Led Televizyon, Led monitör! Yaşlılar ve Göz sorunu olanlar okumadan sakın almayın!

xq

Konuyu farklı şekillerde açmıştım genelde belli üreticilerin serileri üzerinden tavsiyelerde bulundum. Son on beş gün içinde sitemizin iki sevdiğimiz büyüğümüz malesef ki Led monitörler sebebi ile oldukça sıkıntılı günler geçiyor malesef bir Büyüğümüz Levent Bey ise göz ameliyatı olacak, sebebi yüksek kontrast ve yüksek dengesiz ışık ayarları sebebiyle, bu konuda Bana bir haylide kızmış diğer büyüğümüz Sitede yorum paylaşan sevgili ağabeyimiz.

Neden doğru dürüst detaylarla Bizleri bilgilendirmiyorsun, konunun temeline inmedin ciddiye almadık çunki Sen Led panelleri normal şekilde anlatmışsın, Senin yüzünden gözlerim harap oldu diyede güzelce azarlamış mailinde. Çok haklı elbetteki her ne kadar bu cümleleri üreticilere ve bilincsiz firma satıcılarıa söylemeleri gerekir fakat madem panelleri yazıyoruz Bizlerinde bu Led paneller hakında detayları vermemiz gerekiyor.

Vicdanen rahatım, Türkiyede üc senedir bu konuyu devamlı yazıyorum, Led paneller almadan önce mutlaka ama mutlaka göz Doktorunuza danışın diye, Çocukları olanları belkide yüzlerce defa uyardım, oyun meraklılarını uyardım, Benim ulaşacapım kitle sınırlı elimden geleni ve gerekli açıklmaları detaylı olarak yazdım.

LcdLed panel alacaklara tekrar ediyorum, bu panelleri almadan önce Kontrast, dinemik lkontrast ışık ve parlaklık değerlerine bakın, Dinamik kontrast malesef ki günümüz panellerinde inanılmaz seviyelerde, Yaşlılar ve Göz sorunu olanlarda ise şiddi şekilde sağlık sorunlarınada yol açabilir. Led paneller göründükleri kadar masum değiller, buna dengesiz ayarlar ile Oyun oynamayıda eklerseniz sonucu tam bir kabusa dönüşebilir.

Dinamik Kontrast ve yanlış gama değerleri göz bozukluğu olanlarda, Baş dönemesi, Kusma, Mide bulantısı, Gecici bilinc kaybı hatta bayılmalar görülebilir ki Amerika ve Japonyada bu şekilde Gama değeri dengesiz bir oyun yüzlerce Cocuğu hastanelik etmiştir bir gece içinde! Sebebinin ise Aşırı yüksek Dinamik kontrast ve Gama değerleri olduğu ortaya çıkınca oyun bir gecede tüm piyasalardan toplatıldı, fakat halen oyunlarda bu riskler oldukça fazladır tabiki dengesiz Led televizyon ve Monitörlerle bu durum çok daha sık görülebiliyor.

Tavsiyemse !

Led Monitör alacak yaşlılar özellikle ve özellikle, işini bilen uzman yani profosyonel satıcılardan bu ürünleri alsınlar, bilgisiz satıcılar her önüne gelen Monitmre harika muhteşem der oysaki yaptığı işte Uzman olsa ilk soracağı şey göz sorununuz varmı olacaktır. Ve farklı serileri tavsiye edecektir ve ekleyecektir Almadan önce Göz Doktorunuzla görüşürseniz daha sağlıklı bir Monitör tavsiyesi yapabiliriz olmalıdır.

Çocuklarda durum aynıdır hatta Ailede kalıtımsal Epilepsi var ise bu inanılmaz yüksek dinamik kontrast ve gama değerleri Epilepsiyi tetikleyebilir, Beyin burda inanılmaz yüksek değerlerde ışığa ve gamaya maruz kalır, Göz yorgunluğu ardından mide bulantısı kusma ve en uç neticede ise bayılma ile sonuçlanır!

Elbetteki bu tüm Led cihazlar için geçerli değildir profosyonel firmaların ürettikleri cihazlar genelde kullanım alanları çok net şekilde belirtilir. Firmaların umursamazlığı ile örnek büro tipi monitörler ev kullanıcılarına satılınca durum vahim bir hale gelebiliyor.

Sizlere bir kaç tane firma önerebilirim, Benq Pro serileri ki Benq Monitör alanında tıp alalına kadar oldukça üst seviye monitörler üretir, EIZO aynı şekilde sattıkları ürünlerde tüm detaylar hatta Yaşlılar ve Cocuklar için ayrıca özel kalibrasyon ayarları disk içinde verilir kurulum sonrası en harika ayarlarda göz yormayacak şekilde tüm renkleri kendinize göre ayarlaya bilirsiniz, HP  monitörler içinde gecerlidir.

Kısaca biraz fazla para verin ama profosyonel ürünleri alın, burda Sizin göz sağlığınız söz konusudur!

Bu kadar anlattıktan sonra, tek bir sonuç ortaya çıkıyor,Şikayetlerinizi okuyorum örnek: Led Televizyon aldım, Işık sızması var firma normal diyor değiştirmiyor masalınıda her halde anlamışsınızdır, değişmeme normal diye birşey yok, Dünyanın Tüketici kanunlarında sorunlu ürüne normal denmesi diye bir tuaflıkta yok ve olmayacaktır.

Firma değişim yapmıyormu? Türkiye Halkı olarak Sizlerden çok şikayetler alıyorum firmaların servisleri hakkında, ve Sizler malesef şikayetlerinizin arkasında durmuyorsunuz!

Değişim yapmayan firmayı dava edin, tazminat davasından bahsediyorum değişimden değil!

Işık sızması aşırı parlaklık olan panelleriniz için, gözlerinizde en ufak sorun hissediyorsanız, Göz Doktoruna gidip rapor alın durumu anlatın, Doktor çok net şekilde muayenede yüksek kontrasttan doğan hasarı anında söyleyecektir. Bu paneller Katarak oluşumunada sebeb verebilir, ucuz ne olduğu belirsiz ürünlerden bahsediyorum.

Bu raporla firmaya ve Servislerine dava açın, Sizin göz sağlığınızla alay edip, bariz ışık sızması renk dengesizliği olan televizyona normal demek Sizin sağlığınızla alay etmektir.

Yaşlılar bu sorunlu panel başında zaman geçirip yüksek ve dengesiz kontrasttan ayağa kalktıklarında denge kaybı yaşayabilir Allah korusun düşüp başını çarpabilir hatta ölebilir. 3D görüntülerde bu panellerin riski çok daha fazladır,  Dünyada 3D paneller için mutlak uyarı vardır tüm üreticilerin resmi uyarısıdır. Göz Doktorunuza danışmadan satın almayın veya kullanmayın olarak çok net şekilde belirtilmiştir.

Dilerim okunur dilerim bu konuları ciddiye alırsınız. Büyüklerinize ve Çocuklarınıza ürün seçerken parasına bakmayın, ucuz ürün alırsınız bu İnsanların Göz sağlığını riske atmış olursunuz!

Andy Swezniak

 

Tarih: 29 03 2014
Üst kategori: LCD - plazma önerileri, Şikayet - Eleştiri
Alt kategori:

'Led Televizyon, Led monitör! Yaşlılar ve Göz sorunu olanlar okumadan sakın almayın!' hakkında sorular, açıklamalar

 1. levent-ordu dedi ki:

  sevgili andy önceki monitörüm florasanlıydı bu led ekranlı monitörlü aldıktan sonra görüş mesafem daralmaya ve bozulmaya başladı ne olduğunu anlayamadım herhalde gözüm bozuldu dedim taki görüş mesafen 2 metreye kadar puslanmaya başlayınca göz doktoruna gittim doktor benim takibimi yapan bir aile dostumuz
  uzak görüşün 0,75 den tam 4,5 a fırlamış doktor hayretler içinde kaldı ve diğer doktoruda çağırdı bana ilk sordukları soru gözünde görme bozukluğundan hariç katarakta oluşmuş bu kadar erken katarakt oluşmasının nedeni güneş ışığıdır güneşte gözlük kullanmıyormusun diye sordular, benim 4 adet 1 sınıf kalite güneş gözlüğüm var ve az güneşte olsa az güneş için aldığım gözlüğü takarım gözlüksüz asla çıkmam sürekli montumun cebindedir hatta bir tane gözlüğü (serengeti pilot marka) amerikadan özel getirttim o zaman anladımki kullandığım yüksek kontraslı led monitör yaptı bu gün gibi açık
  pazartesi katarakt ameliyatı olucam ve gözüme mercekte takıcaklar fakat buda yetmiyor tam görmeme- 0,40 da uzak gözlüğü vericekler yakın gözlüğünü hiç bahsetmiyorum umarım bu yazdıklarım herkese ders olur led ekran kullansalar bile kontrasını düşürsünler nasıl rahatlıycaklarına kendileride şaşırıcaklar
  sevgilerimle

 2. andy1 dedi ki:

  Levent Bey,

  Türkiyede üc senedir yazıyorum, bu detayları belkide 100 defa yazmısımdır Yyinede Gökhan Abinin azarlamasından kendimi kurtaramadım, mailde sanki monitorleri Ben uretmisim gibi Merhaba ile baslamıs-Cok ayıp yakıstıramadımla bitirmis:)

  Goznunuzdeki sorun Gunesten kaynaklı oldugunu sanmıyorum, dengesiz kontrast degerleri gozu en ust seviyede etkiler hatta monitor başındayken isterseniz not alın ve deneyin, 5 cm bir acı ile bakarsanız ekrandaki yükdsek konrtrast degerinin Gozlerine anlık etkisini cok net goreceksiniz. Monitor ayarlarınız iyi ayarlanmamısa Gama degerini lutfen kontrol ettirin cok yuksekse gozlerinizde ve tuaf yuzunuzade hissetginiz terleme veya sıkıntı hissi alırsınız, Yuksek kontrast ve hrtz degerleri ile birlesinde Sizin yasadıgınız ani goz bozukluklarınında temelinde yatan gercek ortaya cıkar. Monitorunuzun servisine telefon acın ve rica edin durumu anlatın, Size ozel servis kalibrasyon ayarlarının diskini kopyalayıp versinler belki ucret talep edebilirler, onemli degil yeterki orjinal kalibrasyon degerlerini uygulayacağınız yazılım olsun. Bu kalibrasyon dergerleri uzerinden tum renkleri ve tum beyaz tonları, en ince detayına kadar kendiz goz rahatlıgınıza gore ayarlayabilirsiniz. Bu Sizi fazlası ile rahatlatacaktır ve gozleriniz yorulmasıda en minimum riske iner.

  Lvent Bey Tıp Adamı degilim sadece bir detay sormak isterim yada Sizde Doktorunuza sorun, gozluk camları kalınsa Turkiyede cok gordum inanılmaz kalın camlar var, dinlenme gozlugu diye veriliyor ama gozluk camı inanılmazın otesinde kalın. Dinlenmeden cok Goz bozmak icin ideal tabiki Bana gore. Cevremde numaralı gozluk takan cok dostlarım var, gozluk camları ise kagıt incelgindedir. Bu detayı Sizde sorarsanız Doktor daha net bilgi verecektir, hatta Doktor gozluk versede camları icin mutlaka bir inceleme yapın, en ince cam detayı onemli, Gozlugun amacı Insanın dogal goruntuyu hissetmesidir fakat kalın camlarda dogal goruntu degil sanal bir buyutec olarak Goz nesneleri algılıyor, ve her gozluk kullanıp cıkardıgınızda sanıyorum Sizde gozlerinizin daha sorunlu oldugu hissine kapılıyorsunuzdur. Bilgiler Bana ait degil Sizin icin Doktor Arkadasıma sordum bu bilgiler verdigim kaynak detaylardır. Gozluk konusu saglık oldugundan yanıltıcı blgi vermemek icin sorup ona gore yazmak en doguru diye herzaman dikkate alırım.

  Katarakt ameliyatı ukelalık yapmak isterim simdi:) 10 dakika surer yani keyfinize bakın, sakın stres yapmayın, ameliyat olarak dusunmeyin, kısaca lutfen Hastane stresine girmeyin, Rahmetli Annecigimden bilirim, inanılmaz korkardı gormeniz gerekirdi, Dualar ederdi. Hastaneye gidene kadar Bana belki 1000 tane soru yapardı, birsey olmaz dimi, ya gozum kotu olursa, ya Doktor hata yaparsa, ne olurdu biliyormusunuz? Annem Goz ameliyatından cıkardı gozler Bantlı bu sefer Ben daha beter panik yapardım:). Doktor Arkadaslarım Annemi bu sebeble inanılmaz severleri, Stres kaynagı diye kendisi gozleri acılırdı Ben baslardım Anne bak goruyormusun, bu kac, bu yazıyı okuyormusun. Birde kızardı Ben kormuyum diye:)

  Eglence olsun rahatlayın diye yazdım, Gecmis olsun Genc ve daha harika gozlerle Bizi bilgilendiren,Yazılaraınızı okumak istiyorum.

  Yürekten saygılarımla, Ellerinizden operim.

  Andy Swezniak

 3. levent-ordu dedi ki:

  sevgili andy korkum ameliyat deyil çocukken geçirdiğim bir kaza sonucu tek gözümü zaten kaybettim gözümde hareketli organik protez var yani anlayacağın tek göze kalınca insan endişe ediyor sadece katarakt deyil mercekte takılacak
  güzel ve rahatlatan yazınız için teşekkür ederim inanım çok rahatladım en azından annenizden dolayı tecrübeniz var
  -gözlük meselesine gelince doktoruma sorucam ama genede bildiklerimi aktarayım kalın camlı gözlükler pek doğru deyil bizim göremediğimiz ışık kırılmaları ve hareketleri olur içinde buda gözü bozar ve hırpalar zaten elinize alıp sağa sola veya yukarı aşşağıya oynatıp baktığınızda anlarsınız .güneş gözlüklerinde dikkat edilmesi gereken en önemli husus 40-50 derece hava sıcaklığında filtre etkilerini kaybetmeleri bu çok fazla sıcak gelebilir ama güneşte bu ısı artıyor normal sıcaklık 30 derece iken camın sıcaklığı 40-50 dereceye hatta üstünede çıkabiliyor bunu farkedemiyoruz
  ama en sağlıklı güneş gözlüğü ışığa göre kendini koyulaştırıp açabilen bu gözlükleri her ortamda kullanabilirsiniz bilgisayar kullanırken televizyon seyrederken vs nedeni ışığa göre rengini koyuluğunu kendi ayarlar filtre özelliği ilede tüm zararlı mor ışık,mavi ışık,gama ışınlarından korur bu gözlüklerinde lider ve tartışmasız markası serengeti marka amerikan malı gözlüktür ben kullandığımdan biliyorum
  numaralı gözlüklerin camlarınıda mutlaka zeiss marka kullanılmalı bunlar biraz pahalı ama göz sağlığı için mutlaka almak lazım eğer ben bilgisayar kullanırken serengeti gözlüğümü kullansaydım bu problemleri yaşamayacaktım şimdi ameliyattan sonra zeiss marka ışığa duyarlı camını kullanıcam
  insanda tek göz olunca bu gibi ayrıntılara dikkat ediyor herkesin öğrenmesi için yazdım bunları
  tekrar tekrar teşekkürler andy

 4. andy1 dedi ki:

  Levent Abi diye yazdım dilerim nezaketsiz biri diye anlamasınız, Gözünüze üzüldüm cok klasik cümledir karsı tarafa sorunu yasayan Insanada sahsen biraz kaba bir cumle olarak algılarım, uzuldum yerine hayat hepimize guzel yonlerini anlatması icin bir saka yapar ben boyle dusunuyorum. Sizin gibi bir Arkadasım var, gozunu sorf yaparken kaybetti o zaman 25 yasındaydı ve inanılmaz bir kaza ve izi yuzunde kaldı, hepimiz uzulduk ve bir sure sonra bir yemekte hepmize duygu patlamasını gsoterdi, Biz uzulduk diyoruz fakat bu cumlemizin ona ne kadar hasar verdigini hic birimiz dusunmemistik.Oysaki Biz yani biz hep uzulduk tuaf bakıslar, sozde yardımcı olunacak cumleler simdi hatırlıyorum aslında ne kadar buyuk saygısızlık yapmısız ona devamlı yaralı yuzunu hatırlatıp uzmusuz, biz uzulduk degil aslında karsı tarafı kazadan daha kotu yaralamısız.

  Sonrasında Arkadasımızı tanıdık, bu kadar guclu kisilik olmasıda bir yerde Bizlerin zayıf yonlermizden utanmamıza sebeb oldu. Bir gozunde maske var cunki kazada dugagında gozunun uztune kadar bir parca yırtılmıstı, onlarca ameliyat oldu biraz duzeldi, simdi ise super basarlı bir Is Kadını oldu, hatta kendisi nerdeyse kazaya seviniyor gercekten soyluyorum kaza onu inanılmaz yerlere tasıdı, Iskocyada harika bir ev aldı Londrada Dogu Londra inanılmaz pahalıdır daire aldı, Afrikada Unicef uzerinden 2 kız cocugunun Suan Ingılterede resmi Annesi olarak goruluyor, yani Cocukların Bakımı ve herseyi Hannaya ait Noellerde bu iki kucuk kız cocugu geliyor nerdeyse hepimizin Cocukları gibiler. Bir kaza hepimizi tuaf yerlere tasıdı diger Insanları gormemeizi sagladı, Ikı gozumuz varken tamamen hic birseyi gormuyoruz. Hanna sayesinde cok seyler ogrendik ogreniyoruz, Uzuldum lafından simdi bende en nefret ettigim cumledir hatta yalancılıgın itirafıdır. Herseye uzuluruz soyleriz fakat hic bir tepkide yardımda etmeyiz bu cumle yalancıların yalanlarını itiraf ettikleri bir kalıp soz oldugunu Arkadasımız sayesinde anladık.

  Ben yazmayı cok severim hatta evimde yaklasık 65 tane ciltli defaterim vardım, herseyi yazarım, yasadıgım her olayı, Insanları Fotoraf cekmeye bayılırım ve fotorafı cekerken oanki ruh halimide not ederim. Uzun yazıyorum birde yerde Turkce sohbet etmeninde keyfini yasıyorum.

  Gunes gozlugu Bende dısarda mutlaka takarım, gozlerim saglıklı olmasına ragmen malum Dunya artık eskisi gibi degil, Gunes ısıkları atmosferden kırılmadan artık Dunyamıza iniyor ve farkında olmadan oldukca kolay gozlerimizi yıpratıyoruz. Monitor basındayken filtreleme sistemi kullanıyorum EIZO kalibrasyon ayarları ile ve ekrandan en ufak manasız yuksek konrast ve gama degerlerine maruz kalmamak icin dikkat ediyorum.

  Sizin icin Panasonic UHD panel arastırdım 24 inc uzulerek soylemeliyim Turkiye satısları yokmus, Eizo monitorler icinde gecerli her halde kalitesiz urunleri satmak firmalara daha cok para kazandırıyor. Tablet Pc denedinizmi? Hem kontrast hemde dogal resim acısından daha basarılı ve goz yormazlar, hemde cok daha hafif ve kullanıslı.Laptop seriler icin bunu soylemek zor hatta imkansız.

  Simdiden gecmis olsun ve daha saglıklı gozle dilerim bizle paylasıma devam edersiniz.

  Saygılarımla Ailenize ve Size.

  Andy Swezniak

 5. levent-ordu dedi ki:

  sevgili andy abi demende elbetteki sakınca yok teşekkür ederim ben teek gözümü 10 yaşındayken kaybettim hiçbirzaman kompleks etmedim çevrem evlenmemden tutunda herşeyin problem olucağını sanıyordu ama öyle olmadı zamanında şehrin en güzel kızlarıyla sevgilydim en köklü ailelerden birinin engüzel en asil kızıyla evlendim bir oğlum oldu çok yakışıklı bir genç zaten tiyatro sanatçısı oldu şimdide en çok izlenen bir dizinin sürekli oyuncusu 6 yıl önce bir gözümü tamamen aldılar yerine hareketli organik protez takıldı ama diyorumya hiç kompleks yapmadım problem haline getiren çevre tabi sizde etkileniyorsunuz ama ben etkilenmedim valla arkadaşınız zaten muhteşem güzel bir örnek o göz bantıyla ne karizmatik dikkat çeken biri olmuştur bende takıcaktım ama protezim çok başarılı oldu :((
  yani andy bir şeyi kendine dert edersen dert olur dert etmessen vız gelir tırıs geçer
  yalnız andy monitörle ilgili makalenizi ve bana yazdıklarını kaydettim yurt dışından getirticem abim uluslar arası elektronik işi yapan biri zaten kendisi hollandada elektronik mühendisliğini okudu büyükte bir firması var ona söylicem daha dorusu sizin yazdıklarınızı okutup böyle birşey istiyorum diyeceğim
  ama alacağım monitörde nasıl bir özellik olması lazım birde renk ayarlarını yapan bir programdan bahsetmişsin onu ne deyipte istiycem tam olarak ne demem lazım biliyorum yazmışsınız ama emin olmak istiyorum şu özellikle EIZO monitorler
  sevgilerimle

 6. andy1 dedi ki:

  Levent Abi, Sizin gibi guclu kişilikler Hayatın tüm anın keyfini yaşayabilir, diğerleri ise ömrü şikayetlle yok olup gider. Hanna goz bantı zaten tam imaj oldu inanamayacaksınız ama bazen kendiside der gozumu kaybettigine su an mutlu oldgunu anlatır.Tuaf b,r basarayı inanılmaz ozgunvenli bir Kadın ortaya cıktı. Tabiki kolay degil bazen yemek icin Arkadaslar cıktıgımızda herksin ilgisini ceker, bu sebeble estetik ameliyatlara yuzundeki yara izlerini yok etmek icin ugrasıyor.

  Tablet Pc olarak severmisiniz bilmiyorum, ornek Apple Air serisini isterseniz bir magazada bakın, Retine serisi ozellik cozurluk bakımından yani ekran olarak cok keyifli. Kotu taraflarda var ner urundeki gibi, değolama alanı zayır bunuda harici bir depolama ile giderilebilir. Yarın Sizin icin detaylı bir fikirde Arkadaslarımdan isteyecegim, olumlu yanları tabiki daha cok cok haif olmaları, her herde kullanımı hızlı tepkime sureleri tabiki ekran goruntu kalitesi.

  Apple, Eizo, Dell, HP monitör serilerinde grafik işlemcileri harikadır, ozel kalibrasyon ayarlarını ise Abinize rica ederseniz size alabilkir, Turliyede malesef kalibrasyon ayarları bile ticarete donusmus.

  Yarın Eizo serileri icinde genel bir detay yazı hazırlamaya calısırım.

  Andy Swezniak

 7. levent-ordu dedi ki:

  sayın andy ben leventin eşi ayşe levent dün ameliyat oldu ve ameliyat çok başarılı geçti gözlerinde şu anda sargı var yarın sargıları açılacak dinlenmeye çekilecek size çok selamları var yazdıklarınızı okudum leventede okudum memnun oldu levent onlarca tek gözü görmeyen insanlara çok moraller verip onları hayata daha çabuk adapte olmasını sağladı yazdığınız gibi dünyann zevkini çıkarmasını çok iyi bilir dostlarını asla unutmaz bu gün ilk işi size ve gökhan erol ustaya selamlarını iletmek oldu
  saygılarımla

 8. andy1 dedi ki:

  Ayşe Hanım, Levent Abinin ameleiytaını inanın dün dusundum acaba dedim nasıldır, simdi sevdindirici haber alınca mutlu oldum. Ozur dileyerek yazıyorum lutfen Dktora kullandıgı laptop sorun sebebi yarın yine laptop uzerinden yazılara baslayınca gozu ciddi bir ısıga ve kontrasta maruz kalacak. Bu sebeble en azından uzman doktor laptop kontrast degerlerini normal kullanıcı olarak baktırın. Ingilterede bu tur ameliyatlarda Doktorlar Hatsanın kullanıdgı bu tur teknolojik cihazları sorarlar. Genelde fitre yada para durumu var ise dogal kontrast degeleri olan cihazları onerirler.

  Gokhan Abi eminim okur, onunda aynı sorunu var gozleri monitor sebebiyle fazlası ile yıpranmıs oldugunu dusunuyorum, siteye yazıları cok azaldı malesef dusuncesiz firmalar ve satıcıları Insanların saglıklarını dusunmeden para kazanacakları kotu cihazları Insanlara satmayı basarı sanıyor bana gore Yaslı ve Hasta Insanların saglıklarını cope atıyorlar.

  Levent Abiye lutfen selamlarımı iletin, Gecmis olsun Ellerinden opuyorum.

  Saygılarımla

  Andy Swezniak

 9. levent-ordu dedi ki:

  andy bey levent yanımda fakat gözünde sargı olduğu için yazamıyor o söylüyor ben yazıyorum doktoru daha doğrusu aile dostumuzda olur. leventin gözündeki problem yaşı 51 olmasına rağmen gözünde bu kadar çabuk katarakt oluşmasına doktoru çok şaşırdı hayret ettiler 2 tane göz doktoru leventi adeta sorguya aldı hatta levent sizin yazdıklarınızdanda bahsetti sonuç şöyle
  sürekli yakın mesafeden ekrana bakmak ileri görüşü bozarmış ama birden yani 1,5 sene içinde 4,5 numaraya çıkması ise imkansızmış katarakt konusunda ise söylenilen güneşte gözlüksüz gezmek ve sürekli güneşte durmak gözde erken katarakt oluşumunu hızlandırırmış levent ise güneşi görür görmez gözlük takar 4 tane farklı özellikte güzeş gözlüğü kullanır ve 1,5 senede gözlerinin bu hale gelmesinin nedeni bu deyil 1,5 sene önce ilk kez led ışıklı laptop aldı ve tek gözü olduğundan bu laptopun ekranı leventi adeta göremez yaptı nereden bakarsan bak andy senin dediğine geliyor sonuç ,yüksek kontraslı yüksek gama ışıklı laptop ekranı doktorunda vardığı sonuç bu ve doktoru bu ekranın parlaklığını gözün farkedemiyebileceğini söyledi
  -peki ne yapılacak doktorunun tavsiyesi zeiss marka PhotoFusion kendinden renklenen gözlük camı sürekli numaralı numarasız bu camı kullanıcak tv seyrederken,laptop kullanırken içerde dışarda her yerde ve cihazların kontrasları ortam ışığına ve gece ve gündüze göre düşürülecek doktorların teknik bilgisi ancak bukadarına yetiyor. doktorlar led ekran ayarları konusunda sizin daha iyi bilgi verebileceğinizi söyledi tavsiyelerinizide uyguliycak
  birde önemli bir rahatsızlığın eşiğindende döndü oda gözde kuruma başlamış buda sürekli bilgisayar kullananlarda olabilirmiş (sadece ihtimal kesin deyil) fakat leventte erkenerken teşhis edildi gözyaşı damlası verildi bununda nedeni muhtemelen bu led ekran yani tüm yollar tek adrese çıkıyor ayarsız len ekranlar yıllarca bilgisayar kullandı hemde sürekli daima birşey olmadı led ışıklı ekranı kullanmaya başlayınca 1,5 senede neredeyse kör olucaktı düşünsenize göz 1,5 senede 0,75 den 4,5 a fırlamış bu nedenlede göze birde mercek taktılar
  levent size teşekkür ediyor selamı var
  saygılarımla

 10. andy1 dedi ki:

  Ayşe Hanım,

  Levent Abimin göz sorunu Bana gorede Gunes isigi degil. Siz tuaf gelebilir bu konuyu en iyi detayı Beyin uzerine Profosorler verebilir, tuaflaisyor konu Beyin isiga karsı inanılmaz duyarlidir hatta dahada ileri gidebiliriz. Sorunlu Kontrast degeri ve Gzama degeri olan monitor,Telvizyon bir Insanı cok ama cok rahat sekilde yere dusurebilir, kusturabilir, bayıltabilir bu kadar kesin verilerdir.

  Goz Doktorunun bu detayları bilmemesi ilginc oysaki Panel Monitor ureticileri bu detayları cok iyi bilirler ve ciddi uyarılarıda vardı. Goz Doktrunuza danısmadan karar vermeyin!

  Japonya dahada ileride bir satıs asaması yasanır ornek 3D bir Televizyon Monitor alacaksanız firma cok net sekilde uyarır, mutlaka ama mutlaka Goz doktorunuza dasın hatta bu firmaların tamamında ucretsiz Goz Doktorlarının mail iletisim adreside yayınlanir. Beyin Uzmani Doktor varsa lutfen danisin hemde Levent Abimin gucude var bu konuyu gundeme getirebilir, Diger Insanlar Cocuklar ve Aileler bu konuda bilinclenir.

  Size bir cihaz soylemistim, Levent Abi denesin alsin demiyorum, Apple Air serisi bir magazada baksin, kontrast degerli kısaca tum detaylari incelesin, karar verebilir tabi Apple sart degil, farkli markalarda olabilir onemli degil.

  Dedigim gibi Doktorlar belki bu detaylari henuz bilmiyolar yakinda bu konu inanin gazetlerde hatta televizyonlarda gorelecektir,Beyin Uzmanları Gozun Beyne verdigi uyarilari anlatip beynin hangi tepkileri verdigini detaylai ile sunacaklardir.

  Bir Doktorun yorumunu yazmissiniz biraz sasirdim, Goz Dinamik kontrasti algiladigi icin Insanlar devamli olarak Pc basindan kalktiklarinda farkli tepkiler verebiliyor.

  Monitorlerde arka aydınlatma yani floresan aydınlatma etkisi ise gunes ultra viole ısıklarına benzer goz yorgunluklarida arasinda benzer sonuclar cikabilecegide bilimsel olarak zararlaride aciklanmistir.

  Tabiki Uzman degilim Bana gore en iyi bilgiyi Beyin uzerine Uzmanlardan almak daha dogru olacaktir, sebebi goz+beyin gelen isik hertz degelerine gore tepkiler verecktir. Bunuda Uzmanlar daha rahat cevap verebilirler.

  Yazdiklarimda Sizi lutfen vahim kotu birsey gorunmesin, sadece daha saglikli bir gorus icin herkes daha dikkatli olmalidir.

  Levent Abime gecmis olsun, Saygiyla Ellerinden opuyorum.

  Andy Swezniak

  (Not:Turkce klavye olmadigi icin bazi harflerde sorun oldu duzeltmeye calistim, kusura bakmayin?

 11. levent-ordu dedi ki:

  andy leventin bilgisayar başındayken zaman zaman mide bulantısı oluyordu bu bulantılar led ekran almadan önce yoktu bazende soğuk bir ter atıyordu o zaman bilgisayarı bırakıp gözlerini dinlendiriyordu demekki ondanmış gözler işaret vermiş ama anlayamamışız yarın kontrolü var özellikle doktora sorucam
  birde levent bilgisayarı sosyal ağlar,sohpet felan için hiç kullanmadı ne facebooku var ne tivitırı var genelde araştırma,okuma,fotoşop felan için kullanır kendi tasarımlarını ve çevresindeki kişilerin logo,kartvizit vs tasarımlarını felan zevk için yapar
  o nedenle hep güçlü bilgisayarlar kullanır en son kullandığı bilgisayara i7 8 işlemcili bilgisayar diyorlardı ben pek anlamadığım için zaten yarın bilgisayar teknisyeni gelip monitörün bazı göz bozmayan ayarları varmış onları yapıcak
  nörolog meselesini göz doktoruda dedi bir örnek verirken anlattı bu monitörlerle ve sürekli bilgisayar kullananlarla ilgilide dediği ,ben karşıdan gelen babasını tanıyamayan çocuklar gördüm tedavi ettim, lafı beni çok şaşırtmıştı yazdığınız doğru dinamik kontrastı göz fark ediyormuş ama doktorun dediği ilginç olan şey gözün ekran başındayken göz kırpmasının çok azalması buda kontrasın göze zarar verdiğini göz kurumasınında bu nedenle olduğunu söyledi
  leventin tekrar selamı var gökhan ustaya mesaj atmıştım ,ameliyatın sonucunu bana bildirin diye yazmıştı levente- fakat cevap yazmamış acaba sağlığında bir problemmi var levent merak etti
  -andy hep bizim derdimize düştük siz nasılsınız sağlığınız sıhatiniz iyidir umarım ,yazınızı rahat okuyorum merak etmeyin leventin tekrar selamları var
  hoşçakalın

 12. andy1 dedi ki:

  Ayse Hanim, Levent Abi mutlaka dediginiz gibi profosyonel bir pc kalibrasyonu yaptirsin. Led tv Monitorler hrtz degerleri + Gama oranları beyne cok buyuk oranda etki eder, yani Levenet abimin yasadigi durumlar yuzde yanma terleme, mide bulantisi veya afedersiniz gegirme gibi bu beynin mide asitinede suan tam ismini bilmiyorum ama stres tetikleyn durumlara yol acar.

  En super detayida Norologlar verecektir gama ve hrtz degerlinin beyne etkilerini ornek epilepsi rahatsizligi olan Cocuklarda ani bayilma nobetleri gibi bunlar bakin tamami tv+monitor+oyunlarla ortaya cikan sonuclardir.Turkiyede Ben bunlari yazdim inanirmisiniz Olum tedhitleri aldim. Dorgrulari yazmak bazilarini kizdiriyor olsun yinede sitemde yaziyorum belki birileri okur fayda gororler diye. Levent Abi mutlaka monitor kalibrasyon ayarlarini ihmal etmesin cunki ayni sorun yeniden olabilir veya diger cihazlari tercih edebilir.

  Monitor basindayken ki pek monitor kullanmam kullanirsamda 20 dikaka gibi zaman icinde isimi yaprim. plazma ekran veya suan yeni nesil tabletpc ile isimi yaparim goz yorugunlugu olmaz. Facebook Twitter ise biraz sacma internet bagimlalari icin, isi gucu olmayanlar veya ozur diliyorum gereksiz detaylari seveler kisaca hayati bos yasayanlar icindir. Cevremde %90 Arkadaslarimin sirket calisanlarinin bu tur bos internet aliskanliklari yok. Dilerim zaman haracanlarda vaz gecer.

  Gokhan Abi Bende yazdim mail attim cevap yok, normal hali bazen hastalik ve aldigi monitor sanirim ayni problemi Gokhan abiyede yasatti,uyarmistimda alma diye ama malesef tabi butce meselesi olunca birsey denmiyor. Benim yasamim robottan farki yok sabah 00:06 Aksam 15:00 devamli is, Cocukken erken uyumaktan nefret ederdim:) Simdi ise Aksam 12 olunca uyumak istiyorum.Turkiyede bu konuda herkes sansli Cuma aksamlarimiz Bayram saniyoruz cunki ertesi gun tatil is yok.Ne diyelim Dunyanin modern koleleriyiz sikayet etmek dogrumu pek emin degilim, calimsadanda hayatin manasi kalmiyor.

  Levent Abiye selamlarimi iletin lutfen,Ellerinden opuyorum. Antikalarini bir sure biraksin bahce ile urassin, Ben bile bahceme biberler ektim, domates ektim toprakla ugrasmak harika birsey. Cikrasin ayakkabilarini terliklerini topragin keyfini yasasin. Ustelikte toprak inanılmaz birsey Insandaki tum negatif enerjiyi cekip aliyor, bunuda Doktora sorabilirsiniz Insan teknolojik cihazlar gibi mutlaka vucuddatki elektrik yani toprakla iletisim gerekli.Komsum bir Hanim var Aksamlari bahcede cay icip sohbet ederiz, gogus kanserini yendi Bahceme borcluyum der. Doga ile ugrasmak en muhtesem sey.

  Saygilarimla

  Andy Swezniak

 13. levent-ordu dedi ki:

  andy leventte bu sosyal ağlar için aynı şeyi düşünüyor hiç kullanmıyor hayat kısa iyi değerlendirmek lazım diyor
  malesef levent bugün yarın tekrar boya cila felan yapmaya atolyeye kapanır doğa konusnda ise burası karadeniz doğanın en güzel kısımları burada o konuda şanslıyız köyde benim babamdan kalan bir arazim var orada küçük bir kulubemizdevar arada bir gider kalırız gerçekten insan yenileniyor
  neroloğa gitmeye karar verdik levent andy diyorsa bir bildiği vardır dedi en yakın zamanda gidicez bilgisayarın ekranının kalıbrasyonu yani bizim deyişle ışığının ayarını yarın yapılıcak bazı aletlerle yapıcaklarmış nasılsa ama tabi levent bir süre kullanamayacak çünki ameliyat sonrası göz merceği açıkmış bir süre ışığa maruz kalmaması gerekiyormuş oda içinde bile güneş gözlüğüyle geziyor
  leventin selamı var gökan ustadan haber alırsa bildirsin diye rica ediyor
  andy genede çalışırken dinlenme fısratlarını kaçırma özellikle spor yapmayı ihmal etme doğal yiyeceklere dikkat et yarın emekli olduğunda sağlıklı olki bol bol tatil yaparsın sen sadece kendine çalışmıyorsun yaşadığın toplumun refahına ciddi katkılarında var gerçe bizim memlekette bunu pek kimse anlamıyor
  hoşçakal kendine iyi bak

 14. andy1 dedi ki:

  Ayse Hanim, Sosyal aglar belki okuyan olursa kizabilirler, kizmasinlar harika isler yapmak varken, bu tuaf manasiz ag ortaminda sacma sapan yazilar resimler komedi baska birsey degil.Orda yazanlari bile ciddiye almam sebebi bos zamani olan kendinden baskasini dusunmeyenlerin bulustukları bir ortami hic birsey yapamaiyorlarsa sokaktaki kuslara kedilere yemek versinler. Avrupada artik oyle hale geldiki bu kisilere Devlet ozel psikologlar icin tedaviyi karşilamaya başladi sebebi kendilerini tamamen Insanlardan soyutlamiş, kendi Dunyalarinda yasayan kapali kisiliklere donusmusler. Ne diyebilirm gercekten bu Insanlar aciyorum tabiki Bizler birsey yapamayiz, cagin yeni koleleri bu Insanlar artik, sosyal aglara ucretsiz kolelik yapip calisan bu aglarin sahiplerini Dolar milyarderi yapan ucretsiz koleler.

  Goz Doktorlari, zaten eger bir konu kendilerini asiyorsa normal olarak Noraloglar ile iletisime girerler ozellikle Cocuklar icin bu panel ve monitor kaynaklı sorunlar cok uc noktalara gidebiliyor. Levent Abi en azindan Doktordan cok net ve kesin cevabi alacaktir ve sanal dinamik yuksek kontrast, parlaklık isik, gama degerleri sadece Gozu degil beynide oldukca zorlayan etkenlerdir. Ornek 120 hrz bir 3D panel goz sorunu olan birsinde aniden bas agrisi, kusmaya neden olabiliyor Beyin bu kadar yüksek oranlarda isik krilmalari ile goz ile birlesinde ortaya malesef bu tur sonuclar cikabiliyor. Bunun en kotu ornegini Arkadasimin oglunda malesef yasadik, oyunlara meraki ve gama degerleri ile Cocuk tesaduf eseri Annesi yatagin altinda buluyor, korku saniyorlar fakat bir sure sonra Cocuk kapa kenarlarina saklanmaya calisiyor daha doguru sanal bir dunya kuruyor kendine. Oyunlar yasaklandi yani suan satilan sacma sapan inanılmaz gama degerlerine sahip ve sanal radrasyon yayan oyunların sayiları cok fazla, Beyin asla bunlara karsi fazla direnemiyor ve Cocuklarda yetiskinlerde bu tur sonuclar gorulmeye baslaniyor.

  Levent Abi gerekirse kullamasın, yada yeni nesil monitor veya duz lcd panallere gecsin, veya hic birsey yapmak istemiyorsa cep projeksiyonlar vard sigara kadar buyuklukte bunlardan alsin ve internet paylasiminide harici bir baglanti ile yine elde edebilir. Ustelikte gozlerinde en ufak yorgunluk olmadan, resimlerin yaziların keyfine dev ekran boyutlari ile bakar, oturdugu yerden bir duvara goruntuyu yansitsin bu projeksiyonlarda gozu yoracak degerler yoktur. Goze hic bir şekilde sanal ısık yüklenmesi olmaz. Hatta Siz dahi Levent abiyle keyifli paylasimlari okursunuz bakarsiniz el kadar bir cihazla ve duvara yaklasik bir metre kadar buyuk bir ekranla yorulmadan paylasimlarin tadini cikarirsiniz. Aslinda Levent abi icinde iyi olabilir, bir nevi bu cihazlar mini konferans veya ortak paylasimlar icinde idealdir, is gorusmelerinde en fazla onem verilen sunum ve paylasim cihazlaridir.

  Levent Abi, icin secenek cok fazla yeterki kendine dikkat etsin. Saygilarimi iletin lutfen.

  Andy Swezniak

 15. levent-ordu dedi ki:

  andy leventte söyledim yazdıklarını zaten yanımda doktorlada konuştum ara ara kullansın diyor dün 2 teknisyen gönderdiler onlar monitörün değerlerini değiştirdi aynı senin anlattıklarına benzer enteresan olaylarda anlattılar özellikle bu tür monitörleri çokcuklara kullandırılmamasını söylediler yapılan ayarlar bir yere kadar fayda ediyormuş zaten çocuklar için tablet önerdiler bizde leventle senin önerdiğin tv den alıp bilgisayarı ona bağlıycaz zaten levent hiç televizyon seyretmiyor sadece oğlumuzun oynadığı diziyi seyrediyoruz doktor size önceden markasını yazdığım gözlüğü verdi uyumadığı sürece takıcak dedi bu gözlük özellikle tüm zararlı ışnları süzüyormuş
  andy benimde facobook um var ama mezun olduğum lise facebookta toplanınca mecburen üye oldum 35 senedir göremediğim arkadaşlarla şimdi ankara,istanbul,rizede büyük toplantılar yapıyoruz zaten benim işim gücümde yok ama işi gücü olupta giren arkadaşlarımda var nasıl eşlerine,evlerine,çocuklarına zaman ayırıyorlar hayret etmemek elde deyil leventle benim böyle şeylerim olmadığından herhalde sürekli birbirimizle çocuğumuzla ilgileniriz hatta bağzı bayan akrabalarım var eşleriyle bu nedenden aralarında sorun çıkıyor boşanma noktasına geliyorlar 10 gün normal bakıyorsun 10 gün sonra bayan tekrar facebook karşısında bu nasıl bir hastalık bu nasıl bir rahatsızlık anlamak çok zor allah eşlere kolaylık versin birde çocuklarınıda zehirliyorlar onlarada hesap açıyorlar çocuklar akşama kadar bilgisayarın başında arkadaşı olmayan yeğenim bile var salaklar böylece sosyalleşiyor sanıyorlar çocuklarını
  leventin selamı var kendine iyi baksın diyor
  hoşçakalın

 16. andy1 dedi ki:

  Ayse Hanim,

  Montorler konusu ne diyebiliriz, firmalar umursamaz Devlet denetim yapmazsa ciddi uyarilar olmassa, bugun Cinde bir monitor fiyati 20 dolar ne oldugu belirsiz cihazlar. Aliniyor satiliyor ve Turkiyede inanilmaz paralar kazaniyorlar.

  Levent Abi veya Gokhan Abi Avrupada yasasa ve hastaneye gitselerdi Doktor onlara hemen firma hakkinda dava acmalarini isterdi ve cok ciddi bir dava raporunuda en ince detayina kadar hazirlarlardi. Insanlar halen anlayamiyor bu Saglik daha onemli hic birsey ve hic bir sebeb olamaz, hic bir firmaninda Insanların sagligini bile bile bozma hakkini hic bir Devlet kabul etmez. Turkiyede Doktor kiziyor Insanlara anlatmaktan bikmis Siz yazmistiniz bu Iki yuzluluk bana gore. Insanlara neden anlatiyorsun, resmi olarak rapor duznelesene sebeblerini yazsana, Tuketici derneklerinden dava acmalarini onerseinler ama kolayi bulmuslar, saglik yeminli Adamlar birde Masum Insanlara kiziyorlar. Uzman varken Halk ne yapsin, birde Cocuklar diyorlar Size sorardim Doktor yeminini ne icin yapti acaba bos bos konussun diyemi?

  Bende akil veriyorum ama Doktor degilim, fakat cevremdeki tum Dostlarimida uyariyorum Cocuklar varsa derhal o cihazlari kaldirtiyorum, Cocuk sonucta yazik 18 yasina geldiginde gozleri 70 yasindaki Adamdan farksiz yorulmuss olarak gezecekler. Doktor Arkadaslarim var hepsi bu konuda cok ciddi sekilde duyarlidir, Aileleri uyayirlar hatta olasi bir durumda Aileye derlerki Cocukgun bu durumunda suclu sizsiniz ve eskiden yaptiklari resmi uyariyida onlerine atarlar. Ailer bu sebeble en ince detayina kadar giderler, tabiki super cahil aileler var onlar icin yapacak birsey yok.

  Kalibrasyon ayarlari ne kadar yapilirsa yapilsin, bu monitorler dinamik kontrast degerleri cilginlik oranlarindadirler, kaynak makinasi misalidir farkinda olmadan gozu feci sekilde bozmus olur ve malesef is isten gecer. Dilerim Devlet acilen gumruk konusunda ciddi denetimler getirir, cihaz ithal edilmeden Uzmanlarin onayina sunulur o sekilde ithalat izni verilir. Diger turlu tum zarari once Msum kisiler sonra Devletin dovizi cop olarak odenir, firmalar ise keyif yapar, coplerini sattiklari harika bir Turkiye oldugu icin.

  Levent Abi illaki plazmada sart degil, gezmeyi dolasmayi seven birisi saniyorum, ve laptopu ilede berbaber olmak ister. Koyde yada tatilde evde is yerinde. Burda farkli secimlerde yapabilir hem ucuz hemde bunlar dlp teknolojisi oldugu icin gozleride yorma en basta sebeb zaten goruntu direkt goze degil duvara veya her hangi bir yere yansitilacaginden goz keskin kontrast ve isigada maruz kalmayacaktir ve goruntu orani buyuk oldugundan gozde yorulmayacaktir.


  Resimlerde daha detay bilgi olacak diye ekledim, el kadar cihazlar, Levent abi bunu laptopa baglayabilir keyifle izleme keyfini yasar hatta beraberce resimlerin fişmlerin keyfine bakarsiniz, tatilde koyde eglenceli anlat yasarsiniz. Fiyatlarida plazmaya gore cok ucuz ortlama 200 euro gibi hatta dahada ucuza bulabilirsiniz. Ceket cebinde bile tasiyabilir hatta cep tel uzerinden ayni paylasimlari dokumanlari okuyabilir, 3 metre karsina oturup kahvesini eline alir sadece gorsel keyfin tadini yasar. Eminim bir daha laptopa bakmak bile istemez.

  Diger guzel yani Levent abi yataga uzanip goruntuyu tavana yansitabilir, ayan yatip duvara yansitabilir, kisaca bedenini ve kaslarinida yormaz, vucud devamli aktif olur. En azindan minicik bir monitor ekranindan gelen yogun keskin dinamik konrasta maruz kalmayacaktir. Cocuklara ve Ailelere onerimizxde bu Gozleri ve bedenleri hic bir sekilde belli bir noktaya sabitlenmesin, devamlı faal kas haraketleri ile Cocuklar ve yetiskinler istedikleri her a yonden bu goruntıleri izleyebilirler, oysaki monitorlerde ve tvlerde bu durum cok zordur belli bir gorus alani sarttir kaliteli goruntu icin Levent abi almasa dahi bir magazada mutlaka gorsun lap topunu yanina alsin magzada test etsin, begernirse hosuna giderse arastirip dogru karari verebilir.

  Twitter ve Facebook bugun Dunyada basli basina bir problem sadece Turkiyede degil, bahsettiginiz sosyallesme ise aslinda a sosyal kisiliklere donusumun baslangici, Hollanadada bu tur sorunlari olanlar artik net sekilde hasta olarak kabul ediliyorlar yani Devlet bunu hastalik kapsamina aldi. Psikolojik tedavi merkezlerinde bu kisilerin sayisi her gecen gun artiyor. Bir cok Ulkede ise artik yasaklanma konumuna kadar geldi uyusturcadan farksiz bir sey kisilik bozukluklari bagimlilik hatta uyusturucuya yonelenlerin sayisinda ciddi artislar var, sebebi cok daha uzucu cunki Insnalr bu sosyal paylasim dedikleri tuafligin eseri haline geliyorlar, uyumamak icin direnmler, alkol ve uyusturucu en nihayetinde ise hastane, tabiki kullananlarin hayatlarina bakmak gerekiyor, a sosyal kisilikle iletsim sorunu varsa, Insanlarla diyalog kuramiyorsa bu tur internet ortamlarinda birden bire kisilik degistiriyorlar, kendilerini farkli tanitmanlar ile baslayan surec bir sure sonra bu kisileri dahada cikmaza itiyor. Evliyse dahada vahim duruma gidiyor, esini ihmaller sanal asklar hayaller derken tam bir kaousun tam ortasına dusüyorlar.

  Gecen hafta Polis bulteni vardi 60 yasinda bir Adamin Kucuk Cocuklari internetten tacizi ve Adamin resimleri yayinlandi ki toplum bu kisiye karsi dikkatli olsun ve ihbar edilsin diye, sonuc yaklanan kisi tamamen sosyal paylasimlarda kendini 16 ile 20 yaslarinda tanitan hasta diyecegimiz bir kisilik olarak yakalandi. Aileler dikkatli olmalilar Ben Size kADin Arkadastan aldgim bir yorum oldu ve inanin cok ama cok uzuldum.

  Bir Anne Cocugundaki tuafliklari sormus, Doktorlar dedim ya Doktorlar uzmanlik alanlarinda tip kitaplarinda kalirlarsa durum berbat hal alacaktir. Internette Cocugunun gezdigi siteleri arastirmasini soyledik fakat Cocuk zeki tum bellegi sildiginden Anne ve Baba durumu anlayamiyor fakat Cocugun hem okulda ice kapaik durumu hem Annesine karsi korkusu ile nihayetinde Aile bilgisayari incelenmesi icin ozel bir sirkete goturuyor durum ortaya ciktiginda ne denilebilir tam bir kaos yasaniyor Ailede, Cocuk ensest sistelerde yaptigi paylasimler ortaya cikinca normal olarak korkunc bir durum Aile tibbi tedavi almaya basliyor, Cocuk ozel terapilerle tedavi surecini tamamliyor, bu tabiki bilinen vaka birde bilinmeyen durumlar var, Internet Aileler bilicnli olmassa Cocuklarin Ruh sagligini sonsuza kadar kabusa cevirebilirler.

  Aileler ya profosunel yazilimlar kullanacklar ki bu yazilimlar Avrupada fazlasi ile kullanilir belli ana kelimler bilgisyara kayit eilir ve Cocuk o kelimeyi girmek istediginde otomatik olarak erişim kısıtlaması gelir hangi kelimeyi girerse girsin bahsettigimiz sitelere erisimi saglayamaz.

  Diyeceksiniz ki Twitter ve Facebook neresine yasak gelsin haklsiniz yapacak birsey yok.

  Levent Abiye selamlar, Levent Abiden Bizi habersiz birakmadiginiz icin cok tesekkur ediyorum.

  Saygilarimla

  Andy Swezniak

 17. levent-ordu dedi ki:

  sevgili andy yukarıdaki resmini gösterdiğin cihazı hemen elektronik mühendisi olan abisine maille gönderdik o araştıracak ve en kalitelisi hangisiyse haber vericek olmazsa yurt dışından gelicek çok teşekkür ederim iyi oldu bu hatta ekran filtreleri varmıdır diye araştırdık sadece ekrandakileri gizleyen birşeyler var ama aradığımız şey bu deyil
  evet doğru söyledin levent seyahati çok sever seyahate çıkarken bavulunda elbiseden çok laptop,harddisk,fotoğraf makinası,objektif gibi bir çok şey dolu
  görende şaşırır 1 haftalık bir seyahate kocaman bir polikarbonat valizle gider
  andy sosyal medya konusunda haklısın yukarda anlattığın olayı tekrar hatırla buna benzer olaylar malesef buralardada oluyor hatta daha beteri var bunları nereden biliyorum derseniz bir okulda pisikolojik danışman ve rehberlik hocası olan bayan bir arkadaşımdan ve bu tür olaylar polise bile yansımadan aile tarafından örtbas ediliyor tabi bu durumda tedavi felan hak getire bu kız arkadaşım cesareti ve polisle yaptığı iş birliği sayesinde bir çok çocuğu kurtardı ama en tehlikeli tarafı bu deyil ailenin çocuğu yetiştirme tarzı çocukların hemen hemen hepsi ailelerinden korkuyor hele babadan ödleri patlıyor ve olanları başında yakalamak varken malesef trajik sonuçlar meydana geldikten sonra mudahele ediliyor ama iş işten geçiyor bazen diyorum allah neden böyle insanlara anne baba olma hakkı verir
  leventin selamı var cihaza çok sevindi teşekkür etti bu arada gökhan usta ambargo koydu 1 ay dinlenecek antika restorasyonuyla felan uğraşmıycak gökhan ustaya söz verdi ama geribimin aklı hala atolyede :)
  hoşçakalın