Lcd-Plazma tv alırken,seçerken,dikkat etmeniz gereken detaylar

Arkadaşlar,başka forumlardada yazıyorum,her gün 10 larca arkadaşımız,sorular soruyor,elbetteki yardımcı olmaya çalışıyorum,fürünü aldıktan sonra değil almadan önce mağazalarda neler yapmanız gerektiğini anlatmaya çalışıcam.

Mağaza çalışanları malesefki inanılmaz yetersiz,bilgi vermekten çok ürünü satma telaşındalar,sattığı ürünün inanın özelliklerini dahi bilmiyorlar,bunuda bırakın müşteriye lazım olan en can alıcı noktayı ısrarla anlatmak istemiyorlar.

En önemli nokta nedir,LCD-PLAZMA-LED karar verdiniz ihtiyacınız var,burda acele etmeyin,nasılsa alacaksınız emin olun,almak birşey değil :)

Ürünü almadan,evimizde hangi bağlantılarla görüntü alacağız,önce bunu belirleyelim,tvmizide ona göre seçelim bu en can alıcı nokta,olmazsa olmazlardan,buna göre kısa bir liste ve kıyasla yardımcı olmaya çalışacağım !

Evinizde normal SD (HD desteği olmayan Reciver-yada cihazlar),HD cihazınız yoksa ve almayıda düşünmüyorsanız işte burda en önemli olay başlıyor,LED tv’yi unutun,çunki bize sadece parasal zarardan ötesine geçmez bu tür seçim,nedenmi Ledtvler yapıları gereği yüksek kontrast ve Hd sinyale gerek duyarlar,yani Hd cihaz ile kullanmayacaksanız,unutun gitsin,bana görede almak için henüz erken 2012 senesini beklemenizde fayda var !

Normal SD yayın izleyeceğinizi var sayıyorum,burda plazma tvler devreye giriyor,neden Plazma tv,Plazma tvler yapıları gereği Lcdlerden çok hızlıdırlar yani görüntüde dağılmalar olsada Lcdler gibi rahatsız edici düzeyde olmayacaktır,yani SD yayın performansı,Lcd ve Led tvlere göre çok daha yüksek ve verimlidir herşeyden önce daha ucuzdurlar,Lcd seçimini ise işte burda mağaza devreye giriyor aman satıcı oyunlarına gelmeyin !

Mağazaya girdiğinizde,SD yayın için aldığınızı muhakkak belirtin,Mağazadaki süper görüntü veren tvlere sakın ve sakın inanıpta alayım demeyin,hüsrana uğrayabilirsiniz,hepsi Yüksek çözünürlükte kanallardan yayınları verirler,Satıcıya,normal bir kanalı açtırın,mümkünse rica edin Normal reciver varsa ordan size yayını açsın,yoksa normal SD kanallarını açsınlar,buna göre tvyi incelemeye başlayın.

İnceleme kıstasımız neler olmalı,Spor kanallarından başlayın,burda görüntüye dikkat edin,çim saha,kort,vs yani hareketli görüntülerin olduğu sahnelerde ilk gözünüze çarpacak şey yetersiz paneller,size zemini net olarak veremiyecektir,çim sahayı yeşil kumaş gibi gösterirler detaysız,ama oyuncularda pek sorun yaşanmaz,bu sizi yanıltmasın,daha sonra kumanda üzerinden,panelin özelliklerine bakın,sinema-gerçek sinema,serin-ılık-sıcak v.s değerlerle paneli inceleyin,zaten kafanızda muhakkak fikir oluşturacaktır !

SD yayın için alanlara bir tavsiyemse,yüksek değerler sunan tvlerin cazibelerine asla kanmayın,Led yada Lcdler paneller tek başına,kaliteli görüntüyü asla ve asla veremezler bunu unutmayalım,boş yerede 2-3.000 Liralık panellerin peşinde koşmamanızı tavsiye ediyorum !

HD reciver olanlar ise,aynı şartlar yine geçerlidir,özellikle LED tv furyası başladı,sırf incedir kibardır,diye alıyorsanız başka,alın süs olarak gerçekten eve hava katar,ama yayın için aynı şeyi söylemek zor !

Led tvlerin temelinde yatan gerçek bu tvler yüksek frekanslara göre ayarlanmıştır,genelde SD yayınlarda başarılı olamazlar yapıları gereği malesef bu olay gerçektir,evinizde HD Yayın-Blu-Ray-Oyun-Dvd izleme amaçlı alıyorsanız sizi oldukça memnun edecektir bu gerçek ama Televizyon amaçlı alıyorsanız,HD yayın yapmayan kanallarda ise aynı performansı verebilmeleri zordur hatta imkansızdır,en çok görülen sorunsa SD yayınlarda pixsellenmeler görüntüde dağılmalar bazen sanki sabit görüntüde dahi su misali hareketli dalgalanma görebilirsiniz,bu sinyalin ve yayından gelen sorundur,tv buna birşey yapamaz !

SD yayın izlemek isteyenler için LED tvleri tavsiye etmiyorum !

Lcd seçiminde ise,HD reciver var ise yukarda yazdığım detayları mağazalarda yada tanıdıklarınız evlerindeki tvlerde deneyin,aynı şey geçerlidir pahalı panel iyi görüntü verecek diye birşey asla yoktur,bunu unutmayın !

Kendim SD yayın ağırlıklı tv izlediğim için-ki HD reciver ile bu yayınları alıyorum,piyasadaki en ucuz paneli kullanıyorum Panasonic L42U2E SD yayın performansı tek kelime ile %90 başarılı,bazı SD kanallar Atv-Star-Fox-KanalTürk,Samanyolu-Kanal7 gibi Normal SD yayın yapan daha bir çok kanalı HD kalitesinde netlikte izliyorum,peki bu tvyi tesadüfmü aldım elbetteki hayır,öncelikle Panasonic Resmi sitesindeki verileri inceledim yani ezbere bu iyi markadır deyip almadım,bunun neticesinide 1.300 Liraya Müthiş seyir zevki olan bir Panel sahibi oldum.

Burda dediğim gibi yukardaki kıstaslarımız çok ama çok önemli,diğer türlü ortalıkta dolaşan Uçuşan pahalı modellerin gerçek değerleri ancak evinize kurduğunuzda ortaya çıkacaktır !

Sorularınız olursa,cevaplamaya çalışırım.

Saygılarımla

Tarih: 29 04 2011
Üst kategori: LCD - plazma önerileri
Alt kategori: |

'Lcd-Plazma tv alırken,seçerken,dikkat etmeniz gereken detaylar' hakkında sorular, açıklamalar

 1. derya bursa dedi ki:

  iyi günler salonum büyük ve en az55 ekran almak istiyorum tavsiyenizi istiyorum genellikle sd yayın izlenir

 2. andy1 dedi ki:

  55 inc Panel için bütcenizi yazmamışsınız, buna göre yorum yapıyorum kusuruma bakmayın lütfen.

  SD yayın için sorunsuz ve nerdeyse tüm özelliklere sahip tavsiye edeceğim panel Panasonic VT serisidir, neden derseniz resmin yani görüntünün panele net şekilde tutunmasını sağlayan televizyona çok azdır, neden bahsediyorsunuz diyebilirsiniz!

  Her hangi bir kanalı izlerken net görülen resim ve arka tonlar sorunsuz olmalı, oysaki bir çpk panel bunu başaramaz, sabit görüntüde mükemmelken hareketli yada canlı renklerde göz algılamasada tuaflık yani hissedecğiniz bir rahatsızlık olduğunu fark edersiniz, bunu genelde televizyon kanalı ile alakalı olduğu sanılır yanlış bir düşüncedir.

  Samsung D8000 serisi yine aynı şekilde izleme zevki üst seviyelerde paneldir, Sharp LE serisi Türkiye’de satılıyormu bilmiyorum bahsettiğim her iki markadanda çok daha mükemmeldir.

  Umuyorum yardımcı olabilmişimdir.

 3. filiz izmir dedi ki:

  teledünya(hd) kullanıyoruz.mutfaktaki normal kablolu tv yayınını aldıgımız eski tuplu tv bozuldugu için yeni alacagız yine kablolu tvyi kullanabilecegimiz cihaz varmı? tesekkurler.

 4. andy1 dedi ki:

  Sayın filiz izmir,

  Kablo tv başlantısını şuan tüm televizyon serileri ile rahatlıkla yapabilirsiniz, analog veya hdmi bağlantı ile alacağınız televizyonu eskisi gibi keyifle izlersiniz.

  Burda bir detay var düz panel televizyon alacaksınız, 32 inc serileri veya gercek tv özelliği olan panel seömelisiniz şuan Türkiyede satılan TN Led aydınlatmalı 24-25 inc arası seriler var bunlardan uzak durun sebebi açılı izlemelerde asla tüplü tvniz gibi istediğiniz heryerden televizyonu izleyemessiniz yani görüntü oturduğunuz acılı duruma göre değişir, yan tam kaşısına geçip izleyeeksiniz veya en deiali 32 inc bir lcd tv alıp tüplü tvizdeki gibi keyifle izleyebilirsiniz.

  Türkiye üretimi olan Seg,Finlux,Vestel üretimlerini terccih edebilirsiniz 32 inc fiyatları sanıyorum 300-400 lira arasında.

  Andy Swezniak