Efsane panel, Efsane ses sistemleri, Hurdacı mesleğinin yeni versiyonu.

Türkiyede hep yazmak istemişimdir fırsat olmadı, bugün kahvemide aldım Türkiyede satılan ürünlere bakıyım dedim, keyifle tebessümle komik ilanları ve yorumları okudum.

Bu konuyu neden açtım bazı kişiler malesef, teknoloji algıları günümüzüm çok gerisinde, bakın Efsane cümlesi teknolojide sadece bir tabirdir ve üretildiği dönem için kullanılır, Türkiyede ise halen o ürünlerin Efsane oldukları sanılır arada üretim yılını düşünemezler.

Panasonic Efsane panelleri üretti ve biliyorsunuz Plazma üretiminden çekildi demekki Üreticiler dahi Efsane denilen serilerini ayakta tutamaıyor çunki teknoloji gelişiyor.

Pioneer Kuro Plazma serilerini çıkardı ve onlarda Panasonic gibi seneler önce bu işten çekildiler.

Teknoloji öyle hale geldiki artık yetişmek çok zor, Avrupaya bakın ikinci el ürünlerin satışı yok denecek kadar azdır kimse almaz, ve inanın İnsanlar Türkiyede 500 liralara satılan cihazları kibarca kapı önüne koyarlar ihtiyacı olan birileri alsın diye.

Amerikada durum dahada vahimdir, bu eski teknoloji plasmaları sokağada atamazsınız, Belediyelere telefon edip özel çöp kamyonları gelip bu cihazları atık merkezlerine götürüyor.

Teknoloji meraklılarına tavsiyem ürün alırken almadan önce ihtiyaclarını belirlesinler. Gereksiz bir ürüne boş yere para vermesinler.

Bakın yine Avrupadan örnek vermek isterim, Türkiyede satılan ses sistemlerini tercih edenlerin sayıları çok azdır, müzik meraklıları ise hiç tercih etmezler, çunki bu seriler sadece bass denilen gürültüden ibarettir. Oysaki Müzik kulağı olan İnsanlar bu serileri evlerine dahi sokmazlar.

AVR cihazlar tercih edilir, sebebi bu cihazlar gerçek profosyonel ses kalitesi için tartışmasız en ideal cihazlardır. Sesi içinizde hissedersiniz, müzik dinlerken her enstrumanın sesini net şekilde kulağınız algılar, film izlerken ses o kadar inanılmaz detaylarla gelirki kulaklarınız istem dışı devamlı sese duyarlı tepkiler verirler hatta siz dahi bir süre sonra gerçeklik kavramını kaybedip ses sistemini kapamak zorunda kalırsınız ses o kadar muhteşemdir ki filmdeki ayak sesi gerçek beyin algılaması ile hemen yanınızda hissedersiniz.

Bu sistemlerde üstelikte abartılı bass detayı aklınıza dahi gelmez, çunki ses inanılmazdır.

Diyeceksinizki peki ama bu Adamlar Hoperlor kullanmıyormu elbettki kullanıyorlar ama sizlerin evinde olan sistemler değil bunlar profosyonel ses yayan vakumlu veya düz serilerdir, kucuk bir subwofer ile mukemmel ses kalitesini alırlar.

Burda tavsiyem Efsane denilen eski serileri değilde, ortalama bir ev sinemases sistemi 700 lira civarı, üzerine 300 lira daha koyup AV bir cihaz tercihi yapabilirsiniz. Paranızı eski bir seriye verip Arkadaşlarınız arasında ”EFSANE” diye alay konusu olmazsınız en azından.

Panellerde ise Efsane cümlesi yukarda detay verdim, üretildikleri dönem için geçerlidir. Günümüzde ise tek özellikleri vardır eski cihazlar olmalarıdır bunun dışında her hangi bir kalite farkı olmayacaktır.

Örnek halen satılan Plazma panel serilerini tercih edebilirsiniz, garantisi ile problemleri ile uğraşmak zorunda kalmassınız, 3-5 sene kullanır sıkılıncada bir ihtiyacı olana hediye edersiniz. Diğer türlü paranızla Efsane olduğunuzdan ilan verip birilerini ararsınız ve tabikide satma şansınız yok denecek kadar az olacaktır.

Teknolojide Efsane cümlesini hiç sevmeyen biriyim, Amerikada halen bir firma bu işin ticaretini yapar, Efsane malum serileri sıkılmadan tanıtırlar hatta belli sitelere bu panelleri yollarlar ki satışları devam etsin. Meraklıları anlamıştır ne demek istediğimi.

Çinde halen üretilir bazı seriler,İtalya üzerinden Avrupaya dağıtılır. Bir Arkadaşım malum seriyi almıştı ve bana geldi smart desteği 3D desteği için, şaşırdım tabiki şunu dedim olmayan bir seride sana bu özellikleri kullanacağını kim söyledi, Satıcı öyle bir anlatmışki benim iyi niyetli Arkadaşımda 1600 Euro verip paneli almış. Hintli satıcılar uyanıktır, ve ürün iadeside yapılamadı sonuçta üretimi olmayan bir marka, garantisi sadece satıcıyı bağlıyor yani karşınızda muhatap yok. Nihayetinde bir şekilde iade edebildi daha doğrusu yerine başka bir ürün almak zorunda kaldı.

Arkadaşım o kadar üzüldiki birşeyde diyemedim fakat dedim ya yinede Arkadaşlar arasında şimdi lakapı ”EFSANE” oldu, halende takılırlar şakalaşırlar.
xx
Uzun bir yazı oldu, kusura bakmayın. Teknolojide nostalji farklı bir şeydir teknoloji çok farklı, Nostaljiyi seven biri oalrak Pioneer Pikap tercihini halen yaparım çunki günümüzde Pikap çalar üretimi yok. Bu nostaljidir, teknoloji demek imkansız üretildiği dönem için ciddi bir gelişmiş ürün tanımı yapılabilir. Günümüzün CD Playerlerı karşısında taş deverinden farksız bir teknoloji demeliyiz.

Teknolojik ürünlerde seçimlerinizi ihtiyaclarınıza göre yapın. Kriterlerinizi belirleyin, Müzik sizin için önemli ise performans serileri AVR sistemleri önceliğinize alın, Görüntü önemliyse aynı şekilde günün teknolojisine uygun serileri tercih edin.

x

Saygılarımla

Andy Swezniak

Tarih: 24 01 2014
Üst kategori: Haber - Aktüalite, LCD - plazma önerileri
Alt kategori:

'Efsane panel, Efsane ses sistemleri, Hurdacı mesleğinin yeni versiyonu.' hakkında sorular, açıklamalar

 1. arasıra dedi ki:

  Tivibu bağlatıyorum Andy Hocam :)

 2. Erdem Antalya dedi ki:

  Merhaba Andy1 bey yazınızı büyük bir keyifle okudum. Aslında şöyle bir gerçek var son yıllarda üretilen Elektronik cihazlara baktığınızda teknoloji gelişmesine rağmen kalitede hatırı sayılır bir şeklde düşme oldu. Genellikle dış görüntü ve dış dizayn çok güzel fakat iç işleyiş o kadar iyi değil. Müzik ile ilgili cihazlara gelince bu cihazlarda kalitesizlik diz boyu ben şahsen Subwofer olayına karşıyım sinema sistemi için tamam fakat müzik dinlemeye gelince sadece bir homurtu haline döndü. Çok kaliteli hoparlör ve cihazlar var fakat piyasada bilinmeyen markalar örneğin alt frekans sınırı 20 HZ den başlayan hoparlörler var bu hoparlörleri kullandığınızda subwofer kullanmanıza gerek kalmıyor ve dahası Daha düzgün ve doğal bas seslere sahip olabiliyorsunuz. Bu cihazları üreten bazı ingiliz firmaları var örnek verirsek Rega,Roksan,cambridgeaudio gibi firmalar var bu firmaların ürettiği Amplifikatörler ve Pikaplar var hala Pikap üretiyorlar. Aslında Plaktan müzik dinlemek CD den daha iyi diyebilirim. Çünki Plaklardaki kayıtlar analog olarak yapılmış ve geniş bir frekans spektumuna sahiptir. Cd in tek avantajı dip gürültüsü dediğimiz seler yoktur fakat aynı parçayı CD den dinlediğimizde bazı seslerin kaybolduğunu görürüz. Bundan dolayıdırki son zamanlarda kaliteyi arttırmak için daha iyi kayıtlar yapmak için uğraşılar devam ediyor.Yukarıda bahsettiğim markalara bir çok örnek ekleyebiliriz fakat biraz pahalı ve ulaşılması güç cihazlardır.bahsettiğiniz Nostalji olayında benimde bir merakım oldu bir zamanlar ve Plak biriktirmeye başladım 1958-1980 yılları arasında üretilmiş 1000 e yakın plak biriktirdim. Fakat şimdi brirktirmeyi bıraktım diyebilirim hayat şartları malum. inanın bu plakların bazılarını dinlediğimde kafam karıştı sanki eskiden teknoloji çok daha iyiymiş gibi geldi bana. Bir ara pikap topladım eskicilerden 10-15 tane bunları onardım çalışır hale getirdim bir çoğunu çevremdeki meraklı arkadaşlarıma hediye ettim. Şu anda Sadece yurdışından hediye gelen bir Pikabım var 1978 yılında üretilmiş garrard marka ingiliz üretimi bir cihaz. Söylediğiniz gibi Nostalji ile efsaneyi ayrı değerlendirmek lazım. İnsanlarda malesef bir takıntı mevcut bazı şeyleri tanrısallaştırmayı yada efsaneleştirmeyi seviyorlar. Ben bu ayrımı yapabilen biri olarak şunu belirteyimki aslında bu bir pazarlama stratejisi sizinde bahsettiğiniz gibi sitelerde bu konuyu sürekli sıcak tutmaya çalışan bir sürü tip var. Bırakın onlar efsanelerle uğraşsınlar. Uzun bir yazı oldu umarım sıkıcı olmamışımdır. Sizin bu yazınızı okuyunca kendimce katkı yapmak istedim Bu sıkıcı hayatımıza renk katan yazılar yazdığınız için size müteşekkirim Saygılarımla

 3. andy1 dedi ki:

  Erdem Bey,

  Yazılarınız sıkıcı değil ve bu konularda süper bilgilere sahipsiniz, jest olsun diye yazmıyorum teknoloji konusunda müthiş bilgilere sahipsiniz.

  Kendi adıma teşekkür ediyorum, bilgilerinizi paylaştığınız için.

  Pikap bir tutku siz sıkılmışsınız veya dediğiniz gibi bazen maddi olarak fazla kaynak tüketiyorlar. Pioneer recorder kullanıyorum, harika bir cihaz demem lazım, Plaklardaki ses kalitesi ise hiç birşeye değişmem, o sadelik doğallık yetiyor, DClerdeki ses kirliği yerine Pikapların hışırtısını tercih ederim. Tabiki dönemini yansıtan sanatcılar ve Şarkılar için geçerli teknoloji nimetlerinide kullanmak ayrı bir keyif.

  Ses sistemlerinde şimdi marka yazmıyorum siz zaten çok net anlatmışsınız, subwoofer o inanılmaz homrtu harika cümle:) bulmuşsunuz, o iğrenç sesle müzik nasıl dinelniyor ben anlayamıyorum.

  Bir Arkadaşımız bir tavsiye istemişti, AVR bir sistem almış yanında bose ses sistemi sadece hoperlor olarak, yorumu harikaydı aynen cevabını hatırlarım ” SES SANKİ SİZİ DELİP GEÇİYOR,İçinizden geçtiğini hissediyorsunuz” gerçek ses kalitesi budur, o kadar gucludur ki sesi içinizde hissedersiniz. Bazen Arkadaşlarım geldiğinde özellikle Bluray film izlerken gerçeklik duygusunu kaybederler, bu asla abartılı bir yorum değildir, bunu bende bir çok kez yaşadım. Bazılarınada sorarsanız o subwooferin inanılmaz kötü homurtusunu güclü ses sistemi sanırlar, oysaki bu İnsanlar 1000 lira verip aldıkları o subwoofer anlgılama hataları, bugün 100 liralık 2.1 sistmelerde dahi almak mümkündür.

  Dedim ya Türkiyede Efsane çok fazla satılıyor:)

  Adam sitemizdede yazdı 3 adet farklı Pioneer Kuro kullanmış ve israrla Efsane diyor, aslında gerçeğide yazamıyor 12 senelik panele 6.000 lira vermiş Adamcağız, aynı paraya Vatandaş VT60 serisini alıp görüntü keyfini en uçlarda yaşıyor, malesef bu Vatandaşta 6.000 lira vermiş ama 3D izleyemiyor, Smart desteği alamıyor, kısaca Panel değil ama kendisi Efsane olmuş, bu sebeble gelip sitede kendince birşeyleri açıklamaya çalışıyor. Ses sitemleri içinde geçerli, Efsane denilen seriler var, bugün Bose grirş seviyesi 2 hoperloru bu Efsane denilen seriden 10 tanesini daha performans olarak ortaya koyar.Senelercede başka bir ses desteği için sistemler aramaz.

  Gariban 1000 lira vermiş aradan 1 sene geçmiş, Efsane serilerini satışa koymuşlar, sitelere bakın 1 tane Bose veya, Denon, Cambrige ses sitmeleri varmı, kimse satmaz taaki artık iyice eskiyene kadar. Kullanıcıların tamamnhınada bakarsanız ortlama 5 senenin züerinde kullanmış kişilerdir halen değiştirmeyi düşünmezler. Bunlara dahi Efsane cümlesi kurulmuyor.

  Erdem Bey, Sizin gibi İnsanlar bence özel sitelerde mutlaka bilgilerini paylaşmalı bakın sizin gibi profosyoneller gerçek hazine değerinde İnsanlardır. Kaba tabir olacak ama sizin gibi İnsanlara ben nesli Tükenmiş diyorum, bu İngilterede yanlış anlmayın çok değerli İnsanlara verilen bir lakaptır.

  Bilgileriniz ve paylaşımlarınız için çok Teşekkür ediyorum.

  Saygılarımla

  Andy Swezniak

 4. andy1 dedi ki:

  Sayın arasıra, Bu konuda yani Türkiyedeki sistemi inanın bilmiyorum, bağlatmama sebebi nedir. Erdem Bey bu konuda inanılmaz profosyonel birisi ve Türkiyedeki tüm uyumlu digital cihazlardan bilgi sahibi.

 5. arasıra dedi ki:

  Tv yi internet üzerinden izleme :)

  Ttnetten aradılar bir ay bedavaymış. bir deneyeyim dedim :) güzelse d smart yerine bunu kullanırım.

 6. Erdem Antalya dedi ki:

  Merhaba andy1 bey yazdığınız güzel sözler için teşekkür ederim. Hı Fı konusu başlı başına bir konu yukarıdaki yazdığım yazıdaki Roksan marka cihazı dinleme ve test etme imkanım oldu bu konuya meraklı 2 tane arkadaşım var İnanın bu cihazla ve şimdi markasını hatırlayamadığım hoparlör seti ile müzik dinlediğinizde evdeki sistemden zevk alamıyorsunuz. Özellikle kaliteli kaydedilmiş bir albümü dinlerken daha önce hiç hissetmediğiniz derinlik ve gerçek bir Stereo deneyimi yaşıyorsunuz. Fakat bu cihazların fiyatları çok yüksek olduğu için ulaşılması biraz zor. tabiki bu cihazları kullanmak için sadece paranızın olması yetmiyor müzik kültürünüz ve akustik bilginizde olması gerekiyor. Dolayısıyla bu cihazları çok fazla önermek doğru olmuyor bazı kişilere bazen sizin söylediğiniz 2.1 bilgisayar hoparlörü yeterli oluyor böyle bir kullanıcı için gereksiz bir yatırım olur. Bu arada arasıra arkadaşımız tivibu üyesi oluyormuş sanırım. Tivibu yu ilk başladığı dönemlerde test etme imkanım oldu. ne yalan söyleyeyim çok beğenmemiştim. İnternet üzerinden Tv yayını için sanki çok erken gibi geldi bana çünki test ettiğim cihaz çok yavaş çalışıyor ve sinir bozucu bir kullanımı vardı ve pekte pratik bir cihaz değildi. Görüntü kalitesi konusuna bir şey söyleyemeyeceğim çünki CRT tv de denemiştim çok kötü bir tv iydi. fakat aradan 2 yıl geçti belkide bu bilgi güncel değildir.Aslında kaliteli yayın istiyorsanız bence en güzeli kablo tv digital yayını. fakat burada arkadaşımızın beklentisi önemli durdur seyret sonra seyret gibi özellikler istiyorsa tivibu daha iyi bir seçenek olur fakat görüntü kalitesi bakımından kablo tv şu anda oldukça iyi diyebilirim Normal uydu alıcı ise sadece ulusal yayınları izlemek istiyorsa kullanılabilir belgesel izlemek isteniyorsa tabiki normal uydu alıcı cazip değil. bu tip şeyleri alırken taahüt aldıkları için eğer beğenmezlerse iade yada iptalı bir süre için mümkün olmuyor. Dolayısıyla çok iyi karar vermek gerekir diye düşünüyorum. saygılarımla

 7. ayhan ankara dedi ki:

  Arkadaşlar elinize sağlık.
  Efsane kestane olmuş desenize =)…
  Elbette nostalji başka birşey efsane başlığı altında eski teknolojileri satmaya çalışanlar var herhalde.

  andy kardeş ses sistemi konusunda bir açıllık getirimisin.daha somut marka model verirmisin.1000tl ye hangi avr hangi hoperlör bose hangisi fiyat bütçe önemli.en fazla 1500-1700tl verebilirim.

 8. andy1 dedi ki:

  Sayın ayhan ankara,

  Türkiyede 12 senelik üreticinin bile unutuğu panele efsane diye tapınalar üzüdür ama halen mevcut hemde satış fiyatları 10 Bin liralar civarı. Oysaki Efsane denilen panel performans olarak şuan Satılan Sasmung F8500 veya Panasonic serilerinin yanına dahai yaklaşamıyor. Tabiki bu bir ticaret, herkesin seyir keyfi farklı dememiz gerekir. Efsane cümlesi fazlası ile tuaf oluyor.

  Ses sistemlerinde durum aynı, Vatandaş zamanında 500 Euro vermiş düz ses sistemini almış, subwoofer, homurtulu bir gergedan demek lazım bass o kadar gucliki İnsanlar bunu kaliteli ses sanıyor oysaki alakası dahi olmayan bir detay, prfosyonel ses meraklıları bu subwooferları evlerine dahi sokmaz, çunki kaliteli müzik ve sesi katleder, ses değil homurtu duyarsınız eviniz gürültüden titrer aslında kaşitesizlikten demek gerekir.

  Bugün AV bir cihaz ve orta halli hoperlor sistemi kullanan birisinde dinlerseniz ses sizi dehşete düşürür birde Bose sistem destekli ise kulaklarınıza inanamassınız.

  Bose hoperlor sistemlerini Türkiyde almak çok zor inanılmaz pahalı, Avrupada tandıklarınız var ise daha ucuza almak mümkün, Denon, Onkyo, Yamaha serileri fazlası ile yeterli olacaktır, butcenize göre serileri rahatlık bulursunuz. Türkiyde satılan serileri takip etmiyorum, siz buluğunuz serileri yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

  Butcesi olmayan Arkadaşlara tavsiyem, Efsane 700-1000 liraya satılan ev paket sistemlerde ses kaliteli ortalamadır yani prfosyonel ses kalitesi değilde komple yeterli bir ses için ideal demek gerekir. Sobwoofer ses sananlar ise bu yanlıgıyı unutmalaılar.
  Bakın sitemde bir seri tavsiye etmiştim, 50 liraya satıldı Logitech 2.1 sistem, bass olarak Efsane denilen serinin mini versiynu fakat bir ev içinde fazlası ile yeterli, özellikle bass gumburtusunu kaliteli müzik sananlar için, yanına iki standart hoperlor daha eklerseniz ortlama size piyasada 400 liraya satılan sistmelerin biraz altı ses kalitesi sunar tek fark siz 50 liraya almış olursunuz.

 9. andy1 dedi ki:

  Erdem Bey,

  Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ediyorum. Ses sistemlerinde tuaf olacak ama ben artık şaşırdım, Türkiyede İnsanlar en normal serileri satın alması dahi imkansız hale gelmiş.

  300 Euroluk AV cihaz Türkiyede 1800 Lira hatta daha üstünde satılıyor, ben ucuz diye yazıyorum oysaki farkında olmadan inanılmaz pahalı bir seriyi tavsiye ettiğimi hayretler içinde öğreniyorum. Bose düz bir sistem Türkiyede 5 Bin lira seviyesinde yani ortalama 1800 Euroya yakın, birşey diyemiyorum, abartı olarak yazmıyorum ürün tavsiye etmek imkansız hale gelmiş durumda.

  HD recevierler konusunda zaten Uzman İnsansınız serileri bire bir test eden ve net detaylaru duyan işiten izleyen birisiniz, Çin işlemcili seriler Türkiyede artık 500 liralara satılıyor, İnsan diyorum.

  Tivibu hakkında bilgim yok, Teledünya satndart HDbox ve yayınları Türkiyede izledim oldukça sorunsuz gerçek manada kaliteli seyir zevki sunan tek firma olduğunu gördüm, sizde belirtmitiniz forumlarda inanılmaz şikayetler var paneller hakında oysaki hareketli görüntülerde yırtılmalar, pastelleşmeler, panelden çok kullanılan haric cihaz problemleri ile alakalı.

  Şunu net diyebilirim, bugün ZT60 panel dahi alınsa, vasat işlemcili RGB renk desteği olmayan bir hd recevier ile görüntü Marketlerde 500 liraya satılan tvlerle bir fark olmayacaktır tam tersine ZT60 daha sorunlu görüntü sunacaktır, çunki renk değelerrini ve Beyaz denegsini sunması imkansızdır. Bu sebeble Arkadaşlarımızın harici cihazlarda çok dikkatli seçim yapmaları gerekir.

  Devmalı yazıyorum tekrar yazmak isterim, forumlarda hdmi kablo fark etmez diyen cahilleri ciddiye asla almayın, net yazıyorum bu kablolarla hem renk kalitesi hemde görüntü kalitesini asla üst kalitede alamazsınız. Hatta ne olduğu belirsiniz kabloda, her kanla göre farklı bir ayar yapmak zorunda kalırsınız.

  Saygılarımla

  Andy Swezniak

 10. andy1 dedi ki:

  Sayın arasıra, Erdem Bey detaylı bilgi vermiş okumnaızı tavsiye ederim. Tivi bu hakkında her hangi bir yorum yapmam mümkün değil çunki hiç b,ir bilgim yok. Erdem Bey izlediğini ve pekte verimli olmadıgından bahsetmiş.

 11. Erdem Antalya dedi ki:

  Merhaba And1 bey öncelikle söylediğiniz Avr sistemlerim pahalılığı konusu malesef kronikleşmiş bir sorun inanın bazen Ki bu konuda Yaşadığım şehirde fazla bir seçenek yok. Baktığınızda normalde 600-700 Tlik bir cihazı 1500-2500 TL arasında satıyorlar ve seçme şansı bırakmıyorlar. Bunun dışında Paneller konusu zaten içler acısı bir durum. Bazen yurtdışına gidip gelen arkadaşların izlenimlerini aldığımda kahroluyorum. Çünki burada bazı serileri öyle fiyatlara görmüşler ki burada sradan vasat seriler fiyatına. Bu arada bir ürün almak istediğinizde bilgi sahibiyseniz paranızda sınırlıysa inanın çok fazla şansınız olmuyor işiniz tesadüflara bağlı kalıyor. Bu gerçekten çok saçma bir durum. Ülkeyi yönetenler serbest piyasadan bahsediyorlar bu mu serbest piyasa serbest piyasa olması için diğer ülkelerin şartlarıyla satış yapılması gerekir ülkemizde böyle bir şey yok örneğin 1500 TL lik bri panel yurdışında 800-900 TLye satılıyorsa burada bazı nedenler var demektir Örneğin ÖTV vergisi Gümrük girdileri gibi Çünki Bir panelin Toptan çıkış fiyatı standarttır yada standartlara yakındır. yani distribütör yurdışı ile aynı fiyata mal eder peki bu fark neden oluşuyor işte bu nedenlerden ÖTV gümrük vergileri ve buna satıcıların keyfi fiyat uygulamaları eklenince sonuç bu oluyor. Kimse serbest piyasadan bahsetmesin. Bu kasıtlı yapılan bir şey. Çünki bu ülkedeki insanları çaresiz görüyorlar.
  Arasıra bey in konusuna gelince Söylediği gibi Tivibu İnternet üzerinden yayın veren bir sistem. Burada önemli olan kullanılan internet hızı ben şahsen bu hızın yeterli olduğunu düşünmüyorum çünki ülkemizde halen bazı ülkelerdeki gibi uygun fiyata hızlı internet verilemiyor. Örnek verebilisek bu konuda çalışmaların başladığı ülke Amerika ki burada çok daha önce başladı bu işler orada bile henüz tam manasıyla bu iş kotarılmış değil. Kısaca yaşadığım tecrübeyi anlatayım. Tabiki 2 yıl önceydi. Alıcıyı açtığınızda 5-10 dakika açılmasını bekledim. Kanal değiştirdiğinizde bekleme süreniz en yavaş Uydu alıcınısından daha yavaştı. Bunu bir müşterim almıştı fakat memnun kalmadığı için ve taahüt olmadığı için sistemi iptal ettirdi. Dsmart kullanıyorsanız kesinlikle Dsmattan daha iyi olacağını zannetmiyorum. Eğer Taahüt yoksa beğenilmediği taktirde iade kabul ediliyorsa alıp denenmesinde bir sakınca yok. Burada 2 yıl önceki izlenimimi yazdım bu arada sorunların bazıları giderilmiş olabilir fakat bana mantıklı gelmeyen konu Bu yayın için hızı yüksek İnternetin gerekli olması ki Bu internet sizde varsa bunu kullanabilirsiniz. Saygılarımla

 12. andy1 dedi ki:

  Erdem Bey,

  Türkiyede serbest piyasa var cümlesi şahsen bana göre hiç bir anlam taşımıyor. Hangi serbest piyasa diyede sormak isterim?

  Tivibu örneği dahi net ispatıdır, İngilterede en kırsal uç bölgede yaşıyan Kasaba Halkı 20 mbit hız kullanıyor, Türkiyede ise bu hızı kaç kişi satın alabilir veya Türkiyede İnsanların farklı daha ucuz bir firma seçme hakkı varmıdır, bakın en basit serbest piyasa sorum budur!

  Televizyon fiyatlarına bakın, fiyatlarıda boş verin şuan satılan serilere bakın, İnsanlar net şekilde belli bir cihazı zorla almaya zorlanıyor, bu kadar net ve açık.

  AV cihazlar, ne diyebilirim ben yazmaya utanıyorum artık, 400 Euroluk cihaz 2000 lira, 500 Euroluk plazma serisi 1000 Euro.

  Firmalarda birde utanmadan biz Avrupa ile aynı fiyata satıyoruz diyorlar. Avrupada asgari cüretle Türkiyedeki Asgari cüreti ürünlere vurursak aradaki fiyat farkı 3 mislinden fazladır.

  Erdem Bey, yazacak çok şey var, Dilerim Devlet biran önce bu konulara el atar, bu kişileri ve firmaları denetime alır, emin olun yazdıklarım her zaman gerçekleşmiştir, Bu kişileri firmaları gazetlerde televizyonlarda ibretle okuyup hayretler içinde kalacaksınız.

 13. Erdem Antalya dedi ki:

  Merhaba Andy1 bey burada söylediğiniz konu çok önemli Tivibu için en az 20mbit gerekiyor zaten. Hız yükseldikçe fiyatlar astronomikleşiyor ben şahsen nlayamıyorum. Uydudan alınan yayının veri hızı zaten düşük tutuluyor birde netten aynı yayını almak ne kadar doğru bir şey diye düşünüyorum. Şu anda tv de reklam yapıyorlar bunu seyreden insanlarda sanki internet olması yetiyormuş gibi algılıyorlar yayını almak istediğinizde eğer hızınız düşükse bir de fark ödemek zorunda olduğunuzu bilmiyorlar. Saygılarımla

 14. arasıra dedi ki:

  Tivibunun görüntüsü güzel değil Andy Hocam :)

 15. andy1 dedi ki:

  Erdem Bey,

  Asıl sorun henüz başlamadı, smart yayaınlar 2016 senesinde artık her evde izlenirken Türkiyede bu detay fazlası ile can sıkıacaktır. Kac kişi Türkiyede 20 mbit satına alabailir?

  A zönce bir Arkadaşımız yazmış şaşırdım 20 mbit fiyatı ortalama 80 Euro, şu cevabı verdim ben 60 GBP (Sterlin) Sky full pakey yayınını kullanıyorum, Spor karşılaşmaları ortalama 70ten fazla HD kanal, sinema kanalları stnadart hd kanallar haricinde 6 adet 3D sinema kanalı ve buna 20 mbit İnternet, 1 senelik sabit telefon dahildir.

  İnanın o kadar kaliteli yayınlar varki bazen kendi kendime şunu diyorum, ben kanal izlemiyorum acaba neden bu parayı veriyorum, 3 İtalyan kanalı izlerim anlamasamda:) Sebebi yemek tariflerini yazarım, bir bakarım 2 saatim gitmiş, kısaca diğer kanlları izlemye fırsat bile olmuyor. Görüntü kalitesi ise Türkiye ile çok farklı dersem anlaşılır, Ses kaşitesi aynı şekilde yine abarstız yazıyorum Panel üzerinden HD kanallarda ses volumu 1in üzerine çıkamıyor, ses inanılmazın ötesinde gerçek stereo kalitesi ile veriliyor.

  Böyle devamlı İngiltere diyorum cidden özür dilerim, bazı edebsizler vardır lütfen o şekilde anlamayın. bu örneği verme sebebim Halkın daha bilincli olması ve Devletten daha kaliteli hizmet istemeleri içindir.

  İnsaf 200 liraya çıplak İnternet, denecek cümle yok.

 16. andy1 dedi ki:

  Sayın arasıra,

  Erdem Bey net açıklamıştı budetayı, ben bilmediğim için her hangi birşey demem mantıksız olurdu. Şunu dieybilirim bu tür İnternet üzerinden paylaşımlar artık ilkel demek gerekiyor. Teknoloji çok faraklı yerlere geldi.

  Size bir örnek vermiştim tekrar vermek isterim. Yanlış anlmayın kendi tercübelerimi işim ile alaklı detaylar olduğu için İnsanlar tek bir şey tavsiye ederim.

  Pahalı marka pahalı teknolojiye para vermeden önce çok iyi düşünün. Bakın benden AVR sistem soruyorlar hep mesafeli cevaplar veriyorum, İnsanların alın teri kolay kazanılmıyor, Oysaki her hangi bir seriyi tavsiye eder bana ne versin parayı kullansın derim. Bu elbetteki Adamlık değil bu sebeblede ürün tavsiylerinde aşırı tutucuyumdur.

  Sizin nezdinizde Öğretmenlerimiz, Polisimiz, Memurumuz kısaca Maaşlı İnsanlarımıza tavsiye, pahalı seriye iyi diyenlerin tuzağına düşmeyin !

  Size bir cihaz tavsiye ettim 100 lira satış rakamı var, sitemde bu cihaz hakkında detaylı test konusuda var. Demiştim ki bu cihazı alın bir süre kullanın, kriterlerinizi belirmenizde en büyük destek sitelerde bizim gibi Adamların yazıları asla size net kesin bilgileri vermez. Her kesin gözü algılması farklıdır. Bana göre mükemmel olan bir seri diğerine kötü gelmesi en fazla rastlanan sorundur, bu sorun ilk defa panel veya harici cihaz alanların %99 net olarak görülür.

  Oysaki siz 2000 lira para verip, ANdy doğru söylüyor deyip alırsınız, ama Andy kullandığı kablonun tanesi 120 dolardır veya hd kablosu 270 Eurodur veya avr sistemi 3 bin eurodur, Andy yazar ama ona göre mükemmeldir, iyi niyetli Vatndaş borca girer Andy ile aynı paneli alır sonucu tam bir kabus olur. Bahsettiği kaliteli görüntüden eser yoktur.

  Bunu iş Hayatımda herkese söylerim, lütfen bana marka ile gelmeyin, kriterleriniz ile gelin, asıl kalite kriterlerinizi bilmekten geçer.

  Gelelim bahsettiğim 100 liralık cihaza, neden alın derim bu size net bir belirleyici cihaz olur, sonuçta 100 liraya 5000 liralık veya 12 Bin liralık ZT60 Panasonic farkını net olarak algılarsınız. Üstelikte bunu 100 liraya yaparsınız.

  Ne diyorsunuz TİVİBU alsammı, aylık 10 lira olsa senede 120 lira yapar tahhütle aldığınızı düşünün 200 lira yapar, bu parayı ne için vereceksiniz? Ortlama 50 kanal için.

  Ben size diyorum ki 100 liraya en az 10 tane HD kana yüzlerce SD kanal ve cihazın yazılımı ile gelen şifresi açık kanalları alırsınız. Sıkıldınızmı beğenmedinizmi 100 liranız gider hatta ilerde tayin olursunuz farklı bir odanızda yine kullanırsınız.

  100 liralık vasat cihaz size 10 bin liraların üzerinde net cihaz kriteri yapmanıza %100 katkısı olacaktır asla bu cümleri laf olsun diye kurmuyorum, size net tecrübe olarak bilgi sunuyorum.

  Hatta wifi desteği ile oldukça zengin hazır kanal listesini izlersiniz. Oysaki ne yazmıştınız ”andy hocam vu4solu 1000 lira alayımmı” ne dedim size iyi düşünün, vu4solu cihaz 1000 lira diğer cihaz 100 lira. 100 liralık cihaz size RGB ana renk kalitesi nedir öğretir, HD renk değerleri nedir öğretir, SD kalitesi nedir öğretir. Hpesini farkında olmadan tecrübe olarak beyninize kayıy edersiniz ve Adım kadar eminim bu cihazı kullandıktan sonra 1000 liralık seriyi gördüğünmüzde tepkiniz net olur, ben bu cihaza bu parayı vermem!

  Çunki kriterlerinizi siz farkında olmadan belirlemiş olursunuz.

 17. arasıra dedi ki:

  Andy Hocam tvyi alırken yani yorumlarınızı okumadan alacak olsaydım 50 liralık receiver alırdım. Fakat yazdıklarınızı pahalı bir receiver gerekli şeklinde yorumladım. Kusura bakmayın.

 18. andy1 dedi ki:

  Sayın arasıra.

  Pahalı recevier dikkat ederseniz tamamı nerdeyse pro seriler özellikle görüntü kalitesi için.

  Bir detayı belirtmek isterim, sanıyorum farklı anladınız. 50 liralık rcevier almaktan bahsetmiyorum, ben size kriter belirlemnize yardımcı olacak bir seri önerdim, 30 lirayada recevierler var bunu kast etmiyorum.

  Onkyo AVR serileri veya Yamaha serileri yazdım dikkat ederseniz, Denon Marantz v.s, Bu cihazlara verilen para ile hd recevier konusu farklı detaylar. Bu serileri herkes alabilir %99 fazlası ilede tebessümle kullanım zevki yaşarlar. HD recevier konusu çok ayrıdır, kimsenin boş yere para versin şahsen istemem.

 19. arasıra dedi ki:

  O zaman yeni hedefim Yamaha + next Andy Hocam :)

 20. arasıra dedi ki:

  Ya ANdy Hocam dediğinizde haklısınız. Bu Türkiyedeki fiyatlar insanı şaşırtıyor. Örneğin 1400 tllik ?? Yamaha artı 100 tlye de nexti alsam 1500 tl eder.

 21. andy1 dedi ki:

  Sayın arasıra,

  Bakın en önemli detay panel,ses desteğinde doğru cihaz seçimidir. Bakıyorum Türkiyede İnsanların kriteri belli, lütfen kimse alınmasın çunki kazanıkdları paralar söz konusudur!

  Sony serisi alıyor X805, veya Samsung F8500 yada Panasonic WT60 led ürünlerden bahsediyorum, siz plazma amiral serilerinide ekleyebilirsiniz. Ortlama 3 Liranın üzerinde cihazlar, ve tek başın bu panellerden üst kalitede resim almaz zordur, satnadart resim kalitesi alınır. İnsanları yanıltan Hayatında ilk defa panel alan birisinin yorumudur şöyle der ”Ben X seriyi aldım harika mükemmel” 15 gün sora şikayetleri başlar çunki panelide tanımaya sorunları görmeyede başlamış olur. Her kes birşeyler anlatır söyler %99 boş laflardır veya önerilerdir.

  En basit Türkiyede yaşanan cahillik herşeyin panellerden beklenmesi, dahili uydu alıcıyla izleyen İnsanlar şikayet eder, üretici oysaki size panel satıyor uydu alıcısını sadece kucuk bir destek olarak cihazlarına entegre etmişlerdir ve standart görüntüden ötesine geçmez.

  Dahada tuafı herkes yazar, oysaki üretici net olarak Dahili uydu vercilerinin sadece ülkelerin stanadrat yayınları için olduğunuda belirtirler dahada ileri giderler bu desteğin her Ülke için farklı görüntü verebileceğini yada belli sinyallerle uyuşmayacağınıda belirtirler.

  Siz biraz alındınız sanıyorum, ben Size 100 liralık seri önerirken bu aslında sizin ilerde çok daha net isabetle doğru cihazı seçmenize yardımcı olacağını belirtymiştim, pahalı cihaz demek iyi görüntü manasına hiç bir zaman gelmez.

  Şunu göreceksiniz, Beyaz dengesi belli kanallarda varken bir çok knalda farklı performans sunacaktır ve bu 100 liralık cihaz için değil 2000 liralık cihaz içinde geçerlidir, RGB Ana renk değerlerini tanıyacaksınız öğreneceksiniz hatta renk konusunda net ve profosyonel bakış açınız kesinlik kazanacaktır. Diyelim ki piyasda en fazla tavsiye hd recevier şuan herkes almak ister, bahsettiğim serilerle tecrübesi olan ise, 10 misli fiyat farkına sahip cihazı gördüğünde ilk tepkisi ”bu cihazımı alacaktım der” cunki farkında olmadan resim renk kritelerini netleştirmiş olur.

  Bu sefer Avrupalılar gibi hd recevieri hiç umursamadan AVR Upscaling yapabilen, Renk kalibrasyon değerlerine sahip 72 hz üzerinden fps resim işleyebilen cihazlara yönelir, şunu bilir bu cihazı aldığında Hareketli görüntüler, oyun problemleri, renk değerleri ses kalitesi kısaca herşeye hakim olacaktır.

  Bana İnsanlar kızarlar, sen hep tuaf şeyler anlatıyorsun veya tuaf gereksiz harici kabloları yazıyorsun!

  Oysaki yazdıklarım tamamen performans yazılarıdır, kimseye git şu hd receveieri al mükemmel harika, demem. Adam 10 liralık hdmi kablo kullanıyor 5.000 liralık hd recevier alsa ne fark eder, görüntü vasat üzerine zaten çıkmayacak.

  Hafta başında bir sitede yorumum yazılmş ve deneyen Yabancı kullanıcların yorumlarına tebessüm ettim, 3 cihaz yani hd recevier değiştiren bir Danimarkalının yorumunu aktarıyorum ” Panelle verilen hdmi kabloyu 6 aydır kullanıyordum, 3 farklı markaya aiy hd recevier aldım, Panasonic paneli servise yollamış, bozuk diye, servis değişim yapmamış hiç bir sorun görmedikleri için”

  Yazımı okuyor, bu sefer 17.8 gbps GTMAX performns serisi hdmi kablo alıyor, ve eklemiş ”sanki yeni panel satın aldım, renkler mükemmel”!

  Türkiyede yazıyorum zır cahil, hdmi kabloyu benle tartışıyor, kıy zekası yetmiyor bu sefer kufur etmeye başlıyor. Aslında bunlar panel kullanıcısı değiller, ne oldukları bellidir, çinden ityhal kablolar sstoklarında yatıyor. Bende kabloları yazınca haklı olarak 10 kişilik guruplar halinde yazılarımı sabote etmeye başlıyorlar.

  Yazacak çok detay var, Sizin gibi Arkadaşlara tavsiye, ucuz serileri tercih edebilirsiniz ucuz derken 30 liralık scart destekli hd recevierleri almayın tabiki. Bahsettiğim serileri tercih edebilirsiniz.

  100 liralık seri sizi 500 liralık digital paket sözleşmesindende koruyabilir, tecrübeleriniz doru satıcıyı bulmanızada destek olacaktır.

 22. andy1 dedi ki:

  Yamaha, Onkyo, Denon, Marantz kriterlerinize göre + butcenize göre net seçimler yapacaksınız emin olun.

  UHD panel desteği, sunan serileri artık tercih etmek biraz daha seçim şansınızı kolay hale getirir. Belli seriler 24p-48-72 hz fps değerlerine kadar pefromans resim kalitesi sunabiliyor.

  Kucuk bir detayda yazayımki daha netleşisin, ZT60 serisinin mükemmelliği, aslında AVR sistemlerden alınan tecüreblerdir. Okyo 3 sene önceki serisinde bulunanan Pulldown+renk kalibrasyon işlemcisi şimdi panellerde kullanıyor.

 23. arasıra dedi ki:

  Alınmadım. Zaten pek tv de izlemiyorum artık.

  Dikkatimi birşey çekti artık piyasa pek receiver yok. varsa da çok az tozdan bakılmıyor. eski ürünler. alan almış sanırım. yeni alanlar da dahili uydu alıcı tv alıyorlar.

 24. andy1 dedi ki:

  Sayın arasıra, Haklsınız dahili uydu paneller recevier satışlarına etkisi büyük oldu ve dahada olacak, Smart medya yayınları ile İnternet üzerinden herşey hem daha ucuza hemde daha kaliteli olarak izlenebiliyor.

 25. Ali Kocaeli dedi ki:

  Andy Bey merhaba

  Linkini vermiş olduğum receiver için yorumunuz ne olur acaba?
  http://www.mediamarkt.com.tr/mcs/product/SONY-STR-DH540-5.2-Kanal-4K-AV-Receiver,103452,475643,1077099.html?langId=-14

  Linkini vermiş olduğum receiver için yorumunuz ne olur acaba?

 26. andy1 dedi ki:

  Sayın Ali Kocaeli,

  Giriş seviyesi bir cihazdır, ses kalitesi olarak derseniz kesinlikle alınabilir bir cihaz demek gerekir. TV amaçlı alınacaksa oldukça yetersiz wifi desteği olmyan 4K desede bu sadece standart sinyal eşleşmesidir yani upscaling desteği yoktur, Sony panel kullananlar için fiyat olarak tercih edebilirler.

  Tekrar belirtmem gerekir ses olarak istiyorsanız alınabilir, 5.2 sistem dahi sınırlı demek gerekiyor bu tür serilerde 7.1.-7.2 desteği olan serileri tercih etmek çok daha avantajlıdır.