Diecast model,Oyuncak koleksiyonerliği,ip uçları ve öneriler-andy1

Günümüzde özellikle Türkiye’de malesefki diecast model hobisi kimse darılmasın koleksiyonerliği diyemiyorum, Sn.Rahmi Koç, Sn.Naim Arnas, Sn.Tarkan Tevetoğlu, Sn.Şekip Etel, Sn.Selim Varol, Sn. Sunay Akın, aklıma ik gelen isimler koleksiyon merakları farklı olsada, genelde Oyuncak tabir edilen bu alanın bilinen çok saygın ve önemli isimleri.

Bu yazımı umarım Gençler dikkate alırlar, Hatta Öğretmenlerimiz okurlar, oldukça hassas bir konu olduğu içinde ümid ediyorum az olsa bir katkım olması en büyük hayalimdir.

Türkiye’de malesefki eğitimsizliğin ve okuma alışkanlığının olmaması özellikleri Gençleri inanılmaz şekilde mağdur olmalarına ve Dünya Ülkelerinde yaş guruplarından çok ciddi paylaşımlardan mahrum etmiştir ve etmeyede devam ediyor, Anne Babalar bu konuda ilk suçlular ve Çocuklarına düşünemeyecekleri kadar kötülüğü yapmayada devam ediyorlar, kötülükten kastım eğitimsizlik, Anne Babalara en büyük desteği verende çok üzücü ama Öğretmenlerimiz, aynı umursamazlığı Öğretmenlerimizde halen devam ettiyorlar, oysaki eğlenceli ve bir hayli tutkulu olan bu koleksiyonerlik, oyuncak araçlar, kutular,bebekler, arabalar, maketler, aynı katogöride en az 10 tane daha farklı hobiyi ekleyebiliriz.

Çocukların ve Gençlerin elinden bu eğitici ve geleceklerine inanılmaz katkısı olacak, hobilerden adeta nefret ettiriliyorlar, örnekmi cahil bir Anne Baba, model araba isteyen oğluna kızına, yada oyuncak bebek isteyen oğluna kızına bağıyor azarlıyor, öfkesini kusuyor, cehaletin bayraktarlığını yapıyor, yazımı okuan Anne Babalar bana kızacaklar eminim ama malesefki haklıyım, kızmalarında sakınca yok, Cahillerin en iyi bildikleri şeylerden biriside kızmaktır hiç bilmediği konu dahi olsa.

Öğretmenlerimiz aynı şekilde, umursamazlar, elbetteki Milli Eğitim Bakanlığımız bu konuda duyarsız, çok üzücü detaylar malesefki ama gerçek.

Çocuklarınızın merakı var ise teşvik edin, oyuncak araba istiyorsa alın, kıracaksada kırsın, öğrenecektir ama siz ona yeterince bilgiyi sunarsanız, yada oyuncak Bebek istiyorsa alın, bırakın alsın biriktirsin teşvik edin, sizde arada küçük hediyelerle destek olmaya devam edin, 10 yaşında oyuncak merakı olan bir çocuk Aile tarafından bu hobisinde destek görürse, buraya imzamı atıyorum 20 yaşında, güle oynaya yaşadığı oyuncakları onu en ufak çalışma hayatına dahi sokmadan zengin yapacaktır yada iyi bir daire parası yada eğitim parasını güle oynaya kendisi kazanmış olacaktır.

Oyuncak Hobisi inanılmaz bir Kültürdür, istemesenizde Oyuncaklar Çocuklarınıza sizden çok daha iyi kalitede bir eğitimi cansız varlıklarıyla Evlatlarınıza vereceklerdir hiç şüpheniz olmasın, oyuncak bez Bebek yada Teneke bir araba yada, eski bir kola şişesi yada, atılmış bir çizgi roman, bir Öğretmenden daha fazla eğitimi Çocuklarınıza cansız varlıkları ile vereceklerdir hiç şüpheniz olmasın.

Model araç yada Oyuncak Dünyasına adım atmak demek, Dünyadaki en büyük Üniversitelere adım atmakla aynıdır, Koleksiyonerlik bir ayrıcalıktır ve herkesin alabileceği bir ünvan asla değildir, Çocuk yaşlarda vermediğiniz sürece, Oyuncak Hobisi olan bir Çocuk 15-16 yaşında Arkadaş kitlesi Belkide Amerika Cumhur başkanının Çocuğu olacaktır, Oyuncak koleksiyonerliği ap ayrı bir Üniversitedir, ve inanılmaz üst seviyede Kaliteli İnsan ve inanılmaz bir Marka demektir !

Çocuklarınıza engel olmayın, sigaraya verdiğiniz paraları görmessiniz ama Çocuğunuz geleceğiyle oynamakta en ufak sakıncada görmessiniz, kıt aklınızla ”Sen Çocukmusun, Bebekmisin, oyuncak istiyorsun” diyecek kadarda mağara devri zihniyetine sahipsinizdir, belkide haksızlık yapıyorum Mağara devrinde dahi duvar fresklerinde oyuncaklar çizildiğinide biliyoruz, sizlere mağara adamı demek aslında iltifat oluyor, cümlemide geri alıyorum.

Biraz sinirliyim beni affedin Gençler !

İlk tavsiyemse, illaki bilmeniz gerekmiyor, beğendiğiniz oyuncağı almaya çalışın, inceleyin internet elinizin altında, oyuncağı aldığınız firmaya bakın, neler yapıyor yada üretiyor diye, buda önemli değil ama tek birşeyi ihmal etmeyin, kutulu oyuncak ise sakın ama sakın kutusunu atmayın, illaki oyuncak dokunmakmı istiyorsunuz oynamakmı istiyorsunuz sıkılana kadar oynayın hatta kırana kadar, ama bir alışkanlık yapın, oyuncağın kutusunu üşenmeyin, katlı oldukları yerden açın ee katlayın, defterinizin arasında yada dolbanızda saklayın, katlayın deme sebebim Anneleriniz kızıp atabilir buna sebeb olmayın, katlarsanız hem yer tutmaz hemde oyuncağınızın ilk halini korursunuz, sakın ihmal etmeyin kutuları atmayın hatta satın aldığınız fiş yada faturayıda o kutunun içine atın dursun, hiç birşey yapmasanız 30’lu yaşlarda Anneciğinizle yada Babacığınızla o günün tarihi yüzünüzde tatlı bir tebessüm oluşturacaktır.

Bu günlük ilk dersimiz bu olsun, ricamsa Anne ve Babalarınıza ve Öğretmenleriniz okutturun, Okullarınızda ilk marka siz olmaya çalışın.

Konuya devam edececeğim, takip eden olursada, bir Ağabeyiniz olarak size 20 sene sonrasının Dairesini garanti ediyorum, sakın abartıyorsun demeyin, ilerde ne demek istediğimi anlayacaksınız hatta bu hobiye merakı olanlar 5-10 sene sonra marka isim olacaklarından en ufak şüpheleride sakın olmasın.

Örnekmi Türkiyenin Gurur duyacağı Selim Varol abinizi araştırın, oyuncak hobisi bugün Milyon Dolarları dahi umursamayacak bir birikime sahiptir, sakın çok zengin Ailesi vardır diye düşünmeyin, yukarda ne dedim?

Yada Sayın Rahmi Koç, Ülkemizin Gurur simgelerinin en başında gelir, ama ruhu sizlerden farklı değildir, halen maket Ahşap Gemeiler onun tutkusudur, açtığı Müzyei Anne Babanıza ve Öğrtemnelerinize rica edin muhakkak götürmelerinde ısrar edin, hatta oyuncak isterken inatcı tavrınızı takınıp ağlayıp zıplayarak o müzye gitmek için herşeyi deneyin.

Yada Türkiyemizin en büyük yazar ve şairlerinden Sayın Sunay Akın Ağabeyinizin Oyuncak müzesine gitmek için, yukarda verdiğim güzel taktiği uygulayın :) o müzeler size farklı bir hayatı sunacaklar emin olun, ordaki oyuncaklar,Arabalar,Uçaklar, Bebekler, sizinle irtibat kuracaklar, siz anlatamasanız dahi güzel yüreğinizden onlarla sessiz bir sohbet kuracağınızada emin olun.

Oyuncaklarınıza saygı gösterin, saklayın, ucuzmuş yada pahalıymış diye bir kavram oyuncaklarda yoktur, teneke bir otobüs 10 sene sonra bakarsınız 10.000 dolar, yada bir Bebek çocukken Anneiz pzardan 1 liraya almıştır 10 sene sonra ne olacağını asla tahmin edemessiniz.Siz yeterki Oyuncaklarınızı sevin ve onları kırmdan saklamasını bilin.

Şimdilik Hoşçakalın.

Sorularınız varsa yada elinizde oyuncaklarınız varsa, paylaşmanızıda istiyorum, kim bilebilir belkide Anneiz hiç haberi olmadan 100.000 Dolarlık bir porselen Bebeği, Anne hatırası diye saklıyordur, bu konularada değineceğiz :)

Birazda sizi şaşırtalım dimi :)

teddyBu sevimli Ayımız Teddy biliner adıyla Teddy Bear, onu sevmeyen varmıdır acaba, hepimiz seviyoruz hatta bemim tam 2 tane var, yakaşık birisi 25 yaşında diğeri ise 12 yaşında, yani satışa çıktıkları zamanları yazdım.

Aslında size bu ayının fiyatını soruyorum, bakalım kim tahmin edebilecek, ama bildiğiniz ayılardan değil tabiki peluş ve eski üretim ama bu ayının en büyük özelliği elmas ve pırlantalarıda var.

İlk ip ucu benden olsun, ilk fiyatı 100.000 Doların üzerinde verin, bildiğiniz 100.000 dolar Türk parası ile tamı tamına 176 Milyon lira kusuratını yazmadım, 1 dolar 1.76 liradan hesapladım.

Tarih: 30 01 2013
Üst kategori: Hobi - Özel merak, Oyuncak Koleksiyon
Alt kategori:

'Diecast model,Oyuncak koleksiyonerliği,ip uçları ve öneriler-andy1' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Meltem ANKARA dedi ki:

  Yazınızı ilgiyle okudum.Gerçekten çok bilgilendirici.Elimde 1960 yıllarına ait,orjinal,Amerikadan edinilmiş,tam 50 küsur yıılık ilk dönem barbielerden bir adet var.Çok kıymetli olduğunu biliyorum.Değerlendirmek,gerçek alıcısı ile buluşturmak,müzayede,mezat ve benzeri yolları denemek istiyorum.Önerilerinizi rica ederim.

 2. andy1 dedi ki:

  Teşekkür ediyorum güzel yorumlarınıza.
  Elinizde Barbie bebeğin seriali yazar, ortalama fiyatları 300-700 Dolar arasıdır.Standart kutulu koleksiyonlardan bahsediyorum.1959 senesi biraz daha detay serilerdir özellikle kıyafetleri için halen pusuda bekleyen koleksiyonerlerin sayısı fazladır.
  ANDY1
  Seriali var ise internetten araştırabilirsiniz veya vereceğim linkten üye olup, barbie bebek koleksiyonerleri ile iletişimede geçebilirsiniz.

  Türkiye’de bir çok evde inanılmaz kıymetli oyuncaklara sahip İnsanlar var bazılarının haberi bile yok ellerindeki model değerinin, tavsiyemse özellikle gençlere aldığınız oyuncakların kutularını asla atmayın, güzelce katlayıp saklayın, buna faturalarınıda dahil edebilirsiniz belgeli koleksiyonlar her zaman kıymetlidir.

  Anne Babalara tavsiyemse Çocuklarına oyuncak alırken biraz bilincli seçim yapsınlar, 5 liraya kötü plastik alacaklarına 10 liraya orjinal ürün alsınlar.10 yaşında bir Çocuğa bilincli oyuncak almaları sayesinde 20 yaşlarında hem müyhiş bir koleksiyon sahibi olur veya oldukça yüksek fiyatlı bir birikimleri olacaktır.

  Sorularınız var ise yardımcı olmaya çalışırım.Bu konuları açmaya çalışıyorum fakat Türkiye’de malesef koleksiyonerlik tanımı ve merakı yok dersem asla abartı olmayacaktır.

  Andy Swezniak

 3. Meltem ANKARA dedi ki:

  Nazik ve doğru bilgilerle donatılı yanıtınıza teşekkürler.Sizi yoruyorum,farkındayım.Sözünüzü ettiğiniz link adresini ve varsa Türkiyede irtibata geçebileceğim meraklıların adreslerini,onlara nasıl ulaşabileceğimi de sormak isterim.Size sağlık ve huzur diliyorum.Tekrar sonsuz teşekkürler.

 4. andy1 dedi ki:

  Türkiye’de irtibata geçeceğiniz kişiler belli en başta Sn.Sunay Akın var, tanıdığım Antikacılar mevcut fakat sizi üzerler inanın, Türkiye’de Antikacılıkla Eskicilik iç ice olduğu için elinizde eser örnek 10.000 Euro dahi olsa ve bunu bildikleri halde size 100 Euro derler.

  Verdiğim linke üye olun, elinizdeki bebeğin resimlerini ekleyebilirsiniz, veya ebay üzerinden satışa koyabilirsiniz Barbie bebek dediğiniz gibi koleksiyon değeri var ise inanın sizi hemen bulurlar, aramanıza gerek kalmaz.Veya Gitti gidiyor gibi siteye koyabilirsiniz illaki satmak amacı ile değil, ürünü kaliteli şekilde fotoraflarını çekin fiyat yazmanıza gerek yok.Koleksiyonerler devamlı takip ederler.Koleksiyon değeri var ise zaten sizle iletişime geçeceklerdir.

  Diğer seçeneğiniz ise eskiden müzayedeleri çok takip ederdim ve çok kaliteli müzayede firmları vardı Türkiyede pek kalmadılar.Şunu yapabilirsiniz müzayede firmalarını internetten bulun telefonla veya maille ürününüz hakkında satışa dair veya değerini öğrenmek için irtibat kurabilirsiniz.Mutlaka yardımcı olurlar.

  Pek yardımcı olamadım, isterseniz sitemize resimleri akleyebilirsiniz, yurt dışından model koleksiyonerler takip ediyorlar,hatta sitemizde ürüne 3.000 Euro teklifi Sudi Arabistanlı koleksiyoner sitemiz üzerinden teklifini verdi.Arkadaşımız satmadı çunki bazı eserleri satması zordur İnsanlar oyuncaklarına fazlası ile bağlanabiliyorlar.

  Yorumlarınız için teşekkür ediyorum.

  Saygılarımla

 5. Meltem ANKARA dedi ki:

  Şahsım ve ailem adına tekrar sonsuz teşekkürler ediyorum.Gittikçe çirkinleşen dünyamızda,hala böyle paylaşımı,yardımı seve seve yapan insanların varlığı umut ve huzur veriyor insana.En insani duygularla selam ve saygılar sunuyorum.

 6. andy1 dedi ki:

  Gururlandıran güzel yorumunuza yürekten teşekkür ediyorum.

  Sitemi açtığımda Özellikle Oyuncak ve Antika üzerine yazmayı çok istiyordum, televizyon ve dijital cihazlar bir anda ön plana çıktı.Mesleğim ve hobi olmasına rağmen yakında sitemdeki televizyon içeriklerini daha geri plana atmak istiyorum.

  Türkiye’de çok şeyleri uzaktan görmek Türkiye’de yaşayanlardan daha fazla avantajlı olmamızı sağlıyor, size normal gelen bizlere bırakın anormal bazı şeyleri anlamakta dahi güçlük çekiyoruz.

  Türkiyedeki evlerde hazineler yatıyor, bir çok muhtaç İnsanın elinden yüz binlerce liralık eşyalar yok parasına satılıyor, bilen Antikacılar ise malesefki bildikleri halde o İnsanlara merhamet etmiyorlar.Antikacı dememde haksızlık Türkiye’de toplasam 10 tane Antikacı belki çıkar, eskicilikle Antikacılık iç içe geçmiş malesef.

  Gençlere en ufak özendirici tek bir detay nedense sunmuyorlar, hep bana diyen bir zihniyet, hayat bir ödüldür ve herkesi ödül ve hediyeler isterler.Gençlere bu öğretilmeli.Koleksiyonerlik veya amatör hobiler aşılanmalı.Amerikada 8 yaşında Okullarda hobilere yönlendirilen gençler 20-25 yaşlarına geldiklerinde en kötü 100.000 Dolarlık birikime sahip oluyorlar, Anneler Babalar paranı biriktir demiyor, hobisine destek oluyor.Bebektir, Arabadır, kıyafettir(oyuncak kıyafetleri) kısaca örnekleri çoğaltabiliriz.

  Diğer eksik ise yakında sitemde farklı bir köşe açmak istiyorum, değerli oyuncaklar veya ilerde koleksiyon değeri kazanacak oyuncakları resimlemeye çalışacağım.Türkiye’de istiyorum ki en azından 5 kişide olsa bundan 10 sene sonra bana Dua etsin. buda benim ödülüm olacak.

  Taş Plakları olanlar, Eski radyoları olanlar, Gramafonları veya resimleri veya Mobilyaları olanlar, evinizdeki eşyaları lütfen inceleyin,bugün evlerindeki eski bir radyo rahatlıkla 3-5 Bin dolarların çok üzerinde olabilir, veya hurda gördükleri gramofon 10 Bin lira değerinde olabilir.İnsanlar bilinclensin yazık evlerindeki eşyaları birilerine hediye verir gibi satmasınlar, ihtiyactan satanlara çok üzülüyorum.Yardımcı olmak isterim inanın.

  Eski cam eşyalar vazolar 3 bin liranın üzerinde olabilir, oysaki vitrininde haberi bile yoktur Osmanlı bir objenin olduğundan, Antikacı aslında eskici çağırsa belkide 100 liraya satsa sevinecek ama değeri 2.000 dolar olduğunu bilse üzülecek yada bir dergide satıldığını görecek.Pişman olacak.

  Kusura bakmayın, uzun bir yazı oldu fakat Türkiye’de bu detaylara üzülmemek elde değil.

  Saygılarımla