Eski mobilyalarınızaRestorasyon yapın,Kolay ve Mükemmel tasarımlar yapmanız çok kolay.

x

Hepinizin evinde eskimiş veya bıktığınız konsol, ifonyer, komedinleriniz vardır eminim ve en az haftada 4-5 defa değiştirmek istiyorsunuzdur.

Sizlere çok kolay en basit yöntemlerle bobilyalarınıza kendi tasarımlarınızı nasıl eklersiniz anlatmaya çalışacağım.

Aklımıza gelen her şeyi ama her şeyi mobilyalarımıza ekleyebiliriz üstelikte ustalık yada el beceriside gerekmiyor, Kitch aynı Avrupada bartılı abuk subuk tarz en fazla sevilen ve tutulan sanattır, Türkiyede henüz bilen yok, sizin sayenizde örğenirler hemde eşinizi Dostunuzu kıskandırırsınız biraz şakada yapabilirsiniz Fransan özel aldım, İtalyandan özel getirttim 3-5 Eurolarıda savurabilirsiniz maksat eğelence değilmi sizde hem mobilyanızla terapi yapın hemde günün stresini atın üstelikte 1 kuruş vermeden çayınızı kahvenizi içerek eğlenin.

Bir resim ekledim dikkatli bakın evinizdeki sunta şifonyerlerinizle aynıdır, ilk yapmamız gereken işlem yapacağımız bölgelerin ölçüsünü almak, zorlananlar olursa gazete kağıdı ile şablon alıp o şekilde ölçüde yapabilirsiniz hemde hata payınızda olmaz.

Peki bu malzemeleri nerden bulursunuz, mobilyacılar için ürün satan keresticiler vardır, konuyu Okuyan Arkadaşlarımız size adresleride yazacaklardır, merak etmeyin.

Gelelim işleme, mobilyamızda hiç bir şey yapmıyoruz, sadece kestiğimiz parçaları yapıştıracağız, tecrübesi olan Kurslara gidenler için daha kolay olacaktır. Beyaz Tutkal özel kurutucu ile satılanlardan alın sürdüğünüz bölegeye hemen yapışacaktır.

Yapışması için aslında sıkmak gerekir ama bizim tarzımız Ktich olduğu için ahşabımız rezimdeki gibi ilkel ama sevimli olacaktır.

Odunlar yani ağaç gövdelerini her yerden bulabilirsiniz, mobilyada kullanılan beyaz ahşap ıhlamurdur hem hafif hemde çok yumuşaktır, siz büyük ihtimalle Kavak tercih edin aynı şekilde hafif ve kullanması kolaydır. bu ağaçları yapışkan sürdükten sonra cam civisi dediğimiz ince çivilerle şakarak sağlamlaştırın.

Geriye sadece boyamak kaldı, su bazlı kokusuz şeffaf vernikler fırca ile verniğinizi uygulayın, işlem tamamdır.

Uygulama, kumaş veya sizin sevdiğiniz ama atmaya kıyamadığınız, üstelikte kimsenin görmediği kıyafetlerinizide kullanabilirsiniz.

Gelelim basit bir örnekle anlatmaya!

Her kesin evinde olan sevimsiz ama iş gören bir şifonyer sahibiyiz diyelim ve görüntüsüde sizi rahatsız ediyor.

x (4)

1.Evinizde duran bir kumaş olabilir veya 1 metrelik beğendiğini renk ve desenler kumaş alabilirsiniz, 1 metre yeter sebebi en olarak 160cm olur, ölçü alıp karar verirsiniz.

Basit her yerde bulacağınız döşemelik kumaş seçtiniz diyelim.

x (1)

2.Çocuğunuz varsa yine atmaya kıyamadığınız ama her görünce tebessüm ettiğiniz kıyafeti var diyelim ve dolabın bir kçşesine atılmış boş yere kalabalık yapıyor. Veya sizin sevdiğiniz ama atamadığınız fakat hatıraları olan bir elbiseniz olduğunu var sayıyoruz.

Ve dolabtan çıkarıyoruz.x (3)images

Artık yapım aşamasına geçebiliriz. Lazım olan malzemeler karton kalın olsun, yapıştırıcı Bally, maket bıçağı ve cetvel, hepsi bu kadar.

Gelelim uygulamasına, çekmeceli dolabımız var ise çekmelerimize göre kartonu kesiyoruz, tüm cekmecelere göre kartonlarımızı kestik, işimiz bitti.

Kumaşımızı aldığımız ölçünün en az 5 cam fazla olarak kesiyoruz kenarlardan taşması gerekiyor, çunki bu kısımları iç taraftan yapıştırıyoruz.

Yapıştırma işlemi: Krtorunumuzun kenar kısımlarına yani 5 cm çereceve gibi bally sürüyoruz, yapışkansız temiz yüzeyi kumaşın kestiğinbiz bölümün üzerine koyun ve yapışkanlı bölüm üzerinden bastırarak iyice kumaşla tutunduğundan emin olun.

Bütün kestiğimiz parçaları yapıştırdık.

Şimdi mobilyamıza bu parçalarımızı eklemeye sıra geldi, Ballymizi çekemecin ön tarafına sürüyoruz fırça ile sürün, daha sonra kartonumuz olan yani kumaşımızın arka bölümünede özellikle kenaralara bally iyice sürdüğünüzden emin olun hatta biraz bol olsun, kurumasını bekleyin zaten siz ballay işlemini tüm bölgeye yaparken ilk sürdüğünüz kısımlarda kuruyacaktır.

Ve artık tek tek kuaşlarımızı çekmecelerimize yapştırıyoruz, tavsiyem çok sıcak olmayan bir ütü ile bastırarak yapışkanın daha sağlam tutunmasını sağlarsınız, çok basit işlemdir.

Ve Karşımıza çıkacak aynen bu şekilde olacaktır. Hatta belkide bu bile size yeterli gelecektir hem mobilyanız o sevimsiz havasından kurtulmuş olur hemde odanıza çok şık bir dekorasyon verecektir.

xc

Kumaşı siz istediğiniz desenlerde alıp inanaılmaz şık patch work çalışmasıda yapabilirsiniz.Şimdi kıyafet ile deneyelim.

Aynı işlemleri kıyafetimizede uyguluyoruz.

ccckopya

Basitce anlatmaya çalıştım, kıyafetlerinize 3D yani 3 boyutlu görüntüde verebilirsiniz, ince süngerle göğüs kısımlarını hafifce doldurabilir veya etek nilelerine aynı şekilde süngerle derinlik katabilirsiniz.

Saygılarımla

Erol Gökhan

Payalaşım yaparken lütdfen alıntı kaynağını gösterin. Copyright © 2013 www.anlayanbiri.com

Powered by Erol Gökhan® www.anlayanbiri.com

 

Tarih: 20 09 2013

'Eski mobilyalarınızaRestorasyon yapın,Kolay ve Mükemmel tasarımlar yapmanız çok kolay.' hakkında sorular, açıklamalar

  1. ebru istanbul dedi ki:

    paylasim icin tesekkurler yureginize saglik

  2. Eyup zonguldak dedi ki:

    Paylasim icin tesekkur ederim.