Mobilyalara Antika görünümü verme,basit ve kolay uygulamalar

x

Günümüzde Restorasyona ilgi özellikle Kadınlar arasında en üst noktalara erişti malesefki yetersiz bilgilerle verilen Kurslar ve eskitme derslerinden Ev Kadınlarının kazandığı bilgi yok denecek kadar az, sebebi kurslardaki bilgiden çok boya satışlarının hedef alınması ve yüksek miktarlardaki bu paralar yüzünden bir çok Restorasyon meraklısı bu kurslardan sıfır bilgi ile ayrılıyorlar ellerinde kalansa boyalar ve binlerce liralık çöpe atılmış para oluyor.

Sitemizde bu konuda çok fazla talep ve istek var, burda beni üzense malesef site üzerinden paylaşım değilde özelden bilgi almak isteyenlerin sayısı inanın her gün yüzlerce maile ulaştı, cevap vermek imkansız, 1 hafta öncesine kadar cevaplamaya çalışıyordum bu sebeblede sitedeki paylaşımlarım yok olmaya başladı, tekrar site üzerinden herkesin ulaşacağı net bilgileri sunmaya çalışacağım.

Ben kimim diye düşünebilirsiniz, yaklaşık 130 (Yüz Otuz Sene) senedir İstanbulda çok Ünlü bir Ustanın son hayatta kalan oğluyum bu mesleği benden sonra devam ettirecek kimsemde yok, kalp kası hastalığım malesef mesleğimi bırakmamda ki tek etken şimdi ise kalan bilgilerimi paylaşmaya çalışıyorum.

Bu konu altında bana istediğiniz detayları sorabilirsiniz, boya veya Antika görünümlü inanılmaz şık mobilyaları evinizde yapmanız sandığınızdan çok ama çok kolay ve basit bir o kadarda eğlenceli bir terapi olacaktır.

Bugün Nesrin Hanım sormuş, bütün boyacıları gezidim, atolyeleri gezdim, kursları gezdim, ama boyayı bulamadım, kimse bilgi vermemiş, işin gerçeği aslında biliyorlar fakat paylaşmak istemiyorlar, bencillik artık karakter haline gelmiş.

Nesrin hanıma 30 liralık bir tüp satılabilirdi, o tüple en fazla 1 metre kare yer boyardı, Nesrine Hanım aradığı malzemeyi söyledim, 10 liralık malzemenin en az 1 sene yeteceğinide belirttim, gerçi 1 senede bitirmesinede imkanı yok vurgulama amacım bilgi olmayınca malesef paralarınızı çöpe atabilirsiniz.

Oysaki çöpe atacağınız bir dolabı muhteşem detaylar ile herkesin hayran olacağı çok şık bir Antika görünümüne getirmek inanın çok ama çok kolaydır tahminlerinizin ötesinde kolaydır. Sorularınızı bekliyorum.

Saygılarımla

Gökhan Erol.

Tarih: 07 06 2013
Üst kategori: Antika Restorasyon, Hobi - Özel merak
Alt kategori:

'Mobilyalara Antika görünümü verme,basit ve kolay uygulamalar' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Nesrin-İstanbul dedi ki:

  Merhaba.. Yazılarınızın içinde oymalı ahşaplar yapabileceğimizden bahsetmişsiniz.. eski bir mobilyaya, oymasıyla boyasıyla yeniden hayat vermek istiyorum.. Bu konu hakkında ki yazılarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.. sizin yazılarınızla birlikte minik bir atölye açma fikrini bile düşünür oldum..
  Saygılarımla,

 2. andy1 dedi ki:

  Yeni yazılarımı yakında siteye eklemeye çalışacağım. Yeni mobilyalara klasik İtalyan tarzı renklendirme ile 100 sene ve üzeri gerçek Antika görünümü vermeniz sandığınızdan çok daha kolaydır.

  Öncelikle diğer konuda bahsettiğiniz Turkuaz rengi vermeniz çok basit olacaktır hatta malzeme paranız 10 lirayı dahi geçmez, kullanılan boya %100 doğal olduğundan mobilyanız diğer yeni teknik boyalarla yapılan dekorasyondan inanılmaz eski ve şık duracaktır, yeni boyalarla Antika görünümü vermek çok zordur ve gerçek ustalık ister tabiki boya bilgiside şarttır.

  Türkiyede doğal boya satan firmaları Hasta olmadan önce devamlı çalıştığım için biliyordum, malesef 8 seneye yakın pek sokağa çıkamadığım için satılan yerlere telefon ettiğimde bir çoğu malesef iş yerlerini kapamışlar, fakat size yinede bulunacak yerleri yakında yazacağım. Turkuaz Osmanlıya ait bir renk ve yeni nesil boyalar ile elde etmek imkansıza yakındır, bu sebeble 1 ay içinde nasıl orjinale yakın mavi tonları elde edilir detaylı olarak paylaşırım. Osmanlı kırmızısı aynı şekilde çok farklı hafif canlı kahve tonlarınıda barındırır ve gerçek manada mobilyalara inanılmaz detay canlılık katar.

  Oyma işlerinde tavsiyem amatör oyma bıçakları alın, pahalı olmasınlar ilk denemeler için ucuz oyma bıçakları fazlası ile yeter, ve mutlaka dremel yani dişçilerdeki dolgu yapılan mşini el matkapları tarzında her yerde satılır, mutlaka almanızı tavsiye ederim.

  Oyma işi detay veya figürler eklemek hatta güzel bir dolaba şık Osmanlı yazılar oymak çok ama çok kolay ve inanılmaz eğlencelidir. Tek ihtiyacnız olan, kalıp, karbon ğaıdı ve hayal gücünüzdür, 3-5 defa kötü işler yaparsanız sonrasında eliniz alışır ve bu işten çok ama çok ciddi paralar kazanabilirsiniz.

  İş yeri açmadan önce ufak bir odanız var ise, daha doğrusu bu sanatı ilk defa yapıyorsanız size daha detaylı anlatabilirim, daha doğrusu sıfırdan başlayanlar için demem gerekiyor.

 3. Nesrin-İstanbul dedi ki:

  Günaydın.. hemen cevap verdiğiniz ve değerli vaktinizi ayırdığınız için gerçekten çok teşekkür ederim.. ben dediğiniz gibi sıfırdan başlayanlardanım.:) nereden başlaması gerektiğini de hiç bilmeyenlerdenim.. çünkü yazılarınızı okuduğumda o kadar çok ayrıntı o kadar çok detayla karşılaştım ki bir an gözüm korktu.. ağaçlardan hiç anlamıyorum.. yinede beni en çok oymalar ve boyalar mutlu ediyor.. sanki sıradan bir tahta parçasına bile oyma koyup üzerine yakışan bir boya ile boyadığınız da sanat eseri yaratmışsınız gibi geliyor..
  hani son dokunuş derler ya onun gibi sanki.. kırmızı ve mavinin tarifi için bir ay beklemek gerçekten zor olacak benim için:) ama sabırla bekleyeceğim yazılarınızı.. bu arada 8 sene gibi bir zamandan beri dışarıya çıkmamış olmanıza gerçekten çok üzüldüm.. yazılarınızın hepsini okudum.. ve gerçekten işinize olan sevginizi özeninizi özleminizi anlamamak mümkün değil.. ben mucizelere çok inanırım.. umarım ki Allah’ta size en kısa zamanda bu mucizelerinden birini verir ve sağlığınıza çabucak kavuşur, eskisi gibi tutkuyla bağlı olduğunuz işinizin başına tekrar dönersiniz.. dualarım sizinle…

 4. Nesrin-İstanbul dedi ki:

  bu arada sayfanın başına koymuş olduğunuz mobilya resmi gerçekten muhteşem.. ve üst kısmı beyaz, dikkatimi çekti.. resmi büyüttüm ama mermer mi yoksa beyaz boyamı yada mermer şeklinde boyanmış ahşap mı anlayamadım.. birde sizden ricam hazır boya konularına değinmişken boyalarla mermer deseni verile biliniyor sanırım.. eğer fazla olmaz isem bu konu hakkında da bilgilerinizi alabilir miyim acaba?

 5. andy1 dedi ki:

  Aslında 8 senedir evden çıkamadım derken, çok şükür yatalak değilim sadece kalp kası hastası olduğum için normal İnsanlar gibi sokağa çıkıp gezme veya uzun süreli sokakta kalma şansım malesef yok, tabiki şikayetci değilim şükrediyorum Rabbime.

  Kendimi meth etmiyorum fakat sanatı öğrettiğim İnsanlar arasında tahminlerinizin çok ötesinde ünlü İnsanlar var demek isterim, ve bir çoğuda inanın yaptıkları işlerde çok önemli isimler, bu sanatı yapamaya başladıktan sonra atmayı düşündükleri bir çok eşya o kadar inanılmaz hale geldiki, eşyaları at sıkıldık diyen Çocukları veya Eşleri o eşyaları kendi odalarında kullanmak için şakayla karışık tartışmalarınıda çok gördüm.

  Babadan kalma Aile mesleğim ve son kalanda benim ve bu işi devam ettirecek artık kimsede kalmadığından sitede bildiğim herşeyi detayları ile anlatıyorum, İnsanlara belki faydası olur amacıyla. En basit örnek Anti pas boya fakat Sanat otolyelerine giderseniz farklı isimle en az 10 misli fiyata alacağınız bir basit boya demek gerekiyor, diğer boyaları saymıyorum dahi çunki ciddi olarak sanat atolyelerinden çok para kazanma hobi evlerine dönüşmüşler ve yaptıkları en iyi işler dahi ve net yazıyorum gördüğümde tam olarak amatör dahi diyemediğim yüzeysel hiç bir sanat kavramını yansıtmayan çalışmalardan ibaretler.

  Yunanistanlı bir Aile seneler önce yaptığım bir işi görmüş ve Türkiyede beni bulduklarında 15 gün tatilleri boyunca komple detaylı çalışmalarıma katıldılar, Yunanistina döndüklerinde evlerini o kadar inanılmaz hale getirmişlerki 3 farklı dergide tam boy çalışmaları yayınlanmış, şuan eşi ise Atinada bir hayli iyi isme sahip Atolye çalışmaları yaptırıyor.

  Dediğim gibi bu sanatı severseniz inanılmazın ötesinde kolaydır ve inanılmazın ötesinde zevklidir hatta tıbbi olarak terapi denecek kadarda olumlu pozitif bir görüşü bir süre4 sonra tüm hayatınıza yayılmış olarak görebilirsiniz.

  En basit işler, komple farklı renkler uygulamak, uygulanan renk üzerine istediğiniz motifleri inanılmaz basit yöntemlerle görsel şölene çevirmek hatta çok ünlü bir resmi yaptığınız mobiya üzerine nerdeyse orjinale yakın olarak montajlamak sanıldığından inanılmaz basit ve kolaydır.

  Renkleri sizelere söyleyeceğim, hatta satılan adreslerine kadar, şuan telefonlarla en ucuza alınacak yeleri bulmaya çalışıyorum eski tandıklarım vasıtasıyla, burda tabiki kazancım yok fakat 10 liralık malzemeyide 30 liraya satılan yeri yazmanında bir manası yok. Altın varak içinde bu geçerli. 100 tanesi 10 liraya satılan altın varak malesefki 25-40 liraya satılıyor, tam tuaf bir para kazanma adaletsizliği var.

 6. andy1 dedi ki:

  Resimdeki mobilya aslında Fransız Bul Bahü dememiz gerekiyor, üzerindeki işçilik dekopaj marküteri ile kesilmiş orjinal ahşaptır, elbetteki pirinc yada saı metal şeirtlerle ortaya çıkarılmış ustalık isteyen bir mobilya işçiliğidir.

  Üzerindeki mermer ise beyaz aslında şöyle net detay vermem gerekirse bizdeki Afyon mermeri denilen sıcak görüntü sunan mermer çeşididir. Bu mermeri kendinizde yaptıra bilirsiniz ucuzdur sadece ölçüsünü veya kalıbını kağıtla alıp mermer atolyesinde ucuz bir fiyata yaptırabilirsiniz, tabiki iş bilmeyince 50 lira maliyeti olan mermere 300 lira ödeyenleride çok gördüm, bu tür mermeleri küçük mermer atolyelerinde ucuza yaptırabilirsiniz.

  Mermer deseni vermek tabiki mümkün sadece beyaz değil istediğiniz tonlarda mermer desenleri yaratabilirsiniz, bunun için piyasalarda satılan ucuz selleozik boyalar ile ve ispatula biraz bez ve fırça ile inanılmaz mermer dokularını sizde yaratabilirsiniz, hatta evinizde kalmıl eski sprey boyaları ile farklı renk geçişleri verebilirsiniz, işlemi pratikte basittir !

  Örnek, her hangi sprey boya diyelim kırmızı siyah ve beyaz olsun, alt ana renge kara verin örnek kırmızı olsun, boyayı bir kavonoza sıkın veya dökün, boyaı ahçapın ortasından veya belirlediğiniz bir noktadan ispatula yani şu duvar kazımalarında kullanılan çelik metal ile düzgün olmayan hatlarla tek bir hat olarak zemine sürün daha doğrusu boyayı çekerek zemine dağıtın, isterseniz kurmadan bu sefer farklı noktadan farklı renk ile aynı uygulamayı yapın, hatta güzel desenlerde yapabilirsiniz mesela şablonlar çıkarıp zemine yapıştırın, aklınıza gelen ne olursa, yeterki renkli hamur kağıt olsun bu önemli, boya ve kağıt kuruduktan sonra, yapıştırılan kağıdın üzerini ıslatın ve süngerle silin, altta çok eski güzel bir resim kalacaktır.

  Son işlem dahada basittir, polyester ile şeffa olmalı kaplayabilirsiniz, boya çalışması yaptığınız tabaknın etrafını bez bantla güzelce çevirin burda amaç dökeceğimiz polyersetin dışarı akmaması içindir yani 2 mm lik yükseklikte bir havuz yapıyoruz, sonrasında polyesteri kuruucus ile karıştırıp bu havuzumuza acele etmeden dçküyoruz fırca ile fazlalıkları zemine yayabilirsiniz, hatta polyesteri dökmeden önce mesela aile fotorafı yada sevidğiniz her hangi aksesuar olabilir tabiki ince onjeler olması gerek veya parlak pulları zemine dökebilirsiniz, polyesteri döktükten sonra her tarafın eşit oranda kaplandığından emin olun ve kurumaya bırakın, ertesi gün artık sok kata işlem için işe koyulun, orta kalınlıkta zımpara ile tüm polyester yüzeyi zımparalayın prüzler kalmasız, dümdüz bir zemin olana kadar, bu işlem sizi korkutabilir zımparadan sonra ortada ne boya görürsünüz nede farklı birşey mat çirkin bir yüzey olacaktır.

  Polyester işleminde, mutlaka maske ve açık alanda yapın toz fazla olacaktır veya toz çeken zımpara makineleri kullanabilirsiniz, mini boy amatör zımpara makineleri doğru tercih olur, son işlem ise tekrar ince zımpar ile çizikler bırakmadan polyester zemini pürüzsüz hale getirin, kab iş artık bitmiştir.

  Burda gerekli olan malzeme döner zımpara motoru şarttır amatör işler için çok ucuza satılırlar, yanında kece ve parlatma pamuğu olması şarttır ve pasta yani cile ve, paralak pasta cila almak gerekir, bunlrda ucuza satlır.

  Parlatma işleminde pastarı zemine sürün parmağınbızla belirli bölümlere pastayı oranlı aralıklarla dokundurun, keceyi takın ve polyester üzerinden kalın cila işlemini uygulayın, pasta zemine yedikce artık polyester dokusu canlanmaya başlayacaktır, tüm yüzey berrak ve temiz hale gelene kadar pasta işlemini uygulayın, zemini temiz bezle silin ve zımparalanmamış yani pasta zayıf olan bölümler var ise aynı işlemi yapın, tekrar islin artık son kar işleme geçebilirsiniz.

  Son kat işlemde parlak cilamızı zemine aynı teknikle uygulayın, yün keçeci takın ce parlak cilatı zemine uygulamaya başlayın, gözlerinizin önünde inanılmaz net ve gerçek cam gibi pırıl pıırıl duran bir masa üzeri veya ahşap levha sizi şaşkına çebirebilir, altt uyguladığınız boya işlemleri inanılmaz canlı ve sanki gerçek bir cam içinde havası olacaktır.

  Anlatması zor ama uygulaması kolay ve bir okdarda inanılmaz zevkli çalışmadır, bu işlemde polyester ile her şeyin kalıbınıda ödkebilirsiniz, eliniz olabilir, yada ayağaınız veya bebeğinizin elini kkomple kalıp alıp polyester ile çok şık objeler hatta biblolar yaratabilirsiniz, hatta özel böcek veya minik hayvanlarınız var ise çöpe atmatansa polyester içinde gerçek canlı halleri ile çok şık hatıra köşeleride yaratabilirsiniz.

 7. Nesrin-İstanbul dedi ki:

  Günaydın.. uzun uzun yazmışsınız ellerinize sağlık çok teşekkür ederim..mermer boya gerçekten çok güzel bir çalışma şöyle birşey demişsiniz “sonrasında polyesteri kuruucus ile karıştırıp bu havuzumuza” polyesteri ne ile karıştıracağımı tam anlayamadım “kuruucus” nedir? en kısa zamanda deneyeceğim ve size resimlerini atacağım..eskitme konusunda ilk denemem için banyo dolabımdan başladım.. aksam astar boya ile her yerini güzelce boyadım.. rengini kırmızı istiyorum.. ama şöyle birşey düşünüyorum.. dolabı kırmızıya boyasam.. güzel bir motif bulsam renkli kağıt çıktısı alsam.. sonra kağıdı ters çevirsem ve ince bir zımpara ile inceltsem sonra onu dolabın kapağına kenarlarını kesip yapıstırsam üzerini yeniden kırmızıya boyasam.. kuruduktan sonra en ince zımpara ile tekrardan resmin üzerinden zımpara yapsam ve belli belirsiz alttan motif görünse sonra dolap kapaklarının kenarlarına ince motifli çıta alsam onları kırmızıya boyadıktan sonra eskitme yapıp antipas ile (bu arada antipas sordum dün sadece kırmızı yeşil ve gri renkleri varmış kahverengi istiyordum o renk yokmuş bende eve gelince kızımın guaj boyalarından deneme yaptım kırmızı ve yeşili karıştırırım kahverengi oldu sanırım formül bu:)) çıtaları sadece dolap kapağının etrafına dikdörtgen şeklinde yapıştırsam ve tekrardan resimli olan çerçeveli yerle birlikte eskitme yapsam diğer yerler düz kırmızı kalsa ve en son bütün dolabı şeffaf vernikle boyasam.. sizce bu olur mu?

 8. andy1 dedi ki:

  Özür diliyorum bazen yazılarımı kontrol etmiyorum ve eksik cümlemden dolayıda utandım, Polyester ve kurutucusu olarak size beraber satarlar, fakat bu uygulamayı sakın ama sakın evin içinde asla denemeyin, ve mutlaka bahçeniz var ise size net örnek veriyorum bir çay bardağının yarısına kadar polyester koyun kurutucusundan sadece 1 damla ekleyin kuruması yaklaşık 15 dakikayı bulur ve ısınacaktır bu sizi korkutmasın bu sebeble sakın evde denemeyin hem koku olarak çok keskindir ve Çocuklar içinde inanılmaz zararlıdır mutlaka dışarda açık alanda yapmanız gerekir.Bu örnekte tavsiyem polyester hazırlama aşamasına alışmalısınız.

  Dolabınızı kırmızı renge boyadıysanız önce zımpara yapın, burda tavsiyem ve püf noktalarıma lütfen uyarsanız siz kazançlı çıkarsınız!

  Size ekstra malzemeler yazıyorum, bu sizi gereksiz boya ve renk masrafından ve parlaklık cila derdindende kurtaracaktır.

  1. Gomalak ve ispirto, bu neden lazım örnek kırmızı dolabınıza eski bir hava vermek istiyorsunuz, kırmızı üzerine gomalak sürdüğünüzde ve cilaladığınızda, size çok şık bir doğal desen oluşacaktır, gomalak kuruduktan sonra zımparalayın matlaşana kadar, göreceksinizki gomalak kırmızı boyadaki dokuların içine işlemiş ve doğal sanki ağaç damaları gibi hoş figürler oluşacaktır, eliniz alıştıkça bu doğal çalışmayı çok üst seviyelere çıkarabilirisiniz. Zımparada tavsiyem mutlaka hafif kalın zımparadan sonra ince tel zımparalar satılır, bunlar yine mini bir sır olsun size :) Bulaşık teli diye büyük poşetlerde satılırlar yaklaşık 10 metresi 5 lira civarıdır, tel pamuk gibi yumuşaktır aradaki kalın telleri elinizle temizleyin ki boyanızın üzerinde çizikler oluşmasın.

  2. Dolabınıza renkli fotokopi yerine daha güzel detayları katmanızı tavsiye ederim, kopya resim yapıştırmalarından kaçının çunki mobilyanın ruhunu katleden işlerdir.

  Tavsiyem şeffaf kopya kağıdı yağlı kağıtta deniyor, Karbon kağıdı normal kırtasiyelerde bulursunuz, ve İnternetten çok rahatlıkla bulacağınız dönem desenlerinin kopyalarını çıkarın, hatta bazı el işi dergilerinde çok güzel motifler olur, kimseye haber vermeden :) sarraflarda bu nakış işleme desenlerine sahip eski dergileri araştırın hoşunuza gidenleri satın alın. El beceriniz var ise ki, hiç olmasa dahi İnternetten motifleri diske aktarın büyük fotokopi marketlerde bu çıktılarınızı büyütün ve saklayın, yağlı kağıt üzerine bu desenleri karbon kağıdı ile çok kolay aktarabilirsiniz.  Yerinizde olsam Osmanlı motiflerini kullanırdım, mobilyalarınızın köşelerinde klasik osmanlı Çiçek dönüşleri ve Fransız motiflerini birleştirebilirsiniz, daha doğrusu zamanla eliniz alışacaktır ve inanılmaz desenleri kendiniz yaratamaya başlarsınız.

  Desenin mobilyanıza aktarımı yine çok basit olacaktır, karbon kağıdını zemine koyun önceden karar verdiğiniz deseni mobilya üzerine aktarın. Sonrasında çok ama çok ucuz olan boya detaylarını Guaj boyalarla inanılmaz desenlerinize renk verebilirsiniz, saydıklarımın toplamı 20 lirayı geçmez.

  Kursta aynı sonucun daha kötüsünü alacağınız boyalara vereceğiniz para ise en az 250 lira civarında olacaktır !

 9. Nesrin-İstanbul dedi ki:

  Günaydın:) verdiğiniz detaylı cevap için öncelikle çok teşekkür ederim.. şimdi yazınızı okuyunca gerçekten üzüldüm.. çünkü ben dolabı önce beyaz astar boya ile boyamıştım (çünkü dolabın kendi rengi gri) .. üzerini son kat parlak kırmızı ile boyamayı düşünüyordum.. gomalak ile cila yaptığımda ve zımpara geçtiğimde alttaki beyaz boya görünecek sanırım:(.. birşey sormak istiyorum gomalak cila sadece ağaç üzerinde mi kullanılır? mesela sunta bir sehpamız var.. kahverengi astar boya ile boyadık.. üzerine gomalak yapılınca ağaç deseni verir mi? bence gomalak cila sadece ağaçların üzerine uygulanırmış gibi geliyor.. büyük mobilyalarda evde zımpara yapmak gerçekten çok zor.. o yüzden mobilyaların üzerini direk boyuyorum.. çalıştığım içinde akşam eve geldiğim zamanlarda yapabiliyorum.. ben şimdi bu banyo dolabını ne yapsam?

 10. andy1 dedi ki:

  Gomalak cila farklı tekniklerde kullanmanız mümkündür, örnek sunta üzerine desen vermek için taban rengi beyaz yapmakla sonuç alındığını sananlar yanılıyorlar, çunki sunta özelliğini kaybedeyim derken bu sefer sunta + beyaz astar renk kamufle etmek gerekiyor otomatikman zor ve masraflı bir işlem başlamış oluyor.

  Sunta çirkin görüntüyü kaybetmek basittir örnek gomalak cilamız var diyelim, yapmamız gereken nalburlarda staılan ceviz veya maun veya siyah renkleri kullanmak mümkündür hem ucuz hemde keyiflidir.

  Gomalağın için örnek 1 çay bardağına 1 çay kaşığı ceviz analin ekleyim karıştıralım, ve ilk katı fırça ile aynı yönde sürelim, ilk etapta sunta kapanmayacaktır, diğer çay bardağımıza bu sefer gomalak ve meşe analin atalım ve önceki boyamızın üstünden bir defa geçelim, kurusun.

  En can alıcı noktaya geliyoruz, Gomalak + sarı toprak boya ince olarak eski sürdüğümüz boyanın üzerinden çok ama çok hafif şekilde fırçayı nerdeyse hiç bastırmadan ince çizgiler halinde zemin üzerinden geçelim. Anlatması uzun ama uygulaması 10 dakika dahi sürmeyecek bir işlem yaptık, sunta tamamen yok olacaktır, elimizde 4 farklı renkten oluşan bir boya detayı var suntada dahil, tam kuruduktan sonra zımparalayın tamamen pürüzsüz olana kadar, asıl can alıcı işlem başlar, bardakta sarı, meşe, maun renklerimiz var temiz bir pamuklu bez alıyoruz, gomalak ile ıslatıyoruz ve 3 farklı renke bezin farklı noktalarını değdiriyoruz ve hiç bastırmadan zemine artık cila işlemini uyguluyoruz. Bu işlemde her cila geçişinde renkler karışacaktır doğal çizgiler size ağaç dokusunu verecektir, işlem karışık gömrünebilir fakat eliniz alışınca çok şık detayları ortaya çıkarabilirsiniz, hata cila yağı katarak mobilyaya orjinal ebru detayları vermeniz mümkündür.

  Banyo dolabınıza gelince, size astar boyayı kim söyledi? Siz orjinal boya yapmıyorsunuzki bir tasarım yapıyorsunuz astar yapın diyenleri çok iyi bilirim işten anlamayan ezberci bilgilerdir, tasarım işinde astar yapmak o objeyi katletmek demektir ve astar boya objenin tüm orjinalliğini yok eder, ve sonuçları sevimsiz ve yapay olacaktır.

  Alt zeminlere astar uygulamasını yapmayın, Astar uygulaması yapılan işler sadece Mdf ve Sunta gibi ham fabrikasyon işlerdir gerçek ahşapta ve tasarımlarda asla astar boya kullanılmaz. Dolabınızın rengi zaten gri size hem gereksiz bir masraf hemde boş yere vakit kaybına mal olan bir işlem yapmışsınız aslında iyide olmuş bu bir tecrübedir, kınama değil olumlu bir detay olarak görmemiz lazım.

  Beyaz boyanızın üzerine hiç uğraşmayın kırmızı yaptıtsanız gomalak vurmak zarar vermez hafif zımpara yapabilirsiniz hatta size yine çok keyifli bir ip ucu veriyorum mutlaka deneyin !

  Nalburlarda Ceviz su boyası satılır veya çok daha basiti ceviz ayakkabı boyası dahai olur yani kahve rengi, kırmızı üzerinden geçin, bu işlemde istediğiniz gibi kırmızı üzerinde desenleride verebilirsiniz, sonrasında gomalak ile parlak bir doğal görünüm elde edebilirsiniz veya vernik yapabilirsiniz veya kimse bu işlemi bilmez sentetik cam cila ile inanılmaz parlak cam görünümü elde edebilirsiniz kuruması uzun sürer tek dez avantaşıda budur ortlama 12 saat fakat inanılmaz parlak bir görünüm yapabilirsiniz.

  Büyük eşyalarda zımpara işlemini size yazmıştım, büyük marketlerde Bauhouse veya diğer yerlerde tel zımpara satılır, poşet içinde rulo halindedir.

  Büyük poşetlerde satılanlarını alın zaten çok ama çok ucuzdur, resimdeki gibi parça almayın pahalıya gelir, bu tel ile zımpara çok daha kolaydır ve her türlü detayı kolayca zımparalayabilirsiniz, dekoratif boyama olduğu içinde sizin zımpara ile çok uğraşmanıza gerek yok, sadece eski zemini temiz hale getirmek yeterlidir.

  Banyo dolabınızı hiç kafanıza takmayın, ben farklı detaylar tazıyorum siz dolabınıza kafanızdaki işlemi uygulayın moral bozmayın ve olmadı gibi negatif düşünceye asla kapılmayın, dolabnızı bir deney olarak görün, şimdi size çok enteresan bir tarif veriyorum fakat bu işlemi Kobay haline getirdiğimiz dolaptan önce işe yaramayan bir zeminde deneyin !!!!

  Gomal cila, ve kırmızı toprak boya :) Nefis bir Osmanlı kırmızısı elde edeceksiniz, gomal boya ile karışan kırmızı doğal renk harika bir kırmızıya dönüşecektir ve prüzülü yüzeyide çok doğal bir görünüm oluşturacaktır, bu pürüzlü düzeyi isterseniz ımpara ile şık düz hale getirebilir veya zımpara yapmadan önce kırmızı üzerine farklı renkleri gereçek çok ama şok şık desenler elde edebilirsiniz.

  Bu işlemi inanın kimse bilmez, kurslarda sorsanız sizi kovarlar çunki tehlikeli bir fikirdir ve kurslar para kazanamazlar. 100 liralık malzeme ile kursların 1000 liralık malzemelerinden çok daha iyi sonuçlar alırsınız.

 11. Nesrin-İstanbul dedi ki:

  Günaydın.. İyi haftalar diliyorum.. verdiğiniz bu detaylı ve uzun bilgi için gerçekten teşekkürler.. evet banyo dolabı benim için bir başlangıç oldu.. bir tasarım olmadı ne yazık ki.. sadece rengi gri iken kırmızı bir dolabım oldu o kadar.. bir detay bir görsellik yok üzerinde.. ama onu bile yaparken bir sürü şey öğrendim diye bilirim:) hata doğruyu bulmayı kolaylaştırıyor sanırım:) en azından belki üzerine Osmanlı motiflerinden yapıp sizin dediğiniz gibi cam cila yapabilirim.. en azından kendimden bir şeyler katmış olurum sanırım. kafamda bir dolap yapmak var. tarif ettiğiniz şekilde deneye bilirim.. ama önce gerçekten başka bir zemin üzerinde dene yapmak gerekiyor.. anlatılanı okumak ve uygulamaya geçmek arasında gerçekten çok ama çok fark var.. Osmanlı kırmızısı ve turkuaz dahada önce söylediğim gibi benim çok sevdiğim iki renk.. mutlaka deneyeceğim..
  Saygılarımla…

 12. andy1 dedi ki:

  Dolabınıza tavsiyem, internetten grafik desen çıkarın bir fotokoicide büyütün, yada el becerniniz var ise yağlı kağıtlara desen şablonları çizin, sonrasında karbon kağıda ile dolap üzerine istediğiniz desenleri yapabilirsiniz.

  Elbetteki yazı ile uygulama farklı bu mesleği örnemenin tek yolu vardır, bazı şeyleri bozarak doğru çalışmaları öğrenebilirsiniz. Fazlası ile keyiflidir ve eliniz alıştıkça inanılmaz çalışmalar yapabilirsiniz.

  Kendimi meth etmiyorum fakat camlardan dahi harika tasarımlar yapmak mümkün dolabınızın üstüne gravür havasıda verebilirsiniz, mesela dolabınızın altına eski bir resim yapıştırın, sonrasında cam parçaları ile bir nevi yapboz gibi farklı desenler verin sonrasında gravür çalışması yani vitray görünümü yapıp çok şık bir dolap sahibi olabiliriniz, buda boyasız ama mobilyalara çok şık görünüm veren bir tasarım şeklidir.

 13. Nesrin-İstanbul dedi ki:

  Günaydın.. yazılarımızı keyifle okuyorum.. her yazdığınızda bambaşka bir konuya değiniyorsunuz.. çok teşekkür ederim.. yaratmakta sanırım sınır yok bu meslekte.. sizin gibi mesleğini çok seven birisi de olunca hayal gücü giriyor işin içine.. zaman içerisinde hepsini denemek istiyorum…
  Saygılarımla..

 14. andy1 dedi ki:

  Faydalı olabiliyorsam mutlu oluyorum, sizlerden böyle olumlu cevaplar gelince.

  Bu sanatta gerçekten sınır yok, tuaf olansa inanılmaz kolay uygulamalardır dediğim gibi 130 senelik İstanbllu bir Ailenin bilgilerini kendimce yaşatmaya çalıştım, malesef benden sonra mesleği yapacak kimse kalmadı yani benim için. Rahmetli Adnan Menderesin dahi işlerini yapan Ailemdi sonrasında sayamayacağım bir çok Türkiyenin tanıdığı yüzlere işler yaptık.

  Diyeceksinizki çok para kazanmışsınızdır komik gelecek ama kazanmadık, çunki bizim tek anmaladığımız şey paraydı bir teşekkür yada İnsanların güven dolu sözleri memnuniyetleri paranın satın alamayacağı kavramlar benim için halende öyle, zaten bu işi para ile yapınca sanat denilen kavramda ister istemez yok oluyor.

  Denemenizi tavsiye ederim, yapın bozun, her hata doğruyu size öğretecektir bu mesleğin en önemli püf noktasıdır, yapılan hata ve sonrasında yapacağınız işlem daha farklı olacaktır, yeterki bıkmayın sağlıklıyken yanımda çalışanlar oldu kurslar verdim çok samimi yazıyorum 100 lerce Kursiyer arasından malesef usta çıkmadı fakat zengin olanlar çıktı, şuan inanılmaz paralar kazanan İnsanlar oldular, sanat olarak değil öğrettiğim çalışmaları ticarete dönüştürdüler yani işin temelini alıp satmayı tercih ettiler.

  Ustalık deyince malesef Türkiyede Usta sayısı 2 elin parmağaını asla geçmez, bunun sebebi Devletin Ustalara hiç bir zaman destek vermemesidir, kendi Ülkemde sadece Antikadan anlayan koleksiyonler bizi tanır, Avrupada ve Amerikada ise nerdeyse her Müze restorasyon bölümleri tanır ve bilirler, Türkiyeye geldiklerindede mutlaka ziyaret ederler.

  Mutlaka deneyin, güzel bir uğraş severseniz bu meslekde sizi sefer ve inanın size emeklerinizin karşılığını verir.

 15. Nesrin-İstanbul dedi ki:

  Merhaba.. Ben yine size bir şey danışmak istiyorum:).. Çünkü benim görmemle sizin görmeniz arasında biliyorum ki inanılmaz çok fark var:) üç kapaklı bir gardırobum var.. ama bana küçük geliyor.. iki yan tarafında boşluklar var yaklaşık olarak 1 m. gibi ve tavana kadarda 60 cm gibi bir mesafesi var.. ben bunu büyütmek istiyorum.. size resimlerini gün içerisinde atacağım inşallah.. sabah kaplamalı mdf lere falan baktım ama sanırım çok pahalıya gelecek bana.. resimleri gönderdikten sonra neler yapabileceğim ve nereden başlayabileceğim hakkında fikirlerinizi paylaşırsanız çok ama çok sevinirim..
  Saygılarımla…

 16. andy1 dedi ki:

  Nesrin hanım öncelikle mailinizi gördüm malesef resimlerden sadece 1 tanesi çıkmış, fakat bu sanata meraklı Arkadaşlara sizin aracılığınızlada sesleniyorum, malzemelerin seçimi önemlidir kurs atolyelerindeki malzemelerle sadece size verileni yapabilirsiniz uğraştığınız tasarımlar %99 tüm kursiyelerle aynı olacaktır.

  Resimde görülen eskitme tekniğinde kullanılan boyayı mailinizde okudum, firmlar sadece İnsanlardan para almak için yaptıkları şey gerçekten çok çirkin.
  Bu resimde kullanılan malzeme özel bir boya asla değildir, her yerde satılan Antipastır yarım kiloluk bir kutu en fazla 3-5 liradır ve size senelerce yeter, boş yere marka boylara para vermeyin.

  Uygulaması son derece basittir, fırca ile oymalı bölgelere sürün ve bir bezle istediğiniz bölgelerde çok şık eskitme detayları yaratabilirsiniz.Her türlü ahşap, demir, metal, fayans uygulamalarında kullanabilirsiniz, çabuk kurumasını istiyorsanız 1-2 damla sellozik tiner karıştırın, ve uygulayın, aslında geç kuruması sizin avantajınızadır.

  Dolabınızı büyütmek için hantal mdfler gereksiz, piyasalarda satılan kontroplaklar var hem hafif hemde daha sağlıklıdır, marangoza giderseniz malesef biraz pahalıya mal olacaktır, aslında bu işlemi parçalar halinde yapmak size daha ucuza mal olabilir, örnek kasa olarak yaptırabilirsiniz, dolabınızdaki boşluk bölümlerin ölçüsünü alın ve bir marangoza veya büyük gros marketlerde geçmeli çıtalar ki bunlar 5×5 ağaçlardır, bu kasaları evde birleştirebilirsiniz, kontraplakları evinizde kendiniz montajlayabilirsiniz ve size bir hayli ucuza mal olacaktır.

 17. Nesrin-İstanbul dedi ki:

  Günaydın.. Bilgileriniz için çok teşekkür ederim.. en kısa zamanda bauhousa gidip dediğiniz gibi 5×5 geçmeli çıtalara bakacağım.. Umarım en kısa zamanda bitirip size de resimlerini atarım..
  Saygılarımla..

 18. ebru istanbul dedi ki:

  merhaba hocam bu konuda da verdiginiz bilgiler icin sonsuz tesekkurler. toprak ve analin boyalardan bahsetmissiniz. bu boyalari her zeminde kullanabilirmiyiz.nereden temin edebiliriz. eskitme yaparken birtek antipasdan mi yararlaniyoruz . yada zemin farkli iken farkli bir renk ile eskitmeyi nasil yapariz galiba kafam karisti:-) :-)

 19. andy1 dedi ki:

  Bu boyaları bahsettiğim firmadan alabilirsiniz, Oksit renk alın Kırmızı,Sarı ve Siyah çok az miktarlarda alın sakın kilo olarak almayın 100 gram dahi yeterlidir, renk için yine toprak boya alın, her rengi mevcuttur ve çok ama çok ucuzdur, bundan sonra kurslarda saçma boya masraflarından kurtulursunuz.

  Oksit toz boylarla harika orjinal ve doğal Osmanlı renkleri elde edebilmemiz mümkündür, ayrıca eskitme içinde Kursalarda satılan boyalardan en az %100 misli daha orjinal alt eski zeminler elde ederiz. Tahmini 100 lirayı bulmaz az miktarlarda alın gomalak,ispirto ve diğer renkler 50 lira civarı olacaktır sanıyorum. Bu malzemeler size fazlası ile yeter ve istediğiniz gibi özgürce boyalarınızı harcayabilirsiniz.

 20. ebru istanbul dedi ki:

  peki hocam toz ve toprak boyalari nasil sivi hale getiricez?

 21. andy1 dedi ki:

  Önce hangi işlemi yapacaksanız ki burda boyayı vurmadan önce zemin hazır olsun, oksit boyayı gomalak ile karıştırın yapacağınız bölgeye göre gomalak ve oksit boya miktarını hesaplayın. Oksit boya çok güçlüdür buna dikkat edin ve rüzgar almasın sebebi çok ince olduğundan iğne başı kadar bir boya elinizi veya kıyafetinizi tamamen boyayabilir, boya karışımını ev içinde yapmayın, zehirsizdir sadece çok kuvvetli renk pigmentine sahiptir.

  Gomalak ve boyayaı iyice katıştırıp zemine uygulayın, eldiven giymeyi unutmayın cildi zarar vereceğinden değil yukarda bahsettiğim detaylardan ötürü bu uyarım.

 22. MEHMET/ZONGULDAK dedi ki:

  öncelikle engin bilgileriniz için teşekkür ederim.sorum şudur.
  ev de sentetik boya olan kemanımı zımparayla iyice kazıdım alkol ve gömalakdan bir karışım yaptım.gomalak zımpara uygulamasını 3 günde 25 kat atmama rağmen istediğim koyuluğu alamadım.ilk 15 katı pamukla düz olarak uyguladım diğer katlara amerikan astar bezi içine sünger koyarak dAİRESEL HAREKETLER UYGULADIM.ACABA DOĞAL RENKLENDİRİCİ OLARAK TAVSİYENİZ NEDİR

 23. andy1 dedi ki:

  Ters bir işlem uygulamışsınız, renklendiriciyi ham durumdayken vurmanız gerekirdi yinede size basitce renklendirme yapmanız için uygulamaya bez içine sünger çalışmasını çöpe atın, gomalak sünger ile olmaz bezle kaplasanız dahi.

  Gomalak ölçsünü önce ayarlamalısınız, örnek verirsem kücük bir su şişesi pet tamamen gomalak doldurun 4cm boşluk kalsın şişe ağzından, ve ispirto dökün gomalağı 1 cm geçsin yeterlidir erimesini bekleyin.

  Malzeme olarak Analin renk satılır nalburlarda toz boyadır, maun hafif kırmızımsıdır, ceviz koyu kahve, meşe hafif turuncuya kaçar, istediğiniz rengi seçebilirsiniz, size kalmış.

  Uygulaması bir çay bardağına rengi dökün, yarısına kadar ispirto koyun ve karıştırın, iyice erisin tortu kalırsa sakın kullanmayın dibe çöksün.

  Bezinize gomalak alın, ve renkten 6-7 damla dökün bezi avucunuzda döndürün renk dağılsın, gomalak ve bez fazla ıslak olmasın yani sürerken sulu bir kıvam bezden taşmasın, nemliden biraz daha ıslak demem gerekir.

  Zemine düz halde ağacın damarları yönünde bastırmadan cilayı geçin, bu işlemi uygularken sürdüğünüz cila tam kuruduğundan emin olun, 6-7 kat çalışın renk kendini belli etmeye başlar, renk tonu size yeterli geldiği anda artık o bezi kullanmayın çunki renk gittikçe koyulaşır.

  Temiz bir bez ve bezin içine pamuk koyun gomalak ile iyice ıslatın ve sıkın, artık cilayı nemli olarak sürmeye başlayın.

  Burda en önemli tavsiyem zemin küçük olduğu için cila yağından 3-5 damla kemanın üzerine atın ve bezle bu şekilde çalışın, daha sonra kurumaya bırakın, tam kuruduktan sonra sıfır zımpara yapın zımpara mutlaka sıfır olmalıdır burda amac hem küçük pürüzleri temizlemek hemde cilayı ezmektir.

  Daha sonra aynı yönetme fakat çok az cila ve beze 1-2 damla ispirto ile çalışmaya devam edin, zemin gittikçe parlayacaktır, bez tertemiz olana kadar devam edin.

  Mükemmel pırıl pırıl bir keman görünü elde edersiniz.

 24. MEHMET/ZONGULDAK dedi ki:

  HOCAM KEMANIMA HAM İKEN SARI LİMON RENGİ SÜRDÜM.ÜZERİNEDE HER İKİ VE 3.KATTAN SONRA ZIMPARA YAPARAK 30 KATA KADAR GOMALAK CİLA YAPTIM AMA RENK İSTEDİĞİM GİBİ KOYULAŞMADI BU AŞAMA DA KOYULAŞMA NASIL SAĞLAYABİLİRİM..BİRDE GOMALAĞI 1 LİTRELİK ŞİŞEYE 1/3 ORANIN DA GOMALAK SAF ALKOL KULLANARAK OLUŞTURDUM .MAVİ İSPİRTO DAHAMI İYİ OLURDU ACABA.
  TEŞEKKÜRLER…

 25. andy1 dedi ki:

  Koyulaşma sağlamanız basittir, erittiğiniz rengi isterseniz gomalak ilede karıştırabilirsiniz.Koyu kıvam elde etmek için bu işlemde renkinde koyu olması gerekir, ve gomalak ve renk karışımına bezi batırın sıkın ve cilayı sürün bu işlemde istediğiniz rengi elde edene kadar zımpara vurmayın sadece gomalak çalışın.

  Renk istediğiniz koyuluğa geldiğinde eski renkli bezi atıp sadece gomalak çalışın.

  Saf kol alkol ile cilaz farklıdır bunu beyaz gomalakta uygularız ve bu işlem ustalık gerektirir, konuda resim vardım cila bezi ile son kat çalışılırken burdaki işlem beyaz gomalak, isporto çalışmasıdır ve burda gomalak bezde yok denecek kadar azdır, bu işlem cilanın en önemli unsurudur ve gerçek ustaların yapacağı çok ama çok hassas bir işlemdir çunki alkolle yapılan çalışma doğru olmassa cilaz gitti ortamda bozulma ihtimali çok yüksektir.

  Mavi isporto ile uygulayın.

 26. MEHMET/ZONGULDAK dedi ki:

  HOCAM TEKRAR MRB DEDİKLERİNİZİ UYGUILADIM GERÇEK TEN KOYULAŞTI VE GÜZEL BİR GÖTÜNTÜ OLUŞTU.FAKAT İLK KEMANI KAZIMA SIRASINDA BOYA SÖKÜCÜ PEŞİNEDE SİSTRE KULLANDIM.AĞAÇ YÜZEYİNDE TAHRİBAT OLUŞTU BU DA CİLAYI VURDUĞUMDA BARİZ ORTAYA ÇIKTI.İLK ETAPTA KAZIMA İŞLEMİNDE ZIMPARAMI KULLANMALIYIM VE KAÇ NUMARA OLABİLİR.İKİNCİSİ BU HATALARI VERNİK VB İLE DÜZELTME İMKANIM VARMIDIR.TEŞEKKÜRLER

 27. andy1 dedi ki:

  Boya sökücü kullacaksanız, ince princ tel fırcalar vardır bunlar çok yumuşaktır ve ahşapı çizmezler kalın tel fırçalar sakın kullanmayın.

  Skücüden sonra eğer ahşap masifse temiz ıslak bir bezle silin ve kurulayın kurusun zaten kabaracaktır ve fazla kalın olmayan zımpara ile temizlik yapın, sonrasında yine bu sefer ıslak ama sulu olmayan bezle yeniden silin ve kurumasını bekleyin son kat zımparaınızı yapın.

  Bu detay özellikle ahşap müzik aleti ile uğraşanlar çok dikkatli olmalılar ve sistra asla kullanmayın çunki müzik aletleri belli ses tonlarına göre özel ahşap ile inecelik verilerek yapılırlar, sitra vurduğuınuzda müzik aletlerine hasar verirsiniz.

  Antika olan müzik aletlerinde ise sökme işi objenin durumuna göre yaoılır bazı ahşaplara boya sökücü vurulmaz çunki çok değerli Müzik aletlerinde ağacın dokusuna zarar verme riski çok ama çok yüksektir, bu tür uygulamalrda alkolle eski cila çıkarılmalıdır yani ispirto ile ve bu işlem biraz sıkıcıdır fakat sonuçları mükemmeldir.

  Sorunuza gelince, yeniden kayıyaksanız boya sökücü harici birşey kullanmayın ve kesinlikle yumuşak princ tel fırça ile temizleyin.

  Temizleme işleminden sonra ıslak bezle her tarafını iyice silin sakın kemanı ıslatmayın sadece ıslak bezle silin, kurusun size detayları daha net verecektir 220 numara zımpara idealdir zımparasını yapın yaralı bölgede işileşme olması gerekir, fazla yara vermişseniz veya ahşap zemin çok derin çizilmişse (Aslında görmem gerekir resim eklerseniz iyi olur, anlayanbiri@outlook.com adresine yollayabilirsiniz) yaralı bölgeye aynı ahşaptan yama yapılabilir.

  Kemanınız yeni ise ve parasal değeri yoksa tabiki kendinize göre keyifli bir çok işlem uygulayabilirsiniz, hatta cam cila dahi vurabilirsiniz hatta yaralı bölgeye kendi resminizi bile transfer yapıp koyabilirsiniz, cam cilaz sonrasında çok şık ve inanılmaz parlak bir görüntü oluşacaktır, bu işlem 2-3 gün sürebilir ama sonucu keyiflidir.

 28. aysemusa izmir dedi ki:

  selamlar
  50 ye 100 br sehpamız var ustu kalın bır cıla cok eskı oldugu ıcın yer yer derın yarıklar olustu yenıden boyamak
  ıstıyorum ne tavsıye edersınız şimdiden tesekkurler
  not sıkıstırma bır sehpa. ağaç degıl

 29. andy1 dedi ki:

  Ayşemusa Hanım, eğer resim gönderebilirseniz hem cila detayını daha net anlayabilirim hemde ne gibi işlemler uygulanabilir, yardımcı olmaya çalışırım.

  blueantik@hotmail.com