HDMI kablo tercihine Dikkat,2013 serilerinde hdmi kablo tercihi, detaylar

Yaklaşık 3 senerdir bu konuyu anlatıyorum yazılarımı takip edenler detayları çok iyi hatırlayacaklardır, 2013 senesinde ise firmalar 3 sene önce yazdıklarımı şimdi Müşterilerine tavsiye ediyorlar.

Oysaki HDMI kablo farketmez diyen bazı sözüm ona Uzmanlar İnsanlarıda yanılttılar, ve İnsanlara gereksiz pahalı panellerin satılmasına sebeb oldular, o dönemde şunu demiştim panelden çok harici cihaz ve kablolarınıza dikkat edin, her hangi bir panele yetersiz demek sadece saçmalık olacaktır ve olduda şimdi İnsanlar bu gerçeği yeni anlıyorlar.

Sony, Panasonic, Lg, Samsung, Philps 3 sene önce yazdıklarımı bire bir bugün öneriyorlar ve sitelerinde ürün tavsiyesi bölümünde bu detaya önemle vurgu yapıyorlar.

Panellerde en fazla görülen şikayelerin başında spor karşılaşmalarındaki hareket probelemleri gölgelenme veya kırılmalar veya HD yayınlarda yırtılmalar, bunun sebebi asla tek başına panel değildir olmasıda zaten mümkün değil giriş seviyesi üstü panelleri kast ediyorum elbetteki.

Bu sorunların %20 kaynağı kullandığınız hd recivier ile alakalıdır, %20 kötü voltak akımı ve prizler+topraklama sorunudur,%30 ise hdmi kablo seçimidir, %30 ise panelle ilgilidir !

Yeni nesil panellerin tamamı hdmi kablonuzun sinyal veri taşımasına bağımlıdır, kablo sorunlu ise en basit herkeste görülen sorun Arka fondaki rsimle ön fondaki resmin tutarsızlığıdır ön fondaki resim mükmemel iken arka fonda tuaf bir hareketlenme hissedersiniz ve rahatsız olursunuz, veya hareketli görüntülerde panelin zemin renklerindeki pastalleşmesi veya hareketlerdeki gölgelenme ve iz oluşmasının sebebi yine yukardaki sebeblerle alaksı ihtimali çok büyüktür.

LG ve Philps serilerinde hdmi kablo kalitesine dikkat etmek zorundasınız LG bazı serilerinde 1.4b serisi kablolar daha üst kalitede ve sorunsuz sinyal taşıyabiliyor, yani artık hdmi kablo tercihinizi dikkate almak zorundasınız.

Kablo seçimine gelirsek !

Alacağınız kabloların mutlaka 10 gbps değerlerinin üzerinde olmasına dikkat edin, özellikle oyun meraklıları ve Ses sistemleri ile bağlantı yapanlar için bu tartışılmaz bir gerçektir, sinyal veri kaybı en alt sınırda olmalıdır ki artık AVR cihazların tümünde en düşük hdmi kablo sinyal değeri 10.2 gbps olmak zorundadır !

Detaylı biraz hatalı Türkçe ile net detayları şablon olarak verdim, yani siz hdmi kablo seçerken özellikle yeni nesil panellerde full panel ve harici cihazlarınızla üst düzey performans istiyorsanız 17.8 gbps altına düşmemeniz gerekir !

10.2 Gbps önerme sebebim Türkiyede malesefki firmalar bu konuda fazlası ile bilgisizler ürünü satıyorlar fakat üründen nasıl üst düzeyde performans alınacağından habersizler !

Size basit bir örnekle açıklamak isterim bir çoğunuz eminim detayları görünce daha net fikir sahibi olacaksınız !

10.2 GBPS bir kablo aldık diyelim, 17.8 Gbps bir kablo ile ne farklar var onu görelim !

17.8 Gbps Kabloların %97 oranında sYCC601 (30 bit Deep Color ve 24 bit-3D yüksek hrz) ve Adobe YCC601, CL3 (ısı ve yangına karşı direnc), HDCP desteği, gerçek değerlerde iletken tel dizilimi gibi farkları çoğaltabiliriz.

x

Konuya sorular oldukça devam edebiliriz. Tek bilmeniz gereken detay yeni nesil panellerden artık detay kalite istiyorsanız, belli sitelerde panelleri anlatan tavsiye edenlerin ne kadar bilgisiz olduklarınıda anlayabilirsiniz.

Yakında kablo markalarını ve detaylarınıda liste olarak paylaşmaya çalışacağım.

Andy Swzniak

'HDMI kablo tercihine Dikkat,2013 serilerinde hdmi kablo tercihi, detaylar' hakkında sorular, açıklamalar

 1. murat izmir dedi ki:

  türkiye’de hangi firmalarda var 1.4 17.8gbps kablo var? teşekkür ederim.

 2. andy1 dedi ki:

  Açıkcası hangi firmalar Türkiyede bu serileri satıyorlar bilemiyorum, Belkin,Monster,Hama diye aratırsanız daha kolay olacaktır, diğer üreticileri yazmadım sebebi halen firmalarda standart hdmi kablolar satılıyor.

  Sitemiz bu konuda abartı değildir firmalarıda ciddi şekilde yeni nesil ürünlerin ithalatı konusunda zorlayan bir konuma geldi.

  Eskiden firmalar aklına gelen ucuza ama pahalıya satacakları ürünleri ithal ederlerdi, biz bunları İnsanlara almayın diyoruz sitemizi takip edenlerde kaliteyi istiyorlar firmlarda buna uymak zorundalar.

 3. murat izmir dedi ki:

  cevap için teşekkür ederim. belkinin üzerinde 10.2 gbps olarak yazıyor öbür markaların görmedim (kutu üstünde) saygılar.

 4. Alp Ankara dedi ki:

  Hocam size sorum yurttdışından alacağım hdmı kabloyu.Marka ve model önerebilirseniz sevinirim.
  Çünkü aradığımda 17.8 gbps hangisi kaliteli bilemiyorum.Direk model verebilirseniz alacağım..
  uzunluk olarak bir tane 9 mt bir 2 tanede 2.5 metrelik lazım.Direk model veirrseniz sevinirim.

 5. andy1 dedi ki:

  Hamnster, Hama elbetteki 17.8 gbps almanız en doğrusu olacaktır. RedMere serisinide sorabilirsiniz bu kablolar chip desteklidir.

  Sanıyorum hdmi 2.0 serileride bulabilirsiniz,normal panel için 1.4a serileri yeterli fakat UHD 4K destekli cihazınız olduğundan 2.0 HDMı size görüntü açısından inanılmaz fark yaratır. AVR cihaz alacağınızdan mutlaka almanızı tavsiye ederim.

 6. serkan izmir dedi ki:

  ben yeni avr alacağım şu günlerde merak ettiğim konu ise yeni gelen 4k tvler hdmi 2.0 destekli olucak avr ninde hdmi 2.0 desteklemesi gerekiyormu yoksa aynı hdmi çıkışına 2.0 destekli kablo takarsak tam anlamıyla 4k çözürnürlük yakalayabiliyormuyuz.

 7. andy1 dedi ki:

  Serkan Bey, yeni nesil AVR sistemler zaten hdmi 2.0 desteklidir, yani her hangi bir uyum sorunu olmaz. 4K cozunurluk şuan için sadece Japonya, Kore ve Amerikada belli digital yayıncılar tarafından sunuluyor ve SKY hd platformlarında 2014 ortası sayılar cogalır.

  Türkiyede ise cok zor, henuz hd kanalları bie gerçek sinyal kalitesiyle sunmayan firmalar doluyken 4K yayınlardan bahsetmek hayalcilik olur.

 8. By_şevki istanbul dedi ki:

  Merhaba ps3 ü yeni aldığım epson tw5200 cihazda kullanıyorum 3 yıl önce aldığım hdmi kabloyu kullanıyorum. Projeksiyon özelliklerinde 2d – 240hz 3d-480 hertz yazıyor dediğiniz 17.8 lik kablo bende belirgin bir fark yaratırmı şimdiden teşekkürler..

 9. andy1 dedi ki:

  HDMI kablo, harici cihazla panel arasında kaliteli sinyal eşlemesinde en önemli detaylardan biridir. Ferrit desteği olan bir kablo ile PJ cihazınızda performansı fark edebilirsiniz.

 10. By_şevki istanbul dedi ki:

  Yanlış anlamadıysam 17.8 lik ferrit desteği olan kablo alıcam. Benim için öncelikli olarak cihazımın sağlığıdır kablo isterse 300 tl olsun çünkü biz bu cihazlara özellikleri için binlerce lira veriyoruz. Regülatör ve 6 lı dengeleyici prizler var onlardanda kullanmayı düşünüyorum. Aklıma takılan tek bir şey var bazı mağazalarda tv lere koydukları filmler görüntü çok akıcıydı resmen yağ gibi akıyordu ben böyle bir görüntü alabilirmiyim yada bu özellik ne ile akalı? Son sorum kablo önerisi marka verebilirmisiniz. Sizde bilirsinizki piyasada kötü mal hiç yok hepsi kaliteli :) tutturabildiklerine kaptırıyolar resmen

 11. andy1 dedi ki:

  Şefki Bey,

  10.2 gbps üzeri kablo uygundur, 10.7 gbps kablolar Türkiyede satılıyormu bilemiyorum, satılıyorsada belirtin markaya göre yardımcı olmaya çalışırım. Hama 10.2 gbps versiyon kabloları şuan var biliyorum alablirsiniz oldukça performanslı kablolardır.

  Bir elektrikci çağırın, paneli bağlayacağınız prizi ve voltaj değerini ölçsün, sorun yok ise regülatöre para vermeyin , priz eski ise mutlaka değiştirin topraklaması %100 garantili bir priz alın.

  HD recevier ve dışardan cihaza takılacak kablonun akımını kontrol ettirin, hem recevierin hemde dışardan gelen kablonun, Türkiyede bu bir sorun kötü kablololama panele akım yüklenmesine sebeb olan harici cihazlara dikkart edin. Yazdıklarım kalabalık olabilir fakat elektrikcinin 5 dakikasını bile almaz bu işler.

  HDMI kablo önerilerimde bulabilirseniz ferrit desteği olan kablolardan alın, Hama, Mosnter, Belkin, Bose kendilerini ispatlaşmış üreticilerdir.

  Mağazalarda gördüğünüz akıcı görüntüleri merak etmeyin evde aynı kalitede izlersiniz, media player üzerinden filmleri izleyebilirsiniz, hem görüntü hem ses olarak keyif alırsınız.

 12. By_şevki istanbul dedi ki:

  İlginiz için teşekkür ederim..

 13. By_şevki istanbul dedi ki:

  Hama 10.2 ferrit destekli 4k ethernet (083056) kodlu kablosu mevcut daha üst bir kablo gerekirmi yoksa yeterlimidir bu kablo 60tl kutuda 5 yıldız var daha üstü yok zaten

 14. andy1 dedi ki:

  Şevki Bey yeterlidir, daha üst kablo seçimi size kalmış fakat bu standart oyun ve tv veya media player açısından sorunsuz sinyal sunacaktır.

 15. Samet İstanbul dedi ki:

  Merhabalar,
  Link deki kablo ile sizin bahsettiğiniz 17.8 gbps 2.0 Ferit kablo arasında fark varmıdır daha doğrusu bu kabloyu araştırdığımda sadece 4 k destekli ve 1,4 olduğuna rastladım
  Sevgi
  http://www.ttafshop.com/180-Derece-Ayarli-HDMI-Metal-v14-Kablo-High-Speed-with-Ethernet-24K-Gold-Flat,PR-4381.html

 16. andy1 dedi ki:

  Sayın Samet İstanbul,

  Bu tür kablolar daha çok duvar aparatı için idealdir, satnadart kullanımda bu tür kablolara gerek yok.Bu kablo yerine standart kabloları tercih edin, ferit destekli değik linkteki kablo. Ferrit desteğinde amaç panele yansoyacak tüm parazitlenme ve oluşacak akımları bloke etmektir, özellikle ses detayında inanılmaz önemli bir etkendir.

 17. Anonim dedi ki:

  “standart kullanımda bu tür kablolara gerek yok.Bu kablo yerine standart kabloları tercih edin,”
  Sayın Andy1,
  Bahsettiğim kabloyu sharp 60 857 panelimde kullanıyorum.standart kablo derken neyi kastettiniz?Benim anlamak istediğim bu kablo yerine monster yada hama 17.8 feritt 2.0hdmı kabloyu tercih edersem birfark yaratmış olurmuyum*
  svg

 18. andy1 dedi ki:

  Sayın Sayın Samet İstanbul,

  Yukardaki cumlemden kasıt sizin şuan kullandığınız kablo özellikle duvar aparatı ile montajlarda tercih edilen seridir. Satandart kablolar yani bildiğiniz kalisk seriler özellikle dahili standat ile kullanılması daha idealdir, Hama ve Monster 17.8 gbps feritt destekli bir kablo ARC-HMDI üzerinden hem ses hemde görüntü olarak fark alırsınız. Oyunlarda ve harici cihazlarda panelinizden en üst seviyede görüntü almanız mümkündür.

 19. samet istanbul dedi ki:

  Sayın andy 1
  “.Bu kablo yerine standart kabloları tercih edin”
  bahsettiğim kabloyu halen sharp 60 857 panelimde kullanıyorum,anlamak istediğim eğer 17.8 feritt 2.0 hdmi ile değiştirirsem bir fark yaratıp yaratmayacağı.Genel olarak panelimden memnunum daha evvel pioneer plasma kullanmıştım ve hala ikinci tv olarak kullanmaktayım.Arada artı ve eksi olarak farklar var tabii ama genel olarak memnunum.Sadece bazı akşamlar görüntü kalitesinde belirgin değişiklikler oluyor bazen muhteşem bir film izliyorum fakat bazı akşamlar belirli bir blur etkisi oluyor sebeb olarak kablo olbilirmi?
  svg

 20. samet istanbul dedi ki:

  Çok teşekkürler,
  saygı ve sevgilerimle

 21. andy1 dedi ki:

  Sayın samet istanbul,

  Tv üzerinden izliyorsanız yayıncıya göre belli görüntü sorunları olabilir veya harici cihaz kaynaklı, sizin sanıyorum sorun izlediğiniz kanala kaynaklı bir problem, kablo değişimi yapmanıza gerek yok.

 22. Erdem Antalya dedi ki:

  Merhaba Andy1 bey son zamanlarda Panel yorumu yaptığınız bölümlerde birhayli ara kablo sorusu gördüm bu konuda destek olmak amacı ile yazmak istedim. öncelikle belirteyim sizin sürekli ısrarla yazdığınız bir konu var Orijinal markalı kablolar ve bunların değerleri. Bu konu aslında satın aldığımız paneller veya bu paneli destekleyen cihazlar kadar önemli sizin ısrarla bahsettiğiniz ara kablo kalitesinin önemini şöyle anlatabiliriz. Kullanılan ara kablo kalitesinin kötü olması halinde neler yaşayabiliriz.
  1- Panelde burn in sorunu
  2- Kullanılan Avr yada receverin Şasesinde oluşan kaçakların panele zarar vermesi.
  3- Kötü sayısal aktarım.
  4- Yıllar içerisinde kablonun performans kaybı.
  Bu nedenleri ortadan kaldırmak için kaliteli kabloları yakından inceleyelim. Bu kabloların üretiminde içerisindeki kablolar saf yada safa yakın elektriği iletebilen materyallerden yapılır bazı kablolar gümüş alaşım kullanılarak yada safa yakın bakır kullanılarak yapılır bu kabloların uçlarındaki konnektör dediğimiz kısınları ise genellikle Altın suyu ile kaplanır.
  Bunu amacı Altın hem iyi bir iletken olup diğer materyallere karşın zor paslanabilen bir materyaldir. Bunu dışında üretim esnasında plastik kaplama çok önemlidir bunuda öyle bir üretirlerki sadece konnektörlerin ucu havayla temas eder diğer kısımlar ile havadan yalıtılmıştır. Konnektörlerin ucuda Altın suyu ile kaplandığı için korozyona dayanıklıdır.
  Bu neden önemli çünki kullanılan kablo zaman içerisinde hava ile temas ettiği için dıştan ve içten mikroskobik olarak paslanır bu da zaman geçtikçe kablonun performansını düşürür. Şimdi bazı arkadaşlar bazı sitelerde yazıyorlar efendim ne gerek varmış. Böyle konuşmak için sadece cahil olmak gerekir Elektronikten anlamayan yada bunu eğitimini görmeyen kişiler sitelerde yazıyorlar . Efendim ne gerek varmış 10tl lik bir kablo aynı işi görürmüş hatta denemiş arkadaş fark yokmuş.
  İşte bu yorumlar sade vatandaşı yanıltıyor. Size bir örnek vereyim ben merkezi sistem kurulumu yaparken bazen müşterileri uyarırdım binanın iç tesisatına çekilmiş anten kabloları genellikle kalitesiz kablo ile yapılır kalitesiz kablo şöyledir maliyeti düşürmek için bakıra atık demir karıştırılır.
  Hatta bunu test edebilirsiniz kablonun ucunu açıp mıknatıs tuttuğunuzda çeker ve yapışır kaliteli bir kabloya tuttuğunuzda mıknatısa yapışmaz bu saf bakır olduğunu gösterir. Bunu neden anlattım ara kabloyla ne ilgisi var diyebilirsiniz bunu şundan anlattım. Eğer bakırda demir karışımı var ise. Demir bakıra oranlar daha hızlı paslanır yani kablonun performansı daha çabuk bozulur ki bu binalarda 2-3 sene içerisinde sorun çıkmaya başlar be benim yıllarca yaşadığım deneyim sonucu aldığım bir bilgidir fakat meslektaşların çoğu bunu bilmez çünki merak etmez. Neyse konumuza dönelim piyasadaki 5-10 TL ye satılan kabloların hepsi bu yöntemle üretilir yani demir karışımlı bakır kablolarla böyle bir kabloyu aldığınızda örneğim HDMI kablo ise hem Paneliniz risk altında hemde eskidikçe performansı düşer.
  Fakat şu konuda uyarmak isterim bazen bu tip kabloları çok iyi ambalaj le sunup kaliteli imajı vererek satıyorlar 10 Tl etmeyecek bir kabloyu 25-30 TL gibi bir fiyata satıyorlar. İşte bundan kaçınmak için Orijinal markaları ve ciddi ve kurumsal firmaları tercih etmek daha doğru olur belki 10TL fazla ödersiniz fakat bunu karşısında Orijinal ve kaliteli ürün alırsınız.
  Saygılarımla

 23. sam- ist dedi ki:

  Tekrar merhabalar,
  Media player içn tavsiyeniz varmı?
  svg

 24. andy1 dedi ki:

  Sayın sam- ist,

  WD player veya egread tercihi yapabilirsiniz, Philpsin yakında yeni serileri çıkması yada Türkiyede satılması bekleniyor. Verdiğim iki üreticinin cihazlarıda yeterlidir.

 25. andy1 dedi ki:

  Erdem Bey,
  Harika kaynak bir yazı hazırlamışsınız, mutlaka Arkadaşlarımızın bu yazıyı okuması gerekir, en net ve doğru cevapları öğrenmeiş olurlar.

  Türkiyede HDMI kablo yazmak suç gibi birşey malum forumlarda bazı kişiler tuaf, manasız saçma ve aklın mantığın ve bilimin kabul edemeyeceği saçmalıkları İnsanlara bilerek veriyorlar İnsanları kandırıyorlar.

  Bi detay var yazınız metal alaşımı, buna çok değindim Türkiyede atık teneke peresleyip her hangi bir kaplama atolyesinde sarı oksit kaplamalar cihazlara vereceği zarar çok kötü sonuçlara yol açacaktır, bu tür kötü metaller yangınlara dahi ssebeb oluyor, hatta donanımhaberde resimlede bu panel yangınlarını vermiştim, veya 2000 liralık Porjeksiyon makinesinin teneke alaşımlı hdmi kablo ile masıl 5 saniyede yandığınıda resimlemiştim.

  Yazacak çok şey var, yazınızı Arkadaşların mutlaka okuması gerekir.

  Saygılarımla

 26. Erdem Antalya dedi ki:

  Merhaba Andy1 bey daha önce hatırlarsanız. Bir arkadşımın cihazını test ederken HDMI kablosunun ısındığını yazmıştım. Bu hayatımda ilk kez başıma gelmişti ve çok şaşırmıştım. sizin gösterdiğiniz bu hassasiyeti yıllar önce ben Skart kablolar için söylüyordum öyle skart kablolar gördümki Tv nin Av devresine zarar veriyordu bahsettiğiniz gibi teneke ve çok kötü materyallerden imal edilmişti. Piyasada o zamanlar 10TL ye satılıyordu toptan satışı 5 TL idi düşünün toptan fiyatı 5 tl olunca fabrikadan 2 TL ye çıkıyordur sanırım. Yani kalitesini siz düşünün. Burada benim birde başka ilgilendiğim konu vardı önceleri HI FI cihazlar alıp kullanan arkadaşlarım vardı o arkadaşlarımla bu cihazları test ediyordum bu cihazlar çok pahalı cihazlar ve Piyasada markası bilinmeyen cihazlardı bu cihazlarda kullanılan ara kabloları üreten ayrı bir sektör var örneğin Tos kablolar bu kabloların konnektörleri altın Altın dan yapılıyor hatta kabloları bile altın bir tos fişin fiyatı 300-400 Tl arasında satılıyor hatta Altından yapılmış Pover kabloları var Bu kablolarda 600TL civarında Hoparlör kablolarıda ya altından yada gümüşten yapılıyor. Biz arkadaşlarla bu kabloları test ettiğimizde şunu farkettik normal 40-50 Tl lik kabloyla Altından yaıplmış kabloları karşılaştırdığımızda Ses kalitesinde fark oluyordu. Tabiki bu cihazlar özel üretim herkezin alabileceği şeyler değil. Fakat bunu şundan anlatıyorum eğer standart bir kablo iş görmüş olsa bu cihazları kullanan kişiler neden 200-300 Tl verip bu kabloları alsınlar. Kısacası burada öncede söylediğim gibi hiç olmazsa markası olan üzerinde değerleri yazan sertifikalı ürünler kullanmak lazım çünki yıllarca bu sektörde çalıştım insanlara anlatamadım hatta bu kabloları satmaya çalıştığımda eleştiri aldım inanın insanlar alsın diye nerdeyse karsız satmaya çalıştım olmadı. Şimdi mesleği bıraktığım daha rahat yazıyorum en azından komisyoncu yaftası yapıştıramazlar. Saygılarımla

 27. andy1 dedi ki:

  Erdem Bey, Biz bunları yazıyoruz siz inanılmaz detaylarda net bilgileri sunuyorsunuz zaten, forumlarda tuaf bir gurup var bunlar kimdir necidir bilemiyorum. Israrla İnsanların para verip aldıkları binlerce liralık cihazları net sabote eden umursamazlık içinde halen kablo fark etmez diyen cahilleri üzülerek görüyoruz.

  Bu cahilleri bir kenara bırakalım birde ünlü firmalar var, 15 bin liralık panaele 30 liralık kablo tavsiye eden firmaları görüyoruz, akıl alacak şey değil.


  Harici kablolar gerçek manada inanılmaz önemli faktöre sahipler, panellerden oyunboxlarına, ses sistemlerine varana kadar kesinlikle orjinal ve full açıklamalı ürünler tercih edilmelidir.

  Bakın Türkiyede inanılmaz şekilde sahte markalar var, bu ürünlerin denetlenmesi çok zor farkındayım, bu sebeblede ürün alırken mutlaka firma tercihide çok iyi yapılmalıdır. Dün tesadüf bir büyük firmanın listesinde Monster kablo gördüm üzerinde ki iabere ”Monster HDMI 1200HDex”

  fakat satılan kablo bu seri ile alakasız bir ürün!

  Szide aslında Profosyonel biri olarak çok daha kaliteli bilgiye sahipsiniz, Arkadaşlarımızın mutlaka sizin önerilerinizi ve yorumlarınızı dikkate almaları şarttır.

  Saygılarımla

 28. Fabrizio izmir dedi ki:

  CHORD HDMI Advance hakkında ne düşünüyorsunuz?

 29. andy1 dedi ki:

  Kesinlikle alınabilir aparat demek gerekir. Türkiyede satıldığını bilmiyordum. Hem ses hem görüntü olarak sinyal desteği oldukça iyi bir destek verdiğini söylemem gerekir.

 30. Fabrizio RUSSO / izmir dedi ki:

  Src elektronik bana bu konularda çok destekçi oldu. Anthem’de kendileri temin etmişlerdi.
  Sizce Anthem MRX 710 ve 1 çift paradigm monitor 11 s7 nasıl Hifi ve stereo olarak?

 31. andy1 dedi ki:

  Sayın Fabrizio RUSSO / izmir,

  Her iki sistemde özellikle Paradigma ses sistemi için fazla söylenecek bir şey yok, tamamen profosyonel bir sistem hatta tek başına sırf hoperlor olarak bile subwoofer ihtiyacına gerek bırakmadan ses kalitesi alacağınız bir seri. İki sene önce test etmedim fakay bir Dsotumda detaylı olarak incleme fırsatım olmuştu, bu sistemlerde AVR cihaz mutlaka Amiral serisi cihaz olmalı, griş seviyesi bir cihazla peformans alabilmek çok zor. Bunu yazma sebebimde Arkadaşımın AVR Pioneer cihazında oldukça vasat tiz sesler hissetiğim için yazdım.

  Siz zaten AV sistemide seçmişsiniz, paradigma için yeterli sayılabilir. Süper bir tercih demek zor. MRX 710 Tükriye fiyatını bilmiyorum gerçi seçimlerinize bakarsamda butce sorunu olmadını söylemem gerekir. 710 UHD gerçek desteği yani cihazın upscaling full sinyal eşleşmesi yapması başlı başına bir fark yaratıyor + ARC desteğinide eklersek hem panel üzerinden hemde pcde dahil olmak üzere ortak kullaımda sorunsuz kullanacağınızı demek mümkündür.

 32. Fabrizio RUSSO / izmir dedi ki:

  Anthem MRX için neredeyse 2 ay beklemistim. Esasında 510 alacaktım ancak hiçbir depoda kalmadığı için 710’nu getirtmiştik. Açıkçası bütçe açısından beni zorlamadı dersem doğru olmaz.. Ama src yardımcı oldu sağ olsunlar.
  Fiyat ise inanmazsınız ama avrupa ile çok büyük bir fark olmadı.
  Benim Anthem’i seçmemde öncelikle src çok yardımcı oldu.
  Ben öyle her türlü yeniliği barındıran bir ürün secmektense sade ama hakkını veren bir avr seçmeye ozen gösterdim. Misal 3 iş yapsın ama hakkını versin diye düşünüyorum.
  Anthem ile Paradigm’in aynı çatı altında olması kararımda etkili nedenlerden bir başkası oldu.
  Siz süper bir seçim olmamış dediniz. Nedir sizce bu monitor 11 için daha uygun bir avr? Bu ürün Ht’da bence gayet başarılı. 2 kule olmasına karşın ve odamın akustik açıdan da iyi olmadığını göz önünde bulundurusak eğer sanki 7 hop. Ile izliyorum izlenimi veriyor.
  Bunun yanına kaliteli bir m. Player (oppo gibi) ile neler yapabileceğini düşünemiyorum.
  Öte yandan stereo olarakta gayet başarılı diyebilirim. Tabiki bir avr’ye göre.
  Reklam gibi oldu kusura bakmayın ama ben çok memnunum.

 33. andy1 dedi ki:

  Sayın Fabrizio RUSSO / izmir,

  Mükemmel değil derken bir detayı açıklamak gerekiyor, Tek başına Paradigm Monitor 11 pro sistem dememiz lazım. Subwooer olmadan daha son dere mükemmel ses alabilmek mümkün, AV seçimizi bu sebeble bana göre mükemmel değil cümlesi kurdum.

  MRX710 Sizin kritelerinize göre tabiki mükemmel bir seçim demek mümkün, UHD upscaling + ARC + PC desteğini düşünürsek bunada paradigm eklemek bir nevi yarı stüdyo kurmuşsunuz, bir iki sistemle evde ciddi Kayıt sütüdyosu dahi olurşturabilirsiniz.

  AVR sistemler bir ihtiyac meselesidir, siz ihtiycalarınızı belirlemişsiniz, şahsen ben Türkiyede şu ana kadar 3 kişi ile ancak sohbetim olabildi, site üzerinden sizde onlardan birisiniz.

 34. Alper / İstanbul dedi ki:

  Sevgili Andy1,

  Yararlı bilgiler için teşekkürler. Amatör bir kullanıcı olarak, digiturk kutusundan, laptoptan ve ses sisteminden televizyona bağlantı yapmak için sizce hangi marka “hdmi kablo” almalıyım ?

  Bilgilendirirseniz sevinirim

 35. Alper / İstanbul dedi ki:

  Sevgili Andy1,

  Sorumu geri alıyorum, tüm yorum ve yazılanları okuyunca bilgi sahibi oldum. Sormak istediğim şu, Türkiyede sizin önerdiğiniz markaların 17.8 gbps hdmi kablosunu nereden bulabilirim ve ortalama fiyat bilgisi verebilir misiniz rica etsem

  Sevgiler

 36. andy1 dedi ki:

  Sayın Alper / İstanbul,

  Türkiyede hangi firmlar satıyor daha dığrusu satılyormu bilemiyorum, Hama, monster serilerinden alan Arkadaşlar vardı, fakat nerden aldıklarını belirtmediklerinden bende birşey diyemiyorum.

  Yada ebay gibi sitelerden alabilirsiniz, fakat Türkiyede satılıyorsa orjinal mağazadan almak daha doğru olur. 15 Eurodan başayıp 1000 eurolara çıkıyor fiyatlar. Tavsiyem çift destekli yani ferrit desteği olan kabloları ilk tercih yapın.

 37. andy1 dedi ki:

  Sayın Alper / İstanbul,

  Ses sistemleri kablodan çok ses sisteminizin sunduğu özellikler önemlidir, 1.4 10.2 gbps üzeri kablolar yeterlidir.

 38. Alper / İstanbul dedi ki:

  Sevgili Andy1,

  Cevap için teşekkürler. hafta sonu singapura gidecek olan bir arkadaşıma getirteceğim. aşağıda yazacağım gibi sipariş edeceğim, yanlışsam beni düzeltin lütfen ;

  HDMI – HDMI kablo
  Marka : Hama / Monster ya da Belkin olabilir
  Ferrit destekli
  10,2 gbps

  Eklemek ya da düzeltmek gereken birşey varsa acilen yazarsanız sevinirim

  Selamlar..

 39. Ömer ankara dedi ki:

  Arkadaslar monster 1200hdex kabloyu aldım 70 liraya teknosadan bunun bir üst modeli var 1250 hdex o 17’8 gpbs onuda media markt gördüm 200 küsür liraydı pahalı geldigi için alamadım.

 40. mert istanbul dedi ki:

  Selam kardeş benim 2 sorum var
  1. si : tüm 1.4 model hdmi lar ethernet desteği sağlar mı, bir sitede öyle gördüm de…
  2.si
  ben şu modeller arasında kaldım
  http://www.hepsiburada.com/liste/dark-dk-hd-cvl500-v14-3d-ag-destekli-ferrit-core-emi-rfi-filtreli-kilifli-dual-molding-altin-u/productDetails.aspx?productId=evdarkdkhdcvl500&categoryId=157410

  http://www.mediamarkt.com.tr/mcs/product/S-LINK-HDMI-to-HDMI-5-m-Alt%C4%B1n-U%C3%A7lu-24K-1.4-3D-Kablo-SL-H055,103452,465562,1134793.html?langId=-14

  Hangisini tavsiye edersiniz?
  Bir de 5 m de cok kayıp olur um? Laptopumu FULLHD (LED OLMAYAN 2009 model series 5 samsung TV) me bağlayarak oyun oynamak istiyorum
  Teşekkkürler :)