Evde boya üretimi, Ucuz boya teknikleri ve Ahşap boyama restorasyon

x
Arkadaşlar bu konuyu acmakta biraz geciktim, gerçi belkide 10 defa detaylar ile konu içlerinde yazıldı gözden kaçtığını gördüm.

Ahşap boyama meraklıları için en büyük sorun boyaların yüksek fiyatları, burda eski dönem Ustlarının kendilerinin ürettikleri çok kolay boya ve renkleri elde etmeyi paylaşacağım, en kolay yöntemle başlamak istiyorum sonrasında sorularınız doğrultusunda diğer boya tariflerinide aktarmaya çalışırım.

Ahşap veya aklınıza gelen herşeyi boyayacağınız kolay elde edeceğiniz formulleride tek tek yazmaya çalışacaığım, şunu belirtmeliyim 150 sene üzeri Antika restorasyonu ile uğraşmış bir Ailenin son ferdiyim hatta İstanbulda son iki kişi olarak varlık sürdürüyoruz, bizden sonrada bir nesil tamamen yok olacaktır, aktardığım bilgiler dilerim kalıcı olur ve İnsanlar paylaşırlar.

Dediğim gibi boyalar pahalı keyfinizce bir ahşap boyamak için yüzlerce lira vermek gerekebiliyor oysaki biz çok ucuz fiyatlara bu boyaları evimizde yapabiliriz, üretebiliriz, kullanabiliriz.

İlk yöntem!

1. Oksit ve toprak boyaları her yerde kolaylıkla ve çok ucuza satın alabilirsiniz ve bu boyalarla farklı renkleride yaratabilirsiniz, yani aldığınız kırmızı, sarı, mavi renklerden bir sürü farklı renk elde etmeniz çok kolaydır, hatta kendinize özel renklerde yaratabilirsiniz, hayal gucunuzun gittiği yere kadar deneyebilirsiniz.

En kolay renk yapıp kullanma bicimi, binlerce yıllık geçmişi olan hatta Antik döneme ait mağara resimlerinde fosil renklerin Anası doğal boya kullanımını anlatmak istiyorum.

Toz bayamızı alalım, kavanozlar edinelim bunlar bizim renk ambarlarımız olacak. Ve çok basit yöntemle ilk boyamızı hazır hale getirelim.

Bildiğimiz gomalak, beyaz tercih ederseniz doğal renkler ile çalışırsınız gomalak türleri renklerine göre değişir, sarı, kahve rengi kızıl gibi gomalak çeşitleride vardır.

Gomalağımızı iyice ezelim toz haline getirelim. İspirtomuzu hazırlayalım, ve rengimizi kavanoza koyalım, eriyen gomalağımızı içine ekleyelim, boyanız hazırdır, içine isterseniz trebentin veya parafin ekleyip tual resimlerinizde dahi kullanabilirsiniz.

Dilerseniz sorularınızla devam edelim, sebebi konu dahilinde sadece kısıtlı bir alanda tarifler olacaktır, oysaki Sizlerin kullanım alanlarını ve yapmak istediğiniz işleri yazarsanız bu tarifler çok daha doğru ve gerçek kullanıcılarada hitap edecektir.

Sevgi ve Saygılarımla

Gökhan Erol

Tarih: 06 03 2014
Üst kategori: Antika Restorasyon
Alt kategori:

'Evde boya üretimi, Ucuz boya teknikleri ve Ahşap boyama restorasyon' hakkında sorular, açıklamalar

 1. can-istanbul dedi ki:

  sevgili hocam merhaba.cok güzel bir konu açmışsınız,teşekkürler.
  renklendirme yapacağımız ağacın desenlerinin de görülmesini istersek nasıl bir renklendirme yapmalıyız.
  mesela gürgen ağacından yapılmış bir objeyi turkuaz renkle boyayıp üstüne cila geçmek istiyorum.
  teşekkürler…

 2. levent-ordu dedi ki:

  erol ustam sevgilerimi gönderiyorum heyecanla beklediğim bölüm geldi ustam ne diyeyim size hayatımın rengini değiştirdiniz artık çok ciddi eğitim alıyorum kabul ediyorum kendimi
  1-ustam bu gomalak, toprak boya karışımını hangi maddelerde kullanabiliriz. Mesela ahşapta kullandığımızda kıvamını nasıl ayarlıycaz
  -terebentin veya parafinle kıvamını koyulaştırıp resimde öyle kullanıcaz deyimi
  -bana sorarsnız kıvamını ben kendi kullanacağım alanda kendim ayarlamak isterim desem doğrumu demiş olurun
  2-ustam gomalağ oksit boya koyabilirmiyiz ,eğer varsa başka ne boyaları kullanabiliriz gomalağa
  3-erol ustam bir video göndermiştim size enteresan bir boya tekniği kullanıyorlar bir tek şeyi çok merak ettim o videoda sıcak suyla toz bir boyaatıp eritiyorlar o boya acaba hangi boya bence gomalak cilada kullandıklarına göre ya toprak yada oksit boya o tekniği çözebildinizmi gerçe yabancı dil çözemeyebilirsiniz
  4-erol ustam oksit ve toprak boyayı gomalak haricinde katı,sıva hangi şeylerle karıştırabiliriz
  ustam eskirme ile ilgilide soru sorabilirmiyiz bu konuda
  sevgiler

 3. Gokhan Erol dedi ki:

  Can Bey bu işlemi istediğiniz tonlarda yapabilirsiniz, su boyası veya kumaş boyasını iyice kaynatın soğrumasını bekleyin.

  Soğudukatn sonra boyanın içine biraz saf alkol ve cila yağı ekleyin iyice karıştırın ve sürün oldukça canlı bir renk tonu elde edersiniz, yağ şart değildir fakat ahşapın boyayı emmesinde ve doku almasında faydası olacaktır.

  Rengi elinizde toz boyalarla karıştırıp oldukça iddialı tonlarıda elde etmeniz mümkündür.

  Kolay Gelsin

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 4. Gokhan Erol dedi ki:

  Levent Bey, Halen bana övgüler yazıyorsunuz ama Ben sadece aktaran İnsanım Rahmetlilerin kalan bilgileridir. Allah hepsini Nurlar içinde yatırsın İnşaAllah.

  Sorularınıza tek tek cevap vermeye çalışayım. Şunu belirtmek isterim konu sorularla mana alabilir yani Ben istediğim kadar detay anlatayım bu yüzeysel olur, kullanacak İnsanların istekleri dahilinde konu gelişebilir Bana ksla Siz olmasanız şahsen yazmadım. Aklıma bile gelmezdi nasılsa nalburlar boya dolu der geçerdim.

  Sizde biliyorsunuz sadece 4-5 Kişisiniz konulara devam ettiren, Sizlerin soruları bittiğinde zaten konularda otamatikman sona erecektir.

  Sorulara gelirsem.

  1. Ahşapta kullanacağınız toprak boyaları aldığınızda genelde taşlaşmış ve nemden hassasiyetini kaybetmiş olurlar. Eksi bir ronda yani mutfak gerecei varsa bu boyaları mutlaka yeniden işlemden geçirin boya doğal haline gelsin hava alsın, diğer türlü boya erimesi sadece yüzeyse olur.

  Mutlaka bu toprak boyaları kaynatmanızıda tavsiye ederim, boya toprak çözülemesi daha verimli olur. kavanozlarda saklayabilirsiniz, kuruması önemli değildir, su veya beyal alkol ilede devamlı sıvı halde saklayabilirsiniz.Terebentin, hatta uzak doğu bitkilerinden satılan ananas kako yağıda ekleyebilrisiniz, parafin kolay bulunduğu için yazdım ve oldukçcada ideal bir kimyasaldır.

  Bun kimyasal yani boya sürecinde Kostikte kullanabilirsiniz, Kostik tüm sıvıları birleştirme özelliğide vardır.Boya konusu bir haylide keyiflidir. Dedim ya Gözümüde çıkarıyordum bu merak yüzünden:) Rahmetli Babamın çok hoşuna giderdi bir gün hepimizi havaya uçurursan tarif seni Süper Usta yazacak diyede diğer Ustalarla gülerlerdi.

  Boya ve renk oranlarını mutlaka kendiniz göz kararı ile vermelisiniz, kırmızı derim fakat Siz belkide turuncu daha doğrusu kan portakalı rengi tabir edilir harika bir renk yapmak istiyorsunuzdur. Bunun içinde toprak boyalar en harika ve en ucuz kimyasallardır. Renkleri elde etmek dediğim gibi çok keyifli işlemdir.

  2. Gomlak Doğanın Bize hediyesidir, Saf yani beyaz ispirto olması şarttır boyada kullanılacaksa bu mutlaka olmazsa olmazlardandır. Sebebi renkli gomalak tatlı bir maviyi laciverte anında ödnüştürür, açık kırmızı tok koyu bir kırmızıya dönüşür. Bu sebeble beyaz gomalak ve beyaz ispirto doğal renkler için ideal olacaktır. Fakat eskitme boya yapacaksanız normal renkli gomalakta oldukça harika bir seçenektir, Sizin elinizdeki kızıl gomalak ise inanılmaz renk tonları almanızda yardımcı olacaktır.

  Oksit boya ise Benim en sevdiğim türdür, hatta yaparkende bazen renk o kadar keskin olurduki farkında olmadan suratımın sarı ve kırmızıya büründüğünü görenler tebesümle söylerlerdi.

  Oksit boyayı yukardaki her gomalak türünde rahatlıkla kullanabilirsiniz, Osmanlı tonları için en dieal renkleri elde edersiniz.

  3. Bahsettiğiniz Videoyu henüz izleyemedim, İstanbula geldiğinizde İnşaAllah dahada detaylı sohbetimiz olur. Bazı özel toprak boyalar vardır, bunların kiloso 10 Bin liralara kadar hatta dahada üzeri fiyatlara satılırlar, 10 gram ile ev boyarsınız, inanılmaz kesindir, suya attığınızda ve kaynattığınızda renk o kadar berrak olurki kullanmaya kıyamassınız ve en önemli detay rengin vurulduğu her yüzeyde çok çarpıcı bir görüntü vermesidir. Bunu oyuncak sanayisinde sıklıkla kullanırlar renga renk toplar, bebekler, arabalar kısaca Çocuk Oyuncaklarına bakarsanız ne demek istediğin daha netleşir, hatta ünlü markaların Kıyafetlerindeki renklere bakmanızda terlidir Gucci Armani gibi moda devlerinin renkleri Size bir çok ip uçlarıda verecektir.

  Bu boyalarda görüğünüz canlı renkler Sizi farklı düşündürebilirz, boyanın üzerine vurulan vernik göz yanılmasıdır işin aslı boyanın zemindeki kalitesidir. Bu kaliteyi her yerde bulacağınız kumaş boyalarından alabilirsiniz.

  Çok net bir örneklede vermek isterim. Ihlamur Kavak bir mobilya düşünün, oldukça beyaz desensiz düz bir agaçtır, su boyasını yani kumaş boyasını kaynatın veya kaynatmayın, kostik alın su ile eritin soğumasını bekleyin, kostik suyla temas ettiğinde ısınır, içine kumaş boyasını atın asitte çöüzlmesi daha keskin olacaktır ve su ekleyin boyayı yapacağınız ahşapa yeterli oaranda sulandırın ve bu dokusuz ahşapa sürün.

  Kostik agaca hızlı nufus eder ve renginide eklediğiniz kostik oaranına göre bekleme süresi bıyunca koyulaşma doal yolla gerçekleşir. kurudulktan sonra vernik vurduğunuzda inanılmaz canlı renkleri elde edersiniz.

  4. Toz boyaları kostikle karıştırabiliriz, bahsettiğim yağları ekleyebiliriz hatta tuallerde kullanılan toz boya kıvamını çok yaparsanız harika bir doğal yağlı boyada elde etmiş olursunuz.Dahada ileri gidelim toz boya oranını katı yaparsanız bu kimyasllarla iyi bir karışım sonrası bildiğiniz boyama kalemleride yapabilirsiniz.

  Sıva derken renki sıvlarıda bu kolay formulle uygulayabilirsiniz, muhteşem dış sıva renkleri elde edebilirsiniz, Sizde gerçek formulu zaten yazılı sanıyorum, bahsettiğim formul içine bu karışımları eklerseniz inanılmaz renkli detayları alırsınız.

  Eskityme ahkkında herşeyi tabiki sorun ben sadece keyif alıyorum ve Sizlere Bana Arkadaşlık yaptığınız için çok teşekkür ederim.

  Bu formuller sanıyorum ki Türkiyede sadece bu Sitemizde var, tabiki Sizin sayenizde, Dün Belçika ve diğer Ülkelerden bu boya konularının Google çevirisi ile takip edildiğini görüncede çok sevindim.

  Sizler sayesinde, yürekten teşekkür ederim. Aslında bu kadar meraklısı olacağını düşünmüyordum özellikle Yurt dışından.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 5. levent-ordu dedi ki:

  erol ustam nasıl övmem yıllarca peşinde koştuğum ve artık ümidi kestiğim bilgiler elimin altında malesef ustalar birşey öğretmiyor onlara usta demekte ustalığa hakaretya neyse evet ustam ben olmasam yazmazdınız farkındayım belki ilgi olmıycak belki kimse bakmıycak ama bu işi çok seven benim gibi biri yararlanıcak bendende emin olun birçok kişi öğrenecek
  erol ustam bende bu öğrenme arzusu varken sorular bitmez gece uykuya dalana kadar sizin yazdıklarınızı kafamda uyguluyorum sorularda böyle doğuyor zaten çarşanba dizide oğlumu setretmeyi bile unutmuşum sizin yazıları okuyordum hanım dizinin yarısında hatırlattı yoksa oyluım darılacaktı :)
  evet takip edildiğine bende sevindim ustam
  -ustam burayı tam anlayamadım biraz açarmısınız (Bun kimyasal yani boya sürecinde Kostikte kullanabilirsiniz ) kostik tehlikeli bir madde tam tarifini yazarsanız iyi olur
  -valla ustam bizim gomalak aynı bahsettiğiniz gibi bir renk oldu
  -erol ustam su kıvamındaki boyaları emici yüzeylerde kullanmak için içine tuz katmamız gerekli demiştiniz kostikte katsak olurmu oranları ve tarifini verirmisiniz (ben biliyorumda takip edenler özellikle yurt dışından takipedenler için soruyorum)
  -erol ustam kotik kumaş boyasıyla verdiğiniz boya örneği harika bunu boyasız kullansak cila öncesi ağacın damarlarını daha net ortaya çıkarmak imümkün hatta içine hafif bir boya koyarsak ahşaba istediğimiz gibi eski efektide verebilriz deyilmi USTAM GENE TARİF BEKLİYORUZ .)
  muhteşemsiniz ustam verdiğiniz sıva içinde kullanabiliriz yazmışsınız ço iyi oldu
  -erol ustam benim için en önemli konulardan biri bana yazmış olduğunuz lake tarifinde toprak boya kullanıcakmıyız yoksa sadece yazdığınız malzemelerimi karıştırıp suürücez birde bu lakenin içine veya dışında boya ve cila yapabilirmiyiz erol ustam kısacası lakeyi anlatırmısınız :))
  en derin saygılarımla

 6. Gokhan Erol dedi ki:

  Levent Bey, kostik aslında bağlayıcı ve çözücü bir kimyasaldır yani boyalarda kullanabilirsiniz, yağ ekleyebiliriz kostik bu harici doal veya kimyasal maddeleri birleştirmede yardımcı olur. Kostik aslında tehlikeli değildir yani elinizi içine soksanız en fazla beybeyaz ve kaygan hale gelecektir:) Yara ve göz haricinde tabiki. Sürme işlemi zordur plastiği eritir, ahşapı bozar doğru yapılırsada yepyeni bir açm agacını 300 senelik lifli dokulu damarlı iskelet haline getirir.

  Kostik teneke kutularda veya Cam buyuk kavanozlar haricinde saklayamazssınız çunki zarar verir, hatta yaydığı ilk ısı ilede zaten plastiği yamuk yumuk hale getirir sonrasında eritir. Bu özelliği yani birletirme kimysal bağlama özelliği hem boya hemde yag için idealdir, siz boya ve yağı tek başına birde su ile yaparsanız asla bir sonuc alamassınız çunki 3 madde bir biri ile tam zıt tepkime verecektir.

  Kostik oranı tamamen yapacağınız işe oranı size kalıyor bir metre kare bir yer ise 300 gram kostik yeterlidir, dediğim gibi kullaım demek tecrübe demektir bu oranları bir süre sonra kendiniz belirleyeceksiniz, yani el alıştıkça hangi dokuyu almak isterseniz o oranı yaparsınız.

  Kostik ile kumaş boyası kullanacaksak tuz gereksiz kostik tek başına butun işlemi yapar, fakat sadece ahşp renklendirme yapacaksanız bahsettiğiniz şekilde boyayı kaynaıp kullanabilirsiniz, tavsiyem yapılan karışımlar asla gün ışığına tabi olmamalaıdırlar, güneş ışığı farklı tepkimelere sebeb olur, doğal bir kimyasal sürec başlatır.Hatta gomalak içinde geçerlidir.

  Kostikle ağaç eskitmek oldukça kolay bir o kadarda keyiflidir, bir yerde Tıp öğrencilerinin anatomi dersine benzer, kostikle ıslatılan masif agaç yumuşar tel fırca ile burda ahşapa hangi dokuyu vermek isterseniz, tel fırca kalınlığını ona göre seçmelisiniz, bu işlemde fırcayı kostiği emen ahşapa sürdüğünüzde lifler halinde agacı alırsınız agacın sadece yaplı sağlam yerleri kalır buda muhteşem bir görüntüyü ortaya çıkarır tablodan farksızdır, en önemli detay bu işlemden sonra ahşapın normal su ile temizlenip kostiği ahşaptan dışarı atmaktır bu işlemde kostik yok olur. Kuruduğunda ise oldukça sert ve sağlam bir agac dokusu elde edersiniz.

  Lake konusunuda ayrı olarak açmak istiyorum sanırım bu eski Ustalık Avrupada bile yok olmak üzere bir sanat, Lake boyaları kataloglara bakarsanız nerdeyse her renk 16-17-18-19 y.y Ustalarının renkli işlerini Saraylarda görebilirsiniz, Lake uygulması zor ve sabır gerektiren sürec ister, hatayı affetmez Ustasının el hüneri ve cilayı sürmesindeki hassasızlık Lake kalştesi kendini ortaya çıkarır.

  Lake işi oldukca kirli oldukca yorucu ve bir o kadarda dikkatli çalışmayı gerektirir, gomalaktaki gibi 10 dakika ara verip çayımı içeyim deme lüksi asla olmaz, günlerdir uğraştığınızı işi 10 dakikada yok edersiniz ve Kalede ahşapta oldukça berbat hale dönüşür.

  Lakenin dışına cila yapılabilir, zaten yapılması gerekiyor beyaz gomalak dışlında veya recine cila dışında eski yöntem harici işlem yapmak zordur fakat gunumuz verniklerini kullanmak için oldukça dieal bir zemindir yani eski yöntem cilaıda pek şart değildir, harika vernikler var eski yöntemölerden çok daha guclu neme karşı dayanıklı kimysallar tercih etmek daha mantıklıdır.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 7. BERRİN-İSTANBUL dedi ki:

  GÖKHAN BEY DEĞERLİ BİR KONU AÇMIŞSINIZ. ÇOK TEŞEKKÜRLER.
  SAYGILAR.

 8. levent-ordu dedi ki:

  erol ustam teşekkürer lake konusunu bekliyoruz ama lake gibi kalın bir tabaka oluşturmak için ne yapabiliriz sizn verdiğiniz tarif olur herhalde üstübeçli olan hat çalışmasını ve tabloyu yapıcaz hat için kalın lake gibi bir tabaka istiyorum bu kalın tabakayı başka ürünlerdede kullanabilirim
  erol ustam başka boya elde etme teknikleri hakkında sorucaktım örneğin bir yazınızda (sabun,princ unu, ve su hepsi bu kadar kolay bir yöntemle sıvı boyaları elde edilebilir, hatta bu renkler kumaşlarda vs ilede kullanılabilir.) demiştiniz diğer bir konuda ise (Misal Pirnc unu ve ceviz diyelim kaynatalım, su buharlaştıkça hafif hafif su ekleyim, burda ortaya çıkan şey iki doğal maddenin bir rengi üretmesini görürüz, bu renk hafif kahfemsi olur, içine kına atarsanız renk yeşile dönüşebilir, için kurutulmış ayciceği tozu atarsanız bu sefer ucuk yeşili görürsünüz bu bu formul üzerinden sonsuz bir renk scalası yapabilirsiniz.) demişsiniz bu konuda bilgi verebilirmisiniz
  sevgilerimle

 9. Gokhan Erol dedi ki:

  Levent Bey,Bu formulde yine karşımıza asit çıkıyor aslında doğada olan her şeyde asit miktardıda vardır, dagda taşta, canlılarda agaclarda her yerde asiti görürüz, herkesin bildiği ise Muhteşem sihirli meyve zytinde olan asit oarnıdır ve sabunun temel kaynağı ve tıbbın doğal Ustası zeytin deyince herkes konuyu çok daha net anlayacaktyır. Siz konuya hakimsiz hiç anlmayan birisi bu Adamlar ne anlyıyor diye aklına gelebilir ve sıkılabilir, anlattığımız şey üretimdir.

  Princ unu sadece herkesin evinde olan bir gıda maddesi diye yazdım, Princ unu, renk, terebentin veya kako yağı veya farklı birtkisel yağda olabilir tavsiye etmem ama deneme amaclı isteyen olabilir. İçine kostik ve saf alkol attığınızda size tuallerde kullanılan yağlı boya kalitesine verecektir, içine beyaz üstübec veya kirec dahi koyabilirsiniz. Yani boyanızı her sertlikte veya yumuşaklıkta üretmek yapmak sizin yapacağınız alana göre karar verebilirsiniz.

  Boya renk sacalası elde etmek zordur hem zaman ister hemde fazlası ile doğal hammede gerektirir günümüz teknolojisinde hazır toz boyalar zaten var ve bu hazır toz boylarla kendi renk scalamızı uygulayacğımız renge göre ayarlayabiliriz.

  Lake konusu ise işin gerçeği bu konu için ayrı sayfa açmak en iyisi, ahşapa istediğiniz tabakayı vermek elbetteki mümkündür beyaz gomalak beyaz alkol yani saf alkol üstübec veya kirec veya toz tebeşir ile tabaka yapabilirsiniz, çalışma prensibi aynen normal gomalak yapar gibidir fakat tozla çalıştığımızdan çok sabırlı olmak gerekiyor, beze fazla karışım alıp sürerseniz sonucu vahim olur, devamlı karıştırarak ve ince şekilde sürmek gerekiyor, sürdükcede ortaya muhteşem bir beyaz veya krem tonunda doku alırsınız, iş bitriminde nerdeyse 1 mm fazla bir doku elde edersiniz.

  beyaz gomalak pahalı olabilir yani amatör ce denemek isteyenler için, bildiğiniz sellozik verniklede bu boya yöntemini uygulayabilirsiniz, yapmanız gereken verniği touz ince olarak uygulamak yani vernik ve toz öncesinde en iyi şekilde karıştırılmalıdır, daha sonra tinerle inceltilip karışıma devam edilir. Yüzeye sürüldükçe hoş bir boya katmanı oluşur, Fransızlar Lake üzerine renkli patine ve varakla finali yaparlardı, daha sonradan italyan bu yöntemi uygulamaya başladılar.

  Bu tabakayı renkli olarakta çalışabilirsiniz misal Osmanlı dönemi camilerinde enderde olsa bu zemin toprak boyaması sık görülür.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 10. Gokhan Erol dedi ki:

  Berrin Hanım, Ben teşekkür ederim okudunuğunuz ve yorum yazdığınız için.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 11. levent-ordu dedi ki:

  erolustam tam kelime kalın tabaka oluşturmak sağolun bir nevi lake tabakası olucak
  -erolustam madem konu boya gene sorayım bir konunuzda (yeni mobilyalara klasik İtalyan tarzı renklendirme ile 100 sene ve üzeri gerçek Antika görünümü vermeniz sandığınızdan çok daha kolaydır) demiştiniz nasıl yapıcaz italyan boyalar hakında italyadaki italyan arkaşıma mail attım bana istediğin boya hangi marka ne tür diye sordu meğer italya çok çeşit boya varmış hatta okuluna gidip sorucak :))
  sevgilerimle

 12. berrin-istanbul dedi ki:

  GÖKHAN BEY MERHABA,

  SİZİN DE KONU İÇİNDE BELİRTTİĞİNİZ GİBİ ASLINDA BOYA KONUSU FARKLI AÇIKLAMALARIN İÇİNE PEK ÇOK DEFA SERPİŞTİRİLMİŞ VAZİYETTE BULUNUYOR. HATTA BEN BU YAZILARI BAŞLIKLAR ALTINDA TOPLAMAYA BAŞLADIM BİR ARA. FAKAT TÜM YAZILARI OKUMAYA ÇALIŞTIĞIM HALDE PEK MÜMKÜN OLMADI YARIM VE EKSİK KALDI. BU KONUYU AÇTIĞINIZ İÇİN O YÜZDEN ÇOK SEVİNDİM.

  BENİM GİBİ KONUYA YENİ BAŞLAYANLAR VE BAŞLAYACAKLAR İÇİN DE FAYDALI OLMASI AÇISINDAN SİZ DE TERCİH EDERSENİZ BELLİ BAŞLI SORULARLA BELKİ BOYA KONUSU ANLAŞILABİLİR.
  MESELA BOYA ÇEŞİTLERİ VAR BİR SÜRÜ.

  OKSİT BOYA,
  ANALİN BOYA
  TOPRAK BOYA,
  SU BOYASI
  KUMAŞ BOYASI
  VS.

  TÜM BU BOYALAR NEDİR, BİRBİRİNDEN AYRI MIDIR, AYNI MIDIR, NASIL UYGULANIR, NASIL HAZIRLANIR,
  KULLLANIMI, SAKLAMA KOŞULLARI VAR MIDIR, NASIL TEDARİK EDİLİR ? TABİİ BEN BOYA KONUSUNDA ACEMİ OLDUĞUM İÇİN SIRALADIĞIM BOYA TERİMLERİNİN HATALI OLMA İHTİMALİ VAR. SİZDEN RİCAM BUNLARI TEK BAŞLIKLAR HALİNDE AÇIKLAYABİLİRSENİZ HARİKA BİR ŞEY OLACAK.

  SİZİ YORMADAN BU BİLGİLERE ULAŞMAK İMKANSIZ. İNTERNETTE BİRAZ ARAŞTIRMA YAPTIM. SONUÇ NAFİLE. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER EDİYORUM.
  SAYGILARIMLA.

 13. Gokhan Erol dedi ki:

  Levent Bey, İtalya boya üretim merkezi demek daha doğru olur, Arkadaşınıza Ahaşp boyası derseniz Size oldukça geniş bir ürün listesi ve renk scaları ile dolu katalog yollar. Türkiyede satılıyor dediğim gibi fiyatları anarmola 10 bin liraların üzerinde fiyatları olan özel boylar var.

  Madem getirtme olaslığınız var sentetik bazlı toz boyalar getirtin, kumaş boyaları, oksit boyalar, Türkiyede oksit renkler malesef kısıtlıdır. Tabiki lav taşı Türkiyeye gelen bir tırla veya gemi ile getirtip stok bulundurabilirsiniz.

  Levent Bey, 100 sene eski bir görüntüyü onlarca farklı formulle elde edebiliriz, eskimiş ahşap yani Sizin begendiğiniz yıpranmış dokulu ahşap için, bulursanız eski kuvetler vardır yada iki bidonu ortadan kestirin metal tabiki ve bir havuz yaptırın, kostik hazırlayın ne bozulur nede deforme olur aylarca işlev görür, hatta fırsatınız varsa mutlaka her hangi bir odun parcası alın, meşe, tercih edin, kostik sıvıya atın bir gün kalsın ertesi gün cıkarın, tel fırca alıp fırcalayın su ile devamlı ıslak tutun, meşe tahta parcası bir anda damarları derin olan, koyu kahvemsi görene Antika dedirtecek bir görünüme bürünür.

  Bu fırçalama işlemi sizin istediğiniz eski görüntüsüne gelene kadar devam edin. Farklı agaclarda deneyebilirsiniz, meşe tavsiye sebebim çok sert olması ve bu kadar sert agacın nasıl değiştiğini görmeniz acısından önerdim. Eğer kostiğe bildiğiniz kuşaş boyası her hangi bir renk kırmızı mavi, yeşil sarı, atıp bu renkli kostikle çalışırsanız elinize harika renklendirlmiş dokulu bir agac çıkacaktır. Sonrasında hiç bir şey yapmaya gerek yok, kurusun mat bir vernik atın, tel sıfır ince etlle zımparalayın, dokunanı hayran bırakacak dokulu bir mobilaye ortaya çıkarırsınız.

  Bunuda Türkiyede yapan hiç kimse görmedim, her halde yazıyı okuyup deneyler olacaktır. Mobilya sektörü için daha doğrusu profosyoner katalog mobilya üretneler için, harika bir formuldur. Tamemen Rahmetli Babama aittir belirtmem gerekiyor.

  İtalyan tarzı renklendirme derken bir detayı net anlatmamız gerekir!

  Türkiyede İtalyan tarzı denir ama inanın hiç kimse ne olduğunu dahi bilmez, eline pembe sarı varak alan İtalyan boya der İtalyan Mobilya der ama uzaktan yakından alkası dahi yoktur, berbat bir kopya ve taklitcilikle ürün ortaya çıkarırırlar.
  Antika ve stillerini dönemlerini bilmek şarttır, diğer türlü orjinal renklendirme yapmak sadece yalandır, bilemyende yaptım derse bilinki kafadan uydurmuş ordan burdan internetten almıştır ama İtalyan renklerle acıkcası yapılan bir mobilyaya rastlamadım.

  18y.y mobilyalatına bakmamız gerekir, İtalyan renkleri bilmemiz gerekir, hangi tonlar hangi renk scalaları kullanılmıştır çok ama çok iyi bilmek şarttır.

  Gerçek 18 y.y bir İtalyan mobilyasına baktığınızda canlı renkler karşısında nutkunuz tutulur, dersiniz ki ”yahu Türkiyede senelerdir İtalyan diye ne satıyorlarmış”. Bu mıbilyalarda mavi Gök yüzü mavisidir yani kalsik İtalyan simgesidir harika canlı bir mavi görürsünüz, kırmızı gül kurusu ve canlı renk olarak kullanılmıştır, sarı ise çok itinalı bakınca sarıdan çok farklı renk tonları ile isim koymanızda zordur tonları protakla, limon ve güneş sarısı hakimdir harika bir renktir. Çok ender kullanılmıştır hgenelde Dini binalarda tercih edilen renk scalasıdır. Elbetteki Varak ve y,ine pembe saılan ama özünde kırmızı gül kurusu tonlarında oldukça canlı bir renk kullanılır. Beyaz ise en hakim renklerden biridir özellikle ahşaplarda yatak odası takımlarında.

  Farnsızlar ise bu renklere tezat daha tok daha agır klasik renkler hakimdir, Beyaz aynı şekilde ana renktir Altın aynı şekilde ana süsleme olarak en baskın restoresyon yada tasarım mobilyalarda görülür.

  Konu uzadıkça uzar, resimlerle desteklemek gerekir ama konu dağılsın İnsanlar sıkılsın istemiyorum.

  Kalasik boyama mobilyalarda mutlaka dönemleri kesinlikle çok net şekilde bilmek şarttır. Dediğim gibi Türkiyede malesef bu yaşıma kadar görmedim, bundan sonra görürümyüm bilmiyorum, kopyacılık taklitcilik almış başını gidiyor.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 14. Gokhan Erol dedi ki:

  Berrin Hanım, Sorularınız harika ve çok haklısınız genelde konu içinde sohbet havasında geçtiğinden bir çok tarifte arada yok olup gidiyor, İnternet kullanımında fazlası ile becereksizimdir, konu açmayada itiraf etmeliyim çoğu zaman üşeniyorum, nasılsa okuyan yok deyip boş veriyorum.

  Siz Levent Bey sayesinde konularda derinleşti, katılımsa hiç yok:) Fakat hoşuma giden nokta Avrupadan takip edenler fazla olması, Amerikada gördüğüm net detay devamlı 5-6 kişinin konuları takip ettiğini görüyorum, mutlu oluyorum. Belki onalrda yazarlar, İngilizce sorulardan çekinmediğimi belirtmeliyim, Google İngilizcesi okuyanlar varsa İngilizce sorabilirsiniz, süper tercümanım Kardeşim var:)

  Oksit boya ile başlayalım, Doğal bir boya türüdür fakat senetetik tabanlı üretimide yapılıyor, Demir oksit diyede gecer nerdeyse herşeyle uyumludur, Türkiyede 4 farklı rengi mevctuttur sarı yani kirli sarı, siyah, kırmızı, Kahve fakat bu renkler Sizi yanıltabilir çunki renk fgarkları hiçte saydığım tonlarla uygun olmayacaktır fazla renk detayını bilmeyenler için. Aklımıza gelen her şey üzerinde bu boyayı kullanabiliriz, bir kilo alıp bahce duvarı ev duvarı, duvar ersimleri, ahaşp boyaması kısaca ucuz olduğundan doya doya boyayı çoağltıp kullanmanız mümkündür.

  Analin boya ise her yerde satılan özü bitkisel fakat üretim olarak kimysal bir tozdur, aynı şekilde her yerde kullanılabilir, alkol veya benzinle ideal çözülmesi daha iyi olur.

  Toprak boyalar ise, alınan daha doğrusu satılan firmaya göre değişebiliyor, doğal toprak boyalar hem yumuşak hemde daha naiftir yani parmağınızı dokunduğunuzda un hissi alırsınız, toprak boya diye satılan çinmento özlü boyalarda genelde su veya kaynatılarak kullanılır. Ahşap üzerine konuştuğumuz için saf alkol ve gomalak ilede bu boyaları karıştırp rahatlıkla kullanabilirz, yine maliyet olarak fazlası ile ucuzdur.

  Su boyası aslında bu konu biraz farklı gidebilir, sebebi Su boyasının diğer tabiri ile akrilik boya diyede bilirnir, bu boyaların yapımında arap zamnkı denilen doğal recine ve farklı kimyasallar eklenerek yapılabilir.
  Belirtmem gerekir Su boyası ve Kumaş boyası Türkiyede genelde aynı işlerde kullanılır.Su boyasının diğer tarifi ise bildiğimiz kök boyalarıdır.

  Tamamı bitkilerden elde edilir, Nar, ceviz, Asma yaprağı bu tür onlarca bitkiden farklı renkler elde etmek mümkündür. Piyasalarda rahatlıkla bulunabilir, yani Sizlerin evlerde boya üretmesi hem zor hem zahmetli hemde oldukça sıkıcı bir sürec kısaca zaman kaybına yol açar.

  Kumaş boyaları ise, Türkiyede bir çok rengi var, İthal kumaş boyaları ise renk olarak öçok daha guclu ve keskindir, kimyasal toz boyalardır ve sağlık içinde yutulması içilmesi halinde zararlıdır.

  Bu bıyaları yine belirtmem gerekir, Gomalak saf alkol içine karıştırabiliriz, veya su ve kumaş boyalarını kaynatarak renkler elde edip ham ahşaplarda kullanabiliriz.

  Kimyasal detaylara girmiyorum sebebi ilk defa yapacak uygulayacak olanlar için zararlı olma riski fazladır. en zararsız ve kolay uygulama hallerini yazmaya çalıştım. Tabiki bu boyaları farklı asitler ile uygulanabilir dediğim gibi meraklıları için riskli işlemlerdir. Acık ahavda yapılmaları şarttır.

  Tarif ettiğim bileşikleri ise vede kolaylıkla hazırlayıp uygulayabilirsiniz.

  Oldukça basit anlatmaya çalıştım, ilk defa denemek isteyen İnsanların bu keyfi alabilmeleri için.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 15. levent-ordu dedi ki:

  erol ustam evet berrin hanımın soruları harika bende sormak istediğim boya mobilyalar ne zaman uygulanmaya başladı mesela bazı antika mıbilyalarda görüyoruz ben birtanesine bir paşa torununun evinde rastladım koyu vişne çürüğüydü bir tanede beyaz renkli vardı cam gibi parlıyorlardı zamanında bunlar sadece arap sabunu ile silinir ve hemen kurutulurmuş ve bu arap sabunu üstünde koruyucu bir cila tabakası oluşturup korurmuş nasıl yaparlarmış diyede sordum ılık suya çok az sirke ve bir miktar arap sabunu koyarlarmış
  bahülerin kapaklarında nefis bir meleklerle ilgili resim vardı yıllardan beri merak ederim boya mobilyalarda ne zaman kullanılmaya başlandı o resim porselen felan deyil resimdi ama sanki stikerl yapışmış gibiydi kabarıklık yoktu ama elinizi sürdüğünüzde anlıyordunuz boya olduğunu bu boya benim tahminime göre toprak boya
  boya olarak ne kullanırlar çok merak ettim işte bu konuda hiçbirşey öğrenemedim siz restorasyon yaptığınız için bilirsiniz diye düşündüm
  erol ustam 1-boncuk tutkalı 2-tavşan tutkalı 3-balık tutkalı bu gibi tutkallar hakkında bilgi verirmisiniz bu 3 adet tutkalı boyalarda,macunlarda ve cilalarda kullanmamızı tavsiyeedermisiniz antika restorasyonunda hangisi kullanılr ne iş yararlar mesela tavşan tutkalını ispanyollar ikonada çok kullanırlar kemik tutkalı denilen herhalde boncuk tutkalı deyilmi
  erol ustam atolyemizde terasımız var açık hava yani haklı olarak kimyasal tarifler vermek istemiyorsunuz tarifleri maille gönderebilirmisiniz sadece bilgi olarak durucak en azından şimdilik koruyucularımız gelene kadar gerçe bir kısmını yazmıştınız
  sevgiler teşekkürler

 16. Gokhan Erol dedi ki:

  Levent Bey, Ahşaplarda boya kullanımı işin temelinde İnsanlaık gelişimi ile başlar demek gerekiyor, on binlerce yıllık mezarlarda renklendirilmil eski ev direkleri ahşap duvarlarda resimleri görürüz, Avrupada profosyonel olarak kullanımı ise aynı şekilde Roma dönemi öncesine kadar gider, profosyonel boyama işlerini genlede Antika tarihi eser kalıntılarında çok net şekilde görebilmek mümkün Mısırlıların kullandıkları renkli ahşaplar mobilyalar tahtlar, veya Roma Bizans dönemi kullanılan mobilyalar freskler ikonolar, örnekleri tek tek yazmak olnaksız binlerce sayfa arşiv olur.

  Hatta ilkel çağlarda dahi İnsanlar nerdeyse önüne gelen herşeyi boyamıştır, mağaza resimlerini bakarsanız harika resimler görürsünüz.

  Mobilyalarda profosyonel olarak kullanımı ise, Kiliselerle başlamıştır burda konuyu açmak gerekir konu uzar kısaca değinmeye çalışacağım Kiliseler aslında Dini evler olarak algılanıyor bu son derece yanlış, Bir dönem 14 y.y da başlayan ciddi bir deformasyona uğramıştır. Din bir anda İntikam alan vahşi Barbarların yönettiği kurumlar haline gelmiştir ve bu dönemde sonrada Kilise tarihi ciddi ve kanlı bir leke almıştır.

  Yine bu dönemde muhteşem Ahşap sanatını görmek mümkündür, renklendirme dahada gerilere gider bugüne kadar uşalan eser sayısı oldukça azdır. Kiliselerde bugünün Universitleri derecesinde eğitim veren yapılardı, Bilim adamları kimyacıları görebiliriz, hatta renk üretimlerinde kiliselerde çalışan Ustaların etkisi ve halen Kiliseler tarafından saklnan özel renklendirme formulleri gün ışığına çıkartılmıyor, oldukça üst derecede kimya bilgisi ile üretilen İsanın kanı gibi sırların temelinde bu renkli pigment ve sıvıların sırları yatar,toz halindeki boya pigmenti bir anda kıpkırmızı kan görünümü alır oysaki temelinde bu boya formulleri yatar.

  İtalya bu konuda gerçekten ünlüdür, renk üretiminde sırların boya pigmentlerinin üretimi bugün dahi tartışmasız lider Ülkeler arasında, Hindistan ise renkler açısından en ideal en çılgın en doğal hazineleri barındırır. Boyaların nerdeyse tamamı bitki özleridir ve baharat Dünyasının muhteşem toz formullerininde ana kaynağıdır. Hindinta renkler başlı başına sembol kabul edildiğinden eğer fırsatınız olursa mutlaka Hindistan toz doğal boyları denemek amaçlı getirtin.

  Bahsettiğiniz Arap sabunu formulu aslında hatalı bir tanımdır bir yere kadar doğrudur sebebi özü yağdır parlaklık verir yine kostik desteklidir, buda her alana yapışmasını sağlar, su ile kullanımı ise çok hatalıdır özellikle cilalı objeleri anında bozar anında dediğim uygulama sık sık tekrar edilirse alt cilada olduklça çirkin beyaz veya sarımsı izler ortaya çıkar. Sirke asittir ve yine kullanımı mobilyada yanlıştır, Arap sabunu başlı başına bir formul olarak konuşabiliriz, doğal üzüm suyu ile çok hafif kaynatılırsa zaten cilaya yakın bir kimyasal ortaya çıkar.

  Temeline bakarsak bu formulu Size verdiğim ana formullerle ne kadar yakın olduğunu görürsünüz YAĞ+ALKOL ikilisini elde edersiniz.

  Bahülerde belli Mobilyalarda kullanılan resimler bildiğimiz yağlıboya Ustalarının yaptıkları işlerdir, bu mobilyalar 14 yy öncesine kadar gider, 16-17 yy Fransada bu resimli mobilyalar özellik saraylarda oldukça fazla tercih edilmiştir, tavalar, mobilyalar, konsollar, saatler, masalar, sehpalarda sıklıkla görebiliriz.

  Bu tür resim sanatlarında saf toprak boya kullanılmazdı sebebi saf toprak boya zamanla bozulur nemden etkileinir Okist kırmızıdan elde edilen renk pigmentleri ile farklı yağlı boya tabir edilen macunlarla ile yapılırdı, Kırmızı sorabilirsiniz neden sarı siyah değil, kırmızı oksit boya inanılmazın ötesinde güclü ısıya karşı ise inanılmaz güclüdür, tabiki profosyonel olarak bu kimyasalların temel birleşimlerini bilmem olanaksız, keşke bilseydim.

  Universite Kimya Uzmanları ise bunları bilirler fakat yaparlarmı üretirlermi ben görmedim gören varsada bilgilendirsin lütfen. Türkiyede herşey Avrupadan alınan kopya taklit üretimlerden ibaret.

  Tutkal sorularınıza gelirsem.

  1.Tavşan tutkalı denilen, hayvansal bir yağ demek daha doğrsu, güçlü denecek tutcu özelliği vardır, bu Türkiyede biraz yanlış biliniyor özellikle, Müzik aletleri tamiri ile uğraşanlara tavsiyem ilk tercih etmeleri gereken restorasyon yapıştırıcı olarak tercih edilecek bir tutkaldır. Orjinal müzik aletleri tamiri ile uğraşıp bu formulu bilmeyenlere tavsiyemdir.

  Levent Bey, Siz gerçekten Harika birisiniz bu sorular nerden aklınıza geliyor:) Çok sevdiğiniz bir ayrıntının cevabı bu tutkaldır yani çatlatma kimysal birleşimlerde bu tutkal temellidir.

  2. Balık tutkalı ise tercih alanı kısıtlıdır gücsüz bir tutucu özelliği vardır, yinede yüzel baskı gerektirmeyen güc gerektirmeyen kağı vs gibi projelerde tercih edilebilir.

  3. Hayvanlardan elde edilen özellikle farklı hayvan kemiklerinden yapılan yapıştırıcılar veya jeller boylarda tercih edilebilir, Uzak doğuda ilk mürekkep amaclı olarak halen bu özel kemik sıvıları kullanılır.

  Bunlar arasına Arap zamnkı gibi tabri edilen doğal recinlerde eklenebilir. Elbetteki bu kadar geniş ve sonsuz bir ürün yelpazesinde önemli olan işe yarayacak formulleri kullanmak gerekir.

  Yapılacak her restorasyon için en uygun hamm çözeltinin bilinmesi şarttır. Bunları tek olarak ele aldığımızda malesef pekte başarılı sonuçlar elde edemeyiz, dediğim gibi Kimya bilgisi şarttır veya tecrübe mutlaka şarttır.

  Siz soruyorunuz cevap vermeye çalışıyorum fakat, konu ister istemez fraklı yönlere gidiyor buda mecburiyetten olan bir sonuç nerdeyse tüm doğal maddeler bir birleri ile akalakı bir sürce tutulmak zorundalar.

  Bu konu içine girmek zaten içinden çıkmayacağımız olmadık yerlere bizi götürecektir afedersiniz Eşşek üretimi katır üretimi ve ne zaman bu Hayavnların kesilmleri gerekir hangi mevsim dönümleri uygundur yağları için en ideal mevsim hangisidir diye olmadık anormal detaylara gireriz, hepsi bir biri ile bağımlıdır.

  Bu konuyada girersem işin içine gıda mecburen girecektir, o zamanda hazır gıdaları tüketen herkesi paranoyak haline getirebiliriz, domuz yağından şleler parafinler, katır yağından parafin yağ jöle katılaştırıcı maddeler, Eşek derisinden gıda karışımlarına kadar bu konu uzar. O zamanda Bize Siz delimisiniz yahu diye sorarlar:)

  Doğru söyleyen 9 köyden kovulur misali, Devlet itahl edilen ürünlerin ana birleşenlerine bakarsa, neyin ne olduğu belli olur, eşek derisimi, doğuz yağımı bildiğiniz yaş ile karıştırmayın, Ben bu yağı ince film tabakası halinde ithal edip satsam sanırınım 80 milyonda 1 kişi bakarak domuz yağı olduğunu asla anlmayacaktır, çukulatadan ilac kaplamalarına kadar, veya Eşek katırdan üretilen tabaka yağ şeritlerini.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 17. şaban özyazgan-kayseri dedi ki:

  Sayın Hocam,
  bende birkaç şey sormak isterim veya doğrumu anlamışım;
  -Ham ahşabı,( bu masif veya kaplama olabilir) boyamak istersek ve ağacın damarlarınıda kapatmak istemiyorsak; gomalak+ispirto+toz boya(oksit,toprak,kumaş) karışımını kullanıyoruz.
  -ham ahşabın kendi dokusu gözükmeyecek şekilde boyamak istersek, önce ham ahşabın boyayı çekmemesi için bir astar gerekirmi, bu astar nasıl yapılabilir?
  bu astardan sonra sürülecek boya karışımı, toz boya, gomalak, ispirto ve terebentin in koyu kıvamda karıştırılmasıyla yapılırmı.
  -kostik ve boya karışımını sadece masif ahşaptamı kullanabiliriz, kaplama üzerindede kullanabilirmiyiz.
  -gomalak cila üzerine, sentetik veya sellülozik vernik sürebilirmiyiz, burda gomalak kaplama üzerindeki mikro çatlak ve gözenekleri doldurmak ve yüzeyi düzgünleştirmek için kullanılıyor.eğer bu yöntemi uygularsak, gomalak üzerine kaç saat veya kaç gün sonra vernik atabiliriz.
  saygılar,selamlar

 18. levent-ordu dedi ki:

  erol ustam sağolun bu mobilyada boya tarihi konusunda çok aydınlatıcı oldunuz ama genede bildiklerinizi bir notpad veya metin belgesine yavaş yavaş yazıp gönderebilirsiniz bana çünki bu tarih pekdoğruda bilinmiyor doğrusu
  ustam bu sorular nereden aklınıza geliyor demişsiniz yıllardır bunlarla uğraşıyor okuyor deniyorum bilmeden soruda sorulmuyor
  ustam tavşan tutkalını çatlatmada nasıl kullanıcaz nasıl yapıcaz onuda anlatırmısınız hint doğal toz boyayı araştırtmaya başladım getirtebilme ihtimalimiz var birde konularınızda bahsetiğiniz yahudi meşesini araştırıyorum eskiden ihracat ithalat yaptığımdan vede burası yurt dışına çok göç verdiinden yurt dışında hemen hemen dünyanın her yerinde tanıdığım veya arkadaşlarımın akrabaları var o nedenler herhangi bir şeyi getirtmek gibi bir sorunum yok
  -sizin yazdıklarınızı kuru kuru sadece okumuyorum araştırıyorum yavuz abinin çalışma ofisinde denemeler yapıyorum bu denemelerle ilgili özel bir not defterim var not alıyorum
  benim ustam sadece işim bu son 6 yılda neredeyse yüzlerce kitap okudum yüzlerce saat video seyrettim mobilya yapılışından tutunda boyanmasına kadar fakat sizin verdiğiniz bilgiler sayesinde aydınlanıp öğrendimbabamı baktığımdan şimdilik bir işim yok buda bana altın gibi bir fırsat sunuyor bende her saniyeyi değerlendiriyorum haftanın en az 3-4 günü neredeyse sabahlıyorum bu bana inanılmaz mutluluk veriyor doğrusu
  ustam yukarıda bahsettiğiniz karışımları yazamıyorum demişsiniz bana yararı olabilecekleri maille atabilirsiniz biliyorsunuz telefonum sizin maillerinize karşı kodlandı mailiniz gelince anında haberim oluyor
  sevgilerimle

 19. Gokhan Erol dedi ki:

  Levent Bey, Mobilya tarihini ve Mobilyaları agacı bilmeyen Adama Usta demezleri, çok net yazıyorum Babam bu konuda o kadar fanatikti inanamazsınız, gelen mobilya bilmek tanımak, hangi öndemde yapılmış, 67 yaşına kadar tutkusu oldu, bu sebeble kovulduğumun sayısını hatırlamam, mobilya gelirdi stilini sorardı, şimdiki Uyanıklar gibi Fransız derdim, İngilşz derdim ve anında kapı dışarı edilirdim. Daha sonra önüme katalogları atar bulmamı isterdi:)

  Mobilya geçmişini bilmeyene bu sebeble Dünyanın hiç bir Ülkesinde Usta demezler tek isimleri vardır tamircidir, sakıntı abartı yaptığımı sanmayın bu kişiler tamirci olarak bilinirler. Ustalar ise farklı kişilikler olarak bilinir her zaman dediğim gibi bu Usta Ünvanı alanlara restorasyon yaptırmak için randevu almak gerekir 1 sene üzerinden bekleyenler vardır, ücretleri ise saat başı ve inanılmaz pahalıdır. Fakat yaptıkları işlerde verilen parayada beklemeye değiyor sebebi bu Ustaların elinden gecen objeler sertrifikalı oluyor yani Dünyanın her yerinde Müzayedelere girme hakkı elde ederler. Bir nevi imzalı ürünlere dönüşürler.

  Bu kadar detay anlatıyorum, eğer okuyanlar olursa şuan tamir işleri ile uğraşanlar Biraz düşünmeleri gerekir, bilemiyorum yazılarımı Antika severler takip ediyormu eden varsa ve bir gün bu İnsanların Antikaları için çağrılırsanız, kapıdfan kovulma riskiniz olduğunu bilmeniz gerekir. Usta kavramıda herkes kullanmadan önce daha fazla düşür, çunki Usta Adama yaptıpı sanat hakkında en ince detayına kadar sorular yöneltileri ve cevabı beklenir.

  Yazılarımızı okuyan Varak Ustaların bundan sonra Antika eseri veren, koleksiyoner şunu derse ”Biz bir tarif öğrendik, Siz bu özel msıvayı nasıl yapacaksınız?” Cevabını içinizden düşünün bakalım biliyormusunuz?

  Polyester taniri ile varak olmaz, bunu tekrar yazıyorum böyle Ustalıkta olmaz, hiç bir Usta Antika Varak mobilyalarda asla ve asla polyesteri kullanmaz, dahada ileri gidersem farkında olmadan bir gün farklı bir Firmaya polyester taniri ile varak yaparsanız başınızada iş alırsınız, sonrasında uğraşırsınız orjinal haline döndürmek için. Orjinal Tarihi sertrifikalı ürünlere sakın ama sakın polyester destekli tamir için elinizi sürmeyin.Mahkemelik olma şansınız birde tazminatla karşı karşıya kalırsınız, Türkiye bu konularda malesef oldukça bilgisiz Tarihi eserlerin tamamı Türkiyede olmaları fark etmez Uluslar arası antlaşmalarla koruma altındadırlar.
  ……………
  Levent Bey kusura bakmayın, giriş yazısı ve birazda tuaf oldu yazmak istedim çunki zamanında böyle saçma sapan restorasyonlara çok üzüldüm.

  Levent Bey, Tavşan tutkalı konusunu yapılacak işleri onarımları isterseniz farklı konu başlığı altında devam ederiz, Siz bana maille soruyu atın Ben konuyu açıp üzerinden tartışabiliriz.

  Yahudi meşesi tabir edilen diğer adı ile AMIS tabir edilen oldukça içine kapanık bir Yahudi inancına sahip İnsanların kendi ürettikleri Agaçlardır, bu kadar değerli olmalarının sebebi bu İnsanların teknolojiyi ve tük yenilikleri ret etmeleridir, herşeyi kendi üretirler kendi içlerinde yardımlaşırlar ve dışarıya satarlar. Bunların yaptıkları mobilyalarda bir hayli ünlüdür tamamen ilkel yöntemlerle yapılan mobilyalardır.


  Size detayda vermek isterim, Amerikalı bir firma Türkiyede bu agacları getirerek mobilyaları Türkiyede ürettiler yaklaşık 15 sene önce inanılmaz mobilyalar üretildi, 17 yy dönemi tasarımlar, yemek masaları şminler konsollor, bahüler, ve işi yapan çok acıdır Benimde tandığım Snatkarlar bir süre sonra ipin ucunu kaçırdılar yani siparişler özel getirlen agaçları akıllarınca çaktırmadan iç piyasaya satmaya başladılar ve sonları oldu Dev fabrika 1 ayda battı.

  Sık sık konusu geçer anlatıyorsunuz, Bizim bazı İnsanlarımız çok acıdır, dürüst kazanıp daha büyümek Dev firma olmak varken, havadan 3-5 bin lira için olmadık basitliklere tenezül edip yok oluyorlar, onlarca İnsan ekmeklerinden oldu, kendileri ise şimdi cila işleri yapıyorlar Ünlü imalatcılar, 6-7 ay öncede ziyaretime geldiler meslek sırrı öğrenmek için, kibarca ağırladım sonrası sohbetlerimiz olmadı olmazda.

  Mobilyacılık işin gerçeğinde Türkiyede yapan yani tasarım yapan dönem mobilyaları üreten firmalar yok, sadece anlık satışlarla yetiniyorlar. Orjinal mobilya üretemeye kalkanlarda malesef Antika bilmedikleri için Ustaların tavsiyelerine gidip tuaf şeyler üretiyorlar. Örneğide Sizin evinizdeki Art Nuvo ile final yapılsa değeri yükselecek takıma Ustanın sözde tasarımı kopyacılığı ortaya taklit bir ürünü çıkarmaktan ibaret kalıyor. Ve hiç bir zamanda değer kazanmayan ahşaplar olarak dönelerini çok üzüdür ya sobalarda ya hurdalıklarda bitiriyorlar. Oysaki Orjinal dönem mobilyasını yapsa İnanın bir çok eşya Şimdiden özel paraları durdukları yerde kazanıyor olurlardı.

  Türkiyede yapılan özellikle Bahülere bakın, Dikran Ustanın çıkardığı eserler gururla yazıyorum Rahmetli Babamın yanında ürestti ve bu Bahülerden sadece 3 tanesi Türkiyede kaldı, diğerlerinin tamamı Avrupaya çıkarıldı.Orjinal dönem mobilyası ile bire bir aynı ölçülerde ve aynı montajla üretilmiş parçalardı.

  Dönem mobilyaları için ayrı bir konuda açmak istiyorum, halen bir çok İnsan Antika objeleri bilmiyorlar yani, deyim olarak, bahu deniyor tırnak deniyor dresuar deniyor, tuvalet ması deniyor, fakat denilenlerin %95 hatalı tanımlamalar.Yine çok tuaftır bunuda diyenler üreticiler:) Kimse kusura bakmasın Ürettiğinden haberi olmayan firmaların sonu hüsrandır, yarın birisi çıkar tam İthal antlaşması yapacakken ortada Sizi bırakıverir, çunki alakasız bir mobilya üretmiş olursunuz.

  Böyle çok bilmiş gibi yazıyorum ama asla Ben biliyorum cümlesi kurmam, kurarsamda bu Benim cahilliğimin net ispatıdır, Antika objelerde Ben biliyorum cümlesi kuran asla göremessiniz, Damgalı ürünler katalog koleksiyon üretimleri haricinde.

  Rahmetli Babamdan öğrendiklerim, onun yanında tamir uğraşlarım sayesinde kıysından köşesinden Ustaların berbat bir taklidi dahi olmam zordur.İnanın bu Ustalar tuaf İnsanlardı, Adamlar ahşapı derler ya ”Be Kadın senmi doğurdun” cümlesi ünlüdür Bbu Ustalar Ahşap konusunda bu kadar inanılmazlardı. Rahmetli Babamddan bir Anımı anlatmak istiyorum, Bir müzeden ürün geldi Babam restorasyonunu yaptı, cilasız olarak orjinal hali ile teslim etti. Müzede sonradan işten alındı Sözde bilirkişi bu Farnasız sehpayı cila yaptırıyor, yapıyorlar ama ahşap cilayı kusuyor, Müze malı koltuğunuzun altına alıpta Aman Usta şuna bir bakda diyemiyorlar, sonradan birisine tekrar cila yaptırıyorlar fakat bu seferde renk tutmuyor çunki Shepada 8 farklı agac kullanılmıştı, tekrar Babama geldiler, Rahmetli Babamda Beni yolladı:)

  Gittim ama Ben sehpaya bakıyorum, Sehpada bana, cilaya bakıyorum, içimden sökmem gerekir diyorum Adamlar kurt gibi kafamda dikilmiş hissediyorum Bozsada şunun üzerine yıksak der gibi bakıyorlar. Elimi süremden geldim, Rahmetli Babama durumu anlattım, Sehpayı istedi getirmek zorunda kaldılar, Babam Müze müdürüne sehpayı soruyor detaylarını soruyor Adamcağız nerden bilsin boş boş mahcup şekilde bakıyor.

  Rahmetli Babam sehpayı 3 günde yıkadı orjinal hali ile teslim etti. Sonradan o sehpa İngiltereye yollandı, bugün ki değeri sokakta görseniz tekme atarsınız yani anlamayan için geçerli ortlama 500 Bin doların üzerinde, Chippendale 1760 senesine ait bir üründü.

  Yine konumuz gereği dönem mobilyalarına giriyoruz, Türkiyede bu Amerikan stilini uygulandı örnek Sizde belki okuyunca şaşırsınız, pence ayak denilen yemek masaları sandalyeler, kaba üretimlerin aslında stili Chippendale kopyalarıdır, elbetteki kötü kopyalar yukarda detaylarını anlattım. Bu mobilayaları tek başına modellerini anlamak içinde oldukça dönem bilgisine sahip olmak gerekiyor, sonradan Avrupada bu stil değişerek farklı stillerin doğmasına yol açmıştır, İngiliz mobilyalarında Amerikan stili ve sadeliği hakimdir ve kullanılan Ahşap dahi nerdeyse aynı türdür İngiliz mobilyalarına bakarsanız %90 maun agacı eserlerdir, Halk için üretilenelrse daha ucuz olan agaclardan imal edilmişlerdir, Ceviz, Kiraz, karaagaç, Gürgen yapımı mobilyalar yinede İngilizlerin pekte sanatlarından taviz vermediklerini çok az üretimleri ile görürüz.

  İngiliz orjinal bir mobilyayaı yüzlerce farklı Mobilya içinden anında ayırabilirsiniz hem işçlilik hem dönem çizgileri hemde kaliteli agacı ile bir anda öne çıkar.
  Bunu Amerikan üretimi mobilyalarda aynı şekilde görürüz, Meşe agırlıklı bu mobilyalarda tarz aynı şekilde sade fakat bir o kadar keskin hatlara sahiptir.

  Bunu Franzsızların, sitilleri takip eder hatta Fransızlar Mobilya satanını ve tarasımlarını en ünlü sokaklarında, yollarda metrolarda görülür, bunların arasında en keskin hatlara sahip olan Art Deco ve Art Nuvo Snat akımını Fransanın nerdeyse kimliği haline gelmiştir.

  Konu farklı oldu Özür diliyorum.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 20. levent-ordu dedi ki:

  erol ustam mobilya tarihini bilmek lazım ağaçları tanımak lazım en zor olanıda ağaçları tanımak bazen birbirlerine o kadar benziyorki
  zaten bütün gayretim mahçup olmamak aptal durumuna düşmemek polyester varak konusuna gelince sizden öğrendim zaten polyesterle altın varağı yanyana zaten koyamıyorum bile hele onarımı çok aptalca bir fikir olur doğrusu
  ustam bu tarifleri emin olun saray restoratörleri bile bilmiyor bırakın ustayı eğer ustaya sizin dediğiniz gibi bir soru soraralarsa usta hemen yalan olmaz böyle şey diye itiraz edip üste çıkmaya çalışacaktır
  ustam çok mutlu bir haber Dönem mobilyaları için ayrı bir konuda açmak istiyorum demeniz belki pek kimse ilgilenmiycek ama sizin bu konudaki bilgileriniz özellikle fikirleriniz çok önemli elimde sık sık baktığım en az 5000 tane ekitap var aralarında çok ender bulunan1800 – 1900 yılları başına aitte kataloglar dergiler var isterseniz size parça parça gönderirim ama siz hangi yıla ait hangi ülkeye ait bilgi isteseni bu kitaplarda seçer gönderirim maille kitaplar ingilizce olduğu için modeller felan okuyorum ama malesef dönem mobilyalarının özelliklerini kullanılan ağaçlar gibi ayrıntıları ancak google çeviri ile biraz biraz okuyorum siz yazarsanız en azından bilgileri daha iyi toparlarım lütfen bu konuda bir konu açıp bir makale yazın dönem mobilyalarında kullanılan boyalar,cilalar,ahşaplar,kaplamalar vs ler o kadar önemliki inanın hayatımı kurtarır desem yeridir
  -evet ustam malesef restorasyon konusunda layık olan layık olduğu yerde deyil ondan avrupadan saray için restoratör getiriyolar sadece fikir almak için adam dehşetle bağırıyor kızıyor bağırıyor çekip gidiyor nedeni bu saraya böyle elektrik tesisatı yapılırmı diye önceden söylenmiş tekrar incelemeye geldiğinde sarayın duvarlarında tam 16 kat boya olduğunu farkedince siz beni neden çağırdınız burayı sizde yakabilirdiniz demiş sonrada ağzına geleni söylemiş bunu eski bir sarayda görev yapan bir abimiz anlattı
  ustam art nouveau modeller oldukça güzel klasik ile modern arası bir tarzı var ama art decoyu sevemedim adeta klasik dönem mobilyalara bir isyan bir başkaldırı var gibi tabi bana öyle geliyor bu benim fikrim benim genede favorim ingiliz mobilyaları amerikan koloni mobilyalarınında bağzı modelleri gerçe bu modellerde italyan kokuyorya
  sevgilerimle

 21. berrin-istanbul dedi ki:

  gökhan bey merhaba,

  yanıtınız mükemmel olmuş. ben arasıra konuların dağılmış hallerinden yola çıkıp bu tarz toplamalaarla sizi yormaya devam edersem lütfen kusura bakmayın. çünkü sizdeki bilgi ve paylaşımın anladığım kadarıyla sonu yol gibi. bu da beni fazlasıyla heyacanlandırıyor. çok teşekkür ederim. saygılarımla..

 22. Gokhan Erol dedi ki:

  Berrin Hanım, Teşekkür ediyorum. İnternet konusunda dediğim gibi herkesi kendim gibi sanıyorum, birşeyler yazıyorum belki okuyanlar olur diye yazdıklarım bir konu altında belkide 100 farklı tarife dönüşmüş halde, 100 konuda olabilridi İnsanlar daha net ve detaylı olarak, işin temeline bakabilirdi.

  Paylaşımlarım Rahmetli Babama Eski Ustalarımızdan kalan hatıralar. Asıl onlar bu konuların gerçek sahipleri, Ben sadece aklımda kalanları berbar şekilde paylaşmaya çalışıyorum

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 23. Gokhan Erol dedi ki:

  Levent bey, Saray restoratörleri demişsiniz, Rahmetli Babam bu Adamların başında bilir kişi olarak gider denetlerdi. Çırağan sarayını çok anlattım, Osmanlı dönemi mermer sutunların yok olduğu ve nerelerde kimlerin elinde olduğu mechuldur, Osmanlı çinileri yine kayıptır.

  Ben restoratör değilim, Usta değilim, işini seven tamirciyim, Rahmetli Babamda bunu söylerdi. Ustalık kim vermişte Biz bu Ünvanı alacağız?

  3 Bin sene öncesinin formulunu yazmak Ustalıksa bu ustalık Ben soytarıyım çok net ve açık yüreklikle yazıyorum. Usta yok olmak üzere olana eser hayat verendir. Kadavra olmasa Doktor olurmuydu Dünyada? Ustasına bakın Kadavrayı yaratan Ruh veren ve alana bakın, gerçek Ustasyı görürüz.

  Ustalık Yok olmak üzere olana hayat verebilmektir, Eşyayı orjinal Ruhu ile hayatta tutabilmektir. Kurana bakalım Bazı kişiler Kuranıda bilmezler, Oysaki Kuran Bilimlerin ilimlerin en büyüğünü anlatır, Tarihi eserlerle ilişkilendirdiğim ayetlerde var. ”GEÇMİŞİ GÖRÜP, HİÇMİ İbret almassınız” Burda geçmişten kasıt net aşık şekilde eski uygarlıklar ve kavimlerin araştırılması gerektiğini çok net emreder. Ama bir takım kişilere göre, Mezarcılık yapmanında gereği yoktur, Kuran Ölülere tavsiye vermez diriler için indirilmiştir bunu dahi fark edemezler.

  Konu tuaf yerlere gidiyor, restorasyon işinde, haklısınız Uzmanlar geliyor, Bizim sözde restore edilmiş binayı görüyor kaçıyor. El sürmek bile delilik, Universite diyorki yağlı boya kullanın, kum kullanın, beton kullanın, sağlam olsun. Yahu yeni binamı İnsa ediyorsunuz ayıp, hangi üniveriste acaba restore ettiği binaın tarihi analizini ve kimyasal çözeltileri test etmiştir?

  Etselerdi Size o formul kayıp diyemezlerdi, Ben yoksul maaşı alıyorum Beyfendi sırtını Devlete dayamış, Devlet parası ile şatafat Ünvan kullanıyor.Sanat nerde? Ustalık nerde? Amerikalı Universite restoratörü eğitimciler ayaklarında şort bir gömlek, lagımlarda öğrencilerin başında iş yapıyor, İtalyada Fransada eski döenm kanalisyonlarına bakın sıkıyorsa, Devlet desetği olmadan tamir edilsin, başlarında Profösör lağım içinde fareler arasında, numuneleri restorasyonları denetliyor ve çalışıyorlar.Bizim Beyfendilerde sıcak odalarında Projeksiyon başında Ders veriyorlar.

  Harika yetenekleri olan Gençler mezun olup iş bulamıyor ama Eğitimcilere sorun maaşı yetersiz, kaynak yetersiz, iyide kendi bilgilerei ne kadar yeterli acaba? Tarihte Para sorgulayan Adamı ciddiye almam, Yürekliyse istifa eder gider, sırtını Devlete dayayıp ağlayıp sızlamaz.Universiteler Babadan oğula geçen HANEDANLIKLARA DÖNMÜŞ.

  Derya diye bir Kızla tanıştım Bodrumda Arkeolog, İtalyanlar ile birlikte gelmiş, çalışmalarınada katıldım, Milano universitesi dekanı elinde çekic altında şort afedersiniz Boku temizliyor, kazı alanı zaten talan edilmiş, köstebek delikleri gibi mezar hırsızlarının talanına uğramış, kalan ne varsa onu bulmaya çalışıyorlar.

  Kazı çalışmalarını bitirdiler, Deryadan Mail aldım Amerikada olduklarını anlatıyordu. Sonra üzüldüm Bizim Gençlerimiz neden yok?

  Devlete yalvarıyorum, Gençlere sahip çıkın, Universite kadrolarını boşaltın, Devletin parası iş yapmayan Unvan meraklısına gitmesin. Gerekirse Avrupdan 5 tane gerçek Uzman getirin 100 tane Ünvan meraklısından daha başarılı olacaklardır.

  Bazı şeyler varki inanın, İnsan Ruhu parçalanıyor.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 24. Gokhan Erol dedi ki:

  Şaban Bey, Ahşapı dokusunu kaybetmeden renklendirmek aslında sanıldığı kadarda kolay değildir, boyayı hazırlarken renk pigmentlerini hayata geçirmeliyiz, burda doğru boya aldığımız veya yanlış boya aldığımızıda görürsünüz. Piyasalarda renkli boya diye satılan çimento bazlı toprak baoylar vardır, bunlardan renk pigmentlerini almak nerdeyse imkasızdır özellikle ahşpta kullanacaksak.

  Boya seçimimiz mutlaka doğru olmalıdır, malesef bahsettiğim boyalarda pahalıdır fakat verdiği renk muhteşem canlıdır, bu boyaları eskiden aktarlar satardı, Uzak doğudan veya İtalyadan gelen gerçek toz boyalardı. Hatta analin boyaların çok eski dönem üretimlerini bakarsak, hafif bir nemde boya o kadar keksin olurduki koruma kağını anında renkini dışarı verirdi. Şimdi ise bu durum tabiki yok.

  Analin boyaların tamaında Üzerinde Ceviz, Maun meşe densede alakasız renklerdir, kırmızı tonlarıdır, yani gerçek maunla, cevizle meşe ile en ufak alakaları dahi yoktur. Analin boya kullanmayıda asla tercih etmedim kullanmadım berbat renkleri ile çalışmak ahşabın dokusunu ve doğal rengini bozmaktan başka işe yaramıyor.

  Doğal toz boyaları tercih edin. Desenli masif mobilyalarda asla renk kullanmayın ve kullanaları veya Sizden renk isteyenleride uyarın, Mobilyanızın orjinalliğini bozmak istemiyorum diyede ciddi uyarıda bulunun.

  Kostik renklerle çalışmak hem kolay hemde eğlencelidir, genelde dokulu boyamalarda tercih edilir, tavan süslemeleri, ahşap süslemleri, mobilya resimlemelerinde kullanılır. Kırmızı kostik ile renkte üretebilirsiniz inanılmaz güclü bir renk pigmentine ve inanılmaz guclude doğaya karşı direnir hatta 800 derecelik alevlerde dahi kolay kolay zarar görmez. Bu denli muhteşem bir boyadır hatta sanyiede bu renk ciddi olarak farklı aralanlarda drienci artırmak amaçlıda kullanılmaya devam eder. Sanayici değiliz o kısım bizi zaten aşıyor:)

  Boyları kullanım derken, önce boya inceltmesini ve çözülmesinide yapmak şarttır. Okist boyalar herşeyle karışır aklınıza gelen her sıvı ile etkileşime geçer hatta vucudunuzdaki nemde dahi boya bir anda faaliet gösterir. Yani hemen renk üretmeye başlar.

  Gomalak cila üzerine Sentetik veya sellozik vernik geçmeyin, bu en kötü cila yöntemidir uyanık kötü tamircilerin baş vurduğu yönetmedir 2 kat gomalak gecer üzerine iki kat vernik ve 2 saatte bir yemek masasını Gomalak yaptım diyede parasını aldıkları İnsanların alın terlerini çalarlar. Sakın denemeyin ve deneyenleride azarlayın Hırsızlık yapıyorsunuz diye.

  Gomalak zaten adı üstünde sadece gomalak ciladan ibarettir, ne vernik nede farklı bir oldgu kullanılmamladır özellikle eski eşyalarda kullanmak o ürünü maf etmenin gerçek tabiridir.

  Gomalak elle bilerek yapılırsa zaten vereceği muhteşem dolgu ile tüm agac dolar, ahşapın tim harika dokusu en ufak ayrıntısına kadar gözler önüne serilir, böyle bir gomalak işçliğinde en berbat agac dahi olsa görenleri şaşırtır, ne renk vardır nede farklı bir renk astarı, gomlağın ve ahşapın yani iki doğal ürünün orjinal doğadaki halleridir. Gomalak Ana yuvası agac ve biktilerin dallarıdır yani doğum anında bu ikili bir nevi Sevgilidir bir birleri ile bütündür.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 25. levent-ordu dedi ki:

  erol ustam kostikle ilgili soru gönderin demiştiniz ben size 10-13 civarında soru gönderdim aklıma gelenler onlardı
  hemen sorayım ustam verdiğiniz macun türlerini polyesterde kullanabilirmiyiz bu macunu sürüp sonrada istediğimiz boyayı kullanabilirmiyiz
  erol ustam notlarıma bakıyordum bir konudan bahsetmişiniz ama konu olarak deyil yapardık diye bahsetmişsiniz konu şu-Toprak boya demir oksit, boraks karışımından boya yapma bu tarifi tam olarak verebilirmisiniz
  Not:tavşan tutkalıylada ilgili soru hazırlamamı istemiştiniz hazırlamaya başlıycam
  ustam şu an trabzon fenerbahçe maçındaki olayları seyrediyorum futbolu hiç sevemedim sevmemde hiç seyretmem ama bu zulüm niye neyi paylaşamıyorlar anlayamıyorum bu nasıl düşmanlık inanın insanın içi sızlıyor
  sevgilerimle

 26. Gokhan Erol dedi ki:

  Levent Bey resimleri aldım ve konu dahili olduğu için Kostik başlığı altında resimler üzerinden net tarifleri vermeye çalışacağım.

  Fenerbahçe ve Trabzonspor Futbol maçı demek yerine rezilliği 5 dakika kadar bakabildim, bunun adı spor değil tek ve gerçek adı rezillik.

  İki Fanatik Başkanın bir Ülkeye nasıl terör ve ayrımcılık tohumları ektiğinin net ispatdır. Devlet bu iki yöneticiyide ağır tahrikten Hayatları boyunca Spordan men etmelidirler. Zaten edecekler mecburlar etmeye, bu Adamlar 3-5 Gencin Hayatlarını kaybetmesine yola acacak o zaman men edilecekler yada ağır tahrikten hapishanede yatacaklar. Dilerim Gençlere Ana kuzularına hiç bir şey olmadan bu iki kişi Futboldan men edilir.

  Bu asab bozucu konudan sonra, sorularınıza gelirsemi bu macun üzerine her kimyasalı yani polyetseri kullanabilirsiniz.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 27. levent-ordu dedi ki:

  erol ustam cevabınız için teşekkür ederim polyester eşya üretimide yapıcam için tarif ettiüiniz macunu astar olarak yüzeye sürücem ondan sonra boyama çünki polyesterde kullanılan boyala bence iyi deği iyi bir görüntü vermiyor sentetik boyalar zaten alt zemini tarif ettiğiniz macunla yaparsam istediğim doğal boyayıda polyester boyamada kullanabilirim
  erol ustam konu içinde bahsettiniz biraz biliyorum ama kumaş boyasının ahşap üzerinde kullanım teknikleri hakkında bir şeyler yazarmısınız
  -ahşabın boyayı tutması emmemesi için neler yapılır (sanırım tuz diyceksiniz başka formulü varmıdır
  -böyle bir kumaş boyaya gomalak vernik vurulurmu ve sentetik selülozik verniği kabul edermi
  sevgilerimle

 28. Gokhan Erol dedi ki:

  Levent bey, Kumaş boyalarını katagorilere ayırmak gerekir, İtlayada senetik bazlı boylar renk pigmentleri açısından çok yoğun ve keskindir, şuan Türkiyede satılan Kumaş boyları ile kıyas edilemez, Bizim kullandığımız bu tür boyalarda ahşap öyle çılgın bir renk alırki görenler hiç bir şekilde bunu anlayamazlardı daha doğrusu yapmaya çalışanlar olur ama bizim kullandığımız renkler ile en ufak alakası bile olmazdı, silik ve donuk renkten ibaret kalırlardı.

  Bu boylar agaca işler yani agac mer bunun önlemini almak imkansız, zaten yapılan tarsaımlarda agacın emmesi içindir yüzeyse boya kalitesiz bir görünüm verir. Örneklersem Yeşik düşünün bir çiçek yaprağı ve bu tonda masa yapıyorsunuz ama agacın en ufak kılcal damarları dahi tüm ihtişamı ile görülüyor. Bu tür bir cila zaten başlı başına bir farktır, Rahmetli Babam İtlayanlara özel siparişlerde yaptı ve Babamın yaptığı her iş tüm parçalarda özel kartla etiketlenirdi, tamamı özel üretimdi. Firma bir dönem İstanbul Nişantaşında Babam için özel irtibat bürosuda kurdu. Bu tür işçliklerde boyadan çok uygulanan cila kalitesi öne çıkar.

  Yeni ahşaplarda bu kullanılabilir böyle ürünler özel tasarıma girer yani firmanızın özel koleksiyon ürünlerine dönüşürler. Bir yerde Sizi markalaştırırlar, Siz marka olmak istemeseniz dahi yaptığınız ürünler bunu yapacaktır. Su boyasını kostiklede sürebiliriniz, hatta bu tür işlem uygulayıp tekrar kostikle temizlediğinizde ahşap renkli doku inanılmaz şık bir görüntü verecektir.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 29. levent-ordu dedi ki:

  ustam italyan boyalarla ilgili arkadaşıma tekrar mail attım ama bir türlü bu konuda anlaşamadık hangi boya deyip duruyor benim işime hangi çeşit boyalar yarar marka istemiyor o en iyisini bulur zaten
  şaşırdım hangi çeşidi neyi araştırsın siz en azından bu boyaları kullandınız internetten site adreside verseniz ben ona ulaştırırım
  sevgilerimle

 30. Gokhan Erol dedi ki:

  Levent Bey, Toz boyalar olarak sorarsa ve Antika restorasyonları için kısa detaylar ile rahatlıkla onlarca çeşit farklı tür boyaları bulabilirler.

  Suda ve alkolde çözülen boylar diyede isteyebilir.Powder paint olarak sorabilir malesef dediğim 15 sene üzeri uzağım İnternetten satın alma yada satılan yerler hakkında bilgim yok zaten İnternet özürlüyümdür:)

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 31. levent-ordu dedi ki:

  erol ustam şimdi oldu suda ve alkolde çözülen italyan boya diye mail atıcam bu boyaları ben mamüllerimdede kullanabilrim ondan birazda soruyorum
  erol ustam bu boyaları zaman zaman değişik uygulamalara soktunuz mesela ispirtoya koymak kaynatmak mesela su boyasını kaynatıyoruz,analin boyayı ispirtoyla eritiyoruz bu gibi değişik hazırlama yöntemleri varmı
  -ustam birkaçta mobilya üzerine yapabileceğimiz buya efektleri varmı mesela ağacın damarlarını cilaya katılan boya ile mesela kırmızı yapmak,yeşil yapmak bodrumda görürdüm ağacın dokusu yeşil renkte olurdu bu konuyuda atlamayalım diyorum biliyorum arara bu bilgileride verdiniz size gönderdiğim videoda çok dğişik bir efekt vardı gene bir resim yolluyorum oda çok güzel
  1 -nolu rsimdeki yeşil kutuyu yapabilirim ama 2 -nolu resimdeki kutuyu nasıl yapabiliriz yapabilirim öğrettiniz biliyorum bu ne soruyor diyorsunuz belki değişik bir tavsiyeniz olabilir (desenlerden deyil üzerindeki mükemmel resim transferi ve cilasından bahsediyorum) 3- nolu kutudaki desen çok garip anlamadım nasıl yapılmış oldukça düzenli bir çatlatma gibi görünüyor ama önemli deyil 4-resimdeki kutu hakkında bir fikrim var üzerindeki altın rengi desenleri aleminyuma şekli verip bir anlamda kabartma yapıp aleminyumun boş olan iç kısmına bal mumu sizin macununuzda veya ne gibi bir dolgu yapsakta tok ve çökmeden dursa akemi macunu olurmu mesela
  ustam birde şöyle diyorum bir kutuyu sizin tarifini verdiğiniz şekilde macunla döşedim lake gibi oldu fakat üstüne boya vurmayı düşündüm ve son derece parlak bir cila vurmam gerekiyor bu macuna yakışacak cam gibi parlak bir cila hangisini tavsiye edersiniz humidor yani puro kutularında zaten gomalak kullanıcam hediyelik ve aksesuar olarak üreticeğim kutulardan bahsediyorum
  erol ustam size bir eskitme saat resmi göndermiştim o konuda fikir verebilirmisiniz ben silmişim resmi bulamıyorum ne bilgisatarda var ne maillerde
  sevgiler

 32. Gokhan Erol dedi ki:

  Levent Bey, Boya konusunda Antika ve eski eşyalar veya boya tasarımları en basit yöntemleri gomalak karışımı lakol ile yapmak en ideali Binlerce senelik bir uygulama yönetmidir.

  Boyayı istediğimiz uygun her kimyasalla karıştırmak mümkündür. Su olur, Alkol olur, benzin olur, gaz olur, kostik kısaca boya yapılacak tasarım olmadan malesef net cevabıda vermek zor, örnek Her hangi bir gardolap diyelim, bunu desenlerle zenginleştireceksek eski sıcak bir görünüm istiyorsak ve en az mazraflı gomalk beyaz alkol karışımıdır.

  Tasarım işlerde boya detayı Sizi ister istemez farklı arayışlara cekektir, örnek boncuk tutkal kostiklede boya yapabilirsiniz, bu boya şeffaf bir renk katmanı gibi durur hatta boyaı ayrı olarak kullanmak isterseniz misal bir gül resmi çizdim tavşan tutkalı veya gomalak ile yapılmış karşımdan, boya bu kimysalda bir süre sonra kuruma aşamasında kendini toplar ve ortaya şeffaf oldukça hoş bir renk çıkar, bu boya katmanını çizdiğiniz bir teneke diyelim yağlayın ve bu karışımla desenleri çizin, kurusun bir ispatula dokunusu ile size hazır renkli incecik bir tabaka sonucu verir, bu tabakayı kağıt işlemelerinde ebru gibide süslemeler yapabilirsiniz. İlkel bir yönetmdir, hatta Cocukken hatırlarsanız suda eriyen çıkarmalar vardı, buna benzer usulle üretilir daha sonra suda biraz bekletir ve istenilen her yere kolayca yapışırdı. Halende maket satan mağazalarda bu çoıkarmaları görürüz hatta evde Siz kendiniz dahi bu çıkarmaları renkli fotokoniniz var ise yapıp ahşaplara desenleri bu yolla akatarabilirsiniz.

  Bakın yine bir soru ve tuaf bir cevaba dönüştü:) Dedim ya bazen sorular ve yaptığım işlerle birletirince bir çok detayı hatırlayabiliyorum.

  Bu tekniğide Gençlere tavsiye etmiştim model arablarına çıkarma satın almak isterlerdi, tanesi 6-7 euroydu bu yönetmi anlattım, şimdi herkes evinde istediği deseni yapaıp suda bekletip model araclarına enfes şekilleri aktarabiliyorlar.

  Bu transferide Kurslar okursa yeni bir satış kapısı kendilerine açarlar:)

  Resimlere gelirsek,

  1.
  Doldukça basit transfer yapıştırma yöntemi, bu kabartma baskıları matbalarda yaptırmanız çok ucuz ve sitediğiniz desenleri bastırabilirsiniz. hatta kucuk bir Bayi bile açabilirsiniz, transfer kağıtları bastırıp meraklılarına bulamayacakları bir nimet olur.

  2.
  En bilinen transfer yapıştırma tekniğidir, her hangi bir zorluğu yok fakat çok basit bir tarzdır genelde firmalar bunu Yılbaşlarında hediyeleik firma markalarını bastırırlar. Eşatiyon reklam diyelim.

  3.
  Seneteik çıkarmadır, Müzik aletlerinde, araba direksiyonlarında, arac konsollarında, süslemelerde, hazır sedefli tavla gibi üretimlerde bu çıkartma işlerini görebilirsiniz. aklınıza gelen her renk her doku her modeli bulabilirsiniz. Uygulmasıda basittir, bidliğimiz çıkartma yönetöminden farksızdır. Her yere ugulanabilir.

  4.
  Aralarında tek farklı olan bu tasarım, çatlatma tekniği değildir bildiğimiz suni pvc deri tabir edilen kumaş turüdür. Uygulamasıda oldukça basit ve kolaydır, aynı şekilde istediğiniz her yere kullanabilirsiniz.


  Bu çalışma şeklini kutu yapan imalathanelerde yaptırmanız mümkündür, tek yapmanız gereken suni deri desenine karar vermek, sonrasında ister karton kutu olsun ister tahta, çok ucuza imal ettirebilirsiniz.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 33. levent-ordu dedi ki:

  erol dikkat ederseniz böyle bağzı kutuların üstündeki boya adeta cam gibi baktınızmı kendinizi görüyorsunuz acaba ne boyası kullansak tabi sizin tarifini verdiğiniz üstübeç gomalak karışımı zemini olucak üstüne boya vurup cila vurmayı düşündüm ama bu kadar parlak ne cilsı uygun olur
  sevgiler

 34. Gokhan Erol dedi ki:

  Levent Bey, Bu tür boyalar akrilik bazlı parlak verniklerdir.Sentetik bazlı vernikleride tercih edebiliriz, Parlaklık konusunda vernik açısından en ufak sorun yaşamassınız.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 35. levent-ordu dedi ki:

  erol ustam birde şunu sorayım nezamandır sırucam ama birtürülü fırsat olmadı malumunuz ben doğal boyalar kullanmayı tasarlıyorum malum olan birşeyde üretim yapacağın yer antalya burda 8 ay hava sıcaklığı 30-45 derece arası oynuyor tabi rutubet oranı ise %90 ama sürekli güneş olduğundan rutubeti pek hissetmiyorsunuz zarar vermiyor bu durumda hangi boyayı tercih edebilirim dayanıklılık ve renk konusunda ben genellikle oksid boyayı düşünüyorum renkleri çok keskin ve etkili demişsiniz hatta boyalarımı yurt dışında getirtmeyi düşünüyorum
  tabi bu durumda tarif ettiğiniz macunlarıda kullanıcam ama tahminim tarif ettiğiniz macunlar zırh gibi yaptığımız macundanda biliyorum ahşabın genleşmesinde dolayıda çatlamaz çünki bir miktarda elastikiyeti var o macunlara ne sıcak ne soğuk etkiler
  gomalak haricinde böyle hava şartlarında hangi cilayı tavsiye edersiniz
  sevgilerimle

 36. Gokhan Erol dedi ki:

  Levent bey, İstediğiniz boyayaı tercih edebilirsiniz üzerine koruma cilası atılacağından boya zarar görmez. Elbetteki yazlık bir yer olduğundan mobilyaların kullanım lanaları bahceler balkonlarda olabileceğinden kullanılacak vernik önemli, bu tür ahşaplarda su bazlı veya direnci olan polyester akrilik verniklerde tercih edilebilir.

  Evlerde kullanılan satndart ahşaplarda vernik seçimi yine akrilik yada normal olabilir, sıcaklık her hangi bir zarar vermeyecektir.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 37. levent-ordu dedi ki:

  teşekkürler ustam baya endişeliydim bu konuda erol ustam bir konuda şöyle bir şey yazmıştınız (sentetik tiner ve sentetik vernik şeffaf olması şart, istediğimiz kadar boya üretmemizde kaynak olabilir) çok ilgimi çekti bu şekilde boya nasıl üretebiliriz
  sevgiler

 38. Gokhan Erol dedi ki:

  Levent bey, Bu tür verniklerle boya üretebilirsiniz fakat piyasada olan şeyler boya yapımına harcanak paraya değmeyecektir. En dieali en sık kullanacağınız renkleri belirleyip hazır boylarla renk üretmek bu yolla hem zaman hemde para olarak kazançlı çıkarsınız.

  Şahsen bu tür işlerde renk yapmadım hazırda satılırdı, dahada açarsam senetetik veya sellozik boyları nerdeyse hiç kullanmadım demeliyim, Antika Mobilyara kesinlikle vurulmayacak kimyasallardır.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 39. levent-ordu dedi ki:

  erol uatam tabi ben üretim yapıcam için en kaliteli ve en düşük maliyetli boyayı düşünüyorum siz olmasaydınız tam tersi olucak en maliyetli en kalitesiz boyaları alıp üretim yapıcaktık onalrı biliyorduk o kadarki bu hazır kurs boyalarını öğrenmek için açıcağım iş yerinde bir eğitmen bulup hem kurs verdirip hem ben öğrenicek onlarıda kullanıcaktık şimdi düşünüyorumda bunca zaman araştırma yaptım demekki hiçbirşey öğrenemedim 5-6 senelik emeğime yazık ama siz bana yüzlerce yıllık sırları reçeteleri tarifleri verdi bazen diyorumki bu tesadüf olamaz allahın bir lütfu ne diyelim
  sevgilerimle

 40. Gokhan Erol dedi ki:

  Levent Bey, Boyanın ana sırrını Size yazdım ürün hamken kaliteli işçilik Ana noktasıdır. Ham ürünü en kaliteli işleyen firmalar her zaman kalıcı olmuşlardır. Örneklerini her yerde görebilirsiniz. Mobilyacaılara bakım gördüğünüz her mobilya bir birinin tıpa tıp aynısıdır. İşte bu sıradan üretiminde Genel adıdır.

  Oysaki bir üretci kalteli firmalardan bahsediyorum ürünü tasarımlar üretir işçilikten taviz vermez bu mobilyada zaten kendini ilk bakışta gözler önüne serer. Bu Ahşaplarda Boya kaltesi mutlaka iyidir ama temel işçiliği ile boya kendini gösterir.

  Gomalakta biliyorsunuz, hatta üzülerekte gördüm Radyo cilasını bana göre cila falan değil gomalak öylesine sürülmüş özenilmemeiş bile.

  Greçk gomalak Ustası ise Radyoyunun bakana tebessüm ettirir kaliteli cila ile, Radyonun tarihi değerini artırır. 10 lira değeri olmayan ürünü bilen profosyonel alıcılar dahi cila kalitesi karşısında iki misli parayı verir alırlar. Usta işi bir ahşap aldığını bilir, diğerini alsa 10 lira verecek ama 30 lirada masraf edip yeniden yaptıracak. Usta farkı buda ortaya çıkıyor.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 41. levent-ordu dedi ki:

  erol usatam sizden çğrendiğim en önemli kurallardan yapıcağınız işe özen gösermek zatan bütün gayretim bundan iyi kaliteli işyapanlar herzaman farkediliyor bizde yapıyoruz deniyoruz hatalrımızı size soruyoruz bu emeğin tek nedeni iyi iş yapan biri olmak benim yapıcağım işte boya temel unsur sizin sayenizde bunu aştık
  -erol ustam yarın gomalağa devam ederken hat çalışmamızıda yapıcaz bunun için zemin olarak gomalak,üstübeçi macun yapıcam içinede siyah boya katıcam sonra onu zemin olarak kullanmayı düşünüyorum veya hazırladığımız boncuk tutkallı macunu sürücez bunada siyah boya katmayı düşünüyoruz sonrada gomalak cila yapıp parlatıcaz ne dersiniz
  sevgilerimle

 42. Gokhan Erol dedi ki:

  Levent Bey, Boya detaylarını zamanla çok eminim özel serilerinizi Türkiye hayranlıkla izleyecek.

  Hat çalışmanızda, özel mineli bir görüntü verebilirsiniz, bunun için yöntem çok basittir, suda eriyen boya yeterli, Tavşan tutkalı ilede sürebilirsiniz, bekletirsenizde derin çatlaklar oluşacaktır doğal bekleme süresinde, sonrasında üzerine vuracağınız bahsettiğim seneteik bazlı verniği vurduğunuzda ortaya muhteşem bir hat eseri çıkarmış olursunuz hatta bakış açısına görede boya ve cila katmanı arasındaki renk tonu çok dikkat cekici olacaktır.

  Nacizane tavsiyemse bir metrelik kontra plak üzerinde hat yazısını deneyin, oldukça buıyuk bir hat yazısı olacak fakat bunu rica sebebim, çıkan iş o kadar fazla secenekleri Size gösterirki hayretler içinde kalırsınız, bunu yazı ile anlatmak imkansız böyle çalışmalar mutlaka gerçek olarak uygulanmalı. Sonrasını zaten ortaya çıkan iş Size her detayı ile anlatır, Ruhunuz çıkan sonucu Size fısıldar ve Size ne yapmanız gerektiğini en ince detayına kadar anlatır. Ve iş bittiğinde herkesi kıskandıracak kadar mükemmeliğe bürünür.

  Bunu denediğim için nacizane tavsiye ettim, bu tür yaptığım tüm çalılmaları ise elimde tutamadım çunki o kadar fazla talep oluyorki Kıramayacağınız kişilere hediye etmek zorunda kalıyorsunuz.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 43. levent-ordu dedi ki:

  erol ustam bize verdiğiniz boncuk tutkallı macunlar denedik ilk gün bir kısmı pulpul döküldü tekrar macunu ısıtıp ince katlar halinde sürdüm oldu tarın tekrar bakıp zınparalıycam sizin tarifini yaptığınız hat çalışması içinde yarın malzeme bakayım
  -suda eriyen boyamız zaten var tavşan tutkalını alıp boyayı içine dökücez yüzeye sürücez sonrada kurumasını bekliycez böylemi yapıcaz ama rutubet burda çok biz fön makinasıyla deneriz tavşan tutkalını hazırlamasını bilmiyorum siz bana yazarmısınız gerçe bir kere yapmıştım ama siz gene tarif ediverin
  sevgiler

 44. Gokhan Erol dedi ki:

  Levent Bey, Tavşan tutkalını su ile kolayca çözdürebilirsiniz, içine daha öncedende bahsettiğim şekilde istediğiniz toz boyayı katabilirsiniz, sı bazlı hazır akrilik boyaları kullanabilirsiniz. Nem çok fazla ise ev ici ideal sıcaklıkta bırakabilirsiniz, kuruduktan sonra ise bahsettiğim vernikle koruma altına alın, hava akımını engelleyeceğinden nemin her hangi bir etkisi olmayacaktır, resim yapımında ise yine catlatma tekniği için en ideal doğal madde dememiz mümkün.

  Bahsettiğim usulde örnek tutkal ve toz boya ne kadar katı olursa çatlak yüzeyleride bir o kadar derin olacaktır, bu sürecte alt zemini farklı renklerde kullandığınızda örnek alt zemin yeşil boyayıp üzerine siyah bir renkli tutkal katmanı ile çok şık derinlik elde edersiniz.

  Bu işlemi sunu varaklarda dahi denemeiştim ve sonuç her seferinde harika sonuç vermişti, görenlerin bir çoğu ise yeni yapıldığına inanmaları zor olurdu, dediğim gibi Dini objelerde para talebim olmadı, zaten sonuçta en iyi eskitmeyi yapıp ben yaptım demenin keyifli mutluluğudur. Tuval için en ideal zemin için okuyanlara tavşan tutkalını toz üstübec veya toz alçı ile mutlaka denmelerini tavsiye ederim sonuç harika ve çok temiz bir yüzey elde edebilirler.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 45. levent-ordu dedi ki:

  eroln ustam harika bir tarif mutlaka denicem ama tutkalı az koyarsak daha iyi çatlamazmı bir konudaki bayan sehpasına böyle yaptığından üstü çatlamıştı hatırlarsanız bu çatlatmayı yaparken üstüne toz üstübeç veya ponza taşı tozu atarsak tozlu eski bir görinim alırmıyız ayriyetten
  erol ustam bana maille dönem mobilyalarıyla ilgili bilgi gönderebilirmisiniz burda kimsenin ilgileneceğini sanmıyorum
  sevgilerimle

 46. Gokhan Erol dedi ki:

  Levent Bey, çatlatma konusunda istediğiniz her şeyi yaparsınız, üzerine toz atmanızda gerekmez, renklendireceğiniz tüm toz boylar veya dahada ileri gideyim çöpe atılan kağıtları dahi kullanabilirsiniz.

  Hep Sanat deriz ama Türkiyede en fazla birazda okuyanlar Beni ukela saygısız olarak görebilirler, tek bir şeyi Savundum Türkiyede üretim yok sadece taklitcilik var, orjinal olan birşey neredeyse yok.Sıcak tutkalı yazdık, tavşan tutkalını yazdık, oysaki eski dönemlerde bu doğal yapıştırıcılar, heykeltraşlar için ürünlerini kopyaladıkları inanılmaz ve ucuz bir teknik olarak tercih edilmiştir.Detaylar çok fazla yazmaklada bitmez.

  Dönem mobilyaları işle alakalı Size detaylı bir arşiv yapmaya çalışacağım, haklısınız Site üzerinden sadece bilgileri birileri alıyor kopyalıyor, bazı detaylarıda bundan sonra anltamama kararım geçerlidir. Değmiyor insanımız herşeyde tuaf bir Bencillik içinde, bu yazdığım konular için değil Hayatın Geneli böyle.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 47. levent-ordu dedi ki:

  erol ustam resimleri yolladım bugün tavşan tutkalı aradım hemde en iyi mağzalardan yok bulamadım bende çatlatmayı boncuk tutkalıyla yapmayı düşünüyorum üstüne toz derken sanki tozlu bir mahzenden çıkmış havası vermek içindi bence eskitmede olsa her objenin,her yapılan işin bir kompozisyonu olmalı bakana bir hikaye anlatmalı ben tozlu bir mahzenden çıktım demeli
  dönem mobilyalarıyla yazınıza çok sevindim bekliyorumm benim için olmazsa olmaz bir yazı olucak,
  ustam site üzerinden sadece alıntı yapmıyor kendi biliyormuş gibide anlatıyor sizin yazınızın aynısını adam harfi harfine kendisiymiş gibi yazmış biryere not ettim bulabilirsem linkini yollicam sonra maildede size yazdım ilgilenmiyorlar emeğe yazık oluyor yeni açtığınız tüm konularda bir ben birde berrin hanım ilgilenmiş
  sevgilerimle

 48. Gokhan Erol dedi ki:

  Levent Bey, Tavşan tutkalı aslında aktarlarda bile satılması gereken bir doğal recete demek lazım. Boncuk tutkalda aynı işi görecektir.

  Siteden yazılarımızı alıp çalanlara acıyorum ne diyebilirim, Yalanla sahtekarlıkla nereye kadar gidecekler, verdiğim tarifler hemen alın sürün türü şeyler değil, akıllarınca yazarlarsada başlarına ciddi sorunlarıda alırlar. Kimysalları tarif ediyorum, bilmeyen İnsanların bu tarifleri vermeleri çok risklidir. Sonuçta bu tarifleri deneyen İnsanlar için sadece kimyasalı sürmekten ibaret değil sonrasıda var ve mutlaka devam soruları başlar, İnsanların ellerindeki orjinal eserler bozulduğunda ne yapacaklar gerçekten merak ediyorum.

  Diğer sorun paylaşım, Ben diyecek birşey bulamıyorum ne yapalım nasip demek gerekiyor. Beni mutlu edense Yurt dışından google Turkcesi ile gelen keyifli sorular var:)

  Konuyu okumuş fakat bir çok yerde bizim yazdığımız tabirlerin Avrupada veya Amerikada karşılığı yok şuan bahsettiğimiz Tavşan tutkalı ve boncuk tutkal veya diğer farklı Türkce tarifler hakkında gelen soruları yanıtlamak keyif veriyor:) Adamlar gerçekten meraklılar, Norwcten bir Hanım Efendi Varak macun tarifini sormuş, Evinde yani bahçesindeki Duvara bu yöntemle fresk yapmak istediğini belirtmiş, keyif alıyorum cevap veriyorum.

  İngilizcem çok iyi olsa inanın sadece İngilizce konuları açmak isterdim,herşey kısmet ötesi olmuyor.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 49. levent-ordu dedi ki:

  erol ustam tavşan tutkalını siperişe göre getirebileceklerini söylediler bugün bana ama gecikiyorum çerçeveyi eskitme yapıcam bugün zınparaladım
  ustam insanlar sorumluluk nedir bilmiyorlar tarifleri kendisininmiş gibi veriyorlar ben sizin verdiğiniz tarifler tek tek denicem denemeye başladımda sonuçta bir aksilik çıktığında size soruyorum buna rağmen bile burda kimi zaman mantık ek bilgi devreyede girebiliyor
  avrupalılarda bir sektör var D.I.Y (do it your self ) kendin yap çoluk çocuk herşeyi kendileri yapmaya çalışıyor el becerilerinin gelişmesi yaratıcılıklarının gelişmesi için bu nedenle size yurt dışından müracat normal
  ustam cila resimlerini yolladım bugünde final yaptım ponza tozuyla size o resimleride gönderiyorum
  sevgiler

 50. Gokhan Erol dedi ki:

  Levent Bey, Avrupalı herşeyi kullanıyor, elbisesi varsa elide yakınsa en azından komşusunun Cocukları için birşeyler yapıp hediye ediyor.

  Tavşan tutkalını Amerika Texsastan bir Hanım Fenedi sormuş, İngilizcesini buldum söyledim enteresandır ama satın almış. Tuallerinde kullanacağını ve eğer sonuc başarılı olursa bunu Okulda Cocularada tavsiye edeceğini belirtmiş birde teşekkür eklemiş. Bunları okumak bilmek inanılmaz bir keyif, düşünüyorum Dünyanın bir ucunda ama Sanata ait herşey gerçek Dostlarına ulaşıyor.

  Resimleriniz üzerinden konuşmaya devam ederiz, nihayet monitör geldi her ne kadar alışamsamda:)

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol