Panasonic Plazma tv 2013 serileri nerde?Panasonic.tr UMURSAMAZLIĞI bıktırdı!

xc

Türkiyede 2013 senesi ile birlikte Dünyadaki ünlü markaların Türkiye saygsızlığı hızlanarak devam ediyor, Avrupada satılmayan ürünler Türkiyede eritilmeye çalışıyor ve halen bir çok üretici 2013 serilerini Türkiyede satışa sokmadı, bunun altındaki sebeblere bakarsak Türkiye İnsanına yapılan hakaretten farksız satış politikaları görürsünüz.

Panasonic Türkiye Plazma serilerini neden halen satışa sokmadı veya sokulduysa bu cihazların nerelerde olduğunuda İnsanlara açıklamalılar, Forumlarda ve İnternet sitelerinde bakıyorsunuz birileri Panasonic Plazma serilerini el altından ve piyasanın üzerinde rakamlara satıyorlar, peki bu cihazları bu şahıslar nerden temin ettiler gerçekten en önemli soruda bu?

Panasonic.Tr umursamazlığı artık İnsanları bıktırdı 2013 serilerini Türkiyede 2014 senesindemi satacaklar acaba?

Bazı firmaların ve kişilerin çok kirli ve iğrenç uygulama olan piyasalara müdehale ve fiyatları yükseltme çabaları olarak aklıma gelmiyorda değil ve bunu düşünmek bile Türkiyedeki İnsanlara yapılan en büyük hakarettir.

Panasonic serilerini bizler iyi olduğu için İnsanlara tavsiye ediyoruz fakat Panasonic.tr umursamazlığı bizleride aptal yerine düşürmüş durumda, eğer düşündüğümüz o çirkin proje uygulanıyorsa ve bunu ugulamak isteyen stokcu kişiler veya firmalar var ise, panasonic resmi açıklama ile 2013 serilerin hangi firmlara kaç adet olarak verildiğinide açıklamak zorundadır.

Bizler 1000 Euroluk cihazı alın derken, şimdi bu cihaz Türkiyede 1500 lira oldu bazı serileri 5000 Euro oldu,Avrupada Panasonic ürünlerinde fiyatlar düşerken malesef Türkiyede ürünler ortada yok satanlarda inanılmaz fiyatlar uygulamaya devam ediyorlar.

Panasonic.tr umuyoruz bu konuda açıklama yapar, bizim gibi sitelerde Karaborsacılara hizmet eden aptallar konumunda olmaktan artık sıkıldık utanıyoruz, Panasonic.tr sesi çıkmıyor ürünler yok, bizim tavsiye ettiğimiz ürünlerde devamlı fiyatlar yükseliyor.

Panasonic.tr açıklama yapmayacaksa bizlerde bilelim, karaborsacı ve stokcu utanmazların hizmet eden duruma düşürülmemiz Panasonic adına utanctır.

xx

Andy Swezniak

Tarih: 03 08 2013

'Panasonic Plazma tv 2013 serileri nerde?Panasonic.tr UMURSAMAZLIĞI bıktırdı!' hakkında sorular, açıklamalar

 1. ismail dedi ki:

  andy hocam yerden göge kadar haklısınız. ayrıca fiyat politikasında Panasonic tr. tam anlamıyla sınıfta kalıyor. bu plazma paneller alınabilecek fiyat seviyelerinde olsa 10-15 adet satmazlar. o zaman milletin alım gücüne uygun olduğu için 100-150 adet (sadece örnek veriyorum) satarlar. millet niye dandik led panellere para versin ki.adam gibi görüntü istiyorum diyen insanlar plazma alırlar. bu fiyat politikasıyla Panasonic tr. çok sınıfta kalacaktır. saygılar…

 2. andy1 dedi ki:

  Sadece panasonic için geçerli değil söyledikleriniz, farklı bir firmanın baysinin açıklaması varki inanın şaşıracaksınız !

  Bayi aynen şu cümleleri bize iletti !

  X (Panasonicle alakalı değil belirtirim) firmanın bayisiyiz Distribütör bilerek az seriler getiriyor ve fiyatlarda devamlı yükseliyor, biz bayilerin elinden malesefki bir şey gelmiyor.

  Sanıyorum olay daha net anlaşılmıştır.

 3. fatih Trabzon dedi ki:

  Trabzonda tavsiye ettiğiniz panasonic plazma tv’lerin hiçbirini kutulu olarak bulamadım. örneğin vt50 serisini bayiye soruyorum. o eski model diyor. halbuki buraya gelmeden eskidi. nasıl bir iştir bu anlamadım.

 4. andy1 dedi ki:

  Burda malesefki şikayet etmeniz gerekiyor, firmalar özellikle Anadoluya ürün yollamıyorlar internet üzerinden satmak onlar için daha avantajlı.
  Eski model dedikleri 2012 serisi oysaki eski seri dedikleri cihazlar dahi bulmak sorun yeni serilerin durumuda ortada, tamamen umursamazlık.

 5. Erdem dedi ki:

  Merhaba Bay Andy. İzin günümde Teknomarketlerin bir iki tanesini gezdim Bir arkadaşımla beraber artık 42 ” Panasonic Plazma yok Genellikle VT 50 yada VT 60 var fakat nerdeyse yarısı teşhir ürünü. Arkadaşıma bakmaya gittik. 42 ”hiçbir model bulamadık sanıyorun olanlarda ellerinde kalanlar çünki yarısı teşhir. Yeni modellerin gelip gelmeyeceğini sorduk fakat içaçıcı bir cevap alamadık. Panasonic tr ye baktığımızda mağazaları veriyor bu mağazalarda var diyor fakat o mağazalara gidince bulamıyorsunuz. saygılarımla

 6. andy1 dedi ki:

  Erdem Bey, Panasonic belliki Türkiyede ürün satışlarını umursamıyor, Avrupada zaten ürün satamıyorlar çunki hem fiyat olarak üst seviyede diğer cihazlara göre hemde panellerin harici cihaz seçmesi özellikle 2013 serilerinde ilgiyi yok denecek kadar azalttı tahminen Panasonic 2014 sonu belkide bir çok Ülkede Distribütör antlaşmalarını iptal edecektir şuan için görünen durum bu, firma olarak cidden çok kötü durumdalar finansal açıdan her ne kadar Oled serilere ağırlık vereceğiz deselerde Panasonic Avrupa defterini kapayacağını tahmin ediyorum rekabet edemeyecek hale geldiler.

  Aslında tüm Japon firmları için geçerli demek gerekiyor sadece Sony var onuda kurtaran Samsung ortak modul üretimi oldu ki Sony diğer avantajı cihazlarını tamamen Avrupada montajlaması Türkiye Grundig fabrikaları özellikle Sony için büyük avantaj demeliyiz, nakl,ye masrafları nerdeyse sıfır.

  Pnasonic GT60 serilerini Türkiyeye getirmeyeck diğer 2013 serileride 2012 serileri ile aynı problemlerle satışları devam eder, piyasaları artık ellerinden kaybetmiş durumdalar, firmalar aslında pansonic ürünlerinde umursamazlıkları ve düşük kar paylarıda diğer etken oluyor.

  Belli mağazalar var ürünlerde çirkin yöntemlere baş vuruyorlar, örnek şuan serilerin tamamında fiyat düşüşü olması gerekirken Türkiyede tam tersine fiyatlar yükseliyor, firmları şikayet etmedikçe bu durum dahada çirkin hale dönüşeceği kesindir.

  Sizde görüyorsunuz, uydu sistemleri mesleğiniz Avrupadaki fiyatla Türkiyedeki fiyat arasında ciddi uçurum var.

 7. Erdem dedi ki:

  Merhaba Bay Andy anladığım kadarıyla Panasonic plazma almak imkansızlaştı. çevremdeki arkadaşlara önerebileceğim Samsung yada LG Modelleri söyleyebilirmisiniz. Normal yada 3D modeller Saygılarımla

 8. andy1 dedi ki:

  Panasonic serileri artık alınması gerçekten zorlaştı, Panasonic.EU belliki artık umudunu kesmiş satılırsa satılsın der gibiler, Avrupada şuan panasonic panellere nerdeyse rağbet yok denecek kadar azaldı, fiyat dengesizliği geleceğin belirsizliğği en büyük etkenlerden birisi. Panasonic.JP ise zaten büyük zararı halen kurtarma ile uğraşıyorlar henüz iflas riski tamamen bitmiş değil.

  Türkiye içinse GT60 serileri gelmeyecek bu en azından panasonic.eu kararı diğer serilerin devamı olurmu veya devamlı ürün girişi yapılırmı buda tamamen bir bilinmezlik.

  Şuan satılan teşhir ürünleri içinse şahsi fikrimdir almamak gerekiyor sitemizde sizde görüyorsunuz nerdeyse alınan tüm teşhir ürünleri sorunlu çıktı ve bir kullanıcı iade edip farklı cihazları aldılar.

  Konu derin bunu Devletin ciddi bir denetleme ile çzömesi gerekir, ne olduda 1 senede birden bire bu kadar sorunlu cihazlar rahlarda satışa çıktı bizler bunu bilemeyiz.

  Sitemizi takip eden Arkadaşımızın mağazada kullanım saatini merak edip sorduğunda satıcı Arkadaşın panel ayarlarından servis menusune girip bakın ”15 saat” kullanılmış cümlesi çok ama çok dikkatimi çekti, teşhirde olan bir ürün ve 2012 üretimi halen mağazada teşhirde kullanılıyor ve 15 saat göstergesi gerçekten bana çok ama çok enteresan geldi.

  Mağaza elemanlarının panellerin servis menulerine girmesi dahi otomatikman panelleri riske sokmuş demektir yani panelin calibrasyon ayarları ciddi şekilde zararda görmüş ihtimali çok yüksektir, bu servis menulerine sadece yetkisi olan ve gerekli cihazlara sahip merkez servisler ulaşabilir, tuaftır mağaza çalışanları bu menuleri açmaları anlaşılacak birşey değildir !

  Konu farklı yere gitti fakat sizin vasıtanızla bu detaya değinmek istedim.

  Samsung 2013 serileri, LG 2013 serileri ise 2012 serilerinden çok daha iyi serilere sahipler, şuan alınabilecek paneller arasında kapalı kutu bulunursa ES8000 tartışmasız en iyi serilerden birisidir, daha ucuz serilerde ise Samsung F6100 kısılı ama SD yayınlarda keyifli bir cihazdır, LG bir çok farklı serisi var ve inanın Türkiyede şuan hangileri satılıyor pek bilemiyorum.

  Siz satılan ve şuan mağazada bulnan panelleri bütcenize göre yazarsanız bilgim dahilindeyse yardımcı olmaya çalışırım.

  Uzun zamandır yeni serileri yazmıyorum, ihmal ettiğimden değil ciddi şekilde şaşırmış durumdayım ben cihazı yazıyorum fakat cihaz bakıyorum Türkiyede satıştan kaldırılmış yada stoklar bitti ibaresi var.

 9. abant14 dedi ki:

  Merhaba Bay Andy Öncelikle bizleri aydınlattığınız için çok teşekkür eder bunu bir borç bilirim .Yaklaşık 1 yıl kadar yazılarınızı takip ediyorum.Tercihimi panasonıc tx-p50st50e belirledim ama teknoloji mağazalarındaki durumu bilmiyordum bu ürünü farklı bir mağazadan bana en yakın mağazaya getirdiler(TEŞHİR) .Ürünü almak için gittiğimde panel pert bir şekildeydi halişyle büyük hayal kırıklığı ile geri döndüm daha sonra bir üst model olan panasonıc tx-p50gt50e ‘de karar kıldım bu üründe aynı şekilde teşhir üründü ama inanın 1 ay olamadan fiyatlar (aynı mağaza) 800-900 tl gibi inip çıktı.Yukarıdaki yazıyı okuyunca iyice ümitsizliğe düştüm .Daha önceki yazılarınızda panasonıc plazma tv ‘lerde 2014 ‘de kadar satışı olacak şeklindeydi .Hocam bu durumda ne yapmam lazım kapalı kutu hiç bir yerde yok bütçem çoğunda olduğu gibi sınırlı cevabınız için teşekkürler.

 10. andy1 dedi ki:

  Sayın abant14

  Malesef benim devamlı yazdığım ve yine malesef stokculardan neden Ölüm tehditleri aldığımında cevabını vermişssiniz.Doğruları yazmakta sorun yazıyorsunuz Mafya tarzı İnsanlar bir anda karşınıza dikiliyor, Türkiyede yaşasam her halde çoktan beni vururlardı.

  Devlet bu işe çare bulmaldı, bu yazımı not alın 2020 senesine kadar belli seriler Türkiyede satılacak!!!!

  Belli firmalar Paralel İthalatı bitirdiler Adamları ortalıktan sildiler, şimdi milyonlarına milyon ekliyorlar hemde oturdukları yerden.

  Avrupada Vatandaş kapalı kutu tüm serileri bulabiliyor 2012-2011-2010 Paralel ithalat yapan firmalarda bu ürünler satılıyor, bütcei olmayan adam gidiyor 500 Euro veriyor 50 inc panelini alıyor yada 300 Euro veriyor 46-42 inc panelini alabiliyor.

  Bahsettiğiniz detayları 2 senedir yazıyorum, firmalar stok var diyor ürün örnek:2000 lira 3-5 adet satıyorlar stok bitti yazısı, ardından ürün yine raflarda fiyat birden 2500 liraya çıkmış oluyor.

  Bilemiyorum ama Devlet her halde bunları görüyordur, bu kadar başı boş piyaslar Dünyanın hiç bir Ülkesinde yok.Paralel İthalat ürün satan firmalara bakın onların elinde stoklar olabilir üstelikte genelde bu cihazlar kapalı kutudur, Paralel İthalatçılar ürünleri teşhirde sunamadığı için kapalı kutu olarak ellerinde tutarlar.

 11. Devrim/izmir dedi ki:

  Maalesef ulkenin civisi cikmis neresinden tutsan elinde kaliyor. Bir de bos ovunmeler varya cok uzuluyorum cok sanki koca bir fanus gecirmisler ulkemize icerdekiler hapis edilmis akil tutulmalari bu glass prison da. Herkes de hayatindan memnun. Her defasinda girisimde ulkeme daha da yozlastigini gormekten cok uzuluyorum. Burada asyada adini sanini bilmediginiz ulkeler bizi 4 e katladi.
  Bir arkadasim anlatiyordu cep telefonu getiren biri varmis dini butun gorunumlu bir kac hatunlu onlarin yaninda budist tapinaklarina abone, her lafin basi sonu elhamdulilah, saf da biri anlatiyormus bu cep telefonlarini nasil soktuklarini , buyuk yerlerden adamlari varmis sorun olmuyormus. Bunlari duyunca insan diyor amma da enayiymisiz %80 lere varan otvleri oduyoruz. Sunu iyi anlamak gerekir ki bizim ulkemizin ciddi bir ahlak sorunu var. Hani birileri diyorlardi ya yok din elden gidiyormus, yasayamiyorlarmis ama bunu soyleyip dinimizin arkasina siginanlar daha cok ahlaksizlik yapiyor. Yakalandilar mi Allah Kitab Peygamber.
  Nerden nerelere geldik, zaten bunlara kiziyordum coktan beridir , ilk defa isim tv almaya dustu, normalde hic tv izlemem cunku izlenecek bir sey yok, evlendik evimize birsey alalim dedik, bu isinde hersey gibi bozulmus oldugunu gorunce sasirdim. Destikce daha pis seyler cikiyor. Kimse kusura bakmasin ama disaridan bakinca fiilen devletin bitmis oldugu goruluyor. Devlet mafya ve benzeri cikar gruplari adina ne derseniz deyin cemaat orgut , brotherhood bu gibi para ve bireysel somuru pesinde kosan gruplar tarafindan esir alinmis gibi. Profesyonellik yok her kafadan bir ses cikiyor, acaip bir kabile duzeni. Herkes uzman, kahve agziyla selam cakarak is cozmeler. Bir garip durum. Durum su ki super ozgurlugun oldugu bir serbest piyasa ekonomisinde tuketici olarak istedigim urunu alamiyorum. Isime yaramayacak urune tonla para vermeye zorlaniyorum. Sanirim bu durumu yaratanlar ile selam cakip sorun cozenler ayni kisiler gibi. Eski formul gecerli , sorun yarat, tepki al, sonra cozum sun, bu taktik cok eskidir ama denetimsiz bir yerde ise yarar milyon dolar eder. Bakin bu isin bizim gordugumuz Tv boyutu sadece bir cok alanda ayni durumdayiz . Aklimizi basimiza toparlamazsak basimiza cok buyuk coraplar orulecek, herseyin bir anda vok hizli yozlasmasi pek bir tesaduf olmayacagi gibi hic iyiye isaret de degil.
  Oncelikle cok uzun oldu ama su ahlak sorunumuzu cozmeliyiz, ahlak dedin mi bizim millet ustu basi acik anliyor sadece, hile hurda sorun degil gibi. Bu sekilde giden toplumlar er yada gec helak olmus zamanin dislilerinde ezilmislerdir, canlar bizim icin caliyor.

  Cok uzun oldu ama isyan ettiriyorlar ulkesini seven insanlari.
  Saygilarimla

 12. andy1 dedi ki:

  Devrim Bey,

  Anlattığınız detaylar malesefki Avrupada çok daha ileri boyutta, Din demişsiniz bu sebeble yazıyorum İngilterede yaşıyorum Avrupanın bir çok Ülkesini gezdim inanın orda durum Türkiyeden çok daha vahim. Orta çağ Avrupasınamı dönülüyor diyede düşünüyorum. Fanatiklik ve Radikal Hiristiyanların diğer Dinlere Düşmanlığı ise anlatılacak gibi değil.

  Türkiyede işin gerçeği bir çok şey değişiyor, Teknoloji yeni yeni Türkiye tanımaya başladı, senelerdir Arçelikler, Bekolar Türkiyeyi dış Dünyaya kapamışlar her şey onlardan alınmak zorunda gibilerden.Sorun burda zaten Türkiye senelerdir Tekelci firmalara alışmış Dış Dünyaya kapalı yaşamış.

  3 senedir Türkiyede yazmaya başladım, gördüğüm şeyse Teknolojide Türkiye henüz yolun başında, sanıyorum 10 senedir Tekenoloji bu kadar gelişiyor ve çeşitler çoğalaıyor gün gectikcede Türkiyeye farklı markaların girmesi artıyor.

  Asyada durum sandığınız gibi değil, Kore ve Japonyada Fuarlara giderim nerdeyse her sene.Korenin belli gücü var diğer Ülkeler için bunu söylemek çok zor hatta Japonlar dahi Kore firmaları önünde pes etmek üzere, Panasonic iflasın eşiğinde, Sharp zor durumda, Mitsubushi Dünyadaki en harika laser panel üretici dahi iflas etti yani panel üretimini durdurdu.

  Avrupaya bakarsanız, İsrail desteği ile ayakta duruyorlar yani Avrupa Vatandaşları teknoloji ile uyutuluyor, herşey ucuz bu sadece teknolojide geçerli diğer her şey inanılmaz pahalı ve pahalılıkta artıyor yeni Ev bulmak dahi inanın çok büyük bir sorun haline geldi.

  Ahlak konusuna gelince, sanıyorum pek Avrupayı ciddi bir ziyarette bulunmadınız, İngilterede Amature yani yetikin yaşı 16 ve Çocuklar malesefki Orta okullarda dahi hamile kalabiliyorlar, uyuşturucu ise nerdeyse içmeyeni ayıplıyacak hale kadar geldi.

  Avrupa yeni yeni bazı şeyleri anlıyor, Alkol yasağı uygulaması başlatıldı yani gece 10 deyince yasak, sokak aralarında içki içmek yasak para cezasını bırakın hapis cezaları getirildi.Meydanlarda içki içmek yasaklandı, İnternette yeni kanunlar çıkarılıyor yani erotik içerik dahi Devlet isterse yayınlayanı veya sitesinde sakıncalı içerik paylaşını 6 sene hapis cezası kararıda çıkarıldı İspanyda dahil.

  Türkiyedeki durumu pek bilemem ama ekonomik olarak güclü bir Ülke haline geldiği kesin, her gün haberlerde izliyoruz artık, birde Özgürlük konusunda Türkiye cidden Avrupaya göre inanılmaz serbest, yasaklar yok demem lazım.Avrupada ise tam tersi Türkiyedeki gibi gösteriler yapanlar Polis tarafından binaların içlerine alınıp inanılmaz şekilde dövülüyorlar, Polis size vursa parmağını kırsa 8 ay hapis ve Polisin en az 4 aylık iş görmez parasını ve hastane masraflarınıda siz ödemek zorunda kalıyorsunuz.

  Türkiyede bunlar sanıyorum yoktur.Haberlerde izledim Demeokrasi konusunda bana göre Türkiye Avrupanın en serbest Ülkesi.Geçen sene İngilterede gösteriler yapıldı, Dükkanlar camlar ve Devlete ait sokak lambaları banklar kırıldı. Ne yapıldı biliyormsunuz Polis kamerasında görüntüde artık kim varsa kırılan eşyaların yanında tüm paralar o İnsanlara ödetildi, 18 yaşında Gencein 65 yaşında alacağı Sosyal yardımlara dahi el koydu Devlet.

  Avrupa diyorsunuz, Avrupa tam bir Polis Devleti Türkiyedeki gibi Polise konuşamassınız bile bakın asla ve asla abartmıyorum, Polis sizi konşturmaz anında üzerinize 3-5 Polis atlar ve sizi yerlerde süründürür yani sürklemekten kastım etkisiz hale getirir gerekirse kasti olarak sizi cadde ortasında o halde 1 saat bekletir sonrası ise mahkemeye yollanırsınız.

  Ekonomiye gelirsem, Devrim Bey Avrupayı takip etmediğinizi düşünüyorum, İtalya bitmek üzere tamamen illegal ticaret yapılıyor, Romanya ile birlikte ileegal ticaretin ve kacakcılığın merkezi haline geldiler. Ekonomileri pek söylediklerimde yanılmadım ama İtalyanın Ekonomik çökmesi 2 seneyi bulmaz, İspanya ve Portekizle beraber.

  Avrupada yaşasanız demekki bir gün dahi durmassınız.Türkiyedeki gibi rahat bir hayat malesef yok.60 yaşında İnsan sabah 5te işe gidiyor.

  Daha 15 gün önce Hollandanın Dev firmasında 30 senelik işçiler malesef işten cıkarıldılar, ekonomik sebeblerle, her ay İnsanlar işlerinden oluyor.

  Yobazlıktan ne dedğinizi anlamadım ama Dincilik manasında diyorsanız,Avrupadaki Radikalleri görmenizi isterim.

  Almanya Başbakanı Merkeli zaten biliyorsunuzdur, Türkiyede bazı siyasi partiler gazetelere ilan veriyorlar, İmdat yardım edin diye, malesef Türkiye televizyon programlarında alay konusu ediliyor cidden komik reklamlar veriliyor.Üstelikte Merkel gibi Nazi yanlısı bir Başbakana yalvaranları görmek şahsen beni üzüyor.

 13. Devrim/Izmir dedi ki:

  Haklisiniz ben karsilastirmayi pek sevmem iyi ne ise ona yonelmeli bunun Avrupasi Asyasi yok, o zaman anlasilan su oluyor ki bizler yanlis zamanda yasiyoruz, hersey hizla yozlasiyor. Aslinda neden cok basit hersey capital ve paraya endekslenmis durumda. Eskiden kirsal nufus ve sehir nufusu cok farkliydi, sehirlerde yaratilan katma deger oradaki bireyleri bir sekilde idare ediyordu, komunikasyonun hizli gelisimi ile artik kirsal kesimde yasanan yanlis belki de bilincli politikalarla , kirsaldan sehire hizli bir kayma oldu bu olurken alt yapi buna yetisemedi. bu Turkiye de degil cogu yerde. Ben Cinde Sichuan dan Xinjiang eyaletine trenler dolusu insanin tasindigini gozlerimle gordum. gerci amac baska asimile etmekti Uygur eyaletini ama bu sadece orada olmadi, genel politika olarak Shenzhen, Guandong gibi yerlerde koyleri sehirlere donusturduler bu goclerle. Shenzhen Guandong tekonoloji merkezidir Cin in, 20 yil once bir koydu. Benim yasadigim Shihezi ise yoktu bile haritada, Ordu bir gun yollar yapti altyapi ustune bir suru binalar, hersey sudan ucuz ama cok planli bir sehir, hatta yollar sokaklar vardi ancak binalar yoktu baklava baklava durmaktaydi yollar. 2 yil sonra o trenlerden inenler doldurdu oralari. Tabi bu gelenler sichuan gibi Henan , Hunan Hubei gibi nufuslari bir USA olan eyaletlerin kendi yurdunda tutunamamis yeni bir baslangic arayan fakir insanlariydi. Bunlari neden yazdim, bu Cindeki bir ornek sadece her ulke kendi capinda bunu yapti, cunku Sehir nufusu demek tuketim icin pazar demek, Koyde yasayanlarin gereksinimleri harcamalari cok fazla olmuyor,(aslina bakarsaniz size bir sey itiraf etmeliyim, koyde yasayanlar daha zengin yasiyorlar ama genel algi tersi yonunde, ayni kisiler sehire calismaya gidiyorlar uc bes kurusa kole gibi calisiyorlar, yeterli besin bile alamadan surekli borc ve para derdiyle ay geciriyorlar. ama bir kere alisinca insan sehirdeki sunulan cazibelere o koleligi cekmeye devam ediyorlar bence)

  Bu acidan bakinca Devletler icin hem kayitli bir ekonomi hemde alacaklari vergiler dolayisiyla sirketlere sunulacak bir pazar olusturma ulkelerin demografiklerini degistiriyor. Sistem oyle guzel isliyor ki gonullu koleler yaratiyor, sana mortgage veriyor, inanilmaz faizlerle iki-yada 3 ev parasi odeyerek 1 ev aliyorsun ama evin oluyor, araba mi istiyorsun bu da mumkun, en son teknoloji telefonlar mi hepsi mumkun, senden istenen tek sey var sisteme baglanman ve bir nevi gonullu kole olman, sisteme entegre oldugun icin ona karsi da gelemiyorsun, senden tek istenen ne yap et parayi bul, legal illegal ama para bulma odakli bir yasam. Sistem sana surekli yeni seyler sunacak yani senin bir evim arabam olsun daha fazlasini istemiyorum dedirtmeyecek yeni hedeflerle seni tekrar para bulma cabasina geri getirecek. artik buluttan yagmur yerine para beklentisine girilmis bir donem. Bu arada bunun insanlarin limitlerini zorlamalarini ve gelisimi tesvik etttigi gercegini de yadsimamak gerek. Simdi bzilerin dusunmesi gereken tek sey var bence bu sisteme ne entegre edelim ki , para bulma cabasi Ahlak ve bazi insani degerleri erezyona ugratmasin. Mesela birisi yaptigi meslegi sirf para icin degil onda profesyonel olup isini en iyi nasil yapacagi icin yapsin bundan keyif alarak yeniliklere imza atsin. Bence su son zamanlarda cok dengesiz gidiyoruz insanoglu olarak, acgozlulugumuz bizim sonumuzu getirecek gibi.

  Turkiye ye gelince ben zaten biliyorum Avrupa uzun zamandir boyle, USA desen zaten olanlari anlayabilecek kapasiteleri bile yok cogunlugun onlar sadece birer harcama makinasi. Asya da Komunist denilen Cin de ise abartmiyorum eskiden beri vahsi bir kapitalism var yani kilif ile yasanan farkli. Hindistan tam bir kaotik ulke ama oyle ki Kaos un duzeni onlari guclu kiliyor, cok enteresan ve calisilmasi gereken bir ulke. ileri de teknoloji olarak dunyayi kasip kavuracak bir ulke. yine tabii ki dengesizliklerin olustrdugu hassas bir denge uzerine kurulu.
  Asya pasific ise Japon ve Kore nin belkemigidir, mesela Thailand hapsursa Tokyo da kucuk bir artci olur. Ileride gorecegiz Cin Japonlara buyuk bir kine sahiptir ikinci dunya savasinda Nanming de olanlardan, Cin Japonlari ekonomik olarak yavas yavas hapis edecektir. Japon firmalarinin gelecegi icin USA ve Avrupa pazarlari Taiwan da baslayarak , Asia pasific cok onemlidir. Cunku yeterli gucu buldugunda ve zaten basladi Cin firmalari Japonlari eritmeye caliscaklardir. Yakinda ummadigimiz Cin ve Hint firmalarini Sony ve Samsung gibi kalite ve teknoloji muhabbetlerimize ilistirecegiz.

  Gorulen o ki dunya bir degisim icerisinde ve ulkemizde kizdigimiz seyler su ki bu degisim surecinde dogru adimlari atarak gelecekte olusacak yeni yapilanmada saygin bir uye var olabilmek. bunun icin de calismak calismak calismak gerekli, benim kizdigim nokta calisan a degil de, uc kagit ve dolandiriciliga verilen tesviklerdir. Bu insanimizin dolandirilmasi degildir salt akil setinin de degisimini tetikler yani kolay yoldan zenginligin dolandiriciligin ozendirilmesi bizi iyice tembellestirecek tipki yillardir balkanlar , guney avrupalilar ve ortadogu gibi mafyalarin cirit attigi, otoritenin zayif oldugu, dolandiriciligin altin ucgeni oldugu gibi olmak istemeyiz. Bir bulgaristan olmak asla istemeyiz.

  Umarim bu kabuk degisiminden dunyadaki , degerlerimizi kaybetmeden, saygin bir sekilde yerimizi alarak cikariz. Insanligin buna ihtiyaci var, bizdeki bazi degerler insanligin bazi kronik sorunlarina isik tutacak nitelikte hos kendimize bile uygulayamiyoruz ama saniyorum zamanla halkimiz kendindeki degerleri kesf edecek, Mevlana dan baslayabilir mesela.

  Saygilarimla

 14. Devrim/Izmir dedi ki:

  Asil kizdiran konuya donersek ki dunyayi degistirecek halimiz yok sonunda insan evrimleserek sosyal alanda denem yanilma ile dogruyu bulacaktir. Umarim bu surecten ulkemiz alnin akiyla cikar ki simdiye dek ne Avrupa gibi ne de diger buyuk gucler gibi yuz kizartici suclara bulasmadik tarihte umarim bulasmayiz da. Bu konular buranin konusu degil konusmakla da bitmez. Umarim surc u lisan etmemisizdir. Konu basligina donersek.

  Ben su andaki mekanizmayi anlamiyorum, mesela ben 50-55VT50 modeli araiyorum ancak yok. VT60 daki kadar da buyuk bir panel istemiyorum yerim yok ve pixel saymaya da niyetim yok. ST60 modeline bakinca da beklentilerimden asagida kaliyor ozellikler olarak. Ustelik 50st60 4000 civarinda iken bir ustu olarak sunulan 65vt60 11000 yani aradaki ucurumu gorebiliyormusunuz? iki seri arasinda cok genis bir gap bulunmakta urun gaminda. Yani acaba Panasonic Turkiye satis yapmak istemiyor mu? pazarin bu katmanina urun sunmayarak?
  Inaniyorum ki benim durumumda olan oldukca fazla insan var. VT50 nin sunduklarini isteyen ama bir yarim araba parasini da bir TV ye vermeyecek. Panasonic finansal olarak krizdeyken en cok ihtiyaci satis degil mi? Benim gibi bircok kisiyi baska markalara yoneltip potansiyel musterilerini kaybetmekle nasil krizden cikmaya calismakta anlamis degilim.
  Ilginc olan da soyle bir etrafa bakinca VT50 alanlar genelde Teshir den almis gibi bir durum var, o kadar az mi getiriliyor bu ulkeye, bunun yillik satis tahmini potansiyel musteri tahmini yok mudur millet fellik fellik Panasonic modeli ariyor hatta o kadar caresiz ki elektronik esyada teshir ve 2nci ele dahi razi olabiliyor ki sifirinin fiyatlarina.
  Bu nasil bir distributorluk ve musteriye ulasma cabasi anlamis degilim?
  Verdikleri cevaplar ise daha komik bana diyorlar ” size stw60 yeter ” Afedersiniz ama musteri olan benim kullancak olan benim bana neyin yeterli olacagini en iyi ben bilirim. Mesela 50vt60 55vt60 olsa alacak cok kisi vardir tahminim. Avrupadan alip gelebilsem dusunmuyorum da degil ama bilemiyorum gumrukten gecirirler mi, yada garanti olayi nasil olur? gumrugunu odemeye raziyim. bu durumda bir ulke de distributor tutmanin mantigi da ortadan kalkmiyor mu? musteri urunu kendi cabalariyla getirdikten sonra, servisi de hammalliktan ibaretse!

  Aklim bu islere ermiyor anlasilan

  Saygilarimla

 15. andy1 dedi ki:

  Dileklerinize katılıyorum, Türkiye umuyorum Avrupa olmaz, Aile kavramının bittiği 30 Euroya 16-18 yaşında markette seks teklif edilen bir Özgür Dünya kavramı varsın olmasın.Avrupa Ekonomisi öyle hale geldiki Fuhuş net bir ek gelire oldu.Hafta sonu Akşam eğlenceye gidecek Genç 50 Eurolara seks yapıyor ve acı olansa bunu Ahlaki bir kavram olarak değil para kazanma olarak düşünüyor.

  Eski Sovyet döneminde 5 dolara seks şimdi Avrupanın gelişmiş Ülkelerinde ticarete dönüştü.İçki yasakları, sokaklarda sıkı denetimler başlatıldı amlesefki çok ama çok geç kalındı.

  Panasonic konusuna gelirsem, Türkiyede malesef ki ben firmlara kabahat bulmuyorum, Tüketiciler cidden tuaf Şikayet etmeyi ayıp sayıyorlar.

  Avrupada Ahlaki çküş dipte olsada İnsanlar öyle yada böyle kazandıkları her kuruşun hakkını istiyorlar, anında firmları şikayet ediyor.Markayı yazmıyorum Türkiyede fazla popüler markanın geçen sene aldığı ceza 600 Milyon Euro.Sadece fiyatlara müdahale teşebüsü sebebiyle bu ceza verildi.

  Türkiyede sizce şikayet eden varmıdır?

  Örnek diyelimki X Marka İnsanlar şikayetci, BTK veya Rekabet kurumlarına düşünki binlerce şikayet yağdı, emin olun firmalar bir anda neler oluyor diyecktir.Avrupalı bunu yapıyor diyorki Ülkemde ürün satıyorsan bana sen ürünü tedarik etmek zorundasın, diğer örneği veremiyorum çunki Avrupada örnek vereceğim Ülke yok yani stok bitti zam geldi, diyecek bir firma yok olursada zaten hak ettiği cevabı alır.

  Amerikaya bakın durum aynıdır, firmalara inanılmazın ötesinde denetim vardır, her sene Amerika Dev firmalara Milyar dolarlık cezalar yağdırır ve bunu bilincli olarak yaparlar, en ufak fiyat artışı hissediyorlarsa firmaların karşına Devlet çıkar.Amerikalı aynı prensibi bilir param kutsal firma bana hizmet etmek zorunda, sorunmu var şikayetini yapar.

  Size bir örnek vereyim, 15 senelik Panellerin kapalı kutu olarak satıldığı bir Ülke Türkiye.

  VT50 Avrupada Paralel İthalat yapan firmların ellerinde binlercesi var, resimleri eklesem şaşırırsınız, dev depolar panel koridorlarına dönüşmüş, satılıyormu evet Adamlar satıyor, 65 inc 1500 Euro.Parası olmayan gidiyor alıyor, Garantisi dahi ayrı satılıyor yani Adam 1500 Euro aynı paneli alıyor 1800 Euro aynı paneli alıyor.

  2014 senesi geldi, Türkiye bakın 2013 serileri 2-3 aydır yeni yeni satılmaya başlandı.

  Avrupadan panel alabilirsiniz, Akrabalarınız varsa rica edin getirsinler sadece KDV öderler. Garanti kousu birşey değişmez Avrupa kapsamında full garanti satın alabilirsiniz.Türkiyedeki firmada bakmak zorundadır değişim gerekirse değişimde yaparlar.