Ebru Kıvılcım, Gomalak ve Restorasyon çalışması.

Sayın Ebru kıvılcım, sitemizi ik ziayareti ve soruları ile başlayan Dostluk ve sonrasında yaptığı kendine ait 1960 dönemleri iki adet Ahşap komedin çalışması ile Ustalarada ders verecek bir yeteneğini sundu.

Ebru Hanımın Ahşapa olan ilgisi Kurslardan aldığı temel boyama teknikleri herşeyden önemlisi Restorasyona duyduğu ilgiyi paylaşmak istedim.

Ustalar bana darılmasın, Ebru Hanımın yaptığı cila üstelikte Hayatında ilk defa deneyen biri için inanılmaz başarılı, sakın iltifat ediyorum veya öylesine yazıyorum diye düşünmeyin, 150 seneden fazla restorasyon işinde Türkiyede sayılı Ustaların son nesliyim, yaşamımda kimsenin görmeyeceği sanat eserlerine dokundu restorasyonlarını yaptım bu sebeble Ebru Hanım için yapacağım yorum asla abartı taşımıyor.

Şuan piyasalrda Usta diye gecninen bir çok İnsandan net ve açık şekilde çok kaliteli bir gomalak işlemini yapmış bir İnsan ve beni şaşırtacak düzeyde iyi bir çalışma ortaya çıkarmış.j9ua

zpj8

Komedinlerin ilk hali, zamanın verdiği yıpranmışlık, ve uzunca zaman hiç bir işlem yapılmamış haliylede üzerilerinde nerdeyse hiç bir şey kalmamış ciddi olarak yıpranmışlar. Ebru hanımın elinde ilk fıtraflar paylaşırsa sevinirim cunki bu resimlerde mobilyaların gerçek yıpranmışlığı fazla detayla görülmüyor.

Kazıma işlemi ve sonrası resimleride bekliyoruz kendilerinden.

Bu tür mobilyalar çalışması zordur, size çok basit gelebilir fakat örnek klasik bir baştan aşağı oymalı Mobilyadan daha yorucudur, çunki döneminin sadeliğini yansıtır ve yapacağınız her hatayı inanılmaz göz önüne çıkartır kısaca fazlası ile Ustalık isteyen bir çalışma gerektirir bu tarz mobilyalar.

0m9y

Mobilyanın yıpranmışlığına dair rresimde görüyorsunuz, şimdi siz bunu her hangi bir Ustaya verdiğinizde ortalama sizden 300 lira civarı bir ücret isterler ve ilk yapacakları iş, camla kazımak olur, ortlama 1 saate kazırlar elbetteki kaplamaları ve ahşapı cizerek kendilerine göre Ustalık eseri sunarlar, Oysaki Ahşapı katlettiklerinin fakında değillerdir camla kazıma detaylarını resimlemek isterdim malesef resimleyemiyorum.

Ebru Hanım sadece doğal piyasada satılan kimyasallarla bu işlemi yaptı %100 ahşapın dokusunu koruyarak en ufak zara vermeden, gelecek nesillerede bir anısını bırakmış oldu, belkide 50 sene sonra bu Ahşapı eline alan gerçek Usta şunu diyecektir, ”Ellerine sağşık Ustam, Ahşap pırıl pırıl korunmuş” Bizler bu cümleyi Gerçek Ustalarımıza sevgi ve saygıyla her zaman kullandık.

ivpq

Egbru Hanımın ilk işi olmasına rağmen sonucu görüyorsunuz, gayet temiz bir yüzey çok iyi ezilerek yapılmış bir Gomalak işçiliği, rutuşlanmamış olmasına rağmen gerçekten çok başarılı bir çalışma ortaya çıkarmış, bir kez daha belirtiyorum !!!Kendisine Usta deyip bu şekilde Cila yapmayan, ustları tanıyorum biliyorum!!!!

Ebru Hanım isterdimki yanımda zamanında çalışsaydı, şuan benim yetiştirdiğim Usta diye inanılmaz bir Gurur duyardım bunu gerçekten hak ediyor, Bu işi Hobi diye yapan bir İnsandan bahsediyoruz ve ilk defa yaptığı Gomalak işçiliği bu arada üzeerinde yaptığı Gomalak işçiliği belki fark edemeyebilirsiniz, tamamen ezilerek yapılan bir işlemdir bu detay çok önemlidir. Gomalağı ezerek çalışmalısınız fırça ile sür 3-5 kar elle cila yap bu asla Gomalk işi değildir saçma sapan baştan savme bir işçliktir. Ebru Hanım ilk işinde net Ustalık sergilemiş.

o99e

h60i

Rneklendirme ile yaptığı çalışma, dikkatinizi çekmek isterim, Ebru Hanımın uyguladığı boyama tekniği Roma dönemine kadar giden bir uygulamadır, burda Ebru hanım hazır kimyasal boyalar kullanmadı yani sizler, 30-40 lira tüp boylara verirken Ebru Hanım doğal toprak boya kullandı ve bunuda Gomalak karışımı ile yaptı, bunu bir çok Usta bilmez, siz söyleseniz size şunu söylerler hiç gomalağa boya karıştırılırmı evet karıştırılır hatta gomalaya sellozik boya işlemi dahai yapabiliriz, bunuda ilerde Ebru Hanım sizlere gösterecektir.

Antika restorasyonu sandığını kadar basit bir işlem asla değildir, tariflerin tamamı asırlar öncesine dayanır, yapacağımız macun bugün Üniversitelerde dahi Proförlerin bilmedikleri gerçek tariflerdir. İsersek suyun altında macun yapıp 300 sene sonra yaptığımız eseri hayranlıkla bakan İnsanlara miraz bırakabiliriz. Antika Restorasyonu bir nevi Kimyacılıktır.

Ebru Hanım sanıyorum yakında renkli çalışmasını desenlerle tamamlayacaktır ve emin olun tahminlerinizin ötesinde bir Ahşap hepinizin yapmak isteyeceği bir çalışma olacaktır.

3qg4

Ebru Hanımın ilk Beyaz renk denemesi, sanıyorum bunu LAke çalışmasına döndürecektir, Lake çalışmasıda eminim bir çoklarınızın hayran kalacağı sonuç ortaya çıkaracaktır.

Sayın Ebru Kıvılcımdan diğer resimleride bekliyoruz.

Emeklerinize sağlık

Saygılarımla.

Tarih: 02 12 2013
Üst kategori: Antika Restorasyon
Alt kategori:

'Ebru Kıvılcım, Gomalak ve Restorasyon çalışması.' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Akın/ Istanbul dedi ki:

  Valla ne güzel yazmışsınız Andy hocam, ahşapla mobilyayla hiç alakam olmamasına rağmen oturdum baştan aşağı okudum. Bu arada bir film incelemesine daha imza atmışsınız. Onu da bugün-yarın izlediğimde altına bir şeyler karalarım. Bazen siteniz aktif olmuyor ben genelde hergün girip bakıyorum ama yeni konu göremediğimde :( bu şekilde çıkıyorum sitenizden. Sitenizi seviyorum…

 2. güliz izmir dedi ki:

  ebru hanım ellerinize sağlık benimde hep hayalimden geçirdiğim bir çalışmaya başlamışsınız ne yalan söyleyeyim ben cesaret edemediğim için hiç bulaşmamamıştım bu işlere ama şimdi aklımı yap yap diye dürten yeni bir konu daha çıktı karşıma. kolay gelsin.

 3. Gökhan Erol dedi ki:

  Andy sitede bu sorunu aşamadı, site şablonu almak şart yorum yapan yani adminlerin tamamı Aandy isimle çıkıyor. Sitede 6 admin var, erdem Arkadaşımda bu konudan şikayetci. Pek bu işlerden anlamıyorum galiba site şablonu değişirse. Herkes kendi yazdığı konuda daha netleşecektir.

  AkınBey kendi adıma Antika restorasyon konusunda teşekkür ederim.İsmim Erol Gökhan merakınız varsa ise mutlaka Antika detaylarına bakmanızı tavsiye ederim. Gerçek bir sanat ve severek yapıldığında çok ciddi kazancıda olan özel mesleklerden Dünyada en ilgi çeken uğraşların başında yer alır.

  Saygılarımla

 4. ebru istanbul dedi ki:

  guliz hanim ben gokhan hocami kesfetmeden once sizin gibi dusunuyordum. aslinda ben hic bir sey yapmadim herseyi gokhan hocamin tavsiyeleri yureklendirmesi ile gerceklesti. hitabeti ile birbirimizi hic gormesekte sonsuz saygi ve sevgi duyuyorum hatta gecende esime hocama gidip tanisip kisa bir ziyarette elini opmek istiyorum diyerekten bir konusma gecti tabiki hocamin izni ile hersey icin sonsuz tesekkur ederim allahtan size tez zamanda saglik diliyorum. butun dualarim sizinle hocam kendinize cok iyi bakin cunku ben ve benim gibi bir cok kisinin size ihtiyaci var sevgiler

 5. Erol Gökhan dedi ki:

  Ebru Hanım, İnanılmaz güzel moral verici cumleler yazıyorsunuz, oysaki İnsanın kendisinde olan özelliklerdir bahsettiğiniz hepsi sizin el melakaniz, İnsanlara saygınız. Sadece Dua edebiliyorum hepinize, toz kadar bir faydam olmuşsa elbetteki mutlu oluyorum.

  Sizler Arkadaşlarım, Kardeşlerim zamnında yanımda çalıştı, yurt dışında staj görmeye gelenler oldu, yüzlerine bakardım hepsinde geleceğe dair bir umut hepsinde Hayatlarına yapacakları katkıyı düşünürdüm. Her zaman kendimi karşı tarafın yerine koydum hep onların gözüyle baktım, diğer türlü zaten bu Hayatın manası kalmıyor, fazlası ile bencil bir Dünyadayız.

  Kaldıki sizin yeteneğiniz resimlerlede görsem inanılmaz başarılısınız, hasta yüreğimle size bir detay vermek isterim eğer sizi 15 sene önce tanısaydım inanın bugün Avrupanın en iyi Restoratörlerinden birisi olarak siz bizlere Dresler anlatırdınız.

  İsim vermiyorum, bir Kızımızı yetişdirdim, İstanbul bir çok Kilisede tarihi binlarda bina iç dekorasyonları yaptı, ortalama m,ilyonlarca liralık işler. Bir gün Kilise işi almış, rica etti, iç mekanda inanılmaz Ahşap değerli eşyalar var, devamlı soruyor, o kadar bunaldım ki, şunu dedim Yaşamın para oluşken sen Hangi Dine hizmet edeceksin.

  Sonuç o işi aldı ve 6 ay sonra sözleşmesini mesf hedip kovdular. Neden anlatıyorum bakın elinize aldığınız her objenin bir ruhu vardır, bu tal olabilir, ahşap olabilir hatta çöpe atılmış bir çanta olabilir.

  150 senenin üzerinde mazimizde o kadar tuaf olaylara şahid oldum ki, şunu öğreniyorsunuz her obje asırlar gecsede sahibinden bir enerjiyi saklıyor ve o enerjiyi eğer mesleğinizi yürekten yaparsanız görürsünüz, her işinizde başarı gelir.

  Son zamanlarım, Doktorlarım için 5 dakika sonramın bile garantisi yok, bazıları üzülür Hastalıklarına kızar, hep şöyle düşündüm Rabbimin bana bir hediyesi, çunki ondan gelen herşeyin bir sebebi var, Dünyada sebebsiz hiç birşey yaratmamış, her canlı her cansız objenin Dünyada bir görevi var.

  Elimden geldiğince bildiklerimi paylaşıyorum, bazen üzülüyorum, günde 3.000 kişiden fazla İnsan sizin konularınıza bakıyor, bana değil oysaki sizlere kucuk bir teşekkür etmeleri gerekir.

  Varak Ustaları sitemize giriyor, sitemiz diyorum aslında burası sizlerin sitesi siz yazılarımı daim tutuyorsunuz yoksa çoktan yazmayı bırakıyordum. Bir Varak Ustası ünlü biriside İstanbul Sosyeteye iş yapan biri, bana şunu yazmış ”Neden mesleğimizi herkese anlatıyorsun, meslek sırları Ustadan Ustaya geçer ve beni aklınca kınamış.

  Sizlere Teşekkür ediyorum, Sizlere tanımak beni inanılmaz mutlu ediyor, farkında değilsiniz ama bana Yaşama gücü veriyorsunuz birde bana Teşekkür ediyorsunuz.

  Asıl Teşekkürü bırakın ben sizlere edeyim.

  Saygılarımla

  Erol Gökhan

 6. ebru istanbul dedi ki:

  bizler burda cok farkli paylasimlarda bulunuyoruz bizeverdiginiz bilgilerin degerinin ne kadar onemli oldugunu izah edemem. sizi bu kadar gec tanidigim icin cok hayiflaniyorum sonrada hic tanimayabilirdim diye dusunup mutlu oluyorum.kaldi ki benim adima actiginiz konu beni ayri sevindirdi birilerine ulasabilmek bi nebze ornek olabilmek cok guzel bir duygu sizi bu konu acilinca anladim bu konu acilinca bu kadar keyif aldiysam kim bilir gokhan hocam bizlere ogrettikleri ile ne kadar keyifleniyordur diye dusundum her sey icin tesekkur ederim sevgiler

 7. ebru istanbul dedi ki:

  hocam merhaba mailinize birkac resim gonderdim. dunku actigimiz konuyu facebookda paylasmistim bir tanidigim orada gorup bana dondu eskiciden seneler evvel aldigi bi esyasina gomalak yapmami istiyor. dogrusunu soylemem gerekirse cekimser kaldim bu konuda uzman olmadigimi yeni basladigimi soylesemde israrla yapmami istiyor bende objenin ziyan olmasini istemiyorum. siz nedersiniz becerebilirmiyim :-) :-) :-)

 8. Gökhan Erol dedi ki:

  Ebru Hanım, siz şuan Antika Restorasyonun en başındasınız, hani inanılmaz güzel bir yemek kokusu duyarsınız ama göremessiniz, Antikada budur bir süre sonra yemeği yapmayı öğrenirsiniz içine kendi Ruhunuzu katarsınız, restorasyon işini, Türkiye tamircilik sanır hanyır hep diyorum Kimyacılıktır, tasarımcılıktır, hayal gücüdür, Ruhun Özgür olmasıdır, Roma dönemi yağpılmış bir objede o dönemin kokusunu almaktır.

  Şunu anlayacaksınız zaman gecince, bugün Usta dediklerinizin aslında çırak bile olmayacaklarını görüp üzüleceksiniz, ellerinde parçaladıkları onlara göre tamir ettikleri Antikaları görünce üzüleceksiniz.

  Sizin adınıza konu açmadım sadece sizin yaptıklarınızı resimledim, herşey size aittir.

 9. Gökhan Erol dedi ki:

  Ebru Hanım, Yatak başı resminizi yeni aldım.

  Oldukca sade ve bana alımazsanız çok yüzeysel, sanki Uyku odası ne önemi var gibilerden. Yatak odaları sanılanın tam tersine İnsanların hayatlarındaki en önemli odalar olması gerekir yani Mobilyaların objelerin hepsi Ruhunuza bir Yaşam desteği sunması gerekir.

  Yine Özür dilyerek Yatak başınıza ekleme yapmak isterim.

  Direk yani sutunların etrafından Tül döenbilirsiniz yani cibinlik, tüller içinde detay vermek isterim siz deseni beğenebilirsiniz fakat malum tüller genelde beyaz krem tonlarında olur, hiç önemli değil, bunu kumaş boyaları ile istediğimiz renklerde çok şık tüller yapabilirsiniz, yani gerçek bir saray ortamı yaratmak basittir.

  Bu detaylar ve renkler elbetteki öylesine bir seçim, fakat her kes şunu bilmeli asla gereksiz paralar verip tuaf yatak odaları almak yerine kendi hayal gucunuzu yaratım.

  Bu yaptığım detayları gerçek hayatta uygulamak ise inanılmazın ötesinde kolaydır bakın !

  Dört adet 5×10 denilen kerestecilerde satılan kalas tanesi 10 lira falandır, tavan yer boyunu ölçerek alın.

  Kumaş, her zaman şunu derim canlı ve pastel renkler seçin, tezat renkler odanıza hayat katar. Yatak başında iki kumaş kaplı sutunun daha güzelini yapmak elinizde, sutunların etrafındaki pon ponları yapan yerler var tanesi 3 lira civardır, kalın örgü halatları aynı yerde yaptırabilirsiniz, aklınıza gelen her renk.

  Arka plandaki Osmanlı Sedir Taht figürünü yapmanız yine çok kolaydır, kumaşçılara gidin, bazılarınız bilmiyorsa nerden alınır ben satan yerleride söylerim, metresi 7-8 liraya metre derken şunu bilin 110cmx160cm ebadındadır bu kumaşlar, Her reni bulursunuz hani inanılmaz şık sunui derileri aynı fiyata alırsınız.

  Ve sıkıldığınız Yatak odanız size filmlerde gördüğünüz şatafatlı huzur veren bir ortama dönüşecektir.

  Lütfen yorumumu farklı algılamayın İnsanların zevklerine karışmak şahsen en sevmediğim müdaheledir, resimlemekteki amacım Hayallerinde böyle tasarımları yapmak isteyenlere sadece kısa ip uçlarıydı.

 10. andy1 dedi ki:

  19 YY başı Fransız Maun Komodin, Resimlerde fazla yıpranmış görünmüyor, yapabilirsiniz vereceğim detayları çok iyi uygulmanız gerekir, oldukça dikkatli bir çalışma ve işçlikten asla taviz vermemelisiniz, bu tür mobilyalar hata kabul etmez, dönemini %100 orjinal renklerde korumak ve tamiri varsa yapmak zorundasınız.  Detay örnekler vermek istiyorum, önce malzeme seçimi yapmak gerekir, iskerpela, kaliteli ahşap çekic, pirinc çiviler vs, resimler çok uzak çekim bana yakın detaylar gerekiyor, bronzlar görülmüyor.

  Kısaca kendinizden emin olun, unutmayaın yapacağınız çok iddialı bir çalışmadır, kesinlikle cam kazıma gibi çılgınlıklara asla girişmeyin, mobilyayı çöpe haline getirirsiniz. Sadece sökücü kullanın, çıkan sonuca göre elbetteki devam ederiz, kaplamalarda kabarıklıklar varsa orjinal restorasyon tekniklerini uygulamak gerekiryor, yani sıcak tutkal dışı bir yapıştırıcı türü asla olmamalı.

  Üst taafta lekeler görüyorum, bu sebeble detay resim olması şart, izler kaplama içine tamamen nufus etmiş olabilir bunu malesef sökücü ile almak imkansızdır, burda bize hassas zemin görmemiz için sistra gerekiyor ki hassas kazımada zeminin ne halde oluğunu görmek şart, iz kararmış şekildeyse belli kimyasallar ile yanmış bölgeleri açmalıyız.

  Princleri çıkarırken mutlaka çelik iskerpela ile agaca en ufak zarar vermeden bronzları yerlerinden almalıyız princ çivi veya vida kullanılmıştır, bu sebeble tekrar monte ederken orjinal sarı yani prince civiler kullanmak şart.

  Bornların parlatılması gerekiyor bunu evde kendinizde yapabilirsiniz veya avizicilere götürüp teizletebilirsiniz, dikkat edin kalıp çalma işlemi çok olur orjinal brozları aldığınızdan emin olmalısınız, bu sebeble evde parlatmak daha ideal olacaktır.

 11. Fügen Pulatsü dedi ki:

  Erol bey mail adresinizi yönlendire bilirmisiniz. Ben blueantik@hotmail.com a bir resim gönderdim boyası ve yılı ile ilgili fikir almak isterim. Teşekkürler

 12. Gökhan Erol dedi ki:

  Fügen Hanım,

  Güzel dileklerinize çok teşekkür ediyorum, Allah hepimizi sağlıkla tebesümle yaşatsın İnşaAllah. Kucuk Arkadaşınız ise muhteşem, belliki Koltuğunu seviyor:)

  Koltuğunuza gelirsem.

  Keşke ayaklarınında resmini görseydim,Fransız Berjer tarzında kollar klasik art deko arka oyma alın ise 1920 lerin stili olan XV-XVI Lui dönemi oyma biraz farklı olsada stile sahip.

  Tahminimce dönem Türkiyesinde yapılmış Ahşap görebildiğim kadarıylada kök ceviz oldukça kaliteli bir ahşap kullanılmış. Yani 1930-1950 dönemleri arasında bir işçilik görebildim.

  Restorasyon yaptırmaya mutlaka değer, fakat iyi bir Usta yapması gerekir, gerçek iekilde kanzır temizlenirse oldukça şık bir mobilya olarak yaşamaya devam eder. Art deko kollar bir şeyi gösterir yani gerçek dönem mobilyası, belki arka oyma sonradan işlenmiş olabilir, resim net değil birazda tahmini yorumlayabiliyorum.

  Ebru Hanım gibi sizde yapabilirsiniz, biraz daha zordur sökülmesi gerekir, kollarda esneme oynama varsa orjinal bir tamir ister yani ahşap vidalı bir sıkıştırma. Cila ve tok yani klasik renklerde bir deri ilede fazlası ile şık Hayata dönecektir.

  Ebru Hanımı yakında dilerim Türkiyede iyi Ustalarımızdan birisi olarak göreceğiz. Detaylı çalışmaları ve Ahşapa bakış tarzı tekdire değer, çunki Antikalardan tamirden önce Ahşapla gözle diyalog net olmalıdır, çalışmalarının devamını diliyorum.

  Yardımcı olabildimmi bilemiyorum, sorularınız olursa cevaplamaya çalışırım.

  Saygılarımla

 13. ebru istanbul dedi ki:

  iyi geceler hocam arkadasimin komidini ile ilgili bilgilendirme icin tesekkur ederim size gonderdigim resimleri arkadasim atmisti bana musait bir zamanda ben gidip resimlemek ondan sonra size gonderip yapip yapamiyacagima dair sizden fikir almak isterim bilginize sevgiler

 14. Gökhan Erol dedi ki:

  Ebru Hanım, yapabilirsiniz, sizdeki el melakesi ve dikkat odaklanması gerçekten harika.

  Yakından görün aklınızda kalan sıkıtı verebilecek detayları resimleyin. Yardımcı olmaya çalışırım.

  Şunu yürekten inanıyorum, eğer bu dikkat ve özeveri ile çalışarsanız Türkiye iyi bir Usta kazanacaktır.

 15. ebru istanbul dedi ki:

  hocam izninizle birsey sormak istiyorum. beyaz komidinlerime gomalak calismak istiyorum. elimde beyaz gomalakim yok . elimdeki gomalagi kullanirsam renginde cok oynama olurmu?

 16. Gökhan Erol dedi ki:

  Ebru Hanım,

  Normal gomalak şuanki ahşaplarınızda uyumsuz olur. Yani renk değişecektir.

  Beyaz gomalak kullanabilirsiniz fakat zorlu ve pahalı bir işlemdir, ne ypmak istediğinizi belirtirseniz yardımcı olmaya çalışırım.

  Saygılarımla

 17. Ebru dedi ki:

  Hocam eskittikten sonra göruntunun gomalaktaki gibi parlak ve puruzsuz olmasını istemiştim ondan dolayı sormuştum lake gibi görunmesini isterdim

 18. Gökhan Erol dedi ki:

  Bunu şu şekilde yapabilirsiniz, mat vernik alın su bazlı veya hemen kuruyan senetik ve kokusu vardır yazmıyorum sellozik vernikler tercih edebilirsiniz, aynen cila gomalak gibi elle uygulayabilirsiniz.

  Lake yapmak ki resimde görüğünüz mobilyada burda anlattığım teknikle vurulmuş bir boyadır, mat son astar olarak vurulur, sonrasında çok iyi şekilde zımparalanır, resimde resimde yanıltan detay işiçlikteki özendir, bu mobilya satndart bir iş olsaydı bu topluğu asla yansıtamazdı.

  Vernik sonrası zımparada her detay en ince noktasına kadar prüzsüz hale getirilir, üzerine elle çok ince son kat vernik yapılır ve bırakılır sonrasında ise çok az patine ile renklendirilir.

 19. ebru istanbul dedi ki:

  hocam merhaba dun aksam mobilyalarimi eskitme yapmaya calistim ne kadar oldu bilemiyorum. antipasa tineri fazla kacirdim herhalde cok cabuk kuruyordu epey zorlandim. tabi ben size sormadan yine komidinlerde ufak bir degisiklik yaptim (kizmayin ama tamam) ilk gonderdigim halini beyenmedim cok sonuk gelmisti zimpara tekrar boya vurdum, daha sonra transfer yapiyim dedim yaptim onuda begenmedimtekrar zimpara boya anliyacaginiz yap boza dondu bence ne cikacagini hayal edemememden kaynaklaniyor simdi yeni bir sey yaptim son halini gonderiyorum mailinize affiniza siginarak ve birazda cekinerek yorum bekliyorum sevgilerimle

 20. Gökhan Erol dedi ki:

  Ebru Hanım,
  Resimleri ekleyip sonradan konuşalım.


  Tasarım yani dönemini yansıtan her objeye sonradan uygulanacak detayın seçimi çok zordur hatta çok zorunda ötesindedir, sizin sizin canınızı sıkmanıza hiç ama hiç gerek yok bu zamanla alışacağınız bir tecrübedir ve size bir detay vermiştim en iyi Ustalar her zaman yapıp yanılma bozma yöntemleri ile pişerler.

  Sizi neden takdir ediyorum biliyormusunuz?

  Yaptığınız işim bilincinde ve olmadığını birşeylerin net eksik olduğunu hissedebiliyorsunuz, oysaki İnsanların &90 bunu fark edemezler onlara göre olmuştur, siz burda net detayı kendiniz veriyorsunuz birşeyler eksik!

  Bu harika bir özelliktir.

  Mobilyalarınızda en önemli hata, daha doğrusu sizi zorlayan artız zıt 3 tema var karşınızda !

  1.Dönem monilyası, klasik ve net belirgin hatları olan objeler.
  2. Farklı zıt ve iddialı renk seçimi BEYAZ ve VARAK.

  Farkında olmadan bir bulmacanın içine girdiniz, en başından beri tahmin ediyordum fakat Özür dileyerek biraz zorlanmanızı istedim, hatta yaptığınız işi bozarak detayların ve bir sonraki işte ne kadar yol kat ettiğinizide algılmanız önemliydi.

  Geriye dönelim, eski iki dolap yıpranmış cila, bozuk bir zemin.

  İlk işlem ilk yapılan gomalak, renk çalışması, macunlamalar, desen çalışmaları.

  Ve bugüne gelelim, kendinizi kıyaslamanızı isterim, elinize bugün hangi ahşap geçerse geçsin şuan ciddi avanatajınız tecrübeniz var, yani mobilyayı nasıl bozacağınızı hangi hataları yapacağınızı biliyorsunuz, bu tecrübedir.

  Bugün size aynı tarz mobilyayı versem eminim, detaylı bir ön izleme ile asla cila işini girmeyeceksiniz, sebebi tecrübeniz size artık boyamadan önce zeminin önemini net olarak öğretmiştir.

  Gelelim komedinlerinize, umuyorum bana kırılmıyorsunuz, artık yap boz oyunu kenara bırakalım, varak rengimizi atalım. Çunki Varak veya farklı keskin renkler beynin gerçek hedefi algılmasını engeller, beyin doğru kararı ve çalışmayı yapamaz.

  Varak renk attığımızda karşımıza en doğal haliyle tek bir çalışma ortamı yaratacaktır, beyaz renkte kaliteli bir çalışma ve sonrasında emin olun tüm detaylar tahmin edemeyeceğiniz kadar kolaylaşacaktır, beyniniz net odaklanır, ve çalışmanız harika bir işçiliği ortaya çıkarırır.
  ………………….

  Şimdi Antipas içine tiner koymayı unutun bu acemelilerin sıkça vurduğu bir yönetmdir, zamanınız var antipas sürüp silerek en sağlıklı ve kaliteli gölge tonlarını daha çabuk elde edersiniz, tiner kymayı sontaya bırakın eliniz profosyonelleşsin ki yinede önermem işçlikte kurak ilk yarattığınız beğendiğiniz dokudur, hızlandırılmış işlemler hatalara yol açar.

  Mobilyanızı, düz kirli beyaz veya fildişine boyayın, burda birleşim yerlerinde yani ayaklardaki yapıştırma birleşim yerlerinide macunlayın olduğunca prüzsüz bir zemin olsun.

  Şimdi elinizdeki vernik türlerini yazarsanız, farklı çalışma çnereceğim, yanı vbeyaz boyama işi tamamen bittiğinde son kat olarak zemini 2 boyutlu bir algılama hissi vermeliyiz. Bunuda son kar vernik bize yardımcı olacaktır.

  Vernik sonrası sıfır zımpara ile vernik ve alttaki beyazı bir birden ayıracağız yani görsel olarak.

  Son işlemde size beyaz gomalak çalışmasını tavsiye edeceğim.

  Sonuç ise inanılmaz sadece fakat inanılmaz göz alıcı bir işlem ortaya çıkacaktır.

  Bu kişisel bir çalışma olduğu için yani Müşteri beklentsinden uzağız buda farklı bir avantaj sunar.

  Arkada oymalı bir eşya veya tırnak gördüm bana resimlerseniz, eğer üzerinde entrasan komedinlere uyan bir hat varsa o bölgenin kalbını alıp uygulmasınıda yapabilirsiz.

  Uzun bir yazı kusura bakmayın.

  Kolay gelsin.

  Saygılarımla

 21. ebru istanbul dedi ki:

  hocam benim icin onemli olan yaptigim isin icime sinmesi once benim begenmem bu ucuncu oldu hala yeterli olmadiginin farkindayim yilmiyorum,size hic kizmiyorumda sakin akliniza boyle birsey gelmesin. antipas tarifinizde tiner oldugu icin katmistim. bundan sonra katmiycam tinersizde surule bildigini ogrenmem iyi oldu. elimde suan mevcut bir vernik yok tavsiyenize gore satin alicaktim ondan dun size sordum. arkadaki tirnak annemin kullanmadigi tv sehpasi ayni takimin sehpa ve koltuklarida var hatta annemler bu esyalari elden cikarmayi dusunuyorlar onlarinda resmini gonderiyim belki biraz daha modernize edip kullanmasini saglaya biliriz nedersiniz. resimleri attim mailinize hocam sevgiler

 22. Gökhan Erol dedi ki:

  Ebru Hanım,

  Yaptığınız işi 3-5 defa bozarsınız bunlar size %100 olumlu tecrübe olarak dönecektir, Hata yapmayan İnsanlardan veya yapmam diyenlerden korkmak gerekir, tuaf örnek oldu fakat en büyük zararı böyle işler veya kişiler verir.

  Tiner katabilirsiniz tabiki sadece 1-2 damla sebebide katılığı bir nebze yok etmek amaçlıdır, fakat zamanınız olduğu için ve ilk tecrubelerinizden dolayı katmamaya çalışın beğenmesiniz silersiniz yeniden denersiniz tinerle olunca alttaki boyayada temas edeceğinden silinmesi imkansız hale gelir.

  Vernik seçimi ev içinde yapıyorsanız kokusuz ürünler tercih edin dışarda çalışma olanağınız avrsa sellozik dolgu verniği tercih edebilirsiniz hem kuruma süresi hemde zaman acısından avantajlıdır. Ellede sürebilirsiniz yani normal gomalak yapar gibi oldukça çık düzeyler ortaya çıkarabilirsiniz. Sistem aynıdır gomalağı nasıl son katta beze ispirto ekleyrek çalışıyorsak verniğede aynı şekilde tiner ekleyerek son kat atabilirsiniz.

  Hatta ilerde Usta işleriizde gomalak+Sellozik destekli cam cila yapmayıda berberce çalışırız.

  Bazı işlerde Ahşapı koruma altına almanın en iyi çözümüdür.

  Eşyalara gelirsek.

  1970 dönemi fazlası ile moda olan barok ve rococo karşımı oyma takımları, İhtiyac için satılıyorsa yani yenilemek maksadıyla elbetteki yorum yapmam doğru olmaz, bütceye bağlı bir değişimdir.

  Takım sandalyeleri bugün yaptırılmaya kalsa sanıyorum 5000 liranın üzerinde işçilik alırlar. Malum oyma işi ve özel sipariş ile yaptırılırsa bahsettiğim rakamın üstünde olur altında bir fiyat istemezler.

  Satmaya kalkarsanız sanıyorum para verende çıkmaz Eskicilerle muhatap olurssanız ciddi şekilde sinirlerinizide bozarlar, cahillerle muhatap olmak Dünyanın en resim zamanlarını yaşmanıza sebeb olur.

  Sandalyeleri çok farklı tasarımlara döndürebilirsiniz, arka başlıkları biraz düzenlemeyle Ayna haline getirip satılabilir, ayaklar farklı eski eksik mobilyalarda tasarım amaclı kullanılabilir hatta sizin komdeinlerinizin ayakları sorunlu olsaydı iyi vir detay katabilirdi.

  Koltuk takımı dönem işiçliği gerçekten çok iyi harika detaylar hasır işçliği dönemi için takdir edilecek kalitede, bu Arada Aileniz muhteşem belirtmek isterim ne kadar temiz kullanılmaz inanamadım, orjinal boyası dahi yeni gibi pırıl prıl tabiki yeniletmediyseniz:)

  Çok enteresan bir işçlik 18 Yuzyıl Asya kokenli Tük ağacından yapılan Cay masalarını andırıyor sanıyorum %90 bahsettiğim içşilikten model farklı uygulamış Ustalar.

  Bu Sehpaları inanılmaz hale getirebilirsiniz şuan için değil elbetteki fakat, kenar kordonlara klasik Asya desenleri verilirse inanılmaz güzel mobilya haline getirebilirsiniz, üzerine şık bir mermer veya tük yada plesenk bir ağaçla kataılabilir yine döenm oyması ince hatlarla sehaplarınız bir anda gerçek Antika değerine çıkacaktır.


  Tırak yani tv sehpası ayağı söker atsak yani düz tablasını, yerine algıheb veya Selcuklu tarzı beş gen Avrupa dönemi hatlara bir sehpa ile ve üzerine bir mermerle inanılmaz çay masası haline getirebilirsiniz, tek başına fiyatı 3 bin liraların üzerine gerekirse satarsınız. Tasarıma oldukça uygun.

  Sehpalarınız inanılmazın ötesinde şık, bakın net abartısız yorum yapmak istiyorum bu sehpaları sağlıklı dönemimde bende olsaydı, üzerini Ğİznik dönem seramiği bir tabla yaptırırdım veya alırdım bildiğimiz çinilerden bahsediyorum,kenar kordonlara oymaşı bir şetit geçerdim, ve gerçek altın varakla çifti sanıyorum 2 bin liranın üzerinde hemen alıcısını bulurdu.

  Bu tarz eşyalar eskici çağırsanız yukarda anlattım cahillikleri sizim denegenizi bozar, Antikacı çağırsanız almazlar, bugün almaya kalksanız bu tarz yakın bir ahşap çalıması 10 bin liraların üzerinde tutacaktır.

  Yapacağınız bir çok detaylar olan takım, elbetteki karar sizindir.

  Saygılarımla

 23. ebru istanbul dedi ki:

  evet hocam butun soylediklerinizde haklisiniz babam bu takimlari zamaninda sparisle yaptirmisti mobilyalar tamamen agac kaldirmak isteseniz yerinden kalkmiyor. dediginiz gibi satilsada degerini bulmayacak satmak istemelerinin sebebi ihtiyac degil yer problemi daha kucuk bir eve gecince mobilyalar sigmaz oldu annemde sag olsun esyalarina gozu gibi bakar ustunde oturulmadi desem yalan olmaz uzerindeki orjinal cilasi simdilerde boyle mobilya bulmak cok zordiye dusunuyoruz. kiyamiyoruz malesefki eski bos evlerinde bekcilik yapiyorlar aslinda bu takimin camli bir gumuslugu var ben onu alip yapmak istiyorum tabi biraz pisince:-) :-) :-)

 24. Gökhan Erol dedi ki:

  Ebru Hanım,

  Yer sorunu evet bu kadar şatafatlı takımlarda salon en az 100 metre kare olmadı diğer türlü evide ev dekorunuda boğar. Koltuk takımlarını masasını ve sandalyeleri satın fakat sehpaları ve tırnağı bahsettiğiniz gümüşlüğü saklayın, bu cümlemi unutmayın ilerde üzülürsünüz.

  Anneniz belli bizim Osmanlı Kadını dediğimi İnsanlar, kazanılan para ile alınmış alın terlerinin kıymetini bilirler.

 25. Oğuzhan -İstanbul dedi ki:

  Ebru hanım,
  Koltuklar hakkında daha önce tecrübe ettiğim için acizane tavsiyem olabilir. Bence koltukların modernize edilmesi diğer mobilyalara göre daha kolay çünki döşeme değişimiyle bir koltuğun havası tamamen değişebiliyor. Döşemelik kumaş çeşitleri çok fazla mobilyanın tarzına uygun modern bir şey bulabilrisiniz diye düşünüyorum.

  Ayrıca satmayı düşünürseniz, bencede eskici, antikacı çağırmayın Erol bey’in dediği gibi annenizin gözü gibi baktığı belki sizin çoçukluk hatıralarınızın olduğu mobilyaları ucuza alabilmek uğruna çöp muamelesi yaparlar birde moraliniz bozulur. Eğer Erol bey müsade ederse, buradan duyuru yapabilirsiniz, Bu siteyi ziyaret eden ben dahil pek çok kişi bir iki parça almak isteyebilir. Sonuçta hepimiz ailemizden işimizden zaman ayırarak bir şeyler yapmaya çalışıyoruz bazen emek harcamaya değer mobilya bulmak zor oluyor. Dahası sizden çöp alır gibi rica minnet mobilyalarınızı alan tüccarlar malı kendi dükkanlarına koyduklarında yok yalından çıktı, yok paşa torunundan temiz kullanılmış deyip inanılmaz fiyatlara satıyorlar. Erol hocanın bu güzel platformunu bu tip yardımlaşmalar içinde kullanabiliriz.

  Yeri gelmişken, sizin benim üzerinde çalıştığım gibi bir masa aradığınız biliyorum. Eğer tekrar denk gelirsem size haber vereceğim.

  Saygılarımla, Oğuzhan..

 26. Gökhan Erol dedi ki:

  Oğuzhan Bey,

  Harika bir öneri sunmuşsunuz, site üzerinden eğer belli parçaları satılacaksa ayrı bir konu açarız, meraklılarında fazlası ile temiz sorunsuz ahşapları almanın keyfini yaşarlar.

  Çok teşekkür ediyorum desteğiniz için.

  Saygılarımla

 27. ebru istanbul dedi ki:

  oguzhan bey fikriniz hakikatten cok guzel hocamda destek verirse boyle bir konu basligi cok akilci olur. hem satanin ici rahat eder en azindan kiymet bilen kullanicak diye hem satin alan temiz bir esyaya kavusmus olur. masa icin ilginize tesekkur ederim yardimci olmus olursunuz . iyigeceler

 28. ebru istanbul dedi ki:

  hocam calismama ara verdigimi dusunmeyin kardi tatildi derken cocuklardan elim gitmedi allahin izni ile bu hafta basliyacagim mecburi bir ara oldu sevgilerimle

 29. andy1 dedi ki:

  Ebru Hanım, Cocuklar herşeyin önünde gelmelidir zaten, Kendinizi rahat hissettiğiniz anlarda yapın, en güzel sonucu zaten alırsınız.

  Saygılarımla

 30. andy1 dedi ki:

  Ebru Hanım, bu s,te sizin zaten, resimleyin başlık açarız YA Nasip deriz. Artık temiz mobilya bulmak çok zor, orjinal haliyle korunmuş mobilya ise dahada zor.

  Bugün çöp takımları bazen görüyorum ne alırım nede evime sokarım. Bez yığınlarından başka özellikleri yok. Ahşap kalitesini ve görselliğini yaşamak zaten farklı bir duygudur.

 31. ebru istanbul dedi ki:

  hocam iyi geceler annemin sandalyeleri ile ilgili aynali bir fikir belirtmistiniz. biraz dusundumde bu sandalyeler sapa saglam ben kendi evimde degerlendirsem. acik renk mobilyalarima uygun birsey yapabilirmiyim. birde siz aynali bir tasarimdan bahsetmistiniz,bunu biraz acabilirmisiniz saygilar