LCD-PLAZMA LED Tv’lerde Hdmi kablonun önemi

Çevremde, forumlarda ve hatta bazı teknoloji sitelerinde dahi üzülerek görüyorumki, yanlış yönlendirmeler yapılıyor, hd kablo fark etmez 5 liralık kablo yeterli diyen arkadaşların yazılarını görünce açıkcası,üzülmemek elde değil!

Bu tür yorumlar, 1000 lerce lira para verip ürün alan arkadaşlarımızın başına iş açabilir. Lütfen dikkat edelim, fark etmez demek sorumluluk ister!

Türkiye’de malesefki hep derim ya okumuyoruz, araştırmıyoruz ama her konuda en çok bilen rolünüde kimseye bırakmıyoruz, kablo fark etmez diyenler ise gerçekten gülsemmi üzülsemmi bilmiyorum!

Kablo önemli değildir diyene aslında sormak lazım, senin neyine üst sınıf elektronik cihazları kullanmak, alacağın performans zaten belli, bu tür arkadaşlar gider işportacıdan en ucuz kabloyu alır, görüntü gelsin yeter, fazlada birşey ifade etmez!

Aldığımız cihazlar, üst düzeydir, ev sinema sistemleri, lcd-led-plazma tvler yazdıklarımın hepside, bizim kablo yada bağlantı bileşenlerine muhtaçlar bu ürünler tek başlarına asla size içinde bulundurduğu yüksek kaliteyi sunamazlar!

Uzatmak istemiyorum şunu bilelim yeter, HD kablolar çok ama çok önemlidir, her kablo belli frekansları taşır her kablo ayrı sinyali taşır!

Kablo önemli değil diyen biri burda,hangi kabloyu kullanıyor haberi varmı gerçekten merak ediyorum :)

5 Tane farklı HD kablo vardır keşke her kablo aynı olsaydıda,insanlarda işportadan 5 liraya gidip kablo alsaydı :)

Özellikle 3D tv sahibi olanlar aman dikkat,bu tür yorumları sakın ama sakın ciddiye almayın o kablolarla sakın olaki panele sokupta birşey fark etmez demeyin !

Bu tür yorumlar yapan arkadaşlar Lütfen biraz okuyalım,araştıralım,bakın forumda 5-6 bin liraya panel alanlar var bu insanlara bu tür tavsiyelerle zarar verirsiniz !

Özellikle 3D kullanıcıları unutmayalım her kablo belli frekanslarda akım taşırlar,fark etmez deyip alacağınız bir kablo ile tvyi,servis dışı bırakmanız,başınıza gelebilecek en kolay hasara sebeb olurlar,ucuz kablolar’ın yüksek çözünürlükte ses ve görüntü taşımaları imkansızdır !

Malesef piyasada halen 2006 hatta 2002 teknolojisin sinyallerine göre çalışan hd kablolar mevcut,özellikle 1.3 diye tabir edilen ve 2006’nın standart sinyallerine göre tepki veren kablolar dolu piyasada !

Basit bir örnek vermek isterim,yazdıklarımıda bilmişlik yada,ukelalık olarak algılamayın,biraz tecrübe biraz okumak,biraz kazık yemek insanı doğru tercihlere yönlendiriyor,malesef Forum yönetimi imzamı silmiş :)

Örneğe dönersek !

1 ve 1.2 hdmi kablolarla alacağınız sinyal bellidir,zatıf ve yetersiz özellikle yeni nesil cihazlarla hiç birşey beklemeyin bu kablolardan !

Dts ve ses sinyallerinde sıfır performans diyebiliriz,Renk sinyallerinde sıfır diyebiliriz,ethernet vs.s yazmaya bile gerek yok çunki bu kablolar bu sinyalleri çözemezler !

Forumdada malesefki gördüm,kablo aldım ama ethernet yok,yanlış kablo alırsan tabiki olmayacak !

Piyasada satılan yine 1.3 versiyonlu düz kablolar !

Bu kablolarda alacağınız tv ile büyük ölçüde belli frekanslarda çakışacaktır mesela 3D tv aldınız,bu kablo sadece hayal kırıklığı yaratır !

Ethernet desteği veremezler,ARc v.s ses çözemezler,özellikle 3D tvlerde gerçek HD veremezler !

1.3 a-b-b1-c piyasada olan kablolar !

Bu kablolarda elinizdeki panelle çakışabilirler özellkle 3D tvlerde,gerçek 3D sunmaları zordur,kaliteli ethernet sunmaları zordur ama 3D tvlerde normal HD yayını alırsınız ama normal diyorum gerçek HD 1080p60 sinyali taşıyamazlar !

Dersenizki ne çok biliyorsun yahu,uzatmada ne almamız lazım,elinizdeki panellere göre seçim yapmalısınız,eski model lcd plazması olanlar için sorun yok bahsettiğim kablolar zaten yeterli !

3d tvsi olanlar ise kesinlikle ama kesinlikle 1.4a belgesi taşıyan üzerinde test edilmiştir belgeli hd kablo alsınlar,bu kablo ile tvlerinin gerçek performansını sorunsuzca alırlar,tvlerdei tüm desteğe tepki süreleri muhteşemdir !

Fazla uzun oldu yine ama çene düşük biraz,kusura bakmayın :)

Tarih: 13 04 2011
Üst kategori: Aksesuar - Ekipman, Haber - Aktüalite
Alt kategori: |

'LCD-PLAZMA LED Tv’lerde Hdmi kablonun önemi' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Tommy, Rochester dedi ki:

  Sitenizdeki her yazıyı okumaya çalışıyorum vakit buldukça. Hepsi birbirinden yararlı bilgilerle dolu. Bugüne kadar sitenizde ne çöp bilgiye rastladım, ne de arayıp bulamadığım bir bilgiye. Teşekkür eder, devamının gelmesini dilerim.

 2. andy1 dedi ki:

  Çok teşekkür ediyorum, sitemde bilmediğimiz hiç bir cihaza yada ürüne yada komumuz dışı paylaşımlara ki farklı konularda yazan Arakadaşlarımda var, bilgi harici konulara asla izin vermemeye çalışıyoruz !

  Zaten yeterine bilgi kirliliği mevcut, bir çok site para için her markayı yazabiliyor maksat daha fazla İnsan gelsin onlarda para kazansınlar, belki doğrudur onların görüşü, benim görüşüm ise bu sitede sadece bildiğimiz detayları paylaşmaktır.

  Burda 100 lerce farklı cihazı kopyala yapıştır yapmakda kolay ama bu önce kendimize sonrada bizi okuyanlara karşı saygısızlığın en büyüğü olur, az konu olsun ama doğrular olsun, bu yeterli.

  Türkiyede yeterki kadar bilgi kirliliği var zaten, siteme gelenlerin bir çoğuda yurt dışından Arkadaşlarımız, belki İngilizce bilmediğimizi düşünüp yazmıyorlar fakat, Amerikadan takipci sayımız bir hayli fazla, elbetteki İskandinam Ülkerlindende fazlaca takipcimiz var.

  Aslında sitede İngilizce yorumlara yer vermek istedik ama Türkiyede bilgi kirliğinide görünce bu kararımız değişti.

  Güzel yorumunuz için çok teşekkür ediyorum.

  Saygılarımla

  Andy

 3. HAKAN dedi ki:

  HDMİ KABLOLARDA 1MM 1,5MM 3MM GİBİ ÇEŞİTLER VAR BUNLARDAN HANGİSİ DAHA SAĞLIKLI

 4. andy1 dedi ki:

  Kablo kısalığı önemli eğerki tv ve harici cihazınız arasında 1 metre yeterli ise fazla uzun kablo almayın.HDMI akblo alırken üretici bilgilerine bakın kablo üzerinde net detaylar ve ürünün özellikleri yazan firmaları tercih edin.Hama,Monster gibi üreticilerin kabloları Avrupada daha fazla tercih edilir sebebi ise kablo üretimlerindeki ibarelerin net olmasıdır.

  Kullandığınız uydu reciver önemli,Teledünya abonesiyseniz mutlaka cihazlarınızın çıkışlarını kontrol ettirtin topraklama kaynaklı cihaz arızalanmaları şikayetlerini görüyorum.Kullanıyorsanız sakın ihmal etmeyin tvnizi yakabilirsiniz !

 5. Murat - İstanbul dedi ki:

  Merhaba. bir kaç farklı konuda elektrikçiye ölçüm yaptırın, topraklı prizin değerine baktırın gibi ifadelerinizi okudum. Ancak burası Türkiye :)) Elektrikçiye baktırsam bilgi yetersizliğinden bana şunu diyebilir “hiç bir şey olmaz abi, bi sorun yok” Bu ölçümleri yaptırırken baz alacağımız referans değerler var mıdır? İşten detaylı anlamayan bir elektrikçiye bu işlemi nasıl anlatıp sorunsuzca yapmasını sağlayabilirim. Zor bir soru olmamıştır umarım. İlginiz ve emekleriniz için teşekkür ederim.

 6. andy1 dedi ki:

  Türkiyede servislere veya Elektrik gibi çok önemli ev sistemlerinde umursamazlık en uç noktada, ve sizinde söylediğiniz gibi sorun olmaz demek terbiyesizlikten başka birşey değildir.Avrupada sorunlu bir voltaj var ise inanın Devlet o binayının enerji bağlantısını keser, sağlıklı bir sistem yapılana kadar.Bu sadece bina için değil ulusal bir ekonomiye katkıdır boş yere enerji çöo olup uçmaz.

  İşini bilen bir Elektrikçi çağırın, prizlerinizin çıkışlarını ölçtürün topraklama değerlerini ölçen özel aletleri mutlaka vardır, volatj devamlı hareket halindeyse zaten o evde problem var demektir.Korkacak birşey değil 1000 liralık bir güç regülatörü ile tüm evi anında sabit voltak kalitesine alırsınız, şşuna inanın örnek 1000 lira dedim fakat verdiğiniz o para 2 senede size geri döner, faturalarınızda ciddi düşüşler olur, ve şaşırırsınız çunki küçük bir önelem gereksiz enerji kayıplarını kesecektir.

  Topraklamasız cihazlarda enerji kaçağı inanılmaaz üst seviyelerde olur, tüm cihazlarınız kapalı bile olsa evnizde voltaj akımı devam eder, statik eletrik biraz zekidir bulduğu her ortamdan kendine yol açar bir nevi örümcek ağı demek gerekiyor önlem almadıkça faturalarınız sistemli olarak artarak devam eder.

  İşini bilen eletrikçi çağırın Türkiye’de inanın bu tür işleri yapanlara ne denir bilemiyorum ama bir nevi mimarlık gibi evin krokisine göre bu Uzmanlar ölçüm yaparlar, eski kablolar var ise değişim gerekir belki biraz marsaflı olur ama daire sizinse inanın buna değecektir.

  Avrupada televizyon kuruluma gelen servislerin ilk baktığı detay budur ev değil ama panelin takılacağı prizi mutlaka ölçerler sorun var ise size söyler ve prizli değimeniz için tavsiyede bulunur, sorun tehlikeli boyutta ise kurulum yapmaz size farklı güne randevu verirler rpizi değişmeniz için, sonuçra paneli verdiğiniz para mutlak saygıyı hak eder.