HD uydu recevier alırken dikkat,Firmalar illegal ürün satıyorlar,Garanti haklarınız elinizden alınıyor.

xx xxx

Bu konuda o kadar fazla şikayet varki artık aklım almıyor, Türkiyede İnsanlar yalanmı söylüyorlar diye düşünmeye başladım, bu kadar sorunlu firma olmasını inanın anlayamıyorum.

Türkiyede Şikayet eden şok, Bizim gibi sistelere şikayetler yazılıyor, Arkadaşlar Sizler hakkınızı yasal yollardan şikayetle aramasanız bu firmalar Sizi her gün farklı serilerle dolandırmaya paranızı almaya devam edeceklerdir. Bizlere Şikayetinizin bir yaptırımı yok verdiğiniz para ile çok açık şekilde kandırılıyorsunuz.

Devletin kurumları var, Şikayeti olanlar bir cafede toplanın, bir Avukattan Şikayet dilekcesi yazmasını rica edin parası neyse verin, ve Sorunlu firmayı BTK,Tuketici dernekleri, Tüketici mahkemelerinde davalar açın. Bunların hiç biriside pahalı işler değil 10 liranızı nerelere harcamıyorsunuz ama iş hakkınızı armaya gelince şikayet etmiyorsunuz.

Çinden getirililen sadece bir anakarttan ibaret 3 Euroluk yazılımla, Türkiyede basılan bir firma ismiyle cihasz 200 lira oluyor. Bu cihazlar HD bilmem ne deniliyor masal anlatılıyor, defalarca yazdım RGB ana renk üretmeyen bu cihazlardan sadece 480i kalitesinde resim alırsınız HD ibaresi sadece sinyal desteğidir gerçek HD ile alakası yoktur. İlk kullananlar haklılar cihazın görüntüsü harika gelebilir fakat bilgilendikçe verdikleri paranın çöpe gittiğini görüp üzülürler.

Bakın yazılım veriliyor, şifreli kanallar izlenir deniliyor, Hırsızlığın ismi yazılım şifreli kanal olmuş, illegal yazılımları cihazınıza yüklediğiniz andan itibaren Garanti hakkını talep edemezsiniz, şikaet edersiniz suçlu siz olursunuz. Çunki Hırsızlık yapıyor olduğunuz cihaz kontrol edildiğinde her detayı ile ortaya çıkar. Birde Telif hakları olan firmaya denk gelirseniz vay halinize Sizi kimse kurtaramaz.

Görüyorum Türkiyede komik bir durum var, server satışı kart satışları, bir firmada çıksın sattığı kartın sadece kişiye özel tek kullanım olduğunu söylesin. Söyeleyemez Avrupada SKY en bilinen digital form kart aboneliği 300 Eurolardan başlıyor, Türkiyede 100 liraya satılıyor.

Yüz liraya aldınız ve sinyal kesildi kime şikayet edeceksiniz?

Sky telefon açıp Beni kandırdınızmı diyeceksiniz? Ya Tüketici mahkemesine gidip Beni kandırdılarmı diyeceksiniz? Hırsızlığa ortak olmuşsunuz, verdiğiniz paradan hiç bir şekilde hak iddia edemezsiniz.Birilerini zengin edersiniz, Afrikadan gelen pazarlarda satılan bu kartların maliyeti ise 1 euro satılır, %99.9 sorunludur Size vaad edilen abonelik süresi ki sanki Babasının malı kacak illegal ürünü satıp birde 1 senelik server satışı deniliyor.Aynı kart kopyalınıp 100 lerce kişiye satılıyor.

Recevier hangisi diye soruluyor, Arkadaşlar şunu bilin tüm uydularda şuan yeni düzenlemeler yapılıyor 2016 ortalarında ise şuanki Uydu Sistemleri üzerinden kanal düzenlemeleri tamamen değişecek. Hangi HD recevieri alırsanız alın hiç birşey fark etmez sadece şifresiz normal yayınları alabileceksiniz. Bunun içinde tutup 500 liralar verip Şifresiz kanal izlerim diyenler fena üzüleceklerdir cihazları iki sene sonra ancak bugunun 30 liralık cihazları ile aynı kanalları alabileceksiniz.

Panasonic,LG,Samsung,Sharp,Apple Philps ortaklık antlaşması yaptılar bir seneyi geçti, Smart yayına geçilecek Avrupda bir çok kanal haklarına sahip digital platformlarda bu smart sözleşmesine geçecekler, uygulması kolay, fiyatı ucuz yüzlerce HD kanal yüzlerce sinema kanalı, özel spor kanallarına panelleriniz üzerinden yalık 15-20 liralara izleyebileceksiniz. Bazıları sorbailir Sony bu ortaklığa dahil değilmi hayır Sony bu ortaklığa girmedi fakat Sony panell kullanıcıları için duruyu yaptu, Bravia ibaresi olan her panel sahibi bu yayınlara ulaşabilecek Flash bellk üzerinden bu bellekler Sony tarafından verilecek Smart desteği olmayan panel kullanıcılarına.

Şunu bilin artık standart uydu hd recevier dönemi bitmiştir, şifresiz yayınlar harici bu yaz sonundan itibaren şuan izlediğiniz şifreli yayınlara erişim kesilecektir. 4K yayınlar için mecburen frekanslar değişiyor, HD sinyal veren tüm kanalları değişiyor farklı bir çözünürlükle 4K yayınlarına yer açılması için sıkı bir çalışma devam ediyor.

Bana soruluyor hangi hd recevier almalıyım, cevabım biraz bekleyin en azından yaz sonuna kadar veya işinizi görecek 30 liralık yada hiç para vermeden dahili uydu desteği olan panellerinizle devam edin.Sonrasında yeni nesil hd boxları tercih edebilirsiniz bu yeni nesil hdboxların tamamı yeni nesil panellerle uyumludur, server kurulumu ile abonelik desteği ile yakında göreceksiniz. Gerçi Server kurulumu şuan panellerin resmi tavsiyelerinde vardır pc üzerinden bu serveleri kurup hd yayın içeriğine tüm yazılı ve görüntülü medya içeriğine ulaşabilirsiniz.

Yapmanız gereken Panelinizin yetkili servislerinden server desteğini almanızdır kendinizde yükleyebilirsiniz yada yükletebilirsiniz.

Andy Swezniak

Tarih: 26 03 2014

'HD uydu recevier alırken dikkat,Firmalar illegal ürün satıyorlar,Garanti haklarınız elinizden alınıyor.' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Ali Kocaeli dedi ki:

  Andy Bey merhaba,

  Uzun zamandır AV Receiver’ları, hem kaliteli müzik dinlemek hem de televizyonumdan sorunsuz görüntü almak için araştırıyorum. Yabancı sitelerden alacağım. Sizce nasıl bir AV receiver almalıyım? Alırken nelere dikkat etmeliyim?

  Mesela aşağıdaki linkteki receiver nasıldır? HDCP problemi yaşar mıyım?

  http://www.soundandvision.com/content/sony-str-dn1040-av-receiver

 2. andy1 dedi ki:

  Sayın Ali Kocaeli,

  Linkteki urun icin yorum yapamiyorum cunki test etmedigim bir cihaz fakat soyle diyebilirim, Sony AVR sistemleri Ben tercih etmiyorum Ses olarak evet mükkemmel video upscaling her ne kadar iyi densede bu panel üzerinden tekisi cok az en azindan denedigim serilerde. Denon, Marantz, Onkyo, Yamaha bu konularda oldukca iyiler. Tavsiyemse yaz sonunu bekleyin yeni serilerde farki performans serileri cikacak ozelliklede Onkyo icin gecerlidir Darbee upscaling stanadrt panel destekli serileri buyuk ihtimalle yaz sonu piyasalarda olur.

  Andy Swezniak