Lcd-Led-Plasma tv görüntü problemi,detay sonuclar

Bir çok şikayet alıyorum ve görüyorum, örnek Televizyonumda, görüntüde dalgalanma var, yada maç izlerken arka plan görüntüler net değil, yada pastelleşiyor, yada arka fonda sanki renkler hareket ediyor, bu örnekleri çoğaltmak mümkün.

Yukardaki sorunların %80 kullanıcı hatası ile alakalı problemler, yada bilinçsiz alınan kullanılan harici cihaz ve kablolarla alakalı basit sorunlardır, örnek; vasat uydu reciver, kalitesiz hdmi kablo, kötü ve eski elektrik prizleri, yada enerji hatlarındaki topraklama kaynaklı nedenlerdir.

Bu yazımda basit ama %100 sonuç alacağınız ve denediğinizde şaşıracak kadar iyi görüntüye sahip olacaksınız !

Dalgalanma problemi oluşmasına sebeb, harici cihaz ve kablolarınızdaki sorunla alakalı bir problemdir yada daha basit olan evde tvnin fişini taktığınız prizle kaynaklı topraklama sorunu olabilir, basittir her hangi bir elektrikçi çağırın ve topraklamasını ömltürün yada prinizin eskiyse bunda gerek yok %100 topraklaması garantili bir prizle muhakkak değiştirin ve ihmal etmeyin !

Detaylı bir tavsiye olacak, aslında konu altında okuyan Arkadaşlarda aynı sorun var ise Lütfen sorudan önce kullandığınız harici cihazları ve kabloları yazın, çözümü daha basit olur !

Yapmanız gereken ilk şey, hdmi kablonuz kaliteli değilse yani markası yoksa tavsiye etmiyorum değiştirin, yerine marka ve özelliği olan kaliteli hdmi kablo alın, fiyatları pahalı değil.

2. Kullandığınız çoklu fiş kalitesiz ve güç bloklama özelliği yoksa değiştirin, muhakkak kaliteli ve kendinden sigorta koruması olan çoklu fiş alın, fiyatı ucuzdur ve kesinlikle kullandığınız cihazların kullanım süresi daha uzun olacaktır !

3. Kullandığınız reciver özelliği + reciver üzerinden gelen kablo kaliteli olmalıdır, eski reciver ise topraklama sorunu olabilir, basit yöntemle hd reciver arkasına tvye bağlanan kablo ucuna dokunan her hangi bir güç akımı hissederseniz, hemen cihazları kapayın ve anten ucuna muhakkak topraklama bloklayıcı alın, fiyatı 3-5 liradır, çıplak elle dedim fakat siz yinede kontrol kalemi yada elketrikçi tanıdığınız var ise, yada Reciverınız garanti kapsamındaysa hemen servisi arayıp kontrol ettirin, çunki tvye hasar verme riski büyüktür !!!

Konu uzun oldu fakat detay vermediğiniz için dalgalanmaya sebeb olan detayları yazmak gerekli hemde konu altında sorunu olan Arkadaşlarda okuyabilirler.

Herşey normal ve sorun yok diyelim yukardaki önelemlerden sonra, burda artık tvniz üzerinden detaylara bakmak gerekiyor.

Önce harici cihazlarınız uydu reciver, oyun konsolu yada tvye bağlı en fazla kullandığınız cihazlar takılı olsun, hepsi takılı ise tvnizi kapayın sonra bağlı olan cihazlarınızı, tvyi tamamen kapatın yani kumanda üzerinden değil kapama düğmesinden, bu önemli detaydır.

Daha sonra hdmi kablonuzu tv kapalıyken ARC-HDMI girişine bağlayın, ve önce cihazları sonra televizyonu açın, tv açıkken yapaılacak işlem !

Ayarlardan, kumanda üzerindende yapabilirsiniz.

Yabancı diliniz var ise, ingilizce dil seçeneğine gelin, yoksa Türkçe olarak yapın, bilgili olanlara tavsiyem İskandinav Dil seçini ile yapın Finlandiya en ideal olanıdır, sebebi ise İskandinav Ülkerlindeki sistem farklıdır, Avrupa için farklı, bu detay önemlidir İskandinav Ülkeleri ile güncelleştirme yapmak panelin tüm fonksiyonlarını çalıştırmak manasına gelir !!!!!

Dil seçimide tamamsa, Güncelleştirme bölümüne gelin, burda normal güncelleştirme değil, Donanım güncelleştirme özelliğine tamam deyin, cihaz yaklaşık 5-10 dkika süresince tarama yapacaktır, ”OK” tada ”Tamam” uyarsı çıkınca, donanım güncelleştirmesinden çıkın, normal tv yayınına dönün !

Bu işlemlerden sonra en baştaki sırayla önce tvyi sonra harici cihazlarınızı kapayın, 1 dakika sonra yeniden açın, net olarak görünün çok daha kaliteli ve sorunsuz olduğunu göreceksiniz, daha sonra hdmi girşini isterseniz normal hdmi girişine bağlayabilirsiniz !

Tv izlediğiniz sürece yaklaşık 1-3 saat sonra görüntü tam performans olarak şaşırtıcı şekile iyi olacaktır !

Screenshot_1

 

Tarih: 19 01 2013
Üst kategori: LCD - plazma önerileri, Şikayet - Eleştiri
Alt kategori:

'Lcd-Led-Plasma tv görüntü problemi,detay sonuclar' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Erdal samsun dedi ki:

    Lg 613 modeli beyaz renkler çok patlıyor dıgıturkkullanıyorum scart la bağlı tv ye …panel sorunlu mu 3 gün oldu alalı

  2. andy1 dedi ki:

    Sayın Erdal samsun,

    Bu durumu servise bildirim, LG LcdLed panellerde tercih ederseniz üst serilere bakın. Şuan zaten Türkiyede satılan seriler tuaflıklar yaşanıyor, bu kadar sorunlu panel satılması düşündürücü, sanıyorum bu işte yakında Devlet tarafından ortaya çıkarılır ve firmalarada rekor ceza yağacaktır.

    Andy Swezniak