Özel tasarımlar,Kendinize hediyeler alın, geçmişte bıraktığınız tozlu anıları hayata dökün.

Bugün sizlere en sevdiğim bir tarzı anlatmak istiyorum, kitsch yani abuk subuk tasarımlar.

Aslında en hoşuma giden İnsanın kendini yansıttığı ve inanılmaz huzurlu saatler geçireceği bir yaşam stilidir. Dünyada bu akımı seven uygulayan bir çok Ünlü isim var, Hastalığımdan önce İşyerimde kendime özel bir alan yapmıştım alan derken yaklaşık 80 metrekarelik bir oda.

Tavandan sarkan oyuncaklar, Duvarlara uöuk ama kaliteli resimler, cilasız Klasik masalar, sandalyeler ve her gelenin inanılmaz şekilde söylediği cümle ”Siz neden burada bir Cafe açmıyorsunuz” Çunki gelen İnsanlar gitmek istemezlerdi hatta bir an geldi bir Hanım Efnedi elinde çok şık ve pahalı bir markanın Çay yapma makinesini getirdi, siz yapmıyorsunuz ama ben burda oturup dinlenmeyi seviyorum ve bir süre sonra artık İnsanların tandığı bir yer olmuştu, elbetteki bir süre sonra baktım ki benim dinlence odam İnsanların sohbet odasına dönüşmüştü.

Böyle sıcak ortamları sizlerde yaratabilirsiniz, dikkat etmeniz detay ise sıcak renkler seçmekten geçiyor, her şey doğal olmalı, Odanızda uzanıp başınızın üzerinde uçuşan 10 larca uçak maketi, Duvarlarınızda eski klasik tabolar vea eski baskı resimler, Ayağınızın altın yaşanmış eski bir halı.

Bir süre sonra bakacaksınız ki sizin özel mabedinize dönüşmüş, çunki aldığınız herşey siz farkında olmadan net sizi ve yaşadığınız her hatıranın bir tanığı olduğunu göreceksiniz, Arkadaşınızla yemek yediğiniz bir restorantın kartı veya hesap pusulası, hiç tanımadığınız birinin elinden çıkmış bir fotoraf veya fotoraflar, Şık çerceveler ve avizler.

Bu tür odalarda her şeyi yapmakta her objeyi kullanmakta özgür olursunuz, size özeldir, kimseye göre hiç bir objeyi almadığınızı anlarsınız sadece kendinize özel hediyeler olduğunu hissedersiniz.

Ünlü milyarder iş Adamlarının özel odalarını internette araştırmanızı siterim kimler yokki ve odalarını gördüğünde şaşırcaksınız. Bu tür odalar gercek manada İnsanın tamamen kendisi ile çok derin sohbetidir, sadece kendisi vardır, beyni inanılmaz bir üretkenliğe girer.

Kimisi oyuncaklara tutkundur fakat bunu hep ister hiç bir zaman gerçekleştiremez çunki hep engeller koyar, limitler koyar, İnsanlar ne diyeceklerini düşünür ve içindeki özelemle bir ömürü yok eder.

kitschKitsch ekolu bu engellerin tamaını sizden alır çöpe atar, yolda gördüğünüz çöpe atılmış bir beğeği alır odanıza koyarsınız, eski bir fotorafı görür duvarınıza asarsınız, hatta eski bir motorsiklet hurdacıda görürsünüz etmizletir odanıza koyarsınız, kısaca İçinizdeki sesi dinlersiniz, kendinizi sevindirirsiniz, belkide 5 yaşında içine kapattığınız hatıraların peşine düşersiniz ve bulursunuz.

Avizeler, o kadar inanılmaz büyüleri vardır ki inanamassınız, tasarımlar yaparsınız, içinizdeki ışığı enerjiyi farkında olmadan o kadar net anlatırsınız ki, avizeye her bakan şaşırır çunki kendisindende bir parçayı yakalar.

Mutlaka tavsiye edeceğim bir Hobidir, kendinize hediyeler alın, kendinizi şımartım, yaşınız hiç önemli değil 50-60-70-80 herşeyi boş verin, bir yere uzanaın düşünün Çocukluğuna gidin ve Geçmişte bıraktığınız Çocuğun elinden yakalayın hediyeler alın.

Saygılarımla

Gökhan Erol

x x (1) x (2) x (3) x (4)

Tarih: 02 12 2013
Üst kategori: Antika Restorasyon
Alt kategori:

'Özel tasarımlar,Kendinize hediyeler alın, geçmişte bıraktığınız tozlu anıları hayata dökün.' hakkında sorular, açıklamalar

 1. ebru istanbul dedi ki:

  muthis gercekten cok guzel okurken hayal kurduran bir fikir hatirlattirdiklariniz ve gulumsettiginiz icin tesekkurler

 2. Erol Gökhan dedi ki:

  Bir gün gelecek sizde yapacaksınız Ebru hanım, emin olabilirsiniz. Çunki Allah vergisi yeteneğiniz var.

  Ebru Hanım bu Snat Türkiyede pek bilinmez, fakat konuda yazmıştım Dünyanın en zengin iş Adamlarının tutkusudur, sebebi basittir bu tür Sanat akımlarında sadece kişinin kendisi olur, bir nevi İnsanlar farkında olmadan kendilerine terapi uygularlar, ve bu odalara giren herkes İnanılmazın ötesinde bir rahatlama hisseder, sanki farklı bir Dünyaya geçiş gibidir. Masallardaki Dünyalara girmek gibi, ve o kadar akıl almaz maliyetlerde yapılırki sizde şaşırırsınız.

  Yakında size Cam ve Avize tasarımınıda anlatacağım, o zaman dediklerim çok daha belirgenleşecektir, Sihir Dünyasına bir Adım atacaksınız, Odanıza giren herkes şaşıracak, ve mutlaka sizden böyle bir tasarımı banada yapın diyecekler.

  Hayal anlatmıyorum, bunlara tutkum inanılmazdı bir yerde İnsanlara Hayallerini satardım, bu sebeble özel yaptığım iş yerimdeki Oda inanılmaz ilgi görürdü, o dönemde Fransız televizyon kanallarında roportaj vermiştim, hatta Star tv o dönem Genel müdürü ve eşinede enteresan tasarımlar yaptım.

  Dedim ya, kısa bir Ömür ve her anı yaşamak gerekiyor, Zamnla yapacaksınız emin olun.

 3. ebru istanbul dedi ki:

  cam ve avize tasarim konusunu sabirsizlikla bekliyecegim sevgilerimle

 4. Gökhan Erol dedi ki:

  Cam Avize tasarımını anlatmayı uzun zamandır düşünüyorum fakat çok detaylı bir konu.

  Tasarım yaptığım İnsanları isimleri ile yazarsam şaşırırsınız, cam çok tuaf bir malzeme aslında canlı demek belki daha doğru Kumdan mücevhere dönüşen bir güzellik.

  Tiffany denilen renkli cam lambalar avizeler vardır, veya Cami kandilleri satılır tanesi 3-5 lira, size destek olsun diye yazıyorum yada okuyan Arkadaşlara moral verebilir.

  İnatcıyımdır yani sandığınız inatcılık değil, hayata küsmemek açısından bir inatcılık, Hastalık dönemimin ilk senelerinde tahminlerinizin ötesinde hayattan koptuum, senemin en az 3 ayını yoğun bakımlarda geçiriyordum tamamen İnsanlardan soyutlanmış, Ölümü bekleyen İnsanların arasında bir hayat, Akşam sohbet ettiğiniz İnsanı kalktığında kefenlenmiş olarak görüyordunuz, adı üstünde yoğüun Bakım hayata son tutunma odası.

  Bu dönemde ya psikolojimi tamamen bozacaktım, çunki Doktorlar çok ağır sakinleştiriciler vermeye başlamıştı, kalp düzensizliği beni 12 raound dayak yemiş boksörden beter hale düşürüyordu.

  Sonrasında ilacları red ettim, yoğun bakımlardan imza verip kendi isteğimle yani ölüm belgesine imza atıp, hastaneden çıkıyordum, halende öyleyim fenalaşırım Yoğun bakımda kendime gelirim ve imza atar evime dönerim.

  Konu uzuyor ama herkesin okumasını rica ediyorum, Hayattan şiakey edenler varsa asıl Hayatı acıları görmedikleri içindir.

  Sonrasında, Antika sevgim hayatımı geri vermeye başladı, Cam tasarımlar yapmaya başladım fakat paylaşmak istiyorumdum ve bir gün gitti gidiyor denen siteyi gördüm herkes birşeyler satıyordu.

  Kendi cam tasarımlarımı koydum, beklentim para değildi sadece yaptıklaımı İnsanlarla ticari bir ortamda test etmekti, ve tasarımlarım bir sabah kalktım tamamında satılmış ve siteden kargo detayları yollanmış.

  Para olarak zaten ticari bir şey değildi, kendim yapıyordum malzeme 30 lira tutmuışsa ben 40 lira diyorumdum, bir zman geldi artık kargo ve paketlemelerle uğraşmayacak seviyeye geldiğimi gördüm. Anında bıraktım, 20 gün içinde 600 liralık satış olmuş hem şaşırdım hemde halen Eski topraksın dedim kendi kendime bir Hayat ışığı sonuçta bir poiztif destek.

  Parayı ne yaptığımıda söylemek isterim, İki Minik Öğrenciye şu Tablet pclerden aldım, bunu ise asla anlatmama hiç unutmam Bayramdı el öpmeye gelmişler, Hediyelerini verdim. Hem ben mutlu oldum hem iki kücük yürek.

  Tasarım işi inanılmazdır, eğer İnsanlar beğenir mi diye yaparsanız tasarım olmaz sadece ticari beklenti olur, ve en riskli atılımlardır.

  Antika Restorasyonu burda inanılmazın ötesinde bir avantajı getirir, Ahşapıda kullanırsınız, taşıda, metalide, gümüşüde, camıda, sizi hiç birşey engelleyemez. Yaptığım bir tasarım var şuanda Amerikalı Elmas işi ile uğraşan bir İnsanda.

  Beni önermişler, elinde çok eski bir Hac yani Türkcede PUt olarak adlanırılıyor Hz.İsa A.S çarmıha gerlişini simgeler. O kadar eski bir parça fakat tek başına hiç bir görsel etkisi yok, elimde eski Bina desteği kalaslar olurdu 200-300 senelik ahşaplar ve bir asa yaptım, fakat tek başına asa değil baktığımda her şeyi ile sizi içine eken birşey söylemsi gerekiyordu. Hac metal altına eski Renkli acmlardan yine Hiristiyanlığı simgeleyen figürler ekledim civa içinde farklı bir sunumda siz asaya baktığınızda devamlı hareket eden sanki bir sihir sanacağınız görsel hareketler görüryorsunuz. Ahşapı dönem oymaları ile ortalama 2 metrelik bir asa ve tepesinde çok şık Bronz bir Hac tam anlatamıyorum o kadar detaylar ekledim ki neyse.

  Asayı bitirdim ve çok şık deri bir kutuya kalıp içine girecek çekilde tamamladım.

  İlk gördüünde yüz ifadesini anlatamam, Yanında Tercümana Portekizce birşey anlatıyor, sohbet derken Asaya faklı detaylar daha eklmemei istedi ve bana gerekli malzemeleri yollayacağını söyleyerek çıktı.

  Ertesi gün çok şık bir kutu ven kırıntı elmas yani gerçek elmaz, ve yakut, yeşim olan taşlar gönderdi, Bu elbetteki ehm tasarım hemde Kuyumcu ustalığı isteyen detaylar, asa üzderine belli noktalar yerleştireceğim bir taslak çıkardım, 8 ayar altınla ve çizdiğim tasarımla kuyucumu gerekli olan dönemini yansıtan Hiristiyan motiflerini inanılmaz güzel elmas ve yeşimlerle bitirmiş, aldım asaya ekledim.

  Amerikadan Özel koleksiyonda sergileniyor, bunu kendimi meth etmek için anlatmadım çok basit eşylerle inanılmaz tasarımlar yapılabileceğini örneklemek açısından yazdım.

  Bszıları taklitlerde birşeyler yapmak ister, sonları hep hüsran olur, tasarım sevenlerin hiç bir şey yapmadan önce, Ruhları ile konuşsunlar İnsanın iç Dünyası çok şeyler anlatır fakat İnsan bunu diline dökemez yani anlatamaz. Tasarım artık konuşmanın bittiği yerdir, yerini Snat devralır.

  Konu uzun oldu Özür diliyorum.

  Saygılarımla

 5. ebru istanbul dedi ki:

  sayin hocam bu anlattiklarinizi okuyunca sabirsizligim artti bu konudaki bilgilendirmelerinizi dort gozle bekliyorum

 6. Erol Gökhan dedi ki:

  İnşaAllah yakında detayları paylaşmaya calışacağım.

 7. Sibel Yıldırım istanbul dedi ki:

  Cam avize tasarımı hakkında bilgilerinizi örnekle bekliyorum

 8. Gökhan Erol dedi ki:

  Sibel Hanım yakında detayları ile konusunu paylaşmaya çalışacağım. Cam tasarımlar belki bazı Arkadaşlarımız cam üretim yani ham cam işleme olarak algılayabilir hayır biz sadece cam tasarımlarını detaylamaya çalışacağım mesala vitray camlar, mesela mine çalışmaları veya Tiffany tarzı renkli Abajurlar avizler ve sonsuz kalınızdan geçen her objeye camla hayat vermenin kolaylığını detaylı olarak hazırlmaya çalışıyorum.

  Saygılarımla

 9. Eyup zonguldak dedi ki:

  Agziniza saglik her okudugumda ayri tat aliyorum

 10. Gokhan Erol dedi ki:

  Eyp Bey,
  Ufacık bir faydam varsa, bu Dünyadaki en büyük hediyedir, ben sizlere teşekkür ederim. Bana yaşam gücü veriyorusnuz.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 11. Ali başdan İzmir dedi ki:

  Yaklaşık 1 haftadır sıtenızı takıp edıyorum ve okurken inanılmaz keyıf alıyorum bende ahşapla uğraşmasını seviyorum esıme ağaç dallarından ve paletten sehpa yaptım ve elimde hiçbir malzeme olmadan.ben sızın arıcılığınızla bır seyleri öğrenip kendımı gelıştırmek ıstıyorum spotcudan almış oldugum sehpayı yenılemek istiyorum kendi imkanlarıyla zımparaladım su anda ham görünümde sizi takıp edip sehpamı boyamak istiyorum ama nereden baslıycagımı bilmemiyorum Erol hocam eskıtme kırlı beyaz yapmak ısıtıyorum şimdiden yardımlarınız ıcın tesekkurlerımı iletiyorum

 12. selçuk şahin dedi ki:

  Gökhan Hocam bütün yazilarinizi takip ediyorum selamlar:)
  Özel mesaj atıyorum. E mail adresinize.

 13. Gokhan Erol dedi ki:

  Ali Badan Bey, Yazılarımı takip ettiğiniz ve beğendiğiniz için çok teşekkür ederim, Ailemden kalan 150 senelik bir tarihi burda paylaşımlarla İnsanlara bir şeyler bırakmak tek amacım.

  Sorularınıza gelirsem.

  Ali Bey, Aslında yapmak istediğiniz cila türü lakedir eski Ustaların uyguladığı elle yapılan bir tekniktir, elbetteki günümüzde o kadar destek kimyasallar varki sizlere bu eski tekniği uygulayın diyemem hem zordur hemde yorucu ve oldukçada özelli çalıştırma gerektiren bi çalışma bicimidir.

  Bu yöntemi çok basit şekilde yapabilirsiniz, piyasalarda satılan dekorasyon boyaları vardır bunlar seneteik karışımlı ortalama 20 dakikada kuruyan oldukcada doğpal görünün veren pastel renklerdir.İster fırca ile isterseniz elle istersenizde püskürtme yoluyla uygulayabilirsiniz.

  Antika bir görünün vermek için, boyayı inceltir fırca ile düz ve dikkatli olarak boyama işlemini bitirin, kuruduktan sonra kalın bir zımpara örnek 80 numara siyah renkli türler iyidir, zımparalayın silin, sehpa üzerinde düz çizgilerle dolu bir zemin görürsünüz, isterseniz zımparayı dahada inerek hafif ahşap dokunuzuda görsel olarak ortaya çıkarmak size kalmış.

  Bu işlemden sonrası kolaydır, renklendirmek istiyorsanız yani kirli bir beyaz, her yerde satılan antipas denilen şase boyalarından alın, pahalı hobi marketlerde ürünlere gerek yok. ve inceltin sonrasında isterseniz fırca isterseniz bezle beyaz zemin üzerinden geçin, kurumadan temiz bizle gözünüze hoş gelen gölgelendirme kararını verip işlemi bitirin.

  Burda sehpayı koruma altına almak için farklı yöntemler uygulayabiliriz, sadece vernik sürebilirsiniz, beyaz gomalak çalışabilirsiniz, veya normal gomalak olabilir ama renk vereceği için önceki işlemden biraz taviz vermeniz gerekebilir.

  Yada Sosyete kursları tuaf vernikler satar pahalı fiyatlara, ben size her yerde satılan oldukça ucuz parke cilası tabir edeilen malzeme ile harika bir koruma cilasıda uygulayabilirsiniz, bu işlemi isterseniz can g,ibi parlak bir görünün veya tamamen mat hurda bir görünümde elde edebilirsiniz.

  Tavsiye ettiğim malzemelerin tamamı 20 lirayı geçmeyecektir.

  Saygılarımla

  Gökhan Erol

 14. Gokhan Erol dedi ki:

  Selçuk Bey, Teşekkür ediyorum.

 15. Ali başdaş İzmir dedi ki:

  Öncelikle Gökhan hocam bana cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim inanın haftalardır bu bilgilere ulaşmaya çalışıyorum ALlah sizden razı olsun Engin bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için.gökhan hocam ben sehpanın üzerini zımparaladım makinası kullanarak temizledim sanırım biraz fazla derine girdim alttan sunda göründü bunu gidermem mümkünmü acaba. Şimdiden cevabınıza teşekkür eder saygılarımı sunarım

 16. Gokhan Erol dedi ki:

  Sevgili Ali Başdaş:)

  Ne desem ki ama Sizin sayenizde bşir önemli detayıda yazmamız gerektiğini öğrenmiş olduk, Zımpara makinası için Rahmetli Babam döneminde Atolyede 10 larca çalışan arasında Babam tarafından azarlanarak ve süper bir nutuk ile kovulduğumu bilirim (Sadece 1-2 saat), Bu aslında tüm Çalışanlarında bir nasihat olurdu arada haşlananda ben olurdum her zaman:)

  Özellikle eski eserlerde sakın ama sakın Zımpara makinalarını kullanmayın, Ahşapı maf edecek kalıcı eseri saliseler içinde yaparsınız, rica ediyorum asla bu işe kalkışmayın.

  Tabiki sizin sehpanız Sunta olduğu için birazda her halde Bayaz boya detayıda bu yaptığınız hasar ilgi mi diye sormak isterim? :)

  Lütfen takılmalarıma ve şakalarıma kırılmayın, kırdıysamda şimdiden çok özür diliyorum.

  Konuya gelirsem, Sehpanızı yeniden kaplama yapabilirsiniz, oldukçada kolaydır, sitede kaplama çeşitleri var, her hangi bir kaplama satan kersteciler veya ahşap mağazalarında kaplama almak mümkün, daha ileri gidip 2-3 farklı kaplamayı alıp dekopaj ile kestirip desenlerde yaptırabilirsiniz buna marküteri denilir, evinizde makina var ise kendinizde yapamnaız daha keyifli olur. İsim yazabilir kısaca kaplama ile farklı bir sürü keyifli detaylar yaratabilirsiniz.

  Kaplama yapmak istiyorsanız sitede detaylar var. Fakat sorularınız olursada keyifle cevap vermeye çalışırım.

  Verdiğiniz hasarı tutuşla kapayabilirsiniz bu biraz zordur çunki makinelerle verilen hasarlar genlde objeleri komple renklendirmek gerekir, ne doğru yöntemde budur veya detaylı bir rutuşla ve üzerine cila ile bu sorunu çözmek mümkündür yinede renk tonu fafifte olsa belli olabilir.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 17. Anonim dedi ki:

  demekki kusur kapatmada beyaz boya kullanılıyomuş bugün gomalak yapmaya karar verdim gökhan abi daha önceki yazılarınızda bahsettiğiniz (Sunta çirkin görüntüyü kaybetmek basittir örnek gomalak cilamız var diyelim, yapmamız gereken nalburlarda staılan ceviz veya maun veya siyah renkleri kullanmak mümkündür hem ucuz hemde keyiflidir.)bunu uygulamak istiyorum bakalım nasıl olucak sonucu paylaşıcam sevgiler

 18. Gokhan Erol dedi ki:

  Elbetteki istediğin rengi kullanabilirsin. Tek bir detay var evde mutlaka boş kavanozlar olur, boyalarını bu kavanozlara döke ve ispirto ekle boyanın üzerine çok az taşması kafidir. bir cubukla iyice karıştır boyanı macun kıvamına gelir, bunun oluşması beklemeni tavsiye ederim.

  Bu hazırladığın renklerin için sakın gomalak karıştırma, kullanacğın zaman bir çay kaşığı boyaı al bir plastik kapa koy gomalakla karıştır sonrasında sürebilirsin.

  Bir süre sonra kavanozdaki boyaların kurumuş olacaktır alkol ucar, fakat atma tekrar az alkolle boyan yeniden hayata döner. İsrafcı olmayalım:)

  Kolay gelsin.

  Sevgi ve Saygılarımla