Evde Yöresel Bebek yapımı,Püf noktaları Evde para kazanın.

x

Dünyada ciddi bir sanayi haline gelen, Ülkeler ve Şehirleri temsil eden geçmişe veya günümüzü anlataın, kıyafetler hayat tarzları kültürlerine ait bu el yapımı Bebekleri Sizlerde evde çayınızı kahvenizi içip sohbet ederek yapabilirsiniz, Ailenize maddi kaynak sağlayabilirsiniz hatta üretimine geçebilirsiniz.

Sizlere bu konuda her türlü bilgilerimi son kırıntılarına kadar paylaşmaya hazırım.Kim alır demeyin firmalar dahi bu yaptığınız kaliteli işçilikleri alacaklardır, yaptığınız iş kaliteli olursada zaten siparişlere yetişmezsiniz. Dükkan işletiğ binlerce kira verip bu ürünleri stan iş yerleri var, Siz ne kira vereceksiniz nede sıkıntı ile uğraşacaksınız sadece üreteceksiniz.

Sadece Yöresel Bebekler değil farklı imlatlarda yapabilirsiniz, merak edenler olursa zaten sorularla konu büyür merak olmassada ne yapalımk sadece meraklılarına hitap ederiz yada konu öylece kalır, önemli değil.

Bu işte malzemeler oldukça basittir, ilken otantik el yapımı ürünler olduğundan meraklılarıda bu sebeble tercih yaparlar, malzemeleri kısaca belirtirsem eminim şaşıracaksınızda.

1. Tel İnşaat teli ince nalburlarda satılır elde egilip bükülen teller, kilosu 2-3 liradır.

2. Sünger heryerden bulabilirsiniz hatta bölgenizde koltuk tamircileri varsa eski süngerleri seve seve verirler bir kuşuş istemeden çunki bunlar çöpe atılır, veya titiz İnsansanız her yerde sünger alabilirsiniz en ince olan türünü seçin kilosu 5 lirayı gecemez.

3. Çabuk kuruyan tutkal, kokusuz olsun ki evde Sizi rahatsız etmesin, onlarca tutkal türü var istediğinizi seçin.

4. Eski yırtılmış kıyafetler, desenli gömlekler, kalınıza gelen her türlü eski kıyafet veya bez hiç fark etmez.

5. Elde bu kıyafetleri dikebilirsiniz yada ucuza satılan en dikiş makinaları ile daha çabuk üretim yapablirsiniz.

6. Bebeğin yüzü için ve elleri için iki farklı seçenek var, kendiniz el ve yüzü çizmek yani yapmak isterseniz bunun için biraz beyaz tutkan biraz beyaz üstübec yeterlidir, bildiğimiz hamur yapacağız ve kafa el ayak gibi uzuvları çıkaracağız. Hiç yeteneğiniz yoksa, pazarda satılan plastik bebekler vardır, yüzü ve hatları düzgün olan bir tane satın alın. bize sadece elleri ve kafası lazım, bu el ve yak içlerine kalıp dökebiliriz.

7. Guaj boya 12 tanesi 3 liraya satılır, el yüz, göz kaş kirpik boyamak için.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Gördüğünüz gibi maliyeti 20 lira dahi tutmaz, Kurslarda yaptığınız cam boncuk işlerinden buyuk hayallerle para kazanırım deyip yüzlerce lirayı çöpe atanlar eminim vardır. Tavsiye ettiğin bu yöntemle 2-3 Arkadaş bir araya gelip pazarda dahi satıp ciddi paralar kazanabilirsiniz.

Konuyu yorgunluk sebebi ile ara veriyorum, mutlaka devam edeceğim net tariflerle.

Sevgi ve Saygılarımla

Gökhan Erol

Tarih: 14 03 2014
Üst kategori: Antika Restorasyon, Hobi - Özel merak
Alt kategori:

'Evde Yöresel Bebek yapımı,Püf noktaları Evde para kazanın.' hakkında sorular, açıklamalar

 1. berrin-istanbul dedi ki:

  GÖKHAN BEY MERHABA,
  GÜZEL BİR KONU DAHA BAŞLAMIŞ. ELLERİNİZE SAĞLIK. UMARIM ÇOK KİŞİ FAYDALANIR. SANIYORUM BAŞKA KAYNAK YOK. SAYGILAR.

 2. berrin-istanbul dedi ki:

  gökhan bey merhaba,

  yukarıda yazımı aynı zamanda bir deneme amacıyla da yazdım. paylaşım yazım çıkınca çok sevindim. sizinle sürekli yazıştığımız antika restorasyonu ve gomalak cila yapımı başlıklı ve daha pek çok konu siteden pazar günü akşamüzeri kayboldu. size mailler de attım. bugün yazılar tekrar görünür oldu. fakat bizim her zaman paylaşım da bulunduğumuz konu da yine benim yazdıklarım gözükmüyor. o yüzden burayı denedim. bu sefer oldu. size mail attım, umarım elinize ulaşmıştır.
  saygılarımla

 3. Gokhan Erol dedi ki:

  Berrin Hanım, Yöresel Bebek yapımı tüm Dünyada oldukça popüler bir Sanat demek gerekir sanıyorum, hatta koleksiyonerleri dahi mevcuttur.

  Türkiyede İnsanlarımız Avrupaya bakarsak çok acı bir gerçekle yüz yüze kalırız, bu gerçek Türk İndsanın inanılmaz içie kapanık bir toplum olduğu gerçeğidir. Buna benzer diğer toplumlar ise Polonya ve bir kaç Ülke sayabiliriz. Kendilerini bu Dünya İnsanı görmek isterler, herkese kızarlar fakat bunu uygulamak için en ufak çaba harcamazlar.Beklerlerki Dünya onları görsün elbetteki böyle birşey asla olmayacak, sadece bir Ömür beklerler hemde hiç birşey yapmadan kıllarını kıpırdatmadan.

  Avrupaya bakarsak tam tersini görüyoruz, Halkı beklemiyor bu Benim diyor ve her birey bu şekilde yetişiyor işin gerçeği Bencillik Avrupada biraz daha farklı kendini gösterir, Bizim gibi Ülkelerde ise çok daha tersi olarak görülüyor.

  Türkiyede diğer bilinen korkunç gerçek ise aslında Türk İnsanının yardım sever olduğu söylenir aslında tam tersidir,bu yorumuma bir çok İnsan kızabilirler ama Bana kızmadan önce çevrelerine bakıp sonra karar vermelerini rica ediyorum. Şunu görecekler yardımseverlikten çok Bencilliğin hakim olduğu bir hayat tarzını görmek mümkündür.

  Konuya dönsem iyi olacak, bu konuyu actım fakat şuna eminim kimse umursamayacaktır, çunki bir şeyleri üretmek yapmak satmak Bizim İnsanımız için boşa zaman kaybıdır. Ne gerek var, şikayet edip ondan bundan yardım istemek varken, havadan geçinmek varken, bu tür saçmalıklarla uğraşmak bir çok İnsan için zaman kaybıdır.

  İtalya, Almanya, Hollanda bu tür Oyuncaklar üzerinden para kazanılan Ülkelerin başında gelir. İtalyaya bakarsanız inanılmaz bir ticaret görürsünüz, Hollanda aynı şekilde ve diğer bir çok Avrupa Ülkesi içinde geçerlidir. Oysaki Türkiye yöresek kuyafetlerde Dünyanın en zengin potansiyeline sahip Ülkedir malesef üretimde bir o kadar yoktur.

  Ne diyelim, Ben sadece fikir olarak paylaştım. İnsanlara zorla yapın veya uğraşın demek hakkımız yok.

  İlginiz ve desteğiniz için çok teşekkür ediyorum.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 4. Gokhan Erol dedi ki:

  Berrin Hanım, bazı konuları güncelledim şuan görünmesi lazım, kontrol ettim. Şimdi tekrar konuyu güncelledim, dilerim sorunu halletmişimdir.

  Maillerime bakamıyorum, sebebi monitörümün halini görmelisiniz, yarısı görünüyor yarısı yok olmuş durumda:) Andy Arkadaşımıza sordum Monitörümün artık iş görmez halde olduğunu anlattı sebebleri ile, nasipse yeni bir monitörle devam edicem. Dedim ya Hastalık bazen İnsana komik işler yaptırıyor, dilerim gülersiniz:)

  İki gün önce şu ünlü markadan aldırmıştım hani sıkılınca her yüzeyi temizleyen kimysal tvlerde reklamları yayınlanan, bende monitörümü temizleyeyim dedim, bu temizlik ürününü aldım güzelce monitörün ekranına sıktım, harika şekilde temizledim, inanın yeni gibi oldu fakar bu tuaf temizlik sürecinde hep Ben nasihat veririm, Antikalarda teknolojide ise ciddi bir nasihat almam gerekiyor, ve monitörümün yarısı siyah tuaf renklerle doldu diğer yarısı ise, sağlam şekilde duruyor:)

  Bugün aldıracaktım ama giden kimseyi bulamadım, nasip yarına kaldı.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 5. berrin-istanbul dedi ki:

  GÖKHAN BEY MERHABA,
  NİHAYET HABERLEŞEBİLDİK. İYİ OLMANIZA ÇOK SEVİNDİM. SİTEDEKİ SORUN HALLOLMUŞ GİBİ. ŞİMDİ DİĞER KONUDAN SİZE TEKRAR YAZACAĞİM. MONİTÖRÜNÜZ İÇİN BENİM DE YAPABİLECEĞİM BİRŞEY VARSA YARDIMCI OLMAK İSTERİM. HER GÜN İKİ YAKA ARASINDA GİDİP GELDİĞİM İÇİN SORUN OLMAZ.
  GÖKHAN BEY BEBEK ÜRETİMİ KONUSUNDA YAZDIKLARINIZA SONUNA KADAR KATILIYORUM. EN BÜYÜK SORUNUMUZ BU ZATEN. ÜRETİME KATILMAMAK. HEP BİRİLERİ BİZE HAZIR VERSİN İSTİYORUZ AMA İNSANLARI EN ÇOK DÜŞÜNDÜREN KONU PAZAR BULMA SORUNU. KİME SÖZETTYSEM HERKES BUNU SÖYLÜYOR.TABİİ O DA AŞILMAZ BİR SORUN DEĞİL.
  SİZ YENİ KONULARLA HERKESİ TEŞVİK ETMEYE ÇALIŞIYORSUNUZ. ELBETTE YARARLANANLAR OLACAKTIR.ELLERİNİZE BİLGİNİZE SAĞLIK.
  SAYGILARIMLA.

 6. Gokhan Erol dedi ki:

  Berrin Hanım, Monitör konusunda yardımınız için yürekten teşekkür ederim. Düşünmeniz bir bir lutuf Rabbim razı olsun. İnşaAllah yarın elime geçer.

  Bebek veya yöresel eşyalar hakkında konuyu açtım dediğim gibi kimse ilgilenmeyecek belki gün olur birisine faydası dokunur.

  Üretim Türkiyede İnsanımızın tembelliği, hep birilerinden bir şeyler beklemek adet olmuş. Pazar bulma demişsiniz ya, İnsanımızın alışkanlığı çok üzücüdür, 1 liraya satıp kazanmak varken 10 liraya satmaya kalkanların sonu hüsran olur. Ben uğraşıyorum emek veriyorum diyenler olabilir, Emeksiz hiç bir şey olmaz. Diğer tarafta 1 liraya satan ürün yetiştiremez, 10 liraya satansa bir tane bile satmayı başarı sayar. Oyksai 1 liraya satan ayda 1000 lira kazanır diğeri ise 10 lira ile anında vaz geçer ve bu anlatıklarımızı hayal diye görürler.

  Konu tuaf oldu farkındayım, Üreten İnsan kazanır yeterki kazanmak istesin.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 7. berrin-istanbul dedi ki:

  GÖKHAN BEY KESİNLİKLE HAKLISINIZ.,
  BİZ DE ADET HAZIRA KONMAK. NEDEN TEMBELİZ BUNU HİÇ ÇÖZEMEDİM. EL SANATLARI, SANAT HEP BİZDE İŞİ GÜCÜ OLMAYANLARA YAKIŞTIRILAN BELKİ DÜNYANIN HİÇ BİR YERİNDE RASTLANMAMIŞ GARİP BİR ANLAYIŞTIR. İNANIN NEREDEYSE İKİ AYA YAKLAŞAN TAMİR SÜRECİMİ İLGİNÇ KARŞILAYIP KENDİNE İŞ Mİ ÇIKARIYORSUN DİYENLER OLMADI DEĞİL. TABİİ ÇOK KÜÇÜK BİR AZINLIK. KİMSE ALINMASIN AMA ZARAFET VE YANİ RUH İNCELİĞİ PARA PUL YA DA EĞİTİMLE OLMUYOR. FAKAT TAMAMEN DE BUNDAN BAĞIMSIZ DÜŞÜNMEK ÇOK ZOR. B KONULAR DA NE KADAR EĞİTİM VE İLGİ ODAĞI OLUŞTURULURSA İNSANLAR DA YAVAŞ YAVAŞ DEĞİŞEBİLİR. ARTIK GENÇ ANNE BABALAR DAHA MERAKLI. ÇOCUKLARININ YETENEKLERİNİ ANLAMAYA ÇALIŞIYORLAR HATTA ORTAYA ÇIKARMAK İÇİN KURSLARA, SERGİLERE VS NE VARSA YAPIYORLAR. İNŞALLAH BİZ DE ZAMANLA DEĞERLERİ OLAN SANATA VE SANATÇIYA İLGİ DUYAN TOPLUMLARIN ARASINA GİRMEYİ BAŞARIRIZ.
  SAYGILARIMLA.

 8. Gokhan Erol dedi ki:

  Berrin Hanım, Yaptığınız restorasyon bir çokları için gerekesiz cümlesini hak eder. Bu İnsanlara Siz ne üretiyorsunuz diye sorarsanız, Bin tane cevap alırsınız hepside hiç bir tutarlılığı olmayan cevaplardır.
  Yaptığınız tamir süreceini bu tür yorumlar yapanlar sanırım çok daha iyi tanımış oluyorsunuz, yaptığınız iş başlı başına gelecek nesillere bırakılan bir Armağan bir hediyedir, bakın Biz bu kutu hakkında belkide on binlerce harf kullandık hatta belkide yüz binlerce. Bu harfleri Bize tükettiren Ruhumuzu konuşturansa minicik bir kutu tahta parçası diye görülür, Kutu ile İnsanları kıyas yaparsanız, ortaya çok acı ve vahim bir sonucu çıkarırız, bir Kutu kadar Düşünmeyen düşündürmeyen boş İnsanları en hüzünlü hali ile görebiliriz.

  Türkiyede Sanat malesef Osmanlı ile yok olmuştur, bu cümleme dikkat edin Lütfen Osmanlı ile birlikte Türkiyede Sanatta katledilmiştir, Osmanlı Dönemi ressamları, Şairleri, Heykltraşları, Hattatları çok acıdır bir anda sanki uçurumdan itilmişcesie ortalıktan birileri tarafından katledilmiştir, Sanat daha yeni yeni konuşulmaya başlanıyor bu çok acıdır ve çokta vahim bir durumu bizlerin önüne koyuyor. Osmanlı eserlerine bakalım, Andy resimlerinin devamı olacaktır Müzelere gittiğinde rica etmiştim, Osdmanlı eserlerini Benim için fotoraflasın diye. Bu Sanat eserlerini gördüğünüzde Şok geçireceksiniz emin olun. Lahit Mezarlar, Osmanlı Çinileri, Osmanlı el yapımı Ahşaplar, Osmanlı Hat yazıları, Osmanlı kıyafetler, yüreklerinizi parçalar. Bu eserlerimiz malesef Osmanlı ile birlikte Türkiyeden adeta bilincli ve çok net şekilde ya yok edilmiştir yada satılmıştır.

  Aslında gefreksiz yerede Dram yaratıyorum diyenler olabilir, çokta haklılar.

  Avrupaya bakarsanız 500 sene önce okuma kültürü olduğunu görürüz, Kütüphaneleri olduğuınu görürüz, Arşivlerini inanılmaz şekilde görüp şaşırırız. En ufak kasabanın yazılı manşet arşivleri saklanır korunur.

  Türkiyemizde dedim ya Atatürk sonrası Snat katliamı en acı ve acımasız şekilde yapılmıştır, Atatürk öldüğü andan itibaren çok acıdır Osmanlı arşivleri kilo ile satılmıştır yani bugünki gazete hurdacılarından farksız şekilde, yine çok acıdır Osmanlı arşivine ait belgeleri Balkan Ülkelerinde korunduğunu görüyoruz, bu İnsanlar o dönem kilo ile satılan bu yazılı arşivleri alabildiklerini satın almışlar ve Türkiyeden çıkarmışlar, Türkiyede kalsa sokaklarda çöp niyetine satılan muhteşem Osmanlının dökümanlar yok olurdu ve oldu.

  Sadece Osmanlıya ait Binalarda bu talandan nasibini en korkunç şekilde almıştır, Çırağan sarayı, Ortakaöy camisi ve yok edilen kundaklanan yüzlerce hatta Binlerce Osmanlı yapısınıda görebiliriz. Dolmabahce sarayının kurtulması ise gerçekten mucizedir kurtulması derken Rahmetli Babam ve Uğur Dündar bunu o dönem 30 seneden fazla olmuştur ortaya çıkarmıştı, Osmanlı eserleri bodum katında çürümeye terk edilmişti, Babamın gözleri dolardı anltırken, Osmanlının ürettiği muhteşem Cam ve Porselen eşyalar depolarda param paraçca halde bulunmuştu. Resimler ise malesef bir çoğu çürümüş kurtarılamaz halde çürümeye bırakılmışlardı.

  Okuyanlar Siyasi olarak sakın algılamayın, Siyestten nefret ederim hatta Evde konuaşnıda yasaklarım, Bu Bizim tarihimizdir bugun Gençleri çok acıdır Osmanlıyı Dizi film sanıyor, Osmanlı Dizilerinide ciddiye sakın almayın Senaristin fantazilerinden ibarettir. Utanmazlığın ötesinde Osmanlı karalamalarını yaparlar, bu sebeblede bu Dizileri Avrupalılar satın alır ve devamlı yayınlar, Avrupada yaşayan Türk gençlerini asimile etmenin en harika oyununu Bizim Dizi yapımcıları ve senaristler yapar, sorarsanızda Osmanlı diye anlatırlar. Rus tvleri çok acıdır Osmanlı sözde dizisini yayınlıyor, Osmanlı ile alay eden Osmanlıyı Seks ve fantazi Dünyasında yaşanlar olarak gösterenlerin kime hizmet ettiğide aslında çok net ve açıktır.

  Yazacak çok detay var,

  Yeni Anne ve Babalar görüyorumki artık bu gerçeklerin farkındalar, Televizyon tutkunu aptal bir nesil yetişmiyor bundanda çok mutluyum, araştıran okuyan merak eden bir Nesil yetişiyor.

  Bir anı ile sonlandırmak isterim, İki sene önce ziyaretime bir Aile geldi 1o yaşında Kız Cocukları ile o dönem sakladığım Osmanlıya ait Yatağan yani Yeni çeri Kılıcları vardı, Aile Kızlarını o kadar iyi yetiştirmişki Müzlerden kayaklardan Cocuğa bu bilgileri sıkmadan Sevgi ile vermişler. Yatağana bakabilirmiyim deyince vitrinden çıkardım verdim, birşeye dikkat ederim Cocukların tepkilerine, yatağını aldı ne Kılıç nede İnsan öldüren silah olarak algıladı, büyük bir saygı ve sevgi ile sanki oyuncak Bebeğini sever gibi incelemeye başladı, Kabzasında ve kılıcın üzerinde ayetleri görüncede sordu Kuran yazısını neden buna eklemişler diye. Onun Can alan Silah olduğununda bilincinde, üzerindeki ayetin Can almak için değil sadece Canlarını ve Namuslarını almak isteyenlere o kılıçların çekildiğini gösteren bir ayet olduğunu anlattım.

  Aylar sonra bir Bayram günü Telefon açtı ”Gökhan Amca, Ben kılıcların neden o kadar süslü olduğunu öğrnedim ” ”Van almak için değil, sadece korkutmak için o kadar azametli süslemeleri Osmanlı yapmış” deyince inanın gözlerim doldu, 6 Osmanlı yatağanını Hediye olarak bu Evladımıza verdim, ilk işleride Bu eserleri Müzeye kayıt yaptırmak olmuş, 10 yaşındaki Cocuk kendinden sonra gelecek nesiller için bu Osmanlı eserlerinin Bizim malımız değil Ulusun malı olduğunun bilinci ile yetiştiriliyor.

  Antikalar ve Sanat bu sebeble Aşıkları fazladır, bu ürünleri toplayanlar onları mal eşya olarak görmezler, Ulusun değerleri yarınların hazineleri olarak korurlar.

  Uzun konu için özür diliyorum.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol