Gerçek Altın varak yapımı,24 ayar varak mobilya full detaylı tarif

Öncelikle Türkiyenin en büyük Ustalarından Talat Ustanın tarifini sizlere net olarak anlatmaya çalışacağım !

Talat Usta kimdir, 10 sene önce Rhametli olan Türfkiyenin bu büyük Ustası, Çırağan Sarayından, Anadoluda bir çok Sanat eserini hayat döndürmüş, Sn.Rahmi Koç, Sn. Sakıp Sabancı ile Osmanlı eserlerine hayat vermis ve bu önemli eserlerin korunmasına yardımcı olmuştur !

Burda sizlere vereceğim tarifin nedeni basit, Ülkemizde Varak işliği bilinmiyor, altını çizrek belirtiyorum Varak ustasıyım diyenler bir çok Osmanlı eserlerini katletmiştir ve etmeyede devam ediyorlar, yapay Altın paralaklığı ile Osmanlı ve Avrupa eserlerini çöpe döndürüyorlar !

Varak yapımı bazı uyanık ustalar tarafından sanki Devlet sırrı gibi saklanır, tarifi verilmez, ben burda sizlere tüm detaylı tarifini aktaracağımki bu Sanat 3-5 uyanık sözde Ustaların haksız para kazancı olmasın !

Konuya geçmeden bazı detayları vermek istiyorum, bugün piyasada Altın varak diye satılan eşyaların %99 suni senetetik yaldızdan başka birşey değildir, bu senetetik sözde varaklar 100 lük paketler halinde 15×15 yada 8×8 cm ebatları ile satılırlar, dediğim gibi %99 suni senetetik malzemedir gerçek varakla alakasıda yoktur !

Sunui Varakları işlemek aslında eğlenceli bir hobiden ötesi değil sanat değildir, herşeyi kaplayacağınız eğlenceli ve ucuz bir zaman geçirme hobisi dememiz lazım, çunki bu suni Varakların 100 tanesi piyasalarda 7 lira ile 20 lira arasında satılıyor 100 adetlik paketler halinde birde suni yapışkanı ile elbetteki ama bu suni yapışkanı sizde üretebilirsiniz beyaz tutkalı su ile incelterek yapmak kolaydır yada sıcak tutkalı su ile ertirseniz daha eski ve şık hava verecektir kullandığınız zemine !

Sıack tutkal, Talat Ustanın vaz geçmediği asırlık bir uygulamadır, tamamen doğaldır sıcak tutkalı erittikten sonra senelerce saklayabilirsiniz yada toz veya kütle ahlinde saklamakta mümkündür, sıcak tutkal ucuz malzemeler gibi değildir kullanılan her obşeye farklı bir detay ve sağlamlık katar, eski Mbilyalar yani Müzerlerdeki yüz yıllarca senelik mobilyaların tümünde sıcak tutkal kullanılmıştır !

Sıcak tutkal neden Dünyanın en büyük müzelerindeki tarihi eserlerde halen en ufak taviz vermeden kullanılmasının sebebi bu tutkalın mükemmel canlı oluşudur yani ölmeyen bir maddedir doğal reçineden hazırlanan bu karaşım, piyasalarda satılan ucuz senetetikler gibi beyaz tutkal yada aklınıza gelen tüm senetetik malzemelerden farklıdır, cümlede ölmez cümlesi kullandım evet sıcak tutkal asla ölmez, 100 sene önce o mobilyada nasıl kullanılmışsa bugün o günki haliyle tekrar hayata döndürülmesi mümkündür bir nevi mumyalama demek lazım !

Sıcak tutkal mevsime göre farklı tepkiler verir, çok sıcak bir ortamda dahi genleşerek, yapıştırılan bölgede tüm sağlamlığı ile Mobilyayı yada aksesuarı korumaya devam eder, hatta 100 senelik bir sandaleyeyi alın, her tarafı oynayıp sallansa dahi, işlemi basittir, kaynar su ile tutkallı bölgeleri ıslatın, 100 sene önce sürülen sıcak tutkal hayata döneceiktir ve o bölgeyi işkence denilen metal sıkacaklarla sabitleyin, ertesi güb en ufak tutkal kullanmadan, 100 sene önceki sıcak tutkalın oynayan sandalyenizi sapa sağlam hayata döndürdüğünü görürsünüz !

Çok uzun bir konu olacak, Antika restorasyonuna meraklıları bu katılama bekliyorum, Varak yapımı ile başlayıp, her hangi bir ahşaba nasıl oyma yapacağınıza kadar detayları vermeye çalışacağım, unutmayın karılım önemlidir Talat Ustandan kalan bu Sanatı Türkiyede yaşatmak isteyenler umarım olur !

Ve umarım, Türkiyede Antika Sanat eserlerine gerek önemi bu sayfada öne çıkarırırız, şahsen Türkiyede bir çok Osmanlı esernini çöpe dönüştürenleri bilen biri olarak, bir çok gerçek Antika Aynlar ve Konsolların sözde Varak altında çöpe çevrlişleri halen devam ediyor !

Varak Usatlığında Polsyester yoktur malesef birileri halen Polyester kalıplar alıp Sanat eserlerini Öldürmeye devam ediyorlar, Antika tarihi eserler Türkiyede Polyserle destekli kalıplardan ibaret kalıyor, pırıl prıl gördüğünüz alfa Varaklanmış Mübilyanızın içe yapısındaki polyesteri görseniz eminimki muheteşem sanat eserinizin artık, orjinal olmadığını görmek hepinizi şok edecektir !

Türkiyede 200-300 senelik mobilyalarda polyester kalıplarla tamamlanan eserleri iyi bilirim bunlara artık Antika değil kötü tamir yapılmıs orjinalliğini kaybetmiş eşyalar demek gerekir, Dünyanın hiç bir Ülkesinde gerçek Ustalar Polyesteri asla ve asla tamir amacıyla kullanmazlar, kullananlarada inanılmaz tepki verirler hatta bu İnsanlara suç işlemiş gözü ile bakarlar !

Devam etmek ümidiyle, sorunlarınızla ile katkıda bulunabilirsiniz !

Saygılarımla

G.Y.M

xx

Tarih: 24 12 2012

'Gerçek Altın varak yapımı,24 ayar varak mobilya full detaylı tarif' hakkında sorular, açıklamalar

 1. azam usta dedi ki:

  sizinle görüşmek isterdim

 2. andy1 dedi ki:

  Malesef hastalık sebebiyle, mesleği tamamen bıraktım, fakat Aile birikimi ve Antika restorasyonu hakkındaki bilgilerimide meraklıları ile paylaşmak istedim.

  İstanbuldan Amerika Bostona kadar varan, Aile geçmişinden paylaşımları herkese sunmak istedim.

 3. Saygideger ustadim ben de eski mobilyaciyim istanbuldayim ben 30 yilimi bu sektore verdim altin varak ve gomalak isine cok hevesliyim banabu gercek altin varak yapiminda yardimci olabilirmisin saygilar

 4. Gökhan Erol dedi ki:

  Sayın Sayit Ali Bey, Merak ettiğiniz detaylarda sorularınıza cevap vermeye çalışırım.

 5. Ustadim benim merak ettigim varak veya gomalak olsun her ikisinde de yuzde 70 oranida kendimi basarili buluyorum yanliz mazgal varagi hic calismadim su gercek varagi nasil yapiyorlar onu cok ogrenmek istiyorum hakikaten bu sanati cok seviyorum lakin biz turk insani malum benciliz istanbulda cok ustaya basvurdum bu konuda kimse ogretmek istemiyor bu konuda yardimci olursaniz sevinirim.

 6. Ayrica hakiki varagin da yapistiricisi sut miksiyonmu yoksa you tupta yabanci vidyolardan seyrediyorum seffaf vernige benzer bir sey suruyorlar altina