HD recevier Panele etkileri, doğru HD recevier seçmek önemli. Detaylar

x

Türkiyede forumları gezdim, uzun zamandır Türk forumlarınada yazmıyorum fakat İnsanlar nasıl mağdur olduklarını nasıl kandırıldıklarınıda görmek çok üzücü.

HD recevier herkes çok ama çok yanlış algılıyor, bu yanlış anlamada malesef ki panel seçimlerinizxdeki tüm araştırmalarınızı net olarak çöpe atmakla aynıdır.

İnsanları okuyorum, 3.000 liraya panel almış fakat şikayet ediyor, renkler kötü, görüntü kötü gibi bir sürü detay.

Burda en masum Paneller malesef, siz sanıyorsunuz ki örnek VT50-VT60-STW60,F8000-F8500-PFL, BRAVIA serilerinden harika görüntü alacaksanız, hayır alamassınız bu kadar acık ve net yazıyorum ki, Kurnaz Uzman komisyoncuların kucağına düşmeyin.

Adam kendini Uzman tanıtmış, pabucumun uzmanı olur ancak, Sharp panelleri meth etmiş şimdi ortalıkta yok Uyanık komisyoncul, İnsanlara binlerce lira verdirmiş aldırmış.

Arkadaşlarlar,

Panel seçimlerinizi yapmadan önce defalarca yazdım yine yazmak istiyorum, harici bağlantılarınız kötüyse, hd recevier kötüyse ZT60 serisinide alsanız hikaye, kaliteli resim asla ve asla alamassınız, alırsınız diyende Panelden anlamayan zır cahildir bunu onlarada yazın.

Görüyorum sitemde test yaptığım Türkiyede komik şekilde meth edilen HD recevierler var bunlar nedir biliyormusunuz çöp, tek verebildikleri detay HD kanalları açmaktır bunun ötesinde panelin Full Hd ibaresine sakın aldanmayın çunki bu cihazlar RGB renk üretemez, yani panelinizin performnasınıda rezil eder, sonra çıkarsınız ben Panasonic aldım renkler görüntü, ben Philps aldım renkler tuaf, ben Sony aldım çok parlak, bu lizte uzar, oysaki panellerde hatalar sizin bahsettiğiniz detayla %100 alakasızdır.

Berbat Full HD denilen cihazlarda bir detayı iyi öğrenin, almadan RGB değerlerini ve desteğini sorun, unutmayın panellerin tamamı RGB ana renklerle doğru orantılı resim sunacaktır, siz forumlarda ıvır zıvır Çin malı hd recevierlere pazarlayanlara bakmayın, sorsanız size HD recevier süper diye yorum yapar.

Diğer sizleri en fazla yanıltan detaya dikkatinizi çekmek isterim, forumlarda bazıları çıkar paneli meth eder, oysaki hayatında ilk defa panel almış kullanan birisinin yorumu net olarak bellidir ” SÜPER, HARİKA, MEMNUNUM” bu Arkadaşlar kendilerine göre haklı görüntü çamur gibide olsa bir iki hd kanal görünce şaşırıyor oysaki gördüğü resim kalitesi vasat dahi değildir.

Sizlere tavsiyem, lütfen panellere 3-5 bin lira vermeden önce panelin gerçek performansını sorun.

Sahtekar Uzmanlar sizlere yabancı kelime kıslatmaları ile kelime oyunları yapar bu tuzağa düşmeyin.

Bu sahtekarlara yazdıkları her kısaltmanın manasını ve panele etkisini sorun net cevaplar isteyin ki başka İnsanlarıda tuzaklarına düşürmesinler.

Bu kısaltmalar hiç bir şekilde hiç bir değer göstermez zaten bunları, firmların panel tanıtımlarında var olan değerlerdir yani bu sahtekarlar firmanın bilgilerini alıp kendilerine aitmiş gibi yazarlar.

Türkiyede diğer süper cahillik ise akıl alacak gibi değil ama halen modul saçmalığını yazanlar var, IPS-MVA gibi bunlar artık 10 sene öncesinde kalmıştır bu dönem kapanmıştır.

Cahiller size şunu yazarlar, Panasonic IPS LG modul kullanıyor, bu yazan cahile şunu deyin size taş devrindemi yaşıyorsun, bu tür zırvalıkları ciddiye alıpta, abuk subuk panellere olmadık paraları vermeyin, Komisyoncuların kucaklarına atlamayın.

Andy Swezniak

Tarih: 25 11 2013

'HD recevier Panele etkileri, doğru HD recevier seçmek önemli. Detaylar' hakkında sorular, açıklamalar

 1. arasıra dedi ki:

  İnternetteki yorumlarla cihaz almak çok yanıltıcı oluyor. Çünkü kullanıcılar genelde sadece övdüğü ürünü kullanan kişiler. diğer cihazlarla kaşrılaştırma yapamıyorlar neye göre süper neye göre harika? Zaten çoğunun teknik olarak da uzman olmadığını söylemek gereksiz. Ben eğer internetten ve mağazadaki satıcılara göre televizyon alsaydım şu an evimde gt50 olmayacaktı.

 2. andy1 dedi ki:

  Malesef, kullanıcı yorumları belli kriterlerde inanılmaz yanıltıcı oluyor.

  Türkiyede tekonolojik cihazlar özellikle ucuz markalar Çin üretimi ve oldukçada kalitesiz. Avrupada yokmu elbetteki var bu tür ürünleride pek alan olmaz sadece tv satış kanallarında 10-15 eurodan satılırlar.

  Birde Uzmanlar var ki hayatlarında paneli görmemiştir ama sahtekar öyle anlatırki, iyi niyetli Vatandaşta alır.

  Türkiyede bu konuda eksik çok fazla!

  Bir forumda ünlü bir markanın yeni nesil serisi tanıtıldı, şimdi tanıtıma bakıyorsunuz %100 taraflı bir yorum markayı öyle anlatmışlarki İnsanlar bana soruyor bu seri alınmır. Alınmaz diyorum, alınması için evlerde paneli destekleyen harici cihaz ve digital aboneliklerin olması şart. Fakat Türkiyede sanki HD yayınlar kaliteli varmış gibi Adamlar birde 4K Uhd serileri tavsiye ediyor.

  Baştan aşağı bilgisizlik.

 3. hasan ankara dedi ki:

  merhabalar üstad,
  2012 panasonic 55vt50 kullanıcısı olarak yazıyorum…
  uydu alıcı konularında türkiye forumlarını incelediğinizi belirtmişsiniz.
  maalesef ki türkiye kapitalciler için genel anlamda ve dünya da üretilen hemen herşeyde tüketim alanı olarak seçilmiş bir ülke konumunda.. ilaç denemelerinden -teknolojik ürünlerden-fason veya kendi ülkelerinde eskimiş teknolojilerde-araç donanımlarında vs.vs.vs.
  biz de ne yapıyoruz kredi kartı ile yaşamını sürdüren birçok insan olarak duygu ve keyifimiz doğrultusunda ha bire bu tür alışverişleri yapıyoruz ve genelde de teknik bilgi-araştırma-gerçekler-mantık süzgecinden geçirmeden aldım deyip alıyoruz…. maalesef gerçeğimiz bu…
  konuya gelince: mesela 55vt50 tamam memnunum ama….içinde ki uydu alıcı yazılımı sonderece kötü-kendi yazılımsal geliştirme son derece vasat- güncelleme son derece az(geliştirme olmayınca sabit kalırsa güncelleme de olmaz) şimdi böyle olunca yukarıda ki bahsettiğim konulardan da yola çıkarak insanlar evde keyifli tv başı geçirmek istiyorsa sıkıntısız ve keyifle izlenebilecek tv-uydu alıcı vs. istiyor.. tamam tv güzel ama uydu alıcılar sizin de bahsettiğiniz gibi türkiye de ne yazık ki çöplük gibi,,, spor yayını yapan iki firmanın kendi uydu alıcıları berbat ben onlardan şampiyonlar ligini vereni izliyorum, sıkıntının haddi hesabı yok ve kendileri de çözemediklerinden artık akışına bıraktım süresi bitene kadar…
  türkiye de satılan bazı ürünler daha doğrusu birçok uydu alıcı var yıllardır inceliyorum…
  hemen birçoğu yazılımsal destek çözümsüzlüklerinden çöp oluyor-yazılımsal destekler sağlıklı olmadığından sürekli çöküntüler yaşayan bir uydu alıcılar silsilesi oluşuyor-firmalar ne yazık ki tüketicilerin istek ve net sorunlarını değil albeni yaratarak test ve deneylerini uzun süre yapmadan bir ton eksiklikle piyasadan pay kapmak adına sürüyorlar bizlerde o keyif dediğimiz merak dediğimiz vay be android uydu alıcı vay be işlemcisi ne güçlü vay be 4 tuner var vs.vs. diyerek alıyoruz ve sizin de bahsettiğiniz çöplükteki yerini aldıttırıyoruz aynı 1.dünya ilaç üretenlerin türkiye gibi ülkeleri kobay kullanması gibi distribütörler de bizi kobay kullanıyor— forumlar da da ürünler hakkında kötü yazarsanız hemen sizi başka firma elemanı olarak lanse ediyorlar diğer kullanıcılar da ne var yani yazılımla düzeltilecek şeyler biraz sabırlı olmak lazım deyip kafayı kuma gömüyorlar– sonuç yine çöplük..
  peki yapacak birşey var mı
  sıkıntı yaratmadan istekler doğrultusunda çözülmüş sorunu yazılımsal desteği-sizin bahsettiğiniz görüntü kalitesini sunabilen uydu alıcıları var mı ve ya ona yaklaşan uydu alıcısı var mı türkiye de var mı yurt dışında nerede var
  ben sene bitiyor bir uydu alıcısı için 2 yıldır hemen her forumu ve istihbarat alırsam çeviri kullanarak yabancı yerleri de incelemeye çalışıyorum ama bilgiler ne kadar sunulsa da objektif bir davranış sergileyen üstad bir bilgi sunana ihtiyaç var
  uzun yazıdan sonra sizden de teknik uydu alıcı bilgileri bekliyorum
  saygılar

  not:panasonic 55vt50 smart bölümünde ero… yayın bölümüne şifre koymuştum komik ama unuttum şimdi noolacakkkkkkk, temizleme ve iptal etme bilmiyorum

 4. andy1 dedi ki:

  Hasan Bey,

  Yazınızı baştan sona keyifle okudum, detayları en güzel ve net şekilde belirtmişsiniz.

  Türkiye’de ben yazdığımda forumlarda Yahudi İslam düşmanı ilan edildim, hatta birileri ki net Mafyadır engelli Arkadaşımın Türkiyedeki ev adresini bulup, bu forumlardan ölüm tedhitleri dahi savurdular.

  Türkiye böyle bir Ülke.

  Aslında detaylı bakarsanızda forumlarda Örgüt prensibi ile çalışan belli bir gurup var, bunlar panellerden, recevierlere, klimalara kadar ciddi bir rantı ellerinde tutuyorlar.

  HDMI kablo ilk yazan benim Türkiyede, AVR cihazların panele etkisini ilk yazanda benim, kendimi asla meth etmiyorum, paneller üzerinden tavsiye yapmak zaten saçmalıktır tek başına hiç bir panel iyi görüntü üretemez üretmesininde imkanı yoktur.

  HD recevier seçimi zor, ya belli bir butce ayırıp AVR cihaz desetkli kullanılması gerekiyor yada belli markaların h264 sinyal işleyen cihazını almak gerekiyor, malesef fiyatlarıda 300 Euro üzerinde..

  Türkiyede görüyorum, sizde bahsetmişsiniz android cihazlar ıvırlar zıvırlar, temeline bakarsanız %100 tek cazibe tarafı korsan şifre yayınlarıdır dieğr türlü Android olması hiç birşey ifade etmiyor. Çin malı cihazlar 200 liradan başlıyor aynı cihaz Avrupada 20 euro, Türkiyede tercih edilme sebebi cihazın kalitesi değil kalite zaten İnsanların umrunda değil, şifreli yayınları veren çöpte olsa Türkiyede İnsanlar para verip alır, kalite diye birşey kimsenin umrunda değil.

  Uydu recevier AVR bir cihazla destekleyin, görüntü ciddi şekilde fark edecektir, AVR cihazlar Avrupada ve Amerikada olmazsa olmaz cihazların en başında gelir, dikkat edersenizde hd recevier konuları Avrupada pek ilgi görmez sebebi AVR cihazlarının zaten upscaling desteği olduğundan satandart uydu vericisini izleyenle AVR destekli yayın farkı %50 üzerinde fark yaratır.

  Panasonic veya diğer üreticilerin dahili uydu alıcıları standart sinyal çeviricilerdir yani kalite beklemek haksızlık olur, işin içine onlarca detay girer telif hakları gibi yani üretici istesede dahili uydu alıcısını üst kalitede ve sorunsuz destek veren alıcıları dahil edemez.

  Yazılımda panasonic en kötü firmalardan biridir hatta tuaftur serilerin üretimi biter aradan 2 sene gecer bakarsuınız panasonic yeni yazılım çıkarmış, tuaf bir destek anlayışı diyelim. İşin gerçeği cihazlarına fazla güven duymaları demek daha doğru, diğer açıdanda bakarsanız panasonic yazılımda biraz gec güncellemeri daha başarılı olduklarınında net ispatıdır.

  Diğer firmalar cihazı çıkarır 3-4 ayda bir yazılımla güncellenir, hen guncelleme sonrası ise belli sorunlar çıkmaya başlar, bir cok İnsan eski orjinal yazılımına razı olur.

  Diğer sorununuza gelince, şifre için paneli fabrika ayarlarına döndürmeniz yeterlidir.

 5. hasan ankara dedi ki:

  merhabalar, üstad
  yazınızı inceledim teşekkür ederim.
  avr destekli uydu alıcı komplike yapma öneriniz güzel, h.264 sinyal destekli uydu alıcısı önerisi de güzel.
  eğer marka ve isim yazmak sakıncalı değil ise önerdiğiniz ürünlerden ortalama fiyatları olan ki avr zaten düşünüyordum ama bu şekilde artısı olacağını bilmiyordum. siz marka isim verebilirseniz ben de öncelik türkiye olarak araştırıp alma niyetindeyim. avr 1500 2000 tl ortalama fiyat ev konumum gereği ve ekonomim gereği fazla yüklenemem uydu alıcı da bahsettiğiniz h264 sinyal destekli ürünlerden örnekler olursa
  bunları değerlendirmeye almak istiyorum..
  avr aldığımızda tv uydu alıcı ve avr entegre bir kurulum mu yapacağız yani uydu alıcı avr üzerinden mi tv ye sinyal gönderecek bu konu da da o artı değer bilgisini bekliyorum
  teşekkürler

 6. andy1 dedi ki:

  Hasan Bey, AVR cihazlarda Türkiyede hangi seriler satılıyor ve fiyatları nedir takip etmediğim için size detay veremiyorum, Gecen ay bir Arkadaş tavsiyem üzerine AVR yamaha cihazı aldı, elbetteki Türkiyeden alması için 2.600 lira bir fiyat gerekiyordu, Yurt dışından 1500 lira seviyesine almış oldu.

  AVR cihazda önemli olan upscaling yapıyor olabilmesi, diğer türlü şuan kullandığınız hd recevieri dahi bağladığınızda görüntü ve renk değerleri ciddi şekilde fark edecektir.

  Ses zaten yazmıyorum, ses kalitesi mükemmel olacaktır. Bahsettiğimiz cihazlar zaten en az 7.1 desteklidir yani istediğiniz cihazı AVR üzerinden bağlayabilirsiniz, buna Bluray player, oyun konsolları, ses sistemleri kısaca evinizde kullandığınız harici cihazlarında performansı artacaktır.

  Siz Türkiyede bulduğunuz serileri yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

 7. hasan ankara dedi ki:

  teşekkürler,
  bu mağaza ankara da ve ürünler bunlar,
  türkiye de giriş sınıfı ve orta sınıflar 1500 ve üzeri sadece avr ler var
  pioner-sony-yamaha-denon gibi markalar var
  aşağıda ki mağaza kampanyaları da var

  http://gsaelektronik.com/urun/pioneer-vsx-323—magnat-supreme-802-hcp-sinema-sistemi_715.aspx?CatId=109

 8. andy1 dedi ki:

  Pioneer VSX 323 giriş seviyesi bir cihaz, ses için ideal fakat salonunuz buyukse yinede yetersiz kalır. Görüntü desteği yok sadece hd recevier üzerinden görüntü4ses akatarabilirsiniz fakat upscaling desteği yoktur, Kısaca yeni nesil seriler ideal seçim olacaktır.

  Fiyatıda enteresanmış:) 200 Euroluk cihaz 1800 Lira !

 9. Devrim/izmir dedi ki:

  Merhabalar,
  Soze aradan giris yapacagim ama Andy hocanin soyledigi gibi AVR kesinlikle gerekli butcesi olan bu konuda zevki olan herkese. Bu sitede ve kendi arastirmalarimla da ogrendim/teyid ettim ki , panel e 4000-5000 ler verecek olanlar icin en iyi cozum 3000 e panel ve AVR almak. Inanin bu daha iyi sonuc verecektir. Ayrica AVR ile bircok kalabaligi da ortadan kaldirip bir media ussu haline getirebiliyorsunuz. Andy hocanin da tavsiyesiyle kendi standartlara gore cok hos bir sistem kurdum daha yeni, daha fazla test edemedim umarim gelecek hafta daha detayli test edebilecgim ama sunu net soyluyorum, burada sirket evinde ayni filmleri izledim ki harman kardon vardi burada ve giriste ise sadece tv. Ayni film de OZ buyucusu filmindeki evimde izledigim 55vt50 ile Yamaha 773 ile porselen kizin goruntusu ve hareketinde olusan ince porselenimsi sesleri buradaki hicbir duzenekte tv de duyamadim. O gun anladim evdeki sisteme odedigim her kurusa degmis. Ki daha kalibrasyon ayar yapmadim ne goruntu ne de ses icin. Yani kisacasi bir urun alirken gercekten kendinizi isteklerinizi iyi tanimalisiniz, biri iyi diyor diye panel biri iyi diyor diye de su marka receiver falan almamali Andy hocadan ogrendigim kadariyla , hayal gucunuzle ne istediginize kadar verin, ben sd kanalcimiyim, hd cimi yoksa film agirlikli mi, kimler kullanacak seti, sonra tum ekipman birbiri ile uyumlu olmali, mesela yukarida denilen gibi 10000 tl lik tv ye rgb uyumu olmayan arac baglamak 8000 tl yi cope atmak degil midir?
  Bilginiz olsun ben Yamaha nin ses ve donanimi iyi harmanladigini dusunuyorum, Denon da iyi seste ama biraz donanimda geri kaliyordu bana gore ve yamaha aldim . Ve sesi beni tatmin etti, upscalingi tatmin etti. Yine soyluyorum daha hic kurcalamadim paketten cikmis hali, ayrica ps3 yada pro bluray player yada harddisk uzerinden bluray baglayacagim ama daha buna konsantre olamadim isimin yogunlugundan. Bunlari aldigimi dusunun hepsini AVR uzerinden kullanacagim, ayrica AVR nin bypass ozelligi ile istenince kablo ile ugrasmadan bypass dahi edebiliuorsunuz. Diyorum ya yapilacaklar cok , eve donunce bir inceleme deneyim yazisi yazacagim , benim durumumda olan arkadaslara belki yardimci olur. Andy hocanin izniyle ve editiyle burada yayinlanabilir ama tabi zaman su an benim en fakir oldugum sey. Bu yaziyida telefondan yaziyorum yolda giderken, parmaklarim felce ugramadan saygilarimla burada nokta koymak istiyorum.
  Saygilarimla

 10. andy1 dedi ki:

  Devrim Bey,

  Tekrar hayırlı olsun, ve güzel iltifatlarınız içinde çok teşekkür ediyorum.

  Gecen hafta Forumda Uzman denen satıcı İnsanlara benim adımla sataşmalar yapıyopr ve eklemiş ”masalı bırak cihaz tavsiye et” !

  Ben bunlara satıcı diyorum alınıyorlar, komisyoncu diyorum kızıyorlar, Uzman derseniz mutlu oluyor, bu cahillere Uzmanlık nedir diye sorsanız Google İngilizceleri ile yabancı sitelere girip Üretici kısaltmları ile göz boyamak, çalıştıkları firmaların ellerindeki stoklara göre ürün tavsiye etmektir.

  Ürün tavsiye etmek için bir değil 100 defa düşünmelisiniz, tavsiye ettiğiniz ürünü bilmelisiniz, sadece tek bir ürünle değil Ülke şartlarına göre cihazlara göre İnsanlara tavsiyeler yapmalısınız, gariban birisine git V60 al demek sorunsuz demek zır cahilliktir terbiyesizliktir.

  10 Bin lirasını gasp etmektir, asla İnsanlara bu tür serileri durduk yere alın demedim asla demem diyemem, AVR sistem alın derim, 5000 lira panele vermek yerine 3000 lira AVR sisteme vermek çok daha mantıklı ve doğru seçimdir.

  Bugün Onkyo serileri mevcut ortalama fiyatları 2000 Euro ve üzeri, inanılmaz satıyor bu cihaza para verenler aptalmı?

  Hayır tam tersine en doğru seçimi yapıyor, VT60 alın iddia ediyorum hareketli görüntülerde net problemleri kana sinyal kalitesine göre yaşarsınız, yaşamassın diyen yalan söyler yada paneli hiç görmemiş kullanmamıştır.

  Veya F8500 serisini örnek verelim Türkiyede şikayetlere bakın dediğim net ispatıdır, digital yayının yerlerde süründüğü bir Ülke, digital harici cihazların %90 Çin 10 dolarlık işlemcilerle dolu sözde HD recevierler ve Adam çıkıyor F8500 sorunlu diyor !

  Sorunlu olmasa zaten şaşırırdım derdim ki bu Adamın evinde demekki harici cihaz desteği çok iyi.

  Onkyo örneiğinde devam edelim, diyelim ki en ucuz hagi seri? Marketlerde satılan SEG LcdLed panel olsun!

  Markasını çıkarayım ve Önüne BANG&OLUFSEN Dünya imajı bir markayı yapıştırayım ve görüntüyüde OKNKYO veya YAHAMA upscalling yapan üst seriden vereyim, yanınada STW60 en çok satılan paneli koyalım.

  Sonuç ortak cümle ”ADAMLARA BAK GERCEKTEN BU İŞİ BİLİYORLAR” olacaktır, oysaki gördükleri resim SEG panele aittir.

 11. Devrim/Izmir dedi ki:

  Hocam aynen, tuketim canavarina cevrilmek ile teknolojiyi tskib etmek baska seyler. Simdi bakin ben bugun ne yaptim, bluray player almak yerine, ki zaten panelimde medya oynatici ve smart kismi var. Yani bana bluray playerlarin sunacagi tek sey Disk i dondurmek olacakti. Ben de dusundum ve bir playstation 3 aldim, blurayi oradan okuyacagim, 500 gb de harddisk, dlna var internet var, harddiske ayri, bluray e ayri oyun icin ayri para vermek yerine ve bir suru kablo ile esimizle her goz goze geldigimizde sucluluk hissetmek yerine bir kucuk kutuda hepsini aldim. Umarim iyi ettim. Simdi basa donersek, ps4 niye almadim eski teknoloji aldim, cunku ihtiyacim bu idi simdilik, bunu 700 e iki oyunla aldim, ps 4 alsam hem piyasada az hem de 1700 , daha ona uygun ekipmanlari birakin kendisi yok. Buglari bilinmiyor daha. Yani 1000 tl yi sokaga atmaya kiyamadim.
  Yani bu ornekle demek istedigim, insan bilecek ne yapacagini, oyle en iyisi en yenisi cikmis alalim cilginligiyla yada bir uzmanin gaziyla hic gerek olmayan birsey almak cok aci. Mesela soyle silkelensem ferrari alirim ama neden alayim? Bu ornegi cok seviyorum. Asil onemli olan gerekliliktir bence ki bu cok subjektif. Bana gore ise 40000 euroluk Subaru Forester. Cunku dogayi seviyorum, ailemin emniyeti, piknikler, turkiye turlari, tarihi harabeleri gezmek , o tarihi yasayan duvarlarla konusmak tanikliklarini hayal etmek uygarligin insanligin gelisimini kazanimlarimizi puink zaferlerle cok kaybederek ogrendigimiz dersleri. Iste benim tarzim bu o yuzden 40000 euroluk Subaru benim icin Ferrariden daha degerli.
  Bir de Subaru nun teknoloji ve muhendislige verdigi onem ve bagliliklari cabasi, Turkiye de pek anilmaz Subaru ama degerini ancak heveslilerin bilecegi bir arac olan bu sempatik cok goze batmayi sevmeyen ama icinde ozel biri oldugunu hissedenlere, birileri bana sunu desin diye degil, kendi degerleri icin yasayanlarin ruhuna gore bir arac. Yani demek istedigim su ki , insan kendini tanirsa , kendine uygun bir ses sistemi, sinema sistemi icin illa ki en ust seviye cihazi almasina gerek yok.
  Saygilarimla

 12. andy1 dedi ki:

  Devrim Bey,

  PS3 Hayırlı olsun Güle Güle keyifle ve dilerim Bebeğinizle gülerek kahkahalarla oyunlar oynarsınız, ve gülerek eskitirsiniz.

  Sizin AVR sisteminiz zaten yeterli desteği her türlü sunacaktır emin olun Bluray orjinal playerden çok daha kalitesi ve sorunsuz hem görüntü hem ses keyfini yaşayacaksınız, AVR cihazlar PS3 dahil oyunlarda performansa etkisi inanılmazdır, sinyal eşleşmeleri en üst düzeyde olacaktır.

  Uzmanlar derler lag sorunu, gecikme sorunu bunada değinmek isterim, tür Üreticiler aptaldır bu Uzmanlar süper zeki özellikle Türkiyedeki Uzaydan gelmiş Uzay teknolojisi ile yorum yaparlar:)

  Dünya çapında hiç bir teknoloji tanıtımlarına katılmadıkları için, Üreticilerinden tavsiyelerinden habersizdirler!

  Tüm üreticler tek bir şeyi senelerdir söylerler, İnsanları uyaurular, rica ederler, tekrar tekrar vugularlar, onlarda bu Uzman cahilliklerinin inanılmaz farkındalardır ve bu İnsanlara kızgınlıklarıda büyüktür.

  Üreticilerin tamamı, ”Lütfen Panellerimizi, harici cihazlar üzerinden kullanın”

  Ne yapıyor Türkiyedeki Vatandaş ST60-VT60-F8000-W905,PH-LA 8-9 artık neyse, ve yanen şu yorumu yazıyor ”ben X paneli aldım ama, alt yazı açmıyor, mkv oynatmıyor, x format desteklemiyor” Bu zır cahilliktir ve aklım almıyor asla abartmıyorum inanamıyorum!

  5000 lira para vermiş panel almış, halen bu panel üzerinden usb desteği ile film izleyecek, şahsen görünce bile kacıyorum, ayıp cidden ayıp.

  300 lira verip bir media player almayı, aptallık sanıyor, 5000 lira vermiş ya panel üzerinden aklı ile film keyfinide bedavaya getirecek, sonrada Umzan kesiliyor Panasonic almyaın rezillik, x format açmıyor, Panasonic aptaldı telif hakları ile milyon dolarlık davaları başına iş alacak.

  Bu konuda gerçekten biraz kızıyorum:)

  Arac konusunda Amerikan Dört çekerler her zaman reklam ve basın desteği ile hak etmedikleri satışlara imza atıyorlar, şahsen ben güvenipte almam.

  Subaru arac konusunda her zman mükemmel serilere imza atıyorlar, tek eksikleri pazar payları yok denecek kadar az, yapacaklarıda birşey yok, Amerikan ve Avrupa markaları karşısında isteselerde birşey yapamıyorlar.

  Saygılarımla

 13. ahmet ercan dedi ki:

  andy hocam merhabalar,
  daha öncede diğer forumda biraz yazışmıştık.
  bi kac uydu alıcısına bakma fırsatım oldu burda humax technisat gibi firmaların uydu alıcıları var tam olarak modellerini yazmadım dikkat etmem gereken özellikler nedir acaaba, icnideki islemci hızı, upscalling özelliğivernin olup olmadığını nereden anlayabilirim. cünkü üzerlerinde bilmediğim bir sürü laf kalabalığı var :)
  avr cihazından vazgectim cünnkü söyle bir problem var berlinde daha doğrusu avrupada sizde bilirsiniz sabahlein erken saatlerde kalkılıp ise gidiliyor aksamleyin saat 9.30 dan sonra gürültü yapmak yasak hafta sonlarıda belli bi saatlerden sonra… su konuya gelicem avr cihazda bir sürü oyun konsol girisi ve ses girisi var fakat ben bunları malesef kullanamıcam cünkü woofer kullanamam apartmanda olduğum icin sikayet gelir hemen, oyun da hemen hemen hic oynamıyorum desem yeridir. bana sadece görüntü anlamında tam destek vericek bi receiver lazım. daha sonrada bi harici media player alıcam ama ona fazla bi bütce ayıramıcam gibi görünüyor taksitler baya coğaldı.
  yorumlarınızı bekliyorum.

 14. andy1 dedi ki:

  Ahmet Bey,

  Upscaling yapabilren hd recevier fiyatları malesef oldukça yüksek ortlama 600 Euro bir bedel gerekiyor.Humax tercih edebilirsiniz veya tehnomate serileri var fiyat olarakda uygunlar,Humax100s serilerine bakın 720p işlemciye sahip bir cihaz yani diğer firmalar gibi 1080p desteği palavralarını yazmadan gerçek verileri ile oldukça iyi performans alabilirsiniz. Fiyat olarakta uygun.

  Technomate TM Single OE Linux PVR HD yine fiyat olarak cazip, performans olarak memnun edecektir.

  Technomate TM Nano HD Linux incelemenizi isterim, örnekleri çoağlatabilirim, veya siz bulduğunuz serileri yazın bilgim varsa yardımcı olmaya çalışırım.

  Cihazları alırken mutlaka firma desteğine önem verin size firma desteği olan serileri yazmaya çalıştım.

  Yada şöyle yapabilirsiniz fakat butceniz müsaitmidir bilemiyorum, darbee avp5000 serisi oldukça yeterli olacaktır, upscale desteği fazlası ile yeterlidir.

 15. ahmet ercan dedi ki:

  andy hocam,
  teşekkürler vakit ayırıp yazdığınız icin, dediğiniz serilere bakarım hafta sonu,
  benim saturndan ve medimarktdan gördüğüm kadarı ile humax technosat ve schwager die bi alman marka uydu alıcısı var diğerlerini yazmıyorum zaten , bu yazdığınız darbee avp5000 serisi ni nerden bulabilirim bilmiyorum.
  fiyatınıda yazarsanız sevinirim :D malum taksitle alacağım aylık 50 50 yaparak 6 ayda bitiriyim :) yaza tatile gidersek :)
  herneyse yazmıs olduğnuz modelleri görmedim daha önce , burda saturn mediamarkt gibi büyük teknoloji mağazaları dışında aldığım ürünlere teknik destek veren fazla yer yok ama alexander platz da almanyanın en büyük mediamarkt ı var orda bulabilirim galiba, bu hafta sonu giddiğmde ordaki arkadaşada sorup baktığım serileri yazarım. görüşmek üzere..

 16. andy1 dedi ki:

  Ahmet Bey,

  Darbee avp5000 fiyatı 250 Euro civarı, el içi kadar bir cihaz yada sigara paketi kadar daha doğru olur.

  Size tavsiyemse, ebay Almanya sayfasına girin, mağazadan alırken yanılma oranınız yüksek olur, bu işlerle uğraşan tanıdığım vardı satışı bıraktı, yardımcı olabilirdi. Satıcılara şunu sorun fakat dikkat edin kazıklanmayın, sattıkları cihazın kart desteğini sorun.

  Humax veya tecnomate bazı serileri satıcı tarafından update edilir yani kanal listesi ile satılırlar bu sizin için avantaj olur, ortalama 30 hd kanalı barındırırlar, yada bazı satıcılar polsat gibi digital kart satışı ile ürünü satarlar buda avantajlıdır.

  Sky paketlerinide tercih edebilirsiniz size hdbox bedavaya gelir yani hiç birşeyle uğraşmasınız.

 17. ahmet ercan dedi ki:

  andy hocam,
  sky paketin aylığı 30 euro güzelde ben pek almanca kanal bakmıyorum cünkü hem vaktim yok hemde aksam gelince takip ettiğim türk diziler var hafta sonuda süper lig maclarına bakıyorum o yüzden sky aldığım zaman bi isime yaramaz. bahsettiğniz uydu alıcısı hakikaten cok güzelmis eğer fiyatıda dediğiniz gibiyse cok uygun olur bana. arastırayım bi ebay dan dediğiniz giibi.
  teşekkürler..

 18. andy1 dedi ki:

  Ahmet Bey, siz araştırın, bende Almanyada yaşayan bir Arkadaş var, özellikle siz Turkce destekli kart arıyorsunuz, söz vermeiyorum fakat yardımcı olacaktır.

 19. arasıra dedi ki:

  Sayın Andy hocam. Yaza yeni modeller çıkacak demiştiniz ama ben en azından hd receiverı almak istiyorum. D smart aldık tadını çıkaramıyoruz. Hd kanalların çoğu yok fec sorunu yüzünden.

 20. arasıra dedi ki:

  Andy hocam Av receiver hareketli görüntülerdeki problemleri tamamen ortadan kaldırabilir mi?

 21. andy1 dedi ki:

  AVR bir recevier yani şuan satılan üst segmenet serilerde belli bir sinyal kalitesi alınabilir ama bu %00 sorunu ortadan kaldırır manasına asla gelmemelidir.

  Bir çok faktör devreye girer, en etkin kaynakta sizin aldığınız sinyal kalitesidir, yani yayaıncı size verdiği sinyal kalitesine bağlı bir orandır. örnek Starda bir spor yayını izlemişsinizdir görüntü çok iyidir fakat aynı yayının tekrarı farklı bir kanalda ciddi şekilde sorunlu olabilir, bunda etken doğru fps değerleri ile işlenmiş olması gerekiyor. AVR cihazda bu sorunu belli oranda düzeltmek olabilir eğerin cihazın 3:2 pulldown desteği varsa, böyle bir cihazın fiyatıda 2000 Euro civarı.

 22. andy1 dedi ki:

  Dsmart zaten hd kanal sayısı kısıtlı sanırım, gecen gün 20 hd kanaldan bahsediliyordu bu sayısı inanılmazın ötesinde düşük bir oran firmayı eleştirme manasında değil Türkce dil desteği sebebiyle bu kadar az sayıda hd kanal verebiliyorlardır. Dsmart belki ilerde yabancı hd kanallarıda ekleyebilir bilemem veya turkce alt yazı desteği ile belli dizileri 1 gün arayla yayınlayabilir.

  Veya iyi bir hd recevier alıp kartla tabiki Türkce dil desteği olmayacak ortalama 50 adet üzeri hd kanalı alabilirsiniz. Veya İnternet üzerinden destek veren bir cihazı alıp belli yayınları izleyebilirsiniz, Avrupada bu çok yaygınlaşıyor.

 23. arasıra dedi ki:

  Andy hocam şimdilik d smartın hd kanallarına razıyım ama çoğunu izleyemiyorum :) 10970 frekansındaki fec oranı değişti ve gt50 dahili uydu alıcısında fec oranı değiltirebileceğimiz bir mönü yok. Sadece panasonicin 2013 model tvleri bu konuda sorunsuz. Kayhrein 913 sanırım problem çıkartmıyor. Veya katiden daha iyi bir model var mı tavsiye edebileceğiniz.

 24. andy1 dedi ki:

  Sayın arasıra, benim yazdığım modeller Türkiyede yok sanıyorum, Erdem Bey Türkiyede bu işlerle ilgileniyor, şuan Türkiyede satılan sorunsuz bir cihazı tavsiye edebilir. Technomate serileri var ama Türkiyede satılıyormu bilmiyorum. Kathrein serileri zaten pahalı ve bana kalırsada sonuçta Türkiyede yayın standartları belli, Türkiye şartlarına uygun bir cihaz seçmek çok daha doğru olacaktır.

 25. arasıra dedi ki:

  Andy hocam yayın kalitesinin düzelmesini beklemekten başka çare yok. Yayın kalitesi düzeldiğinde de çok kaliteli cihaz olmasa da olur.

 26. arasıra dedi ki:

  Hımm ben de bir bakayımmo zaman. Bir de technisatın katiden uygun modelleri vardı. D smarta uyumlu mu bilmiyorum. Keşke stw60 alsaydım :)

 27. andy1 dedi ki:

  Panellerin dahili uydu alıcıları zaten kısıtlıdır, fazla birşey beklmemek gerekiyor.

 28. andy1 dedi ki:

  Elbetteki, yayın kalitesi gerçek hd sinyal verebilrseler durum daha farklı olur. Örnekle vereyim, benim yerden yere vurduğum next serisi vardı, RGB renk değerinin berbat olması yüzünden fakat, Fransız, Belcika ve Almanyanın belli kanallarında cihazın performansı ve kanal geçiş hızları harika. Ucuz ürün elbetteki diğer normal kanallarda ise tam bir fiyasko.

  Biraz bekleyin bir ihtimal LG ve Samsung combo serileri sanıyorum Türkiyeye getirilecektir. Sebebi malum Avrupada artık indirimdeler ve yeni serilerle birlikte satılma şansları kalmıyor, Türkiyede en iyi stok eritilecek Ülkelerden birisi:)

 29. arasıra dedi ki:

  Andy Hocam Avrupadan getirtebilirim. Kuzen şubatta geliyor. Bana bisskey girişi olan (malum yaza dünya kupası da var:) d smartta uyumlu modeller listesi yapabilir misiniz?

 30. oğuz -çanakkale dedi ki:

  stw60,f8000,w905 derken sony 55w905i sipariş verdim. plazma almak istiyordum ama salon fazla ışık alıyor.gündüz yansıma sıkıntısı olabilir diyerek vazgeçtim. şimdi tv keyfimi nasıl artırabilirim diye düşünüyorum. w905 için hd reciver almak istiyordum. bu yazıyı okudum. avr yi ilk kez duyuyorum. avr nedir tam olarak bilmiyorum bile. 5.1 ev sinema sistemi nedir.çok kafam karıştı

 31. andy1 dedi ki:

  Kathrein ufs25 aldırabilirsiniz, dsmart ve digiturk desteği olan birseridir. Fiyat olaraka yeğeniniz 200-250 Euro civralarında bulabilir, şuanda indirimler var noel avantajınızı kulanın, VU+ solo serileri içinde geçerli.

 32. arasıra dedi ki:

  Andy Hocam bu baya bir üst seri sanırım. Tavsiye etme sebebiniz nedir? bir de bisskey girişi var mı?

 33. Erdinc Istanbul dedi ki:

  selam hocam, sizin tavsiye ve önerileriniz dogrultusunda vu+ solo2 almaya karar verdim… alman forum ve test sitelerinde cok basari ile söz edilien bir cihaz, bu cihaz hakkinda sizinde degerli fikirlerinizi ögrenmek isterim…

  bu reciveri lg 60PH670s plazma ile kullanicam… gelki burdaki fiyati ortalama 900 tl almanyadan alsamda cok fark etmiyor ordada 320 eurodan assagisi yok…

 34. andy1 dedi ki:

  Cihazların nerdeyse tümünde biss key desteği var. Belli seriler haric, tavsiye nedenim bir kere alırsınız ve uzunca bir süre size başka cihaza ihtiyac duyurmaz. Fiyat aslında pahalı değil, Türkiyeden normal bir recevier alsanız orta kaliteli birşey 500 lira civarıdır sanıyorum.Şaun indirim var Yeğeniniz ucuza bulabilir.

 35. andy1 dedi ki:

  Smartcard desteği mevcut, bir sene kart hediyeli yani Alman kanalları tabiki hd kanallarda dahil CI+ desteği var.

 36. andy1 dedi ki:

  Erdinc Bey,

  Vu+Solo için fazla denecek birşey yok fazlası ile üst kalite bir seridir, Almanyada siz internet fiyatlarına bakmayın, sokak satışları önemlidir internette genlede tavsiye fiyatlar yazılır, mağazalarda ise durum başkadır.

 37. arasıra dedi ki:

  Adny hocam kuzen tam indirim dediğimiz indirimin henüz başlamadığını şu an %10 falan olduğunu, internetten indirim sayfasından baktığını ve kathrein ufs 925 in 500 gb tının 440 eurodan başladığını, 1000 tb olanının da 500 eorodan başladığını söyledi.

 38. andy1 dedi ki:

  Oğuz Bey,

  Hayırlı olsun Güle Güle kullanın. AVR serileri uyani harici ses ve görüntü desteği sunan cihazlardır.Bir çok farlı modellere sahipler özelliklerine görede fiyatları değişir. 5.1 ses sistemidir mağazalarda bulabilirsiniz.

 39. andy1 dedi ki:

  Sayın arasıra,

  Kuzeniniz hangi Ülkede yaşıyor? Noel indirimleri yaklaşık bir aydır devam ediyor bazı ürünlerde fiyatlar %50 kadar geriledi özellikle teknoloji cihazlar, led,plazma,recevier kısaca herşeyde ciddi indirimler var.

  İnternetten sizde bakarsınız zaten, internet fiyatları ile sokak mağaza fiyatları çok farklıdır. Daha 2 gün önce Arkadaşımla ucuzluğa giren ürünleri konuştuk LG ve Samsung serilerinde ortalama %40 indirim var. UFS925 mağazalara giderse rica edin baksın, şuan indirimde olan ürünlerdir.

 40. arasıra dedi ki:

  Avusturya Viyana’da.

 41. arasıra dedi ki:

  Kathrein 913 de çok indirime girer mi? 913 alayım diyorum Andy hocam.

 42. arasıra dedi ki:

  Andy hocam indirimler ne zaman bitiyor noelden sonra hemen bitiyor mu?

 43. andy1 dedi ki:

  Blemiyorum Viyanada teknoloji konusunda veya Noel indiriminde Almanya ile fark olmaması gerekir en azından noel indirimi için geçerlidir.

 44. andy1 dedi ki:

  Sayın arasıra,

  Şuan tüm ürünlerde indirim var zaten.

 45. andy1 dedi ki:

  Ocak ortasına kadar belli oranda devam eder, Baharda ise tekrar stok ürünlerde ciddi indirimler olur.Yeni seriler girmeye başladığı için firmalar toplu günlük indirimlerde düzenleyebiliyor.

  Bazen aklınızın alamayacağı tuaf indirimler olur, takip edilmesi gerekiyor.

 46. andy1 dedi ki:

  Alınabilir bir ci,haz, firmaya sorun Avrupada bu cihazlarla birlikte en azından belli bir süre için abonelik desteğide sunulur, yani hd kanalları bir nevi tanıtım hediye olarak verirler. Bahsettiğimiz kathrein serilerinde olduğu gibi 1 senelik abonelik ucretsizdir, kartla birlikte satılır.

 47. arasıra dedi ki:

  Andy Hocam kath 913, 923 ve vu+solo 2 yi sadece görüntü kalitesi olarak sıralarsak sonuç ne olur? Acaba vu+solo 2 de donarak kanal geçişi var mı:) Kanal geçiş hızı hangisinin daha hızlıdır?

 48. arasıra dedi ki:

  Andy Hocam ya da vu+solo 2 yi alayım. Hiç yurtdışıyla uğraşmayayım. Yalnız vu+solo2 nin kutusu yani dış görünümü dandik gibi geldi bana. ufak tefek bişey :)

 49. arasıra dedi ki:

  Vu+solo 2 nin kanal geçişi de baya hızlı Andy hocam eğer videoda montaj yoksa :)

 50. ahmet ercan dedi ki:

  öncelikle merhabalar,
  sayın arasıra eğer yurtdışında yaşıyorsanız veya yurtdışından getirecekseniz, yılbaşından bir gün veya 2 gün önce sadece o günlük ya da 4 saatlik indirimler oluyor ciddi indirimler var gercekten bazı ürünlerdede yılbaşından sonra baya bi düşüş oluyo. gecen gün yamaha nın avr cihazını kacırdım hala nasıl kaçırdım bende anlamadım 400 euro dan 159 euro ya düşmüştü gittim hemen görünce malesef alamadık.
  andy hocam burası yeri değil ama media player olarak western digital live 2 aldım, dediklerinizde yine haklı olarak cevaplıyorum, görüntü %30 değişti altyazı sorunu veya ses sorunu diye birşey kalmadı cözmediği format yok. sadece bütün görüntü formatlarını orjinal görüntüsüyle veriyo üstlerden 2.5 cm kısarak veriyo 1080 veya 720 görüntüyü stw60 ın kendi media playerinde görüntüyü tam ekran yapabiliyorduk, ama daha iyi oldu en azından görüntüyü uzatmıyo :) teşekkürler…

 51. arasıra dedi ki:

  Tam moviesmart gold2 hd nin görüntüsü güzelleşmiş diyecektim ki filmin yapım yılına baktım 1993. Eski kameralar daha iyiymiş be Andy Hocam.

 52. andy1 dedi ki:

  Kesinlikle eski filmlerdeki kamera çekimleri daha kusursuzdu.

 53. andy1 dedi ki:

  Ahmet Bey,

  WD media player hayırlı olsun Güle Güle kullanın, ekran eşlememsi sorunu ise cihazın ayarlarından zoom özelliğini kapayın, tam eşleşecektir.

 54. andy1 dedi ki:

  Sayın arasıra,
  O kadar paraya musade edin olsun :)

 55. andy1 dedi ki:

  Sayın arasıra,

  Biraz bekleyin en azından yaz ortasına kadar Türkiyede şuan fiyatlar inanılmaz yüksek.

 56. andy1 dedi ki:

  Sayın arasıra,

  VU+solo her iki cihazdan tepki süresi daha iydir, bazı kathrein serilerindeki sizin beğendiğiniz bir seri vardı ortlama geciş süresi 1.5 saniyedir.

 57. arasıra dedi ki:

  Yaz ortasında da dünya kupası maçları biter Andy Hocam. Ya da şöyle yapabilirim. Avusturyadan beni idare edicek birşey alıp (bisskey girişli ve d smart uyumlu) daha sonra onu satıp yaz ortasında vu+dou2yi alırım. Avrupadan böyle bir receiver modeli verebilirseniz en azından dahili uycu alıcım kadar iyi olan onu getirteyim.

 58. arasıra dedi ki:

  Aslında bir televizyon parası nerdeyse.

 59. andy1 dedi ki:

  Şöyle yağın, ilk beğendiğiniz Kathrein serisi vardı şuanda 100 euro sanıyorum onu tercih edebilirsiniz Technisat modelleri aynı şekilde veya tecnomate alabilirsiniz, bunlarda ci+ smartcard desteği mevcuttur.

 60. andy1 dedi ki:

  Sayın arasıra,
  Türkiye için geçerli bu cümleniz, Türkiyede firmalar fiyatlar Avrupa ile aynı masallarını anlatıyorlar, Türkiyede 50 yaşında İnsan ayda 500 Euroya çalışıyor, Avrupğada 18 yaşında genc hiç birşey yapmadan bu parayı alıyor.

 61. arasıra dedi ki:

  İçimden bir ses vu+solo 2 diyor Andy Hocam :)

 62. ahmet ercan dedi ki:

  şu an da bende beklemedeyim baya masraf taksit oldu.
  bu aralar bu dreambox md800hd yi duyuyorum bakayım dedim fiyatına 400 euro isminide yeni duyuyorum tabi insan ihtiyacı olan birseyi arastırınca görüyo, bu katherinlerde baya pahalı en ucuzu 100 euro. yalnız dreambox u cok övüyorlar medimax mağazasında test icin takıyorlardı sanırım gidip bi bakayım hafta sonu.:)

 63. ahmet ercan dedi ki:

  andy hocam dediğiniz gibi tv ayarlarından zoom u kapatınca tam oldu, yalnız orj. görüntü değli tabiki :) teşekkürler

 64. andy1 dedi ki:

  Ahmet Bey,

  Teknolojiye bulaşınca sonu gelmiyor, dreambox serileri özellikle Gençler arasında en fazla tercih edilen serilerin başında gelir, farklı versiyonları var klon cihazlar fazladır bunların genelde isimleri değişik olur fiyatları ise yarı yarıya ucuzdur.

 65. andy1 dedi ki:

  Sayın arasıra,

  Net fikrimi yazmak isteim fazla televizyon izlemeyen biriyimdir, onlarca hd kanal var izlemek bile zor, bu tür cihazlara para verirken bana kalırsa AVR bir sistem en idealidir.

  Neden derseniz devamlı tv izleyen İnsan yoktur, fakat AVR bir sistemle evinizde oturup sesin en mükemmel halininde keyfini çıkarmak mümkün, müzik dinlersiniz veya bir film açar görüntüyüde seside en uç noktada en detaylı hali ile izlersiniz.

  Oysaki bahsettiğiniz seriye 1000 lira verince tek alabileceğiniz şey televizyon izlemek maksatlıdır, bu paraya değermi? Benim için değmez, Gecen bir Arkadaş Denon serisini sormuştu komple sistem 1500 lira diye linkte vermişti, böyle birşey tercihte edilebilir, orta seviye bahsettiğiniz Kathreine 100 euro verip geriye kalan paraya biraz ekleme yapar inanılmaz kalitede ev sinema sisteminin keyfini yaşamak mümkdür.

  Diğer türlü sadece 1000 lira verip televizyon kanallarını izlemek elbetteki tercih meselesidir, fazla tv izlemediğim için elbetteki bu bana göre doğrudur, size göre farklıdır.

  UHD paneller yaygınlaştıkça zaten, harici cihaz tercihleride değişecektir.

 66. arasıra dedi ki:

  Aslında sıkıntı ne biliyor musunuz Andy Hocam bu ürünlerin Türkiye’de olmaması olanların da aşırı pahalılığı. Peşin param yok ve olmuyor da bir türlü :) ancak taksitle alabilirim bu bahsettiğiniz cihazları.

  100 euro olan kathreinde kanal listeleme sorunundan bahsetmiştiniz. bir de örneğin kathrein 913de bisskey girmek için oscam yüklü olmalı gibi birşeyler okudum.

 67. arasıra dedi ki:

  Denonun komple sistemini merak ettim. modeli ya da linki var mı Andy Hocam?

 68. andy1 dedi ki:

  Sayın arasıra,

  Biskey girişi her cihazda mevcuttur nerdeyse, belli cihazlarda sanıyorum card sharing desteği soruyorsunuz bu 30 euroluk Çin cihazlarında dahi mevcuttur.

  Size bu sebeble kendimce öneride bulunmak istedim, 1000 lira bir parayı sadece bir receviere vermek sadece tv desteği için kendi adıma asla o paraları vermem.

  Bir cihazları denedim, teşhir ürünleri test elttim onlarca toplama vursanız 100 lerce cihazi bu sebeble bu kadar net yazıyorum, teknoloji sonsuz bir deniz gibidir, X seriyi alıyor üretici sene gecince aynı seriyi XW olarak bir iki değişiklikle piyasaya sürüyor.

  İndsan bilmediği içinde karar vermeleri zor oluyor, Tekno0lojide bir cihazın ömrü ortalama 5 senedir yani X seri üretilir ve hersene bu X serisinin ismi ve farklı eklentilerle seri devam eder. Tek başına bir seriyi her sene üretmek nerdeyse imkansızdır hiç bir firmanın buna ne maddi gucu yeter nede teknolojisi.

  Size bir detay örnek vermek istiyorum ki durum dahada netleşsin!

  Sitemde Türkiyede satılan en ucuz seri bir hd recevieri tannıttım eleştirdim, fiyatı 100 lira şuan yanılmıyorsam yada tuaf Ülke Türkiye pahalanmıştır emin değilim.

  Bu cihazı ben AVR sistem üzerinden bağladığımda görüntü kalitesi gerçek şekilde değişti fakat düz sadece kendi başına bağladığımda ise nerdeyse her kanlada tuaf renk kayıpları yaşandı, bunu elbetteki ilk defa panel alan birisinin farketmesi imkansız, bu kayıpları kendime göre yazıyorum.

  Cihazda dsmart harici her türlü paylaşım ve biss key desteği sunuyor, hafısına yüklü yaklaşık 20 hd kanal var, fiyatıda 100 lira, şimdi sizin alacağınız seri ise 1000 lira görüntü kalitesi farkı nedir diye sorarsanız %30 fark edecektir extra özelliklerini saymıyorum, sayarsak fark %100 olarak konuşmamız gerekir.

  Görüntüden bahsediyorum tabiki, teknolojide parayı vermeden önce ciddi olarak çok iyi düşünmelisiniz.

 69. arasıra dedi ki:

  Andy Hocam hoparlörler çok büyük :) verdiğiniz sitede şu daha güzel duruyor. fazla yer de kaplamaz.

  http://www.mediamarkt.com.tr/mcs/product/DENON-AVR-1513-BKE2—Movie-85-CX-Beyaz-Surround-Hoparl%C3%B6r,103452,465566,1083807.html?langId=-14

 70. arasıra dedi ki:

  Haklısınız o kadar parayı vermek mantıksız. biraz daha katıp avr sinema sistemi ve basit bir receiver daha mantıklı.

 71. andy1 dedi ki:

  Sayın arasıra,

  Bahsettiğiniz Hoperlor ayaklı sistem kağıt üzerinde güzel durabilir fakat dekoratif olarak fazlası ile vasat bir görünüşe sahip, evinizde dekorasyonla fazlası ile uyumsuz kalabilir.

 72. andy1 dedi ki:

  Sayın arasıra, Avrupada ve Amerikada İnsanlar hd recevierden çok AVR sistemleri tercih ederler, Türkiyede herkes bahseder ya bluray görüntü kalitesi, bunu AVR sistemler üzerinden alabilmek mümkündür.

  Örnek kullandığım sistem üzerinden media player bağlantısı ile aldığım görüntü farkı net mükemmele yakınken, sadece tv üzerinden aldığım görüntü en az %50 daha vasattır görüntü + ses toplamı olarak, oysaki siz Vu+solo aldığınızda sadece tv izleyebilirken AVR sistemi olan görüntü + ses+bluray + full kodek desteği + Game box + Projeksiyon + Tv kalitesini yaşar.

  Teknolojide Türkiyeye bakarsanız, herkes bir birini taklit eder, birisi bir cihazı almışsa herkes o cihaz hakkında iyi cumleleride duyuyorsa en fazla satılan cihaz haline gelir, kimse AVR sistemlerden bahsetmez bahseden bazı uyanıklar vardır bunlar işin ticaretindedirler. Size olmadık bir cihazı aldırırlar.

 73. arasıra dedi ki:

  Andy Hocam kath 932de kanal listeleme sorunu var demiştiniz. Technisat teknibox s1+ var o da 100 eurolarda. D smartla uyumlu mudur tavsiye eder missinz? Ya da noelde kath 913ü belki 150 euroya bulabiliriz.

 74. arasıra dedi ki:

  Andy Hocam siz hangi hd receiver ve av receiver kullanıyorsunuz :)

 75. Erdem Antalya dedi ki:

  Merhaba Andy1 bey geçenlerde bir arkadaşımız uydu alıcısı danışmıştı zamansızlıktan dolayı internete giremedim fakat arkadaşın tabletinden girdiğimde orada cevap vermediğimi yazıyordu sanıyorum ömer bey olması lazımdı hangi başlıkta olduğunu bulamadım. Yanlız burada bir konuyu belirtmek isterim 150-200 tl diye fiyat aralığı belirtip sonrada board yada işlemciden bahsetmemi istiyordu arkadaşımız sonrada 70tl lik bir cihazı soruyordu ki bu bu eski bir model ve SD bir cihaz fakat istenilen özelliklerdeki bir cihaz 500 tlden başlıyor dolayısıyla bu arkadaşımıza ne cevap vereceğimi şaşırdım sanıyorum sizde bu şekilde sorularla çok karşılaşıyorsunuz. Bunu belirtmek istedim zaman olmadığı için cevap veremedim fakat başlık bazen kayboluyor ve sorulan soruyu göremiyoruz. Size açıklamak için yazdım bu yazıyı yanlış bir anlaşılma olmasın diye Saygılarımla

 76. arasıra dedi ki:

  PEki bununla sizin verdiğinizi karşılaştırsak Andy Hocam. Bu daha kibar en azından.

  http://www.mediamarkt.com.tr/mcs/product/DENON-AVR-1513-BKE2—Movie-80-CX-Siyah-Surround-Hoparl%C3%B6r,103452,465566,1083813.html?langId=-14

 77. arasıra dedi ki:

  Baktıkça da fiyatları artıyor :) Ben pes ettim :)

  http://sahnemarket.com/denon-avr-2113-bke-2-pmu9918

 78. andy1 dedi ki:

  Sayın arasıra,

  Türkiyede ben forumlarda fiyatları ve kıstas değerlerini yazdığımda ki forumlardaki tuaf firma ilişkileride görünüyor, ve ben bunları yazdığımda çok tuaftır sorularım anında siliniyordu, şimdi yazmıyorum, sonuçta beni ilgilendirmiyor bir düzen var ve ben o düzeni fazlası ile gördüm, Adamlar net mafya gibi ölüm tehditlerini dahi isimleri ile tehditler ediyorlar. Bu kadar mafya tarzı İnsanlar olan Ülkede yazmayada gerek yok diye düşündüm ve forumlarda yazmıyorum.

  Alan razı veren razı bunu anlamış oldum.

  Şimdi fiyat farkına gelirsem, ben Panasonic VT50 65 inc serisini aldığımı yazmıştım ve Uzmanlar saldırmıştı, bu fiyatlar herşeyin göstergesidir, Avrupada her İnsan kesesine göre istediği ürünü alır, Uzxak doğudan gelen seriler var ki Denon uzak doğuda en fazla tercih edilen serilerin en başında gelir, şöyle demek isterim nerdeyse her evde vardır bu kadar inanılmaz talep olan bir markadır.

 79. andy1 dedi ki:

  Sayın arasıra,

  Fazla denecek birşey yok, inanın resimlerle paylaşım yapmaya kalksam sanıyorum, Türkiyede bir çok İnsanın asabı bozulur!

  Türkiyede doğruları yazıyorsunuz, malesef küfüre tehdite en olmadık hakaretlere maruz kalıyorsunuz.

  Geri kalanını resimler anlatsın, karar verdim artık resim eklemeye çalışıcam. Cahil en ufak bilgisi olmayan kalkıp hdmi kablo tartışmasını dahi yapabiliyor cehalet demek istiyorum ama cahil dahi demek zor, cahil cümlesi en azından bir şeyi net belirler bunlar lafla değil %100 gerçekleride kabul etmeyen tuaf beyinlere sahipler.


  Resimleri eklemekle şunu anlatmak istiyorum, Uzmanım deyip size panel saçmalığını anlatan bilin ki bu işin farklı yönünden bakıyordur, hep net oldum ben 1000 liralık panellede keyifli bir sonuç alabilirim 10 bin liralık bir panellede vasat görüntüde alabilirim!

  Teknoloji panelle harika görüntüler alınacak bir düzeye henüz gelmedi en az 10 sene içinde gelmeside çok zor. Bir çok şeyin değişmesi gerekir, bu mükemmel görüntüleride sadece harici cihazlar üzerinden elde edebilmek mümkündür. 80. andy1 dedi ki:

  Erdem Bey,

  Tamamen haklısınız, Arkadaşlarımız bazen 100-200 liralık bir seriden farklı detaylar bekliyorlar bu elbetteki imkansız, ikinci elleri haric birşey demek zor.

  İlginiz ve desteğiniz için çok teşekkür ediyorum.

  Saygılarımla

 81. andy1 dedi ki:

  Sayın arasıra,

  Kanal listeleme demedim kanal geçişlerinde biraz sorunludur ortlama 1-1.5 sn gibi, bunun haricinde görüntü kalitesi fazlası ile iyidir.

  Yeğeniniz aslında öağazaları gezerse bulur, indirimler devam ediyor. Acıkcası Dsmartla uyumlumu bilemiyorum çunki Türkiyede digital firmalar değişikliklere gidebiliyor, digiturk gibi ve buda aldığınız cihazla sorun yaşanmasına sebeb olabiliyor. Burda firmalar haklı çunki bu tür cihazlar üzerinden şifremeler kırıldığından firmalarda sıklıkla belli değişimlere gidiyorlar.

  CI+ desteği olan serilerde genellikle dsmart uyumlu olabiliyor, bunu Türkiyeden sormanız gerekir Vu+solo, technisat, kathrein, technomate, humax dsmart desteği mevcut.

 82. andy1 dedi ki:

  3 farklı seriye sahibim, buna amfiler haric demem gerekir, müzik için marantz biraz daha iyi, Onkyo ise panel üzerinden film vs kullanıyorum, diğeri yine onkyo projeksiyon için almıştım açıkcası 10 defa kullanmadım sanırım,Vakit olmuyor. Muzik en harika keyfi zaten sunuyor zamanımın çoğunu evdeyken Müzik dinlerim.

  Eskiden Panel fazlası ile merakımdı hatta hastalık demem gerekirdi, kısmet olurda bir gün gelirseniz göreceksiniz, ev panel çöplüğü gibidir, çöplükten kastım izlemediğim için. Zengin değilim belirtmek isterim ama fazlası ilede ucuz ve istediğim serileri takip ederim, aldığım bose sistem bunlardan biridir komik bir fiyata indirimlerden alınabiliyor.

  İndirimler hakkında belirtmeliyim, Türkiyedeki gibi algılamayın yani %25-30 değil inanılmaz ciddi indirimler olur %50 üzerinde ve sene sonları bu indirimlerde akıl almaz seriler çok ucuz fiyatlara satılır.

 83. Erdem Antalya dedi ki:

  Merhaba Sayın Andy1 sohbetinize katılıp katkı yapmak istedim İndirim konusunda söyledikleriniz gerçekten çok içler acısı bir durum. İnanın izin günlerimde tekno marketleri dolaştığımda fiatları takip ettiğim için neredeyse 2 model eski paneller bile yeni fiyatına satılıyor. Fakat ne yazıkki vatandaş bilinçli olmadığı için alıyor satıcılar allayıp pullayıp satıyorlar bazen satışa tanık oluyorum. Ne yalanlar söylüyorlar örneğin geçenlerde bir arkadaşıma panel bakmaya gittik. Öyle şeyler söyledilerki inanın şaştım kaldım acaba biz yanlışmı biliyoruz diye neredeyse şüpheye düştüşecektim:) Adam öyle şeyler söylediki arkadaşım Plazma Tv sorunca hemen kötülemeye başladı efendim çok eski teknolojiymiş ekranda iz kalma sorunu yapıyormuş çok elektrik harcadığı için ayda 40-50 Tl faturaya yansıyormuş. 3D performansı iyi değilmiş doğru renk üretmiyormuş çok arıza yapıyormuş hatta en vasat Led lcd bile daha iyi performans sağlıyormuş gibi şeyler söyledi. Arkadaşım benim ST 50 den bahsedince bu sefer tabiki benim tv olduğunu söylemedi. Hemen ST50 yi kötülemeye başladı İyi renk üretmediğini çok sorunlu olduğunu söyledi. oradaki çok vasat bir LG modeli önerdi hemde seri sonu bir paneldi arkadaşımla birbirimize bakıp gülmeye başladık. Teşekkür edip çıktık arkadaşımın bana söylediği sözü aktarayım gözümle görmesem inanmazdım fakat gözümle gördüm gerçekten bu teknomarketlerden ürün almak çok riskli dedi.Çünki öyle gerçekdışı şeyler söylüyorlarki neredeyse inanacaksın sıradan vatandaş hayli inanıyor zaten. Bana en komik gelen şeyde Plazmaların renk üretiminin kötü olduğunu ve en vasat LCD nin daha iyi performans sağladığını söylemesi. Gerçekten insanları resmen kazıklamak üzerine kurulmuş bir sistem bu en öne 50”veya üzeri panelleri koymuşlar görüntü neredeyse bembeyaz renkler doğru değil hepsi dinamik ötesi bir görüntü veriyor. İnsanlarda bayıla bayıla bakıyor. Fiyatlarda oldukça dinamik ve astronomik. Bence yazık bu paralara bu panellere verenlere. Yurdışına sürekli gidip gelen bir arkadaşımla konuştum oda takip ediyor Panelleri özellikle Panasoniclerin Türkiyeden mahrum ettiği modelleri sordum gerçekten makul fiyatlar. Hatta Harman Kardon marka bir AV recever almış indirimden nerdeyse yarı fiyatına inanamadım aynı modeli bulduk bizdede seri sonuna girmiş fakat indirimde olmasına rağmen yinede %40 fiyat fazlaydı. Malesef bu piyasa böyle Saygılarımla

 84. andy1 dedi ki:

  Erdem Bey,

  Size iznimde kendi yaşadığım bir örneği vermek isterim, Yeni evli bir çift daha doğrusu Arkadaşlarımın Aile dostları, israr edince sizin yaptığınız gibi tv bakmaya benide zorladılar. Mağaza ismide vereyim Darty 100 adete yakın panel sıralanmış, satıcı anlatıyor kendince açıklama yapıyor, en önde çamur gibi bir görüntü ilede VT50 duruyor, belliki mağaza farklı bir bağlantı kullanıyor yani her kanal çamurdan farksız, kimsede panele bakmıyor bile. Bu paneli aldırdırdım ama Çiftimiz o kadar görüntüden korkmuş ki:) Arkadaşım sonradan anlattı onları kandırdığımı düşünmüşler.

  Farklı bir mağazada yine ismini yazıyorum Vatan mağazası, farklı bir plazma ve orbiter özelliğini soran birisi, satıcının cevabu bu panelde o özellik yok. Kulağına fılsdadım müşteriye kendim göstermek zorunda kaldım.

  Şimdi Firmalara kızmak mümkün değil, haklılar stok hangi ürün varsa onu satacaklar burda çalışanların yetersizliği söz konusu, eski teknoloji renk yetersizliği vs, kızamıyorum belkide bu İnsanlar 10 bin liralık paneli satıyor ama evlerinde panel bile yoktur, kendilerince birşeyleri anlatmaya çalışıyorlar.

  Pahalılık konusunda ise yapacak birşey yok, Türkiyede ucuzluk imkansız, firmaya sorsanız Avrupa ile aynı der hakılılarda, bilmedikleri şey firmalar akıllarınca Avrupa ile aynı fiyatları söylerken, Avrupalının gelir düzeyini hiç düşünmeden konuşuyorlar.

  Bugün Avrupada 18 yaşında Universite talebesi istediği cihazı alır, Türkiyede ise çoc üzücü ama 50 yaşına gelmiş İnsan aynı cihazı alamaz. Buda inanılmaz ciddi bir gelir dağılımının göstergesidir.

  Avrupada bir paneli seçerken nerdeyse 20 farklı üreticinin ürünü arasından seçim yapar, Türkiyedeki gibi 4 firmaya mahkum edilmez İnsanlar.

 85. arasıra dedi ki:

  GÖrüntüler mükemmel Andy Hocam. Keşke Avrupadaki fiyatlarla bizimkiler aynı olsa. şu an almak istediklerimin en az yarısını almıştım.

 86. arasıra dedi ki:

  Konuştuğumuz Kathrein 932 ydi sanırım. benim tvnin de kanal geçiş hızı yavaş bu modelle aynıdır sanırım. Riske de atmak istemiyorum Andy Hocam. D smart için alıyoruz bu da çalıştırmazsa çok kötü olur :) 913 çalıştırıyor. aslında kuzenle fiyatları konuştuğumuzda 925 pahalı gelince 913ü 200 euro ve altına bulursan al dedim.

  Anlayamadığım bir konu var bir de. şimdi d smartın paket listesinde örneğin Trt Hd de görünüyor. fakat bundesligada şifre girdiklerinde izleyemiyorum. bisskey girişim yok ama d smartın bu şifreyi çözmesi gerekmez mi?

 87. andy1 dedi ki:

  Dsmart paketiniz varsa elbetteki şifresiz izlemeniz gerekir, bisskey gerekli olmaz siz yasal bir paket almışsınız sonuçta. Servisine telefon edin.

 88. andy1 dedi ki:

  Sayın arasıra, Türkiyede dilerim bir gün ucuzlar, ucuzlaması için rekabet olması gerekir, 4 panel üreticisi firmayla fiyatlar ucuzlamaz olduğu yerde kalır. Panasonic, Lg, Samsung, Sony, Philps, Sharp indirim olursa mucize gerçekleşir.

 89. ahmet ercan dedi ki:

  andy hocam yukarda erdem beye yazdığınız yorumu okudum hakikaten cok yerinde ve doğru bir yorum,
  bu tip olaylara gözümle bi kac defa şahit oldum ve işin içinde şöyle bir durum var ,
  ben berlinde yaşıyorum daha öncede yazmıstım, burda yakınlarda bi saturn mağazası var koskoca saturn mağazasında onlarca lg ve samsung panelleri bağlı görüntüyü net ve insanları etkilemek için tek tek bağlamışlar ya da blueray cihazından bağlamışlar cihazları, tabikide görüntüler muhteşem .
  panasonic veya diğer plazma tv lerede çoklayıcıyla direk hdmi 1 den arc den bile değil bağlamışlar,
  şimdi sorsan sanane der gecer adam, daha öncede siz söylemiştiniz yanlış hatırlamıyorsam bu satış opsiyonunda olan satış sorumluları belli bir prim alıyorlar extra belli modelleri sattığındaki bu da zaten belli oluyor samsung veya lg panellerinde.
  panasonic kendini her türlü kanıtlamış bir panel elbetteki reklama gerek yok ama bunu insanlara izah edecek bisey yok aksine insana kötülüyecek şekilde şeyler yapıyorlar, ben her hafta sonu gezerim bakarım panellerin orda bi tane zt60 bağlı bose ses sistemi var ordan fragman secer bakarım :) alamasakta :D
  adam gelmiş soruyor ben tv alacam o da tabiki yardımcı olalım diyor,
  bana 1000 euro luk tv lazım diyo adam götürüyo direk samsung un yanına tabiki insanımızı aydınlatan bi cevap vermedikleri icin insanlarımızda bu gibi şeyleri bilmedikleri icin takıyo hemen kolunun altına samsung u gönderiyo ya bi sor ne izliyorsun ne istiyorsun sana ne lazım :) burda cahillik söz konusu malesef.
  az önce forumdonanim da biraz dolaştım plazmamı led mi demiş birisi herkes led tabiki tüblü tvnin yeni versiyonu plazma yazmış :D güldük gectik hocam tabiki bunda sizin değerli yorumlarınızın deneyimleriniz parmağı var , bizi aydınlattığınız icin teşekkür ederiz…

 90. andy1 dedi ki:

  Ahmet Bey,

  Forumda Uzmanlar var bilirsiniz bunlar işin gerçeği uyanık satıcılardır, örnek bu uzmanlardan birisi devamlı Sharp, Toshiba ve Philps tavsiye eder, o kadar uyanıktırki modul ve üretici kısaltmalarını yazar Vatandaşta saf inanıyor. Sitemde bu Uyanıklara inanıp panel alanlar sonradan bana yazıyor Sony aldım ama böyle oldu, Sharp aldım ama şöyle oldu, bunlara denecek birşeyde yok, almış artık. Uayanık sözde Uzman aslında komisyoncu ise sorunlu çıktığında anında ortalıktan kayboluyor veya sıkıştımı küfür ediyor oysaki paneli tavsiye eden kendisi, inanıp alan İnsana hakaret edende kendisi. İnsanların dikkatli olması gerekiyor.

  Asla kendimi meth etmiyorum ama bu Uzmanların kullandıkları panellere bakın, yazılarımı takip edin tuaftır benim tavsiye ettiğim serileri bir süre sonra alıp halen kullanan bilgisiz kişilerdir.Firma adına komisyonuna bakar tüm bildikleride budur.

  Plazma teknolojisine eski diyen bilinki Dünyadan bir haber yaşayan İnsandır!

  Plazma teknolojisi devamlı gelişme içinde olan ve geliştirilebilen bir paneldir, oysaki LcdLed ürünler için bunu söylemek gerekir sebebi LcdLed teknolojisinin bundan sonrası yoktur, herşeyi ile sanaldır kontrast değerleri parlaklık değerleri tamamen sanal üretici tarafından düzenlenen ama bir türlüde istenen seviyeye gelemeyen bir teknoloji olarak kalmıştır.

  Plazmalarda ise hem pixsel yapıları farklıdır hemde kontrast değerleri en doğal performansa sahiptir, şöyle düşünün LcdlED bir ürünü salonunuz koyun ışıkları kapatın, evin içi gece kulubune döner heryerde patlayan ışıklar ve renkler hakim olur!

  Plazmada ise göreceğiniz tek şey, panelin ürettiği resimdir, panel sanki havada duruyor hissini alırsınız çunki mükemmele yakın parlaklık ve kontrast değerleri gerçek sinema keyfini yaşatır.

  Plazma teknolojisi devam edecektir Samsung ve LG bir hayli iddilaı serilerle devam ediyorlar, Panasonic veya Japonlar ise bu konuda Marka imajları uğruna kendi kendilerini milyar dolarlık bir pazar payından soyutlamaya devam ediyorlar.

  Türkiye gibi Ülkelerde arıık marka imajı önemseniyor Adamın cebinde 2 lirası yoktur Malrboro içer, 2000 liralık telefon kullanır. Avrupada ise İnsanların marka takıntısı yok veya Amerikalıların veya uzak doğuluların, tek marka ceplerindeki paradır.

 91. levvo dedi ki:

  andy bey,
  sizi tanıdığıma çok memnun oldum. burada yaptığınız işin de çok önemli bir hizmet olduğunu düşünüyorum.
  ben de birçok kişi gibi televizyon sistemleri konusunda cahil sayılırım. ama “al, şu paraya hallet osman” demek yerine öğrenmeye çalışıyorum. sizin yazdıklarınız da çok yardımcı oluyor.

  naçizane bir tavsiye-rica karışımı olacak söylemek istediğim şey. burada da birçok benzeri soruyla karşılaşıyorum, avr-uydu alıcısı-media player konusunda ne nedir diye bilgilendirici bir yazı yazarsanız çok yararlı olur diye düşünüyorum. gayet kısa da olabilir, sadece işin özünü anlatan. hem böylece tek tek bunu soranlara da topluca cevap vermiş, yani kendi işinizi de kolaylaştırmış olursunuz.

  avr’ın görüntü kalitesini önemli oranda iyileştirdiğini öğrendim sizden. henüz buna bütçem yetmez sanırım, ama ileride düşünüyorum.
  ülkedeki uydu alıcı pazarı için çok haklısınız. kısıtlı da olsalar, bazen iyi serilerini getirmeseler de ülkeye iyi marka televizyonlar geliyor, ama uydu alıcılarında 3-4 adi ürün birkaç yüz liradan satılıyor. siz bu konudaki sorulara türkiye’de hangi ürünlerin olduğunu iyi bilmediğinizi söylemişsiniz, belki antalya’dan yazan erdem bey markalar konusunda kısa eklemeler yapabilir. okuduklarımdan hatırladığım, grundig’in hd alıcısının değerlendirilebileceği idi. ayrıca, samsung ve lg’nin uydu alıcıları da ülkeye girebilir anladığım kadarıyla.

  ben bu aralar d-smart bağlatmayı düşünüyordum. şampiyonlar ligi-euroleague derken birçok şeyden mahrum kalınıyor böyle bir abonelik olmadan. ama buradaki yorumlarda okuduğum kadarıyla, d-smart’ın kendi verdiği cihazlar sorunlu. en iyisi, d-smart’a bağlanabilen iyi bir uydu alıcı almak.

  server aboneliği gibi bir çözümü çok saçma ve dolandırıcılık olarak görüyordum, sizin de öyle düşündüğünüzü gördüğüme memnun oldum. gayet ciddi forumlarda onu öneren çok sayıda kişi var. bilmeyip okuyan biri çok kolay ikna olur. işin yasadışılığı da kimsenin ne gözüne çarpar ne kimse umursar. pilot-doktor nasıl yapar denmiş burada ama eminim, birçok öğretim üyesi de var aynı şeyi yapan. o meslekleri yapanlar da toplumun genelinden farklı değil bu ülkede.

  siz sky aboneliğini önermişsiniz, o aklıma gelmemişti. araştıracağım. ama avrupa’da böyle birşeyi isteyebileceğim tanıdığım (sonuçta parasal bir ilişki olacak işin içinde) yok. direk türkiye’ye üyelik satışı yapıyorlar mı, bilen var mıdır burada bilmiyorum.

  bunun yanısıra, mutlaka bir media player tavsiye eder misiniz? önermeyenleri de okudum, ama pek anlam veremedim. bilgisayarını media player gibi düzenleyip televizyona bağlayanları okudum. bir de kendi media player’ını yapmayı anlatan bir site görmüştüm, bulursam size de göstereyim.
  bunun yanısıra, ülkedeki media player çeşidi de gerçekten az. yüzlerce tv barındıran bir teknomarkette bazen tek bir media player oluyor.

  genel olarak bunlardan bahseden toparlayıcı bir yazı çok yararlı olur düşüncesindeyim.

  saygılar ve teşekkürler.

 92. andy1 dedi ki:

  Sayın levvo,

  İnanılmaz güzel detaylara değinmişsiniz, gerçek manada harika bir teknolojiye bakış açınız var, ezbere değil net detaylar ile teknolojiyi takip etmek çok avantajlı ve çok doğru seçimleride beraberinde getirir.

  AVR cihazları yazdım fakat şunu gördüm, ben Avrupaya göre yazdığımdan malesef Türkiye için hiç bir özelliği olmuyor yani fiyat olarak sadece yazdıklarım havada kalan pahalı markalardan ibaret olarak duruyor.

  Süper detaycı görüşünüze ise Hayran kaldım, AVR sistemler veya Türkiyede satılan bana göre sadece para tuzağı olan illegal paylaşımdan ibaret cihazlara 500 liralar isteniyor, ve cihazların tamamında her hangi bir arıza veya servis durumunda veya cihazın değişim gerektiren arızası ile karşılaştığınızda, firmaya karşı en ufak hak iddia edemezsiniz veya hakkını yasal yoldan arayamazssınız çunki yasal yoldan aramya kalsanız aldığınız cihazın içindeki veriler illegal yani yasal firmanın haklarını net şekilde hacklemiş biri olarak ortalıkta kalırsınız.

  Avrupada bu tür cihazlar satılıyor ortlama fiyatları 30 Euro zaten fazlasınıda kimse vermez, kullanan Adam net biliyorki aldığı cihaz illegal şifre kırıcıdır.Bozulsada 30 euroya çöpe atıyor bilerek bunu yapıyor.

  Diğer yanda ise her cihazın farklı serileri var, örnek Sky, örnek Polsat, Örnek Sky Italia gibi belli digital platgormların verdiği cihazlar var yani kart abonelikleri, cihazda bedavaya gelmiş oluyor, İnsanlar parayı sadece karta veriyorlar yada module.

  Bir ara SKY Türkiye satışı vardı, İnternet üzerinden alınabiliyordu, full paketleri Türkiye ile kıyaslarsanız oldukçada ucuza geliyor, Polsat 6 aylık kartlar satılıyor Trkiye satışları varmı bilemiyorum genelde spor yayınları ve film kanalları oldukça bol.

  Server aboneliği örnek şuan alınan tüm panellerde bu özellik var istenirse abonelik yapılabilir, Türkiyede geçerlimidir bilemiyorum, 2016 senesinde zaten panel üreticileri bunu daha basite indirierek erişim veya abonelikleri başlatacaklar şuan henüz deneme aşamsında fakat siteyen abonelik başlatabilir.

  Diğer satılan server yani illegal şifreleme ile satılan tuaflıkları ben asla tavsiye etmiyorum, verilen paraya yazık.

  Media Player önermeyenleri bende merak ederim, PC üzerinden istediğiniz gibi paylaşım yapabilirsiniz bu farklı birşer, pc üzerinden paylaşım içinde ekran kartı ve işlemcinin iyi olması gerekiyor, Türkiyede satılan pclerin çoğunda ise 1080p desteği çok sınırlı sanırım, kısaca pc işlemcisi mutlaka iyi olmalı, böyle bir pcde ortalama 2000 şiranın üzeridir sanırım.

  Bu sebeble Avrupada %99 panel kullanıcısı Media playersiz sinema keyfini yaşamaz, bilerek panel sunduğu belli kodek destekleri asla yeterli olmaz olmasıda mümkün değil çunki telif hakları bunu engeller.

  Media playerlerda böyle bir sorun yok, görüntü 4 ses tüm kodekleri sorunsuz açar ve destekleyen cihazlardır, panelin sunduğu görüntü ile media player arasındaki fark %30 seviyesinde Media playerlerda dahi iyidir.

  Dün bir Arkadaşımız sormuştu, Dsmart için geçerlimi bilemiyorum Sagemcom hd recevierler alınabiliyormuş, bu cihazla sorusnuz görüntü keyfini alabilirsiniz, üstelikte firma abonelikle beraber ucretsiz veriyor demişti Arkadaşımız.

  AVR cihazlara ksıaca değinirsem, bunlar tamamen profosyonel serilerdir, yani hiç bir media playerin sunamacapı özelliklere sahipler, hatta bazıları şuan Panasonic ZT60 işlemcisi ile aynı olan Pulldown özellikli AVR sitemleri piyaslarda mevcut, bu serilerin gerfik işlemcileri muhteşemdir, Onkyo bu konularda en başarılı serileri üreten başlı firmalardan birisi.

  Tabiki AVR bir sistemi almak birazda evinizde yapacağınız yada istediğiniz harici cihazlara göre seçilmeli örnek sadece 1 hdmi desteği olan cihaz almak pekte mantıklı değil en az 3 hdmid estek sunan 7.2 sistemler tercih edilmeli, bu cihazlar üzerinden panel,oyunbox,ses sitemi, 2 anfi desteğine kadar farklı ve oldukça üst düzey markalar var.

  Türkiyede fiyat için birşey diyemiyorum, bu cihazların fiyatı 9 Bin liralara kadar çıkıyor.

 93. hasan/ankara dedi ki:

  merhabalar, andy1 bey,
  daha önceleri farklı ürünler ve konularda yazım mevcuttur. onlardan 1-upscaling özelliği olan av recevier
  2-türkiye şartlarında kullanabileceğim hd uydu alıcı
  konuları idi.
  ülkemizin yapısı ve dünya üzerinde ki karmaşa nedeni ile tl-avro-dolar arasında ki dalgalanmalar benim gibi sabit kamu çalışanı geliri olanları yakından olumsuz etkiliyor ve isteklerimizi karşılamakta hem zorlanıyoruz hemde vazgeçebiliyoruz.
  bazı düşüncelerim var ve bu konularda güncel bilgilerinizi okumak isterim.
  panasonic 55vt50 3d smart vierra tv var– yakında süresi bitecek dsmart var ve bu dsmart hd uydu alıcısı bina sistemimiz yeni multıswıc santral-42-13-07 çanaklar-kalbolama-lnb vs. herşey yeni iken ds hd sürekli kanal değiştirmelerde sinyal yok uyarısı veriyor ve tp taratmalar vs. açıyoruz-günü dakikası ve saniyesi tutmuyor-bu konuda ds hiç bir çözüm bulamadı forumları vs. dolaşıp incelediğimde bası uydu alıcıların multisiwic-diseg vs. seçtiği ve bu nedenle sinyal vb. sorunların yaşandığı söylendi.
  bu vb. konulardan bıkmış durumda iken yeni almayı düşündüğüm ürün de de bu sorunu yaşamak istemediğimden genel bir bilgi olarak sundum.
  gelelim düşündüklerime: upscaling özellikli av recevier yamaha önermiştiniz ama artık yukarıda ki para konusu nedeni ile en düşün modelde olsa türkiye de epey pahalı durumda ve satıcısı yok bu nedenle upscaling özelliği net olan awrecevier 2000tl altında bulmak zor bu nedenle vazgeçtim.
  gelelim ikinci kısıma uydu alıcısı kısmı, yazılarınızı sürekli takip ettiğimden genel bir durum yazmak istedim ki ipucu olabilsin.
  1-uydu alıcı ve medya oynatıcı özelliği birlikte olan bir ürün düşünüyorum
  2-genellikle enaz 2tb hdd-usb den hd-3d film izlemede sorun yaratmayan, takdığımda 3d film formatını tanıdığı gibi 3d filme ait altyazı formatlarınıda tanıyarak sıkıntı yaratmadan oynatacak bir uydu alıcı
  3-yine eğer varsa ki aşağıda bazı türkiye satışlı ürünleri paylaşacağım, görüntüyü iyi sunabilecek e2-android-linux diğer vb. yazılımlı uydu alıcı
  4- bilginiz dahilindedir, XBMC medya paylaşımı gittikçe popüler olmaya başladı, bununla ilgili donanımsal ve yazılımsal yeterlikli uydu alıcı
  5-bunların yanında yapmak istediklerim, bakış açınız gereği ilginç bulabilirsiniz ama cccam server-ıptv-web-tv gibi ücretli ve ücretsiz paylaşımları sıkıntısız (tesisat ve internet hızları ile server sağlayıcı sıkıntısı olmadığını varsayarsak) bir uydu alıcı
  düşünüyorum.
  türkiye ankara olunca yurtdışı ürünler yazılımsal destek vb. sorunları ile maalesef yabancı dil bilgisi vb durumlar nedeni ile zor oluyor geriye türkiye distb. lerin getirdiği ya da isim değişikliği ile ürettirdikleri uydu alıcılar kalıyor
  ben birkaçını aşağıda sunuyorum,
  sizden açık yüreklilikle net fikirlerinizi-eleştiri-yorum-önerilerinizi bekliyorum
  saygılar
  1-http://www.uydumarket.net/Atlanta-Smart-G4,PR-78631.html
  xbmc üzerine çalışan bir uydu alıcı şu an yazılımsal birçok sorunları var
  2-http://www.uydumarket.net/Next-Machina-Full-HD-3D-SUPER-Uydu-Alicisi,PR-79477.html
  bu uydu alıcısı upscaling özelliğinden bahsetmekte ve birçok detaylar sunmakta türkiye de yazılımsal destek bulmakta ama next ürünleri genelde 2 yıla yakın destek sunarken yeni ürünler çıkınca bunların yazılımsal desteği dama-çöpe atılır duruma geliyor
  3-http://www.uydumarket.net/VU-Duo2-Full-HD-1080p-Uydu-Alicisi,PR-62541.html
  bu ürün alman menşei ile türkiye de şu an için en sağlam ve en donanımsal yazılımsal destek buluyor ama fiyat pahalı ve ben bu ürünün fiyatından dolayı ne katkı sağlar bir ürün olduğunu çözemedim
  4-http://www.hepsidijital.com/GIGABLUE-HD-QUAD-PLUS-on-siparis-_316821.html#0
  bu ürün de e2 tabanlı ve türkiyede geniş satış buldu şimdilik destek çok iyi ve donanımsal olarak da iyi

  5- awrecevier olarak da http://gsaelektronik.com/urun/pioneer-htp-332-sinema-sistemi_684.aspx?CatId=213
  bu ürün var ama ben sizin de öneriniz doğrultusunda upscaling özelliği olmayan bir aw pek düşünmüyorum, düşüncem de parayla ilgili rafta durmakta ama bu ürünü alsam bile diğer 4 maddede ki ya da sizin önereceğiniz görüntü kalitesini iyileştirerek sunabilen bir uydu alıcısı bulabilirsem 5 numaraya sizin yorumlarınız doğrultusunda sıcak bakabilirim

  ilginize teşekkür eder değerli yorumlarınızı beklerim

 94. andy1 dedi ki:

  Sayın hasan/ankara,

  Turkiye malesef ithal ürünlerde çok sıkıntılı bir Ülke, gecen hafta bir Arkadaşımla sohbette Turk bir Hanım Yamaha 680 Euroluk seriyi aldığını ve çok sevindiğini soyledi, Turkiyede satış fiyatı ise 3.000 Liranın üzerinde, Turkiyede firmalar klasik dolar yukseldi Euro yukseldi sacmalıklarını anlatırlar oysaki bu yükselmelerin tamamı firmaların daha fazla kazanması anlamına geliyor, kimse timsah gozyaşları dokmesin komik oluyor.

  Takip ettiğim Türkiyede 2-3 firmada mevcuttur Devlet bu firmaları göremeiyor akıl alır birşey değil,Avrupada ciddi suç olan iç ekonomide fiyatlara mudahaleyi bu 3 firma senelerdir uyguluyor firmanın Maliyede kayıdı dahi olmayan Forum Uzmanları ortalıkta cirit atıyor ustelikte Distributor desteği ile ortada net şekilde Devleti ve Halkı soyuyorlar.

  Bu firmaların Adamları tüm forumlarda Uzman diye tanınırlar ve bu tuaf Uzman denilen şahıslar bu firmalarla birebir ortak çalışırlar, hepsi birbirini çok iyi tanır ve forumlarda bu aracıların tamamı vergi kaydı olmayan kişilerdir.Bu Adamların forumlarda aracı oldukları ticarette Milyonlarca Eurounun çok üzerindedir.

  Bu Adamlar bana göre sucsuz, böyle Ülkede ypaıp ceza almıyorsa çok normal, Devletin ortak olduğu firmalar bile bu Vergi kacagını en üst şekilde yapıyorlari kacakcılara çok net şekilde bilerek destek veriyorlar, Bakın Devletin ortağı firmalar diyorum,sebeb oldukları Milyar dolarları bulan vergi kacağını Dünya görüyor Türkiyede Devlet göremiyor veya görmek istemiyor!

  Türkiyenin işi Duaya kalmış anlayacağınız, InsaAlah düzelirlede hiç birşey olmuyor. Vatandaş bilincli olmadıkca firmaları firmaların Adamlarını şikayet etmedikce hiç birşey düzelmez, ve Türkiyede fiyatlar asla ucuzlamaz. Avrupada tanıdıklarınız varsa şuan Türkiyede satılan serilerle Avrupada satılan serileri sorun ne cevap alacaksınız? Türkiyede 1000 Euroya satılan cihaz 400 Euroya alan yok, toptancı firmlara satmak için buyuk firmalar yalvarır eski serileri ellerinden çıkarsınlar diye.Genelde bu ürünleri gelişmemiş Ülkelerin paralel ithalatcıları satın alırlar.

  Konuya gelirsem!

  1. Uydu aloıcısı yani dahili sitem bir panelden verim alırsınız demek çok zor hatta imkansız. Tüm üreticiler Sony,Panasonic,Sharp ve diğerleri tek birşeyi önerirler panellerinden üst seviye görüntü ve ses için harici cihazları tavsiye edilir.

  2. Bu dusunceniz çok yanlış, Türkiyede sadece bu tercih var Avrupada hiç kimse bahsettiğiniz şekilde panel üzerinden film veya medya desteğini almaz, sebebi yetersiz alt yazı 3d goruntu gibi kısıtlı panel sureci yaşanır. Harici media player kesinlikle tercih edilmelidir.

  3-4. Uydu Alıcılarda Sitemizde yazan Erdem Beye sorabilirsiniz, Türkiyede bu işte profosyonel resmi sistem kurulumu yapar, forumlardaki gibi firmaların adına konuşmaz tarafsız yorumlar alabilirsiniz.

  5. Server satışı yapan firmalar için birşey diyemem, Serves satın alacaksanız Resmi firmadan satın alın, Sky Italia, Sky veya diğer paket digital satış yapan firmalardan kart tercihini mutlaka yapın. Türkiyede server satanlar var bu cidden sacmalık Insanlar nasıl para verip alıyor anlamıyorum. Yasal olamyan bir kartı alanlar birşeyi net bilmeleri gerekir, satın alınan ürünm zaten kacak üründür yani suctur. Servesi satan size boş kart satsa hiç bir yere şikayet edemezssiniz en başta suclu Siz olduğunuz için, Adamlarda bunu çok iyi bilir istedikleri gibi kacak urunleri satarlar inanılmaz paralar kazanırlar.

  Avrupada tandığınız var ise, veya Türkiyede sanıyorum SKY media servisleri var, bunlar evinize gelip kartı ve cihazı satmadan önce uydu antelenleriniz destekliyorsa kartı verirler profosyonel firmalardır, desteklemiyorlarsa Size sağlık bir sistem tavsiye yaparlar sorunsuz full Avrupanın digital yayınlarını izlersiniz. Türkiyede uydu kurulumu biraz komik kimse kusura bakmasın, amatörler uydu kurulumu yaparsa aldığınız hd recevierler sadece boş paralara dönüşür. Uydu servisi gelir Size makinede 50 tane uydu gösterir hepsini destekliyor der, oysaki sadece Türksatı izleyeciğiniz bir kurulum yapar 30 liralık işe 200 liara alır giderler. Sizde uğarşırsınız neden bu uygular bende çıkmıyor diye, olmaya birşey zaten çıkmayacktır. SDervis gelir sorun yok der sizi suclar oysaki çok iyi bilirler kurdukları uydu sistemin kapasitesini. Uydu kurulumu profosyonel bir iştir, her uydu için özel ayar ve ekxtra aparatlar gerktirir, 3 tane lnb bir canağa takıp izlersiniz diyen Size komik bir hikaye eanlatmış olur.

  Yaşadığınız sorunda buyuk ihtimal amatör kurulumdan doğal sıkıntılar, profosyonel bir firma çağırırsanız belkide size kurulan uydu sisteminin tamaını çöpe atacaktır. Azeri space uydular, Turksat, Hotbird, Astra, Sirius bakıyorum hepsi Turkiye var, ciddi profosyonel bir sinyalı yaplırsı aslında Türksat harici hiç birisinin olmadığını görürsünüz. Bunu Türkiyede gördüm Uydu kurulumunda bişlgim yoktur fakat uyduların hangi kanalları alınabilceğini bilirim, hatta bir Arkadaşımın evinde süper kurulum yaptırmış sözde, o4 farklı uydu var diye 600 lirada para almışlar, yanında tarattım Turksat uyduları haricinde hiç birşey yok, binlerce kanal ama özünde sadece bir uydudan ibaret.

  Kısaca işini bilen profosyonel firmadan destek alın, ve kurulum sonrası ellerinden hangi uyduların %100 gerçek orjinal yörüngelerine görede kontrol edin, Türkiyede bazı uyduları izlemeniz için 4 veya 5 metrelik dev canaklara ihtiyac vardır, ama siz sorarsanız size 90cm antenle izlersiniz derler, izlediğiniz parayı verdiğiniz uydu ile alakası dahi olmayacağını bilin.

  Andy Swezniak