Panasonic,Samsung,Lg,Toshiba,IBM,Apple,uydu üzerinden İnternet protokolunu başlatıyor

Son yaşanan teknolojik gelişmeler, İnternet sağlayıcılarını şoka soktu, Google,IBM,Panasonic,Lg,Toshiba,Samsung ve faha bir çok teknoloji üreticisi firmalar inanılmaz bir ortaklığa imza attılar.

Elbetteki Avrupada ve Amerikada yaşanan bu bir nevi kriz halini alması 2014 senesi sonlarında başlayacaktır, Asyada zaten var olan uydu üzerinden İnternet sağlayıcıları ve bunların inanılmaz ucuz fiyatları ile Avrupalı İnternet sağlayıcılarının rekabet etmesi için, şuanki fiyatlarından çok aşağılara inmeleri gerekecek yada piyasadan çekilecekler, işin gerçeği ise İnternet fiyatlarının ciddi şekilde düşeceği kesin görünüyor.

Bugün Japonyada yaşıyorsanız, Singapur yada Malezyada satılan İnternet uydu paketini alabiliyorsunuz ve bu paketler nerdeyse tüm kesime hitap eden özelliklere sahipler, 1000 mbit hızlarda internet fiyatı ise 300 dolar, yine cazip fiyat senelik yada 2 senelik taahüte göre değişiyor yada istediğiniz paket içeriğine göre ayda 32 dolara inanılmaz hızlarda internete sahip olabiliyorsunuz, bu darbenin ilk etkiside Amerikada Kablo tv şirketlerini nerdeyse filasın eğişine getirdi, İnternet üzerinden verilen dijital tv kanallarındaki kalite Kablo tv şirketlerinin ya kapanma yada kalite yükseltmelerine mecbur bıraktı ve görünen oki Amerika Kablo tv ağı bitmek üzere.

Türkiye gibi Ülkelerde ise kullanıcılar açısından elbetteki oldukça mutlu edici detaylar, şirketler içinse inanılmaz zor seneler demek oluyor, Asyalı rakipleri ile mücadele etmeleri imkansız.

Sadece Asyalı firmalar değil, 2 sene önce verdiğim bir haber vardı, Rusya ve Kore İnternet projesi deneme aşamasındaydı Moskova gibi büyük merkezlerde seçilen abonelere bu süper hızlı İnternet denemeleri nihayet istenen seviyelere geldi, tabiki burda Moskova,Kore ortaklığı yakında tüm Avrupayıda içine alacak inanılmaz kapsamlı bir İnternet ağına dönüşmesi için en fazla 2 senelik bir sürece ihtiyaç var, Rusyanın ortaklaşa hazırladığı uydular ise henüz fırlatılmadı, Singapur ve Malezeyanında bu girişime dahil olması bekleniyor.

Gerçek adımlar ise Japon ve Koreli firmaların ortaklık antlaşması resmiyete döküldü, 6 dev firma resmi olarak Smasrt tv tek bağlantı üzerinden hizmete sunuldu.

Peki ama bu Smart tv yani Akıllı tvler neleri berbaerinde getirecek, işte burda yine Türkiyede digital yayıncılıkla uğraşan firmaları zor günler bekliyor, bugünün teknolojisi ile Kore ve Japon firmalarının inanılmaz çözürlüklere varan tv kanalları ile baş edebilmeleri imkansız, bu yeni kanallarda 4K çözürlüklü filmlerden tutun, 4K çözünürlüklü kameralrla gerçekleştirelecek spor karşılaşmaları show programları, 3D sinema kanalları ve gerçek 1080p çözürlükte yayınlar tüm smart tv sahiplerine sunulacak.

Sony ise bir adım daha ileri gitti, bu sistemi tüm Bravia kullanıcıların ücretsiz olarak sunacak, smart tv sahibi olmanız gerekmiyor, Sony’nin geliştirdiği usb adaptor ile bu sinema ve eğlence kanallarına ücret erişim yapabileceksiniz.

x

 

Tarih: 11 01 2013

'Panasonic,Samsung,Lg,Toshiba,IBM,Apple,uydu üzerinden İnternet protokolunu başlatıyor' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Datherine dedi ki:

  Arictles like this are an example of quick, helpful answers.

 2. Ziya Retçi dedi ki:

  peki biz son kullanıcılara nasıl yansıyacak bu olay, yani ucuz internet…
  uydu interneti çift yönlü değil mi.. smart tv sahibil olmak yeterli mi olacak..
  upload için farklı bir durum mu söz konusu olacak..

  teşekkürler :)

 3. andy1 dedi ki:

  2014 senesi Smart tv destekli panellerin en etkin özelliği televizyon yayınları olacak, şuan Amerikada satılan ve kısıtlı olmasına rağmen hayli popüler ve bağımsız bir platform, digital platformlar dönemi ile karıştırmamak gerekli, çunki smart tv paketlerinde sinema kanalları 4K yayın ve eğlence programları, özel show, şuanda ciddi hazırlığı yapılan ulusal spor ligleride dahil.

  Hatta İngilterede şimddiden pazar payı savaşlarını fark eden digital platformlar yayın haklarını uzatmak için ciddi bir çekişmeye girdiler.

  Kullanıcılara nasıl yansıyacak konusu basit yine aynı mantık sadece aylık aboneliklerle devam edecek, Amerikada şuan için 10 dolar ve Avrupadan abone olanların sayısıda her geçen gün artıyor hatta bazı şirketler özel server abonelikleri yapabiliyorlar yasal aboneliklerden bahsediyorum, Türkiyede malesef illegal olarak satılıyor ve inanılmaz paralar kazanan uyanıklarda var.

  İllegal abonelik yerine tavsiyem, yasal obenelikler biraz pahalıda olsa görüntü ve erişim kalitesi farkı %100 seviyerlerinde farklıdır, SKY Türkiye kart satışı var alabilirsiniz yada bilmiyorsanız Avrupada tanıdığınız var ise adınıza abonelik açabilir kartla sorunsuz full hd yayınların keyfini yaşarsınız, 66 adetten fazla hd kanal var sinema kanllarını saymak gereksiz sanırım, veua kendinize göre bir pakete üye olabilirsiniz, sky resmi sitesinden araştırmanız mümkündür.