Osmanlı Hat yazısı ve en basit yapım teknikleri.

Uzun zamandır açmak istediğim bir konuydu ve gecenin bu saati uyku tutmamışken sizlerle bu yazımı paylaşmak istiyorum.

Televizyonlarda, Dergilerde hatta Ünlü müzayedelerde inanılmaz fiyatlara satılan Osmanlı hat ve tezhiplerini görüp eminim sizlerde evinizde en az bir tane olsun istiyorsunuzdur hatta Osmanlı fermanlarıda yapabiliriz.

Kursa gitmenize ve boşa para vermenizide sitemiyorum eğer profosyonel olarak ilgilenmek istiyorsanız Ustaların yanında görerek zaman geçirmenizide tavsiye ediyorum. Oldukça detaylı ve inanılmaz dikkat isteyen bir Sanat olduğunu unutmayalım.

İçinizde ben Osmanlı veya eski harflerle yazmasını bilmiyorum diyenler olacaktır emin olun öyle hattatlar varki sizlerle aynı tek bir satır Arapca veya Osmanlı dili bilmeden kopya usulu çalışıyorlar, isimlerini vermek istemem ayıp olmasın.

Burda meraklısı olanlar var ise sorularla daha detaylı bir paylaşım olacaktır, katılım olmayınca malesef bende konuları yarım bırakıyorum bu sebeble nasip artık diyelim.

Malzemelerimiz!

1. Karbon kağıdı buyuk boy.
2. Kıl fırcalar veya resim fırcaları.
3. Yazıyı aktracağımız zemin karton, kontra plak veya sizin istediğiniz her hangi bir kaliteli kağıtta olabilir.
4. Toz boyalar veya Guaj boya.
5. Toz boya kullanmak isteyen Arkadaşlarımız için gomalak.
6. İmitasyon varak ve yapıştırıcısı.
7. Beğendiğimiz bir yazı veya ferman, kopya veya çıktısını alarak renkli fotokopide buyutebilirsiniz.
x
Sultan Abulhamit Han, Tuğrası ki bu tür çalışmalar çok yaptım hatta bir ara benim yaptığım çalışma sandım fakat Christie’s muzayedesinde satışa çıkmış, neyse birşey demek zor.

Yazının alt zemini size önerdiğim toprak boyadır yani şuan müzayedede olan hat yazısının, üzerindeki çalışma 18 ayar varak ki bunu sitede tarifi var sizlerde isterseniz uygulyabilirsiniz, toz boyaları öneriyorum sebebi tamamen doğal olmalarıdır toprak boyaların verdiği renkler çok eneteresandır aynı zamanda çok dinlendirici bir renk yumuşaklığı sunar. Diğer boyalarda bu detayları görmek zordur hatta imkansızdır.

Bu tarz çalışmalarım oldukça fazlaydı genelde eski ağaç veya eski kalın pres kağıtlar üzerine çalışmıştım, bir tanesi ise Suudia Prenslerinin birisinde deri üzerine altın ve toprak boya ile yapılmış bir yazıydı. Detay vermek isterim asla para ile satmadığımıda belirtmek isterim sebebi Din üzerinden ticarete karşı bir kişiliğim var sevdiğim şeyleri hediye etmek karşı tarafın beğenmesi bana göre asla para ile ölçülemeyecek bir duygu.

Szilere önerim düşünceleriniz neyse paylaşın, yapacağımız yazıyı isterseniz 10 metre çapında Kontraplak veya tahta üzerinede uygulyabilirsiniz, duvarınız muhteşem bir görüntü olacaktır hatta görenler hayranlıkla bakacaktır. Sizlere tavsiyem hayallerinizi sınırlandırmayın.

Tabiki buyuk zeminde çalışacak Arkadaşlarıma daha farklı bir tarif olacaktır zemin korunması gerekiyor, macun veya astar boya ile bunun sebebi asılacak duvardan nem veya rutubet almaması içindir.

Arkadaşlar yazının devamı olacaktır. Bizler piyasalrada görülen çalışmalardan farklı detaylar yapmaya çalışacağız yani oldukça eski görünümlü bakana eski döenmeleri anımsatan bir keyif sunmak için çalışmalarımızı biraz ilkel fakat orjinallerini anımsatan görsel bir ziyafet sunacağımızı düşünüyorum.

Devam edeceğiz İnşaAllah.

Sevgi ve Saygılarımla

Gökhan Erol

Tarih: 20 01 2014
Üst kategori: Antika Restorasyon
Alt kategori:

'Osmanlı Hat yazısı ve en basit yapım teknikleri.' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Eyup zonguldak dedi ki:

  Gökhan bey paylaşımlarınız için şimdiden tekrar teşekkür ederim .ist ünv.tarih bölümü mezunuyum Süleymaniye de bir ara hat kursuna katılmıştım.hatta şimdi masamın üzerinde bir adet kalmış ve is mürekkebim var.ancak ben kusura bakmazsanız sizi yolmazsam eğer bastonla uğraşmıştım demiştiniz ben Zonguldak Devrek liyiim vede kızılcık ağacı üzerine sedef işlemeciliği yapmak istiyorum bu konuda bana yardımcı olursanız çok memnun olurum tekrar teşekkür ederim.

 2. Gokhan Erol dedi ki:

  Eyüp Bey, Sizin gibi İnsanları tanımak inanın harika bir duygu, muhteşem bir Universitenin bana göre en saygın bölümlerinden birisini tamamlamışsınız.

  Konuya gelirsem, Baston merakım tuaf şekilde başladı daha doğrusu bir tesadüf eseri bir Mevlevi Tekke Nışanı almıştım ve koruma demiri yoktu elimden geliyorken ona şık bir tutma değeneği yapıyım derken iş öyle tuaf detaylara gittiki, Baston benim için bir hobi oldu ve yine çok tuaftır inanılmaz dinlendirici bir özelliği var.

  Sedef yapmak için malzemeleriniz varmı bilemiyorum, Sedef satan yerler var rahatlıkla bulabilirsiniz, bulmazsanızda kemikte enteresan şekilde çok şık ve klasik bir mana katar bastona, mana cümlesi çok güzel bir tanımlama sebebi hem sedef hemde kemik yani canlıların birer Dünyada son kalıntıları, birazda saygı ister.

  Konuyu uzatıyorum, Malzemeleriniz var ise sorun yok, istediğiniz deseni baston üzerine çizmek ilk başlangıc, burda Oymacı iskerpelaları çok önemlidir tavsiyem veya mutlaka elinizde yağ taşı vardır yani biley taşı biz yağ taşı diyoruz çunki çeliği bu taş üzerinde yağ ekleyerek jilet keskinliğine getirmek çok kolay oluyor, uçları bilemek için şart.

  Kalem bıcakla çizdiğiniz desenleri boşaltın, dikkat etmeniz nokta el,inizde bulunan sedefin kalınlığıdır sedef kalınlığında nakışları boşaltmak daha pratik olur, satılan bazı sedefler fazla ince olduğundan nakış işlemi oldukça kolay olabiliyor.

  Tüm oyma desenlerini yaptıktan sonra, sedefleri kıl teseterede her desen için uygun kesimi yparak yapıştırın, yapıştırıcı olarak isterseniz akemi denilen oldukça güçlü ve sedefle aynı tondaki yapıştırıcıyı kullanabilirsiniz, hatta bazı sahtekarlar bu yapıştırıcıyı oyma içlerine doldurarak kemik kakma diye İnsanları kandırabiliyorlar.

  Sedefleri isterseniz üzerlerine desende işleyebilirsiniz, bunun için en basit yöntem kalem dremellerdir.

  Merak ettiğiniz detaylar olursa yardımcı olmaya çalışırım.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 3. Eyup zonguldak dedi ki:

  Siz harikasının çok tesekkür ederim öncelikle .şu anda yazınızı okurken duygulandım.elimde sedefler var kıl testere var ancak motorlusunu bu gece bakacak vede ona göre sipariş verecem.bastonun sap kısmı gümüş galiba çok güzel olmuş ellerinize sağlık.bir kaç sorum olacak sizi yormazsam,baston için kullandığınız ağacın cinsi nedir ,sap kısmında gümüş üzerine mi sedef kapladınız ,(gümüş işleme hazır mı), bide boya olarak hangi boyaları kullanayım .şimdiden degerli vaktinizi aldığım için kusura bakmayın .

 4. Eyup zonguldak dedi ki:

  Elimde olan sedef ve malzemelerin akşam fotoğrafını çekip göndermek istyorum tesekkür ederim şimdiden

 5. Gokhan Erol dedi ki:

  Sevgili Eyup, blueantik@hotmail.com adresine yollayabilrsiniz.

 6. Gokhan Erol dedi ki:

  Eyüp Bey, Baston sapı bana ait değildir ve işin gerçeği oldukçada kaba bir işçiliktir, dilerim oyma işinde profosyonelleşirsiniz ve kendi modellerinizi çıkarırsınız.

  Burda Baston sapları için biraz detay girmek isterim veya bu tür süsleme sanatına meraklı olanlar için. Detay fakat sizlere keyif verecek çalışmlardır.

  Baston sap kısmında modelleri sizler oluşturabilirsiniz, örnek oyma işinde profosyonel şekilde desen yapıyorsanız diğer konuda verdiğim macun tarifi vardır oyma bıcakları ile desenleri oluşturup bunu kalıp olan kullanın, şimdi diyelimki elinizde bir parça var Baston sapı olacak kadarda zarif ve desenli. Değerli bir parça ise her şehirde bulunan princ döküm atolyeleri vardır veya metal döküm atolyeleri, dediniz ya gümüş mü? Hayır Zirkon denilen ucuz bir metaldir genelde takıcılar kullanır hem dökümü kolay ehmde yumuşak olmasından ötürü, kalem dremel ile üzerinde çalışmakta kolaydır. Princ olarak döktürebilirsiniz oldukça ucuzdur döküm imlatı veya zirkon veya Gumuş atolyelerinde düşük ayar gümüşte döktürebilirsiniz, Hurda gümüş oldukça ucuzdur.

  Hatta size mini bir sır vereyim eskicilerde halen alpaka eski catak bıcak kaşıklar satılır bunlar eritilebilir ve yeniden dökümü yapılabilir üstelikte çok ucuza mal edersiniz bazıları ise düşük ayar gümüş alaşımlıdır, üzerinde dereceleri yazar.

  Baston için kullandığım ağaçlar çok farklıydı örnek tik ağacı, Amerikan meşesi, Gürgen, kök ceviz, Kiraz, ve Eski Anadolu çamı muhteşemdir, eskicilerde tahta olarak bulabilirsiniz hem desenleri yani ağacın doğal dokusu hem sert ve esnekliği Baston için idealdir.

  Baston yapımında asla torna işi yaptırmadım, bu size tuaf gelebilir ağacları kendin incelterek ve desenleri anlık çalışmalarla yaptım, bu inanılmaz bir keyifli sürec en azından benim için öyleydi.

  Sonrasında ağacı renklendirmek sizin zevkinize kalıyor, istediğiniz her rengi agaca uygulayabilirsiniz örnek abonoz siyahı veya kemik beyaı yada koyu maun gibi her tonlar bastona inanılmaz yakışır. Tutma kısmını ise kendim özel kalıplardan yapıyordum misal bir heykel başını kalıp alıp bastona uygun hale getiriyordum veya tuaftır ama eski bronz parçalardan uygunsa kesip baston başı olarak kullanıyordum, bazen gümüş bir topuz bazen bir hayvan figürü olabiliyordu.

  Bu bir tutku Bastonla uğraşırken içinizdeki farklı bir kişi ile devamlı sohbet halinde oluyorsunuz, o kadar enteresan modeller çıkardıki inanın ben yaptığım Bastonlarımın keyfini süremezdim çunki mutlaka alırlardı.

  Sevgi ve Saygılarımla

 7. Can-istanbul dedi ki:

  Sevgili hocam merhaba.actiginiz bu konu gercekden cok guzel ve oyle gorunuyor ki cok zevkli ugrasilar olacak bizim icin.devamini heycanla bekliyecegiz.
  Ancak hocam bi konuda acizane gorusumu belirtmek istiyorum.haddime mi bilmiyorum ama siteye ilk defa girmis ve bilgi edinmek isteyen biri gozuyle yazacagim.curretimi bagislayin…
  Hocam inanilmaz degerli bilgiler ve tarifler veriyorsunuz.konu basliklari.ayrintili aciklamalar fevkalade.ama bir cok konu basligi altinda farkli faaliyetlerle ilgili bilgiler,ayni konu basliklarindan bir kactane ( altin varak vs..) sitenin farkli yerlerinde bulunan bilgiler.
  Ben bir kac gundur degerli tariflerinizi tasnif etmeye calisiyorum.sitede de bu yolla gidilse,bir tasnif yapilsa.ya da bu zorsa bundan sonra konu basliklarinin altinda sadece o konuyla ilgili gorus bildirilse,soru sorulsa.
  Ayri konulardaki sorular icin bir soru-cevap basligi acilsa.
  Mesela burda konu hat ile baslamis baston ile bitmis :)
  Lutfen yanlis anlamayin,tek istedigim bu hazine degerindeki bilgerinizden herkes faydalansin ve siz de ayni sorulara onlarca kez cevap vermekden yorulmayin ( asla yorulmazsiniz bunu biliyorum)
  Saygi ve muhabbetle…

 8. Gokhan Erol dedi ki:

  Can Bey, Eleştiriniz için yürekten teşekkür ederim, bazen konuya bakmadan bende cevap yazıyorum buda konuyu okuyan Arkadaşlarımız için dağınkıl ve sıkıntıya sebeb oluyor.Hepinizden çok özür diliyorum.

  Baston asa konusunu derhal farklı başlıkta açarım, diğer konuda yazık olmasın. Aslında Andy Arkadaişımızdan siteyi almak niyetim var alırsamda site konusunda daha doğrusu internet hakkında bilgim yok, yani konuları düzenlemek veya kaliteli bir düzene sokmak nasıl olacak gerçekten benim için zor. Bu benim için bir terapi sizler gibi Dsotlar ediyorum, inanjılmaz harika İnsanları tanıyorum.

  Birşey anlatmak isterim size, geceleri fazla nefes darlığı ve kalp sorunları yaşarım, sizler pek farkında değilsiniz bu berbat anlarımda tek başıma hesaplaşmak veya mücadele etmek imkansız, kendimi dinlersem Hastanelik olacak duruma geliyorum ve Ambulans ihtiyacı doğuyor. Bu anlarımda sizlerin yazılarını okuyorum, sakın abartıyorum sanmayın gerçekten sizlerin yazılarınızı okuyorum, hastalıkla savaşı bırakmakta sizlerin yazıları bir Doktor kadar veya bir ilaç kadar tedavi gucune sahip.

  Ben bu konuda gerçekten sizlerin ahkkını ödeyemem. Szileri tanımak bana bir hediye oldu hani derler ya Kul sıkışmayınca Hızır yetişmezmiş, sizlerde benim için öylesiniz.

  Allah hepinizi sağlıkla, Huzurla gülerek, bol rızıklarla yaşatsın İnşaAllah.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Baston hakkında soruları olan Dostlarım verdiğim linkten devam edebiliriz.
  https://www.anlayanbiri.com/bastonasa-yapimi-oyma-ve-sedef-isciligi-basit-ip-uclari

 9. Can-istanbul dedi ki:

  Hocam surekli,bize ogrettiklerinizin karsiliginda size bir sekilde cevap veremedigimiz icin mahcup oluyoruz saniyorduk ama bu soyledikleriniz cok mutluluk verici.
  Hat konusuna gelirsek.yakin zamanda soylediginiz malzemeleri alip desteginizle uygulama asamasina gecmek istiyorum.bir sorum var boya ile ilgili.
  Toz biyalarin solvent bazli vs.. Bir cok cesiti var.persembe pazarindan almayi dusunuyorum.tam olarak türü nedir?

 10. Gokhan Erol dedi ki:

  Can Bey, Boya konusunda tavsiyem Oksit boyalardan 100er gram alın, bu size fikirde verecektir oksit boyaları herşey ile karıştırabilirsiniz, uyum sağlayacaklardır, gomalak, yağlı boya vernik herşeye karıştırabilirsiniz ve fiyatlarıda inanılmaz ucuzdur.

  Karakoyde Balıkçıların karşısında Armağanboya var, Selamımı iletin Garo Berksan Boya derseniz benim Aile Dostumdur hatırlamsına yardımcı olursunuz. Ve mutlaka indirim isteyin beni kırmayacaklardır, her türlü malzemeyi bulabilirsiniz. Altın varaktan senetetik varağa kadar.

  Bu yanlış anlaşılmasın asla bu İnsanlarla en ufak bir ilişkim yoktur, bazıları acaba komisyonmu alıyor diye düşünebilir, ALLAH şahdidimdir bu Hasta halimle sizlerin üzerinden bir kuruş dahi Rabbim nasip etmesin.

  Tek isteğim butcesi yeterli olmayan Kardeşlerim, Dostlarım kısaca sizlerin en ucuza ama en kaliteli şekilde yüreklerinizde Sanat sevgisine bir toz kadar faydam olursa bu bana Dünyadaki paradan çok daha fazla mutluluk verir.

  Sevgi ve Saygılarımla

 11. Can-istanbul dedi ki:

  Cok tesekkur ederim sevgili hocam.

 12. ebru istanbul dedi ki:

  hocam iyigeceler armagan boyadan komisyon almakla ilgili bir dusunceye kimse kapilmaz sakin bu konuda kendinizi sikmayin kaldi ki siz o kadar degerli bilgiler paylasiyorsunuz ki biz ancak size minnettar kaliyoruz.soylemeden gecemedim ozur dilerim sevgiyle kalin

 13. Gokhan Erol dedi ki:

  Ebru Hanım, Nerelerdesiniz:) Hitabımı mazur görün sizler benim için birer Dost, Ahbab sıkıntılı anlarımda bana güc verdiniz. Sizlerin hakkını ödemem imkansız. Lütfen Helal edin.

  Armağan Boya beni kırmaz, onlarda gerçi bilirler bu tür konularda inanılmaz hassasımdır, Esnaf kazansın, herkes kazansın ama Aç gözlü paradan başka bir şey düşünmeyen saygısızlarda hadlerini bilsin isterim. Varak piyasada 25 liraya satılır, Armağan boyadan ben 7.5 liraya aldırırdım.

  Sizler biliyorum az çok beni tanıdınız fakat tanımayanlar bilsinlerki, Hasta halimel Allah bana kimsenin alın terini nasip etmesin, komisyon almakta alın terini haksız yere çalmaktır bu benim için değişmez kuraldır. Meslek hayatım boyunca yüzlerce İnsana işler aldırdım, bana kim sizde bir pay verelim dediyse iş yerimden kovmuşumdur Dünyadaki en iğrenç cümlelerden bir tanesidir.

  Herkes kazansın herkes evine lokmasını götürsün evlatları ile tebessümle afiyetle yesinler,sofrada olurda Adım geçer bir Dua okunur işte o Komisyona asla hayır demem:)

  Arkamızda tek bırakacağımız Hazine Hayırla ve Dua ile anılmaktır, Kimse mezara cebinde para ile girmeyecek, bunu herkesin bilmesi gerekiyor.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 14. Ali başdaş İzmir dedi ki:

  Ağzınıza yüreğinize sağlık hocam

 15. Can-istanbul dedi ki:

  hocam merhaba.İstanbul dışında olmam sebebiyle bu güzel konuya katılamadım ama artık tam olarak hazırım :)
  söylediğiniz bütün ürünleri aldım (toz boya olarak toprak boya bulabildim) ilk çalışma olarak biraz kolay bir hat yazısı seçtim. vav harfi yapıp yanlarını süslemeyi düşünüyorum.artık can kulağıyla sizi dinliyorum… :)

 16. Gokhan Erol dedi ki:

  Van Bey, Hoş geldiniz toprak boya yeterlidir, yaptığınız tercih ise doğru, kolaydan başlayıp el alıştıkça zaten kendiliğinden her şey oluşacaktır.

  Navizane tavsiyem, ben Hat yazılarında taklit desenleri sevmemedim, bakarsanız nerdeyse 100 işten 99.9 aynı hatlara sahip. Bana darılmasınlar bu kolaycılıktır, kendinize has tarzlar yaratın. Zamanında çok yaptım, ve gelenlerin hepside beğendiler yada nezaketen dediler:)

  Zemin rengine karar verim, dikkat ederseniz siyah fon kullanılmıyor, Osaki Osmnalı gercek Tekke yazılarının tamamı siyah zemin üzerinedir. Bu diğer bir tuaflık dememiz gerekir. Para için yapılınca Hattın muhteşemliği değil kac paraya satılıra bakıyor İnsanlar, asla bu yönteme girmeyin, kendi hayal gucuzunu kullanın.

  Konuyu sevdiğim için birazda kendi kafamdakini yapmak istedim.
  Fransız tarzı bir çizim buldum, ne osamalı ne hat satı ile alkasız.

  Bu tür desenleri İnernetten diske kopyalaın fotokopicde çıktısını alın mutlaka arşivleyin. Hatta fotoplier üzerinden çalışmayın yağlı kağıda deseni aktarın, dev bir arşivde zamanla edenirsiniz.

  Kabaca boyamaya çalıştım, Deseni seçmek size kalmış, renkleri uygulamada Toprak boyalarınız olduğu için doğal renkler oluşacaktır, burda biraz renk vermek için örnek çercevediki kıvırmalr ince fırça işiçliği gerektirir, yine cok ucuza satılan guaj boylarla alt zeminle uygun renkleri seçim.

  VAV Harfini siyah bıraktım bu harfi Varak yaparsak Vav harfi ilk göüzün hedefine girer yani bakan Harfin güzelliğini görür, sonrasında ise renkler fark edilir, çunki harf görünür ama bu akustik gecişi veren doğru renk secimleridir.

  Sorularınızla devam edebiliriz.

  Sevgi ve Saygılarımla

 17. Can-istanbul dedi ki:

  Cok tesekkur ederim tavsiyeleriniz icin hocam. Mail adresinize bir mail yolladim orada malzemelerim var.ben de bu konunun acilisinda yer alan siyah zemin-altin varak yazi uyumunu cok begendim ve musadenizle bu formda yapmak istiyorum.
  Sorularim sunlar hocam:
  Once varakmi yapilacak? Gomalak hangi asamada devreye girecek vs..
  Soyle soyliyeyim hocam;su an karsimda bos bir kagit desen ve malzemeler var :)
  Siz ne derseniz o sekilde uygulayacagim ve resimleri her asamada size gondererek ilgilenen arkadaslarla da paylasacagim.

 18. Gokhan Erol dedi ki:

  Sevgili Can, İnanın senin bu Snata merakından inanılmaz mutlu oluyorum ve keyif alıyorum, bana Gençliğimi hatırlatıyorsun. Dilerim seni Ömrüm izin verirse İsmi Duyulan Ustamız olarak görürüm ve ben görmesemde İnsanların göreceklerine eminim.

  Mlzemelerin yeterli, Guaj boya almanı tavsiye ederim, bu bir yerde deneme işi olacağı için aklına gelen her değişikliği yapmanıda tavsiye ederim, bozabilrisin bozman senin doğru yolda oludğunun net göstergesidir, ustalar mutlaka bozarlar bu onlar için yaptıkları sanattan hayali bir tokat yerler. Pişmek için şarttır.

  Yapacağın zemin kalın olsun, hatta kontraplak varsa kontra üzerinde çalış ve tavsiyem seni zorlmayacak bir buyuklukte olsun, Kontraplak zemini astar ister bunuda macunla yapabilirsin, bir ispatula ile macunu zeminden 2-3 defa sıyırman yeterlidir, daha sonra zımparaını yap, siyah rengini gomalak ile zemine sür, burda tavsiyem kuruduktan sonra mutlaka zımpara yap ki pürüzler yok olsun, devamında gomalağınız beze dök ve üzerinden 3-5 defa gec zeminde toprak boya iyice yapışacaktır.

  Daha sonra Desini zemine çiz (Hatalı karbon kağıt,Bnim hatam Özür diliyorum, alın terinide boşa harcattım helal et.Sarı karbon kağıdı siyah zeminler için şarttır,desenin görünmesi için).

  Sevgili Can seni tekrar yoracağım sanıyorum, Hastalığıma ver lütfen, Oksit kırmızı burda gerekli olacak. Sebebinide acıklamak isterim, Varan işlerde alt vonda kırmızınsı detaylar görürsün, bu Varağın genlede öne çıkmasını sağlar zeminde çizkler halinde bazen görünür. Seneteik varakta ise daha vazla, bu sebeble Oksit kırmızı bize orjinal efekti vermede yardımcı olacaktır.

  Zemine çizdiğimiz hat üzerine erittiğimiz okist kırmızı sür, bu ymuşaktır hafice pürüzleri al ve bir kat gomalak sür parmakla ezerekte gomlağı hattın üstünden gecebilirsin daya pürüzsüz zemin olur.

  Varak yapıştırıcıyı zemine sür hafif bol olsun ve fırca çizgileri gözükmesin, kurumasını bekle ve varağı semine yapıştır, bu işlemde varağı yapıştırmak için fırca yerine pamuklu ve lif olmayan bez veya kadife ile bastırarak yapıştır, oldukça parlak ve net bir temizlikte varak işlemi bitmiş olur. Arada kırmızı çizgiler görünürsede bu şekilde bırakmanı tavsiye ederim bu İnsanları düşünmeye ve sorgulamaya iter.

  Sonrasında, varak kırıntılarını rutuşlayabilirsin.

  Renk detayları artık istediğin gibi çalış, hatta yazıyı uygulayacağın şablonda desenlerde çok kucuk detayları misal yaprak gibi varak yapabilirsin dikkat etmen gereken Ana karaker hat yazısından çok kucuk olsunlar ki, orantılı bir eser ortaya çıksın.

  Renklerde gölgelendirme mutlaka yap, ben 2000-3000 liralara hat yazıları görürdüm, üzülürdüm çunki yazı şunu der ben para için yapıldım, yazı vardır fakat yazı bile kendisini yapandan memnun değildir.

  Sen Ruhunun güzelliğini kat Harflerin her biri sırlar barındırır, ne kadar içten yaparsan yazdığın Ahrf inan sana fısıldayacaktır, boyadıkca boyarsın, güzelleştirmek için herşeyi yaparsan, yattığında dahi kafanda yazıyla uğraşırın.

  Allah Kolaylık versin.

  Sevgie ve Saygılarımla

 19. Can-istanbul dedi ki:

  Hocam tekrar merhaba.bugun soylediginiz uzere; guaj boya,sari karbon kagidi ve oksit kirmizi boyayi aldim.yarin insallah basliyorum.dediginiz gibi kontraplak da calisacagim.ozet gecmek gerekir ise ve dogru anladiysam şöyle mi yapacagim:
  Kontraplagin zeminini macun destegiyle puruzsuz hale getiriyorum.
  Gomalak cilaya siyah toprak biyayi karistirip cila yapar gibi suruyorum.
  Zimparay ile boyali zemini de puruzsuz hale getiriyorum.
  Sari karbon kagidiyla cizimi siyah zemine aktariyorum.
  Oksit kirmiziyi suda eritip varak yapacagim zemine fircaa suruyorum.
  Bir kat sadece gomalak yapiyorum.
  Varak yapistiricisini surup varagi yapistiriyorum ve yumusak bir bezle hafif pres uyguluyorum.

  Hocam siralama olarak yazmaya calistim.bir yanlisim varsa beni uyarirsaniz sevinirim.soylemek istedigim bir sey var.ben zeminin mat olmasini istiyorum.son kat gomalakdan sonra bunu zimparayla elde edebilirmiyim?
  En kalbi sevgi ve saygilarimla…

 20. Gokhan Erol dedi ki:

  Sevgili Can, Sıralamanız doğru, matlık ise en kolayı, işlemi bitirdikten sonra isterseniz cam kaplama yapıp çok enteresan bir düzeyde elde edebilirsiniz, bu Türkiyede sadece bana ait bir çalışma şeklidir. İsterseniz yaparsınız.

  Tüm işlem bittikten sonra gomlak ile bitirin kurumasını bekleyin, sıfır bulaşık teli ile dikkatli bir zımparada inanılmaz kaygan bir zemin ve matlık elde edersiniz.

  Sevgi ve Saygılarımla

 21. Can-istanbul dedi ki:

  Hocam merhaba…
  Calismanin resimlerini mail adresinize gonderdim.
  Acizane birseyler yapmaya calistim.ilk defa varak calistigim icin bulasma,zeminde izler gibi problemler yasadim.ayrica motiflerde bir ressam fircasinin esnekli malesef yok :)
  Degerlendirirseniz cok sevinirim.cok tesekkurler…

 22. Gokhan Erol dedi ki:

  Sevgili Can, Yeteneğin çok iyi tek eksiğin var tecrübe buda zamanla sen istemesnde zaten kendiliğinden gelişecektir. Bu mesleğe hobi değilde Profosyonel olarak girmeni tavsiye ederim, gözün çok iyi, el melakelerin iyi, daha ne olsun demek kalıyor. Tecrubede zamanla oluşur.

  Eleştirilerim var elbetteki Linoksin macun ile zemin dolgusu yapmamaya çalış sebebibi pek iyi dolgu desteği vermez. Günümüz teknolojisinden faydalanabilirsin, örnek varak macunu tarifi vermiştim bu macun lioksinden çok daha gucludur zemine yapışır ve agac dokularını çok cabuk kapatır. Deneyebilirsin.

  İlk defa yaptığın çalışman ise çok hoşuma gitti, hataların var olmassa zaten bir anormallik var derdim:)

  Alt astar uygulaman iyi, hatan ise ahşpın köşelerini kırman, hangi ahşap olursa olsun köşeleri kırmamaya çalış bunun içinde zımpara takozu kullanmanı tavsiye ederim. Köşeleri kırılmış daha doğrısı ezilmiş ahşap, darılma sakın biraz amatör iş olduğunu gösterir, mutlaka her onarımda buna dikkat et.

  Linoksin macun yerine verdiğim tarifi veya günümüz kimyasallarını tercih edebilirsin. Akemi dahi olabilir inanılmaz güclü bir zemin elde edersin ve mermer netliğinde düz bir alanı verir.

  Siyah zeminde, seni eleştirmeye başladım umarım kızmassın ama yetenekli olduğun için bu eleştirilerim bunu bilmeni isterim, yeteneğin varken çok daha iyi iş çıkaracağını bildiğim içinde seni biraz eleştirmek isterim.
  Fomalakla siyah toprak boya çalışmasında zemin en öndemli etkendir, izleri görebiliyoprum oysaki zemin cam gibi berrek olması gerekir, agac dokusu ve fırca izleri asla olmamalıdır. Eski hat ustaları dahi kağıtlarını mutlaka toprak ile yıkarlardıki zemin hem düz hemde kağıt guclu olsun.

  Sevgili Can, desen çıkarırken yumuşak uclu kalen kullan alt zemin hasar görmemesi gerekir, desenler içinde gecerlidir, bu izleri kapamak sonrasında zordur veya farklı bir cila katmanı ile kamufle etmen şarttır. İlk denemen için sonuç yinede iyi, bu eleştirilerimi lütfen farklı anlama, ilerde hepsi lazım olacaktır.

  İlk denemen olmasına rağmen olduk güzel ve sıcak bir çalışma olmuş, en beğendiğim ise doğallığı bu doğallığı profosyoneller dahi veremez sebebi genelde para düşünürler, ama senin şu yazın 100 sene sonra birisi eline aldığında sevgi ile tutacaktır. profosyoneller işlerde sanatcıların bir çoğu bunu veremez buda yapan Ustanın Ruh halidir, yaptığı işle yaşar.

  Kenarları rutş fırcası ie ve toz yaldızla kapatabilirsin, toz yaldızı ince olarak kullan ana hatla aynı sadeliği versin kesin ve kalın sakın kullanma. Acele etmeden rutuş yap hatta gölgelendirme yapabilirsin toz yaldıza biraz yeşik karatsan oldukça hoş bir derinlik katar.

  Çercevenin dış kısmına Osmanlı hatları ile uygun süslemeler yapabilirsin, yeşil ağırlıkta renkler Hat yazına güzelde bir derinlik verecektir.
  Bu çalışman üzerinde desenlerle ve altın varak ile süslemelerine devam et, elini iyice alıştır, hata yapmaktan asla korkma.

  Ortaya şıkardışın iş çok güzel, meraklı Arkadaşlarada ilham kaynağı olacaksın.

  Ellerine sağlık.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 23. Can-istanbul dedi ki:

  Hocam cok tesekkur ederim.o kadar gonul burukluğu yasatmak istrmiyorsunuz ki her cumlenizde kizma,uzulme var :) sevgili hocam asla boyle dusunmem.zaten dosdogu yapmak icin degil yalnis yapmak icin burdayiz.insallah bir gun dosdogru yapip biz de yalnis duzeltriz.cok tesekkur ederim…
  Muhabbetle.

 24. Gokhan Erol dedi ki:

  Sevgili Can, Allah vergisi bir el melaken var, kendini geliştirirsen bu Sanat sana inanamayacağın platformalrda muhteşem katkılar ile dönecektir.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol