Panasonic,Türkiyeye geri kalmış Ülke muammelesi!

x

Panasonic gecen seneye kadar tartışmasız en fazla Plazma satan tek firmaydı, Plazma serileri net tabirle yok satıyordu, hatta bulmak dahi zordu ürünler bol olduğu halde.

Bu sene ise Panasonic anlaşılmayan bir uygulama ile Türkiyeye Plazma serilerini girmedi. Girilen serilerde STW60-VT60 ve ZT60,Panasonic bu kararı neden aldı bilemeyiz, Avrupada tüm seriler satışa sunulurken Türkiyeyi dışlanmanın mantığını çözmek zor.

Türkiyeye alınan bu tavrı bizlerde kınıyoruz.

Andy Swezniak

 

Tarih: 18 12 2013

'Panasonic,Türkiyeye geri kalmış Ülke muammelesi!' hakkında sorular, açıklamalar

 1. arasıra dedi ki:

  Andy Hocam distribütör bence bütün serileri almadı. Stw60’ı gt fiyatına hatta büyük ekranlıları ise vt fiyatına satıyor.

 2. Erdem Antalya dedi ki:

  Merhaba şu anda öyle garip bir durum varki teknomarketleri gezdiğinizde Panasonic Paneller neredeyse yok gibi bir şey. İnanırmısınız Tv almaya hiç niyetim yokken bir anda uygun fiata görünce ST50 yi aldım şimdi şaşkınım çünki şu anda almak istesem yok. Hatta çevremde samimi arkadaşlarım tv nin performansından etkilenip onlarda almak istediler fakat bulamıyorlar.Anladığım kadarıyla Türkiye piyasasını gözden çıkardılar bunun nedeni Türkiyedeki temsilcilerde olabilir yada bazen büyük firmalar böyle garip şeyler yapıyorlar. Fakat bunun mutlaka çok önemli bir nedeni vardır yoksa Türkiye gibi bir pazarı neden gözden çıkarsınlar. Yapacak bir şey yok birileri onların bıraktığı açığı kapatacaktır. Yıllardır Elektronik piyasasını takip ederim Panasonic in şu anki hali bir süre önce Sony nin yaşadığı duruma benziyor fakat o durumda bile Sony ürünlerini çekmedi ki biliyorsunuz 2 yıl önce 6 milyar dolar zarar açıkladılar. Şu anda Trend Kore firmaları baktığınızda tekno marketler LG den geçilmiyor hatta Samsung bile ikinci planda kaldı diyebilirim. Panasonic bu duruma ayak uyduramadı bir türlü. Ömrümüz olursa yaşayıp göreceğiz kim kalıcı olacak bakalım. Saygılarımla

 3. andy1 dedi ki:

  Erdem Bey,

  Panasonic şuanki durumu ile evet çok zor bir dönemden geçiyorlar, Avrupada nerdeyse tüm serilerini marketlerde bulabilmek mümkün.
  Panasonic.tr bu konuda bir açıklama yapması gerekirdi, nasıl ki Avrupada biz yorumculardan dahi rahatsızlıklarını dile getirebiliyorlar, eleştirileri görebiliyorlar, Türkiyede neden kısıtlı seri gidiklerinide net şekilde nedenleri ile sunabilirlerdi.

  Bana ne diyorlardı sen devamlı panasonic ürünlerini yazıyorsunuz, oysaki tek eleştirende benim. Başka hiç kimsede çıkıp yazmıyor neden? Uzmanım diye ortalarda gezinenler net olarak satıcı komisyoncu oldukları için, yazamazlar.

  Devlete bakmak gerekir, Devletin piyasalarda bir denetimi yok, firmalar kendi başlarına karar veriyorlar, haklılarda denetim olmayınca herkes kendisini kurtarmanın peşine düşmüş.

  LG-Samsung Dünyada satış politikaları Türkiyede aynı Adamlar belli bir satış ve ürün yelpazelerinde tartışılmaz rekabetleri var. Japonlar ise halen biz MARKAyız tabusuna devam ediyorlar. Avrupada ciddi bir tepki var ve İnsanlar Japon ürünlerinden kaçıyorlar.

 4. andy1 dedi ki:

  Sayın arasıra, bu Devletin zayıflığıdır. Piyasalara hakim olamayan Devleter ve o Ülkelerde net görülen bir durumdur.

  Bir yazımda şunu demiştim, bugün Samsung ve LG Japonların aldığı kararı uygulasa ve deseki ben Türkiyeye kısıtlı panel giriyorum, anında fiyatlar ikiye katlanır. Japonlar bu işte tecrübelidir.

  Bakın kendimden örnek vermek isterim, evimde 3 adet Japon farklı marka var panel olarak, şuan yeni bir panel almak istesem net yazıyorum, Panasonic almam, Sony almam sebebi çok basit!

  Vereceğim 2000 Euroya LG amiral serisini alabilirim veya Samsung biraz daha zorlayıp 3000 Euroya Oled paneli alırım ki niyetim S9 paneli almak.

  Çevremdeki İnsanların %90 büyük bir oranda aynı görüşte. Bizler paneli en fazla 2 sene kullanıyoruz, şimdi Türkiyede yaşasam VT60 12 bin lira asla o parayı vermem. Halk gözüyle bakıyorum zengin için zaten bir para değil size komik gelebilir ama bir Akşam yemeği fiyatına satılıyor cümlesini net söyleyebiliriz.

 5. Fehim dedi ki:

  Konu ile alakası yok ama Sirius XM haberiniz galiba asparağas demek istemiyorum ama yanıltıcı çıktı bir gelişme de yok sanırım olsa yazadını sık sık takip ediyorum sitenizi cevaplarsanız sevinirim

 6. andy1 dedi ki:

  Fehim Bey,

  Şaun belli üreticiler bu konuda cihazlarını Sirius desteği ile geliştirenler mevcuttur ve 2016 senesinde bunu net olarak görebilmek mümkün olacaktır. Google Avrupaya bu konuda ciddi bir baskısıda halen devam ediyor buna Türkiyede dahil.

  Avrupada bu sektörde Milyar Eurolar dönüyor, Amerikan tabanlı firmalar ise bu pastadan rahatsızlar, şuan yapılan ortaklık resmileştir yani Panasonic, Sharp, Lg, Samsung, Apple, Philps resmi ortaklığa imza attılar. Avrupa istesin veya istemesin Smart medya ve İnternet hizmetleri bir şekilde hayata geçmek zorunda.

  Bugün Amerikada 1000 mbit hızda İnternet ayda 300 Dolar buna full tv yayınları, ve cihazlarda dahil. Avrupada ise durum tam tersine Türkiye zaten inanılmazın ötesinde İnternette pahalı, hatta Dünyanın sayılı pahalı Ülkelerinin içinde.

  Sirius destekli bir paylaşımda kacınılmaz hale zaten geldi, 2016 senesinde bir çok şey değişecektir.

 7. Erdem Antalya dedi ki:

  Merhaba bu gün teknomarketleri gezme fırsatım oldu. En yaygın en bilinen teknomarkette artık panasınic ürünleri yok sadece ellerindeki kalan ürünler var bunlarında bir kısmı teşhir. Teknomarketlerin %60 LG panelle dolu geri kalanını Samsung başta olamak üzere diğer markalar takip ediyor. Yani uzun lafın kısası LG tamamıyla hakim olmuş durumda Panel piyasasına. Bence artık Panasonic artık Türkiyede yok diyebiliriz. Aslında vatandaşın umrunda da değil bu durum. Bence artık bizimde umrumuzda olmamalı diye düşünüyorum. Saygılarımla

 8. Fehim dedi ki:

  Umarım gerçekleşir kurtuluruz fili tekelden . Tekel yüzüden ne hızlı internet nede upload hızı yok kalite desen ne gezer sadece ceplerini dolduruyorlarfiyatlar desen gene zam geldi ADSL ücretlerine her halde dünyanını en pahalı adsl birinciliğini bırakmak istemiyorlar sayğıdeğer yöneticiler

 9. andy1 dedi ki:

  Erdem Bey,

  Panasonic Türkiye aslında açıklama yapması gerekir bu sorun kaynağı nedir, haklısınız Panasonic Türkiyede ürün satmış veya satmamaış pek İnsanların umrumda olacağını bende düşünmüyorum, hangi ürün ucuzsa o ürün en iyisidir düşüncesinde İnsanlar.

  Bunun tek kötü tarafı rekabet olmamaması zaten 5 marka var, fiyatlar ortada Sharp, Toshiba, Panasonic ürünleri varmı yokmu belli değil. Piyasalar iki Koreli firma ve bir Çin üreticinin merhametine kalıyor yani Philpsin.

  Buda ilerki zamanda fiyatlara yansıyacaktır.

  En dikkat cekici nokta ise Türkiyede fiyatların devamlı bir noktalarda gezinmesi yani indirim yok. Noel zamanı ve Türkiyede hiç bir firma üstelikte yabancı markaların tamamı Türkiyeyi soyutlamış durumdalar. Avrupada ise fiyatlar inanılmaz bir düşüşte şuan.

 10. andy1 dedi ki:

  Fehim Bey, çok zor ama dilerim Türkiye biran önce serbest rekabetin yaşandığı Ülke konumuna gelir.

  Bunun ekonomiylede alakası çok fazla, 6-7 ay önce İtalyada ekonomik bir kriz yaşanacak dedim ve bu konuda tahminlerim nerdeyse hatasız oranda geçekleşiyor, hatta gecen sene başında euro ve dolar bugünki ortalama Türkiye değerini vermiştim.

  Dışardan bakınca aslında herşey çok net ve açık görünüyor, İtalya ve Türkiye nerdeyse aynı kafada iki Ülke ve İnternet tv yayınlarında bire bir İnsanlar aylar öncesinden bu sorunları yaşadı, sokağa düküldüler protesto yaptılar. Sonuç şuan İtalya ciddi bir ekonomik krize ilk adımlarını attı.

  Yunanistan öncesinde yaşadığı durum aynıydı, piyasalar bir çok şeyin göstergesidir.

  İnternette Türkiyenin hali zaten ortada, firma zam yapıyor da nereye kadar yapacak?

  Bunun göstergesi şudur, Türk Telekom seneler önce bir kriz yaşamaıştı, Devlet elden çıkarıp kurtulduğunu sandı oysaki resmi oratğından bir tanesidir, Yabancı ortağı bu şartlarda en fazla bana göre 3 sene dayanırsa mucize olur ortaklıktan çekilmeleride sanıyorum ciddi olarak konuşuluyordur.

  Çekilirse ne olur, TürkTelekomu kurtarmak için yeni bir fedekarlık istenir Vatandaşlardan. Görünen bir köy var ve siz gözlerinizi bağlayıp ben yolu biliyorum derseniz, mutlaka bir yere toslarsınız yol çok engebeli isede uçurumdan uçarsınız tamamen yok olursunuz.

  Adsl paylaşımlı İnternete ciddi bir denetim gelse ciddi cezalar uygulansa emin olun fiyatlar 3 ayda yarıya düşer.

  Vatandaş ne yapıyor, sözde adik kota getirildi kime göre adil kota, siz paylaşım yapmadan interneti kullanıyorsunuz, 8 mbit sınırsız paket fiyatı 120 liramıydı bilemiyorum, veya 8 mbit sınırsız 50gb kotalı yani adil kullanıma 65 lira verip dowload yapıyorsanız 1 haftada bu kotanız bitiyor ve siz 65 lirayı 3 mbite ödüyorsunuz.

  Ahlaksız ne yapıyor, örnek 20 mbit alıyor ne kadar 200 liramı? Her neyse 3 kişi ortak alıyor sizle aynı parayı veriyor üstelikte sınırsız İnterneti kullanıyor. Adil kota malesefki iyi niyetli İnsanlara uygulanıyor.Diğer tarafta net hırsızlık yapana adil kota uygulanmıyor.

 11. Erdem Antalya dedi ki:

  Merhaba Andy1 bey tespitlerinizde haklısınız. Çok doğru rekabet kötü yönde etkileniyor. Burada bizim bilmediğimiz perde arkasında dönen bir sürü olay vardır buna eminim. Çin malları konusunda doğru söylüyorsunuz onların insafına bırakılıyoruz. Yıllar öncede uydu alıcıları konusunda bu tip bir olay yaşandı fakat engel olunamadı. Önceleri piyasada bazı avrupa markaları vardı hatta Japon üretimi cihaz bile vardı. Kore üretimi cihazlarda vardı fakat Çin üretimi alıcı çok azdı. Bu sıralarda çok ucuz çin malları girmeye başladı ve bu kaliteli cihazlar piyasadan çekilmeye başladı. Şu anda piyasada dişe dokunur cihaz çok az miktarda genellikle hep Çin malı ikinci ve üçüncü sınıf cihazla dolu.Fakat vatandaşta anlamıyor ben insanları uyardım fakat malesef başarılı olamadım.Saygılarımla

 12. andy1 dedi ki:

  Erdem Bey,

  Türkiyede piyasayı belirleyen çok tuaf ama sokak satıcıları diyeceğimiz bir gurup oluşmuş. Forumlara bakarsanız nerdeyse her yerde aynı İnsanları görüyorsunuz, Kaliteli markalar ise bu tür tuaf işporta yönetmelerini asla girmezler, haliylede bu kadar kötü bir piyasa içinde yer almak marka değerlerinide düşürmek manasına geliyor.

  Şuan Avrupada satılan ürünlere dikkat çekmek isterim, Lg ve Samsung ürünleri bol deniliyor aslında tam tersine kaliteli üst sınıf cihazları bu firmalar getirmiyor. Combo sistem bluray+hdrecevier destekli mini avar serilerini ben Türkiyede hiç bir satış mağazasında göremedim. Fiyatları ortalama 200-300 Euro civarında.

  Panasonic gibi taboo ile yönetilen firmalar dahada farklılar markaları herşeydir bunun içinde gerekirse bir Ülkede ürün satmama kararıda alabilirler, elbetteki haklılar.

  Çin malları ile rekabet edebilmek imkansız, Avrupa bunun bedelini fena ödedi şimdi akıllandılar gümrüklerde inanılmazın ötesinde bir denetim var. Kötü veya vasat ürünleri boş verin, Ülke dövizi karşılığında alınan cihazların tamamı nerdeyse çöpe atılan paralar ve bu ürünlerin Ülkede bir geri dönüşümüde olmuyor. Oysaki Pnaasonic, Sharp, Lg,Samsung ürünlere ve diğer gerçek Avrupa markalarına bakarsak net şekilde bu ürünler eskise dahi Ülke içinde dinamik bir ticarete devam edebiliyorlar.

  Test ettiğim Çin malı hd recevier durumu ortada, 16 euroluk mal Türkiyede 180 lira!

  RGB renk desteği dahi olmayan bir cihaz ve forumlarda bu cihazları tuaf şekilde halen inanılmaz başarılı diye tanıtanlar var.

  Teknolojide bana kızıyorlar fakat Türkiye gerçeknten çok geride bir Ülke, nerdeyse işportacılar piyasaları yönetir hale gelmiş.

 13. sedat dedi ki:

  merhaba andy1 bey ben de 5 yıldır 42 inç panasonic plazma kullanıyorum görüntü kalitesinden oldukça memnunum şimdi 60 veya 65 inç yeni bir yeni bir panasonic plazma almak istiyorum 65vt60 veya 60zt60 modellerinden hangisini önerirsiniz selamlar

 14. volkan - istanbul dedi ki:

  Merhaba andy1 bey sitenizdeki yazıları okuyup bilgilenmeye çalışıyorum. şuan evimde tüplü tv kullanıyorum yakında mecbur değiştirmek zorunda kalacağımdan tv araştırmasına girdim. epeydir kafamda panasonic plazma alma vardı fakat hem yüksek fiyatları hemde az bulunması canımı sıktı. Teknoloji mağazalarında satıcılar hep bir ağız olmuş lg ve samsung diyorlar teknik bilgilerinin pek olmamasından dolayı mağazadan fikir alıp alışveriş yapmak istemiyorum. Ama anladığım kadarı ile çok pahalı bir panel almak mantıklı değil zaten yakında oled tv 4k alınabilir seviyelere doğru düşecek tabi Türkiyede durum ne olur? Ben halen ne kadar bütçe ayırmam gerektiğine ve hangi paneli almak gerektiğine karar veremedim. Yazılarınızdan Sizin samsungda f8000 serilerini lg de ise 7 ve üstünü tavsiye ettiğinizi panasonic ise Türkiyede çok pahalı olmasından dolayı (plazma) geri adım attığınızı diğer markaları da elediğinizi çıkarıyorum. teşekkürler..

 15. andy1 dedi ki:

  Butcenize uygunsa ZT60 serisi kesinlikle şuan Dünyadaki en iyi performansa sahip paneldir.

 16. andy1 dedi ki:

  Volkan Bey,

  Panasonic Türkiyede nerdeyse serileri yok denecek kadar az bir Distrübütöre sahip, Plamza serileri ise 3 adetle sınırlı STW60 orta sınıf bir panel olmasına rağmen fiyat olarak halen yüksek, VT-ZT serilerini zaten biliyorsunuzdur.

  Samsung şuanda kaliteli F8-F8500 serileri bolca var sanıyorum tercih edilebilir tabiki butce meselesi. Veya LGPH670 Plazma serisini tercih edebilirsiniz, detay resimde STW60 serisinden iyidir. 60inc serisi 2500 lira civarıydı en son okuduğumda.

 17. volkan - istanbul dedi ki:

  http://www.tvuzmani.com/makale/led-ve-plazma-tv-elektrik-sarfiyati-farki/

  buradaki değerler doğrumudur? ya şu tv alma işi ne kadar zormuş

 18. andy1 dedi ki:

  Volkan Bey,

  Eğer elektrik sarfiytaına göre düşünürseniz, masa üstü bilgisayarlar daha fazla tüketim yaparlar. Veya ütü veya çay makinaları.

  Tv buna göre alacaksanız en ufak ekranları tercih etmelisiniz. Diğer türlü panel almanız çok zor olacaktır.

 19. arasıra dedi ki:

  Samsung Forum İstanbula mağaza açmış. önüne de dev 4K yı koymuş Andy Hocam :)

 20. andy1 dedi ki:

  Sayın arasıra,

  Meraklı Arkadaşlar rahatlıkla tercih edebilecekleri bir paneldir, fiyat olarakta bir hayli cazip sayılır.

 21. arasıra dedi ki:

  Andy Hocam Samsun F7000 mi Panasonic STW60 mı? Fiyatları hemen hemen aynı.

 22. andy1 dedi ki:

  Samsung F7000 detay resimde yani örneklersek bir spor karşılaşmasında çok daha net resim üretir.

 23. iyi ünler sayın andy1 phılıps led ve toshıba led tv önerilerinizi bekliyorum panasonic ülkemizde pahalı satılıyor malesef

 24. andy1 dedi ki:

  Sayın ABDURRAHMAN ERCAN KAYSERİ,

  Türkiyedeki serileri takip edemediğimden şuan hangi seriler var malesef yardımcı olamıyorum.Panasonic Türkiyede satışları daha doğrusu ürün girişleri artık yapılmayacak. Bu sebeble ürünler ellerinde olan firmalarda bu durumu paraya çevirmek için uğraşıyorlar.

  Andy Swezniak

 25. Akın-İzmit dedi ki:

  andy1 hocam yaklaşık 1 ay önce Panasonic 42STW60 plazma aldım. Tvden çok memnunum yalnız size tv ile ilgili birkaç sorum olcak;
  -Tv yi kumandası ile açtığımda televizyondan tık diye bir ses geliyor sonrasında tv yi kapatır bir kaç dakika sonra açarsam aynı ses gelmiyor, ses sadece 10 dakika ve ya daha fazla süre sonra tv açttığımda aynı ses geliyor. Bu ses tv kapttıktan bir kaç dakika sonrada tık diyip kesiliyor. Ses tvyi izlerekn gelmediğiinden pek sorun etmiyorum ama geçenlerde merak edip servisi aradığımda bana sesin tüm plazmalarda geldiğini, normal olduğunu ve tvnin arızalansa öndeki kırmızı ışığın yanıp sönerek arızalandığını belli edeceğini söylediler !!! Bende size bu ses olayı hakkında danışmak istedim.
  -Hocam ikinci sorum ise hd maç yayınlarında futbolcularun bedenlerinin etrafı sanki buğlanmış gibi duruyor sizce bu ayarlardan mı kaynaklanıyor yoksa yayından mı?
  -Son sorum ise hocam hd digitürk kullandığımdan bu tw için tafsiye edebileceğiniz uygun ayar nedir?
  Şimdiden teşekkürler…

 26. andy1 dedi ki:

  Sayın Akın-İzmit,

  Paneli actığınızda veya actıktan salise sonra bu tık sesi gelir kapandıktan sonrada aynı durum duyulur. Servis bu konuda haklı arıza kaynaklı bir durum değil. Hatta Panasonic LcdLed panellerde dahi bu durum görülür, panelin enerjiyi anlık değil kademeli olarak kesmesidir buda daha sağlıklı bir durumdur. Ani guc kayıpları ile panellerde board sorunları çok sık görülüyor Panasonic bu konuda en iyilerden dersek abartmayız.

  Durumla alakalı değil, bir önerim olacak Panaeli kapadıktan sonra eğer stadbye konumunda bırakıyorsanız bunun yerine paneli düğmesi üzerinden tamamen kapatın, dışardan enerji akımını kesin, bu panelinde ömrünü uzatacktır, Kısaca standbye konumunda hiç bir cihazı bırakmamanız Sizin faydanıza olur.

  Diğer sorunuz ise, panel kaynaklı değil tamamen sinyal sağlayıcınıza baglı bir durum. Servisi çağırın yani Digturk Size verilen hdbox çıkışlarını öçltürün, dışardan ana meakinaya gelen kablo ucuna parazit kesici bir aparat eklesinler, ucuz birşeydir 5 lira civarı, bu dışradan gelen ani sinyal dalgalanmarı hd kutunuza gelmeden bloke eder.Daha saplıklı ve sorunsuz sinyal alırsınız.

  Digiturk hdbox ayalarında, değerleri kontrol edin örnek gama, ışık kontrast vb, RGB ana renk değerlerini hdbox digitruk görmediğim için sağplıklı yorum yapamıyorum, eger sorun yoksa RGB değeleri üzerinden 1080p sinyal çıkışını deneyin hoşunuza giderse bu ayarlarda bir süre izleyin. Unutmayın hdboxların RGB değerleri stadart ise bu ayarlarda izlemenizde gerekmez. Kısaca şuan yazıyı silsemmi silmesemmi diye düşündüm, fakat deneyebilirsiniz.

  Normal değerlerde ise hdbox ghama değerini kontrol edin, düşükse biraz artırın görüntü daha parlak ve keskin olacaktır. Bu değerler üzerinde yine hdbox ayarlarında kontrast ışık parlalık vs yaraları kendi göz zevkinize göre kanal değiştirerek kontrol edin. Hoşunuza giderse OK deyin ayarlardan çıkın.

  Sonrasında panel üzerinden ayarları yapın, görceeksinizki panel oldukca üst kalitede renk ve derinlik fark edecektir.

  Andy Swezniak