Can Akalın Antika Ayna Restorasyonu, çöpten kurtarılan TARİH.

Sayın Can Akalın,

Kendi Adıma eski Ustalar Adına ve Türkiyede Antika, Eski seven tüm İnsanlar adına teşekkür ederek başlamak istiyorum.

Resimlerinizi Paylaşmak ise muhteşem bir keyif oldu benim açımdan, sanki ben sağlığıma müdahele edilmiş hissettim, bir eseri bir Ustanın alın terini hayata döndürmüşsünüz, eminim Usatamız belkide çoktan Rahmetli olmuştur 1930 lar dönemi işçlik, Ustamız ilk yaparken kimbilir neleri düşünüyordu, eskiler her şeyleri ile hikayelerini onlara yen,iden Can veren Ustalarının Ruhlarına fısıldarlar.

Çok teşşekür ediyorum, 150 senenin üzerinde geçmişi olan Ustalarımız adına yani kendi adıma.

cn (2)

Herkes için kendisine Usta diyenler içinde bu Eski Ahşap esere diyecekleri söz nettir ”ÇÖPE ATIN ARTIK BUNDAN BİRŞEY OLMAZ”

Can Ustamız, kendisine Amatör Restorasyon meraklısı demiş, Amtör cümlesi aslında herşeyin özetidir inanılmaz güçlü bir cümledir altında tek yatan gerçek, uğraştıkları işe Gerçek Yürekleri ile bağlanan kişilerdir.

cn

cn (1)

Burda bir önerim olacak, dönemini yansıtan net objelerde tamir zordur, ahşap işçiliklerde ise dahada zordur, kurtaolacak bölgeler vardır birde artık kansere dönüşmüş atılması temizlenmesi gereken yerler kaplamalar veya masif parçalar olur.

Kaplamalarda sorun renk ve dönem ağaç farkları bilinen sorunları oluşturur, sanayi haline gelmiş keresteclik ve beraberinde kaplama ticaretinde bu işin ticaretini yapanlar haklı olarak Antika eşyaları düşünemezler.

Tavsiyem bu tür kendini çok gösteren onarımlarda normal kaplama yerine PAPEL dediğimiz kalın kaplamlar tercih edebilirsiniz, sebebi basittir fabrika izlerini yok etmemeiz gerekir kaplamalrın üzerlerinde bıçak izleri yani kesikler çizgiler olur, bu sebeble PAPEL kaplama seçimini önermek isterim.

Papel kaplamada bize dönen estetik çok şık şekilde yansır örnek eski ve yani kaplamayı birleştirmede yani renk tonlarını belli ölçüde hiç bir boyama işlemi yapmadan büyük oranda elde ederiz.

Papel kaplama ile eski kaplama arasında kalınlık varkı olabilir bunu kaplamatı yapmadan önce dişli rende ile zaten eski kaplamayı söktüğümüz bölgeyi temizleyeceğimizden bu temizleme esnasında kalınlık farkıda yok olacaktır.

Yapıştırdıktan sonra papel kaplamayı ıslak bir bezle silip çelik sistra ile son temizleme işleminde görüntü yeni kaplama değil eski kaplama detaylarında temiz ağaç görüntüsünü verecektir.

cn (3)

Can Ustamız Çöpe atılan aynadan muhteşem hayata yeniden döndürülmüş harika işçliğini gözlere şöel nideası ile resimlemiş, Ellerine kollarına Yüreğine, Emeklerine sağlık.

Eski eserleri seven ve bu yazıyı okuyan herkes eminim Can Ustamıza yürekten teşekkür ediyordur.

Bu yazıyı okuyan kendilerine Usta diyen paragözler ise elbetteki kızıyordur, bu Adamlar nerden çıkıyor nasıl bu işleri bu kadar güzel yapıyorlar diye, birazda üzülüyorlardır.

cn (4)

Tabiki Can Ustamıza birde eleştirim olacak, sanıyorum su boyası ve vernik atılmış her iki uygulamada biraz eski havasından tavizler vermiş, vernik yüzeysel olarak eski ahşaplarda derinlik yerine yapaylık katar. Bunun yerine tavsiyem hiç su boyası veya yağ vurmadan önce, çok iyi sistra ve zımpara yapılması gerekir bunda amaç sistra zemini yani ağacı canlandırır üzerindeki tüm tozları kirleri, çizikleri yok eder.

Bu işlemden sonra ıslak bir bezle fazla ıslak olmayan fakat yüzeyi nemlendirecek kadar olması şarttır sistra sonları temizlenmelidir, Kurumaya bırakın, sistra sonrası ağac tuaftır ama içindeki gereksiz kirleri ve lifleride atar yani beni zımparala der, sımpara sonrası inanılmaz temiz ve püzürsüz bir zemin elde edersiniz.

Hatta Avrupada ve Türkiyede bazı eşyalar sadece koruma katmanı vernik sürelerek doğal halinde bırakılır. Bu tür işlerde ise zımpara sonrası ince cila çalışın, bu uygulamada hem renk tonları kendini gösterecektir ki siz çok daha net şekilde gerekirse zaten o rengi göreceksiniz, ve ince cila sonrası tekrar zımpara yapın.

Bu işlemden sonra çok az yağ çalışabilirsiniz, gomlağı standart kalınlıkta çalışmaya başlayın, renk tonları giitikçe eriyecektir, bu işlemde tavsiye gomalak katları arasında mutlaka zımpara çok iyi şekilde yapılmalıdır.

Son katta ise karşınıza inanaılmaz doğal havasında bir mobilya çıkacaktır.

Can Ustamıza tekrar teşekkür ediyorum, bu işçiliğini bizlerle paylaştığı için.

Saygılarımla

Gökhan Erol

Tarih: 09 12 2013
Üst kategori: Antika Restorasyon
Alt kategori:

'Can Akalın Antika Ayna Restorasyonu, çöpten kurtarılan TARİH.' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Can-istanbul dedi ki:

  Sevgili hocam o kadar mutlu oldum ki!
  Bu aynanın kaplamasını sizin tariflerinizle yaptım ve sonuc iskenceyle presleyerek yapmakdan daha güzel oldu.renklendirmeyi emulzer ve selülozik tiner karisimiyla yaptim.ardindan gomalak ve katlar arasi sunger zimparayla devam ettim.nasib olursa sonraki calismalarimda soylediklerinizi dikkate alacagim.su an hatalarimi kusursuzlukdan daha fazla seviyorum.
  Bu objeyi ilk yapan ustalari,yetistirdigi ciraklari hayırla yad edelim.bizde onlarin eserlerinin dunyadaki omrunu biraz daha uzatarak katkida bulunuyorsak acizane,ne mutlu bize…

 2. Gökhan Erol dedi ki:

  Can Bey,

  Yaptığınız işçlik, öz veri inanılmaz gerçektende yaptığınız Restorasyon Türkiyeye yeniden kazandırılmış bir eser olarak görmeliyiz, şuna eminim kendilerine Usta diyenlerin %90 bu iş onlara götürülse bundan birşey olmaz atın derler, abartı yapmıyorum net ger alacağınız cümledir.

  Siz inanılmaz güzel bir detayıda vermişsiniz.

  Sıcak tutkal ile çalışmak, İşkence ile preslemekten çok daha sorunsuz ve sağlam bir işçiliktir, sıcak tutkal ahşap ve kaplmanın yüz yıllarca sürecek eşleşmesidir, asla açılmalarda kabarmlarda yaralı bölgeler kesilip atılmaz, tamiri inanılmaz basittir, yaralı bölge hafifce kesilir içi yemizlenir yeniden sıcak tutkal desteği ile çekiclenir ve yüz yıllar boyuda ahşap Ustasının izlerini korur.

  Siz 1930-1940 senelerinde yaşayan bir Ustanın alın terine yeniden hayat verdiniz, yaptığınız aslında Ülkenizede bir katkıdır emin olun 50 sene sonra bu mobilyaları Yurt dışında görecek Gençler, Türkiyeden tırlarla Ahşap Antikalar Yurt dışına satılıyor.

  Osmanlı eserleri artık Avrupanın Antika meraklılarının evlerini süslüyor.

  Size tekrar Teşşekür etmek isterim, çunki o mobilyaların nasıl yapıldıklarını bilirim, dönem Ustalarının el emekleri bugün ki gibi değil, makine yok, planyalar, şerit testereler, anında kuruyan tutkallar, pres makinaları olmadan bu Ahşaplara hayat vermişler.

  Meslek olarak düşünebilirsiniz, eliniz inanılmaz şekilde yatkın ve özenli çalışıyorsunuz.

  Paylaşımlarınızı görmeyi herkes isteyecektir.

  Saygılarımla.

 3. Can-istanbul dedi ki:

  Sayisiz kez tesekkur ediyorum hocam!
  Yaptiklarimi paylasmakdan onur duyacagim.buradaki butun arkadaslari hayranlikla izliyorum.sizin yonlendirmelerinizi becerileriyle birlestirip inanilmaz seyler ortaya koyuyorlar.bu platformda daha nice sohbetlere…
  Hocam size ayrica sorum olacak…
  Gecen hafta is yerime yakin bir yerde bir kaplamaciya gittim ve bana inanilmaz yardimci oldu.pelesenkden,kok cevize,zeytinden,guney afrika menseli agaclara kadar bir cok kaplama aldim.baska yerlerde balya balya satilirken kendisi bana kucuk parcalar halinde cok estetik agaclar verdi.
  Bu agaclardaki gorsellik beni kaplama yapmaya sevdalandirdi.ihtiyaclarim kaplama cekici ve kaplamayi (açılı vs) kesmek icin kaplama testeresi.
  Nerden temin edebilirim?
  (Kaplama evresinde de danisacagim seyler olacak hocam,hakkinizi helal edin)
  Muhabbetle,saygilar…

 4. Gökhan Erol dedi ki:

  Can Bey,

  Bu konuda kesinlikle size iltifat etmiyorum kaldıki hak etmeyene iltifat etmek o İnsanı yanlışa sevk etmek olduğuna inanırım. Hatlar söylenmesse hiç bir İnsan gelişimini devam ettiremez. El Melakeniz var, yeteneğiniz var, sabrınız var, merakınız var olması gerekenlere sahipsiniz.

  Kaplama bıcakları el testeresi, gönye, falcata, kaplama cekici, dişli rende farklı boylarda satılır örnek sizin aynanız gibi dara kaplama bölgelerinde mintaür dişli rendeler idealdir mutlaka edinmelisiniz dişli rende ile hazırlanmayan zeminlerde kaplama pek sağlıklı olmaz. Bunları İstanbulda karakoy perşembe pazarından alabilirsiniz.

  Anladığım kadarıylada siz bu Sanata devam edeceksiniz artık heves denilecek amatör seviyenin dışındasınız. Perşembe pazarı gibi yerlerden portatif kıl testere tezgahları satılır, neden öneriyorum kaplamaya olan merakınız ortada, Marküteri çalışmaları bir süre sonra sizi cezbedecektir, ve kıl testere dediğimiz eskiden el ile yapılırdı arrık gerek yok teknoloji var zaman kaybından avantaj sağlamak en mantıklı yoldur.

  Kaplamacıyıda Tebrik etmek gerek, bu tür Esnafları hep çok takdir ederim, İnsanlara yardımcı olur, kimsenin hefesini kırmazlar. Aslında bunlar zeki esnaflardır bir süre sonra sizi gibi ciddi bir müşteriyi şimdiden kazanmış:)

  İstediğiniz soruları sorun, elimden gelidğince yardımcı olmaya çalışırım.

  Kolay Gelsin

  Saygılarımla

 5. Can-istanbul dedi ki:

  Hocam bazi kaplama gereçleriyle ilgili görselleri mailinize attim.uygun bir zamanda degerlendirirseniz sevinirim.
  Hayirli günler.

 6. andy1 dedi ki:

  Can Bey,

  Kaplama testersi iyi, sadece kaplama çekisi alt ağız sorunlu görünüyor, çelik malzemeler daha uygun olacaktır, sarı metal ise zamanlara surtunme kaynaklı sorunlara yol açabilir.

 7. Can-istanbul dedi ki:

  Tesekkur ederim hocam.
  Sanirim kaplama cekici icin beni direk yönlendirebileceginiz bir yer yok. Artik kaplama isleri presle yapildigi icin bu gerecleri bulmak bir hayli zor.olurda bu aletleri bulabilecegim bir adres olursa cok sevinirim hocam. İyi aksamlar…

 8. andy1 dedi ki:

  Can Bey,

  Kaplama cekiclerini ikinci elde bulabilirsiniz örnek marangozların çoğunda vardır kullanmazlar, kaplama satıcınıza rica edin gelenlere söylesin anında bulunur. Veya yaptırabilirsinizde torna atolyelerinde gönyensi tam hatta kendi elinize göre kalıp dahi alıp ona göre yaptrıp keyifle kullanırsınız.

 9. Can-istanbul dedi ki:

  teşekkür ederim hocam, soracağım.

 10. Can-istanbul dedi ki:

  Sevgili hocam,daha once bahsettigim gibi elimde farkli agac turlerinden kaplamalar var ve bu kaplamalari kullanarak; sicak tutkal,kaplama cekici yardimiyla bazi objeler yapmak istiyorum.sizden bu sekilde kaplama cekici kullanarak kaplamayi nasil yapacagim konusunda yardim rica ediyorum.
  Daha onceki anlatimlarinizda kaplamanin nasil yapilacagi konusunda detayli tarifleriniz var ancak sadece kaplama cekici kullanarak kaplama nasil yapilir? Ütü yardimiyla yapilan kaplama kadar mukavemetlimidir?çekicin dar ve genis agizi nerelerde kullanilir? Sicak tutkalin kivami nasil olmalidir? Cekicin kaplama uzerinde nasil isledigi?
  Uygun oldugunuz bir zamanda beni aydinlatirsaniz cok sevinecegim.
  Saygilarimla…

 11. Ali başdaş İzmir dedi ki:

  Ellerinize sağlık can bey çok harika olmuş beni eski eşya görünce geçmişe dönüyorum Bende bu şekilde çalışmaya başlamak istiyorum ama nasıl ve nereden başlamam gerektiğini bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 12. Can-istanbul dedi ki:

  Ali bey selamlar.
  Bir gun abim buna benzer bir aynayla geldi.yapabilirmisin dedi.olabilir dedim.
  Yasadigim yerdeki antikacinin ufak tavsiyeleri ve kulakdan duymalarla bir seyler yaptim ve aynanin karsisina gecip ‘vay be oldu’ dedim.aradan bir yil gecti bircok esyayla hasir nesir oldum ve bana gelen o ilk aynayi mahvettigimi anladim.
  Bir sene sonra tamamiyle yeniden yaptim ve rahatladim.
  Ali bey boyle bir ugrasin en onemli asamasi BASLAMAK.bir sekilde baslamak.belki sizde bozacaksiniz,mahvedeceksiniz ama askla yapinca olacak.
  Gokhan hocam varken bize hikaye anlatmak duser ama acizane tavsiyem.antika degeri olan ya da olmayan sevdiginiz eski bir obje edinip,sitedeki ayrintili anlatimlarla temizleme-hazirlama-final siralamasiyla bu sevdayla tanismaniz.
  Saygarimla…