Kristal Avize ve kararan Princ sarı gövdeleri evde parlatmak.Kolay onarım

Sevgili Levent Beyin titizliği ve Bronz Kristal taşlı avizesine duyduğu sevgisi sebebiyle bu konuyu açmak istedim.
xx

Bir çok evde özellikle Kristal taşların dökülmes, metal Princ veya Bronzlarının artık siyaha ve çirkin bir görüntüye dönüşmesi eminim Sizleri bazen üzüyordur hatta çöpe atmak isteyenler dahi vardır, sakın ama sakın çöpe atmayın avizenizi sıkılabilirsiniz çöpe atmak yerine ihtiyacı olanlara hediye edin, yada taşlarını sökün sadece princini yani metalı bir hurdayıca satın 3-5 lira kazanır bu para ilede Pet shoplardan minik sokak havyanlarına ziyafet çekebilirsiniz. Hemde Ruhen sizi mutlu edecek bir gülümseme ilede evinize dönersiniz.

Avize taşlarını atmayın deme sebebim size ilerde bu taşlarla neler yapacağımızıda anlatacağım inanılmaz şık kristal toplar yapabilirsiniz, merdiven başlarına minik kristal toplarla çok şık bir hava verebilirsiniz veya baş ucu lambaları yapabilirsiniz, bu detaylar yazmakla bitmez, ilerde değineceğim.

Gelelim Evlerinizdeki Kristal avizelerin temizliğine ve onarımına!

Malzemelerimiz !

1. Tuz ruhu.

2. İnce bulaşık teli

3. Yorulmayı sevemeyen eli öpülecek Annelerimiz içinse iş Erkeklere düşüyor, Ev hanımlarına princ uçlarla beraber el dremeli yani şu dişçilerde görüdüğünü el matkaplarının daha kucuk olanları 30 Lira civarında senelerce kullanabilirsiniz.

4. Kaol yani princ Bronz parlatma sıvısı, bulamassanız sıvı metal parlatıcılarda tercih edebiliriniz, hatta belkide tencere alanlar bilir bu tüp içinde parlatma kremlerinide kullanabilirsiniz yada satın alabilirsiniz.

5. Bulaşık eldiveni

6. Pamuklu bez eski fanila gölmek ne olursa.

Temizlik için gerekli olan bunlar

……………………………………………………

Kristal taşları yenilemek isteyenler içim malzemelerimiz !

1. Yankesici yani pensenin keski tabir edileni

2. Karga burun Pensenin ince uçlu olanı.

3. Princ tel, her avizecide satılır ince toplu iğne gibi bu taşları bağpladığımız yumuşak princ teller, 250 gram yetecektir.

……………………………………………………………

Avizeyi tavandan sökün, burda tavsiyem sökmüşken kablolarınıda yenileyin, anlamıyor olabilirsiniz bir elektrikci 10 dakikada size kablolarını yenilir hemde eski kablolardan doğan elektrik israfınıda bitirmiş olursunuz.

Taşları özenle çıkarın hatta yan keski ile tüm taşları kesin zaman kazandırır, bu taşları Leğen içine ki piyasalarda yağ çözücü ve parlatıcı deterjanlı su koyun hemde taşlarınız bu arada kirlerden ve yağlardan tabiki isten temizleniyor olacaktır, taşlarıda su dolu leğene bırakın.

Avizemizi metal haline getirdikten sonra bu işlemi banyoda yapın eldivenlerinizi giyin, ve Avizenin metal yerlerini temizleme işlemine başlayalım, bulaşık telimize tuz ruhunu dökelim.

q
Tuz ruhu metalle temas ettiğinde anında tepki verecektir telle ovaladığınızda ise bir anda kirlerin yok olduğunu göreceksiniz, bu işleme tüm gövdeye uygulayın, her yeri iyice telle sildikten sonra, kuru bezle her tarafını çok iyi şekilde temizleyin tuz ruhu kalmasın kalırsa metal oksitlenir buna dikkat edin. Hatta kuru bezle temizlikten sonra birde temiz ıslak bezle iyice silip yeniden kurulayın.

Parlatma işlememiniz çok basit, isterseniz Dremel ucumuza yani minik matkabımıza princ tel halkamızı takalım.
ww

w
Bu size inanılmaz kolaylık sağlayacaktır, çunki temizleme işiniz çok daha kaliteli ve prüzsüz hale gelir.
Bu işlemi yaparken temizlediğimiz princ kollarımıza sırayla parlatma sıvımızı veya krememizi dökelim.
qq
wwww
Ve matkabımızla veya elle iyice her tarafı hafif bastırarak temizleyelim, her tarafa bu işlemi uygulayın.Sonuç çok keyifli olacaktır. Ve kuru bezle işem bitince silelim.

Artık son işleme sıra geliyor yani parlatmaya,

Bunu ellede yapabilirsiniz, veya ben tembelim matkabla yapıcam (Şaka) derseniz, karar sizindir.
v
vv
vvv
Ben farklı kimyasallar ekleyebiliyorum siz parlatma için normal araba cilası dahi kullanabilirsiniz.
Parlatma kimyasalımızı madene parmak ucuyla sürelim, isterseniz dremel uca kece takabilirsiniz biraz daha profosyonel parlaıklık verir yada elle bastırarakta bu parlatma işlemini yapabilirsiniz, her tarafı iyice bastırarak silin kimyasalı fazla kullanmaktan korkmayın her tarfına nufus temelidir metal veya princin.

Bu işlem bittikten sonra temiz pamuklu bir bezle iyice silin bu işlemde metal çok daha parlak ve göz alıcı olacaktır, temizlik işlemi bitmiştir.

Gelelim korumasına. Uzun zaman bu parlaklığı muhafaza etmek istiyorsanız yaptığımız işlemin hacayla temas etmemesi gerekir bu sebeblede vernik şarttır, kaliteli sprey vernikle her tarafını iyice vernikle korumaya alın parlak vernik olmasına dikkat edin.

Vernik işlemini acele etmeden yapın, sırayla her tarafa eş,t şekilde sıkın tavsiyem en az 3 kat vernik atın bu çalışma uzun süre avizenizin prırıl pırıl kalmasında etken olacaktır.

Sonrasında taşlarımızı sudan çıkarıp çok iyi şekilde kurulayın, gerekirse bir fön makinası veya bir gün kuru yerde beklesin su kalmasın, sonrasında temiz pamuklu bezle tek tek alarak princ tellerimizi kristal deliklerinden avizeye takalım, karga burunla uçlarını kırvırmayı unutmayın.

Ortaya eskisinden çok daha şık orjinal bir aydınlatma Avizeniz gözleri kamaştıracaktır.

Bu işlemleri, evinizdeki eski gumuş, sarı bakır, gibi objelerede uygulayabilirsiniz.

Sorularınız varsa devam ederiz.

Sevgi ve Saygılarımla

Gökhan Erol

 

 

Tarih: 24 01 2014
Üst kategori: Antika Restorasyon
Alt kategori:

'Kristal Avize ve kararan Princ sarı gövdeleri evde parlatmak.Kolay onarım' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Eyup zonguldak dedi ki:

  Hocam parmaklarınıza sağlık Allah razı olsun

 2. levent-ordu dedi ki:

  Hocam muhteşemsiniz içimde bir yarydı bu avize rahmetli annemin hatırası doğru nasıl onarırm diye kara kara düşünürdüm teşekkürler
  sevgiler
  levent

 3. Gokhan Erol dedi ki:

  Levent Bey, Aneniz Nurlar içinde yatsın, sizde onun hatırasını kendi neslinize aktaracaksınız, Eski eserlerin en güzel yanı bu, hatıraları hep saklıyorlar, hiç birşeyi unutmuyorlar.

 4. levent-ordu dedi ki:

  teşekkürler ustam ne diyeyim