Panasonic Türkiyeden çekildi,Televizyon ve digital kamera satışlarını durdurdu.

x
Uzun zamandır söylediğim olay Panasonicç.tr tarafındanda resmi açıklama ile duyuruldu. Panasonic Türkiyede artık televizyon, fotoğraf makinesi, lens ve video kamera, ev aletleri satışlarının durdurulduğunu açıkladı.

Panasonic işin gerçeğinde Türkiyden çekildi demek daha doğru olacaktır her ne kadar Panasonic.tr klima ve telefon satışlarının devam edeceğini duyursada sadece nezaketen bir açıklama olarak net şekilde ortada. Panasonic ürün alanların garantilerinin devam edeceğini herkesin bilmesi gerekir yani Panasonic Türkiyeden çekilsede sundukları garantiler kullanım süreleri boyunca devam edecek.

Elbetteki üzücü bir durum, fakat Türkiye şartlarında ürün satmak gerçekten üreticiler için çok zor hale geldi, üreticiler firmaların elinde net oyuncağa döndüler firmanın keyfi olursa ürün satıyor eğer kar orananı beğenmiyorsa ürünleri ya stoklarda yok diyor veya çalışanları Tüketicileri farklı ürünlere yönlendiriyor böyle oluncada firmaların Türkiyede kalması çok zor.

Bunu yakında Samsung ve LG kararları takip ederse kimse şaşırmasın ki görünen durum pekte iç acıcı değil, firmalar net olarak artık paradan başka hiç birşey görmez haldeler.

Türkiye adına üzücü bir durum, Panasonic.tr açıklaması ise biraz tuaf Avrupada panasonic satışları devam ederken, Türkiye açıklmasında farklı detaylar söylenmesi her halde Tüketicilerin tepkisini almamak amaçlı olsa gerek. Sonuçta halen Avrupada ve CES 2014 tanıtımlarında panel tanıtımları ve satışları devam ediyor.

Andy Swezniak

Tarih: 20 01 2014
Üst kategori: Haber - Aktüalite, LCD - plazma önerileri
Alt kategori:

'Panasonic Türkiyeden çekildi,Televizyon ve digital kamera satışlarını durdurdu.' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Erdem Antalya dedi ki:

  Merhaba Andy1 bey bu haber üzücü bir haber fakat söylediğiniz gibi diğer önemli markalarında çekilmeleri olabilir. Bu olay bana yıllar öncesinde Sony firmasının ülkemizden çekilmesini hatırlattı. Yıllar önce Profilo Firması fason olarak Sony nin bazı modellerini üretiyordu. Sony ile anlaşmazlık yaşayınca Üretim iznini iptal edip Üretim için verilen malzemeleri geri almayıp imha ederek hurdaya vermiş ve Ülkemizden çekilmişlerdi. Bir süre sonra Ülkemize Distribitör aracalığı ile geri dönmüşlerdi. Şimdi Panasonic e gelirsek bu alınan karar bazı olaylara neden olabilir. Paralel ithalat yasadışı yollardan getirilen cihazlar olabilir. Çünki çok fazla olmasada talep var buda bazı kişilere fırsat yaratabilir. Ben şahsen şunu belirteyim Yıllarca Elektronik sektöründe çalıştım gördüğüm panellerin içerisnde özellikle Neo plazma modelleri için söyleyebilirim en mükemmel görüntü kalitesine ve renk üretimine sahip diyebilirim. Marka fanatiği olmadım hiçbir zaman fakat doğru neyse onu söylerim her zaman. Yıllarca bekledim ST 50 aldım iyiki almışım diyorum çünki bundan sonra alma ihtimalimiz yok diyebilirim. Üst düzey Tv lerinin Panasonic ülkemizi terketse bile biraz pahalıda olsa paralel ithalatla geleceğini düşünüyorum. Çünki bu konuda talep var. Diğer markalara gelince Samsung ve LG çok başarılı bir grafik çiziyor özellikle akıllı telefon olarak Samsung neredeyse piyasayı ele geçirmiş gibi görünüyor. LG ise Led LCD panelleri ile önde görünüyor. Fakat söylediğiniz gibi yakında onlarda bu işten zarar görebilir. Umarım bu sektörede devlet gereken önlemi alırda bir kaos yaşanmaz. Biz burada aslında azınlık durumuna düştük genel manada vatandaşın umrunda değil önüne ne konursa alıyorlar. Eskiden yerli firmaların insafındaydı ülke kalitesi düşük kötü cihazları çok pahalıya alıyordu vatandaş. Çok çeşitli markanın ülkemize girmesi ile yerli üreticide teknolojiye ayak uydurdu hiç farkında değiliz bunun. Eskiden Beko yada vestel tvler çok arıza yapan yabancı markalardan daha az özelliğe sahiptiler şimdi nerdeyse aynı standartta öretiliyorlar bu da ülkemize ithal edilen yabancı markaların sayesinde oldu. Eğer bu markalar birer birer çekilmeye başlarsa bu yerli firmalara yarıyormuş gibi görünsede aslında uzun vadede çok zararlı etkileri olacaktır. Sayugılarımla

 2. erdem antalya dedi ki:

  merhaba andy1 bey bunun dışında sonradan aklıma geldi kredi kartıyla 12 taksit olayı kalkıyor buda firmaları olumsuz etkileyecek vatandaş bir çok ürünü fiyatı yüksek olduğu için alamıyordu bu sefer hiç alamayacak satış grafiği düşünce firmalar buna bir çözüm bulamayınca çekilmek zorunda kalabilir. Saygılarımla

 3. andy1 dedi ki:

  Erdem Bey, firmaları inanın etkilemez sebebi şuanda kar oranları Avrupalı bir firmadan fazlası ile yüksek diğer detay Türkiyede bir çok firma ürüne para verip almıyor genlde sponsor bağlantılı ürün satıyorlar yani para vermeden yapılan bir ticaret var.

  Firma ismini yazmıyorum, herkes bilecektir yazarsam bu firma bir kuruş yatırımsız sponsordan ürün alıp enaz 500 lira net karla satıyor ve ürünleri açıkcası keyfi olarakta zam yapan bir firma.
  Türkiye bence Distribütörlere mağza satış alanları kurmalı ki piyasada rekabet oluşabilsin.

  Samsung, Lg, Philps, Sharp sadece dört firma var. Avrupada ise 20 firma yani üretici rekabeti yaşanıyor.

 4. andy1 dedi ki:

  Erdem Bey,

  Panasonic çekilme kararını yaklaşık bir senedir yazıyorum yani bu net şekilde belliydi. Tekofax sonrası Panasonic Türkiyede tutunamadı hatta bugün bile Panasonic Tekofaxın verdiği kaliteli hizmetle imajını devam ettiriyor demem lazım. Sayın Ayhan Bermek ve Sayın Haluk Bermek Tekofax Panasonic Türkiye distribütörüydüler hiç bir sorun yaşanmadı, sebebi bu iki kardeşin muhteşem kişilikleri ile hizmet anlayışı aktif rol oynuyordu.

  Panasonic servisleri aklına gelen uygulmayı yapamıyordu bu iki Kardeşin İnsana olan saygısı ve hizmet anlayışı ile her servis haddini biliyordu. Şimdi ise bakarsanız Panasonic servislerinden şiakeyter çoğaldı, buda yönetim kaynaklı bir sorun. Marka imaj kaybedeceğine üretici baktıkı olmuyor riskide göze alarak çekiliyor.

  Panasonic çekilmesi aslında pekte önemli değil, sonuçta farklı bir distribütör yerini alacaktır. Panasonic Türkiyede ciddi bir Tüketici güveni kaybetti bunu rahat söyleyebiliriz, sebebi Panasonic Avrupada ürün satışına devam ederken bu kararı Türkiyede alması cidden üzücü ve düşündürücü.

  Devletin acilen yeni bir tüketici yasası çıkarması gerekir aynen Avrupadaki sistem gibi, firmalar 1 pixsel sorun yok deyip net tabiri ile ürün satmayı tğicaret sanıyorsa bu İnsanlara yapılmış saygısızlıktır. Ayıplı mal tarifi bellidir ve bunu şuan yapan firmaların başında LG geliyor, bir yerde şunu demedende edemiyoruz Keşke LG çekilseydi çunki bu kadar şikayet oranı fazla bir firmadan ürün almak İnsanları gerçekten korkutuyor.

  LG PH serisini yazdım fakat, keşke yazmsaydımda diyorum, sebebi inanılmaz şikayet var nerdeyse her 10 panelden bir tanesi sorunlu. Bilemiyorum belikide LG ürünlerini yazmamak gerekiyor, bu konuda düşünüyorum yazmakla yazmamak arasında.

  Devlet biran önce, Çinli ve Armerikalı Distrübütör yani üreticilerle hçrüşüp yeni ürünleri piyasalara girmeleri konusunda adım atmalı.

 5. erdem antalya dedi ki:

  Lg konusunda haklısınız bu konuda bazen yazı yazmak istiyorum fakat yanlış anlaşılmaktan çekiniyorum bu markayı çok test etme imkanım oldu çevremde bir çok kişide bu marka var. fakat sizde biliyorsunuz ki piyasada bir grup var hemen panasonic savunucusu ilan ediyorlar. geçenklerde bir led tv ye uydu alıcı bağladım bir yakınıma renk ayarlarını bir türlü tutturamadım öyle yaptım olmadı böyle yaptım olmadı yani kısacası sıkıntı. saygılarımla

 6. andy1 dedi ki:

  Erdem Bey, Hatırlarsanız burda bir şahıs Panasonic tavsiye ediyorum diye çok çirkin iftiralarda bulunmuştu, hatta sizde bu kişinin kasıtlı yazdığını belirtmiştiniz. Kaliteli ürünü yazmak kadar doğal hiç birşey yoktur sanıyorum Türkiyede bu tuaf karşılanıyor.

  LG konusunda cidden sıkıntılar çok fazla, ve LG panelleri yazmamaya çalışıyorum, özellikle Türkiye servislerinden gelen şikayetler inanılmaz can sıkıcı, LG Türkiye sanki Tüketicilerle alay ediyor, bir şikayet var sitmeizde 3 metreden ölü pixsel görünüyor ve rahatsız ediyor diye belirtilmiş, LG servisi ise normal demiş bu terbiyesizliktir. Normal değil ayıplı ürün satmaktır.

  Tüketici kanunları net ve açık, halen LG servisin biz değişim yapmazyız demesi Müşteriye ”Bu aptalı belki kandırırım vaz geçer” düşüncesi ile aynı en azından bana göre.

 7. erdem antalya dedi ki:

  Andy1 bey size kısaca bir örnek vereyim yakın bir zamanda yazmıştım bir yakınımın 47” LG nano led paneli arıza yaptı gelen servis arızayı bulamadı. sonrada suçu Conax modüle attı bu arkadaşımda aynı zamanda Pansonic V10 var Conax modül bu panelde yıllarca kullanıldı hatta şu anda kullanılıyor aynı modül fakat sorun yok LG ise sürekli kanalları siliyor ve kendi kendime kanal değiştiriyor alenen bir sistem kontrol ünitesi arızası. 2 defa ana board değişti yine düzelmedi arkadaşım çıldırmak üzere bazen tv kendi kendine kanal değiştiriyor bunu arkadaşım sürekli kamera ile videoya kaydediyor ve bu görüntüleri LG müşteri hizmetlerine gönderdi bir sonuç alamadı. adamlar nuh diyor peygamber demiyor. ben bazen servislerden tanıdığım kişilerle konuştum En az arıza oranının Panasonic te olduğunu söylediler şimdi bunları hep yazsanız kore düşmanlığı diyecekler işin içinden çıkacaklar. Bu yüzden burada fazla yorum yapmadım. Saygılarımla

 8. andy1 dedi ki:

  Erdem Bey,

  LG bu tür sorunları inanılmaz fazla, her halde LG ürünleri yazmamak en doğrusu olacak fakat bir yerde tavsiye etmeyede mecbur kalıyoruz 4 üreticinin serileri var, malesef Vestel ve Arçelik yani Beko gurubunun panellerini test etme imkanımızda yok, 80 milyonluk Ülkede 4 firmaya esir olmak cidden üzücü bir durum.

  Aslında KOre Düşmalığı veya Kore ile en ufak bir saygısızlık veya karlama yapmak asla haddimize değil, biz sadece bir üreticiyi yazıyoruz, bazı Cahiller bunu Ülke genellemesi olarak algılıyorlarsa boş verin onların sorunudur.

  Modul sorunu malesef başlı başına bir problem, LG bazı yazılımları var paylaşmıyorum bu sorunu çözmek için belli alternatifler fakat bu yazılımlarlada zaten sorunlu LG servisleri ile dahada buyuk servis problemleri yaşanacağından paylaşımları yayınlamıyorum.

  Türkiyede bu soruna bire bir şahid oldum sebebi Arkadaşım aldığpım hediye Panasonic plazma modeldi modulu tanımadı yani star tv ve bir kanal daha şuan hatırlamıyorum, modul kaynaklı sorunlar olabiliyor, sonrasında farklı aynı modul olmasına rağmen en ufak sorun olmadan tüm kanalları algıladı.

  LG aslına bakarsanız bu problemleri 2014 serilerinde çözmeye başladı şuanda panelleri tüm harici cihazlarlar ve paratlarla uyumlu halde en azından ekndi açıklamaları bu yönde. Onalrada bu sorunu bildiklerinden şimdi daha farklı işlemcileri uyguluyorlar.

  LG Türkiye bana göre sorunlu, Avrupada bu kadar şikayet yok, ürün değişmleri sorunsuz ve şikayetler çözüme ulaşıyor. Bir detay vermiştim, servis firmayı kendi malı gibi görünce tuaf raporlar yazabiliyor oysaki bu yaptıkları tamamen firmanın imajını zedelemekten başka birşey değil. LG Türkiye distribütörü acilen bu servislerini uyarmalı, bakın LG hakkında nerdeyse olumlu yazan bir atne Türk sitesi yok.

  LG PH670 serisini yazdım inanın şuanda yazdığıma pişman oldum, panel alanlardan 2 kişiden net şikayet geldi. Bundan sonra LG panelleri yazarmıyım bilmiyorum fakat 4 üretici firma oluncada pek şansımız kalmıyor.

 9. ismail-sivas dedi ki:

  panasonic gibi dünyanın önde gelen elektronik devinin Türkiye de dükkanı kapatmasını açıkcası üzüldüm. ama görünen köyünde klavuz istemediği daha 1-1,5 yıl önceden belliydi. örneğin herhangi bir teknoloji mağazasına gidip, “ben panasonic” alacağım dediğimizde, sanki dünya yeniden keşfediliyormuş gibi; ” o da ne? panasonic mi dediniz, biz böyle ürünler satmıyoruz, siz panasonic i nereden duydunuz, panasonic mi yahu bakın elimizde ne kadar kaliteli ürünler var panasonicte ne ki!!??” gibi insanı çıldırtan sözler duyunca ve panasonic e ait ürünlerin magazalarda olmadığını görürce Türkiye de -kaliteli ürüne ihtiyac olmadığını- anlıyorum. çünkü millet kalitesiz ürünlere öyle hevesle para verince, haliyle kalitesiz ürünlerden geçilmez oldu memleket. olan bizim gibi kalite meraklılarına oluyor. ne diyelim İnşallah Panayı bir kez daha ülkemizde görürüz. panayı seviyorum…

 10. Erdem Antalya dedi ki:

  Merhaba Andy1 bey şikayetler konusunda biraz yorum yapmak istedim. Öncelikle belirteyimki bu tip şikayetlerin bir çoğu aslında doğru şikayetler olmayabiliyor bu birazda kişilerin beklenti seviyesi ve bu konudaki zevkleri ile ilgili aslında bu konuda fazla endişe etmeniz gereksiz. İnanın yılların verdiği tecrübe ile yazıyorum. Örnek vereyim geçenlerde bir tanıdığın evine gittik LG nin Led bir modeli vardı çok ama çok kötü bir görüntü vardı ben önce bunu Uydu alıcı ile ilişkilendirdim fakat yaptığım incelemede resim ayarlar menüsünde anormal ayarlar gördüm sonra düzelttim Tv normale yakın bir görüntü vermeye başladı fakat evdekiler görüntüyü beğenmediler yaklaşık 1yıldır bu şekilde izlemişler ve gözleri buna alışmış. kontrast sonda renk sıcaklığı sonda ve panel arka aydınlatma sonda izlemişler görüntü sanki bir bulut arkasından görünüyor gibiydi gözleri buna alışmış normal görüntü onlara çok canlı geldi ve beğenmediler. Bu çok ilginç bir durum değilmi normal sıradan vatandaşın algısı farklı. Sizin gibi düşünmüyor. Zaten satıcılarda bu kadar kötü ürünü bu yüzden satabiliyorlar adamcağız doğru renk doğru kontrasttan bir haber o kötü görüntüyü normal bellemiş.Siz burada ne anlatırsanız anlatın boşa gidiyor. Size bir örnek vereyim yakın zamanda bir meslektaşım bir müşterisne Panasonic Panel tavsiyesinde bulunmuş adam aldıktan sonra evden itiraz edilmiş 1 hafta sonra Samsung bir panelle değiştirmişler. Sonra Tv arıza yapmış gelen servis arızanın Elektrik sisteminden kayanklandığını ve garantiye girmeyeceğini söylemiş 270 Tl servis ücreti istemiş. Şimdi adamcağız keşke değiştirmeseydik diye düşünüyormuş.Bunun dışında Özellikle LG panellerde dikkatimi çeken bir durum var Işık sızması inanın bir çok modelde alenen var bu. Bazen size danışanlarda futbol izlerken hızlı hareketlerde sorun yaşadıklarını yazıyorlar inanın bunların çoğu yayın kaynaklı sorunlar bunu anlatmanız çok zor adam paneli almış digitürkten maç izliyor bu sorunu yaşamaları normal hemen bunu panele bağlıyorlar ben pek maç izlemiyorum fakat Panelimde böyle bir sorun yaşamıyorum. TRTHD de maç izeleyip denerlerse bu olayın olmadığını görürler bu kadar basıt bir deneme ile anlaşılır. Bunun dışında Panellerde görüntüyü optimize eden modlar var genellikle bu modlar fabrika çıkışı açık yada maximumda ayarlanıyor. LG modellerinin bir çoğunda bu görüntüde deformasyonlara sebep oluyor. Burada bunları yazarken yüzlerce tv yi incelemiş biri olarak yazıyorum bunları bire bir yaşadım. Size danışanların yazılarını okuduğumda inanın bir çoğunun nedenini tahmin edebiliyorum. Fakat bunu uzaktan anlatmanız çok zor. Çünki adam bir noktaya takılmış söyledikleriniz yapmıyor. Ben Paneli aldığımda ilk yaptığım iş Görüntüyü optimize eden modları kapattım. Bunu özellikle denedim açıkken bir süre kullandım kapattıktan sonra daha mükemmel bir görüntü aldım. Bu modlar niye var diye soracaklardır insanlar. Bu modlar kaliteli kaynaktan yayın almak için değil kötü şartlarda yayın aldığınızda kullanmak içindir eğer çok kaliteli yayın alıyorsanız bu modlar yaradan çok zarar verir görüntüye. Yani uzun lafın kısası siz gelen şikayetlere göre keşke yazmasaydım diyorsunuz ben size bir örnek vereyim adam ST 50 yi beğenmedi hatta 32 inç vestel panelin daha iyi resim ürettiğini söyledi buna ne derece itibar etmeli acaba. Dolayısıyla siz burada dünyanın en iyi panelinide yazsanız bunu beğenmeyen çıkacaktır sorun olmayan bazı şeyleri sorun olarak yazacaklardır. Ben size bir örnek vereyim konuyla ilgisi bakımından yıllar önce part Time olarak Fotoğrafçılık yaptım O yıllarda Ülkemizde foğraflar parlak kağıtlara basılıyordu Amerika ve avrupada ise mat kağıt kullanılıyordu.(mat kağıda basılan Fotolar daha Kontrast ve daha doğal görünür) Kazara biş müşteriye mat baskı yaptığınızda beğenmiyorlardı ve sorun çıkıyordu mat baskı yaptırmak için 1 ay bekldiğimi hatırlarım. Bu şimdi neyi gösteriyor Amerikalılar yada avrupalılar yanlışmı yapıyorlardı değil çünki o zamanlarda ülkemizde bu bilinçyoktu oysa bu gün durum tersine döndü. Yani kısaca şunu söyleyeyim şikayetleri çok fazla dikkate almamak gerekir diye düşünüyorum. Evet LG ve Samsungta gördüğüm hatalar var Hatta Panasonic tede var burada önyargılı bir yorum yapmak yada böyle bir yoruma katkı sağlamak istemem sizin tarafsızlığınız ışığında söyleyebilirim ki LG ,Samsung Panasonic yada başka bir marka haksız yere karalanmasını istemem ortada bir sorun varsa evet sonuna kadar gidelim fakat yanlış bilgi yanlış teşhisle bu işleri yapmak sizinde rahatsız olduğunuz diğer sitelerdeki yapılan yanlışların olmasına sebep verir. Kusura bakmayın fazla kaptırtım uzun yazdım umarım siz sıkmamışımdır saygılarımla

 11. andy1 dedi ki:

  Erdem Bey,

  Yazınızı buyuk bir keyifle okudum inanın harika detaylara değiniyorsunuz ve Arkadaşlarımızın mutlaka okuması gerekiyor.

  Dikkat ederseniz Panasonic ST50 ve Vestel konusunu yazan Arkadaş bir ara alay ediyor diye tepki vermiştim, hatta sizde kasten yapıyor demiştiniz ve resimler eklemişti, inanılmaz kötü ve tuaf görüntülerdi nerdeyse beyaz değeri hiç olmayan bir görüntü, o kadar haklısınızki bu görüntü Adama mükemmel görüntü tanımın ifadesiydi, alışmış ve kaliteli görüntüde farkı anlayamayacak kadar bilincsiz panel kullanıcısı.

  Yine Türkiyede dikkat ettiğim detay İnsanların panmel modlarını hiç önemsememeleri oysaki her moda ciddi oranda görüntü farkı yaratıyor hatta resim formatına dahi bu modların net olarak etkisi var, örnek oyun modu veya dinamik mod kullanımı veya sinema modları, şimdi belli ayar değerleri veriyorum bununda yanlış olduğunu anladım çunki İnsanlar panelleri tanımıyorlar ve tepkileri verdiğiniz ayarlar kötü deniliyor, oysaki panelin ileri mod ayarlarını dahi merak edip incelemiyorlar.

  LG,Samsung serilerinde görülen ışık sızmaları ise malesefki tamamı Edge Led paneller bu paneller için Samsung önelmini gecen sene başı almıştı 16 noktalı yerel aydınlatma ve ışık sızmaları büyük oranda sorun olmaktan çıkmıştı LG ise halem devam ediyor, yada aklıma farklı şeylerde geliyor yazmak istemiyorum, bu kadar sorunlu panelin Türkiyeye denk gelmesi biraz enteresan.

  Bu konuda Panasonic hakkını teslim etmek gerekiyor, giriş seviyesi LcdLed panelleri dahi şuan bir çok serinin üst seviye panellerinden iyiydi, hatta Albani isimli şahıs ben Panasonic giriş seviyesi panelleri o dönem mutlaka ilk tercih edilmesi seriler diye yazmıştım ve bu kişiler inanılmaz satşamlarda bulunmuştu, ve bir zaman sonra Albanide dahil tavsiye ettiğim panelleri aldılar ve nerdeyse panellere aşk şiirleri yazacaklardı. Panasonic o dönem erden yere vurulan LG IPS paneller üzerinden muhteşem SD ve HD kalitesini sorunsuz işleyen panelleri Türkiyeye getirdi.

  LG LcdLed Panelleri işin gerçeğinde kötü demek ciddi şekilde haksızlık olur, 6 serileri pek tavsiye etmesemde yinede ortalamanın üzerinde seriler.

  Hareketli görüntülerde sorunların kaynağı sizinde dediğiniz gibi harici cihazların ve kabloların performansına bağlı, vasat bir uydu recevierle kesinlike kaliteli görüntü alabilmek imkansız, bu seriler CRT yani tüplü tvler için keyifli olabilir günümüz teknolojisi paneller içinse yetersizinde ötesindeler, SD yayınlarda kalite alabilmek imkansız, bu serilerin bir çoğunda RGB ana renkler yok demek lazım sadece kağıt üzerinde var ve buda panelle tamamen tezat bir ayar karmaşası yaratıyor kaldıki bu seriler hd densede sadece sinyal olarak hd görüntüyü aktarabiliyorlar diğer türlü 480 i çözünürlük dahi başarılı dmek lazım özellikle rgb ana renklerde hd demek tamamen hatalı bir tanım olur.

  Yazınızı mutlaka Arkadaşlarımızın okuması gerekir.Oldukça güzel püf noktalarına değinmişsiniz.

  Saygılarımla

  Andy Swezniak

 12. andy1 dedi ki:

  Sayın ismail-sivas,

  Panasonic çekilmese zaten hata olurdu, defalarca yazdım ben üretici olsam Türkiyede ürün satmazdım, emek veren benim ama satıcı firmanın elinde oyuncak olanda benim, ürün satmak için firmanın elini ayağını öpmek lazım ve kar payınıda yüksek tutup herkesi beslemek gerekiyor!

  Panasonic böyle bir ortamda zaten sıkıntılıydı dediğiniz gibi mağazaya gidiyor vatandaş, firmanın cevabı Panasonic eski teknoloji alınmaz, bu bilerek yapılan firma ayrımcılığı bugüne kadar devam etti şimdi ise sadece 80 milyonluk Ülkede 4 yabancı üretici kaldı!

  Forumları ve bir takım kişileri takip ederseniz herşeyi anlarsınız, Milyon dolar paralar ve satışlar, ama Maliyede kayıdı dahi olmayan satıcılar!

 13. Anonim dedi ki:

  Merhaba Andy1 bey İsmail beyin söylediği olayın aynısını bende yaşadım hangi tekno markete gittiysem Panasonic sorduğumda yüz ekşittiler yada çok kötülediler. Oysa ben daha önceden bir arkadaşımda neo plazmayı test etmiş vede çok beğenmiştim. Fiyat çok yüksek olduğu için LG Plazma almaya karar vermiştim o zaman 50 PN6900 modeliydi sanıyorum son anda seri sonuna denk geldim ve çok uygun fiyata st50aldım satıcılar kötülemesine rağmen 50” LG yerine 42” Panasonic aldım. Şimdi iyiki almışım diyorum çünki gittiğim evlerde gördüğüm paneller bana zevk vermiyor. Bana misafir geldiğindede insanlar görüntüye hayran kalıyorlar Panasonic eksileri var fakat görüntü kalitesinde eksi yok bence diğer eksileride benim için önemli değil kim ne derse desin Bu böyle diye düşünüyorum Saygılarımla

 14. erdem antalya dedi ki:

  Merhaba Andy1 bey İsmail bey in bahsettiği olaya bende rast geldim satıcılar sürekli Panasonic i kötülüyorlardı sorduğunuzda burun kıvırıyorlar yüzlerini ekşitiyorlardı. Yıllardır markaları takip eden bir kişi olarak bu çok garibime gitmişti. Fakat kısa bir süre sonra bu işi çözdüm. Büyük alışveriş mağazalarının ilk başlarda elektronik reyonu çok zengindi satıcılar hep bazı markaları öneriyordu b uda bana garip gelmişti bir arkadaşımın yakını böyle bir yerde çalışıyordu firmalar çalışanlara açıktan prim teklif ediyorlarmış onlarda prim almak için bazı modelleri müşteriye tavsiye ediyorlarmış. bazı ürünleride kötülüyorlarmış. Ben bir teknomarkette şuna şahit oldum Stantda St 50 ve VT 50 vardı yanındada LG led modeller vardı Led modeller çok parlak gösteriyordu tabiki plazmalar biraz sönük kalıyoırduki bu aslında normal görüntüydu diğer led panellerin işiği çok abartılydı bana bak bu panasonicler böyle kör gösteriyor dedi hatta ST 50 yi işaret edip neo plazma değil normal plazma dedi hatta sıradan bir panel dedi illa neo alacaksan VT 50 yi al dedi.ben şaşırdım çünki nette baktığımda st50 Panasonic tr de neo plazma olarak geçiyordu. Ağız birliği etmişçesine Satıcılar LG ve Samsung hatta LG ye daha fazla önem veriyorlardı. Bu şimdi bana garip gelmiyor artık bir oyun oynandı ve başarılı olundu. Olan vatandaşa oldu çünki bir sürü para harcayıp hiç değmeyecek paneller aldılar.Ben hiçbir teknomarkette Panasonic in bir elemanını görmedim fakat diğer markaların en az 1 yetkilisi büyük teknomarketlerde bulunuyor. aslında burada Panasonic hatalı yanlış bir strateji izlediler burunlarından kıl aldırmadılar sonuç bu oldu.Yazık. saygılarımla

 15. andy1 dedi ki:

  Erdem Bey,

  Panasonic Türkiye tek gereksinimi olan Tekofax gibi işten anlayan Haluk ve Ayhan Bermek gibi İnsanlardı. Tekofax Panasonic distribütörlüğünü bırakınca açıkcası Türkiyede sahip kaldı demem lazım.

  Panasonic bilemiyorum ama Ayhan ve Haluk Bermek gibi profosyonellere ihtiyacı vardı. Sizde biliyorsunuz ben Panasonic serilerini yazdık nerdeyse her türlü hakareti ve küfürü yedim, Panasonic çalışanı ilan edildim. Sitemde küfür edenlerin forum mesajlarıda halen duruyor. Komisyoncuların olduğu bir Ülkede bunlarla tek başa çıkacak iyi profosyonellerdir.

  Bugün Panasonic Tekofax gibi profosyonelelleri bulsun yine Panasonic gir bir fiyamaya bağlı olmadan lider satışlara tek başına ulaşır.

  İznimde geldiğimde Vatan bilgisayrda hiç unutmam yanımda Anne Oğul Plazma paneli istiyor, satıcı ısrarla farklı ürün gösteriyor, Cocuk logo izine karşı orbiter varmış dedi bakın asla abartı değildir satıcı ”Bunda öyle bir özellik yok” deyince kulaklarıma iananamadım ve müdahale etmek zorunda kaldım, duvarda asılı olan paneli açtırdım hem menu ayarlarını hemde orbiter yani beyaz yıkama özelliğini İngilizce mensusunden gösterince, utandı.

  Çalışanlara kızmak mümkün değil, herkes ekmek parası peşinde. Panasonic Türkiye hatasıdır, diliyorum iyi bir distribütör yeniden Panasonickle sözleşme imzalar. Diğer türlü şuanda 4 yabancı üretici olan bir Ülke inanılmaz utanc denilecek bir durum, Gelişen Türkiyede bu cidden inanılmaz bir tuaflık.

  Bana göre tekelciliğin ta kendisi, İnsanlara zorla belli panelleri aldırıyorlar bakın, bu çok çirkin bir ticaret, böyle bir serbest piyasa Avrupada yada gelişmiş Ülkelerde asla görülmez görülmeside imkansızdır.

  4 Üretici diyelim ki seri girmedi ve belli satılmayan serilerini Türkiyeye getirdiler, İnsanlar ne yapacak? Forumlarda Vergisiz uyanıkların komisyoncuların eline düşecek, şuanda bu uyanıklar sevincten göbek atıyorlar çunki 3 milyonluk forumda tek başına ürün satan Vergisiz Komisyoncu daha fazla para kazanacak hemde yan gelip yatarak.

  Dev firmalar ise Milyonlarca vergi ödeyip, 4 üreticinin ağzının içine bakacak.

  Diliyorum Devlet buna acilen müdahale eder.

 16. ismail-sivas dedi ki:

  tekno marketlerde Pana ya karşı ön yargı olduğuna kesinlikle katılıyorum. hatta ileri gidip -diger markalardan daha iyi kazandıkları için, diğer ürünleri herkese tavsiye ediyorlar da- diyebiliriz. ancak bilinçli tüketiciyi kandırmak zor. VT50 aldığım için (hem de 8 aylık teşhir ürün) mükemmel bir iş yaptığımı düşünüyorum. kalite her yerde kalite. arkadaşlarla oturup muhabbet ediyoruz. benim paneldeki görüntüyü görünce, emin olun ağızları açık kalıyor. renkler mükemmel. olması gereken gibi (yapmacık cık cık vıcık vıcık renk ve resim yok) resimde dağılma dalgalanma, uçuşmalar kaçışmalar yok. sadece doğal, keskin ve berrak bir görüntü var. bi panelden daha ne beklenir ki. görüntü kalitei. (Bu arada ben panelin dahili uydu alıcısını kullanıyorum.) ya diğerleri valla onlara panel demeye dilim varmıyor. renkler ve resim Erdem kardeşimizin de belirttiği gibi oturmuyor, ayarlanmıyor. yani resime bir düzen bir şekil veremiyorsunuz. siz ayar yapmaya çalışıyorsunuz panel sanki inat etmişcesine (kardeş kapasitem bu olmuyor, beni kendi halime bırak, fazla zorlama sonra elinde kalırım) diyor. doğal renkler zaten (bana göre sıfır) o resim falan değil. insan yüzü yüz değil tarif edemeyeceğim bambaşka bişey. yani kısaca kalite yok. ama kazanan onlar kaybeeden ise halkımız. yazık valla. Arkadaşlar sizde panelin dahili alıcını mı kullanıyorsunuz. yoksa harici bir uydu alıcı mı. daha kalite resim verecek harici alıcı tavsiyesi istiyorum saygılar…

 17. ismail-sivas dedi ki:

  yukarıdaki mesajım yanlış anlaşılmasın çünkü panelin(vt50) dahili alıcısının resim performansı bence süper. ancak belki daha kalite resim verebilen harici uydu alıcısı vardır diye yazıyorum. amacım en kalite resmi almak. yani panelimin en üst sınırlarını zorlamak (hastalık ya hu)

 18. andy1 dedi ki:

  Sayın ismail-sivas,

  Panasonic VT serisini tüm panellerden ayrı bir yere koymak gerekiyor, bu panel başlı başına en üst performansı veren THX moduna sahip bir seri, ve sizin bahsettiğiniz seriler ile zaten bu performansı alabilmek imkansız.
  VT serisinde 3D görüntü dahi net olarak derinlik hissini izleyiciye sunar sebebi özel mod ve kalibrasyon + kontrast değeri inanılmazdır. Hatta HD standart yayınlarda dahi net olarak görüntü değilğini beyin algılar, loş ortamda ise bu 3D hissi normal HD yayınlarda kendisini hissetirir resim paenlin dışında hissini yaratır.

  HD recevier konusunda Türkiye için fazla seçenek yok, Yaz sonunu bekleyin hem LG hem Samsung combo sistemlerini saıyorum Türkiyede satışa sunacaklar, veya AVR bir cihaz alıp bunu farklı şekilde yine kullanabilirsiniz dediğim gibi şuan fiyatların yanına yaklaşmak imkansız.

  Şuna eminin Seçimlerden sonra Devlet bir çok firmanın canını feci şekilde yakacaktır, bazı firmalar artık işi öyle hale getirdiki 4 senelik cihaza halen zam yapıyorlar, belli komisyoncular forumlarda vergisiz milyonlarca liralık satışı net olarak yapmış durumdalar.

  Bu kişilerinde canı fena halde yanacaktır tabiki bu kişileri destekleyen Vergi kacırılmasına sebeb olan firmalarda buna dahildir.

 19. Bilal Demir -Elazığ dedi ki:

  Yeni bir panel almak istiyorum.Plazma ilk tercihim olacak tabiki de Panasonic vt50 serini ilk aklımda olan ürün.Hem fiyat olarak hemde ürünü temin konusunda sıkıntı olacak gibi. Çünkü bu serinin açılmamış olanını uygun fiyatla bulmak şuan için imkansız gibi. Bu vt50 serisi dışında 3D,Hd ve sd yayınlarda iyi ferformans alabiliceğim harici uydu alıcısı(dreambox 800 HDse) ile tatmin edici görüntü alabileceim hangi seriyi veya modeli önerirsiniz?

 20. andy1 dedi ki:

  Sayın Bilal Demir -Elazığ,

  Türkiyede şuan hangi seriler halen satılıyor sakın farklı anlamayın bilmiyorum. Yeni seriler olarak bunu kast ediyorum.

  Bahsettiğiniz özelliklerde keyif alabileceğiniz seriler, Samsung F8500, Samsung F8000, Panasonic STW60 ve butceniz uygunsa VT60 serisi yada en az 5 sene keyifle sıkıntısız bir panel olsun derseniz Panasonic ZT60 serisini tercih edebilirsiniz.

 21. arasıra dedi ki:

  Andy Hocam 55f9000 mi VT60 mı?

 22. andy1 dedi ki:

  Sayın arasıra,

  Panasonic imaj olarak her zaman ilk tercih olur, ve kullanıcıların %99 tercihlerini farklı panelden yana kullanmazlar.

  F9000 tercihi elbetteki daha doğru olacaktır en azından Türkiyedeki duruma bakarsak.

 23. andy1 dedi ki:

  Sayın arasıra,

  Uzun süre size keyif sunacak cihazlardan biridir.

 24. arasıra dedi ki:

  ANdy Hocam GT50 nin yazılım güncellemesi çıktı ve yükledim. Fakat eskisine geri dönmek istiyorum. Nasıl dönebiliriz önceki yazılıma?

 25. ümit.ş/istanbul dedi ki:

  merhaba, dün akşam bir tekno markete girdim panasonic tx-L50etw60 ı sordum, abi sakın panaya bulaşma onlar türkiyeden çekiliyor ortada kalırsın sana Lg verelim onun kalitesi ve görüntüsü daha iyi, inanmadım tabi, ben panasonic tx-L50etw60 Led (3,500 tl fiyatı)almak istiyorum. bu model hakkındaki düşünceleriniz neler kararsız kaldım yardımcı olur musunuz.

 26. ümit.ş/istanbul dedi ki:

  andy1 bey, izleme mesafem 5-5,50 mt

  panasonic tx-L50etw60 3500 tl
  samsung 46f7000 3600 tl

  ağırlıklı kullanım alanım film izlemek, çok kararsızın yardımcı olabilir misiniz. tşk