Diecast model ile zengin olmanız kolay.

Türkiyede Diecast modeller yani metal araçlar malesefki hiç bilinmiyor, abartı olarak yorumlamayın, Diecast modeller aslında oyuncuklar dememiz daha doğru, Türkiyede oyuncak topluyorum demek bile ayıp sayılabiliyor, oysaki bu hobi inanılmaz bir kültür ve bilgi gerektirir, Dünyada üst sınıf diyebileceğimiz bir tutkudur.

Türkiyede birçok forumlara üye oldum, malesefki Bilgili iseniz bu kabahat oluyor, bilmeyen adam yönetici ise iş dahada zorlaşıyor, bilmemek ayıp değil ama kimsede öğrenmeyi sevmiyor, forumlarda bu sebeble bilgi paylaşımıda yapmak nerdeyse imkansız, ya parası olan kendi modellerini pazarlama peşinde yada yönetici kendi sitesine reklam peşinde, gerçek amatörler ise bilgisizliğe itiyorlar ve bu bilincsiz İnsanlar yüzündende paralarını yanlış modellere yatırabiliyorlar.

Modelcilik Babamdan gelen bir Hobidir, toplamına bakarsakta rahatlıkla 100 senelik bir bilgi toplamı diyebilirim, Babamdan öğrendiklerimi geliştirmeye çalıştım, Rahmetli olmasından sonrada bu işe saygımda ilgimde çok daha fazla oldu.

Oyuncak hobisine dönersek oyuncak diyorum, kimse alınmasın yazılarımı okudukça ne kadar önemli bir Profosyonellik olduğunuda öğreneceksiniz.

Site sahibi Arkadaşımın desteği ile yardımcı olmaya çalışacağım, nasılsa bu sitede kimse reklam kaygısı yok rahat olabiliriz, düşüncelerimizide özgürce paylaşabiliriz, bırakalım o forumlarda kendilerince birşeyler yapmaya çalışsınlar, eminim bizden çok şey öğrenececeklerdir.

Oyuncaklarımıza dönelim.

Gençler, Merakı olanlar, acaba Toplasammı diye düşünenler, size Zengin olmanın ve Profosyonel Koleksiyonerlik nedir o inanılmaz zevki anlatmaya başlayalım.

Diceast model alırken, pahalı modelleri ilk amac yapmayın, bırakın onlar pahalı kalsın, bizler farklıyız sobnuçta profosyonel olarak bu işe gireceğiz.

Ucuz serileri bulmaya bakalım, ilk başlayanlara tavsiyemse ikinci el modellerle başlayın, ucuz modeller bizim ilk düşüncemiz olsun, neden ikinci el ve neden ucuz modeller, dedim ya bu işe profosyonel olarak bakacağız.

Arkadaşınız 500 Liralık model alabilir size fiyaka yapabilir, gülün geçin o modeli bize bedavada verse  ilgimiz çerçevesinde özelliği yok, bunu not edelim.

Ucuz modellerimiz bir süre sonra çoğalacaktır, fazla para vermediğimiz içinde asla moralimiz bozulmayacaktır, diyelimki motormax 1957 model model aldık 30 liraya, atın köşede dursun, ilerde bize muhakkak lazım olacaktır ve parasalda bir getirisi kaçınılmazdır, motormax olduğu içinmi yada ucuz olduğu içinmi hayır, ikinci el merakımız bir süre sonra bize geri dönüşüm olarak gelecektir.

Bu sayede biraz şanslıysanız 5 ile 10.000 Dolarlık bir aracı hayata döndürme çansınız zaten elinizde olduğundan, diğerler modelcilere göre çok büyük avantajlarınız elinizde olacak.

Ölçek konusu ise sakın ciddiye almayın, size bir kaç detay vereceğim bunu not edin ve asla unutmayın !

Yeni çıkan ucuz modellerin serilerini alın, örnek verirsem welly mc laren serisi çıkarmıştı seneler önce, oyuncakcılarda hatta pazarlarda satılırdı 2- 3 Liralara 1:32 ölçekli seriler, şuansa bulmak çok zor, olanlarda bu serileri satmazlar, bu örneği neden verdim.

Bu seri 16 adetlik farklı renk seçeneği ile set olarak piyasaya sürülmüştü yani 30 liraya komple seti alıyordunuz, bugünse bu setin değeri 500 Lira civarında, 5 senelik bir geçmişten bahsediyorum, aradaki çıkan serileride siz düşünün, Arkadaşınız pahalı bir modeli alıp değerlenmesinin olmayacağını bile bile havaya bir parayı atıl yapmışken siz 30 liralık seri  ile 5000 liralık bir birikimi sağlamış oluyorsunuz, bunlar çok ince detaylardır.

Oyuncakcıları gezin, İnternete bağlanmak koleksiyonuzu geliştirememek manasınada gelir, Antikacıları, eskicileri haftada bir ziyaret edin, hem Dost edinmiş olacaksınız hemde iyi bir model geldiğinde Antikacı yada eskici size haber verecektir, yani ileriye dönük bir marka imajınızıda yaratıyorsunuz, bu sayede çok farklı İnsanlarıda tanıyacaksınız.

Bu hobi Forumlardaki gibi xx model aldım işte resimler demek olmadığınıda öğreneceksiniz, çunki her araç size bir imajın ilk adımı olarak dönecektir.

Bu hobi sadece Erkekelere özel birşey değil, Hanımefendilerde okurlarsa, işin inceliklerini ve geleceğe yatırım yapmanın en ucuz yolunuda beraberce öğrenmeye çalışırız.

Bugünlük bu kadar ilgi olursa yazılarımıda daha fazlalaştırmaya çalışacağım.

Model araç restorasyonu ile alakalı kafanızda sorular varsa, sorabilirsiniz, Türkiyede restorasyon tarihi hiç yok bunu üzülerek söylüyorum.

Modeli alıp, sökücü ile boyasını çıkarmayı yeniden boyamayı, abuk subuk pas pas yada ışıklandırmaları restorasyon demek hatadır, biz demeyeceğiz buna model katliamı diyebiliriz. Restorasyon değil çöp olan modelleri ve paraları bol bol forumlarda görüyorsunuzdur.

Restorasyon işi kolay olsaydı, Ünlü ustaların modelleri bugün 30.000 Dolar ve üstü fiyatlara satılmazdı, Restorasyon ciddi eğitim ve profosyonellik ister, bu konuyada değiniriz ilerde.

Yakında Restore ettiğim modelide resimlerle paylaşmaya çalışacağım, profosyonel restorasyon nasıl olmalı örneğini bu modelden değerlendiririz.

BU günlik bu kadar.

Saygılarımla

Tusta

Tarih: 03 06 2012
Üst kategori: Hobi - Özel merak
Alt kategori:

'Diecast model ile zengin olmanız kolay.' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Cengiz istanbul dedi ki:

  iyi günler yazınıza şans eseri rastladım. 21 yasındayım hobi amaçlı orjinal olarak die cast ısıklandırma yapmaya hevesım var ve gecen sene bır model aldım uygun fıyata 2008 ford mustang 1:18 boyutunda
  bir cok forum sitesinde yardım istedim fakat ilgilenen bilgi vermek isteyen olmadı bende ara verdım benım sorunum aracın ön tamponunu sökemedim bana bu konuda yardımcı olabılır mısınız?

 2. Gokhan Erol dedi ki:

  Sevgili Cengiz, Senin gibi Gençlerimizin bu güzel hobi ve koleksiyon merakınız tek kelime bizim gibilere Gurur veriyor, dilerim tüm Genclerimiz bu kaliteli Hobilerle yaşam kalitelerini artırmaya devam ederler.

  Soruna gelirsem, Tamponu cıkarmak için Yorgan iğneleri vardır ucun, bunu ısıt ve iç tarafta tamponu tutan pim lerlerini erit, kolay çıkacaktır.

  Tekrar monte içinde piyasada satılan çift katmalı 404 yapıştırıcılar vardır, şeffaf ve çok güclü olduğun en temiz şeilde tekrar monte edebilirsin.

 3. Cengiz istanbul dedi ki:

  Çok teşekkür ederim Gökhan Bey hemen deneyeceğim.Nihayet yardım alabileceğim birilerinin olmasından memnun oldum ayrıca teşekkürler. Sizin bilgilerinizden mümkün mertebe yararlanmak isterim.
  Babanızın güzel mesleğini yaşatmanız çok değerli ve güzel.Allah rahmet eylesin.
  Bende ileride bu hobi üzerine bir yer açmak istiyorum umarım bu meslek daha da büyür.