Panasonic Plasma UT50 test detay, sonuçlar

xc

Panasonic giriş seviyesi ekonomik serilerinden UT50 gelen sorular karşısında net olarak performansını paylaşmak istedim !

Malum 2012 serilerinde Panasonic ve Samsung bir hayli iddialı serilerle girdiler, panasonic yeni infinite black pro ekran ve 2000-25000 hrtzlik field drive işemcileri ile bir adım daha avantajlı konuma geldiler, fakat Panasonic harici aksesuarlarındaki pahalı fiyatları, Samsung serilerini avantajlı konuma getirdi !

UT50 serisine dönersek, kasa olarak yine panasonic klasik çizgilerini koruyor, elbetteki giriş seviye cihaz olması kasa tasarımının farklı olmasında diğer etken, kasa için fenda değil yada yeterli şıklıkta demek doğru olur !

Tabiki en fazla sorulan soru ile başlamak lazım, Plasma tvler fazla enerji tüketimi yapıyormu ?

Tüm Palsa üreticilerinin enerji tüketimleri ortalamasını en minimal ayarlara göre verdiklerini bilmeniz gerekiyor yani Panasonic UT50 serisi için yıllık enerji tüketiminde sadece plasma tv farkı faturanıza 25 dolar Türk lirası ile ortalama toplam yıllık tüketimi 50 lira olarak veriliyor, tabiki bu ortalama fiyat dediğim gibi en minimal ayarlarla mümkün, 3D izlerken yada Dinamik ayarlar vs, tüketim biraz daha farklı olacaktır bu sadece Plasma tvler için değil LcdLed ürünler içinde geçerlidir !

Oyun modunuda önceden vermek istiyorum, oyun meraklıları tüm yazıyı okumak istemeyebilirler, Panasonic UT50 şuanki nerdeyse tüm LcdLed serilerinden çok daha hızlı tepkime süresine sahip yani eski CRT tvnizde izlediğiniz görüntülerdeki gibi lag problemi en alt seviyede hatta bir çok oyunlarda fark yok demek mümkün, oyun modunda renk kalibrasyonu siyah değeri ise başarlı ve resim tutunması bir hayli üst seviyede ve 1080 satır resim üretimi iyi seviyede !

Panerlin standart kullaıcı için özelliklerine gelirsek !

SD yayınlarda performası bir hayli etkileyici özellikle Türkiyedeki vasat digital yayıncılığı düşünürsek, 480p resimlerde dahi resim ekrana sabitiliği nerdeyse kusursuz ve sabit, arka fonda resim tutuşu aynı şekilde sabit ve sorunsuz, hareketli görüntülerde yırtılma ve kırılmalar aynı şekilde üst modelleri ST50-GT50 2000-2500 hrtzlik avantajlarına rağmen UT50 120-250 hrtzlik +60 hrtz otomatik sinayl algılaması ile çok iyi seviyede yani üst modelleri ile aynı kaliteyi sunuyor !

SD yayınlarda özellikle sabit görüntülerde bir çok panelin başaramadı sabit resim üretimini üst seviyelerde sunuyor, renk kalibrasyonu ilede bu mükemmeliği koruyor !

x

HD yayınlarda, performası sizleri keyifli zamanlar yaşatacktır, sebebi ise tutarlı fosfor üretimi, pixsellerin sorunsuz resim üretimini sağlıyor, dağılma ve kırılmalar yok denecek kadar az, unutmayın resim yırtılmalarında kusur daha çok hd reciverların kalitesizliği ile alakalıdır, maç görüntüleri tenis,fotbol, Basketbol hızlı görüntülerde arka fon resim tutunması iyi, dağılmalar en alt seviyede, hızlı görüntülerde hareket çözünürlüğü sorunsuz, LcdLed cihazlardaki dağılmalar Plasma serilerinde yok denecek kadar iyidir, bunu unutmayın !

Blu-Ray-1080p,720p,480p resim üretimi kaliteli ve sorunsuz, siyah üretimi ise oldukça üst seviyede, arka fondaki gölge detayları dağılmadan derinlik sağlaması yine üst seviyede, renk kalibrasyon ayaları ise oldukça iyi ve sorunsuz, elbetteki kontrast ve ışık seviyesini iyi uygulamalısınız, burda tavsiyem kontrast 80-90 arası, paralkalık 50-55 arası idealdir !

Bir detayı belirtmek isterim, geçen yıl oldukça memnuniyet alan S30 serisi ile UT50 serisi panel aynıdır yani sonsuz siyah üretebilen, üst seviye bir cihaz demek doğru olacaktır, yani geçen senin üst modeli demek lazım çunki S30 ile aynı paneli kullanıyor !

En önemli detaylardan biriside 3D cihazlarda açılı görüş sunumu oldukça iyi nerdeyse sorunsuz demek lazım, buna hareket çözünürlüğündeki başarısınıda eklemek gerekiyor !

3D sunumu oldukça iyi, renk kalibrasyonlarındaki kalitesi, ve açılı izlenimdeki başarısı 3D keyfini sunması oldukça yeterli düzeyde !

UT50-55 inc serilerinde ise biraz daha farklı resime sahip, buna ekran büyüklüğü ve kesinlikle üst seviyede UP-Scale yapan HD Reciver gereksinimini unutmayın !

Özetlersem, UT50 ucuz fiyatı ve resim performansı ile ideal serilerden bir tanesi !

Eksi tarafı ise malesef Smarttv yada Wifi bağlantısının sınırlı olmasıdır, internet bağlantısı yeterli ve bağlantı sorunsuz, harici donanımlarla daha iyi sonuçlar alabilmek mümkün, fakat harici donanımlara para vermek yerine elbetteki bir üst modeli tercih edilebilir, Televizyon ve Film amaçlı düşünenlere en ideal çözümlerden birisi UT50 dersek abartmayız !

Puanlama yaparsak, genel manada 10/9 puanı gerçek manada hak eden bir cihaz !

 

Tarih: 22 12 2012
Üst kategori: LCD - plazma önerileri, Panasonic
Alt kategori:

'Panasonic Plasma UT50 test detay, sonuçlar' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Sedat istanbul dedi ki:

  Samsung 51e551 ile 50ut50 arasindan seciminiz hangisi olur?

 2. andy1 dedi ki:

  Her iki seride giriş seviyesi cihazlar, Samsung avanatajı internet ugulamalarında daha başarılı.

 3. Sedat istanbul dedi ki:

  Resim kalitesi ve parlaklik olarakdami ayni sekilde olur seciminiz ? Aradaki Hz farki kayda degermi?

 4. andy1 dedi ki:

  Plazmalar kontrast olarak LcdLed cihazlardan daha üst kalitede doağallık sunar, hz farkı ise Türkiye’de malesef farklı anlaşılıyor İnsanlar halen hrz detayını anlayamadılar, 50 hrz panel yeterlidir bazıları 100 hrtz der bu tür panellerden uzak durun !

  50 hrtz satandart çzünürlük Avrupa için olması gereken unsurların en başında yer alır, yeni serilerde ise paneller 50 hrtz üzerinden resmi yansıtır arka planda ise pulldown özelliği net kaliteyi ve görselliği ortaya çıkarırır.

 5. Latifce/İzmir dedi ki:

  Merhaba. UT 50 serisi yorumunuzda “Eksi tarafı ise malesef Smarttv yada Wifi bağlantısının sınırlı olmasıdır” cümleniz düşündürdü. Biraz genişletebilirmisiniz? Kullanım klavuzunda “2 MB” tanımı var. GT 50 ve ST 50 serilerinde ise bu değer “4 GB” olarak belirtilmektedir. Yorumunuzdaki sınırlılık bu değer farklarındanmı doğmaktadır!…UT 50 ile GT 50 arasında 400 tl. fiyat farkı düşündürmekte…

  Diğer bir konu ise apt. elektrik tesisatta toplaklama yok düzeyinde. sorun apt. boyutunda ve bilgisizlik- umursamazlık hakim. Bu sorunu notr den topraklamaya köprü yaparak gidertsem nasıl olur?…Mutlaka harici topraklama yaptırılmalımı? Zira hem güvenlik, hemde doğacak enerji sarfiyat farkını dikkate aldığımızda… Yorumunuza şimdiden teşekkürler…

 6. andy1 dedi ki:

  Harici topraklama şart değil, voltaj bloklayıcı ile bir nebze akım kalitesi paneli koruyacaktır fakat bina içi durumu anlatmışsınız gerçekten inanılmaz, korkmuyorlarmı Allah korusun kötü sonucları olabilir.

  UT serisi tamamen düz modeldir yani giriş seviyesi cihazdır panelin ileri ayar menusu kısıtlıdır, ST50 sonrasında GT50 serisi gelir ve menu ileri ayarlar daha detaylıdır.

  Burda dikkat etemniz gereken detay teşhir ürünü cihazlar ise almayın, veya firma ile net geri iade koşullarını teyiy edin öyle cihazı alın, sebebi sitemizde panel alanların misal örnek verirsem 10 kişiden 7 tanesi ya iade ettiler yada iade süreci yaşıyorlar.

 7. Erdem antalya dedi ki:

  Merhaba Latifce Bey Nötr den topraklamaya köprü atmak eskiden Pratikten yetişmiş Elektrikçilerin başvurduğu bir yöntemdir. Bu yöntem kısa vadede işgörsede sakıncalı bir uygulamadır. Bence bunu denemeyin derim. Oturduğunuz evin topraklamasını düzelltirmeniz daha uygun olur. Saygılarımla

 8. Berk İstanbul dedi ki:

  Merhabalar, sizden bir yorum rica ediyorum. Basit bir 42 inch plasma almak istiyorum, ne 3d ne wifi onemli değil, izleyeceğimiz yayın tümüyle Digiturk sd yayınıdır, hd simdilik olmayacak. Evimde 42 inch 4 senelik lg ve 50 inch 1 senelik lgpn6500 plasma var ve bunlarda çok memnunum. Gecenlerde yaptığım araştırmada 42 inch: lg pn450, panasonic ut50e plasma , panasonic et50e led ve teshir olarak st50e plasma var. Teshir ürünlerinden hem ben cekinirim hem de siz gerekli uyarıları yapmıssınız zaten, lcd ve led maalesef beni çok rahatız ediyor o yuzden plasmadan sasmayı düşünmüyorum, oled cıkana kadar. Bu cihazların fiyatı 1100 ile 1400 tl arasında ki benim butcemde bu kadar. 42 inch LG PN450 VE UT50e arasında secim yapmama yardımcı olabilirmisiniz.

 9. andy1 dedi ki:

  Sn.Berk İstanbul
  Size yardımcı olmak isterim ama Türkiyede serileri takip etmiyorum, şöyle yapın Panasonic.tr adresini arayın düz seriler yani giriş seviyesi panelleri sorun örnek S60 serileri satılıyormu bilemediğim için yorum yapmıyorum, paneller hem ucuz hemde bahsettiğiniz gibi gereksiz özelliklerde yoksun üretildiler tv meraklılarına hitap ediyor.

  Veya Samsung Plazma serileinden buldukklarınız yani bütcenizi uygun seriler varsa yazın yardımcı olmaya çalışırım, gereksiz size bir sürü seri yazıp sonrada hiç birinin Türkiyede satılmadığını söyleyebilirsiniz, en doğrusu sizin şuan satışta olan panelleri bana yazmanız daha doğru olacaktır.

 10. Berk İstanbul dedi ki:

  1-PANASONIC TX-P42UT50E 3D FULL HD 106 cm Plazma TV,1920×1080,2000 Hz,Wİ-Fİ Ready
  2-LG 42PN450B HD READY 1024 x 768, 3000000 : 1 (2013)
  yukarıdaki 2 panel ekonomık giriş panelleri, ve sd yayın için uygun, maalesef plasmalar cok azalmış ve baska alternatif bulamadım. son olarak ise bunlardan 450 euro daha pahalı olan ve devamlı aklımı çelen:
  3- PANASONIC TX-P42STW60E 42′ 107 CM 3DSMART NEOPLAZMA TV 2500HZ FFD
  tabıkı fiyat gozetmeksızın sonuc belli ancak siz lutfen 1 ve 2 arasında bir tercih yapıp 3 ile kıyaslarsanız cok memnun olurum, sanırım yarın bu işi sonlandıracagım. Çok teşekkürler.Long live plasma.

 11. Berk İstanbul dedi ki:

  eksik olmus pardon,
  1-PANASONIC TX-P42UT50E 3D FULL HD 106 cm Plazma TV,1920×1080,2000 Hz,Wİ-Fİ Ready
  2-LG 42PN450B HD READY 1024 x 768, 3000000 : 1 (2013)
  3- PANASONIC TX-P42GT50E 3D FULL HD 106cm TV,1920×1080,2500 Hz,Wİ-Fİ,4xHDMI,3xUSB,2D/3D
  4- PANASONIC TX-P42STW60E 42′ 107 CM 3DSMART NEOPLAZMA TV 2500HZ FFD
  1, 2, 3 arasında bir tercih yapıp 4 ile kıyaslarsanız cok memnun olurum

 12. andy1 dedi ki:

  Sayın Berk İstanbul

  Birşeyi bilmenizi isterim, Siz ürün almak isteyip soruyorsunuz, benim Hayat Felsefen sana yapılmasını istemediğin şeyleri asla başkasına yapma.

  Söylediğiniz ürünleri ben kendim alıp kullanacakmışım gibi değerlendiririm, bunu bilmenizi isterim.

  1.2.3 Listedeki 3 cihazda Eski seridir, alınmaz mı alınır bir şartla Üürnü alacağınız firma ile %100 anında geri iade şartlarını konuşun özellikle teşhir ürünleri ve bazı firmaların yaptığı terbiyesizlik olan kapalı kutu deyip teşhir ürünleri yollayanlarıda sitemizde gördük.

  Mutlaka detayları konuşun sonradan üzülmenizi istemem. 3 Üründe alınabilir ve keyifle kullanırsınız.

  ST60 farklı değerlendirmek gerekir, panel yenilendi kalibrasyon değerleri yeniden düzenlendi, İleri Menu sistemi GT50 seviyesine yükseltildi en önemliside 2013 serisi. Busebele bu paneli tercih edin derim dahili uydu alıcısı mevcut ama bu hiç bir öenmi yok bulursanız düz ST60 modelini daha ucuza satın alırsınız.

 13. andy1 dedi ki:

  Berk İstanbul

  Panasonic UT, LG PN giriş seviyesi cihazlardır SD yayınlarda keyiflidir fakat kısıtlı panellerdir yani bu panelleri alıp kullanırsınız hepsi budur, keyfinizce detay iler menu ayarları veya renk kalibrasyonları yapmazssınız, Fakat! SD yayınlarda LcdLed panellerden performans olarak dahi iyi ve sorunsuz cihazlardır 450 Euro verilirmi üstelikte 42 inc panele şahsi fikrim o parayı vermem eski serilere.

  ST60 her yönü ile avantajlıdır, Bluray,Hd yayınlar ve ekxstra girileri ve ileri menu ayarları ile keyfinizce renk veya kontrast değerlerini veya gama değelerini gözünüzün aldığı kalite neyse ona göre yapabilirsiniz.

  UT50 alınabilir, çok tavsiye etmiştim geçen sene ve kimseden bir şiakayet gelmedi, fakat! 2013 serilerinde sanki bir şeyler değişti 2012 o mükemmel serileri gitmiş sanki yerine sadece panasonic markası olan cihazlar gelmiş, özellikle teşhir ürünlerinde sitemde inanılmaz probleleri gördüm ve okudum, karar sizindir.

  Plazamlar azalmadı, Üreticiler Türkiyeye cihaz girmiyorlar, sebebi ise firmaların yüksek kar paylarıdır, geçen sene bu detayı yazmış uyarmıştım şimdi ise üzülerek ne kadar doğru olduğunu herkes görüyor.

 14. Berk Istanbul dedi ki:

  Yorumlariniz icin tesekkurler maalesef st60 haricindeki tum panasonicler teshir cikti, biraz zorlayinca ogrendim bunuda! hazirda ulasabildigim tek 42 plazma, lg450b o da 1050 tl, umuyorum bu da isin sonunda teshir cikmaz. Cikarsa ki artik sasirmam sanirim ledlere yonelmek zorunda kalacagim. Plasmalar burada olmasada Sizi takibe devam.

 15. andy1 dedi ki:

  Sn.Berk Istanbul

  BU konuda inanın sitemizde daha doğrusu Türkiyede bunu yazan biziz İnsanları uyardık uyarmaya devam ediyoruz, bir anda inanılmaz şekilde teşhir ürünlerinin tüm firmalarda bu kadar çok satılması tuaf, bu seriler nerden geldi nasıl geldi anlamak çok ama çok zor.

  Şikayet etmeniz gerekiyor, bu kadar tesadüf olması imkansız sıfır ürün yerine teşhir ürünleri doldu piyasalar, siz bilinclisiniz teşhir olduğunu anlıyorsunuz peki anlamayan İnsanlar ne oluyor ve bu İnsanların sıfır ürün parası ödedikleri cihazlardaki farkın cevabını kim verecek?

  Led ürünleri tercih edin, riske girmenize gerek yok her kesede tavsiyemdir, bizlerde artık bu olaylardan sonra Plazma panel alın demiyoruz, alanların çoğunluğu nerdeye 10 kişiden 8 tanesi geri iade yaptı, sitemizde GT-VT-ST ürünlerinden yakın zamanda alanların tamamı problemler yaşadılar, sitemizden bir çok arkadaşımıza panellerin tüm ileri ayar detaylarını tek tek vermemize rağmen panellerin tamamına yakına bu ayarlara ya tepki vermedi yada görüntüde değişen bir fark olmadı.

  Oysaki bu cihazlar inanılmaz haassastır ileri menu ayarlarında Gama değerini tavsiye ettik komik ama panelden yine tepki alamadığını birşey değişmediğini söyleyen Arkadaşlar oldu, bunlar normal şeyler değil 2012 senesinde bahsettiğim ürünleri alanların tamaına yakına inanılmaz keyif izlediklerini halen söylüyorlar. Peki ama bu serilerde değişen nedir, onun cevabınıda malesef bizler veremeyiz.

  Yakında piyasalardan toplanırlarsada hiç şaşırmam.

 16. erdem dedi ki:

  Merhaba ben 2013 te aldım aldığım seri 2012 fakat çok keyif alıyorum. ufaktefek donanımsal sorunlar yaşasamda sonra çözdüm. Bu konuda bir gariplik var burada bazı resimlerde yayınladım oldukça iyi hatta mükemmel denilebilecek resim performansı aldım. Sitenizdeki yazıları okuyunca tekno marketleri gezdim bulabildiğim bütün teşhirdeki plazmaları inceledim hiçbirinde bir sorun göremedim bazılarında burn in oluşmuş fakat bu normal çünki teşhir ürünleri kontrolsüz çalışıyor. Bence burada başka bir sorun var diye düşünüyorum. Bu arada belirteyim burada değerlendirmeyi yazılan yazılar üzerinden yapıyoruz oysa tv yi görebilsek bambaşka bir hikaye çıkacak ortaya. örneğin bazı yayınlarda yayıncı kuruluşun yaptığı bir hatadan dolayı görüntüde titremeler oluşur yada kullandığınız alıcı ile bu sorun oluşabilir.Yani bazı arkadaşlar bir konu sorun iken bazıları için sorun olmayabilir . Ben burada bir markanın savunucusu görünümü vermek istemem fakat haksız yerede karalama olması doğru değil. örneğin 2 gün önce dvd player aldım geri iade etmek zorunda kaldım markası sony cihaz harika bir cihaz fakat gelin görünki kumanda sinyalleri tv ile karışıyor bende iade ettim uğraşmamak için bu sony yi kötü bir marka yapmaz aslında uğraşsam belki düzeltilebilecek bir şeydi fakat sony ve aldığım mağazanın yaklaşımı beni üründen vazgeçmemi sağladı. yani uzun lafın kısası ben bahsettiğiniz bu serilerde bu kadar fazla sorunun olduğuna inanmıyorum. saygılarımla

 17. Berk İstanbul dedi ki:

  Bugün LG42PN450 yi 390 euro civarında bir paraya satın aldım, 400 euro altında 2 gün içerisinde kapalı kutu 42 plasma alabileceğim tek ürün, düşünebiliyormusunuz, ne darty ne teknosa ne mediamarkt ne vatancomputer, 42 plasma teshir haricinde tek ürün bu ! Güvenilir İnternet üzerinden de sadece hepsiburada da samsung 43f4900 vardı. Benim burada yaptığım bir markayı kotulemek değil aksine bırakın birini tüm markaları kotuluyorum çünku 20 milyonluk nufuslu Olimpiyat adayı İstanbulda sadece 1 adet 42 inch plazma var. Ayrıca teshir urunlerindeki hata markayı değil tabiki oncelike kullanıcıyı yani elektronik marketi bağlar, burada elestiriler teshir ürünlerinin alımı içindir. Bu arada ben 2 ad lg plasma kullandım, bu üçüncü, st ya da gt 2012 panasonic serisini çok istedim ancak onlar istemedi :)

 18. andy1 dedi ki:

  Berk İstanbul

  Demek istediğim buydu, devamlı bu konuyu yazıyorum malesef ve malesefki Türkiyede siztemiz haricinde bu olayları yazan tek bir yer yok. 80 miyonluk Ülke 10 tane firmanın elinde oyuncak, firma ürünleri satışa sokmuyor, satışa soksa çok kısıtlı adtelerle piyasaya sürüyor ve her ürün satışa soktuğu partilerde devamlı fiyatlar yükseliyor.

  Avrupada bunun adı net olarak suç, bunun adı piyasalara müdahale, bunun adı bilicnli fiyatları yükseltmek.

  Devlet ne yapıyor? İzliyor heklılar çunki Vatandaş sarhoştan farksız şikayet etmiyor ama devamlı Bebekler gibi ağlıyor neden ağlıyorsun firmaları şikayet et bakalım, Vatandaş bilincli olsun Avrupaya özeniyor ama özenirkende Deve kuşu misali gövde dışarda kafa kumun içinde kör göremiyor görmek istemiyor, şikayet olmadan bu işler çözülmez.

  Devlet Avrupadaki gibi firmaların üzerine gitsin 300-500 Bin Eurol cezaları versin bakalım bir daha hangi Babayiğit firma böyle pis oyunlara bulaşma cesaretini gösteriyor.

  Malum forumda bir firmanın Bayisi var, halen 2011 serisini forumda satarlar 1300 liradan başladı cihaz şimdi 2000 liranın üzerinde ve 2011 serisi firmayı 1 senedir takip ediyorum devamlı aynı oyunu sürdürüyor, 2 ay satıyor sonra ürün stoklarda yok 10 gün sonra ürün satıışta ve zamlı 2 senedir süren rezil bir oyun. Firma ve Distribütör açıkca Türkiye ve Türk İnsanıyla Ülkenin dövizi ile alay ediyor, Avrupada olsalardı diyorum çok isterdim en az 1Milyon Euro sadece firma ceza alırdı, Distribütör ise ürün girişlerine göre 100 Milyon Euronun altında ceza olmazdı.

  Size gelince bence şikayet edin, sizin gibi herkes şikayet etmelidir, ürün yok gelmiyor demek diye bir saçmalık yoktur.

  Distribütör ürün girmiyorsa Devlet sorar araştırır, piyasalara müdahale için yaptıkları anlaşılırsa zaten feci ceza yerler.

  2013 senesi ne tufatır tüm firmalarda teşhir ürünleri ile doldu, nerden geldi bu teşhir ürünleri acaba?

  Bunu bulmakta Devletin işi!

 19. Erdem dedi ki:

  Merhaba Bay Andy bu gün iş arkadaşıma Av Recever bakmak için Tekno marketleri dolaştık. Bu esnada Plazma tv lere baktım inanın çok şey değişmiş 42” yok genellikle eski model 50 veya 55” modeller var 42” olarak sadece LG nin HD ready bir modeli var Panasonic hiç yok sadece 50” 55”65” eski modeller var 1tane yeni model P55STW60 var o kadar.Yani kısacası 42” Plazma yok gibi bir şey diyebilirim. Teşhir olarak bile yok. Bundan 20 gün öncesine kadar tek tük vardı artık onlarda yok. Birde sadece bir yerde 51” samsung gördüm o kadar. Ben çok gezdiğim için tekno markette çalışanlarla biraz yakınlık oluştu genellikle plazma sorunca çok garip karşılıyorlar. Fakat benim benden başka soranlarda oluyormuş. Bir tekno marketin sorumlusu ile sohbet ettim bana firmanın plazma satmak istemediğini ve stokları eritmeye çalıştığını söyledi Panasonic içinde piyasadan çekiliyor dedi tabiki ne kadar doğruysa. Çevremde bana danışanlara artık Plazma tavsiye etmiyorum yada sizin önerdiğiniz Samsung modellere bakıyoruz fakat 42” yok. yani uzunlafın kısasıBu yık sanki Plazma piyasadan çekildi gibi sanki. Birde çalıştığı iş dolayısyla sık sık amerikaya giden çok sevdiğim bir yakınım (ki oda bizim gibi teknoloji meraklısı ) Bana ilginç bir şey anlattı Tekno marketleri gezmiş Plazama Tv orada çok fazlaymış fakat genellikle 50” ve üstü modeller varmış bunun haricinde buda bana ilginç geldi Tv lerde hiçbir özellik yokmuş neredeyse Monütör gibi dedi. Ülkemizde bu tv leri satamazlar dedi. Led yada Lcd de varmış fakat Plazma kadar ön planda değilmiş. Buna ne dersiniz bay andy. Uzunlafın kısası piyasada bir oyun dönüyor yada gerçekten Türkiye piyasasından çekiliyorlar sanıyorum. Saygılarımla

 20. andy1 dedi ki:

  Erdem Bey

  Sitemde inanın bu detayları geçen sene çok yazdım, Panasonic Türkiyeden çekiliyor cümleside yine sadece sitemizden duyruldu ve GT50 serileri ile başlayan ürün girmeme şimdi farklı boyutlara geldi.

  Samsung, Panasonic, Sharp, Lg, Philps ki Phips Çin TP olmasına rağmen onlarda Türkiye piyasalarına ürün girmemeye başladılar.

  Bu işin altında çok detaylar var, iki senedir firmaların yaptıkları piyasalara müdeahale anlatıyorum, ıyun agerek yok firmalar tamamen siyasi Hükümetle restleşme işine girdiler, girdilerde bakalım sonuçları nereye varacak Avrupada gördük firmalar bunu deneyince ne hale geldiler, İngileterede en büyük Ulusal firma konumuna gelmiş ismi lazım değil, İngilterede hükümte firmayı 3 günde bitirdi üstelikte tamamen bitirdi, Dünya markası mağazalar zincirine verilen cezanın altından kalkamadılar.

  Türkiyede hep derim sitemizde ne yazılıyorsa %99.9 gerçekleşiyor ve bunuda göreceksiniz!

  Firmalara inanılmazın ötesinde cezalar yolda yılnaşından sonra firmalar için tam bir kabus dönemi başlayacak ve tahminimcede bir çok firma ortalıktan silinecek.

  Panasonic neden ürün girmiyor biliyormusunuz, yada diğer üreticiler? İyi okuyun cevabını yazıyorum !

  Dünyadaki gelişmiş Ülkelerde firmalar anında seri girip anında satarlar yani parayı en hızlı şekilde döndürürler, hani diyoruz ya Avrupa Amerika ucuz tek mantığı budur, Türkiyede firma aklınca zeki kısıtlı mal giriyor ayda 100 tane belki satıyor.

  Avrupada ise firma anında ürünleri girip haftada 100 tane satıyor, sizin Panasonic gibi bir şirketiniz var soruyorum Trkiye gibi bir Ülkeye ürün girermisiniz?

  Şahsen ben girmem aptal olmam lazım girmem için, Gümrük vergisi ödüycem, nakliye parası ödüycem, Distirötürüme para ödüycem ve getirdiğim cihazlarda uyanıkların merhametine kalacak, uyanık firma benden ürünü alıp stok var stok bitti diyecek, Marka adıma zarar verecek sonrada ben ürün giricem, gerçekten aptal olmam lazım!

  Örnek var, Pioneer KURO, Adamlar üretim yaparken Türkiyede cihaz satamadılar, Pioneer Kuro iflas etti üretimi durdu şimdi Türkiyede halen birileri Trilyonlar kazanıyorlar!

  Bunu 100 lerce defa yazdım yine yazıyorum, 2020 senesinde dahi Türkiyede 2012-2013 serilerinin satıldığını göreceksiniz, bunu nota laın kağıdamı yazarsınız nereye yazarsanız yazın ve bu yazımı hatırlayacaksınız!

  Cihazlar belli stokcuların depolarında, 2013 serileri aynı durumda, VT30 serileri piyasalara çıktı üstelikte 2010 senesinden pahalı fiyatlarla, sizce bu normalmidir?

  Bu cihazları sürenler kimlerdir?

  Piyasalar net olarak Dünyanın her yerinde suç olan müdahale eden firmalara bakın, ben size sayabilirim firmayıda Distribütörüde at koşturuyorlar Türkiyede, istediği gibi bilerek kısıtlı ürün girip devamlı fiyatları yüksek tutuyorlar, tamamen bilincli palanlı iğrenç ötesi bir vurgunculuk, Ülkenin ekonomisine açık açık küfür ediyorlar, açık açık Ülkenin dözivini çalıyorlar.

  Ve Elektronik cihazlarda Vurgunculuk çok daha ileri boyutlara varacaktır, bunuda yazıyorum ve iddia ediyorum!

  Devlet müdahele edersede bu yazımdaki detayları unutmayın, firmları gazetelerde boy boy gözreceksiniz televizyonlarda göreceksiniz, Türkiye ekonomisi ile alay eden firmları ben biliyorsam inanın Devlet çoktan araştırma ve delilleri toplamıştır net kanıtları aldıktan sonrada bir gecede baskınla bu işi kökünden çözeceklerdir!

 21. Erdem dedi ki:

  Bay Andy anlıyorum tabiki bizler sıradan vatandaş olduğumuz için bu bu bahsettiğiniz konulardan bihaberiz.Siz bu konuların içerisinde olduğunuz için tabiki ayrıntıları ve perde arkasını biliyorsunuz. Bizler sadece gördüğümüz olaylara anlam vermeye çalışıyoruz tabiki olayın perde arkası sizin anlattıklarınız gibidir. Yıllardır takip ederim genellikle kimsenin dikkatini çekmez genellikle tekno marketlerde hep bir marka çok baskın. Bu neden diye merak ederdim. Bunun dışında firmaların elemanlarını özellikle Avmlerde görevlendiriliyor ve müşterileri bazı markalara yönlendiriyorlardı yaklaşık 3 sene önce bu çok dikkat çekiciydi. Bir markayı yada modeli sorduğunuzda hemen onu boşverin bakın burada bu var deniyordu buda bana garip geliyordu çünki önerdikleri model üstüngibi görünmesine karşın daha iyi değildi.Yani kısacası yanlış yönlendirmeler çok fazlaydı bu gün yine var fakat zamanki düzeyde değil. Bunun dışında sanki tembih edilmiş gibi bütün tekno marketlerin yaklaşımı aynı sözleri aynı buda bana garip geliyor çünki Bu konularda sıradan bir kişiye göre biraz daha bilgi sahibiyim öyle yanlış şeyler söylüyorlarki hayret edersiniz. En kötüsüde siz çoğu zaman bahsediyorsunuz 1500-2000 tl ye alıpş çok keyif alacağınız bir ürün yerine 4000-5000 tl lik bir ürünü yere göğe sığdıramıyorlar ve inanırmısınız satıyorlar vatandaş çokta anlamadığı için alıyor inanın bir çoğu farkında bile değil.Benim başıma da geldi tv almak için araştırırken 1500-2000 bütçe belirtip aradım ilk başlarda LG 50” plazmasını almak isterken 1 Hafta içinde 200tl zam geldi ki bu sizin anlattıklarınızı teyit ediyor. sonra Panasonic araştırırken adamlar 42” lerde neo plazma olmdığını VT 50 almam gerektiğini söylediler 42” Neo plazma yok alacaksanız 50” dediler inanın herkeze bunu söylüyorlar 42” ST GT olanların panelleri sıradan ve iyi değil dediler. çok araştırma yapmıştım ve konuya hakim olmasam nerdeyse inanacağım. LG dede ellerinden geldiğince 50” yöneltmeye çalıştılar. Ben hiç birini dinlemedim çünki anlattıkları şeyler yüzeysel ve teknik değil va çok yanlış. böyle bir ortamda sıradan bir vatandaş ne yapsın sizin söylediğiniz gibi forumlardaki simsarların eline düşüyorlar. Sizin yazılarınız okumadan önce çıkış yıllarına pek bakmazdım hakikaten piyasada önceki yılların ürünleri ile dolu ve fiyatlarda iki büklüm vatandaş kazıklanıyor.inanın kampanyaların çoğuda teşhir için yapılıyor bir çoğuda artık model olarak çok eskiler için. Sizin yazılarınızda dikkatimi çeken fiatı daha makul olan ve performansı iyi olanları öneriyordunuz aslında bu önemli. Çünki çokta iyi olmayan hatta aynı olan bazı serileri 500-600 tl fazlaya satıyorlar ben bunu birebir test ettiğim için biliyorum. fakat vatandaşa çok farklı bir hikaye anlatılıyor ve cebinden fazla fazla paralar alınıyor. Umarımki devlet müdahale ederde siz haklı çıkmazsınız bir yerlere not ettiklerim gerçekleşmez. Verdiğniz bilgiler için teşekkür ederim. Saygılarımla

 22. andy1 dedi ki:

  Erdem Bey

  Ürünleri tavsiye ederken tek bir şeye bakarım görüntü kalitesine resim performansına ve resmi sabitleyişine, bu üç etken aslında yabancı terimlerle yazmak gerek fakat her okuyan anlasın diye Türkçe yazıyorum inanırmısını Türkiçe yazmam bile tepki alıyor, üretici kısaltması ile yazsam sanki anlayacak manasını dahi bilmiyor ama forumlardaki uyanık simsarların Türk Halkındaki özenti takıntısını bildiği için takıntılı İnsanları çok kolay kandırıyorlar.

  Birde Sizler gibi Arkadaşlarımız ne markaya bakıyor ne üretici saçmalıklarına sadece performans istiyor.

  Panasonic L serilerini çıkarmıştı 1200 liralara ve çok tavsiye etmiştim, hatta bana küfür edenler vardı forumdaki simsarlar ben panelleri tavsiye ettikçe açıkcası kudurdular, bu Adam nasıl olurda 1200 liralık panele harika diyebilir diye, innaırmısınız bana küfür eden o simsarlardan 4 tanesi tavsiye ettiğim panelleri aldılar ve aldıklarında panellere nerdeyse aşk şiirleri yazıyorlardı bu kadar ucuza bu kadar mükmmel panel diye.

  Firma çalışanları işin gerçeği hiç birşey bildikleri yok, bakın 3 gün önce bir Arkadaşımız mağazada logo izi olan paneli almak istemiz, kaydırma çubuğunu sormuş sitemizde yazdığını söylemiş, cevabı andy siyesinde yalan söylüyor demiş:) sonrasında verdiğimiz panel goruntu ayarlarını tarif ettim ve mağazada gidip açmış elbetteki satıcı rezil olmayı bırakın cidden çok ayıp bizim verdiğimiz ayarladan dahi haberi olmadğınıda Vatandaş görmüş.

  Dünyada firmalar için en kötü imaj nedir biliyormsunuz Cahil çalışanlardır!

  Türkiyede fark etmiyor televizyonu açıp kapasın yeterli, Vatandaş nasılsa saf anlamaz düşüncesi hakim.

  Fiyatlara gelince merak etmeyiz Müdahale kaçınılmaz oldu, yakında çok ciddi baskınlar olacaktır, firmalar Hükümetle restleşelim olayı siyasete dökelim diye Vatandaşın cebinden açıkca paralarını gasp ediyor. Birileri tahminleriniz çok ötesinde milyon demiyorum Trilyon liralar kazanıyorlar ve eski stok veya ne olduğu belirsiz ürünleri satarak Türkiyeyi Avrupanın teknoloji çöplüğüne çevirdiler.

  Firma var forumda bilirsiniz takip etmişsinizdir, Adamlar Devlete küfür eder gibiler Vatandaşa ”hey salak” der gibiler ve Distribütörün mağazası ayen şu cümleyi kuruyor ”Distribütör bilerek kısıtlı ürün giriyor ve fiyatlarımız devamlı yükseliyor, bu distribütörün tercihidir” Vatandaşlada Ülke ekonomisiylede alay ediyorlar, fiyatları bilerek yükseltiyorlar.

  Bu fiyat yükseltiyorlar cümlemi sakın hafife almayın, bir firma olarak düşünebilirsiniz hayır bu yapılan kirli oyun tüm firmların otomatikman, Rekabet kurullarınca temsili fiyat örneğine dayanır yani bu firmalar aslında otomatik olarak Türkiye genelinde fiyatlara müdahele ediyorlar anlamını taşır.

  Örnek verirsem ben Distribütörüm Ülkedeki denetimsizliğide bulmuşum 2-3 firma ilede desteğim varsa Andy Plazma serisine 100 lira zam yaparım 3 ay bu fiyatta tutarım bir çok firma seve seve benim fiyatımdan satışa girer, 3 ay sonra ürün satışını stok yok diye durudurum 15 gün saonra Andy palmazaya 200 lira zam yaparım ve bu sürec uzar gider, ve benim yaptığım bu oyun bir anda Türkiyede tüm ürünlerde fiyatların yükselmesinde %100 garantili fiyat artışı demektir.

  Avrupada elbetti bunu yapmak için Geri zekalı yada kap kapkaccı olmalısınız yinede yapamazssınız Vatandaş ve Tüketici dernekleri kıyameti koparırlar ve bir bakarsınız Devlet kapınızda 500 Milyon euroluk bir cezayla.

  Avrupada bırakın fiyatlarla bir firma oynasın en ufak teşebüslerinde dahi inanılmazın öteinde cezaları yerler. LG Avrupada 600 Milyon Euro ceza yedi itiraz ettese bu cezadan kaçamadı.

  Amerikada Samsung, Sony, Sharp Milyar dolarlık cezalar aldıklar üstel,kte suçları dahi belli olmadan Amerika hiç bir itiraza dahi yeltenemeyeceğiniz Fiyatlara teşebbüs ile Milyar dolarlık cezaları kesiyor. Bu sebeble Avrupa ve Amerika ucuz firmların Ülke paraları ile ve ekonomiyle oynamasına asla taviz vermiyorlar. Türkiye ise malesef tam tersi Firmalar Vatandaşlada Devletlede Ülke ekonomisi ilede alay değil gerçek şekilde aptal yerine koyuyorlar.

  Panasonic geçen sene yazmıştım Türkiye piyasalarından çekilecek diye, Smasung ev Lg ile bu çekilme devam edecek eğer bu tuaf ve ne olduğu belirsiz piyasalar devam ettikçe çekilme diğer Distribütörlerede yansıyacaktır.

  Firmalar yakında kendi garantilerini verdikleri Çinden ithal ürünleri satmaya başlar zaten amaçta budur, Çinden 10 liraya al 500 liraya sat mantığıdır. Yapanlarda görüyoruz Distribütörün hayatında kazanamayacağı paraları Çinden getirdikleri Plazma serilerinde uyanıklar kazanıyorlar.

  Distribütör firma 6 Milyon liralık satışı abartmıyorum ne Panasonic ne Samsung yapabilir üstelikte tüm ürünlerini toplasanız dahi bu rakamlara ulaşamazlar!

  Ama uyanık stokcular sadece 1 plazma markasında 6 Trilyon lira para kazandılar ve kazanmaya devam ediyorlar, bu tatlı para şimdi tüm firmaların gözünü döndürdü, Distribütörleri bitirmek için oyunlarını başarı ile uyguladılar, Devlet müdahalesi olmazsa 2014 senesinde Türkiyede Çinden ithal cihazları görceksiniz, distribütör garantsiz firmların kendi garantilerinden ibaret cihazlar olacaklar.

 23. kerem ankara dedi ki:

  burayı okumadan önce ut50 satın aldım, kapalı kutu 2012 nisan ayında stoklara girmiş bir üründü. Sorun oldupunu zannettiğim şey şu: Koyu bölgeler neredeyse tamamen siyah gözüküyor, mesela filmde oyuncunun yüzüne ışık soldan gelmiş olsun, sağ tarafı aşırı karanlık kalıyor. Ton farkları belli olmuyor. Hd dizilerdede aynı sorun mevcut, KAranlık karanlık birşeyler izlemek hiç hoş olmuyor. Bunun sebebi ne olabilir? Kontrast ayarı maximum 60 kademeye kadar mevcut, ben 50 civarında tutuyorum.

 24. andy1 dedi ki:

  Çözümü basit, paneli fabrika ayarlarına döndürün yeniden kurulum yapacaktır panel, kurulumun bitmesini bekleyin ve paneli yenden kapatıp açın.

  Görüntü modlarınadan cihazınıza göre çıkış ayarını seçin. Monitör veya tv seçebilirsiniz.