Panasonic servisleri bıktırdı,kurulumdan habersiz servisler binlerce liralık cihazları riske atıyor.

x

Panasonic son zamanlarda Türkiyede özellikle sitemizde yaşanan traji komik olayları görünce bu konuyu yazmak ve Panasonic.tr gerekli önelmeleri alması gerektiğini düşünüyorum.

VT50 serilerini alan İnsanlar inanılmaz şekilde mağdur edilmiş durumda ve Panasonic.Tr servisleri sanki Müşterilerle alay edercesine paneli kurup çalıp çalışmadığını görmeyi hizmet sanıyorlar, böyle hizmet olmaz buna hizmet denmez Avrupada böyle bir tuaflıkta olmaz.

Panasonic.tr servisi inanılmaz traji komik hatta panasonic bunu okursa utanması gerekir, sitemize yazan VT50 kullanıcı bir Müştei bizlerden Pro ayarlar hakkında destek istedi ki sitemizde bu ayarlara ait net ayarlara erişim ve ideal ayarlara yakın şemada mevcuttur fakat panasonic servisi Müşterisine verdiği yanıt tam bir rezalet ”VT50 serisinde bu ayarlar sadece Avrupa serilerinde var” bunu panasonic.tr servisi söylüyor ve bu Adamlar 4.000 liralık paneli sözüm ona kurup gidiyorlar !

Sonrasındamı sitemizi takip eden Arkadaşımız Pro ayarlara erişebiliyor, o kadar fazla şikayet varki inanın hangisini yazacağımızı şaşırdık.

Panasonic ve tüm Distribütmörlere sormak lazım, sizler servislerinize hiç kurs ve cihazları tanıtım menülere erişim harici cihazları kurulum detaylarını öğretmiyormusunuz?

Binlerce liralık cihazları kimlere emanet ediyorsunuz ve müşterilerinizin verdiği paraların hizmet karşılığı bumudur?

Avrupada servis gelir, müşterinin istediği tüm detay ayarları gösterir anlatır, harici cihazları kurar harici cihazlar uyumlu değilse uygun aparatları müşterilerine söylerler ve alınmasını isterler, voltajlarda veya harici cihazlarda sorun var ise aynı şekilde servis gerekli tüm ölçümleri yapar cihazı öyle kurar, sorun var ise kurmaz müşteriye yapılması gerkenleri anlatır yaptırın der ve farklı bir güne randevu verir cihazı kurmadan gider bu Müşteriye olan saygıdır.

Sitemizde biz artık Panasonic ürünlerden kaynaklı şikayetlerden inanın şaşırmış durumdayız özellikle servislerinin umursamazlığından.

Panasonic ürünleri alan Müşterilere tavsiyemiz, lütfen cihazlarınızın full ayarlara erişimi vermesini isteyin bunu size göstermek zorundalar 4.000 lira-10.000 lira verip site site dolaşıp yardım istemeye ve sizi mağdur etmeye hiç bir firmanın hakkı yok.

Firmaları lütfen.BTK ve Tüketici.gov.tr adreslerine şikayet edin hakkınızı arayın.

Saygılarımla

Andy Swezniak

 

Tarih: 17 08 2013

'Panasonic servisleri bıktırdı,kurulumdan habersiz servisler binlerce liralık cihazları riske atıyor.' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Erdem antalya dedi ki:

    Merhaba aslında bu konu genel bütün markalar için geçerli. Fakat şunu belirtmek lazımki. bu konuda sadece servis elemanları değil Satış konusunda ve bir çok etken bu sorunu beslemektedir. Bazı teknomarketlerde 3000 TL değerinde bir panelin yanında vasat bir uydu alıcısnı hediye yada %50 indirimli satıyorlar. bazende daha önce bahsettiğim sıradan ev sinema sistem lerini satıyorlar. Tv yi alan kişi sistem kurulduğunda kötü sonuç alınca servisinde yapacağı fazla bir şey olmuyor çünki Tv nin kaliteli olması yetmiyor ekipmanlar kötü. Yani örneğin çok pahalı hızlı bir spor araba alıp kötü lastik takıp stablize yolda gitmek gibi bir şey bu. Yıllar önce Crt tv ler döneminde yaşadığımız en büyük sorun harici cihazlarve kötü ara kablolardı sorun fazla değişmedi yine aynı. İnanın sadece panasonic için bu geçerli değil diğer marklardada bu tip sorunlar yaşanmaktadır. Benim bir dikkatimi çeken olayda şu P42 ST50 yi alıp ilk çalıştırdığımda çok soluk bir görüntü aldım bir sürü ayar denemesi sonucunda çok iyi bir performans aldım. Fabrika çıkışı olarak kontrast düzeyi çok radikal bir ayarda bırakılmış dolayısıyla teşhirdeki üründe aynı şekilde ve çok kötü koyu bir görüntü vardı
    inanın yanındaki led tv lerden daha kötü bir görüntü vardı normal bir müşteri standa bu görüntüden dolayı bu tv yi tercih etmez ben dışarda daha önce test ettiğim için konuyu bildiğimden aldım. Zaten bazı satıcılar panasonic dışındaki ürünleri satmak için bunu kullanıyor bakın görüntü ne kadar soluk diyorlar şahsen ben bunu panasonic gibi bir firmaya yakıştıramadım. Bütün markaların danışmanları tek tek tekno marketleri gezerken panasonic in hiç bir elemanını görmedim tekno marketleri çok gezerim bu benim bir hobim. Bunların hepsini üst üste koyunca böyle bir sonuç çıkıyor.