamanda internetten indirip (yüksek kalite görüntülü filmleri) izlerim. bunlar için iyi bir HDMİ olması gerekliğini senden öğrendim. bu konuda bana 1-2 marka, model söylersen çok sevinirim.
  bunların dışında Dsmart kullanııyorum. ve panasonic ,n 1 yıl digiturk hediyesi var. yani Hd yayın izlicem sürekli. onlarında yayın kalitesini takınca öğrenicem. haber veririm.
  şimdiden sağol arkadaşım…

 150. andy1 dedi ki:

  Caner Bey,

  Aslında Dün detaylı cevap yazmıştım malesef sitede sorun oldu ve yazıda çöpe gitti kusura bakmayın geç cevap için.

  Detaylara gelirsek!

  Dsmart ve DigiTurk için size fazla yardımcı olamıyorum, Türkiyede kullanılan cihazlar ve Digital satıcının kendi özel ürettirdiği serilerdir.Bu konuda yardımı sitemde HD recevierler konusunda Arkadaşımız Erdem Beyden destek alabilirsiniz.

  HD Recevierler aslında paneller için mutlaka doğru seçim yapılması gereken harici cihazlardır, yani panel isterse ZT60 olsun istersen Samsung F9 serisi olsun, HD recevier yetersizse alacağınız görüntü piyasada 1000 liraya satılan panelden sadece renk değerleri olarak üst kalitede performans verebilir, bunun içinde o kadar para vermeye değermi kişilerin tercihine kalmış.

  HD yayınlardan inanılmaz keyif alınabilir, dediğim gibi bu keyfi alabilmek içinde üst kalitede sorunsuz RGB değerlerini h264-H265 çözünürlükleri sorunsuz desteklemesi ve eşeleştirmesi gerekir hd recevierin, o zamanda zaten HD yayınlar inanılmaz keyifli vakit geçirlilen saatleri verecektir.

  HDMI kablo seçiminde aynı detaylar geçerli, Türkiyede zır cahiller vardır HDMI kablo fark etmez diyen, bu cahillerin cümlelerine sakın aldanmayın, Plazma panellerde HDMI kablo önemi inanılmaz derecede panel üzerinde etkin bir rol oynar.Hatta logo izlerinin en büyük sorumlusuda hatalı cihazlar ve kablolardır yani logo izlerini panel asla oluşturmaz harici cihazların ve kabloların kötü tercih nedenlerinin arasında yer alır.

  Oyunlar için Panel seçimi haklısınız fazlası ile zordur hatta çok zordur.

  Üreticiler veya Sözde uzmanlar yazar, X panel giriş lag problemi vardır çıplak panelde evet doğrudur, zaten lag problemi olmayan bir panelde henüz yer yüzünde yok, UHD serilerinde haric bu serilerdede harici cihaz etkeni yine baş rolu oynar.

  XONE+Bluray burda size panel tavsiye edeceksem bu paneller bellidir VT60-ZT60-F8-F9 Yani THX modu olan seriler.XONE gibi üst seviye cihazlar İnsanları yanıltıyor sanılıyorki cihazı aldım oyunda muhteşem olur, görüntüde hayır böyle birşey olmaz, kötü bağlantılarla sonuc sadece vasat olur.

  Bluray cihazlar çzellikle YHX desteği olan panellerle, satnadrt panelle Bluray izlemek farklıdır bir çok detay olarak bunlar karşımıza çıkar. Üreticiler sanıldığı gibi saf değiller anlayacağınız yani mükemmel panel denilsede o mükemmeliği almak için harici cihazlarada para yatırmanız gerekiyor.

  Tavsiyeme gelrisek, STW60 ile ST50 serisini kıyalamak olmaz, işlemcisine kadar değişiktir + renk kalşibrasyonları+ Ifcccc desteği, STW60 size bir yere kadar mutlaka keyif görüntü sunacaktır yani oyunlarınızda veya Bluray filmlerinizde görüntü kalitesi ilk defa panel kullanacaksanız muhteşem dersiniz taa ki alışana kadar sonrasında VT vey ZT veya S-F serilerini yani UHD serilerini aramaya başlarsınız yani Samsung F-S serileri.

  Burda devreye AVR cihazları sokabilirsiniz, bir panele ortalama 10 bin lira vermekmi yoksa 3 liraya AVR cihaz desteği ile ses ve görüntü kalitesini alamakmı, bu tercih size kalıyor. Denon ve Yamaha serilerinde alt seriler malesefki ses olarak yeterli Upscalling desteğinde ise yetersizdir, yinede panel desteği doğru sinyal kalitesinde belli bir keyif alırsınız.

  Ses sistemlerine gelirsem, Logitech Efsane cümlesi biraz komik olmuş Lütfen kimse üzerine alınmasın, Efsaneler konusunda Türkiye cidden tuaf, neyin efsanesidir yada nasıl efsane oluyor, bilemiyorum. Efsane bellidir cebinizdeki para teneke yığınları asla efsane olmadı ve olmayacaklar bunuda belirtmek isterim.

  Logitech, normal bir kullanıcı için yeterlidir. Fakat AVR sistem alıp logitech cihazı bağlayacaksanız pekte akıllıca bir seçim olmaz, bu sistemler zaten bellidir tek başına sistemlerdir.AVR cihaz seçiminde kullanacksanız Bose bir sistemi tercih edebilirsiniz işte o zaman şunu anlarsınız, Ses cümlesinin tam kavramını görürsünüz.

  AVR+BOSE bir Hoperlor sistemi veya Boston Pro hoperlor sistemlerinde, ev içinde kulaklarınız net istem dışı harket edecektir hatta yüzünüzde dahil, ses manyetik olarak o kadar inanılazın üzerindedir ki İnsan bedeninin içinden geçtiğini hissedersiniz.Bu sistemlerde özel ayarlarda ise sistem maneyetik alan etkisi ile saçlarınızı dahi istem dışı farklı yönlere çekebilir, kucuk alanlarda ise camları bomba etkisi gibi patlatma riskleri vardır.

  Efsane dediğiniz için yazdım, Türkiyede İnsanlar ses sistemini bilmiyorlar lütfen darılmasınlar, inanılmaz ağır Bass veren sistemi süper harika sanıyorlar bu herşeyi ile hatadır.Bass veren bir sistem gürültüdür bana göre ses sistemi denmez zaten gürültü üreten berbat bir cihazdır.

  AVR cihaz alacaksanız, ses sistemine en sona bırakın, daha sonra Ses pserformansına göre doğru ürünleri seçin. örnek Hoperlor seçimi ile inanılmaz kaliteli bir sistemi kurarsınız heleki pro bir AVR aldığınızda zaten bu seçim inanılmaz kolaylaşacaktır.

  Panasonic panellerle ses sistemleri genelde full eşleşme yapmazlar, Panasonic kendi ses sistemleri ile eşleyeşen özellikleri ile ürünleri sunarlar, örnek siz Logitech alırsınız ama panel üzerinden full kanal eşleşmelerinde sorunlar yaşarsınız.Oysaki Panasonic bir ses sisteminde panel üzerinden basit bir update ile panel + ses sistemi full eşleşecektir yani, panel örnek Bluray bağlı ise otomatik algılaycaktır kumanda ihtiyacı dahi olmayacaktır.Kod tanıtımları ilede ses sistemi ve panel herşekilde %100 uyumlu performansı sunar.

  Saygılarımla

 151. caner k./ İst dedi ki:

  estağfurullah ne kusuru :)
  sitedeki aynı sorunu bende yaşadım bu arada.
  ses konusu kafamda çözüldü teşekkür ederim. ve şunu anladım; çok iyi kalite sese ulaşmak için harcayacak bütçem henüz yok :) sıfırdan ev kurunca ikinci plana kaldı demektir :)
  Reciever ile ilgili olarak erdem bey le irtibata geçeceğim.
  sizden tek isteğim (şimdilik :) ) doğru bir HDMI almam için önerileriniz. (zaten aldığım 55 STW 60’ı ne şekilde kullanacağıma haizsiniz.) yani hangi özellikler benim için olmazsa olmaz sizce?

 152. andy1 dedi ki:

  Caner Bey, Ses sisteminde malesef Türkiye için haklısınız yani cihazı Türkiyeden alacaksanız ciddi bir bütce gerekiyor, Avrupada tandıklarınız varsa çok ucuza alabilirsiniz.Örnek sitemizde bir Arkadaşımız Türkiyede 2.800 lira üzeri olan cihazı 1500 lira c,ivarına almıştı üstelikte, Hindistandan yani orası dahi Türkiye için pahalı denilebilir ama cok ucuza alınabiliyor, Avrupada ise bu fiyat dahada düşüyor.

  HDMI kabloda tavsiyem butcenizi zorlamadan Yurt dışından İnternet üzerinden kablo alabilirsiniz, 17.2 veya 10.2 gbps üzeri kablolar yeterlidir, daha doğrusu 10.2 gbps üzeri kablo STW60 icinn yeterlidir.Ses sistemi içinse daha üst sünyal taşıayan bir kabloyu ilerde alırsınız yeni nesil hdmi 2 kablolar satışa çıktılar. Bunlar UHD paneller ve ses sistemleri içindir.

  Yurt dışından AMazon veya ebay üzerinden alımanız mümkün, Hama, Monster, redmere gibi pro üreticileri tercih edin.

  Diğer etkenleride biliyorsunuz fakat yinede hatırlatmak isterim mutlaka kaliteli volatj bloklama özelliği olan bir priz alın.Tuncmatik ve Belkin bu konularda iyidirler ben Tuncmatik tavsiye ederim sebebi Türkiye şartlarına göre üretim yaptığından daha iyi serilere sahipler.

  Paneli bağlayacağınız priz eskiyse mutlaka değiştirin ve proselen topraklaması garantili yeni bir fişle değiştirin.Bunlar ucuz ama çok önemli destek olacaktır panel için.

  Bluray ağırlıklı izleyecekseniz yani Televizyon benim için fazla önemli değil derseniz, Plazma fikrinizi değiştirebilirsiniz, Panasonic WT60, Samsung F8500 serilerinide listenize alabilirsiniz ki WT60 kesinlikle çok iyi bir cihazdır.

  STW60 Plazma olarak elbetteki size avantajı Filmlerde yani fanatik bir izleyicisi iseniz, loş ve karanlık ortamlarda Plazma panellerin verdiği görüntü detaylarını LcdLed panellerden belli seriler haricinde almak zordur hatta imkansız.

  Örnek verirsem, STW60 Karanlık bir ortamda izliyorsanız evin içinde tek göreceğiniz sadece panelin ürettiği resim olur yani filme odajlanırsınız ve evin içindeki diğer eşyaları tamamıyla unutursunuz bu Plazmaların mükemmel kontrast ve ışık değerlerin kalitesidsir.

  LcdLed panelde ise aynı ortamda izlenen filmde evin içindeki tüm eşyalar aydınlanır yani yüksek kontrast ve ışık değerleri evin içini panayıra çevirir, bazıları için fazlası ile keyiflidir ve bu görüntü hoşlarına gider.Fanatik film izleyicileri ise acıkcası pek bu durumları istemezler filmi yaşamak isterler.

  Diğer özellik ise ekran boyutu, 3 metre gibi mesafeniz var ise 50 inc üzeri bir Plazma alın.

  Aynı ebatlarda Lcdled panel ise evde ortak izlenim alaıysa yaşlılar ve Çocuklar izleyecekse 50 inc bir LcdLed panel gözleri yorar, yani 42-47 inc daha ideal tercih olacaktır.

 153. emrah dedi ki:

  andy 1 bey bizi bayağı aydınlattınız çok teşekkürler.. :) sharp’ın 4 quatron teknolojisi nasıl sizce ? benim ilgilendiğim model panasonic tx-p50stw60 smart plazma sizce sharpla lg ile kıyasladığımızda görüntü kalitesi hangisinde en iyi görüntü alınır bluray görüntüsü full hd 1080 ile birlikte nasıl olur ?

 154. andy1 dedi ki:

  Sharp bahsettiğiniz seri Bluray amaçlı izlenecekse keyif alırsınız, oyunlarda ve Tv amaçlı içinse harici cihazları bilincli seçmelisiniz. Yani satnadrt hd bozlar ile pekte üst seviyede bir izleme keyfi olmayacaktır.

  Quatron yani RGB+Y veya LG RGB+W veya Panasonic RGB+R, aralarında tek başarıyı Panasonic aldı ve mükemmele yakın paneli ürettiler yani ZT60 serisini.

  Sharp eski harika serilerini geçmişte bıraktı demek kısmen doğru olacaktır belkide Sharp demekte yanlış LcdLed üreticilerinin tamamı için geçerlidir. Panasonic haricinde, apansonic işlemci farkı ile halen bu konuda çok iyi, özellikle LcdLed panellerinin SD yayın veya Tv amaçlı halen çok iyi serlere sahipler. Apple destekli işlemcileri bu işte en büyük faktör.

  Samsung bir adım daha ileri gitti, ve h264-H265 desteği sunan panellerini sürdü, ve kullandıkları işlemciler tek kelime ile harika, yani F8500 + S9-F9 serileri, kullandıkları işlemci ise mükemmel görsel show sunan S4 Oled akıllı telefonlarında kullandıkları işlemcileri panellerine entegre ettiler.

  Burda size tavsiyem, STW60 alın olur, sebebi madem film izleyeceksiniz Bluray merakınız var, Loş bir ortamda sinema keyfini yaşarsınız+Televizyon+Oyun olarakta geçerlidir.

  2 sene sonra ise zaten UHD serileri şuanki LcdLed paneller fiyatlarına inecektir yani, boş yere gereksiz paralarıda verirken çok iyi düşünmek gerekiyor, UHD serilerinin fiyatları limdiden 3000 Eurolara indi ve hızlı düşüş devam edecektir.

 155. Emrah dedi ki:

  Andy bey panasonic stw60 ın fiyatı pahalı geldi yaklaşık 3600 civarı bir fiyat.bu tvye yakın led tv yada plazmadan neyi önerirsiniz ? Full hd smart plazmadan yani stw 60 dan bluray belgesellerdede 1080 görüntüde ve 3d de led tv den iyi bir performans alabilirmiyim ? Rahatsız ettiğim içinde kusura bakmayın hocam..

 156. Emrah dedi ki:

  Ayrıca stw 60 da logo izi olurmu diğer yorumlara baktığımda logo izleri yazıyodu bu cihazın sıfırında böyle birşey olurmu ? Harici harddiskten 3d film yada normal bluray filmi usb den açtığımda 1080 p görüntü alıp bluray cd si gibi bir görüntü kalitesi alırmıyım çok çok teşşekkür ederim güzel bilgileriniz için hayırlı akşamlar.

 157. caner k. / ist dedi ki:

  andy bey, 55 stw 60 aldım. (İzleme mesafem 3 – 3,5 metre.) ilk fırsatta 10.2 gbps veya üzeri HDMI kablo alıcam. nette araştrdım. 40-50 tl civarı bulunabiliyor (yurtdışı sitelerinden tabi.)
  akım korumalı priz de alıcam.
  Ses ve receiver için biraz daha beklicem.
  birde yardımların için çok çok saol…

 158. andy1 dedi ki:

  Hayırlı olsun Güle Güle keyifle kullanın.

  Bahsettiğiniz mesafe için fazlası ile yeterli büyükte keyif alacaksınız.AVR sistemi acele etmeyin bu tür cihazlarda alırken biraz pahalı ama en iyisini almak en mantıklı yoldur.Diğer vcihazlarda yetersizlik kullandıkça kendini belli eder ve tekrar masraflar yapmak zorunda kalır İnsanlar.

  HDMI kablolarınızı alıp, HDMI-ARC üzerinden bağlantı yapın, servis geldiğinde full kurulum tüm bağlantılarınızı yaptırın.

  Tekrar Hayırlı olsun Güle Güle gülerek kullanın.

 159. andy1 dedi ki:

  Emrah Bey, Logo izleri hakkında detaylı yazım mevcuttur.

  Logo izi elbetteki olur, İnsanlar bunu panele bağlarlar yani panel yüzünden derler, hayır saçma sapan harici cihazlar, kötü kablolar Logo izleri için yeterlidir. Kaldıki Logo izleri sadece Plazmalara dair bir şey değil. LcdLed panellerde logo izi oluşabilir ve bu izler plazma panellerden çok daha kötü ve kalıcı olurlar, yani paneli tamamen kapasanızda fişinide çekseniz logo izi net olarak panelde görülür ve hiç bir çareside yoktur.

  Logo izini düşünmeyin ve panelin keyfini çıkarın, merak etmeyin kalızı izler oluşmaz.Oluşması için diğer yazımı okuyabilirsiniz.

  Harici diskten media palyer üzerinden görüntü lamanızı mutlaka tavsiye ediyorum. Media Player ile kullanın.Bu detaya aslında inanılmaz şaşırıyorum Türkiyede İnsanlar panele 3-5 bin lira veriyor ama bir media player almayı düşünemiyorlar, bu inanılmaz bir şey ve ben anlayamıyorum.

  Bana en fazla sorulan sorulardan biridir, en iyi panel hangisi, detayları belli cevabım net, Dünyada mükemmel panel diye birşey yoktur ve olmadı bundan sonrada olmayacak.

  Harici cihazlar panelin resim üretiminde en büyük destektir harici cihaz kalitesizsse panel isterse ZT60 olsun hiç ama hiç bir şey ifade etmez, 1000 liralık bir basit panelle aynı kalietede resim üretir, bazı detaylarda üstün olur hepsi budur.

  Media player üzerinden görüntü alırsanız net yazıyorum, evet indirdiğim film H264 HD ise alacağınız görüntü filmin rip kalitesine göre mükemmel panele yansıyacaktır tekarar yazıyorum media player üzerinden görüntü alınmak şartıyla. Alt yazı ve ses sorunlarınızda otomatik olarak ortadan kalkmış olur.

  Türkiyede forumları boş verin, bazen yorumları okuyorum İnsanların Cahilliklerine inanamıyorum, İnternet bağlantısını yapamıyor ki Panasonic bu konularda biraz sorunludur fakat elle girilen tüm ayarlarda sorun ortadan kalkar, yeni nesil serilerde bu sorun artık görülmüyor görülsede elle yeniden kurulumda internet keyfinide en üst seviyede ve sorunsuz yaşarsınız.

  Servis tabiki bu konuda inanılmaz bilgisizler, sitemde elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum. Kendimi meth etmiyorum ama servislerde sitemizden belli hatalar nasıl düzeltilir öğrenmiş oluyorlar.

 160. andy1 dedi ki:

  Emrah Bey,

  Türkiyede hangi ürünler satılıyor takip etmiyorum, çunki firmaların sacma satış uyanıklıklarından sıkıldım. Hangi ürüne rağbet varsa o ürün bir şekilde ya stoklarda olmuyor veya stoklar bitti-gelid zamlandı rezilliklerini görmekten cidden İnsan olarak utanıyorum.Böyle bir rezillik Dünyanın gelişmiş hiç bir Ülkesinde asla olmaz.

  Bu sebeble siz bütcenize uygun ve satışta olduğundan emin olduğunuz serileri yazın, yardımcı olmaya çalışırım.

 161. caner k. / ist dedi ki:

  andy, benim 55 STW 60 için bu kabloyu almayı düşünüyorum.
  ne dersin işimi görürmü?

  http://www.amazon.co.uk/Hama-1-5m-HDMI-Rotation-Cable/dp/B002GQSU44/ref=sr_1_24?s=electronics&ie=UTF8&qid=1384436760&sr=1-24&keywords=hama+hdmi+cable

 162. andy1 dedi ki:

  Caner Bey,

  1.3 kablo secimi yapmışsınız, yani panelinizle pekte uyumlu olmayacaktır. Bu sebeble ben size 3 farklı link ekledim 3 kabloda ferit desteklidir, bu tür kabloları almanız daha doğru olur.

  1.

  2.

  3. http://www.amazon.co.uk/ProClass-HDMI-Connecting-Cable-plug/dp/B007OAAV7G/ref=sr_1_23?s=electronics&ie=UTF8&qid=1384441402&sr=1-23&keywords=hama+hdmi+cable+1.4

 163. caner k./ İst dedi ki:

  andy bey,
  ilk ikisi çıkmamış ama ben üçüncüsü için benzer özellikten bir araştırma yaptım ve eklediğim şu adresteki ile aynı gibi geldi bana.
  http://www.dr.com.tr/elektronik/hama-hdm%C4%B1-14-ethernet-altin-uc-15m-hm83056//bilgisayar/cevre-birimleri/kablo-ve-baglantilar/urunno=0000000391591
  türkiyede ama fiyat çok ucuz
  bir göz atabilirmisiniz rica etsem…

 164. andy1 dedi ki:

  Caner Bey,

  Kablolara baktım genelde belli cihazlar için uygun seriler bunlar içinde Panelle full eşleşen seriler var fiyatları 200 lira civarında olarak gördüm.

  1. Belkin Prohd 1000 HDMI To HDMI 1.4
  2. Hama PS3 HDMI Kablo 1.4 Ethernet Altın Uç 2m HM.51877
  Bu iki ürün idare eder düzeyde daha doğrusu görebildiklerim arasında. Diğerleri satndart ve bunlar 3 metre üzeri kablolar pek tavsiye etmem.Sinyal kayıpları yaşarsınız ferrit desteği olan 2 kablo gördüm onların fiyatda yine 200 lira üzerinde.

 165. caner k. / ist dedi ki:

  andy bey,
  buna karar verdim.

  http://www.dr.com.tr/elektronik/hama-hdm%C4%B1-14-ethernet-altin-uc-15m-hm83056//bilgisayar/cevre-birimleri/kablo-ve-baglantilar/urunno=0000000391591

  hem ferrit desteği var.
  hem 10.2 gbps
  hem 42.49 tl
  hem 1.5 metre
  hem de ARC desteği var

  uygun mudur sence?

 166. andy1 dedi ki:

  Kesinlikle, bu tür kablolarda her zaman sorunsuz sinyal keyfini yaşarsınız. Hatta ucuz bir kablo ile deneyin net farkı çok ciddi şekilde göreceksiniz.

  Türkiyede halen bazıları özellikle fark etmez diye komik bir tuaf fikirlerini yazıyor.

  Oysaki doğru hdmi kablo ciddi bir farkıda beraberinde getirir, örnek ARC bağlantısı yaptığınızda, kalitesiz kablo ile doğru sinyal taşıayan kablonun inanılmaz bariz farkını görürsünüz.

  Hatta bu tür kablolarda, defalarca yazıyorum Logo izlerinde en büyük etkenlerden birisidir.

 167. emrah dedi ki:

  andy bey kusura bakmayın gene bir sorum olacak medya player derken bilgim yok malesef harici diskimizdeki h264 hd lik görüntüyü medya player cihazına takılarakmı izliycez ?harici diskimizden ayrı medya player cihazımı almamız gerekli ? yoksa harici diske gerek kalmadan sadece medya playermı almalıyız ? medya player harici diskin görevini yaparmı ? çünkü malum bluray film cdleri çok pahalı aydınlatırsanız çok sevinirim hayırlı akşamlar..

 168. andy1 dedi ki:

  Emrah Bey,

  Sizin vasıtanızla bir detyaıda konuşmuş oluyoruz.

  Paneller üzerinden film izlemek bana kimse darılmasın sadece cahillik. Panelin desteklediği görüntü ve ses formatları ile inidirilen film formatları %80 farklı oluyor, yani İnsanlar iyi kalitede görüntü aldıklarını sanıyorlar ve inanılmaz şekilde yanılıyorlar.

  Bu detayı 3 sene önce yazdım, dedimki panellerinizi harici medya playerlar ile kullanın, bu ispatlanmış bir teknolojidir.

  Meida Playerler artık gelişti, her türlü içeriğe MediaPlayer üzerinden erişebilirsiniz buna İnternette dahil. Harici disklerinizi isterse 4 TB olsun sorunsuz şekilde açarsınız, filmlerinizin desteklediği tüm ses formatlarını, HD kodlara ve formatları, alt yazıları, 3D görüntüleri ve 3D yazıları hiç bir sorun olmadan seyir ve ses keyfini yaşarsınız.

  Bunları verecek bir panel henüz yer yüzünde yok, yani paneller ussb disk destekleyebilir bu destek sadece belli formaları içerir ötesine geçmez geçmesi zaten imkansız çunki telif haklarına panel üreticileride uymak zorundadır.

  Media Player seçeneği çok fazla, tavsiyem Media player alırken, belli markaları tercih edin örnek ıvır zıvır bir sürü marka var, bunlar fason cihazlardır ve güncellemelerle bir süre sonrada asabınızı bozarlar.Bu tür cihazlardan uzak durun.

  Media palyer, detaylarını yazdım, media player disk görevi yapmaz ama komlike cihazlardan vaR. dİSK KULLANIMI DERKEN FİLM İZLEMEK AMAÇLI İSTİYORSANIZ YANİ dVD bLURAY ARŞİVİNİZ VARSA, bLURAY PLAYER EN UGUN SEÇİM OLUR, ZATEN FİYATLARIDA DEVAMLI DÜŞÜYOR.

  İnternet üzerinden film izliyorsanız, veya kendi çektiğiniz görüntüler var ise, harici diske aktarabilir, media player üzerinden izleyebilirsiniz.

  Genelde İnsanlar internet üzerinden yüksek çzöünürlüklü filmleri indiriyorlar bir film 60 GB olabiliyor veya daha üzerinde, Bluray ripler dememiz lazım veya 4K içerikleride bulmak mümkün artık. Elbetteki bu diskler mağazadan alındığında çok pahalı ve ciddi bir birikim gerekiyor.

  Diyelimki 100 tane Bluray film indirdiniz, toplamı her halde 2 TB yer tutar izndirdiğiniz filmin kalitesine göre yazıyorum.Bu filmleri panellerin %99 açmaz acanlarda ya ses olmaz yada belli sorunlar oluşur yani izlemek tek kelime ile zor ve sıkıcı bir sürectir Panelide inanılmaz şekilde zorlayacaktır, 3D formatlı film ise bu zorlama normal 100 kw tuketen panelin 400 kw tüketmesi demek olur.

  Media player burda devreye girer, harici diskinizi meida pakyere takarsınız, 4Tb dahi olsa anında acar ve tüm film, müzik, resim, Pc içeriğinize tek tuşla ulaşırsınız.Alt yazı sorunu çekmessiniz, alt yazılarda görülen FPS veya senkron sorunları dahi olsa media player üzerinden ayarlayabilir görüntü alt yazı eşlemesinide ortadan kaldırırsınız.

 169. Emrah dedi ki:

  Çok teşekkür ederim andy bey :)

 170. Levent Kıbrıs dedi ki:

  Andy Bey,

  bir kaç gündür sitenizi ve yazılarınızı okuyorum. 50 inç plazma tv almayı düşünüyorum.Tv yi dizi ve film amaçlı kullanmayı planlıyorum. Aynı zamanda da 3d ve smart özelliklerinden de taviz vermek istemiyorum.
  Tv ile birlikte ev sinema sistemini de tv ile birlikte almayı planlarken iki sistemin aynı marka olmasını böylelikle daha kullanışlı olması taraftarıyım.
  Bir iki haftadır bir çok site ve yorumu okumakla birlikte inanın şu an aklım çok karışmış durumda. Panasonic ile Samsung arasında gidip geliyorum. Panasonic plazma alırsam panasonic ses sisteminin samsung ses sistemine göre daha zayıf kalacağını düşünürken aklım bu seferde Samsunga kayıyor.
  Sizden ricam tv+ses sistemini panasonic mi yoksa samsung mu almam konusunda bana yol göstermeniz. Son olarak panasonic plazma derseniz onda da st-50, stw-60, vt-50, gt-50 arasında kalmış durumdayım. biliyorum bu konuda çok şeyler söylemişsiniz bir kez daha zahmet olmaz ise yukarıda yazdığım modelleri size göre iyi den kötüye doğru bir kez daha sıralarsanız çok mutlu olurum.
  teşekkür ederim.
  saygılarımla.

 171. andy1 dedi ki:

  Levent Bey,

  Panel+Ses sistemi Panasonic için geçerli, panasonic kendi ürünlerinde paylaşımı sevmeyen firmadır daha doğrusu tüm Japonların tarzıdır, yani panel alırken harici her cihazda aynı marka olmazsa bir takım sorunlar yaşanabiliyor.

  Samsung Plazmalarda bu sorun yok, hatta AVR cihaz alıp keyfinize bakabilirsiniz, F8500 fazlası ile keyif alacağınız serilerden en iyilerden bir tanesidir.

  Panasonic serilerinde Panasonic 5 yani 50 serilerini bu saatten sonra almanızı tavsiye etmem, yeni serilerden yana kullananın tercihinizi 6 serileri en doğru seçim olacaktır. Butceniz için uygunsada VT60 en ideal ve kesinlikle en sorunsuz seyir zevkini verecek serilerin Dünya çapında ilk sıradadır, sonrasında F8500 koyabiliriz.

 172. andy1 dedi ki:

  Bunu gecen sene yazmıştım:) Vestelin teknolojisini Türkiye inanılmayacak şekilde hafife alıyor. Vestel aslında Türkiye için gerçekten Avrupanın en büyük teknolojisi demek manasına geliyor.

  Arçelik yada diğer firmaların hepsi hikaye, %100 fason üreten firmalar, sadece Vestel inanılmaz teknolojiyi Türkiyeyi bırakın Avrupanın tek lider firması.

 173. Barış istanbul dedi ki:

  Bugün teshirde 50st50 ve 55st50 yanyanaydı. 50 inch olanin isigi bariz sekilde daha dusuktu ayni goruntude. Plazmalarin buyuk ekranda daha iyi performans verdigini 32 inch uretilmedigini okumustum. Diyecegim o ki teshirde gordugum fark bununla ilgili midir yoksa sadece ayarlari mi farklidir 2 tv nin. 50stw60 almayi planliyorum da. Yoksa 55 inch mi almak gerek sizce.

 174. andy1 dedi ki:

  Barış ber bahsettiğiniz fark sadece ayarlarla alkalıdır, paneller arasında görüntü olarak fark yok. 32 inc uretilmemesinin sebebi Plazmaların üretimleri Lcdled ürünlere göre daha zordur ve belli buyukluklerde üretilirler yani diğer Lced ürünler gibi fazla seçim olanağı yoktur.

  Yeriniz ve butceniz musaitse 50 üzeri kesinlikle en ideal seçim olur, 50 inc panel en fazla 1 hafta sonra daha buyuk ekran almadığınız için pişman olursunuz.

 175. Barış İstanbul dedi ki:

  Teşekkür ederim. Tv ile ilgili bütçemi arttırmaya karar verdim 2 fiyasko tv denemesinden sonra. Tv ye çok para vermeyelim diyen eşim bile kanaat getirdi. Şubat gibi almayı planlıyorum. Samsung plazma 64f8500 sizce panasonic yeteneklerine ve kalitesine sahip mi. Onun seviyesinde olan 65vt60 10 bin tl civarında. f8500 ise 6000 tl. Aslında 55 inch i yeterli buluyorum. Fakat birkere aliyim tam olsun düşüncesi belirmeye başladı kafamda. . stw60 beni bu konuda tatmin eder mi emin değilim. F8500 ün bir artısı gündüz yansıma panasonic den daha azmış diyorlar filtresi sayesinde.
  64 inch olduğu için değil daha kaliteli paneller olabileceği için f8500 e yöneldim. Malum ülkemizde 55 inch yok vt60 ve f8500. Yine aklımda sorular :)

 176. andy1 dedi ki:

  Barış Bey,

  Eşiniz çok haklı panele para vermek gerçek manada boş bir yatırımdır, en fazla 2 senelik bir keyif sunabilir bu en maksimum süredir. Şöyle düşünürseniz VT60 alırsanız senelik 5.000 lira bir bedel ödeyeceksiniz, iki sene sonra mutlaka farklı bir panel arayışına girersiniz.

  Bu düşünce tarzını Türkiyeye pazarlamacılar çok iyi yerleştirmiş, Pioneer Kuro Efsane saçmalığını halen konuşan komik İnsanlarla dolu bir Ülke Türkiye ve malesef bu Antika serileri halen 10 bin liralara satmaya çalılanlarda var.

  Net yazıyorum bugün bana Pioneer Kuro 1 lira deseler alamam çok net yazıyorum abartıda yapmıyorum, teknolojide bugüne bakarım, geçmişe dönük Efsane konuşanları ciddiye sakın almayın.

  Ssmsung F8500 mutlaka tavsiye ederim, VT60 evet kesinlikle çok iyi bir panel fakat devrini doldurmuştur, üreticisi artık destek vermeyecektir yani 1 değil 10 defa düşünmelisiniz. Alınabilir fakat 4.000 Euro butcenizi zorlamıyorsa VT60 seriside almayın ZT60 alın.

  Samsung F8500 serilerinde devamlı güncelleştirme sunacaktır yani önümüzdeki senede panel üzerinde güncel yazılımları edinebilirsiniz, Panasonic serilerinde ise yani Plazmalarda bu zordur hatta imkansız, Panasonic standart panellerde dahi guncellemeyi en sopn noktada yapan üreticilerden biridir.

  Konu uzuyor fakat Japonlar bu sebeble artık Avrupada ve Amerikada ciddi olarak tercih edilmiyorlar, bakın Sharp 70 incleri 1500 Eurodan satıyor alan yok, tek sebebi yetersiz destekleridir.

  Samsung LG Türkiyede sorunlu firma olarak bilinir ama şuan için kesinlikle Japonlardan çok daha iyi destek sunan iki firmadır.

  F8500 alın geri kalan paranızıda harici cihazlara verin, gerçek ev sinema keyfini yaşayın, panelden sıkılırsınız ama harici cihazlarınız yeni alacağınız panelle uyumlu olacaktır. Panasonicte ise bu şansınız olmayacak.

 177. ahmet ercan dedi ki:

  andy hocam merhabalar,
  bi sorum olucaktı
  yaklasık 2 ay oluyo galiba st60 modelini almıştım haberiniz vardı zaten.
  arada bir tv reset atıyor nedeni neden olabilir acaba,

 178. ahmet ercan dedi ki:

  cözdüm hocam tamamdır, harici harddisk takılı kalmıs acık sekilde ondan dolayı yapıyormus simdi düzeldi . teşekkürler :)

 179. andy1 dedi ki:

  Sizin adınıza sevindim.Geçmiş olsun.

 180. andy1 dedi ki:

  Bir çok sebebi olabilir, büyük ihtimal ilkemci kaynaklı bir sorundur. Servis çağırın ihmal etmeyin.

 181. KEMAL KARA dedi ki:

  mERHABA
  Samsung PS-51F4900 e dair bilgi almak istiyordum ama blog düzeni o kadar kötü ki aradığımı bulamadım.
  1) hd ready olduğu için Samsung PS-51F4900, sd yayınları full hd olan LG 50PH670S den daha mı güzel gösterir?
  2) 5 tane hd yayın yapan Türk kanalları nı Lg mi yoksa samsung mu daha iyi gösterir? Sonuçta bu yayınlar tam full hd değil bildiğim kadarıyla.Bu durumda Lg çözünürlüğü yükseltirken samsung düşürmek durumunda kalacak. Sanki Lg nin işi daha zor gibi
  3) buzzing sorunu ile karşılaşma olasılığı hangisinde daha yuksek?
  4) Hangisini elektriği daha az yakar ortalamada?
  5) İnternetten tv alıp, 1 hafta sonra kullandıktan sonra ambalajına zarar vermeden iade etme hakkım var mı kanuna göre yoksa kutuyu açınca iade hakkı ortadan kalkıyor mu?
  Vereceğiniz cevaplar için teşekkürler.

 182. andy1 dedi ki:

  Kemal Bey,

  HD ready belli özellikleri kısıtlı panellerdir daha doğrusu ekonomik seriler fakat Türkiye şartlarında kesinlikle resim kalitesinden fazlası iel memnun olacağınız performans sunar, şuan zaten Full Hd yayın yok.

  Dahamı güzel gösterir sonuzun cevabı kullandığınız hd receviere görede değerlendirmek gerekir, şu kadarını söyleyebilirim her iki paneldende keyif alırsınız. Full hd ibaresi sadece kanllar için geçerli değildir dediğim gibi şuan Ao80p yayın yapan bir kanal Dünyada yok, Amerika, Japonya ve Kore haric onlarda UHD paneller üzerinden destek veriyorlar. Full hd görüntüleri internet üzerinden veya bluray ile izleyebilirsiniz bir çok seçenek mevcuttur.

  Buzzing sorunu tamamen şans işidir, hiç bir panel için kesinlikle olmaz denilemez her panel için belli oranda riskler vardır kısaca şan işidir.

  İnternet üzerinden satışlar için Türkiye tüketici kanunlarına bakmalısınız, bu konuda birşey diyemem fakat söylediğiniz tarzda bir yaklaşımı firmalar kabul etmez, panellerde soprun çıkmadığı müddetce.

 183. KEMAL KARA dedi ki:

  Andy Kardeş maalesef verdiğin cevaplar bana pek yardımcı olmadı.Turkiye de yaşadığım için sadece 5 tane hd Turk kanalı var bildiğim kadarıyla. Bunlarda ya 1080i ya da 720p yayın yapıyorlar.Netten full hd film ya da blue ray izlemeyeceğim çünkü blue ray pahalı ve net bağlantım blue ray indirmeye müsait değil.En fazla 720p film, netten düşük kalite dizi, 5 tane hd Turk kanalı ve sd yayın izleyeceğim. Samsung ve Lg de aynı kalitede receiver kullandığımda
  1) hd ready olduğu için Samsung PS-51F4900, sd yayınları full hd olan LG 50PH670S den daha mı güzel gösterir?
  2) 5 tane hd yayın yapan Türk kanalları nı Lg mi yoksa samsung mu daha iyi gösterir? Sonuçta bu yayınlar tam full hd değil bildiğim kadarıyla.Bu durumda Lg çözünürlüğü yükseltirken samsung düşürmek durumunda kalacak. Sanki Lg nin işi daha zor gibi
  Diğer sorularda yardımcı olamayacağınızı görüyorum.TeKrar teşekkürler

 184. andy1 dedi ki:

  Kemal Bey,

  Sorularınız cidden enteresan, size yardımcı olmaya çalışıyorum. 5 tane HD kanal olması h,iç bir önem içermiyor, panelin performansı önemli, Hd ready paneller ekonomik serilerdir yani alt seriler, LG PH670 ise üst seridir, hangisi iyi gösterir cümlenize cevabım çok net, kullandığınız hd recevier + panel eşleşmesidir!

  Şimdi size VT60-WT50-F8500 alın diyebilirim, evinizdeki hd recevier yetersizse, buraya tekrar gelip beni kandırdın diyebilirsiniz.

  Üreticilerin birşey düşürmesi gerekmiyor Kemal bey, üreticiler her bütceye göre seriler çıkarırlar, siz HD READY beğenirsiniz, Komşunuz Full Hd olsun der, parası olan komşunuzda UHD panel ister, yani ne kadar butceniz varsa ona göre teknoloji demek lazım.

  LG veya Samsung hd reday veya full hd, aynı oranda görüntü kalitesi sunacaktır. Sonuçta Bluray kullanmayacaksınız, İnternet üzerinden yayınları izlemeyeckseniz en ideal seçin HD ready paneldir.

  Bu sebeble tavsiyem, Samsung 4900 alın hem daha ucuz hemde sadece bir panel istediğinizden size cok daha uygun SD kalitesi sunacaktır.

 185. y.sin dedi ki:

  panasonic p50st50 modelini nerede bulabiliriz istanbulda netten baktım satan hiç yok gibi bulamadım da

 186. andy1 dedi ki:

  Eski seri olduğu için bulmanız zordur fakat araştırırsanız belli firmalardan ara satışlar belki bulabilirsiniz.

 187. merhaba Andy1,
  2 televizyon arasında kaldım,panasonic stw60 ve samsung 46 f 8000,çoğunlukla tv ve film için kullanıcam
  asıl amacım 50vt50 almak idi fakat kapalı kutu bulmak mümkün değil,panasonic 50 st60 serilerininde Türkiye de pahalı satıldığını düşünüyorum ama görüntü kaliteside malum ayrıca plasmalardaki kronik sorunlarda kafamı klarıştırıyor,2 sene önce babama 42 GW 30 modelini aldık herhangibir sorun olmadan kullanıyor bende bu kadar şanslı olabilirmiyim bilmiyorum bir yandanda f8000 modeli gerçekten iyi görüntü kalitesi üst düzey ama çok hassas ve kırılganmış gibi geliyor ve servisi sıkıntılı duvara monte ettirmeyi düşünüyorum 5 yaşında oğlum var sizden ricam hangi tv yi seçersem daha iyi bir tercih olur .
  saygılar,
  Hakan Güloğlu
  Antalya

 188. andy1 dedi ki:

  Hakan Bey,

  Evladınızı Allah huzurla büyütmek nasip ettim. STW60 vs F8000 kıyaslamasında F8000 bir adım önde olan panel, dediğiniz gibi bazı detay hatalara sahip olan panel alma şansınız Panasonic serisine göre daha fazla. Buzzing şuan görülen detaylar görüntü kalitesi olarak oldukça iyi.

  Kullanım olarak her iki panelde en az 5 sene ve üzeri size başka bir paneli aratmaz.

  Duvara monte ettirecekseniz, duvarla panel arası en az 10 cm olmalı ve hava akımı mutlaka olmak zorunda. Askı aparatı mutlaka onaylanmış bir firmanın üretimi olsun, metak önemlidir, monte edilirken montaj sırasında vida askı sorunsuz eşleşmeli yani zorla videlanıyorsa sakın izin vermeyin. Panel duvarda kaldıkça sorun çıkarmaz ama duvardan çıkarıp farklı bir yere alındığında çatlama veya panel pixsel ölümleri gerçekleşebilir.

  Servisler önemsiz derler sakın ciddiye almayın.

  Saygılar

 189. Ahmet Yenilmez Istanbul dedi ki:

  Sevgili Andy Usta,

  Evdeki Panasonic 42pv7fden çok memnunum ama çocuk üzerini çizdi. Değiştirme zamanı geldi.
  Kesinlikle yine plazma almak istiyorum. Ama okudukça kafam karıştı. Kullanım amacım;
  1. Film tutkunuyum. Philips media player üzerinden 720-1080 filmler
  2. digiturk HD kutu ile SD/HD kanallar

  Panel konusunda ise aşağıdakilerden hangisini almalıyım?
  1. P50STW60
  2. LG 50PH670S veya LG 50PM6700
  4. 50F8500 Maalesef TR de yok. Gelirmi bilinmez.3-4 ay beklenebilir.
  5.Samsung PS-51F5570

 190. andy1 dedi ki:

  Sayın Ahmet Yenilmez,

  İstediğiniz özellikler için 4 panelde yeterlidir, PH670 ile PM6700 arasında fazla bir fark yok, PH670 tercih edilebilir fiyat olarakta ucuz.

  STW60 daha önceden apnasonic kullandığınız için farklı panellerden alacağınız görüntüyü yadırgamama olasılığınız var tercih edebilirsiniz, F5500 Aynı şekilde keyif alacağınız bir seridir. Fakat PH670-STW60 ayrı tutmak gerekir.

  Samsung F8500 ise Türkiyede satışı olmamasının farklı nedenleri olabilir, firmaların ellerindeki stoklara göre değişiyor, mutlaka stoklarda vardır fakat mağazalara verilmesi belli bir sürec alabilir örnek yaz ortası veya yaz sonu gibi oldukça fazla piyasalara sürülebilir.

 191. Andy 1 merhaba,öncelikle teşekkür ediyorum,Allah razı olsun
  tercihimi yaptım ve Panasonic 50 stw60 modelini aldım,Tercih sebebim daha büyük ekranı olması,sağlamlığı ve digitürk hd ıq 1 yıllık ücretsiz hediyesidir,kurulum için gelen yetkili servis yoğunluğundan dolayı başka bir eleman gönderdi ve gelen şahıs televizyondan hiç anlamayan biriydi.Ben söyledim ve kurulumu duvara berber yaptık neyseki panelde bir sorun yoktu.görüntü kalitesi çok iyi karanlıkta tv izlediğimi için çok memnunum,tvnin ayarlarını daha değiştirmedim ancak hareketli görüntülerde bulanıklaşma ve titreme var gibi bunun sebebi ne olabilir,birde görüntü ayarlarını verebilirseniz memun olurum.
  saygılar,

 192. andy1 dedi ki:

  Sayın HAKAN GÜLOĞLU ,

  Güle Güle Keyifle eskitin tvnizi.

  Son dönelerde LG ve Samsung Plazmaları yazdığım için tepkiler alıyordum hatta birileri çıkıp LG neden meth ediyorsun Panasonic varkende diyebildiler.

  Şunu yazmıştım yazımıda internetten bulabilirsiniz, gecen yılın ST59 serisi özellikle hareketli görüntülerde daha iyi performansa sahipti, bugünse nerdeyse yarı fiyatına sahip LG PH670 hareketli görüntülerde yine daha iyi performans sunuyor. STW60 en iyi tarafı siyah renk üretimi.

  Sorunuza gelirsem, panel ayarlarından P-NR özelliğni kontrol edin görüntüye göre P-NR seviyesini en iyi bulduğunuz ayrada bırakın, örnek kapalı-açık-miniumum v.s, problem aynı şekilde devam ediyorsa, paneli fabrika ayarlarına getirin ve tamamen kapayın.

  Paneli açtığınızda kurulum yapın, ve güncelleme taratması yaptırın bu guncelleme her hangi bir yazılım için değil sadece panelin, sizin bağladığınız harici kablo, cihazlarla eşleşmesidir, guncelleme bitikten sonra paneli tamamen kapayın yeniden açın. ilk bağlantı olarak hdmi-arc girişinden kablonuzu takın, görüntü çok daha sorunsuz olacaktır.

  İsterseniz fabrika ayarlarına döndürmedende tarifimi uygulayabilirsiniz. HDMI kablonuzdan emin olmayı unutmayın.

 193. memur.giresun dedi ki:

  Paylaşımlarınızdan dolayı teş.ler.bulunduğum yer itibariyle her paneli göremiyorum.f8500 lcd ve w905 lcd yakin fiyatta.5500 civarı.ilk tercih ne olabilir

 194. memur.giresun dedi ki:

  55 olanları

 195. Erdem Antalya dedi ki:

  Merhaba Andy1 bey arkadaşımızın yaşadığı sorun Tipik Digitürk sorunu Genelde Digitürk kullanıcıları bu sorunu yaşar Saygılarımla

 196. andy1 dedi ki:

  Sayın memur.giresun,

  İki panel yazmışsınız her ikiside Amiral serisi yani üst seviye seriler, fiyatlarıda ortada!

  Kendi fikrimi yazmak isterim, 65 inc panel kullanırım bu detayı neden veriyorum çunki Avrupada ucuz Türkiyede şuan fiyatı 10 Bin lira civarı, Türkiyedeki fiyatta olsaydı asla almazdım hatta almayıda düşünmezdim, panellerde tek bir detaya bakarım görüntü kalitesi!

  Yer yüzünde mükemmel resim üretebilen bir panel yok ve olmasıda imkansız, ortalama 2000 Euro bir paradan bahsediyorsunuz oysaki bunun yarı fiyatına aynı ebatta bir paneli alabilirsiniz hatta daha büyük ebatta olanını.

  Türkiyede İnsanlar inanılmaz hatalı bir panel anlayışına sahip!

  Bugün ZT60 serisini alsanız dahi süper harika görüntü alacağını sanan %99 yanılır, Veya Samsung F9 serisi fakat İnsanlar sanıyorki ne kadar pahalı ise o kadar süper görüntü alacaklar.

  Harici cihazlarınız, kablolarınız, voltaj kaliteniz sorunlu ise ZT60 alacağınız görüntü ile en ucuza seriden alacağınız görüntü farakı ancak %10 seviyesinde olur.

  F8500 vs W905 kıyaslamasında tarışmasız F8500 performans olarak daha iyi bir görüntü keyfi sunacaktır.

 197. levvo dedi ki:

  merhabalar, ayrıntılı analiz için teşekkürler. birçok sitede yılın en çok önerilen televizyonu bu. benim merak ettiğim, hdd kayıt. panasonic’in sitesinde kayıt yoktur diyor, bir sitede ise şu bilgi var:
  “One final connection-related feature we must mention is video recording to HDD via the USB sockets. As we’ve noted with other reviews of current Panasonic TVs, this recording ability is limited in that you can only watch what you’ve recorded from the HD tuners on the same TV you recorded it on. Plus you are severely restricted over which USB HDDs to use; only Buffalo’s JustStore Desktop HD-EU2-UK series are confirmed to work.”
  bu, önem verdiğim bir özellik. niye böyle kısıtladıklarını anlamadım. sizin bu konuda bir bilginiz var mı, ya da kayıtla ilgili ne önerirsiniz?

 198. Ahmet Yenilmez Istanbul dedi ki:

  Sevgili Andy,

  Kararsızlığım hala devam ediyor. Kendimi bir türlü ikna edemiyorum model konusunda.
  Konu şu ki film ve TV bizde bir hobi. Bu yüzden de hem TV yi hemde diğer komponentleri kaliteli almak istiyorum. Kafamdaki iki modelde;
  1.50STW60
  2.50PH670
  Ne dersiniz?

  Aslında VT60 serisi istiyorum ama sadece 64 inc var TR de. Benim ise 50 yada maksimum 55 inc almam gerkeiyor oda küçük oldugundan. Tabii fiyatı da uçuk 64ün.

 199. andy1 dedi ki:

  Sayın Ahmet Yenilmez,

  Butcenizi zorlamadan panel seçimi yapmak en doğru karardır, STW60 alabilirsiniz, veya Samsung F8000 veya F7000 serilerinide tercih edebilirsiniz.

  VT60 Türkiyede Panasonic sanıyorum farklı sorunlar yaşıyor ve Distribütörlük anlaşmaları olmasa panel dahi girmeyeceklerini düşünüyorum, Türkiye fiyatları gerçekten çok yüksek, üretici ürün giriyor fakat bu ürünleri satmak zor, Türkiyede İnsanların gelir durumu ortada Avrupada VT60 Üniversite öğrencisi zorlanmadan alırken, Türkiyede bu durum imkansız hale geliyor.

 200. andy1 dedi ki:

  Sayın levvo,

  Menuden kurulum ve usb cihazlarını göreceksiniz, burda bir detay var hdd bicimlendirilmiş olması gerekli bunu panel üzerindende yapabilirsiniz.

  USB2 girişinden hdd bağlayın, sonrasında menu ekranından, istediğiniz ayara gelin, sonrasında kanalı seçin ve kaydet tuşuna basın, bu sadece digital yayınlar için geçrlidir, satadart analog yayınlarda kayıt yapamazsınız.

 201. levvo dedi ki:

  çok teşekkürler. muhtemelen panasonic’çiler de sizin kadar bilmiyordur. teknik özelliklerde hdd pvr kayıt yok deyip geçmişler. bir de kaydedilen video sadece bu televizyonda mı izlenebiliyor? alıntıladığım sitede öyle yazmışlar.

 202. andy1 dedi ki:

  Sayın levvo,

  Panel üzerinde kendinizin ayarlayacağı özel disk formatı var uani bicimlendirme, sadece televizyon değil media player üzerinden izlemek mümkün, burda bir detay var panasonic telif hakları kuralları gereği bazı kısıtlamaları getirmiş bu sebeble bazı videolar açılmayabilir.

  Bazı detayları yazmıyorum, özel şifrelemelerle bu kısıtlı özellikler kırılabiliyor, tabiki her hangi bir sorunda servis dışı olarak işlem görüyor.

 203. Ahmet Yenilmez Istanbul dedi ki:

  Sayın Andy,

  Verdiğiniz tavsiyede STW 60 alabilirisniz yada F8000 ve F7000 de alabilirsiniz demişsiniz.
  Burada F8000/F7000 olarak bahsettiğiniz plazma mıdır yoksa LED mi?
  Plazma ise TR de o seri plazma göremiyorum?
  LED ise, her zaman sinema keyfinde plazma daha iyidir bilirdik, o zaman bu F8000 LED plazma ile yarışır mı demek oluyor?

  kusura bakmayın cok soru soruyorum. sizin yorumlarınız her zaman cok değerli.

 204. andy1 dedi ki:

  Sayın Ahmet Yenilmez ,

  Samsung F8000-F8500 serileri Led olarak şuan tartışmasız en iyi panellerdir, hem grafik işlemcisi hemde Jaggies özelliği ile SD yayınlarda dahil HD recevier kalitesi vasat dahi olsa üst düzeyde görüntü kaeyfini alırsınız.

  Plazma serileri ise Türkiyede bilmiyorum bir çok üretici Türkiyeye artık belli seriler dışında ürün girmiyorlar, aslında sebeb firmaların yüksek kar oranları ile alakalı, firma Avrupada 600 Euroya sattığı paneli Türkiyede üstelik gelir seviyesi Avrupanın ücte biri olan bir Ülkede 1000 euroya satılmasını bekliyor, böyle oluncada firmalar artık ürün girmemeye başladılar.

 205. Ali Antalya dedi ki:

  Selamlar Andy Bey,
  Yazilariniz harika, benim gibi amatorlere gore cok acik ve bilgilendirici, tesekkurler.
  Kisaca derdime geceyim;
  LED ve Plazma arasinda kaldim, Tv’yi 2,5-3,5 metre araliginda izleyecegim. Tv’nin karsisinda yerden tavana kadar devasal pencereler var (her ne kadar cogunlukla gece kullanacak olsam da haftasonu keyifleri icin can sikici olabilir). Oyun oynamam, futbol da izlemem. Sinema keyfi icin kullanacagim, kaliteli sonuc vermese browser uzerinden diziler (tembellik iste, yukleme ile ugrasmamayi dusunuyorum cok kotu sonuc almazsam), youtube’tan cesitli videolar icin kullanacagim. Pek bilgim yok bu konuda, cesitli forumlardan edindigim bilgilere gore hangi urunu neden secmek istedigimi belirttim asagida, yanlisim varsa duzeltin lutfen
  42STW60 2400 TL, tercih sebebi: Yansima konusunda diger plazmalara gore daha iyi olmasi, tatmin edici daha gercek renkler, gozu yormayan resimler ve gercek sinema keyfi, resmin panel uzerinde kalmasi, (odayi aydinlatmak icin kullanmak istemiyorum :)), izleme mesafesi nedeni ile alabilecegim en kucuk plazma. LG PH670S minimum 50″. Plazmalarin gozu yormamasi 2metreden dahi izlenebilecegi konusuna pek guvenemedim.
  LG 50PH670S 1700 TL, tercih sebebi: Fiyati ile kiyaslayinca Panasonic ile aradaki fiyat farkina daha iyi bir media player ya da sinema sistemi alinabilir. Panasonic alirsam iyi cevre birimlerine butcem kalmayacak. Plazma secmek istememde yukarida Panasonic icin yazdigim genel ozellikler LG icin de gecerli (gozu yormamasi vs.)
  LG 42LA660S 2000TL, tercih sebebi: Panasonic e gore uygun fiyati, cevre birimlerine daha fazla butce ayirabilirim, boyutu izleme mesafem icin iyi, yansima olmamasi, 3D pasif gozlukler, gozu daha az yordugu ve aktif gozluklerin neden oldugu bas agrisi vs olmadigi soyleniyor (Panasonic magazada denerken 3D rahatsiz etti, tahminimce gozlukte sorun vardi magaza gorevlisi kabul etmese de. Cunku abartili sekilde rahatsiz edici bir 3D deneyimi oldu ki Panasonic eminim bundan iyisini yapiyordur)
  Bu uc TV arasinda kaldim, Hala bir karara varamadim.
  Bunlara ek olarak da Teledunya, Tivibu, Digiturk, D Smart arasindan hangisini secmeliyim? Yukarida belirttigim gibi bir kullanicinin minimum hangi hizda internete ihtiyaci olur? Tivibu bulundugum semtte 8 mbit e kadar hiz saglayabiliyor ornegin. Bu Tv deneyimimi olumsuz etkiler mi?
  Bu kadar uzun sorular icin kusura bakmayin, amatorluk. Umarim cevaplamak icin vaktiniz olur. Simdiden cok tesekkur ederim.

 206. andy1 dedi ki:

  Sayın Ali Antalya,

  LcdLed vs Plasma kıyaslaması yapılmasının en doğal nedeni renk değerlerinin ve kontrast değerlerinin çok daha doğal görünüm sunmasıdır. Televizyon tutkumları için Plazma tercih edilmesi daha doğrudur fakat sizin gibi harici medya ağırlıklı izlenecekse LcdLed ürünler tercih edilebilir.

  Üç serisi yazdığınız için tercih sıralaması daha basit olur, 1.STW60 2.PH670. LG 6 serisi lcdledleri içinse faklı serileri bakmanız daha doğru olur. Plazma izleme mesafesi 2 metre 50 inc çok rahatlıkla izlenebilir bu cümleyi aslında söyleyende bendim, göz yormama sebebi yine doğal kontrast ve parlaklık değerleridir. Örnek gece veya loş ortdamda sadece panelin görüntüsünü izlersiniz, LcdlEd panelde ise tüm evin içinde ışık yansımaları oluşacaktır.

  3D konusunda haklısınız aktif 3D gözlüklerde konu değişiyor, göz sorunu var ise mutlaka bir göz doktoruna gitmekte fayda var dinlendirici gözlükle izlenebilir, İnsanlar bazen kendilerinde olan göz yorgunluğu veya sorununu kabullenmek istemez, oysaki Panel üreticileri bu konuda çok ciddi bir uyrada verirler, göz doktorunuza danışın!

  Teledünya konusunda kısa yorum yapmak isterim, Türkiyede izne geldiğimde Arkadaşımın evinde vardı daha doğrusu görüntü kalitesi dikkatimi cekti, şuan Avrupanın en iyi yayaın yapan kanallarından en iyi görüntü sunan firmalarla aynı.Özellikle HD ve SD yayınları fazlası ile iyi ve sorunsuz. Dsmart ve Digiturk kıyaslamasında Teledünya daha iyi diyebiliriz.

  İnternet bağlantı hızı 8mbit yeterlidir, SD yayınlarda 3 mbit HD yayınlarda 4-5 mbite sorunsuz ve kesintisiz keyif verecektir.

 207. Ali Antalya dedi ki:

  Cok tsk ederim Andy,
  Panasonic konusunda, plazmadan artik vazgecti sanirim, son uretimleri de durdurdu ya da durduracak birkac aya yanlis bilmiyorsam ve sehir efsanesi degilse. Ilerleyen zamanlarda teknik destek konusunda ya da garanti konusunda herhangi bir dezavantaji olabilir mi bunun? Yazilim guncelleme vs. gibi.
  Plazmada, yansima konusunda cok sorun yasar miyim gunduz kullaniminda, yoksa bu fazla detayci olan kisilerin biraz abartisi da olabilir mi?
  Ayrica LGde Led icin 6 serisi yerine neden baska serilere yonelmeliyim, oneriniz var mi hangi seri olabilecegi ile ilgili?

 208. andy1 dedi ki:

  Sayın Ali Antalya,

  Panasonic 2014 sonuna kadar Plazmada devam edecek, fakat servis ve garanti konusunsa aynı prosedur son panelin üretiminin süresi boyunca devam eder. Yansıma panel direkt karşıdan gün ışığı almıyorsa sorusnuz izlersiniz, aslında lcdled ürünler içinde geçerli direkt karşıdan gelen gün ışığı panel izleme kalitesini düşürür. Yansıma İnsanlar buyuk ihtimalle kapalıyken değelendiriyor, panel kapalı iken füme ayna kadar parlaktır yani net şekilde parlak yansıtıcı bir yüzeye sahip.

  Size net detay vermek isterim ki merak eden Arkadaşlarda en azından bilgilenir, Temmeuz ayını düşünün tam güneş öğlen vakti evin içinde, panel cama bakmıyor ve seyir keyfinde en ufak bir kayıp olmaz. Tüm renkler ve kontrast full seyir keyfi yaşatmaya devam eder. Net olarak buna emin olabilirsiniz. Kapalı iken gece veya gündüz yansıma belirgindir. Aynı ortamda LcdLed panelde olsa biraz güneş ışığı alması görüntü kalitesininde düşmesine sebeb olur. Sanıyorum İnsanlar kapalı ikende mat görüntü olsun istiyor, açıkcası bu tür detaylar beni pek ilgilendirmiyor panelin performansı önemlidir.

  Türkiyede inanın şuan hangi seriler satılıyor takip etmiyorum, siz bulduklarınızı yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

 209. Ali Antalya dedi ki:

  Sayin Andy1,
  Yani Panasonic yazılım destegini 2014 ten sonra deam ettirmez diyorsunuz. En azından 3-4 yil daha yazilima, guncellemelere vb. katki saglamaya devam eder diye dusunmustum.
  42LA660S (2100TL) disinda 42LA740S (2450 TL) ve 42LA860V(2500 TL) Led modelleri var. Bu fiyatlara cikinca zaten STW60 alirim ama onun da uretiminin bitmesi kurcaliyor kafami.

 210. Ahmet Yenilmez Istanbul dedi ki:

  Merhaba Sayın Andy,
  Buralardaki araştırmalarımdan sonra mağazalardagörüntüleri inceledim. Ve panasonic STW60 ın görüntüsünü beğendim. Kullanım alanlarım;
  1. Philips Media Player dan film
  2. Digiturk HD kutu

  Doğrudan TV ye bağlayıp kullanabilirim. Ama bazı arkadaşlarımın Amfi (A/V reciever) kullandığını gördüm.
  1. Amfi Ne için gereklidir?
  2. Görüntü kalitesine etkisi ne kadardır?

  Tşkler

 211. andy1 dedi ki:

  Sayın Ahmet Yenilmez,

  Harici cihazlarınızı panel bağlayabilirsiniz, her hangi bir sorun veya uyumsuzluk olmayacaktır.

  Bahsettiğiniz Anfi daha doğrusu AV sistemler tercih edilebilir bu sistemlerin en buyuk özellikleri AV cihaz üzerinden tüm desteği almaktır, AVR cihazlarda hepsinde değil upscale yapabilmeleri görüntü ve ses kalitesinde bariz bir iyileşme yapar. Bu sistemlerin ortlama fiyatı 2000 lira ve üzeridir. Yada daha düz AV cihazlarda tercih edebilirsiniz, oyun konsolu,ses sistemleri,panel media player bağlayabilirsiniz, burda amaç sorunsuz şekilde doğru sinyali ve kodek eşleşmelerini üst seviyede alabilmektir.

  Görüntü kalitesine etkisi olan serilerin fiyatları sanırım Türkiyede 2000 lira ve üzeri, görüntü kalitesine etkisi %10-20 kadar belli bir iyileşme olabilir, daha üst seriler var ki bunların fiyatı ortlama 5000 liranın üzerindedir bu cihazlarda görüntü iyileşmesi kalibrasyon değerleride dahi %60 seviyesinde olur.

 212. andy1 dedi ki:

  Sayın Ali Antalya,

  Sanıyorum yanlış anlamışsınız Panasonic Plazma serilerinin garantisi ve ürün desteği son üretilen panelin kullanım süresi bitene kadar bu destek devam eder buda ortlama 20 Sene bir zamana eş değerdir.
  Panasonic guncellemeleri elbettki devam edecek, Panasonic bunu yapmaması imkansız mecburlar yapmaya biz üretimiğ bitirdik diye birşey söz konusu değil. Her türlü servis, yedek parçai kısa firmanın full garanti desteği devam edecek.

 213. Ahmet yenilmez dedi ki:

  Merhaba,

  Panasonic TR de tüketici ürünleri satmayacağını açıkladı. Yani TV de satmayacak artık.
  Ve bende tam panasonic Tv alma arifesindeydim.
  Ne olur dersiniz?
  Tavsiyeniz nedir?

 214. andy1 dedi ki:

  Sayın Ahmet yenilmez,

  Bunu yaklaşık iki sene önce söyledim, Türkiyede sadece panasonic değil, diğer firmalarda yavaş yavaş ürünlerini daha az secenek haline getirmeye başlama kararı alaırlarsa kimse şaşırmasın.

  Panasonic şuanda piyasalarda olan serileri yani panel olarak tercih edebilirsiniz, her hangi bir sorun yaşamassınız.

 215. Ahmet yenilmez dedi ki:

  Sayın Andy,

  Eski TVmde Panasonic hdReady ve neredeyse komşunun son model LCdsinden daha güzel resim veriyor.
  Yine panasonic STW60 almayı çok istiyorum ama çekiniyorum 2-3 yıl sonra ya servis vermezlerse,parça bulamazsak?

  tavsiyeniz nedir?

 216. andy1 dedi ki:

  Sayın Ahmet yenilmez,

  HD READY panelleri Türkiyede satıldığında mutlaka tavsiye etmiştim ki o dönem Panasonic C serisi HD READY 50 inc paneller 1300 liraya satıldı, mutlaka ilk tercih edin diye yazılarım mevcut. Türkiyede bazı şeyleri yazdığınızda çok acıdır ama Türkiyede Örgüt misali forumlarda milyonlarca liralık satış yapan Maliyede kaydı olmayan bir takım kişiler var, bu kişiler her şeyi engelle gucune sahipler belli forumlarda acıkcası bu kişileri net olarak kuruyorlar yani belliki aralarında bir bağ var. Avrupada bu yapılsa Devlet bu kişileride forum sahiplerinide çoktan adli takibe alırdı. Ortada kayıp on milyon liranın üzerinde para bu Adamların ellerinde geziyor !

  Sorunuza gelirsem, Panasonic ürünlerinde Granti koşulları sorunsuz devam edecektir, bakın 10 sene öncesi satılan Tekofax Türkite Distribütörünün ürünleri için dahi servilser sorunsuz himet vermeye devam ediyor. Bu kanunlar Ülkeye göre değil Uluslar rası antlaşmalara göre üreticilerin mutlaka en ufak sorun çıkarmadan servislerini yapmalarını mecbur tutar.

  Kaldıki Panasonic bu konuda sorunsuz firmalardan birisidir.

  Buraya Dikkat !

  Forumlarda bahsettiğim kişilerin sattığı veya sattırdığı yada antlaşmalı işyerlerinde satılan ürünler, Panasonic Garantisinde değildir satan firmalar ile muhtap olmanız gerekiyor. Buna dikkat etmelisiniz.

 217. musa erzurum dedi ki:

  ph670 ile st60 arasında kalmıştım. Tercihimi st60’tan yana kullandım. Tv geldi. Kapalı kutu yarın servis gelip kurulumunu yapacak. Şimdilik dahili uydu alıcısıyla kullanacağım. 1 tane akım korumalı priz sipariş ettim. Umarım memnun kalırım:) leptop için de
  Tv ye donanım güncelleştirmesi yaptırabiliyor muyuz? Varsa nasıl yapılıyor?

 218. andy1 dedi ki:

  Sayın Gökhan Yılmaz İstanbul,

  Panasonic STW60 plazma tvniz hayırlı olsun Gülerek kullanın. Tv donanım güncelleştirmesi veya Laptop eşleştirmesinde sorun yaşamassınız, servis geldiğinde bu özelliği servise yaptırın siz uğraşmayın.

 219. Anonim dedi ki:

  Sayın Andy Hocam, uyumlu samsung 3d gözlük modellerini yazabilir misiniz? Sanırım panasonic gözlüklere göre daha ekonomik.

 220. andy1 dedi ki:

  Samsung uyumlu gözlükler daha doğrusu Panasonic serileri için aktif gözlükleri tavsiye etmem, bu gözlükler panellerle uyumlu üretilirler yani belli detaylarda sanıldığı gibi keyif verici bir sürec almanız zordur. Orjinal gözlükleri tercih edin, unutmayın göz sağlığı söz konusudur.

 221. Fabrizio izmir dedi ki:

  Selamlar. Forumuları takip ederken tv hakkında yazınızı okudum ve size hak verdim. Kaynak iyi olmazsa eğer sonra gelen ürünün kalitesi ne olursa olsun bozulan veya kaybedilen verinin yerine gelmesi neredeyse imkansız. Ben evimde tv izlerken teledünya hdyi kullanıyorum. Tv ise Philips 42pfl3527. Stereo ve ht de çok iyi performans sunan bir avr kullanıyorum. Anthem MRX 710. Bilgisayarı avr’ye bağladım onu da tv’ye. Film ve ses kaynağım şimdilik yeni kurduğum bilgisayar. Bu aralar tv biraz gözüme batmaya başladı. Geçen sene teknosadan almıştım. Pek araştırma yapmadan almıştım ve açıkçası biraz pişman da oldum. Şimdiki evimde tv’den uzaklığım yaklaşık 3.5 mt. Şimdi ben şunu merak ediyorum. Teledünya ve tv ikilisi sizce nasıl? Teledünya next hc-12 modeli. Ben tv mi değiştirirsem eğer bu alıcı ile ne kadar performans alabilirim? Şu anda Panasonic’in ürünleri hoşuma gitti gibi. Daha tabi tam bir şey kesinleşmedi. Şunu merak ediyorum. Teledünya alıcısını avr’ye bağlayıp ordan tv’ye bağlarsam eğer herhangi bir sorun yaşar miyim? Teledünya dan gelen teknik ekip o şekilde bağlarsam eğer ark yapar sorun yaşarsın dediler. Sizce bu doğru olabilir mi? Avr’ye bağlayıp işleme tabi tutup (processing ozelligi ile) tv’ye aktarsam? Benim şimdilik teledünya ile sözleşmem var ancak italyan kanallarını da izlemek isterim. Bana Tavsiyeleriniz ne olur? Teşekkürler…..

 222. andy1 dedi ki:

  Sayın Fabrizio izmir,

  Teledünya servisi size farklı bir detay belirtmiş sebebi verdikleri hdboxların çıkışları sorunlu bırakın avr receviereri panellere dahi zarar verdikleri konusunda sitemizde yorumlar var. Türkiyede Arkadaşımda bu detayı hayretler içiersinde gördüm, servis sorun yok desede panel çıkışana geln siyanl tam tersini söyledi ciddi bir akım olduğunu göstermiştim, bunu görünce dışaradan gelen kabloyo akım koruma paratı keleyerek sorunu anında çözmüşlerdir.

  Kısaca Teldünya hdbox daire girişine bahsettiğim akım kesici apartaları taktırmak en ideal çözüm.sorunusz kullanabilirsiniz. İtalya kanallarını izlemek bilemiyorum Türkiyede digital firmalarda kanal sayısı nedir, bildiğim kadarı ilede oldukça kısıtlı durumda. Türkiyeden kullanan Arkadaşlar daha net cevap verebilirler.

  Avrupada tandığınız varsa kart aboneliği alabilirsiniz, yüzlerce İtalyan veya italyanca dil desteği olan kanallar mevcut. Sky abonesiyim İtalyan kanalları sayı olarak belirlemedim şunu diyebilirim HD-SD olmak üzere Spor kanallarından, yemek kanallarına, Sinema kanallarına kadar üst kalite yayın yapan kanalları izlemek mümkün. İtalyancam olmasada Alice 6 farklı yemek aşçılık üzerine kanallarını keyifle takip ederim.

  Sky Italia mail atıp Türkiye için daha net bilgiyi alabilirsiniz.

 223. Fabrizio RUSSO/IZMIR dedi ki:

  Öncelikle hızlı cevabınız için teşekkür ederim.
  Siz yüksek bir akım olduğunu Teledünya yetkililerine nasıl ıspatladınız? En son geldiklerinde Teledünyanın anten girişine küçük metalik bir alet koydular. Ne olduğunu bilmiyorum ve pekte ilgilenmedim ama akım koruması için bir aparat olabilir gibime geliyor. Tam emin değilim ama.
  Türkiye’de italyan kanalları için uydu ile çözerim diye düşünüyorum çünkü bu dediğinizle ilgili ben biraz araştırdığımda eve gelip taktıkları için o pek mümkün olabilicek bir durum gibi gözükmüyor.
  Sizce Panasonic Tv’lerin uydu alıcıları yeterli mi bu iş için?
  TV, hdbox ikilisi hakkında ne düşünüyorsunuz? kiralık bir evde 3,5mt uzaklıkta 42″ yeterli mi? Gerçi ben bilgisayar monitör’ü de olarak kullandığım için yazılar küçük oluyor ve ben zorunlu olarak büyütmek durumunda kalıyorum. Sanırım çok uzağındayım. Önceleri renkleri çok canlı bir şekilde izliyorduk filmleri ancak bu gözü çok yoruyor sanırım ve zamanla baş ağrıları yapmaya başladı bende. Tabi baş ağrıları bundan dolayı mı emin değilim açıkçası
  Siz tv olarak ne tavsiye edersiniz? bu hdbox ile uyumlu olabilecek (sözleşmeden dolayı) tv’ler ne olabilir sizce? Veya şu anda ki kurulumum sizce yeterli midir?

 224. Fabrizio RUSSO/IZMIR dedi ki:

  Veya çok farklı bir yöne mi yönelsem ve projeksiyon cihazlarını mı alsam? (evimin kiralık olduğunu da unutmadan…)

 225. andy1 dedi ki:

  Sayın Fabrizio RUSSO/IZMIR,

  Oldukça güzel bir seçenek Gündüz evde fazla izlemeyecekseniz, kısa mesa bir projeksiyon alıp, hem televizyon hemde filmlerin tadını en üst limitte yaşayabilirsiniz. Panelden çok daha ucuza Dev ekran keyfini yaşama şansınız olur, Kiralık ev sorunuda ortadan kalkar.

  Benq kısa mesafe projeksiyonlarda fazlası ile keyifli serilere sahip yada Optoma GT760 tercihide yapabilirsiniz.

 226. andy1 dedi ki:

  Sayın Fabrizio RUSSO/IZMIR,

  Türkiyeye izne geldiğimde Arkadaşıma 50 inc bir panasonic hediye almıştım, kurulum derken logo izlerini fark ettim ama bu izler normal değil net şekilde harici cihazla alaklaı olduğu ap açık ortadaydı. Hatta bir ilkel denemede yapmıştım yanımda her hangi bir harici cihaz ve aparat olmadığı için, paneli boş bir moda alıp Teledünya harici cihazın menu ayarları kısmında açık bıraktım, 1 saat çay sohbet derken. Paneli açtım Arkadaşım şaşkınlıktan gözleri açıldı!

  Bu detaya dikkat, Teledünya cihaz acık panel kapalı halde olarak bu işlemi denedim ve sonuçta harici cihazın tüm ayarları ekranda net logo izi olarak kalmıştı. Servisi arattım geldiler, Arkadaşım malesef bilgili değil servis aklınca konuşuyor anlatıyor hatta bir ara Panasonickler böyle deyince, oturmasını söyedim. Anltamaya başlayınca sustu bakın en ufak abartım yok sadece dinledi ve tekrar geleceğini söyledi!

  Elindeki çantayı aldım yani servis çantasını ve ehmen git gerekli aparatları getir dedim, veya bana bir kağıt imzala sorumluluğu aldığına dair istersen hiç gelme dedim. İnanın 10 dakika sonra elinde akım bloklayıcı iki aparatla geldi ve Teledünyanın hem bina içi hehmde hdbox çıkışına giren kabloya bağladı, kontrol ettiğimde en ufak bir akım kalmamaıştı. Şuan bağladıkları cihazın ismini hatırlamıyorum sizin bahsettiğiniz apartlar aynıdır öyle düşünüyorum.

  Bunuda iki sene önce yazan İnsanları uyaran benimdir araştırınca görebilirsiniz. Hatta LG o dönem tebrik etmiştim, Teledünya kaynaklı borad arızalarını veya akım sonucu panel değişimlerini sorunsuz şekilde yeni panellerle değiştirmişlerdi.

  Diğer detaya gelirsem, gözü yoruyor cümlenizin açıklması çok basittir panellerde Gama değeri sorunluysa en klasik belirti, göz ağrısı, baş dönemesi, mide bulantısı veya tuaf bir baş dönemesi Aayağa kaltığınızda sendeleme durumları sık görülür. Bu sebeblede yeni nesil panellerin tamamında Gama değeleri kullanıcılar için açık hale getirilmiştir, örnek oyun meraklıları veya sizin gibi Monitör tercihi yapanlar bu dğerleri mutlaka gözden geçirmeli en uygun gama değeri hangisi ile sizler karar vermelisiniz.

  Panasonic STW60 tercihi yapabilirsiniz butcenizi zorlamayacaksa veya aynı fiyata projeksiyon tercihide yapabilirsiniz kısa mesafe cihazlar sizin için en ideal seçim olur.

  İtalyan kanalları için panellerin dahili uydu alıcıları stnadart uydu üzerinde şifresiz kanlları sadece izleyebilirsiniz, şifreli yayın yapan kanalları ise ya abonelikle veya Türkiyede illegal olarak satılan wifi destekli seriler alabilirsiniz. İllegalden kastım cihazlar değil kanalların şifrelerinin bir şekilde açık olmasıdır.

 227. Fabrizio RUSSO / izmir dedi ki:

  Teledünya servisi geldi ve sayenizde daha dikkatli bir biçimde tüm bağlantıları kontrol ettik. Binamizda az teledünya kullanıcısı olduğu için anfi takilmamiş ve direk olarak hat çekilmiş. Bu nedenle kacak akım olasılığı azaldı ancak ben yinede hem teledünya hemde uydunete galvanic isolator denilen filteyi taktırdim. Priz ilarak tuncmatik 5’li prizini kullanıyorum. Sanırım elektrik kaçağımın olması zorlaştı.

 228. andy1 dedi ki:

  Sayın Fabrizio RUSSO / izmir,

  Sizin adınıza sevindim, Bilincli kullanıcı olursa firma çalışanlarıda gerçek ustalıklarını göstermek zorunda kalıyorlar.

  Tunc matik Avrupada dahi kendini ispatlamış ve ürün verileri inanılmaz şekilde doğru veriler sunan firmalardan bir tanesidir. Öoklu prizşlerde ise gerçek anlamda voltaj dalgalanmalarında etkili rol oynadığı testlerde belgelenmiştir.

  Şuanki önlemleriniz yeterli, zaten kontrol ettirmişsiniz, HDMI kablonuzdan emin olun panele olumsuz yansıyacak bir detayıda önlemiş olacaksınız.

 229. Fabrizio RUSSO / izmir dedi ki:

  Kablolarım chord hdmi advance. Bunlarda sizin kablolar başlığında bahsettiğiniz üzere gayet yeterli ve başarılı kablolar.
  Su anda ise farklı bir durum konu var. Apartmandaki topraklama. Sanırım çoklu fişin topraklanmasi yapılmış. Bunuda içini açıp 3 kablonun da olduğunu gördüğüm için söylüyorum. Yoksa herhangi bir deneme veya test yapacak aletim yok. Birkaç elektrikciye sordum istediğim cevabı alamadım. Hatta bir tanesi evin sahibine sorun o size tesisatı ne durumda olduğunu söylesin dedi….

 230. andy1 dedi ki:

  Sayın Fabrizio RUSSO / izmir,

  Mutlaka bina sahibi ile görüşün ellerinde proje vardır ve hangi tür tesisat yapılmış bakarsaınız ona göre bir önlem alırsınız. Voltaj dalgalanması bu cihazlar için kaba tabirle ölüm sebebidir, sizin cihazlarınız ise pro sistemler yani net voltaj değerleri şart, sıkıntılı bir durum yaşamamak için 1KW bir reülatörlede sorunu çözebilirsiniz, en azından komple sisteminiz voltaj riskinden arınmış olur.

 231. ilyas / istanbul dedi ki:

  yakın zamanda tv alacagım kafamda stw60 ve vt60 modeli vardı fakat vt60 50-55 inç hiçbiryerde bulamadım panosonic in de trden cıkacagı haberleri aklımı bulandırdı 1.si vt bulabilirmiyim bulamazsam stwserisi nasıldır? ve stw serisi ile vt arasında bariz farklar varmıdır ps4 ve digitürk vb gibi yayınlar için kullanacagım sadece .ayrıca neoplazmadan vazgecersem ips ekrandan dolayı lg tercih etmeyi düşünüyorum tavsiyelerini bekliyorum tesekkur ederim

 232. andy1 dedi ki:

  Sayın ilyas / istanbul,

  Panasonic Türkiyeden çekilmesi panel kullanıcıları hiç bir şekilde alakadar etmiyor, frima çekilebilir fakat tüm servisler ve garantileri hiç bir değişim olmadan her panelin kullanım süresi boyunca devam eder.

  Türkiyede VT60 satılıyormu bilemiyorum, siz satılmadığından bahsetmişsiniz, haklısınız 1 sene sonra göreceksiniz ki bir takım İnsanların elinde VT60 serileri her yerde satışa çıkacaktır. Hatta ST50-VT50 serileride dahil, satacak firmalarıda yazabilirim, Pioneer Kuro uyanıkları Milyonlarına Milyon kattılar komisayoncuları 300-500 bin liraları bir kuruş vergi ödemeden cebine koydular ama Devlet ne tuaftır bu Komisyoncuları afedersiniz Komisyonculuk yapan herkesten Özür diliyorum daha doğrusu Vergisini ödeyen herkesten.

  Bahsettiğim kişiler en az 500 Bin lira komisyon alıp, Maliyede kayıtları dahi olmayan Vergi Kacakcılarıdır.

  Panasonic STW60 ile VT60 serisi kıyas edilmez, VT60 ap ayrı bir seri dememiz gerekiyor hatta VT50 içinde geçerlidir.

  LG Plazma yerine Sasmung F7-8-8500 serilerinden birini tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

 233. Ahmet Yenilmez Istanbul dedi ki:

  Sayın Andy,

  Panasonic üzerindeki kararsızlığım devam ediyor.
  Birkaç mağazada teşhir ürünü 50VT30 gördüm. Bunu mu tercih etmeliyim?
  Yoksa sıfır 50stw60 mı almalıyım?

  Kararsızım. görüşünüz nedir?
  İkiside sıfır olsaydı karşılaştırmaları nasıl olurdu?

 234. emrah dedi ki:

  andy bey öncelikle iyi geceler.benim kafamda panasonic stw 60 plazma tv vardı.ancak samsungun ps-51 f 5570 plazmasını internetten inceledim panasonicten 1000 tl daha uygun sizce stw60 ile samsung f 5570 arasında görüntü olarak mkv h 264 görüntüde ve bluray görüntüsünde iyi bir hdm kablosu ile aynı performansı alırmıyım ? anlayışınız ve bilgileriniz için teşekkürler..

 235. andy1 dedi ki:

  Emrah Bey,

  STW60 ile F5570 kıyası doğru olmaz, Panasonic Plazma teknolojisinde tartışmasız olarak HD Ready panellerinde dahi şunaki Samsung ve LG serilerinden resim performans olarak daha sorunsuz cümlesini kullanabiliriz. F8 serileri haric. İşlemci pixsel değerleri pansonic serilerinde daha farklıdır daha doğrusu Panasonic tartışmasız şekilde lider firması.

  Film amaçlı izlenecekse elebettki Samsung serisini tercih edebilirsiniz, televizyon ave oyun ağırlıklı olacaksa Panasonic tercihi daha doğru olur.

  Andy Swezniak

 236. Emrah dedi ki:

  Andy bey bugün mağazalara baktım bu ürünün 50 inç olanı kalmamış ne yapabilirim bunun yerine önerenileceğiniz bir tv modeli varmı ? Led tvlere bir türlü ısınamadım görüntüler çok parlak ve yapay bir görüntü önerebileceğiniz stw 60 ayarında başka bir tv varmıdır bizi bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim andy bey selamlar

 237. kartalizmar / istanbul dedi ki:

  Sayın andy1 merhabalar.Sonunda bende 50STW60 aldım ve inanın büyük bir dertten kurtuldum.Kurulumunu merakımdan dolayı ben yaptım.Görüntüden son derece memnunum.Görüntü ayarları ile ilgili herhangi bir ayar yapmadım.Ev modun da ayarladığım gibi sabit duruyor.Eğer görüntü ayarları ile ilgili ayar, rodaj süresi v.s bilmem ve uygulamam gereken şeyler varsa bilgilendirebilirseniz sevinirim.Saygılar…

 238. andy1 dedi ki:

  Sayın kartalizmar / istanbul,

  Sitede gerekli ayarlar mevcuttur, Volatj sorununuz yoksa rodaj süresi diye bir detay uygulamanızda gerekmez, fakat hem voltaj seviyesini hemde kullandığınız harici cihazların panele giren girişlerini mutlaka emin olun, her hangi bir akım veya parazit sorunu varsa önelemini aldırın.

  Hayırlı olsun Güle güle keyifle eskitin.

  Andy Swezniak

 239. andy1 dedi ki:

  Emrah Bey,

  Türkiyede şuan satılan serileri inan takip etmiyorum, hangi serileri satılıyor bilgim olmadığı için yardımcıda olamıyorum. Acelniz yoksa bekleyin Samsung ve LG yeni serileri yaz dönemi piyasalarda olur. Bir ARkadaşın yazısı vardı bakın isterseniz Bimeks indirimi diye bahsettiğiniz serilerin satıldığını yazmış indirimli olarak

  Andy Swezniak

 240. kartalizmar / istanbul dedi ki:

  Sayın andy1 değerli yorumlarınız ve önerileriniz için teşekkür ederim.Yalnız bir sorum olacaktı.Bu tv ile birlikte pioneer avr 921 hdmi passtrough özelliği olan bir ses sistemi kurdum.Harici olarak kullanmakta olduğum hd uydu alıcısını ilk önce avr ye hdmi ile avr nin hdmı çıkışından da tv nin hdmı arc kısmına bağladım. Avr çalışıyorken ne görüntü nede ses te hiçbir hiçbir problem görmedim.Fakat devamlı olarak uydu alıcısını avr ile izlemeyeceğimden dolayı avr yi kapatınca tv den görüntü veya ses alamıyorum.Yani standby passtrough olmuyor.Bende bu yüzden hd uydu alıcısını direk olarak tv ye hdmi ile avr yede optik kablo ile bağlantı yapmak zorunda kaldım.Avr nin passtrough konfirigasyon ve hdmi ayarlarının doğruluğundan emin olmamla birlikte sizinde değerli fikirlerinizi almak istiyorum…

 241. andy1 dedi ki:

  Sayın kartalizmar / istanbul,

  Bu konuda servisten kurulum isteyebilirsiniz. Yeniden kurulumda sorun çözülecektir.

  Andy Swezniak

 242. ugur06 dedi ki:

  42stw60 modelini aldım.
  Kendi uydu cihazıyla kullanıyorum.Dsmart modül ile. fakat kanal ekleme ve silme olayını çözemedim.yani kanal d hd yeni frekansı ile tratıyorum fakat listede eski frekanslı yayın olmayan kanal d hd var.Teşekkurler.

 243. Anonim dedi ki:

  Andy 1 bey samsung f8500 led tv ile panasonic stw 60 a yakın bir görüntü alabilirmiyim sizce ?

 244. andy1 dedi ki:

  Sayın Anonim,

  Plazma olarak kast ediyorsanız F8500 serisi şuan STW60’dan daha performanslı bir paneldir.

  Led panel olaraksa Stw60 bir adım önde olur, bunun sebebide doğal kontrast ve ışık değerleridir.

  Andy Swezniak

 245. andy1 dedi ki:

  Sayın ugur06,

  Dahili uydu alıcısı üzerinden malesef sorunlar yaşanabiliyor, Servis destek alın bazı programlar var fakat Bizim paylaşmamız doğru olmaz. Servis bunu kurabilir tabiki belli rsikleride vardır bu sebeble Sitemde bu tür programları paylaşmıyorum.

  Andy Swezniak

 246. ugur06 dedi ki:

  teşekkurler.
  Bu arada bu tv yi dsmart modul ile sorunları olduğunu yeni öğrenmiş bulunuyorum.Alacak arkadaşlar bu konuyada dikkat etsin.Yada bu sorunu çözen varsa burda paylaşırsa sevinirim. 10970 30000 frekansındaki hd yayınları mödül ile izlenemiyor maalesef.

 247. tlgrl dedi ki:

  sevgili Andy1;
  st60 ile stw60 aynı seri mi? Yurt dışında st60 serisinin 42″ olanını aradım ama göremedim.

  bir tablo vardı 2013 serisini kendi içinde kıyaslayan z, vt, gt, st,et … gibi kıyaslıyordu kendi içinde.
  onu da bulamıyorum yanlış hatırlamıyorsam siz paylaşmıştınız.

  3,5-4 mt mesafeden 42″ küçük mü olur? 50″ monte edileceği yerdeki tv ünitesi için çok ağır olabilir, bu nedenden ötürü daha üst serilere bakamıyorum . stw serisinde ise tereddütüm var.

  stw serisinin sizce yeni partisinin gelme ihtimali var mıdır? yoksa mevcut parti son mudur?

  Dahili uydu receiver ile Turksat yayınlarını izlersem yukarıda paylaşılan görüntü kalitesi problemlerini yaşar mıyım?

  Teşekkürler.

 248. andy1 dedi ki:

  Sayın tlgrl,

  ST60 veya SATW60 diye tabir edilen seri dahili uydu alıcısı olan şuan satılan serilerdir. S60 ise Türkiyede hiç satılmadı olarak biliyorum. Dha doğrusu Panasonic Türkiye için sadece STW60-VT60-ZT60 serilerini girdi Plazma paneller olarak, Türkiyeye yeni seriler girermi bilmiyorum Plazma olarak belirtmek isterim.

  Panasonic yeni serileri ise renk kalibrasyon dğerleri olan AS serisleri tek kelime ile harika LcdLed serileri tabiki, renk kalibrasyon değerleri şuanki STW60 kalitesi ile aynıdır, Panasonic gelen şikayetler üzerine kenar aydınlatmayı farklı şekilde uygulamaya başladı yerel karatma yani Plazma serilerindeki teknolojisini şuan LcdLed panellerine uygulmada harika serilere imza atıyorlar.

  Ebad konusuna gelirsem acıkcası Plazma için 3 metre mesafe 42 inc olarak en fazla 1 hafta sonra daha buyuk panel almadığınız için üzülürsünüz. 50 inc inc ideal panel olur.

  Türksat yayınları Teledünya hdbox var ise problem yaşamazssınız tam tersine en üst kalitede görüntü keyfini yaşarsınız. Dahili recevier pek tavsiye etmiyorum kullanım olarak, sebebi ise panellerin dahili recevierları satnadart özelliklere sahiptir, harici kutu kadar keyifli detay ayarları yapmanız zor olur.

  Andy Swezniak

 249. Tlgrl dedi ki:

  Sevgili Andy1 ilgin için teşekkür ederim,
  Ağırlık problemini aşamıyacağıma göre Plasma yerine tavsiye edeceğin aynı görüntü kalitesindeki 50″ lcdled tv hangisidir?
  Marka bağımlılığım yok, (panasonic’e sempatim var) smart özellikleri de çok önemli değil yalnız ağız tadıyla maç izlemek istiyorum hepsi bu. Teledünya altyapısı maaselef yok, çatıda 2 ayrı çanak var, digitürk yada d-smart yayını izleyebiliyorum ama diğer odadaki lcdled tv (digiturk hd plus kutu bağlı toshiba) tad vermiyor yeni tv yi salona alacağım.
  Tv ile beraber tavsiye edebileceğin receiver da olursa memnun olurum Yydu yayını için.

 250. andy1 dedi ki:

  Sayın Tlgrl,

  İnanın suan Turkiyede hangi seriler satılıyor haberim yok, uzun zamandır takip etmiyorum. Plazma tercihi yapabilirsiniz, LcdLed tvler icinse son donem cok sık gorulen ısık sızmları problelemlerinide okuyorum, bu sebeble Sıze su seriyi alın demek imkansız. Sizin alın teriniz ve paranız buna Mudahale etmek hakkım olamaz. Spor karsılasmalarında Plazma tartısmasız cok daha sorunsuz gorntu sunarlar sebebi ise pixsellerin tepkime sureleridir. Plazma gelen goruntuyu bir defa tarar ve Size sunar, LcdLed paneller ise bu islemi iki defada gerceklestirir, sorunlu voltaj, kalitesiz kablo baglantısı ve hdbox ilede Isnalar sanırki tv kotu tam tersine LcdLed urunler kesinlikle ust seviyede harici donanıma ihtiyac duyarlar.

  Andy Swezniak

 251. emrah dedi ki:

  andy bey stw 60 a baktım fiyat çok çok uçuk 4,750 tl samsung f 8500 plazmada bulamıyorum.samsung f 8500 plazma panasonic stw 60 plazmadan görüntü kalitesi olarak üstünmüdür ? led tvye bir türlü gözüm alışamadı.4k led tvlerde çok pahalı.normal bir anten görüntüsü ve bluray görüntüsünde 4k sız normal bir led tvnin görüntüsüyle aynı geldi bana.değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim..

 252. ahmet ercan dedi ki:

  andy hocam merhabalar, uzun zamandır yazamıyorum bu konu baslığını zor buldum. bi soru hakkında bilginize ihtiyacım var.
  bildiğiniz gibi 50stw60 modelini kullanıyorum ve wd media player almıştım. geçen gün bir şey farkettim. televizyonun kendi media playeri benim kullandığım wd media playerden daha derin ve daha canlı görüntü vermekte. Yani bu bi sorun mu bilmiyorum ama. wd yi yeni aldığım sizin tavsiye ettiğiniz hama hdmi kablo ile arc ye bağlıyorum ama yine de tv nin kendi usb girişindeki girişe taktığımdaki aldığım görüntü wd mp dan kat kat üstün bu konu hakkında bilgi verebilirsiniz. teşekkürler

 253. erdi dedi ki:

  andy bey iyi akşamlar samsung 51 f 4900 plazma aldım.sizce panasonic stw 60 a yakın bir görüntü alabilirmiyim ? yorumlarınız için teşekkürler