LG 60PH6700 Plazma tv,Kalibrasyon ayarları :10/7

x
LG PH670 serisini temel olarak anlatmıştım, panelin daha ileri ayarlarını ise siz kendinize göre düzenleyebilir, renk tonlarını farklı modlarda yeniden örnek:Kırmızı Beyaz,Yeşil, Cilt tonu gibi farklı detayları veya Gama modunu yine sinyal sağlayıcınızın performansına göre düzenleyebilirsiniz.

Gelişmiş Uzman menusunden bu ayarları pro1-Pro 2 üzerinden uygulayabilirsiniz.

Resim Modu: Uzman 1 veya 2
Enerji Tasarrufu : Off
Panel Işık : 90
Kontrast : 80
Parlaklık : 50-70
H Netlik : 10
V Netlik : 10
Renk : 40
Ton : 0

Bir detayı belirtmem gerekir, örnek Türkiyede bilinen hz değerleri ve bu değerlerin her zaman söylediğim gibi paneller üzerinde net olarak 50 hz olması ve otomatik tarama seçneiği şarttır, tüm Avrupa için geçerlidir, 50 hz panellerde örnek 60hz bir çözünürlük var ise bunu panel bazen algılayamaz yani panellerde görülen TROE MOTION özelliği aktif olmaz, bu detayı açıklamak istedim daha sonradan bende neden bu ayarlar aktif olmuyor diye canınızı sıkmayın!

Gelişmiş ayarlar-Uzman kontrol menüsü
Dinamik kontrast : Kapalı
Süper Çözünürlük : Kapalı (Bu ayarı aldığınız resim kalitesine göre, düzenleyebilirsiniz,amac daha net görüntüdür)
Renk Gamı : Standart
Kenar arttırıcı : Kapalı
Renk Filtresi : Kapalı
Uzman Desen : Acık
Gamma : 2.4 Gamma değerini, tavsiyem harici cihazınızın performansına bağlı olarak en iyi görüntü aldığınız değeri uygulayın.

Beyaz Dengesi

Renk Sıcaklığı : Kırmızı 0
Yüksek : Kırmızı -15
: Mavi -10
: Yeşil 0

Sorularınız doldukça menu detay, ayarlarda devam edebiliriz.

Andy Swezniak

Tarih: 07 01 2014
Üst kategori: LCD - plazma önerileri, LG
Alt kategori:

'LG 60PH6700 Plazma tv,Kalibrasyon ayarları :10/7' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Burak'dan dedi ki:

  Sayın Andy… öncelikle çok faydalı bir paylaşım yaptınız… Renk ayarlarından bazıları menü de yok gibi sanki .. var da ben mi göremedim. İlginize şimdiden teşekkürler .bir de renk ayarı 40 olunca sanki çok mat oluyo

 2. Emre - İSTANBUL dedi ki:

  Elinize sağlık, Önceleri Plazmalarda oyun modunda kullanılması gerektiği konusunda yazını okumuştum.. Bu modlar arasında başkaca bir teknik ayrım var mıdır ? Yoksa sadece renk parlaklık kontrast vs. oranlarının değiştirilmesiyle ortaya çıkan modlar mıdır bunlar ?

  Trumotionu nasıl kullanmamız gerekiyor. SD yayınlarda HD yayınlarda yada 3D yayınlarda hangi ayarları kullanmamız daha mantıklı ve sağlıklı olur. 0-10 arasında ayarlayabiliyoruz.

  Birde geceleri hddden tamamen parlak beyaz ton açıyorum resim olarak ve sağve sol üst köşelerde hafif logo izleri görüyorum, bunlar renk yıkamayla birlikte 3-5 dakika içerisinde kayboluyorlar. Gün gelip te bunları farketmeyip Tv yi o şekilde kapattığımda TV bu geçici izleri kendisi bir şekilde ortadan kaldırır mı dinlenerek. Yoksa illaki Logo izini görüpte renk yıkama yapmak mı gerekiyor ?

  Yanıt için teşekkürler.

 3. andy1 dedi ki:

  Truemotion özelliğini kpatabilirsiniz, sebebi bu belli frekanslarda görüntü sorunlarına yola açabilir. Logo izleri ilk kullandımda detay vermiştim, harici cihaz ve kabloların oldukça yeterli olması şarttır, genelde logo izine harici kablolar ve cihazlar sebeb olur.

  Kontrast değerini düşürün, media player ile hdd kullanıyorsanız 16:9 özelliğini açın yani sabitlemeyin ve playerin zoom modunu kapatın, bu modda ekran cihaz tarafından fizlenir, cihazın orjinal format ayarları kalıcı olur.

  Normal ayarlarda 16:9 özelliğini İnsanlar aktif edin derler, hayır tam tersine 16:9 özelliği açık olsun panel orjinal pixsel performasını yapacatır yani sizin her hangi bir logo izi temizle mecburiyetiniz kalmaz, panel bunu otomatik olarak her 10 dkikada bir kendisi yapar.

 4. andy1 dedi ki:

  Sayın Burak’dan,

  Kalibrasyon değeleri, benim uyguladığım cihaz la Örnek Onkyo ve Yamaha recevierde mükemmele yakındır, satdart modda ise siz bu dğerleri kendinize göre ayarlayabilirsiniz, panelin menusu oldukça gelişmiş ayarlara izin verir, beyaz dengesi üzerindende yapabilirsiniz.

 5. Eser B. dedi ki:

  Sayın Andy 1 Kalibrasyon ayarları için çok teşekkürler.
  Emre Bey’e verdiğiniz cevap ile ilgili olarak: 50PH670S izleme oranı ayarlarında 16/9, sadece tarayın, orijinal, 4/3, 14/9, yakınlaştırma. sinema zoom 1 gibi seçenekler var. Zaten 16/9 seçeneği işaretli, sizin demek istediğiniz sadece tarayın mı acaba?
  Ayrıca kalibrasyon ayarlarını uygularken uzman desen bizde kapalı ve aktif hale gelmediği için açamıyoruz;

  Beyaz dengesine basıldığında
  Renk sıcaklığında soğuk orta sıcak1 sıcak2 var
  Yöntem de 2 nokta ve 20 noktalı İRE
  Desen de dış ve iç
  Noktalarda Düşük ve yüksek
  ve de kırmızı yeşil mavi var. Yüksek kırmızı seçeneği yok.

  Renk yönetimi kısmında ise
  Renk karşısında renk seçenekleri ( kırmızı yeşil mavi camgöbeği macenta ve sarı)
  Renk doygunluğu
  Ton
  Parlaklık gibi seçenekler var
  Yukarı daki farklılıkları açıklayabilir misiniz acaba. (Belki bire bir uygulayamayacağız ama merak ve heves)
  Şimdiden çok teşekkürler.

 6. andy1 dedi ki:

  Sayın Eser B,

  Renk yönetimi ayarlarından panelin sunduğu örnek mavi, yeşil gibi tonları kendinize göre bicimlendirebilirsiniz, Renk sıcaklığı Serin olarak seçmeniz diğer renklerde daha net detayları görmenizde yardımcı olacaktır.

  Resim modu özelliğinde şuanda kullandığınız ayarlara bağlı olarak, uyguladığınız ayarlar geçerli olur. bu normal ayarlardır. Diğer yaralar ise Umzan modu yani daha hassas ayarları yapacağınız bölümdür.Bahsettiğiniz Kımızı,mavi yeşil, macenta gibi ana renk değelerinde ki değişiklik sanıdğınız gibi çok net ve keskin değişimlere neden olmaz, genel resim formatında tüm renklerin ortak dağılımında hissedebilirsiniz.

  Siz şuan kullandığınız görüntü modunu yazarsanız daha iyi olur.

 7. Ersan - İstanbul dedi ki:

  Merhaba Andy bey.50ph670s model tvye sahibim.Kalibrasyon yapmak için uzun süre uğraştım.Tv sizin de söylediğiniz gibi çok gelişmiş ayarlara imkan veriyor.Ayarları yaparken ilginç birşey farkettim.Panel , beyaz ağırlıklı bir görüntüyle karşılaştığında beyazları otomatik olarak kısıyor.Örneğin karla kaplı bir sokak ve ortasında da bir adam olsun.Panel karın beyazlığını yansıtırken beyazları söndürüyor.Haliyle sokağın ortasındaki adamın ten rengi vs de beyazlar kadar olmasa da karartılıyor.Bunu beyaz ağırlıklı bir internet sitesini gezerken de farkedebiliyorsunuz.Örneğin youtube’den bir video klip açtınız.Tam ekran yapmadığınızda sitedeki beyazlar söndürüldüğü için klip ekranı da biraz cansız-sönük duruyor.Videoyu tam ekran yaptığımızda ise görüntüde eğer beyaz fazlalığı yoksa ne kadar canlandığını , parlaklığının arttığını görebiliyorsunuz.

  Paneli pcye bağlı şekilde kullanıyorum.İnternet,film,oyun,photoshop vs tüm kaynaklarda bu duruma rastladım.Görüntü modlarını değiştirdiğimde biraz azalmasına rağmen tamamen engel olamıyorum.Bu durum canlı modda çok bariz belli olurken , daha az parlaklığa sahip modlarda , mesela sinema modunda daha az kendini gösteriyor.

  Emin olmak için tüm modları denedim.Dinamik kontrastı açsam da kapasam da engel olamadım.

  Başka şekillerde de test ettim.Photoshopta aynı ekranda siyah ve beyaz iki renk açtım.Tam ekranda beyaz ne kadar çoksa o kadar griye kaçıyor , parlaklığı sönüyor.Siyah ne kadar çoksa beyazlar o kadar beyaz ve parlak gözüküyor.Bu bir göz yanılması değil.Beyazın parlaklığını kademe kademe düşürdüğü açıkça belli oluyor.Beyaz parlaklığı kısılırken koyu tonlar da parlaklığını yitiriyor.Hdr fotoğrafları bilirsiniz belki.O tarz bir görüntü oluşuyor.

  Son bir örnek de filmlerden vereyim.Gökyüzünün gözüktüğü bir sahnede bulutların beyazlığı otomatik olarak kısılıyor.Yine griye kaçıyor.Bunu görebiliyorsunuz.Fakat karanlık bir ortama geçildiği zaman renkler ve siyahlar çok iyi gözüküyor.Parlaklık olması gerektiği gibi oluyor.Bulutların gözüktüğü aynı sahneyi filmi tam ekran yapmadan masaüstünde gösterdiğimde bulutların çok daha beyaz olduğu gözüküyor.Film ekranı ne kadar küçülürse yani beyazlar panelde ne kadar az yer kaplarsa o kadar beyaz ve canlı gözüküyor.Umarım sorunu anlatabilmişimdir.

  Bu durumu neye bağlıyorsunuz.Sizce ayarlarla-kalibrasyonla ilgili bir durum mu , yoksa bu tvye has bir çalışma özelliği mi ? Yoksa benim panel mi arızalı ? Umarım bir çözüme kavuşturabiliriz.Çünkü bu kadar güzel renklere ve siyaha sahip tvnin beyazı küçük alanda gösterip de büyük alanda griye çfevirmesi çok can sıkıcı.İnsan ledler kadar olmasa da canlı beyazlar görmek istiyor.Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

 8. Merhaba Andy bey.50ph670s model tvye sahibim.Kalibrasyon yapmak için uzun süre uğraştım.Tv sizin de söylediğiniz gibi çok gelişmiş ayarlara imkan veriyor.Ayarları yaparken ilginç birşey farkettim.Panel , beyaz ağırlıklı bir görüntüyle karşılaştığında beyazları otomatik olarak kısıyor.Örneğin karla kaplı bir sokak ve ortasında da bir adam olsun.Panel karın beyazlığını yansıtırken beyazları söndürüyor.Haliyle sokağın ortasındaki adamın ten rengi vs de beyazlar kadar olmasa da karartılıyor.Bunu beyaz ağırlıklı bir internet sitesini gezerken de farkedebiliyorsunuz.Örneğin youtube’den bir video klip açtınız.Tam ekran yapmadığınızda sitedeki beyazlar söndürüldüğü için klip ekranı da biraz cansız-sönük duruyor.Videoyu tam ekran yaptığımızda ise görüntüde eğer beyaz fazlalığı yoksa ne kadar canlandığını , parlaklığının arttığını görebiliyorsunuz.

  Paneli pcye bağlı şekilde kullanıyorum.İnternet,film,oyun,photoshop vs tüm kaynaklarda bu duruma rastladım.Görüntü modlarını değiştirdiğimde biraz azalmasına rağmen tamamen engel olamıyorum.Bu durum canlı modda çok bariz belli olurken , daha az parlaklığa sahip modlarda , mesela sinema modunda daha az kendini gösteriyor.

  Emin olmak için tüm modları denedim.Dinamik kontrastı açsam da kapasam da engel olamadım.

  Başka şekillerde de test ettim.Photoshopta aynı ekranda siyah ve beyaz iki renk açtım.Tam ekranda beyaz ne kadar çoksa o kadar griye kaçıyor , parlaklığı sönüyor.Siyah ne kadar çoksa beyazlar o kadar beyaz ve parlak gözüküyor.Bu bir göz yanılması değil.Beyazın parlaklığını kademe kademe düşürdüğü açıkça belli oluyor.Beyaz parlaklığı kısılırken koyu tonlar da parlaklığını yitiriyor.Hdr fotoğrafları bilirsiniz belki.O tarz bir görüntü oluşuyor.

  Son bir örnek de filmlerden vereyim.Gökyüzünün gözüktüğü bir sahnede bulutların beyazlığı otomatik olarak kısılıyor.Yine griye kaçıyor.Bunu görebiliyorsunuz.Fakat karanlık bir ortama geçildiği zaman renkler ve siyahlar çok iyi gözüküyor.Parlaklık olması gerektiği gibi oluyor.Bulutların gözüktüğü aynı sahneyi filmi tam ekran yapmadan masaüstünde gösterdiğimde bulutların çok daha beyaz olduğu gözüküyor.Film ekranı ne kadar küçülürse yani beyazlar panelde ne kadar az yer kaplarsa o kadar beyaz ve canlı gözüküyor.Umarım sorunu anlatabilmişimdir.

  Bu durumu neye bağlıyorsunuz.Sizce ayarlarla-kalibrasyonla ilgili bir durum mu , yoksa bu tvye has bir çalışma özelliği mi ? Yoksa benim panel mi arızalı ? Umarım bir çözüme kavuşturabiliriz.Çünkü bu kadar güzel renklere ve siyaha sahip tvnin beyazı küçük alanda gösterip de büyük alanda griye çevirmesi çok can sıkıcı.İnsan ledler kadar olmasa da canlı beyazlar görmek istiyor.Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

 9. andy1 dedi ki:

  Sayın Ersan – İstanbul,

  Bu sorununuz şu şekilde çözebilirsiniz !

  Resim ayarlarına gelin, bu mod üzerinden siyah seviyesini düşük yapın.

  Motion Eye Care özelliğini kapatın.

  Trumotion özelliğni kapatın, bu ayarlar ile bashettiğiniz sorun ortadn kalkacaktır.

 10. Eser B. dedi ki:

  Sayın Andy1
  Yazdıklarım Uzman modu ayarlarında idi.

 11. Bu yazınızdaki kalibrasyon ayarlarını yapıp üstüne , trumotion’u kapadım ve siyah seviyesini düşüğe aldım.Motion Eye Care özelliği , Eco mod haricindeki tüm modlarda kapalı olarak geliyor.Ayar yapmaya izin vermiyor.Uzman modunda otomatik olarak kapalı yani.

  Gözlemlediğim kadarıyla bu ayarlarda beyazlar dahil tüm parlaklık ve canlılık kısıldığı için bahsettiğim durumun %100 olmasa da önüne geçiliyor.Yani uzman modundaki kalibrasyonla beyazlar kısılıyor.Bu yüzden yukarıda bahsettiğim gibi beyazların hakim olduğu bir sahnede benzer bir beyaz kısma durumu yaşanmıyor.Çünkü beyazlar zaten kısık ! Bu beni hiç tatmin etmedi açıkçası.Televizyonda bu beyazları canlı şekilde gösterme potansiyeli var ve biz bu potansiyeli kullanamıyoruz.Amaç beyazları kısmadan , tam ekranda da , yarım ekranda da , olduğu gibi görebilmek.

  Sizin verdiğiniz kalibrasyon ayarlarına kötü demek istemiyorum ama kullandığım ips monitörle kıyasladığım zaman baya bir sönük kaldı.Tamam bir ips monitor kadar başarılı beyazlar beklemiyorum ama paneldeki bu potansiyeli görünce insan tabiki kullanmak istiyor.Eğer beyazların hakim olduğu bir sahnede de beyazları canlı gösterebilirsek bu pek çok kullanıcıyı tatmin edecektir.Uygun ayarlar yapıldığı taktirde orta ve koyu tonlarda , renklerde ve parlaklıkta ips monitörle yarışacak düzeye geliyor.İşte tek sorun beyazlar.Bunu el birliğiyle çözeceğimize inanıyorum.Size bunu fotoğraflı bir şekilde izah edeceğim.Saygılar.

 12. Ekran bu şekildeyken yani ekranın çoğunluğunda koyu tonlar hakimken ekranda yer alan beyazlar gayet canlı ve gerçek beyaza yakın şekilde gözüküyor.
  http://s27.postimg.org/eyy15emyr/IMG_3735.jpg

  Bu yukarıdaki görüntünün yakından çekilmiş hali.Beyazın canlılığını farkedebilirsiniz.
  http://s16.postimg.org/5qpd4a9s5/IMG_3733_copy.jpg

  Fakat ekranda koyu tonlar yerine beyaz renk hakim olmaya başladığı zaman beyazlar sönüveriyor.Koyu tonların fazla olduğu yerlerde capcanlı olan beyazlar ekranda ne kadar çok yer kaplarsa o kadar sönük gözükmeye başlıyor.Ben bu klibi tam ekran olmadan masaüstünde değilde facebook sayfasının üstünde gösterseydim klipteki beyazlar yine zayıf gözükecekti.Çünkü facebook sayfasında ya da benzer internet sayfalarında da beyaz renk hakim.Facebook vb beyaz renklerin hakim olduğu sayfalarda da tam ekranda beyazlar yine aynı şekilde otomatik olarak kısılıyor , ekranı küçültünce beyazlar canlanıyor.

  http://s27.postimg.org/9c1o7xkg3/IMG_3738.jpg

  Ne diyorsuuz bu duruma ?Ayarlarla çözemedik.Yazılımsal birşey olabilir mi ? Yoksa panel tam ekranda o kadar beyaz gösterince zorlanıyor mu ? Belki plazmaların doğasına aykırıdır o kadar yoğun beyaz göstermek ve o kadar yoğun beyaz olması durumunda otomatik olarak kısıyordur.Bilemiyorum.En son ihtimal olarak da televizyonumun bozuk olabileceği aklıma geliyor.Umarım öyle bir durum söz konusu değildir.Bu konuda sizin engin bilgilerinize sığınıyorum.

 13. Bu parlaklık artması azalması durumu koyu tonlar için de geçerli.Örneğin ekranın yarısı beyaz renkle doluyken(windows fotoğraf görüntüleyicisi ve facebookta böyle) bir fotoğrafa baktığınızda fotoğraf biraz sönük gözüküyor.Fotoyu etrafındaki beyazlardan arındırıp full ekran baktığınızda fotoğraf belirgin şekilde daha canlı ve parlak gözüküyor.İlk defa plazma kullandığım için bilmiyorum.Ya benim panelde bir sorun var ya da plazmaların genel yapısı böyle.Bir çeşit görüntü dengeleme sistemi kullanıyorlar

 14. andy1 dedi ki:

  Sayın Ersan – İstanbul,

  Size veridğim ayarı yaptınızmı? Merak etttiğim detay görüntüyü panelin dahili uydu alıcısındanmı alıyorsunuz?

  Size yardımcı olmaya çalışacağım, bana kullandığınız şuanki ayarlarınızı yazın sebebi sizin yaptığınız belli ayarlar sebebiyle bu sorunu yaşıyor olabilirsiniz.

 15. andy1 dedi ki:

  Sayın Ersan – İstanbul,

  Diğer yazımda şuan kullandığınız net ayarları yazmanızı rica etmiştim, ve panel dahili uydu alıcsı üzeindenmi görüntüyü alıyorsunuz veya harici hd recevier üzerindenmi, şuan anlattığınız sorun harici hd recevierlerde görülen ve sık rastlanan problemlerin bire bir aynısı, bu cihazlar üzerinden beyaz dengesini almak çok zordur hatta imkansıza yakındır.

  Tavsiyem paneli fabrika ayarların alın ve yeniden kurulum yapın. Bahsettiğini sorun panelden çok ayarlarla lakalı bir şey gibi görünüyor.

 16. Magacdiken İstanbul dedi ki:

  Andy Bey,

  Aspect Ratio konusunda panel de justscan mi, 16:9 mu seçili olmalı. Daha önceki konuşmalarımıza istinaden 16:9 olarak kullanıyoruz.

  Teşekkürler

 17. andy1 dedi ki:

  Sayın Magacdiken İstanbul,

  Plazmalrda eğer logo iz leke sorunu yaşanıyorsa, 16:9 özelliği kpataılmalı yani panel gelen formatı orjinal olarak algılamalı özenek bu sorun yani logoz izleri kalmasnda en buyuk etken haricic ichazların kullanıcılar tarafından kontrol edilememesidir, oysaki 16:9 özelliği aktif yapılmış bir panelde belli kanalların sürekleri iz bırakması kacınılmaz olur.

  PH670 için geçerlidir, panelin yani sizin yaptığınız özel modlardaki ayarlar malesef ki görüntü üzerinde baskın rol oynuyor, bu sebeble justscan özelliği tercih edilebilir veya harici cihaz üzerinden 16:9 özelliği iptal edilmeli otomatik seçimi tercih edişlmelidir. Malesef ki harici cihazların panel üzerinde olumlu etkileri olduğu kadar çok ciddi şekilde olumsuz sorunlarada yol acabiliyor.

 18. Tekrar merhaba Andy bey.Görüntüyü pc’den alıyorum.Pc tvye hdmi ile bağlı.Uydu olarak normalde hd dsmart kullanıyordum fakat kartı bozulduğu için şu an tvnin kendi uydu alıcısını kullanıyorum.Pek tv izlemiyorum açıkçası.Tvde de böyle yapıyor mu pek farkına varamadım.

  Bahsettiğiniz ayarları birebir yaptım fakat durum düzelmedi.Tüm modlarda denedim yine de bir sonuç alamadım.Garip bir durum.

 19. Umut Hatay dedi ki:

  Selam Andy bey
  peki harici uydu alıcısındaki seçenekler 16:9 yada 4:3 diye iki seçenek varsa panel de hangi ayarı yapmalıyız…
  harici cihazda 16:9 ise panel de 16:9 mu olmalı

 20. andy1 dedi ki:

  Sayın Umut Hatay,

  Harici cihazın değerini otomatik olarak ayarlayın, panel kendi üzerinden otomatik format değerinde gösterecektir.

 21. andy1 dedi ki:

  Sayın Ersan – İstanbul,

  Paneli fabrika ayarlarına ödnürün, yeniden kurulum yapın. Veya serisi çağırın onlar size yeniden kurulum yapsınlar. PC üzerinden ayarlarda sorun var diyorsanız, Ayarlardan Resim modu otomatik yapılandırmayı seçebilirsiniz.

  Pcnizden ekran seçenğini monitor olarak seçmelisiniz.

  Panel üzerinden hangi modda olduğunu kontrol edin AV modunda ve bu özellik kapalı ise standart ayarlar olarak panel bunu algılar.

  APS modunu kapalımı kontrol edin, enerji tasarrufu modunda resim ayarları soluk olacaktır.Aynı ayarlardan Canlı-dinamik özelliğini aktif edin.

  Veya servisi çağırın size kendileri yeniden kurulumla, paneli ayarlasınlar.

 22. Paneli fabrika ayarlarına getirdim.Her moda tek tek ince ayar yaptım.Ips monitor ile birebir kıyasladığım.Yine yoğun beyazların olduğu sahnelerde beyazları kısıyor.Küçük alanda canlı olan beyazlar fazla yer kaplamaya başladıkça cansızlaşıyor.Farkettim ki beyazlar ve genel parlaklık ne kadar yüksek olursa detay gösterme oranı o kadar azalıyor.Küçük ekranda klibi oynattığımda beyazlarla birlikte yüzün parlaklığı da büyük oranda artıyor fakat yüzdeki detaylar görünmeyecek kıvama geliyor.Cilt tonları gerçeklikten uzaklaşıyor.Bu sanırım panelin , görüntüdeki detayları kaybetmemek adına yaptığı birşey.Panel aslında daha fazla beyaz üretebiliyor fakat bu beyazlar gösterildiğinde görüntüye olumsuz etkisi oluyor.O yüzden detay kaybı olmadan çıkılabilen en yüksek beyaz oranı hedef alınmış.Daha iyi panellerde detay kaybı olmadan daha fazla beyaz gösterilebilir .Bu modelde bu kadar…Kısacası ne kadar ekmek o kadar köfte.Yine de fiyatına göre güzel performans veren bir cihaz.

  Beyaz olayı dışında renkler ips monitörle birebir uyuşuyor.Ufak bir beyaz ayarıyla ips’te aldığım cilt tonunu ve renk değerlerini birebir alabiliyorum.Tabi parlaklık monitöre göre birazcık daha düşük.Fotoğraf ve grafik işiyle uğraşan arkadaşlar bu panelde sıkıntı çekmeyecektir.Renkleri doğru gösteren bir panel.Zaten plazmaları bize şimdiye kadar renkleri doğru gösteren panelleller diye sundular.Bunu şahsen de görüp teyid etmiş oldum.

  Son olarak bir konuya daha değinmek istiyorum.Panelde ciddi oranda lag yani gecikme var.Paneli oyun amaçlı kullanacak arkadaşlar özellikle dikkat etsin.Lag olayını playstation oynarken ya da panele pc bağlıysa mouse’u hareket ettirdiğinizde farkedebiliyorsunuz.Mouse geç tepki veriyor.Oyun modunda bu lag bir hayli azalıyor fakat yine de mükemmel değil.Artı oyun modunda true motion özelliğini kullanamamız da cabası.Yani o ayılıp bayıldığımız 600hz özelliğini malesef oyunlarda kullanamıyoruz.Herşeye rağmen güzel bir tv.Fiyatına göre iyi olduğu için tavsiye ediyorum.Benden bu kadar .Herkese sevgiler.

 23. Tolga - İstanbul dedi ki:

  “Ersan – İstanbul” arkadaşımızın ” beyaz kısması ” olarak bahsettiği durumu, 4 ayrı panelde de gözlemledim.
  Hareketli sahnelerde, dikkatli bir gözün anlık olarak azalıp/yükselen parlaklığı farketmemesi çok zor.

  Sayın Andy1, size durumu şöyle anlatmak isterim;
  Bilirsiniz son seri lcd panellerde ayarlar içerisinden tüm eco seçenekler kapalı olsa bile, karanlık sahnelerde paneller çakma bir dimming uyguluyor, karanlık sahnelerde parlaklığı düşürerek bir anlamda bulutlanma ve ışık sızmasını saklamaya çalışıyor.
  İşte ph670s serisindeki durumda aynen buna benziyor, gösterilen resimdeki beyaz alanı genişledikçe panel beyazları kısıyor, bir anlamda beyaz parlaklığını düşürüyor.
  Hatta gösterilen resimde koyu alanlar çoğaldıkça bu sefer koyu renklerin parlaklığını kısmaya başlıyor ve arkadaşın bahsettiği gibi beyazlar daha parlakmış etkisi yaratıyor.
  Ancak durumun trumotion yada hdmi black level low/high ile bir bağlantısı yok, tüm kombinasyonlarda bile durum hep bu şekilde.

 24. Neden olmasın? dedi ki:

  Son kullanıcıya kalibrasyon ile ilgili müdahale imkanı tanınan alan çok kısıtlıdır. Ancak panel ile ilgili birçok şeyin sürdürülebilir pazarlama ve ticari stratejiler olduğunu düşünüyorum. Formda beyazların griye dönmesinden şikayet eden Ersan beyin sorunu eğer bilinçli bir müdahale ile olur ise biraz araştırma ile service manual’de anlatılmaktadır. Ancak orada yapılacak ayarlar teknik bilgi gerektirdiği için müdahaleye izin verilmemektedir. Ve ph serisi panelin servis yazılımı ile panellerin O.C. yapılacağını da sanıyorum. Zamanla bu yazılımları da nette göreceğimizi düşünüyorum. 2013 bu paneller için risleri göze alabilecek olur ve yazılımlarını update ederek çok daha iyi performanslar verebileceğini göreceğiz.

 25. Serkan KAYA/İstanbul dedi ki:

  600 HZ MAX SUB FIELD DRIVING
  LG’nin gelişmiş 600 Hz Max Sub Field Driving sürücü teknolojisi; film, spor ve video oyunları gibi hızlı sahneler içeren görüntülerde büyük ölçüde hareket bulanıklığını ve titreşimi azaltır. Bu yazı LG Türkiye main web page den alınmıştır ve orada film vs ilave olarak “oyunlarda” deniyor. Henüz panele sahip değilim ama bu özellik kullanılamıyorsa kullanıcı yanıltılmış olmuyor mu? Ya da farklı bir uygulanma biçimi mi vardır? Bilen bir arkadaş aydınlatırsa sevinirim. Teşekkürler.

 26. Yener Şimşek /İzmir dedi ki:

  sayın andy1,konuyla doğrudan alakalı değil ama lg60ph670s plazma için önerilen gözlükler arasında yer alan samsung 5100 3d gözlüklerin kullanımı ve cihaz ile eşleştirilmesini bize biraz anlatabilir misiniz…

 27. andy1 dedi ki:

  Sayın Yener Şimşek /İzmir,

  3D gozluk konusu Türkiyede farklı anlatılabilir, ornek aynen sizin dedgiginiz gibi Samsung gozluk uyumludur bir cok seri ilede performans alınabilir fakat !

  Sunu asla unutmayın Orjinal LG gozluklerini mutlaka almanızı tavsiye derim, her ne kadar Samsung gozlukler uyumlu olsada bunun sebebi 3D goruntu ayarları ve gozluk eslesmeleri oldukca detaylı bir arastırmalar sonucu bugune kadar gelmistir.

  Samsung gozluk alırsınız fakat panel bunu normal orjinal gozlukle alacagınız bir cok detay ayarları gormeyebilir, buda belli sorunlara yol acar, 3D derinlik alamıyorum dogrudur cunki farklı markanın gozlugu ile LG serisi goruntuyu sunar ama panel ile dogru resim eslesmesini yapamaz. LG gozlukler uzerinden menu ayaları ile oldukce detaylı 3D resim menulerinde en uygun ayarı yapabilirsiniz bu Samsung gozlukle pekte verimli olmayacaktır.

  Andy Swezniak