Gerçek Altın Varak tarifi,detaylı tarif

Önceki konumu okuduysanız, bu konuda artık gerçek detaylara giriyoruz !

Malzemelerimiz:

1. 1 Kilo Üstübeç, toz olarak satılır karışımı yapmadan önce muhakkak ince elekle güzelce içindeki katı cisimler temizlensin, elek önemli bir dataydır.

2. 2 Kilo boncuk tutkal, siz sıcak tutkal olarakta bulabilirsiniz, kaliteli olmasına dikkat edin.

3. Boncuk tutkalı eritmek için pota gerekli yani iç içe geçen 2 metal kap, yada evde eski tencereleriniz var ise biri küçük biri büyük olmak üzere hazır edin.

Önce büyük tencereye temiz su koyun, daha sonra küçük tenceteye ise boncuk tutkalı dökün 1 kilo yeterlidir su koymayın, diğer tenceredeki su kaynadıkça ilave edersiniz yada, 1 bardak su koyun sıcak olması iyi olur, ilk defa yapacaklar yakabilirler, su koymak daha doğru olur.

5. metal bir tepsi bu tepsiye hazırladığımız karışımı kek hamuru gibi dökeceğiz.

Su kaynadıkça tutkalımızda yumuşayacaktır, çok katı bir görünüm olur boncuk tutkala azar azar kaynak su eklemeyi unutmayın, sütlü çukulata kıvamında olması gerek yani akıcı olmalıdır, tutkalımız iyice eriyince, üstübecimizi hazırlayın, büyük bir kaşık yada kepçe ile, sıcak tutkalımıza ekleyin her severinde iyice karıştırın katılaşınca su ekleyerek böyle devam edin, yeterli miktarı belirleyin, ne kadar işiniz var ise yada devamlı yapacaksanız, çok olması avantajınızadır.

Karışımımız hazır olunca temiz metal tepsiye dökün, kuruması önemli değil çunki lazım oldukça keserek alabilirsiniz, katı ve yapışkan bir grimsi hamur olacaktır.

En önemli malzememiz bu zaten, yani işin temeli ve astarı bu şekilde yapılır.

Kullanımına geçelim.

Varak yapacağımız diyelimki çerçeve ve biz düz yerleri yapmak istiyoruz, öneclikle hazırladığınız hamurdan yapacağınız yere göre bir parça kesin, eski bir cezvede su kaynatın ve kestiğiniz hamuru içinde eritin çok sulu olmasın, isterseniz fırça ile isterseniz parmaklarınızlada sürebilirsiniz, küçük atık yada rutul gereken yerler var ise parmakla sürün ve hamur çok yumuşak olduğundan istediğiniz gibi kesebilirsiniz yada orjinal parçadaki şekli verebilirsiniz bu el yeteneğinize bağlı, ilk yapacaklar zorlanacağından boş yete telaş yapıp olmadı diye pes etmeyin, ustalık devamlı el alışkanlığı ile edinilir.

Malzemelerimizi sürdük zemini kontrol ettik, bundan sonrası için tam kurumasını bekleyin tavsiyem ertesi güne bırakın, hamur iyice kemik haline gelir ve zımparalamasıda çok kolaydır.

Kuruduktan sonra zımpara ile asla kalın zımpara kullanmayın zemin pürüzsüz olması gerekiyor, zemini iyice düz hale getirdikten sonra, yapılacak asıl detay kalıyor, bu işin altın görsel sanatıdır.

Konuma devam edeeceğim, fakat katılım olmadan açıkcası pekte konu paylaşımının manası olmuyor.

Unutmayın, bu tarif Dünyaca ünlü Talat Ustanın bizlere bıraktığı bir miras olarak korumamız gerekiyor, bir çok Sarayda ve Ünlü koleksiyonerlerde yaptığı işler yarım asırdan fazladır en ufak bozulma olmadan Ulusumuza değer katıyor, bu sanat eserleri unutmayınki Ulusal mirastır.

Bu tarifte aklınıza takılan sorular var ise, sorun çunki devamında, çok önemli ve gerekli malzemeleri anlatacğaım.Screenshot_1

Şimdilik hoşçakalın.

 

Tarih: 10 01 2013
Üst kategori: Antika Restorasyon, Hobi - Özel merak
Alt kategori:

'Gerçek Altın Varak tarifi,detaylı tarif' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Bütün bilgilerinizi öğrenip mesleği yaşatmak istiyorum.

 2. güliz izmir dedi ki:

  sevgili hocam bence bu varak konusunu açmanız da çok iyi olmuş. her şeyin bir püf noktası var ve ona değer katan da bu oluyor. bundan 5 sene önceydi alt komşumun çok antika olduğunu sanmadığım (bilgisizliğime kendimde kızıyorum ama herşeyi de öğrenip akılda tutamıyor insan) bir aynası vardı öyle atmış duruyordu. ben ortaya çıktım ben sana bunu hallederim diye belkide aynanın değerini düşürdüm diye şimdi sizin yazılarınızı okuduktan sonra pişmanlık duyuyorum. ama oda bir ustaya vermeyi hiç düşünmüyordu. anlıycağınız gözden çıkarmıştı onun için cesaret etttim. eksik yerlerini tutkal ve nişastayla bir hamur yaparak tamamlamıştım. en kısa zamanda komşuya gidip fotoğrafını çekeceğim size göndermek için. bu macunu öğrenmek bana bir değer kattı. yazılarınızdan anladığım kadarı ile bu macunu kalıp çıkarmak içinde kullanabilceğiz. ama şunu sormak istiyorum kalıbını çıkaracağımız objeye sarıcağız diyeyim tabirleri bilmediğimden de objeden kuruyunca macun kolay çıkar mı yoksa objeye herhangi bir şey sürmemiz gereklimi kolay çıkması için. birde bu macunu heykel gibi kendimiz şekillendirebilirmiyiz. sevgiyle kalın

 3. Gökhan Erol dedi ki:

  Güliz Hanım,

  Komşunuza yardımcı olmuşsunuz bunda sizin iyi niyetiniz söz konusu tam tersine,Komşularınıza geçmişlerine sahip çıkmaları ve anlamaları yönünde çok Dostca yaklaşım.

  Tarifini verdiğim yapışkan Hamur kalıp işlerinde kullanılabilir hatta sadece sıcak tutkal ile dahi kalıp alma işlemleri yapılır çok eski yüzlerce yıllık bir tekniktir.

  Kalıp almak istediğiniz her hangi bir obje varsa, bizim eski tekniğimiz hem yorucu hemde tecrübe isteyen bir uygulama ve koruma sürecide uzundur. Ortalama 8 saat ve üzeri ortam ısısına bağlı, kış günlerinde bu süre uzar.

  Kalp almak istediğiniz obje örnek veriyorum evinizdeki bir heykel olsun, veya her hangi bir şey, tuaf olacak Torununuz ufaktır minik anı olarak elinin kalbını çıkarabilirsiniz, burda hassas kalıplarda bu Sinema makyaj endüstirsindede kullanılır, %100 en ufak sağlık açısından yan etkisi olmayan macunlar vardır. Litresi 20 lira biraz Cocukların oyuncak hamuruna benzer diş depolarından alabilirsiniz.

  Bu kalıbın en büyük avantajı seri bir iş yapıyorsanız aldığınız kalıbı 10 defa en az kullanabilirsiniz hem esnektir hemde oymalı girintili yüzeylerden parçalanmadan çıkarabilirsiniz.

  Bakın bu anlattığım detayı, kendilerine Ustayım diyenlerin %99 bilmiyor kesinlikle emin olabilirsiniz.

  Kalıbı aldık ama kalıp dökeceğimiz malzeme burda devreye girer, sıcak tutkalla alçı kullanabiliriz, bu aynı şekilde sağlığa en ufak yan etkisi olmayan kokusuz bir işlemdir.

  Diğer yöntem en fazla tercih edilen Polyester kalıp alma işidir, mağazalarda görürsünüz şeffaf inanılmaz şık objeler cam görüntüsünde, bir çoğu polyesterdir, polyester ev ortamında malesef olmaz inanılmaz keskin kokusu rahatsız eder ve zararlıdır, acık havada maske ile dökülmesi en uygundur veya hava akımı olan bir yer tercih edilmeli.

  Polyeser döküldükten sonra kurutucu kıvamına göre kuruma süresi 1 dakika ile 1 saat ve üzerinde kendinize göre zaman çizilgesini çalışma süresi tecrübenizle öğrenirsiniz.

  Aklınıza gelen her şeyin kalıbızı alabilirsiniz.

  Diğer kalıp alma ymntemi daha ucuz ve 3-5 defa eritilp kullanılabilen diş protez kalıblarıdır, bunlar sıcak su içerisinde çözülürler çok yumuşak bir macun halini alır, burda seri olmanız gerekir bu macunu kalıp alacağınız yüzeye sürün, kuruması cabuktur, daha sonra kalıbı yerinden çıkarır istediğimiz malzeme ile dolgusunu yaparsınız, buda tamamen %100 sağlık acısından sorun içermez zaten, ağız sağlığı amaclı bir malzemedir.

  Detaylar o kadar fazla ki inanın yazdıkca aklıma geliyor, kalıp dökeceğimiz herşeyi çoğaltabiliriz, abartabiliriz, eşinizin aranbasının camurluğunun dahi kalıbını alırsınız:)

  Bahsettiğimiz macunu evet kendiniz şekillendirebilirsiniz, istediğiniz desenleri verebilirsiniz, kurudukça aynı heykeltraşların çamur uygulamasındaki gibi ıslatarak ertesi gün çalışmanıza devam edersiniz.

  Saygılarımla

 4. güliz izmir dedi ki:

  sevgili hocam değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim. kalıp alma işini aklıma yazdım. ama macunla bir şeyler yapmayı en kısa zamanda denemeyi düşünüyorum. takıldığım yerlerde gene desteğinize ihtiyacım olabilir. ama terminoloji eksikliğime verin sıcak tutkalı internetten araştırdım pek bir şey anlamadım boncuk tutkal yönteminizi okumuştum o mudur.

 5. Gökhan Erol dedi ki:

  Güliz Hanım kusura bakmayın halen, kendimi bir meslek hayatımda sanıyorum ve bazı tabirleri iş hayatımızdaki gibi yazabiliyorum, Bocuk Tutkaldır piyasalarda gecen ismi.

  Karışımı ve yapacağınız malzemeleri sanıyorum biliyorsunuz.

 6. güliz izmir dedi ki:

  evet hocam dün okuduğum diğer yazılarınızdan notlarımı almıştım. sizi yormak istemem sevgiyle kalın

 7. Gökhan Erol dedi ki:

  Aklınıza takılan sorular olursa,ihmal etmeyin karışımda macun ile çalışacaksanız sıcak tutkalı çok iyi şekilde eritmelisiniz hatta yapacağınız oyma işlemi hassas yüzeyler olacaksa sıcak tutkalı süzün içinde tortu kalmasın.

  Beyaz üstübeci aynı şekilde eleyin içinde kırıntı ve katı maddeler olmasın. Sonrasında her iki karışımı yapreken dikkat edeceğiniz husus, örnek yarım kilo üstübec macun hazırlacaksınız farz edelim, 400 gramını kaba ekleyin bocuk tutkalımız sulu ve akışkan olsun üstübecle yumuşak hamur halinde karıştırın buda amac iki farklı kimyanın tamamen özdeşleşmesini sağlamak, çok suluda olabilir hiç fark etmez, çok az miktarda ayırdığımız üstübeci azar azar katarak karıştırmaya devam edin, Kurumaya bırakın bir tepsiye dökebilirsiniz pasta misali, katılaşır.

  İhtiyacınız olan miktarı alın kalan miktarı hava lamayan bir kaba koyun dolapta saklayn, bozulmaz devamlı kullanırsınız.

  Kullanırken teknik basittir, ve çok keyiflidir yanınızda devamlı ılık su veya sıcak su bulundurun, olur ya bir parcayı hatlı kesebilirsiniz parmaklarınızı suya daldırın bir parca macunu hatalı bölgeye uygulayın, tam tersi işlemde yabilirsiz yanınızda toz üstübec bulunsun yaptığımız karışımda bir bölgede ayar kacabilir hemen kuru üstübecle destek uygulayabilirsiniz.

  Kolay gelsin

 8. levent-ordu dedi ki:

  erol ustam konuya devamınızı bekliyoruz