Lcd-Led-Plasma televizyon,Dünyanın en pahalı Ülkesi Türkiye!

Ülkemizde halen inanılmaz yüksek fiyatlara satılan televizyonları görünce üzülmemek elde değil,Avrupa ile kıyas yaparsak durum o kadar vahim bir hal alıyorki,şaşırmamak elde değil.

Asgari Ücretin halen 200-250 Eurolarda olan bir Ülkede yaşıyoruz,tezatlıkta burda başlıyor,bırakın 1000 Liraya bir televizyon almayı 500 liraya dahi almak çok lüks anlamına geliyor elbetteki asgari ücrete göre kıyaslarsak.

Firmalarda tuaf bir kampanya anlayışı taviz vermeyen düşmeyen inanılmaz yüksek fiyatlar !

İngilterede Avrupanın en pahalı Ülkelerinin başında gelir bu sebeble İngiltere örneğini vermek istiyorum,Bugün 50 inc Full Hd plasma alsanız ki yeni serilerden örnek veriyorum,size 50 inclik FulHd bu televizyonun maliyeti 1000-1200 Lira olacaktır,Ülkemizde ise böyle bir televizyonu almak en iyi şartlarda 2000-5000 Lira arasında oluyor malesef.

Peki ama bu kadar düşük asgari ücret olan bir Ülkede bu ürünleri insanlar nasıl alabiliyor işte orasını anlamak çok güç !

Bir firma çıkıyor indirim diyor,oysaki biraz dikkatli takip etseniz ortada indirim olmadığını net göreceksiniz,aslında aldığınız fiyat indirimli değil zaten belirlenmiş alt taban fiyattan ürünü alıyorsunuz,sadece ucuz aldığınızı sanıyorsunuz.

Aslında size liste olarak 1 sene-6 ay ve 3 aylık dönemleri içeren kampanya ve indirimli ürünlerin listesini verecektim ama bu beni aşacağından listeyi vermiyorum.

Sizlere tavsiyemse üşenmeyin elinize bir kağıt kalem alın,ve hangi firma kampanya yapıyor ürün ve fiyatlarını yazın,6 ay sonra not aldığınız fiyatlara bakın,ortada indirim değil sabitlenmiş fiyatlar olduğunu göreceksiniz,yani alt ve üst taban fiyatları belirlenmiş ürünler.

Halen piyasalarda satılan öyle ürünler varki üstelikte fiyatları halen taviz vermeden üst sınırlarda satılıyorlar 2010 serileri aslında sene olarak baz almayın genelde 1 seneyi aşmış ürünlerdir,araştırsanız görürsünüz zaten.

En üzücü olaysa malesefki Lcd-Plazma-Led tv alanlar lüks pahalı eşya alan zengin satatüsünde görülebilen bir Ülkeyiz malesef duruma bu gözle bakarsak dahada vahim.

Avrupada ise inanın 10 larca farklı markanın rekabeti var,her Aileye hitap eden fiyatlar var,yani en yoksul Aile dahi bugün evinde FulHd dev ekran televizyonları satın alabiliyorlar.

Türkiyede ise toplasak 10 marka bulamayız,belli 3-5 marka dışında ürün bulmak zor elbetteki bu markalarda pahalı fiyatlarda satılıyorlar.

Size İngilterede satılan markaları yazımın en sonunda belirticem,eminim şaşırcaksınız,nasıl bir rekabet yaşandığını net olarakta göreceksiniz !

Özetlemem gerekirse,halen fiyatlar yüksek,yaz aylarını yaşadığımız şu günlerde halen fiyatların yüksek olarak direnmesi bana çok enteresan geliyor !

Listeyi inceleyin sanıyorum ne demek istediğim daha net anlaşılacaktır !!!!

Saygılarımla

andy1

Liste:Lcd-Plasma-Led televizyon ve monitör markalar !

Akai
Akura
Alba
Alphason
AOC
Aquavision
Atec
Beko
Broksonic
Bush
Canon
Casio
Crown
Daewoo
Deccacolour
Dell
Digihome
Digimate
Digix
DMTech
Elonex
Epson
Evesham
Ferguson
Fujitsu
Fujitsu Siemens
Funai
Goodmans
Grundig
Haier
Hannspree
Hisense
Hitachi
Humax
Hyundai
iiyama
JVC
Kenmark
LG
Lodos
Loewe
Logik
Magnavox
Marantz
Matsui
Maxim
Medion
Mikomi
Mirai
Mitsubishi
NEC
Neovia
Orion
Panasonic
Philips
Pioneer
Planar
Pro Line
RCA
Relisys
Roadstar
Sagem
Sahara
Samsung
Sanyo
SEG
Sense
Sharp
Sony
Tatung
Techwood
Telefunken
Thomson
Toshiba
Tosumi
Video Seven
ViewSonic
Vision
Vistron
Wharfedale
ZenithTarih: 07 06 2011
Üst kategori: Şikayet - Eleştiri
Alt kategori: | | |

'Lcd-Led-Plasma televizyon,Dünyanın en pahalı Ülkesi Türkiye!' hakkında sorular, açıklamalar

 1. kemal sakarya dedi ki:

  40ex720 sony ledtv bugün viana saturn mağazasındaki fiyatı 621 euro, 1549 lira eder. teknosada satış fiyatı 2299 lira, yedirilen kazığın boyutunu varın siz hesap edin.

  saygılarımla.

 2. andy1 dedi ki:

  Türkiye elektronik cihazlarda Avrupanın en pahalı Ülkelerinden bir tanesidir, aslında en pahalısı demek daha doğru olur !

  Asgari ücretin,300 eurolarda olduğu bir Ülkede, düşürseniz bahsettiğini Televizyon yaklaşık 1.000 Euro yani asgari ücretle çalışanaın 3 aylık maaşına denk geliyor !

  Teknolojik ürünler konusunda, fazlada birşey yazmak istemiyorum fakat elektronik eşya ticaretinin kar oranları bir hayli cazip,ticaret yapanlarda elbetteki bu avantajı kullanıyorlar.

  Avrupada durum çok daha avantajlı elbetteki, Tüketicilerin alternatifleri inanılmaz fazla, Avrupada Rekabet kanunlarıda caydırıcı olduğundan,kimse piyasalarda keyfi fiyat uygulamıyor daha doğrusu uygulayamıyorlar.

  Amerikada ise durum tamamen Tüketicilerin lehinde, teknolojik cihazlarda nerdeyse Dünyadaki en ucuz Ülkelerden bir tanesidir.

  Ticaret yapanlara kızmak hata, gelişmiş Ülkelerin hepsinde rekabet kurumları var, yani hiç bir üretici yada firma keyfi fiyat belirlemeye gidemiyor, gittiklerindede inanılmaz para cezaları alıyorlar, yani Devletler hem Ulusal para brimini kontrol ediyorlar hemde Enflasyonu buda daha ucuz ürünler olarak Vatandaşlara yansıyor.

  Türkiye’de diğer bir sorunsa belirttiğim gibi Rekabet kanunları var ama bunu uygulayacak düzenlemeler yok, örnek verirsem Türkiyede Grey Marketing ürünler nerdeyse Resmi Distribütör ürünleriyle aynı fiyata satılıyor, bunu anlamak çok zor, Devletin denetim mekanizması olaya nasıl bakıyor bilemiyorum.

  Avrupada ise tam tersi Grey Marketing ürünleri Devletler teşvik ediyor yani iç piyasalarda daha canlı ve rekabetci ekonomi ve ucuz ürünlerle Müşterilere yansıyor.

  İngilterede Panasonic 65 VT20-30 serilerini 2.000 Euroyada bulabilirsiniz 6.000 Euroyada,yani isteyen Devletin güvencesinde istediği ürünü alabiliyor,Türkiye’de ise bu imkansız üstelikte Avrupa ile Türkiye arasındaki ciddi asgari ücret farkına rağmen, Türkiye inanılmaz pahalı,bahsettiğim televizyonun fiyatı sanıyorum 10.000 Lira seviyelerinde.

  Türkiye’de Hükümet Rekabet koşullarını düzenlemesse fiyatlar düşmez, şahsen düşeceğinede ihtimal vermiyorum.

  Türkiye’de yaşayanlar bulabildikleri ucuz ürünlerle yetinmek zorundalar.