Güle Güle Panasonic, Devin Hüzünlü bitişi.

X

Panasonic veya Japon Panel hikayelerinin veya masalının sonunu tüm Dünya okuyor. Hüzünlü bir son oldu, Devler yeniden uyanırmı bilemem kendi cevabımı rahat verebilirim, Devler hikayesi hep masal olarak vardı gerçek Hayatta teknoloji versiyonunda bir kez daha Devlerin yok olma hikayesini okuyor Dünya.

Plazma panel sürecinde Japon firmaların yok olma hikayesine değinmek istiyorum. Özellikle gelişmemiş Ülkelerde bazılarI Kuro Efsaneleride yarattılar, oysaki ki bu bilirek çıkarılan Efsane imajının tek sebebi Japonların karşısında güçlü teknolojilerin olmamasıydı.

Koreli iki firma çıktı Samsung ve LG gelişme sürecinde çok sıkıntılar yaşadılar ve kullanıcılarına yaşattılar, Müşteri hizmet anlayışlarındak Ucuz Kore düşünmcesinin Dünyada kimseye yutturamayacaklarınıda anladılar, bir ara nerdeyse iki firmada iflasa gidiyordu tek sebebi ise Müşteri hizmet anlayışlarındaki Cahillikleriydi Yeni yeni kötü imajlarını yıkmaya çalışıyorlar ve halen iki firma ,içinde çok zor bir sürec devam ediyor.

Düzelirmi bilemiyorum, her iki firmada Dünya görüşüne sahip Profosyonellerle çalışmaları gerekiyor, diğer türlü tüm Dünyayı Koreli normal Vatandaşları gibi görmeleri hızlı bir düşüşle iflaslarınıda inanılmaz şok sürede Dünyaya yaşatabilirler.

Evet karşılarında aklınızın alamayacağı bir firma var, Asyalı firmalrın şuan Karşısında dikilen tek firma Cobot yani Vestel, Avrupalılar artık Asyalı firmalara karşı fazlası ile ön yargılı bir imaj devamlı yükseliş içinde. Avrupalı artık sorunlu firma istemiyor.

Japonların çoküş sebebide bunlardan bir tanesi Panasonic, Sharp ve Hitachi bir ara kendileride Efsane olduklarına inandılar ve bu inanmaları onları uçurumun tam kenarına getirdi. Amerikada Japonların satışları bir anda düşmeye başladı, Samsung C6 serileri ile Japonlara ilk darbelerini vurdular hatta C6 Led serileri öyle hale geldiki halen kullanılan ve tercih edilen serilerden bir tanesi olma özelliğini korumaya devam ediyor.

Japonlar Plazmalara güveniyorlardı ama Samsung C6 serisi üstelikte LcdLed panelin bir anda bu kadar rağbet görmesi tarışmasız Japon LcdLed panellerden çok satması Dünya satışlarını ve pazar payları dengesinide alt üst etti.

Samsung ikinci darbesini işlemcilerinde vurdu, Oled destekli Akıllı telefon tekenolojilerini bire bir Lcd Led panellerde uygulamaya başladılar ve S9 serisi ile Japonları iyice köşeye sıkıştırdılar. Sharp nerdeyse yok olmak üzere, Quatron teknolojisini geliştirdiler  tanıtımları muhteşemdi ama panelleri tam tersi tepkileri aldı ve almaya devam ediyor.

Koreliler  Dört renk uygulamasında yani Sharp RGB+Y, Panasonic RBG+R gibi yeni teknolojilerini daha çıkmadan doğru dürüst tanıtılmadan mağlup etmeyi başardılar.

LG ortaya çıktı ve RGB+W teknolojisinin panellerde bazı sorunlara yol açtığını açıkladı yani ana renk eşleşmelerinde kalibrasyon kayıplarını anlattılar, bu açıklama Japonlara vurulan son darbeydi ve Dünya bir anda Dört renk sistemine farklı gözle bakmaya başladı, yani teknoloji daha anlatılamadan nerdeyse yok olma noktasına geldi.

Samsung bir kez daha ortaya çıktı ve Dört renk sisteminde işlemcilerinin detaylarını tanıttı 4 Renk düzeni 3 farklı işlemci yani OLED Muhteşem Renk kalibrasyonlarını Dünyaya sergiledi.

Hatta tanıtımlarında aynı odanın çekilmiş resmini panell üzerinden net ve en açık şekilde gösterdiler ki bu muhteşemdi, Ana fotograf renk skalası ile Panelin renk skalası inanılmaz gerçeklikte sunuluyordu hatta panel nerdeyse kendisini odada kamufle ediyordu.

Panasonic için 4 sene öncesinden yazılarım vardı, şunu hep anlattım bu Müşteri hizmet anlayışı ile ayakta durmak imkansız. Önünüzde inanılmaz güclü rakipler ve teknoloji varken sizin birilerinin gazına gelip Efsane imajının üzerine yatmanız en büyük hatanız olurdu ve oldu.

Halen Panasonic ve Japon firmaları Rüyalarından uyanmış değiller, uyandıklarında ise iş işten geçmiş olacak. Japon teknolojisi artık bitti yani Japonlar o kadar öz güvenlerinden taviz vermeyecek hale geldiki bunu Dünya görüyor ama Japon panel üreticileri halen göremiyor. Japonlar bir şeyi daha öğrenmeli para karşılığı hizmet satıyorsanız, para veren İnsanlar asla kaprisi sevmezler bir anda o firmayı hayatlarından silerler.

Marka imajı 2000 senesi ile düşmeye başladı, Japonlar bunu göremiyorlar, Marka takıntılarını tüm Dünyada halen olduğunu sanıyorlar. Sony, Panasonic, Sharp markaları evet bir dönem her ev için imajdı şimdi gerçek imaj para ve kalite oldu.

Japonlar bilemiyorum Rüyalarından uyanabileceklermi ama Dünya çoktan uyandı. Pioneer Kuro ile başlayan Çöküş, Mitsubushi Laser TV ile devam etti, Panasonic ile çöküş devam ediyor, Sharp ise marka imajı ile ne kadar daha ayakta durur bilemiyorum fakat bu Müşteri ve teknoloji anlayışı ile Sharpın 2 sene daha dayanması bile bana göre başarıdır.

Saygılarımla

Andy Swezniak

Tarih: 23 11 2013
Üst kategori: LCD - plazma önerileri, Şirket haberleri
Alt kategori:

'Güle Güle Panasonic, Devin Hüzünlü bitişi.' hakkında sorular, açıklamalar

 1. arasıra dedi ki:

  Belki Panasonicle Vestel ortaklığa giderler ANdy hocam :)

 2. SAYIN ANDY BEY YAZILARINIZI HAYRANLIKLA TAKİP EDİYORUM.AV RECEVİERLER UYDU SİSTEMİNDEKİ GÖRÜNTÜYÜ TELEVİZYONA İLETİRLERMİ.ANTEN GİRİŞİ VAR AMA LNB GİRİŞİ GÖREMEDİM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.

 3. andy1 dedi ki:

  Abdurrrahman Bey,

  AVR c,hazlar yani upscalling desteği olan seriler bunu yapabilirler, hatta bazı seriler tv yayınları fps soprunlu olsada bunu belli bir limite kadar düzeletebiliyor elbetteki fiyat biraz pahalı. Standart serilerde ise hdbox + avr bağlantısı ile bunu yapabailmek mümkündür.

 4. andy1 dedi ki:

  Vestelle Panasonic Plazma üretimi için görüşmeleri var, tek sorun cok ciddi bir sermaye buna dğermi yada şartlarda anlaşırlarsa İzmirde zaten var olan Cobot tesislerinde üretime başlanabilir.

  Vestel gerçi artık tek başına inanılmaz Dev firmalar arasında, UHD panellerini çıkardılar, yakında UHD projeksiyon projelerinide hayata geçirecekler.

 5. Özben - Eskişehir dedi ki:

  Öncelikle bilgi birikiminizi paylaşıp bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim.Yazı, öneri ve uyarılarınızı bir vatandaş olarak hobi alanım olması sebebi ile dikkatle takip ediyorum.Klasik crt tv’min ömrünü doldurmak üzere olması sebebi ile ve kısıtlı bir bütçeyle tv araştırmasına girdim.Kıymetli zamanınızı almadan bir kaç kısa soru sormak isterim.Malum bu tür konuların üstadları ile her zaman fikir alışverişi yapamıyoruz.Marketlerdeki elemanların birikim ve satış stratejileri de işin içine girince, bir de bizlerin bilgi noksanlığı eklenince sonrası için hüsran olması içten değil.Evinde Diğitürk olan, bunu da lig tv için kullanan, yoksa kablo tv kendine yeten, hd yayın satın almayan(kullanmayan) vs. biri olarak, genellikle gece gündüz tv seyredilen , hafta sonu da maç seyredilen bir salonda kullanmak üzere, önerebileceğiniz bir tv sormak isterim.Plazma mı led mi?Lg mi Samsung mu?Yada başka bir marka/model öneriniz var mı?Aslında bir süredir Lg ph670s incelemenizi bekliyordum.Fiyat performans olarak dikkatimi çeken bir modeldi.Bu model hakkında kıymetli görüşleriniz nedir acaba.Her 3 yılda bir tv değiştirme imkanı olmayan, bütçesi de 2000 TL olan biri olarak soruyorum.Şimdiden teşekkür ediyorum.Saygılar.

 6. andy1 dedi ki:

  Sayın Özben,

  Güzel yorumunuza teşekkür ederek başlamak istiyorum.

  Harika detayları zaten yazmışsınız, Kablo tv evinizde varsa HD yayınlarıda izleyeceksiniz demektir. CRT paneller malesef artık dönemlerini tamamladılar ve köşelerine çekildiler özel seriler ise koleksiyoncuların depolarında Antika olarak yerlerini aldılar.

  2.000 Lira butceniz az değil, Türkiyede panelleri takip edemiyorum, siz bulduğunuz butcenize uygun ve hemen satın alabileceğiniz serileri yazın elimden geldiğince severek yardımcı olmaya çalışırım.

  Türkiyede inanılmaz bir bilgi kirliliği var herkes Uzman olmuş.

  Forumlarda Komisyoncu bir Uzman (Komedyen) var, o dönem forumlarda İnsanlara şunu yazdım, bu Adam panel tavsiye ediyor ama bu panellerden hiç bir verim alamassınız ve bu Şahsın tavsiye ettiği paneller ise Sharp ve Toshiba, Sony serileri, ve malesef ki inanıp alan İnsanlar bana yazıyor ne yapmam gerekli, ve bu Uzman komedyen tavsiye ettiği panelleri alanlar karşısında şuan ortalıktan kayboldu.

  Uzmanlık sanıldığı kadar kolay birşey değildir, yabancı sitelere girip yorumları test sitelerini okuyup yabancı terimleri yazmakla olmuyor. Öyle olsaydı her halde sitemde yüzlerce panel test detayı olurdu, gördüğünüz gibi test edebildiğim serilerin sayısı ortadadır ve tavsiye ettiğim cihazları alanların memnuniyet oranı çok gururla söylüyorum %100 olumlu cevaplarla geri dönüşüm yapıyorlar.

  Panasonic bir seri çıkarmıştı, o dönem bu sahtekar Uzmanlar Panasonic ucuz serisini ki 1200 lira civarıydı 42 inc panel yerden yere vuruyorlardı, çunki komisyon aldıkları mağazalarda bu paneller satılmıyordu.

  O deönem şunu dedim bu paneli alın keyfinize bakın, yüzlerce İnsan almış %100 tüm alanların geri dönüş mesajları hep teşekkür oldu.

  Komik detay ise bu paneli yerden yere vuran komedyen Uzmnalardan 1-2 taneside almış, beni ve paneli yerden yere vuranlar utanmasalar aldıkları ucuz panasonic panele aşk şiiri yazaklar.

  Neden bu kadar detay verdim, eğer paneli test etmeseydim yazmazdım, en detayına kadar paneli inceleyip yazdım ve yazıyorum. Türkiye şartlarını ve İnsanların hangi cihazları kullanackalarını tahmin etmeye çalışarak panelleri önermeye dikkat ediyorum.

  Uzun konu oldu, kusura bakmayın.

  Saygılarımla

 7. özben - esk. dedi ki:

  Zaman ayırıp cevapladığınız için teşekkür ederim.
  Lg 50ph670s plazma tv için değerli görüşleriniz nedir acaba?

 8. andy1 dedi ki:

  Alınabilecek bir paneldir, tv ağırlıklı izlenecekse SD-HD yayınlarda üst kalitede resim alırsınız.

 9. özben - esk. dedi ki:

  1700 liraya alınabilecek daha iyi bir plazma varmıdır, yoksa bu rakama led mi düşünmeliyim?

 10. andy1 dedi ki:

  Özeben bey, bulduğunuz butcenize uygun ve şuan satışta olan serileri yazın, yardımcı olmaya çalışırım. Türkiyedeki serileri malesef takip etmiyorum.

 11. özben - esk. dedi ki:

  1- LG 50ph670s plazma
  2- Samsung PS-51F5570 plazma
  3- LG 42LA660S led
  4- Samsung UE-40F6470 led
  5- Vestel 42PF9060 led
  6- Panasonic Viera TX-L47EW5E led
  aşağı yukarı olabilecek paneller bunlar..Tabi gördüğünüz gibi led mi yoksa plazma mı sorusu da muallakta..
  Bu arada liste başı olan LG PH670s serisinin avrupa’da ph6700 olarak adlandırıldığı, panel ve diğer tüm özelliklerinin birebir aynı olduğu söyleniyor, doğru mudur acaba?

 12. andy1 dedi ki:

  Özben Bey, en ideal secenek elbetteki LG PH serisi, bahsettiğiniz diğer detay fark etmez genel olarak 6 serisi diye adlandırılır.

  Plazma sizin için daha avantajlı olacaktır sebebi 50 inc paneli 2 metreden dahi keyifle izlersiniz, diğer led serilerinde ise en ideal mesafe 3 metre ve üzeridir.

 13. andy1 dedi ki:

  LG ve Samsung yeni serilerini yaz sonu değerlendirmek gerekiyor kalite olarak değil fiyat açısından, Türkiye fiyatı 10.000 Euro civarı Avrupa fiyatı 4.000 Euro civarlarında alan yok yani standart Halkın alacağı seriler değil, bunlara tanıtım maksatlı ürünler dememiz gerekir.

  Şahsen Panel tutkunuyumdur ama asla bu paraları verecek kadarda zengin değilim, zengin olsamda bu paraları verip asla almam.

  Bu paneli aldınız, ne izleyebilrisniz, veya hangi harici cihazlarla ne kalitede görüntü alırsınız, net ve çok açık yazıyorum, bu panellerle şuan izlediğiniz paneller arasında görüntü farkı %10 seviyesini geçmez buna stnadrt Bluray ve Dvd player destekli görüntülerde dahil.

  Kısaca bu paneli alacak Adam tek başına sadece panelin görüntüsü ile yetinir, Kore dahi 4K kablo tv yayınlarına yeni yeni geçmeye başladı.

  Uzmanlar çıkar şimdi bu panelide anlatırlar Türkiyede:) 8 ay önce yazmıştım, S9 gecen sene başında yazmıştım. Merak ettiğim komedyen Uzmanların yorumları :)

 14. murat- balkes dedi ki:

  Selamlar LG 50ph670s plazma ve Samsung PS-51F5570 plazma arasında kaldım.
  ikisi arasında 300 tl bir fark bulunmakta
  genel olarak futboll basketbol ve sinema izlenmesi için kullanacağım
  samsung modelinde renklerin daha canlı olduğu Lg modelinde daha mat olduğu belirtilmiş .
  lg diğer ledlerin yanında mat duruyordu fakat renkler daha doygundu
  samsungu inceleme şansım olmadı. Parlaklık renk kaybına yol açabilir mi ?
  canlı panel mi mat panel mi hangisi izleme zevki açısından daha tatminkardır.
  teşekkürler

 15. andy1 dedi ki:

  Murat Bey,

  LcdLed panel ile Plazma panel arasında yani siz bahsettiğiniz detay matlık tabiri yanlış olur.

  Plazmalarda doğal kontrast oranları tartışmasız şekilde iyidir buna görüntüyüde dahil etmeliyiz yani hareketli görüntülerde plazmalar yine daha iyi resim sunarlar.

  Kontrat + ışık değerleri veya parlaklık görüntü detay kayıplarına sebeb olur, aşırı kontrast değer renklerin göründüğünden aslında daha cansız olduğudur, İnsanları yanıltan ise yani sizin daha canlı renkler dediğiniz detay yüksek kontrastla alınan paralk renklerdir.

  Plazmalarda bunu görmessiniz, doğal renk olarak size daha iyi performans vereceğine emin olabilirsiniz.

  LG PH serisi size daha uygundur detay resim işlemde performansı yüksek paneldir.

 16. murat- balkes dedi ki:

  andy1 bey teşekkürler. tavsiyeniz üzere Lg modelini dün satın aldım.

 17. andy1 dedi ki:

  Murat Bey,

  Hayırlı olsun Güle Güle keyifle kullanın.

 18. andy1 dedi ki:

  Sayın arasıra,

  Ev yada mutfak teknolojisinde berbatımdır:) Benim tüm mutfak tasarımını ve beyaz eşyaları Arkadaşıma aldırdım. Bu işte Kadınlara güvenmek gerekiyor, gerçekten onlar çok daha kaliteli ve gereken eşyaları alıyorlar, bizlerse gereksiz kullanmadığımız özellikler ne varsa onları alma oranımız çok yüksek.

  Yemek yapmayı sevdiğim için ben normal ateş gücü olan fırınları ve ocakları istedim, sebebi ateş gücü yüksek ocaklarda yemek çok daha enfes bir tada sahip oluyor, yani gıdalarda vitamin ölmüyor, yüksek ateşte dış yüzey çok cabuk piştiğinden gıdalarda iç kısımda kalıyor yani vitaminler. Bunuda Şef Arkadaşım sayesinde öğrendim, misal Balık yapmayı severim öncede düşük normal ateşe sahip ocak vardı, balık tadı hep tuaf gelirdi ne zaman yüksek ateşe sahip ocakta yaptım tadı inanılmaz güzel oluyor.

  Bu sebeble bence tanıdığınız varsa Kadınlara sorun, çok daha iyi bir fikir vereceklerdir.

 19. muzaffer aras istanbul dedi ki:

  hocam sharp fanatiğiyim sharp wf 940h model kasetçalardan beri markaya sempatim var ve sharpın 40le830e serisi televizyonunu aldım ,görüntüsü muhteşem renkler doğal neyse onu gösteriyor ayarını yaptım fakat tvnin uydu alıcısı otomatik arama yapmıyor 10 kanal buluyor tek tek frekans girdim kanalları buluyor fakat bazı kanallar çıkmıyor bu modelde otomatik arama yaparak tüm kanalları bulmak mümkünmü,yardımcı olursanız sevinirim