Panik Atak,Korkmayın basit öneriler.Yüzleşin

x

Panik Atak hastalığı malesefki anlatması zor fakat yaşayanlar için tam manası ile kabus üstelikte devamlı yaşadığınız hatta gününüzün her 5 dakikasında aklınıza gelen sizi korkutan bir tehditle yaşamak demek.

Türkiye’de sanıyorum beni bir çok İnsan tanıyordur, andy1 Arkadaşımın sitesinde yazmaya başladıktan sonrada diğer sitelerden uzaklaştım, bu cümlem size tuaf gelmesin bilerek uzaklaştım panik atak krizi yaşamama sebeb sitelerin sayısı o kadar fazla ki inanamazsınız.

Hastalık olarak kendimi örnek veriyorum, %70 tamamen ölü kalp kaslarınja sahibim,akciğerlerim %100 kapalı, Troid hastalığım ise inanılmaz seviyelerde devamlı geziniyor ki Pnaik atkların en büyük tetikleyicisi troid hastalığıdır sakın unutmayın !

Bu hastalıklarımın üzerine panik atak krizlerini ise sizlerin yorumunuza bırakıyorum, bu hastalıklara sahibim ve panik atak krizleri ile savaşmak zorundaydım.Her ayın ortalama 10 günü yoğun bakımlarda kalıyordum inanın evde artık misafir gibiydim, özel hayatım yok olmuştu, bilgisayar başında olmak bile panik atak krizi yaşamama sebebti.

Peki nasıl yenebildim, panik atak krizlerimdeki belirtilerle yaşamayı ve onların bana verdiği korkularımı dinlemeye başladım, örnek nefes alamamak içinize hava çekememek en büyük kabuslarımdandı, hastaneye gittiğimde ise zaten çalışmayan kalbim birde panik atak korkusu ile karşı karşıya kalınca anında yoğun bakıma alınıyordum ve inanın bıkmıştım.

Panik atak bilmeyenlere komik veya anlamsız gelebilir, dışarı çıktığımda klinik eczanelerin yerlerini ezberlemiştim, çunki onların var olduğunu bilmek dahi benim için güç sayılıyordu bazen yetişebilirmiyim düşüncesi ile panik atak tavan yapıp yol ortasında kalıyordum.O anları anlatamam düşünemiyorsunuz, konuşamıyorsunuz hatta göremiyorsunuz her şey bir anda siliniyor, sonrasında ise sokağa çıkmamaya başladım hatta öyle hale geldimki camdan dahi bakamıyordum, beraberinde takıntılarım başlamıştı, telefonlara çıkmamak,kapıyı açmamak, İnsanlarla konuşmamak sıradan bir hayat biçimi olmuştu.

Sonrasında ise panik atakla kavga etmeye başladım, kriz anlarındaki tepkileri öğrendim, nefes alırken birden bunu takıntıya çevirmek ve nefes almak için çabalamak hatta kısa nefes almalar sonrasında tam kabusa dönüşen kriz anlarını öğrendim.Ellerimde ayaklarımda başlayan birden terleme veya ateş basması, veya kriz anında inanılmaz üşüme ve titremeler veya tam tersi belirtileri öğrenmeye ve yüzleşmeye başladım.

Hatta Doktorlar ciddi yasaklar getirmişti çay içme kahve içme gibilerden, hiç birini önemsemedim çunki yapsamda yapmasamda krizleri kaçınılmazdı hatta tam tersi yasaklar krizimi tetikler hale geldi.Çay kelimesi dahi panik atak hatırlatmasıydı, dedim ya korkumun üstüne gitmeye başladım.

Şuan yaşamıyorum, yine krizler devamlı yokluyor ben dinlemiyorum, hatta içimden dalga geçmeye başladım ateş basması olunca içimden cevabım işte geliyor boşa korkutma bunlara artık inanmam demelerim çoğaldı, inamayacaksınız ama anında o belirtiler gidiyor bazen direnebiliyor ama bu seferde o belirtileri dinliyorum krizi düşünmüyorum çunki kendimi o belirtilere yoğunlaştırıyorum, bir süre sonrada panik atak beklentim zaten kendiliğinden yok oluyor.Beyin bunu yönlendirebiliyor daha doğrusu siz beyninize komut vermeyi öğreniyorsunuz.

Bugünlük bu kadar, isteyen olursa bu konu hakkında dertleşebiliriz.

Gökhan Malkoç

Tarih: 26 03 2013
Üst kategori: Sağlık-İlaç-Öneriler
Alt kategori:

'Panik Atak,Korkmayın basit öneriler.Yüzleşin' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Alphan, İstanbul dedi ki:

  Geçmiş olsun Gökhan Bey,
  Teknik konularda bilgi edinmeye çalışırken başlığa rastladım ve üzüldüm durumunuza ve hayran oldum mücadelenize.Her ne kadar sizi tanımasam da tekrar geçmiş olsun ve umarım kısa zamanda sağlığınıza kavuşursunuz.
  Saygılar..

 2. andy1 dedi ki:

  Teşekkür ederim, Arkadaşımın sitesi sayesinde panik atak krizlerim geldiğinde inanın benim için terapiye dönüşüyor, biliyorsunuz kriz anlarında en büyük düşmanımız beynimizin tüm vucudumuzu ele geçirmesidir, kesinlikle bir nevi beynimizi kandırmak gerekiyor, site bu konuda bana fazlası ile yardımcı oldu.

  Tüm panik Atak yaşayan Arladaşlarıma acil şifalar diliyorum, ilginizden dolayı size çok teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.

 3. Erdem antalya dedi ki:

  Merhaba bay Andy geçmiş olsun dileklerimi iletmek istedim. Bu konuyla ilgili başka bir yazıda yorumlar yazmıştım hatırlarsanız aynı rahatsızlığı bende yaşadım. Sizi ve arkadaşınızı çok iyi anlıyorum. Malesef bu hastalık günümüzde çok yaygınlaştı Metropollerde nerdeyse tavan yapmış durumda Bu rahatsızlığın malum ilacı nerdeyse asprin kadar kullanılıyor. Ben tedavi oldum yaklaşık 1 yıldır iyiyim. Fakat Allah düşmanımın başına vermesin Size ve bütün bu rahatsızlığı yaşayanlara acil şifa diliyorum. Saygılarımla.

 4. andy1 dedi ki:

  Teşekkür ederim, İstanbulda bu hastalığı yaşayan Arkadaşım işin gerçeği kalp nakli konumunda panik atakları çok daha kötü devrelere girmesine sebeb oluyor. Tedavisi açıkcası zor elbetteki kalp sağlığı iyi olanlar için kolay atlatılabilecek bir hastalık ilaclar ve terapi desteği ile fakat diğer türlü kronik hastalıklarda malesef zor ve Allah tüm hastalara şifa versin.

  Bizler sağlıklı İnsanlar pek Hayatı açıkcası göremiyoruz Engelli İnsanlar açısından bakmak her halde herkes için hayatı daha kolay ve yaşanabilir bir noktaya getirecektir.

 5. semra dedi ki:

  merhaba arkadaşlar bende panik bozukluk var ilaç kullanıyorum kendime çok telkinler veriyorum ama yine olmuyor sürekli kendimi dinliyorum tansiyon aletiyle geziyorum ve hep yüksek çıkıyor bacaklarımda kafamda kollarımda yanma ve uyuşma mevcut ateş basması terleme vs banada bir yol gösterin akşam olmasını zor bekliyorum ilacımı içim de uyum diye bu sıkıntıları yaşamamak için birde internette çok araştırıyorum bu sitelere girmek hastalığımı etkiliuomu acaba bir cevap verin lütfen şimdiden teşekkür ederim

 6. andy1 dedi ki:

  Bahsettiğiniz sorunları inanın hepimiz yaşıyoruz, üstelikte benim durumum artık kalp nakli seviyesine geldi birde paneik atakla uğraşmak zorunda kalıyorum, ve bırakın beni Doktorlar dahi artık Panik atakmı yoksa krizmi anlayamıyorlar ve yoğun bakıma alınıyorum işin ger.eği yoğun bakımlar artık evim gibi oldu, yinede panik atakla ile kavga etmeyi öğrendim çunki ya siz onu yeneceksiniz yada o sizin tüm hayatınızı elinizden alıp kısıtlayacak.
  Sanıyorum gerekli tetkikleri yaptırmışsınızdır Troid Panaik atağın en büyük dostu demem gerekli ikisi inanılmaz ötesinde beyni şaşırtabiliyor, kontrol yatırmadıysanız mutlaka yaptırın ihmal etmeyin.
  Size bazı detaylar anlatmak isterim ki rahatlayın, siz akşamı bekliyorsunuz ben ise sokağa çıkmayacak hale gelmiştim ve Eczaneleri metre olarak bile hesaplaıyordum her an sanki birşey olacak nefesim kesilecek, yol ortasında kalıcam, kimse yardım etmeyecek, yüzlerce karabasan kafamda gezerdi, ve iş öyle hale geldiki bir süre sonra hastane bahçelerinde oturur oldum pansik atak krizinden sonra eve gitmiyordum inanın hastane bahcesinde oturup bekliyordum gecici olarak beni rahatlıyordu fakat buda tüm hayatımı açıkcası elimden almıştı özel hayatım denen şey bir anda yok olmuştu.

  Sonrasında şunu anladım panik atak İnsanı uyuşturucu gibi kendine bağımlı yapıyor yani beynim panak atağı elimde olmadan istiyordu yani davet ediyordu, ve herşeyi boş verdim panik atak geldiğinde aynı bahsettiğiniz anlık ateş basması, ve tam tersi inanılmaz üşüme titreme ve konuşamama ve inat ettim ambulans çağırmadım dedimki ölümse ölüm nefes almaya çalışırken elbetteki neler yaşanıyor biliyorsunuz ama bir şeyi öğrendim nefes sorununda en uv noktada yani atağın tepe yaptığı anda kendimi dinlemeye başladım, kardeşimden böyle anlarda yanımda olmasını istedim ve elbetteki benle konuşmasını bir su vermesi dahai veya birşey söylemesi, ”yine panik atak, korma boş yere telaş yapıyorsun, cümleleri fazlası ile faydalı gelmeye başladı” sonrasında ataklarım azalmaya başladı yine oluyor bu seferde beni kontrolu altına almadan kalkıyorum soğuk su ile yüzümü yıkıyorum bu cidden çok faydalı dolapta su bekletin yüzünüzü ensenizi yıkayın beyin bir anda sakinleşmeye başlıyor, soğuk su nefes alamama anında bile vucudun yani beynin normal tepki göstermesine sebeb oluyor ve bir süre sonra geçiyor.

  Bunu tabiki Doktorunuza sorup deneyin bunu ben kendi kendime tesadüf eseri buldum ve faydasıda oldu.

  İnternette panik atak ve çarelerini aramanız tam tersine sizi rahatlatır, çunki panik atağın aslında korkulacak birşey olmaıdğını görüyorsunuz, tepkileri herkeste aynı hiç bir fark yok.

  Şunu unutmayın s,izler benden çok ama çok şanslısınız çunki kalp nakli konumundayım ve birde panik atakla kavga ediyorum, size çok ama çok önemli bir detay veriyorum lütfen bunu iyi okuyun….

  Panik atak artık yardımcım oldu nedenmi? Kalp olarak %70 tamamen ölü konumda bazen nefesim gidiyor fenalaşıyorum ve panik atak belirtisi gördüğüm anda rahatlıyorum seviniyorum çunki diyorumki çok şükür kriz değil panik atak inanın panik atak önceleri korkumdu şimdi Arkadaşım oldu.

  Şunu öğrendim panik atak asla öldürmez fakat benim gibiyseniz malesefki kalp krizi öldürür, ben sizleri şanslı bile görüyorum çunki Arkadaş olmayı öğrenin.

  Panik rizi geldiğinde kendinizi dinlemyin krizin safhalarını tahim edin.

  Panik atak size en fazla ne yapacak söyleyebilirim.

  1.Ateş basması bütün vucudun ayaklardan veya ellerden veya kafadn saniyede ısınması yani ateş basması.
  2.Devamında nefes alamadığınızı hisstemeye başlamak ve nefes almaya çalışmak.

  Örnekleri çoğaltabiliriz, ilk tepki geldiğinde kendinizi dinlemeyin deyinki şimdi ateş basacak, sonra nefes sorunu başlayacak yani kendinizi korkutmaktansa olacakları ezberleyin devamlı aynı döngüde geçtiğini anlayacaksınız.

  Kendinizi sınırlamayın, panik atağı hiseetiğinizde internete girin panik atak belirtilerini okuyun inanın bu sizi fazlası ile rahatlatacktır, soğuk su veya sodanızı alın okumanıza devam edin beyninizin size ayak uyduruduğıunu hemen hissedeksiniz.

  Geçmiş olsun, sıkıldıkca yazabilirsiniz, bizlerin en büyük tedavisi konuşmak ve sorunun üzerine gitmektir.

 7. semra dedi ki:

  cevap verdiğiniz için teşekkür ederim inanın çok üzüldüm keşke okumasaydım yaşadıklarınızı rabbim sağlık versin size ben daha 3 yıl öncede yaşadım ilacı bırakırken tekrar bu hale geldim insan ne kadar biliyo olsada hastalık belirtilerini korku sarıyo yani bende öyle yemek yiyemedim zayıfladım onu taktım derken bu hale geldim bende panik bozukluk yanı sıra müthiş kaygı var ama şükür ilaçlarla biraz toparlandım arkadaşım bay sınız herhalde yaşınız kaç siz ilaç ne kullanıyosunuz ataklarınız oluyormu yine iki gündürde üşüme hissi girdi ateş basmayı özlettirdi bana bu his ilacı bırakırken midemde garip şeyler olmaya başladı yanma baskı kalpten korktum gitttim eko ekg yapıldı bi şey yok dahiliyeye gittim iki kere reflü ve gastrit dediler tiroidlerde iyi afedersiniz yediğim her şey dokunuyor gaz sürekli geğirme bunları yanısıra ibs var fibromiyalji var allah yardımcımız olsun cümlemizin sağlıcakla kal arkadaşım allaha emanet ol

 8. andy1 dedi ki:

  Ben 3 farklı hastalıkla kavgaya devam ediyorum, size komik gelecektir diğer hastalıkların o kadar berbatki inanın rahatsızlanma oranım inanılmaz derecede hatta şuanda bile ve bu rahatsızlığın belirtisi panik atak olduğunu anladığımda size ne kadar sevindiğimi anlatamam, tuaf gelecektir size evet ben panik krizi geçirdiğimi hissetiğimde seviniyorum çunki diğer gelecek bir sorun beni tekrar yğon bakımlık edeceğini biliyorum ve panik atak şuan en iyi Arkadaşım.

  Üşüme hissi size detay vereyim, inanılmaz sık yaşardım ve size şöle anlatayım üşüme geldiğinde ben konuşamayacak şekilde tüm vucudum sanki donuyor gibi titrerdim hatta cümle kuramazdım, ayaklarımı kalorifer yada katalatike yapıştırırdım elbetteki geçmezdi hiç bir tesisi olmazdı komik gelecek çok defada çoraplarımıda yaktım :)

  Evet karşı cinsiz ama bu hastalık için açıkcası cinsiyet fark etmiyor, tandığım var daha doğrusu iki Kadın çok eski Ahbablarım ve ikiside tanınmış İnsanlar, bir tanesi senelerdir sokağa çıkamıyor, evlerinde kameralar mikrofonlar ve kapıyı asla kimseye açmıyorlar sadece güvendikleri veya tanıdıklarını açıyorlar, diğeri ise tuaf şekilde daha dışa dönük ama inanılmaz şekilde intihara meyilli en az 5-6 defa denedi Şişlide Fransız Lape hastanesinde tedavi gördü kızı evlendi ve bir anda tüm rahatsızlığı tuaf şekilde kayboldu yaklaşık 5 senedir hiç bir şekilde en ufak kriz yaşamıyor.

  Mide hastalığınızı tam öğrenin çunki bizler normal İnsanlar değiliz vucudumuzun her hangi bir bölgesi ağrısa beyim tüm vucuda uyarı yolluyor mide ise bambaşka sorunlar sanıyoruz ve çok kötü 10 dakika ile 3-4 saat arası bir krize maruz kalıyoruz, ben sitelerde okudum hepsinde inanılmaz bir bilgi yanlışlığı var Panik Atak hastası Arakdaşlarımı bu çok yanıltabiliyor ve ben ilk zamanlar bilmediğim için berbat durumlara düşmüştüm ve abartı değil 100 deyaya yakın 10 günlük süerelerle yoğun bakımlarda yatmak zorunda kaldım, bu yanlış nedir lütfen buna dikkat edin ”Panik atak İnternete sitelerinde gördüğünüz 10 ile 30 dakikalık bir kriz değildir”

  Panik atak krizi bazen 3-4 saatin üzerinde devam ediyor sayısını dahi hatırlamıyorum, diğer hastalıklarım sebebiylede Doktorlarda yanıldığından ben günlerce hastanelerde yaşıyordum, ve sonradan Doktorlarımda inanın bende öğrendiler ve ahbab olduklarım var şimdi panik atak krizimin 4 saati geçtiği dönemde taşikardim inanılmaz seviyelerde sanki maraton koşuyormuşum gibi devamlı yüksekti 180lerin üzerinde ve malesef Doktorlar bei bu durumlarda uyutuyorlardı çunki panik atak diğer türlü benle savaşıyordu, çok şükür bunları %70 ölü bir kalple yenebildim.

  Bu deteya dikkat edin, Panik atak Arkadaşlarım rica ediyorum benim konumu düşünün eğer abrttığüımı düşenenler varsa sizler 4 resmi Devlet hastanesinden alınmış %70 hasarlı ölü kalp raporlarımı tüm detayları ile siteden paylaşabilirim %100 kapalı akciğer loblarımıda saymıyorum.

  Neden anlattım ben Panik atakla savaşıyorum bu kadar hurda araba misali bir kalp ve akciğerle, merak etmeyin bu hasatlık sizi asla ama asla öldürmeyecektir buna isminiz kadar emin olun !

  Semra hanım kriz geldiğinde, yanınızda kim varsa, sizi yalnız bırakmasın suda eriyen bir aspirin alın illaki kalp krizi geçirdiğinize kendinizi şartladıysanız Eşiniz kınız oğlunuz yanınızda durup sizle sohbet ederek ilacınızı versin, bunun sadece kriz olduğunu 20 dakika sonra hafifleyeceğini söylesinler ve dikkatinizi dağıtak beyninizi farklı yöne çekecek televizyon olabilir, müzik olabilir görsel bir obje olabilir hatta komik bir fıkra dahi olabilir ve inanın panik haliniz çok daha kısa sürede yok olacaktır.

  Diğer türlü sizi görüp sizinle heycanlanan korkan İnsanlar panik atağınızı daha üst seviyede tetikleyecektir lütfen çevernizdekileri uyarın panik atak hastası olduğunuzu belirtilerini paylaşın bu sürec bir süre sonra sizi daha güçlü ve panik ataklara karşı daha umursamaz hale getirecektir.

  Allah şifalar versin size ve tüm Panik atak hastalarına İnşaAllah.

 9. Cananfs dedi ki:

  Arkadaşım,çok geçmiş olsun.İnanın buradan insanlara umut dağıtmışsınız,RABBİM size de acil şifalar versin,güç kuvvet versin inşallah.

 10. Gokhan Erol dedi ki:

  Sayın Cananfs, Allah Hepimizi şifalar ve Huzurla gülerek yaşamayı nasip etsin.Panik Atak krizleri yüzünden çok kötü durumlara düşen Arkadaşlarımı gördüm, Alkolik olanlar, Uyuşturucu bağımlısı olanlara kadar. Hatta içlerinde İsimlerini yazsam oldukça şaşıracağınız Ünlüler ve Çocuklarıda var.

  Panik atak, işin gerçeğinde üstüne gidilmesi ve yüzleşilmesi gereken kriz anlarından ibaret.O kadar şiddetli krizler yaşadım ki zaten %70 ölü olan kalp kaslarım yüzünden Doktorlar bir çok zaman çaresiz kaldılar, hatta şuna inanın kendi kendimin Doktoru oldum bir süre sonra Yoğun bakımlarda vurulan iğneleri serumları öğrendim, Acemi Doktorların önüne gelen her hastaya verdikleri Lasix denen saçmalşık yüzünden kabuslar yaşadım, Doktorluk değilde baştan savma umursamazlığı gördüm, Annemi dahi Lasix yüzünden komaya sokan Doktorları gördüm, ilaç veya iğne yapmadan bileklerinden tutardım, ilacı sorardım, ve yaptırmazdım.

  Bazı Doktorlar alınmasın İlaç firmalarına satış elemanlarına dönüşmüşler, Lasix vucudtan suyu dışarı atan lanet bir ilaç tansiyon hastasınada vuruyorlar, böbrek hastasınada, panik atak ve kalp hastalarınada.

  Panik atak hastaları sakinleşmesi gerekirken, Böbreklerin suyu atmak için verdiği savaş, birde Benim gibi Kalp sounu en üst seviyede İnsansanız gerçek manada Ölümle savaşa giriyorsunuz.Çalışmayan kalp hangi organı güc sağlayacak, Acemi Doktorlar bunu bilmeden Şefleri ne derse yapıyorlar.Hasta ölürmü hiç umurlarında değil.

  Panik Atak krizinde kendinizi kaybetmeyin, yüzleşin bakın her gün yaşıyorum ama artık bu Panik atak denilen Beynin şımarıklığınada izin vermemeye çalışıyorum. İlacımı alıyorum, Panik Atak anında tek başınıza kalmayın hissetiğiniz anda evden birini yanınıza çağırın ve onlara yine bu krizin geldiğini ve kendisi ile sohbet etmelerini isteyin. Ailenize Panik atak nedir bu konuda herkesi net şekilde bilinclendirin, onlar Panik atak belirtilerini en iyi şekilde bilirlerse inanın bu Panik Atak krizleri Sizin için bir süre sonra tebessümle karşılayacağınız bir nevi kucuk heycanlara dönüşecektir.

  Hatta Size komikte bir örnek vermek isterim rahatlayın, Kalp malum sorunlu ve gecenin bir yarısı Krize yokladı ama anlatamam hem nefes alamıyorum, hemde kalkamıyorum düşünün yataktan kalkmaya korkuyorum, ve ardından tahmin edemeceğiniz bir ateş basması ama o kadar ani ve şiddetli oluyorki sanki Ruhunuz ayaklarınızdan başlayıp çıkıyor gibi tabiki ardından inanılmaz bir üşüme konuşmayacak halde bir titreme, tabiki Ambulans geldi, Görevli Hanım Doktor ve Hemşire içeri girer girmez Benden daha beter Panik yaptı:)

  Şok makinasını Camdan dışarı bağırıyor acele getirin diye, serum takmak için ne diyeyim Ambulnas görevlilerinin hepsini alınlarından öpüyorum, Doktorlar ellerine su dökemezler. Ve bu Arkadaşlarımın panikleri sayesinde ben Panik Atağı unuttum onlara sakin olmasını söyledim:)

  Sonrasında tabiki Hatsaneye götürdüler çunki tekrar ediyorum Sizler Benden şanslısınız, ben normalim halim dahi muayenede veriler Yoğun Bakımka kaldırılacak kadar kalp dengesizliğine sahibim, yinede bu hastalıkla artık savaş yapmaya çalışıyorum. Doktorlarım dahi artık öyle alıştılarki, kalp ritimimi bildiklerinden en doğru sonucu alabiliyorlar.

  Panaik atak hakkında yukarda verdiğim detayları Ailenizle paylaşın, Panik atak hakkında herşeyi öğrensinler, Arkadaş çevrenize anlatın onlarada rica edin kısa bilgiler verin. Bu Sizi daha rahatlatacaktır, yalnız olmadığınızı bilirsiniz ve zamanla farkında olmadan Panik atak nasıl yok olduğunu görür hayatınıza en keyifli şekilde devam edersiniz.

  Geçmiş olsun.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 11. özlem adana dedi ki:

  malesef bende 5 yıldır panik atak hastasıym ve hayatım bir kabusa dönüştü hareket etmekten korkuyorum yemek yemekten korkuyorum yalnız kalmaktan çok korkuyorm her an kalp krizi geçirecekmiş gibi hissediyorum kendimi ve bu durumdan en çok çocularım etkileniyor evde iş yapamaz oldum her an kötü bi şey olacakmış gibi hissediyorum ev hanımıyım adanaya izmirden gelin geldim 14 yıl oldu kendimi burda hep yalnız hissettim yıllarca ikinci çocuğum olunca alışa bildim ama şimdide panik atakla müzderibim allah ım nerde bu dertle yaşayan insan varsa acil şifalar diliyorum hayatın bir anlamı yokmuş gibi yaşasamda ölecem diye çok korkuyorum tuaf bi his

 12. Gokhan Erol dedi ki:

  Özlem Adana Hanımefendi, Çok geçmiş olsun. Moralinizi yükseltirmi bilmiyorum,Siz kalp krizi geçirme hissi yaşıyorsunuz ve inanın bu panik atağın en sık görülen sanal etkisidir. Şuan Kalp nakli konumunda biriyim ve Nakilde yapılamıyor cunki Akciğerlerim yetersiz, bakın iki tane net hastalığımı saydım.

  Birde bunun üzerine Panik atak krizlerini en berbat hali ile yaşadım, Hastanelik olurdum Doktorlarım dahi panik atakmı gerçek krizmi anlayamazlardı çunki Kalp kasların %70 tamamen ölü durumda yani çalışmıyor. Doktorlarda bu durumda Panik atak yaşadığım halde Beni yoğun bakıma alıyorlardı, Size anlatamam senenin en az 6-7 ayını yoğun bakımlarda geçirdim bazen uyutuldum günlerce nerde olduğumu anlayamadım, ve panik atak krizleri öyle hal aldıki Sizin yaşadıklarınız inanın hiç birşey değil.

  Bu halimle ne yaptım biliyormusunuz?

  Panik Atak krizlerim anında yaşadıklarımı not aldım, yazdım çunki diğer türlü 2 gün evdeysem 10 gün yoğun bakımdaydım, özel yaşamım denen şey tamamen yok olmuştu, nerdeyse tüm acil servisleri ile ahbab oldum Beni gördükleri anda yoğun bakıma panik içinde kaldırıyorlardı.

  Aldığım notlar çoğaldı, kriz anında aniden gelen, sıkıntı, ateş basması, nefes alamama durumlarını ezberlemiştim, halende yaşıyorum içinden ne diyorum biliyormusunuz? Yine başladı ve umursamıyorum, zorluyormu zorluyor ama inanın yerimden bile kalkmıyorum, ve bir süre sonra yok olup gidiyor, Hastalığımla Arkadaş olmayı öğrendim çok zorlandım asla tahmin edemessiniz, Kardeşim işini özel yaşamını Benim yüzümden bıraktı, Kalp ölü olunca Doktorlarda atık birşey yapamıyor inanın Bana ilac dahi vermekte korkuyorlar, şuan raporlarımı görün şok geçirirsiniz, Hatsanenin resmi kaşeli ”ACİL,MÜŞAHADE ALTINA ALINMASI GEREKİR” uyarı var, bu ghalde bile umursamıyorum, Evimdeki her anın tadını çıkarmaya çalışıyorum, Kalp krizimi gelecekse gelecek buna kimse mani olamaz, zaten geldiğinde şunu bilin korkmaya bile zamanınız olmuyor iki defa yaşadım ve iki raporumda resmi ölüm vakası olduğum yazar yani bildiğiniz şekilde ölmüşüm, tek işlem morga kaldırılmamdan ibaret bir sürec aşamasında bir şekilde hayata tutunmuşum.

  Korkmayın, kriz geldiğinde oturun ve kriz anlarını düşünün sakin olmaya çalışın ama lütfen dediğimi yapın, hatta elinize kriz gelecek diye sandığınız anlarda Benim gibi kağıt kalem alın, örnek

  Bu duyguları en acımasız şekilde yaşadım,aklıma gelenleri yazdım ve bunları çılgınlık derecesinde yaşadım, ve bir süre sonra inanırmısınız Ölümü özler oldum, umursamadım bile, buraya kadarsa tamam dedim. Çasreler bulmaya çalıştım, örnek çok soguk suyla yüzümü yıkardım ani irkilme ile bu nefes alamadığım anlarda zaten Panik atağı anlıyorsunuz soguk suyun etkisi ile öyle nefes alırsınızki sizde şaşırırsınız:)

  Panik Atak yaşamayanlar için anlaşılması çok zordur, yaşamayan İnsan Bizlerin yaşadıklarını hayal bile edemez, çunki çok agır kriz anlarında 3 saat boyunca evde yatakta öylece nefes almak için çırğındığımı bilirim, şuna inanın bu kriz anlarımda Bana dokunanlar başımda Kuran bile okudular çunki Buz gibi bir vucud onlara artık öldüğümüzü hatırlatıyor, Rahmetli ASnnem bir çok defa elimi tutup bu kriz anlarımda Kuran okuyup ağlamıştır, Kardeşimde dahil. Halende anlatır bu adam bildiğiniz şekilde öldü diye:)

  Üşümekten konuşamadığımı hatta yürüyemediğimi hatırlıyorum, sanki buzun içindeymişim gibi inanın su verirlerdi titremekten bardağı bile tutamazdım, sanki elektriğe tutulmuşum gibi titerdim souktan ayaklarımı katalik aldırmıştım ateşein içine sokardım kac defa çorpalaroım yanmış fark etmemişm bile. tabi acısını sonra çekerdim:) Hafif kızarmış ayak parmak uçları ile halen krizler geliyor, Kardeşimi çağırıyorum biliyor konuşmaya başlıyor, sakin ol diyor, gecek yine aynı kriz korkma, ilacımı veriyor ve ufacık bir konuşma ile normale dönmeye başlıyorsunuz. Bu anlarda en yakınlarınıza telefon açın Panik atak krizlerini onlarada rica edin okusunlar öğrnesinler, Panik atağı bilirlerse Sizi hemen sakinleştirirler.

  Tabiki Panik atağınız altında yatan sebeb önemli, Psikolağa gitmelisiniz herşeyi açık ve net eşkilde anlatmalısınız, Panik Atak krizlerinizin altında yatan gerçek ortaya çıkınca inanın herşeyi unutacaksınız ve normal hayatınıza döneceksiniz.

  Dilerim yazımı dikkatli okursunuz, veya Panik atak krizi yaşayan Arkadaşlarım mutlaka yazımı okusunlar, onlara bu rkiz anlarında tavsiyem bu yazımı lütfen internet sayfanızın sık kullanılanlar bölümüne kayıt edin, kriz anında yaşadığım süreclere bakın, kendinizi göreceksiniz ve en fazla 5 dkika içinde huzurla sayfayı kapatıp rahatlayacaksınız.

  Geçmiş olsun.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 13. AYLİS dedi ki:

  ÖNCELİKLE MERHABALAR DİYORUM BENDE 17 YILDIR PANİK ATAK HASTASIYIM KORKULARININ KIRİZLRİNİN ÜZERİNE GİDİN VE O SİZİ DEĞİL SİZ ONU ELE GEÇİRİN YİNEDE PEŞİNİZİ BIRAKMIYOR ÖMÜR BOYU MALESEF PANİK ATAKLA BERABERİZ AMA İNSAN ALIŞIYOR VE ARTIK KORKMAMAYA BAŞLIYOR YAZACAK ÇOK ŞEY VAR AMA ÇOK UYKUM GELDİ YAAAAAA :)

 14. Gokhan Erol dedi ki:

  Sayın AYLİS, Merhaba ve yorumunuza çok memnun olduk. Korkuları yaşamak sıkıntılı dönemi uzatır, korkularla yüzleşmek ise daha keyifli bir hayatın ilk adımlarıdır. Panik atak biraz eglenceli olarak bakmak lazım herhalde, tuaf bir tedirginliği bir o kadarda cesur kişilikleri var, her gün ölümle kavga eden kişilikler. Bakarsanızda Panik atak hastalarının bir çoğu güclü İnsanlara göre daha hayata emin adım atıyorlar. Bu tecrübeyi panik atakla birleştirip sanal korkuların üzerine giderlerse başarılı bir hayatada normal İnsan gore daha avantajlı başlayacaktır.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 15. Anonim dedi ki:

  Slm ben londra da yaşayan bir panik atak hastasıyım yaklaşık 4 sene dir bu hastalığı çekiyorum ve artık bıktım usandim, ben normalde çok neşeli bir insanım cana yakın sempatik ama bu hastalık yedi bitirdi beni malesef . Bu arada çok kolay strese giriyorum ve arkasindan panik atak geliyor.moral çok önemli anladigim bkadariyla şu an sabahın 5 ve ben diazapam diye yatıştırıcı hap aldım biraz uyuşturucu beni günde 120 mg propranolol panik atak tableti 4 mg depresyon tableti zopiclone 3.75 mg uyku hapı Ve diazapam 2 mg ha bu arada doktorum benden kan tahlili istedi sonuçları bekliyorum Böyle yapmaktan usandim bu hastalık özgüvenini de alıyor elinden takıntılı olmaya başladım allah hepimize şifa versin inş kurtuluruk