Next 18000 CX HD Full Hd recivier,Test 10/2

x

Bugün şans eseri daha doğrusu bir kaç gündür Türkiyedeki uydu alıcılarını okuyup tanımaya çalışıyordum, bugün tesadüf Londrada Next 18000 CX HD serisine denk geldim ve aldım aldığım yerde çok enteresandır Hintdistan üzerinden Grey Marketing ciahzlar satan bir mağaza, Next görünce Arkadaşıma rastladım sandım şaşırdım ve sevindim 12 sterline aldım yaklaşık 18 Euro, kutudan eksik kumanda çıktı ama olsun dedim zaten satıcıda bilmiyor cihazın ne olduğunu üzerinde 2 kumanda yazılmış ama sadece 1 kumanda çıktı konuyu uzattım farkındayım :)

Cihazı eve getirdim kurdum, resimleri eklemedim fakat en kısa sürede full detaylarla sizlerde daha doğrusu görmeyenlerde fikir edinmiş olur.

İçinden hdmi kablo çıktı kütük gibi birşey, inanılmaz sert plastikten yapılmış, kurulum kitabcığında Türkçe ve İngilizce detaylı tarif var, fakat verilen kumanda tamamen bir fiyasko inanılmaz kötü, kitapcığındaki tanıtım berbatın ötesinde ve kumanda ile tanıtım resim aynı ama tantımdaki tuşların 1-2 tanesi yok, cihazın kendisi küçük sayılabilir fakat dizayn olarak fazlası ile sevimsiz, diyeceksiniz ki sende birşeyi beğenmiyorsun, Çin malı on board kullanıyorlar bari cihazın kasasını biraz şık yapsınlar yada kumandasını berbatın ötesinde tasarımı var.

Cihazın bağlantılarını yaptım ve kullanmadığım eski uydu anten girşine bağladım, ve kurulum güncelemesi yaptı yaklaşık 20 dakikalık bir sürec ve kurum bitti nihayetinde.

Kumanda üzerinden kanal listesi görüntüleniyor fakat cihaz full ekrana geçmemekte direniyor, ne yaptıysam çaresini bulamadım ve bir süre sonrada cihazın kumandası tamamen sapıttı, pil cihaz resetleme derken nihaytinde kendine geldi. Fakat aynı sorun devam etti yani mini kanal seçim ekranı var fakat cihaz ful ekrana geçemiyor bunun çözümünüde kurulum ayarlarından yapmaya çalıştım nihayetinde sorunluda olsa yapabildim.

Kanal taraması ve listeleme aynı şekilde zor ve zahmetli bir işlem, cihazın sözüm ona kurulumdan uydu kanal seçme özelliği var fakat oldukça kötü ve işlevsiz yani siz yine kendi çabalarınızla kanal listelemesini yapmak zorundasınız, kanalın frekans özelliği ise inanılmaz kötü abartı yapmıyorum inanılmaz kötü, evimde olan Technisat cihazımdaki kanal sıralamasını düşündüm bir an için nexti camdan atmak istedim fakat suç kapsamına girdiği için boş verdim.

Listeleme yapmaya çalıştım, kanalı seçiyorsunuz seçtikten sonra listeye atabiliyorusnuz fakat cihaz  en kötü sinyali dahi tanıyıp kendi belleğine atıyor yani Dünyada ne kadar çöp kanal varsa tek tek elemek zorundasınız, cihazın frekans ve sinyal bloklama özelliği yok yani ne bulusa hafızasına atıyor, yaklaşık 1 kanaldan tüm uydularda dahil 15 farklı frekansı ekliyor bu seferde onlarca kanal içinden en yüksek sinyal hangisi ise onu seçmek zorunda kalıyorsunuz ve elbetteki boş verdim.

Sadece HD kanallar bakıyım dedim neyseki ayarlar menusunden HD kanalları otomatik getiriyor ve inanın HD kanalların renk değerleri ve çözünürlük kutu üzerinde yazıldığı gibi 1080p değil ortalama bir SD kalitesinde, HD akanalı alsanızda cihazrın kalibrason değerleri çok vasat yani görüntü üzerinde her hangi bir iyileştirme yapmanız zor hatta imaknsız, her kanala göre üşenmeden renk ve kontrst ayarı yapmanız gerekirir bu sebeb cihazın görüntü ayarları ile oynamayın.

İnternet veya firmanın kendi sitesinde belli şifreli kanalları çözmek için yazılımları varmış uğraşmadım, internet bağlantısını denedim fakat bende antenle cihazın bahsedilen internet erişim özelliğine girmek imkansız her halde firmanın kendine özel cihazı vardır diğer türlü ayarlara erişim veya kurulum yapmanız imkansız hiç uğraşmayın.

Cihazı almak isteyenlere tavsiyem, bu cihazı alırsanız ilk defa bir hd recivier ve LcdLed veya Plazma kullanıyorsanız size muhtelen yeterli olabilir, fakat üst kalite bir cihaz kullanıp bu cihazı olur ya almak isterseniz asla tavsiye etmem, fazlası ile yetersiz bir cihaz olduğunu belirtmek isterim.

Paneliniz üzerinden görüntü modlarından sadece cihaza göre yeterli modları seçebilirsiniz, normal sinema gerçek sinema, diğer ayarlar ile izlemek imkansız, görüntü izlenemeyecek kadar sorunlu hale geliyor, cihazın renk kalibrasyon değerleri ilede denedim malesefki sonuç vasatı geçemedi.

Usb kayıt özelliği var fakat sadece kağıt üzerinde cihazın mensunu açmak mümkün değil zaten oldukça sıkıcı bir sürecti uğraşmadım sonuçta bu kadar vasat görüntü veren bir cihaz kayıt yapabilse dahi izlenmesi imkansız bir çözünürlükte olacaktır.

Almayı düşünenler varsa, tavsiyem gidin taksitle 1000 lira verin doğru dürüst bir recevier alın bu cihazlarla uğraşmak ciddi şekilde sinir bozucu verdiğiniz parayı boş verin cihazın kendisi ve ayarları bile sizi ciddi bir strese sokabilir.

Türkiye şartlarında iyidir orasını bilemem bazılarınız sen yapamamışsın diyebilir bu işlemin yapmakla yada cihazı kullanmakla alakası yok, isterse Dünyadaki tüm hd yayınların şifrelerini kırsın versin bu kadar vasat resim kalitesi üreten cihazla inanın HD kanalları izlemenin pek bir mantığı olmuyor.

Olumlu yönleri!

Tüm uyduları sorunsuz açabiliyor entresandır bazı uydularda en minimum konumdaki uyduyu dahi belli sayıda kanalları belleğe atabiliyor, bu cidden enteresan benim Technisat recivierim dahi bazı frekansları alamıyor !

Ortalama 8 farklı uydudan tarattım, 7.000 Adetin üzerinde kanalı belleğine taşıdı ve en az 6 uyduyu taratmaktan vaz geçtim,  her halde kanal bellği en son limite kadar doldurmak mümkün.

Sanıyorum cihazın içindeki yazılımla alakalı bazı şifreli kanalları açabiliyor, 20 adetin üzerinde HD kanalı sorunsuz açtı belki daha fazladır bielmiyorum çunki 700 kanalı tek tek bakmak olanaksız.

Olumsuz yönleri!

Kumandası aşırı sert ve kullanışsız kumanda algılaması kötü.

Menu ve hafıza alma hafızaya atma gibi menuler karışık ve recevier kullanmayanlar için zor bir sürec olacaktır oldukça vasat.

Görüntü-renk-kontrast v.s yetersiz ve cihazın kendi otomatik değerleri ile kullanmak zorunda kalıyorsunuz üst seri panel kullanıyorsanız bu cihazla HD ve SD görüntü keyfi yaşamanız zor olacaktır hatta HD yayınlarda malesefki panelinizin performansını mecburen alt limitte kullanmak zorundasınız panel üzerinden görüntü ayarlarınızı düşürüp bu cihaza uygun hale getirmek mecburiyet oluyor.

Cihaz oldukça hassas ufak bir temasla kitlenebiliyor ve yeniden kapayıp açmak zorundasınız.

Menu açıkken kumanda üzerinden ses erişimi kalkıyor, yani sesi açıp kapayamıyorsunuz, menu modundan çıkmanız gerekir veya sadece tv izlerken kullanabilirsiniz.

Fiyatı ortalama 50 Euro bu fiyata alınırmı Avrupa için elebetteki bu cihaza kimse 50 Euro vermez zaten emsal seriler bilindiğinden bu tür cihazlar genelde 20-30 Euro arasıdır.

Cihazı almak isteyenler kafalarında kıstas yapmak zorundalar, üst seri paneller kullanıyorsanız bu cihazı tercih etmeyin, giriş seviyesi kullanıcılar için vasatta olsa belli kanallarda görüntü yeterli olabilir zaten panellerinin ileri ayaraları olmadığından cihaz fazla sorun yaşatmaz.

Fakat tüm üreticilerin 6-7 serilerini kullananlar varsa düşünmelilir oba göre tercih yapmalılar.

8-9 serilerini kullananlar ise bu cihazı almasınlar veya henüz üst seri panal almamış ama bu cihazı alıp izlerim diyenler varsa, panellere boş yere yüksek paralar vermesinler bu cihazla performans almak çok ama çok zor.

Cihazın, kanal favori listeleri gibi özellikleri tam bir kabus inanılmaz kötü kullanmanız için gerçekten sabırlı olmanız gerekiyor, hafıza aldığınız kanllar bakıyorsunuz ortada yok veya görünmüyor veya sinyal yok diyor, bunu cidden merak ettim sebebi nedir diye ve bulmasıda kolay oldu cihazı açıp kapayınca olmayan kanallar çıkıyor fakat siz sinyal yok deyip silme olasılığınız %100 olacakyır, oysaki sinyalde var kanllarda çalışıyor, tamamen cihazın vasatlığı ile alakalı bir sorun.

Elbetteki tek gerçek var bu cihazda server yükleme veya usb üzerinden internet olmasa bu cihazların müşteri bulması çok ama çok zordur hatta imkansızdır FİYAT+PERFORMANS değerleri vasat ve yetersizdir.

Not: Plazma televizyon kullananlar next 18000 cxhd serisini kumadandadan kapattıktan sonra sakın bekleme modunda bırakmayın cihazı tamamen kapatın!

Panelinize kalıcı logo izi verme ihtimali çok riskli bir üründür, cihazı kumandadan kapattığınızda cihaz kendini kapatması için bekleme moduna geçiyor ve hafısada kalan görüntü panel üzerinde çalışmaya devam ediyor!

Andy Swezniak

Tarih: 06 09 2013
Üst kategori: Recivier Uydu sistemleri, Şikayet - Eleştiri
Alt kategori:

'Next 18000 CX HD Full Hd recivier,Test 10/2' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Erdem dedi ki:

  Merhaba bay Andy bu cihazların eski modelleriyle birhayli uğraşmış biri olarak sizin bu incelemizi okuduktan sonra çokta şaşırdığımı söyleyemem. bu cihazlar genellikle Dsmart yayınlarına odaklı üretildiği için diğer yayınlarla ilgili biraz sıkıntılı bir cihazdır.

  Örneğn uydu eklemek ve bu uyduyu taratıp yeni yayınlar bulmak ve isttediğiniz gibi ayarlamak neredeyse deveye hendek atlatmaktan zordur. Markasının Next olması sizi aldatmasın. Aslında Next kötü bir marka değildir.

  Burada şöyle bir ayrıntı var bu cihazlar farklı markalar altında çıkmakta olup hepsinin içleri aynıdır Aynı cihazı Goldmaster ve Sunny olarakta bulabilirsiniz bu aslında bu markaların üretimi değil Dsmartın servis hizmetini vermesi için bu markalara kutulattığı cihazlardır.

  Aslında insanlar bu konuda biraz yanılıyorlar diğerbir markayı alınca yine aynı sorunlarla karşılaşıyorlar. son olarak merak ettim siz bu cihazı yasal kartı ile mi test ettiniz Çünki bu cihazlar yasal kartı olmadan nerdeyse kullanım dışı olabiliyorlar. eğer kartsız denediyseniz cihaz ihtiyaç fazlası olup buna göre yazılımı düzenlenmiş olabilir diye düşünüyorum.

  Saygılarımla

 2. Erdem dedi ki:

  Kusura bakmayın ismimi yazmayı unutmuşum eklerseniz sevinirim.

 3. erdem dedi ki:

  Kusura bakmayın yaptığım yorum yanlış oldu yayınlamayın. cihazın resmine dikkat etmedim bu cihazın dsmart ile bir ilgisi yok fakat bu fiyata aldıysanız ülkemizde insanları epey kazıklıyorlar o zaman saygılar

 4. andy1 dedi ki:

  Sky kart ve bana test amaçlı verilmiş pro bir kart var yani nerdeyse Avrupa için üretilen tüm uydularda belli oranda otomatik tanımlama yapabiliyor.

  Cihazın Uydu taratmasaı ve tüm uydulardan sorunsuz olarak görüntüyü taşımasında sorun yok, dediğim gibi 7 farklı uydudan tarttırdığımda sorunsuz olarak görüyor ve çaıyor, sorun cihazın işlemcisi, örnek Sky verdiği HD kanallardan bir kaçını açabildim fakat görüntü olarak o kadar vasat ki izlemek inanın çok zor, panelin sadece 3 modunu kullanıyorsunuz örnek VT60 panelde normal sinema-gerçek sinema bunun haricindeki modlarda görüntü kalitesi izlenemeyecek kadar yetersiz ve kötü.

  Diğer detay evet bu ciha

 5. Erdem dedi ki:

  Merhaba son söylediğiniz söz için elinizi sıkmak isterim. sanki düşüncelerimi okuyorsunuz. Dertleri Adult görüntü kalitesi hiç önemli değil. Bu sefer ben sizin profesyonelliğinizi kutlarım. Bazı arkadaşlar böyle cihazla paneli çalıştırıp sonrada kötü diyebiliyor .Bu konuda çok çaba sarfetmiş biri olarak forum sitesinde ilk defa böyle cüretkar bir yorum gördüm sizi kutlarım.

 6. andy1 dedi ki:

  Ciretkar değilim aslında bu konuda enaz 100lerce mesaj aldım malesef ve hiç birinide yayınlamadım, inanın ortalama 150 kişi içinden 10 kişi cihazın performansını sormamış, sadece XX Adult kanal varmış bu cihaz alırmı, veya bende böyle bir satalit sistem var xx adult kanalı nasıl izlerim x seri yeterlimidir.

  Şaşırmamak imkasnız kimse cihazın görüntü kalitesiyle ilgilenmiyor hatta umurlarında bile değil, Adult kanal olsa isterse görüntüsü berbat olsun umursamıyor.

  Böyle oluncada ben eleştirdiğim firmlardan gerçekten özür diliyorum, böyle Müşteri potansiyeline zaten üst serileri getirtmek Ülke dövizne yazık olur, üst seri isteyen Adamlarda zaten pek recevier kalitesine bakmıyor buda olayın diğer enetresan yüzü, onlarda ne kadar cihaz pahalıysa sanıyorlarki o kadar süper kalitede görüntü alacaklar.

  Malesef hatalar çok ama bizler birşey yapamayız herkesin kendi seçimi ve tercihi sonuçta.