Cam Sanat eserleri yaratın, Kolay ve basit orjinal cam tasarımlar

x

Arkadaşlar, uzun zamandır bu konuyu açmak istiyordum şimdi nasip oldu, dilerim uygularsınız yaparsınız satarsınız ve bol paralar kazanıp Banada bir Duayı hediye edersiniz.

Cam tasarım derken sakın basit kolay, kötü bir tarif vereceğimi düşünmeyin, hayal gucunuz nereye ulaşıyorsa oraya kadar bu vereceğim tariflerle ve uygulmalarla kendi heykelinizi dahi gerçek camdan yapabilirsiniz.

Bu tasarım tamamen Bana aittir, uygulma yöntemi, deneylerim, sonuçlarım kısaca %100 bana ait olan bir projedir. Hastalık sebebiyle biliyorsunuz herşeyden mahrum kaldım ama Sizlerin asla bu Sanatı sevipte mahrum kalmanızıda istemem.

xx
Gördüğünüz resimler Dünyaca Ünlü Cam tasarımcısı Tiffany eserleridir. Sizlere benzerleriniı evinizde oturup nasıl yapılır anlatacağım ve inanılmaz keyif alacaksınız.

Yazımıda abartı sanmayın, bu tasarımlardan onlarcasını yaptım, görenler tek kelime ile aşık oldular. Bu sebeble Sizlere boş yere para kazanırsınız hatta iş yeri açabilirsiniz, cümlemi gerçekci olarak yazıyorum ve yapmanızı tavsiye ediyorum.

Malzemelerimizle başlayalım, merak etmeyin yine çok ucuz her yerden satın alabilceğiniz malzmelerdir, Kurs sahipleri ve firmlar lütfen bu projeji alıp izinsiz kullanmayın, belirtmeliyim patent hakkı sadece bana aittir Türkiye için. İzin alınmadan kullanılması paylaşılması veya alıntı yapmadan kullanılmasınında Suç olduğunu belirtmek isterim.

Malzemelerimiz!

1. Akemi mermer yapıştırıcısı.
q

Ve Spatula
qq

2. Renkli camlar veya eski avizleriniden kalan kristal atmayı düşündüğünüz taşlar, veya Avizecilerden deste halinde satılan çok ucuza alabileceğiniz cam cubuklar.

3. Yine avizecilerden veya evinizde eskimiş atmak istediğiniz abajur lamba başlıkları, hurdacılarda dahi 2-3 liraya bu abajur başlıklarını yani tel kasaları alabilirsiniz.

4. Lehim ve Havye makinesi, her yerde bulabilirsiniz.

5. Her yerde satılan naylon torbalar, kağıt malzemecilerinde bulabilirsiniz, bakkalarda şeker yumurta koyarlar, şeffah naylonlar.

Gördüğünüz gibi toplamı 50 lira dahi bulmayacak bir malzeme listesini verdim.

Projemize başlayalım, Abajur dedim ama Ben Size ilk defa denemek isteyenler aceleci olanlar içinde daha keyifli hale getireyim, bildiğiniz Cocuk balonları, kırtasiyecilerde satılır, 3-5 tane alın yeterlidir.

İlk denemede Balonu şımarıp fazla şişirmeyin kucuk bir balon yeterli iki elinizin parmak uçlarını birleştirin o boyuklukte bir oran yeterlidir.

Renkli camlarımızı kucuk parçalar halinde keselim, (Biz nasıl keselim yahu) dediğinizi duyar gibiyim, o zaman sizde renkli camları bir bezin için koyun bohca gibi yapın, ve çekicle kucuk kucuk vurarak camları kırın minik parcalara ayrılacaklardır. Renkli camlarıda bildiğiniz camcılardan bedavaya alabilrisniz onlar bu cam parçalarını yani kucuk artan parçaları çöpe geri dönüşüme yollamak için biriktirirler, parada istemezler.

Elinde kristal eski avizelerinin taşları olanlar ise aynı yöntemle evlerine gelen misafirlere şok yaşatacaklardır, inanılmaz kristalden ışıklar sacan bir Cam küre göreceklerdir, enfes bir aydınlatma yapar.

ARTIK TÜM MALZEMELERİMİZ SANIYORUM HAZIRDIR.

Balonumuzu şişirdik, hatta acalede etmeyin şişirme işlemini macunu hazırlmadan hemen önce yapalım.

Akmi macunumuzu alalım, bir her zaman kullanacağınız tahtanız olsun, mutfak salata ıvır zıvır kesilen bir tahta veya plastikte olabilir hiç önemli değil.

Spatulamızla bir yemek kaşığı dolusu Akmi macunu kutudan alalım tahtamıza koyalım ve ayrı kutuda kurutucundan kucuk parmağaınızın tırnak ucu kadar bir parçayı macunumuza ekleyelim!

DİKKAT, Kurutucusu ne kadar az olursa o kadar gec kuruyacaktır 1 saat içinde, çok koyarsanız hemen kurur ve macunuz çöp yaparsınız yani kurutucusunu çok az ekleyin, gerçi tecrübe ile zaten doğal yoldan öğreneceksiniz:)

Macunumuzu iyice karıştıralım, naylonumuzun içine koyalım (Pastacıların sıkma krema torbalarını hatırlayın) macunumuzu torbaya koyduktan sonra kenarını makasla kucuk bir delik yeterli macun burdan dışarı cıkacak siz torbayı sıktıkca oldukca düzgün bir yapıştırma elde edeceksiniz.

Artık herşey hazır, balonu alım, iki üç parca kucuk cam parcasını aralarında 2 mm mesafe yeterli dizin ve macun torbasını sıkarak bu aralıkların üzerinden macunu gecin, bu işlemi seri halde camları dizerek macun bitene kadar yapın. Kurumadan parmağınızı ıslatın macun üzerine hafifce bastırın ki aralık içinde kalsın macunumuz.

Aynı işlemi tüm balaon etrafını saracak şekilde camla donatın macunla yapıştırın, kurusun, bir iğne ile balonu patlatın merak etmeyin akemi guclu bir kafes olacaktır, cam renki küreniz hasar görmeyecktir.
qqqq
Dikkat ederseniz, bir detayı yazmadım ile deneme olduğu için, fakat evdeki bir kavaonuz kapağını bu yapıştırmada balon üzerine koyun, sebebi bu bölüm açık klasın, içine led ışık veya elektrikli ampul koyabailirsiniz, inanılmazın ötesinde muhteşem renkler bir anda odanızı kaplayacaktır.

Gelelim Cam kuremizi sağlamlaştırmaya, orjinal eski bir vitray havası vermeliyiz görenler Antika sansınlar.

Lehimi ve havyemizi alalım, macun yaptığımız aralıkları bu lehinle doldurmaya başlayalım, sakin olun eliniz alışınca 10 dakinada lehimi yaparsınız, dış yüzeyden tüm ek yerlerini lehimledik, sıra içerden lehimlemeye geldi.

Tekrar Dikkat!

Akemi macunu bu sebeble kullandık, çunki dıştan lehim sadece lehim yaptığımızda içerden yapacağımız lehimle bir anda balonumuz dağılırdı, Akemi bize bir nevi ısı yalıtımını sağlayacak yani dışardaki lehime zarar vermemiş olacağız.

Bu işlemlerden sonra yaptığınız tasarım ortalama üç gün sonra lehimin oksitlemmesi ile gerçek Antika obje havasını verecektir.

Sorularınız var ise devam edebiliriz, bu tasarımı çok uç noktalara taşımak elimizde, merak edenlerin sorularını bekliyorum.

Copyright © Gökhan Erol

Sevgi ve Saygılarımla

Gökhan Erol

Tarih: 08 03 2014
Üst kategori: Antika Restorasyon
Alt kategori:

'Cam Sanat eserleri yaratın, Kolay ve basit orjinal cam tasarımlar' hakkında sorular, açıklamalar

 1. levent-ordu dedi ki:

  erol ustam hasretle beklediğim konuyu açtığınız için teşekkür ederim ben sıcak işleme girmeden vitray nasıl yapılır onu sorucaktım tifany vitrayla kurşun vitray birde sizden ricam kesme işlemini yaparken nasıl bir kesici kullanalım araştırdım gazlı gazsız bir çok modeli var birde cam keserken tavsiyeniz varmı nasıl keselim
  tifany vitraylardan nefis abajur yapıyorlar o çatıyı yaparkende balonmu kullanırlar elimde bohemya kristalleri var onunla birşeyler denemek istiyorum bu tifany vitrayı öğrenebilirsem ona aksesuar olarak ekleyebilirim
  sevgilerimle

 2. Gokhan Erol dedi ki:

  Levent Bey, Vitray Snatı Cam kesiminde ustalık ve kurşun birleşimlerde hassalık ile alakalıdır, tabiki Cam malzeme olarak renkler cam üzerinde dokular efektler Tiffany gibi firmaların zaten özel alanları, Harika camalrı gördüm muhteşem desenler renkler, ben tarifimde buna yakın bir kalite alınabilir bunu söyleyebilirim, ev kullanıcıları için lehim önerdim fakat Vitray için üretilen tel kurşunlarda sanıyorum halen satılıyordur.

  Cam kesmek için elinize en kolay hangi kesici gelirse onu kullanın, örnek Rusyadan uclar getirtmiştim, bu uçlar dremelede takılan çok hassas desenler kesebileceğiniz elmaz uçlar, halen bulunabilir araştırmak lazım.

  Bajur iskeletlerini Siz çizebilirsiniz Avize imlathanelerine Kendi çizimlerini verirseniz istediğiniz abajur iskletini çok ucuza imal edersiniz.
  Hazır iskeletlerden yapardım görüntüsü inanın muhteşem oluyor, Satışta kimse yeni diyemiyor çunki Benim avantajım elimde 200 sene üzeri eski camların olmasıydı İnşaAllah calınmamıştır sandık içinde duruyorlardı, Rahmetli Babam bu Camları Yugoslavyada çöken bir kiliseden özel getirtmişti, Kırmızı, yeşil mavi, kahve rengi bir buyuk sandık dolusu vardı.

  Elbetteki cam atolyelerine döktürmekte mümkün, hatta desenleri imalat aşamasında siz dahip yaptırabilirsiniz, yeni dönem restorasyonları genelde bu şekilde yapıyorlar, tüm şekilde ve desenler döküm aşamasında yapılır sonradan kesilir ve kurşun kasalara monte edilir.

  Tiffay kalıpları yani sadece kurşun levhadan oluşan iskelet önce Ahaşptan kalıp çıkarılır sonra Alçı kalıp üzerinden dizilir. Yani kalıp üzerine sadece renkleri ve şekli dizmekle sonuçlanır.

  Tiffay bombeleri ise tamamen elde şekillendirilir, üretilen özel camlar sırrı özel fakat civalı bir karışım olduğunu Rahmetli Babam anlatırdı, güneş vurduğunda o kadar inanılmaz ışık verirki, başlı başına Sizi mest eder. Dediğim gibi ince cam tabaklar bu alcı veya toprak kalıplarda ısıtılması kalıba göre şekil almasına yeterlidir, denediğim için çok rahat yazıyorum, Puro çakmaklarını bilirsiniz biraz oksijen kaynak makinası gibidir ve Camın çok kolayca şekillendiğini bizzat edeneyrek gördüm. Bu camlar Türkiyede üretilirmi bilmiyorum, PaşaBahce sormak gerekir Harika destekleri olan firmadır, Özel koleksiyonları şimdiden Avrupada takipcileri var.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 3. levent-ordu dedi ki:

  erol ustam sizin bahsettiğiniz gotik dönemdede yapılan kilise vitraylrı o valla çok zor ben inceledim kurşun vitray kurşunlarla bağlama yapılıp imal ediliyor tifany firmasının yaptığı teknikse ilginç bakır plakalarla bağlıyor
  -ustam bir cam fırını almayı tasarlıyorum bunda cam çökertme felan yapıcam
  sizin verdiğiniz tarife ek olarak bu tarifi mesela akamei ile deyilde şeffaf bir malzeme ile tuttursak mesela şeffaf polyesterle olabilirmi balon veya top kullanırız şeffaf olmasının nedeni ışığı geçirmesi için düşündüm
  -ustam sıcak işlemle camam şekil verebilirmiyim mesela bir ara cam tozlarını havyayla eritmeye kalktım
  -siz bir konunuzda bir sandalyeyi cam kapladığınızdan bahsetmiştiniz bende galiba sordum size ama neyse bunu nasıl yaptınız
  sevgilerimle

 4. Gokhan Erol dedi ki:

  Levent Bey, Şuan cidden üzülüyorum çunki elimde hatıra sakladığım Eski bir kilisenin vitray kurşun kasasını hatıra olarak tutardım malesef ki kaygoldu. Tiffany Bakır destekli kasaları itiraf etmem gerekirse pekte sevmem olduçada fazla Tiffay ürün gördüm aldım saatım ama bazıları delimisin diyebilir ben sevemedim. Bakır kurşun kalay formulunu Ustalar yapabilirler, kurşundan tek farkı görsel olarak her zaman doku olarak temiz kalıyor Bense Kurşunun o doğal eski görüntüsünü tercih ederim.

  Polyesterle olabilir fakat akeminin avantajı katı olmasıdır, polyesterde ise bu işlemi yaparken daha çok zaman harcarsınız ve polyester balon için ideal olmaz anında yakacaktır yani patlar veya deforme olur.

  Akemi verdiğim tarifte işlem sonrası zaten görünmüyor akemiyi sadece bağlayıcı olarak ilk etapta kullanıyorum, sonrasında ise lehin ile tamamen bağlantıları kapanıyor, buda guclu bir kasa olarak ortaya çıkıyor.Akemi sadece bu tasarımda camları bir arada tutmak şekillendirmek amaclı, bittiğinde ise harika Antika görünümlü kilise işlerinden farkı olmuyor.

  Levent Bey, cam tozları ile sonuç almak zordur işlem görmüş cam gerekir, Siz oldukça zor işe kalkışmışsınız bu işlemde yüksek sabit ısı gerekir, söylediğim örnek verdiğim eski camları eritmek ise yani şekil vermek çok kolaydır evde masa üstünüzde dahi kolayca kaliteli bir pürmüzle yapabilirsiniz, çelik gövdeli puro cakmaklarına benzeyen el pürmüzleri satılır, bu işlem için idealdir.

  Bu işlemde sormuşsunuz şekil verebilmiyim diye öelik makasla bu camları sıcak halde kesebilirsiniz örnek İnsan figürünü parçalar halinde yapabilirsiniz. Cam dökümhanelerinde bu camları siprişle döktürebilirsiniz çok ince ve renkli tabaklara halinde stoklayabilirsiniz.

  Yaptığımız Ahşap Sandalyeyi bu yöntemle tasarımını yaptık, Amerikan sert meşesini içini boşaltıp özel renkli camlardan çok iddialı bir gotik tahta çevirdik, ağacın çok sağlam olması gereklidir, ayaklara çelik cubukları ısıtarak destek verdik yani içi boşaltılaran agac görünürde cam agırlıklı ve ahşap görünümlü olsada çelik ince demirler tüm yükü taşıyor. Bakyığınızda gördüğünüz renkli camların ahşaptan yansımalarından ibaret sözle anlatımı zor bunu agac üzerinden anlatması çok kolay. Yaptığım asada aynı işlemi uygulamıştım, cam kutulardan oluşan bir ahşap.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 5. levent-ordu dedi ki:

  erol ustam benim alıcağım cnc maKİnası camı kazıyarak hertürlü şekli veriyor mesele şekilden ziyade o cama ne yapabilirim boyaması hakkında bilgim yok sahte vitray yapabilirim ama boyaması nasıl yapılır cam boyası haricinde bir başka boya kullanabilirmiyiz
  -erol ustam en merak ettiğim konu bizoteli cam size bahsetmiştim alıcağım makina cnc camıı kazıma yöntemiyle desen çıkarabilyor bunu göz önüne alarak bana bizoteli cam tekniği hakkında bilgi verebilirmisiniz yani soruyu şöylede sorabilriz soğuk cama yapılabilecek sıcak soğuk desen ,motif işlem nedir
  -erol ustam cam fırını alıcam ama bağzı mamullerde camı eriyik haline getirmek şart mesela bir bardak dolusu gibi fazla gerekmiyor camı nesıl eriyik haline getirebilirim bunula ilgili ne önerirsiniz çünki malum bir taraf antalya bir taraf istanbul gidip gelmek zor siparişle çalışırım ama malesef bu cam dökim atolyelerinin nerede olduğunu bilmiyorum bana bilgi verebilirmisiniz
  -erol ustam koca sandalyenin içini o zamanki teknolojiyle nasıl boşalttınız bunun nasıl yapılacağını sormıycam anlaşılıyorki zor sizide yormak istemem sadece camı ahşaba neyle yapıştırdınız onu merak ettik gerçe konuyu anladım
  sevgiler

 6. Gokhan Erol dedi ki:

  Levent bey, cam boyası hakkında fazla bilgim yok, Kenan Amcanın eşine ulaşmaya çalıştım malesef haber alamadım, kırmızıya yakın tonlarda beyaz cam üzerine motfler işlerini gördüm ama nasıl yapılıyor asit türleri nedir öğrenmeyi akıl edemedim, Ahşap tutkusu olunca malesef diğer Sanatları izlemek görmek sadece büyük bir keyif veriyordu.

  Sahte vitray çok yapılıyor, Çinden gelen sizde biliyorusnuz rennkli kolay eriyen camlar bolca satılıyor her rengide var, hatta cam kursşlarında bu cam cubuklar kullanılıyor, bunlarla vitray yapabilirsiniz yada yada cam üretim fabrikalarında kendinize özel kristal renkli camlarda yaptırabilirsiniz, bu camlar genelde klislerde kucuk parçalar olarak vitraylerde kullanıyor gun ışığını normal camlara göre ççok daha parlak ve harika renklerde yansıtırlar.

  Bu camlarla orjinal vitralar rahtalıkla yapabilirsiniz ve zor değil inanın. Ben amatörce yapıyorsam Sizde üstelikte gelecek makinanızla muhteşem tasarımları ortaya çıkarırsınız.

  Bizoteli camı CNC tezgahı yapabiliyor diye biliyorum, rodaj yapabilen makine bizoteyide isetneilen kalınlıkta yapar, belli açıda 90 derecelik acı ile camı inceltmek diyebiliriz kaba tabirler, Ben şanslıyım çunki bunu elde yapan Ustları tanıdım, izledim, motorlu ilkel zımpara taşı ile su ile devamlı zımpara yaparak bizoteyi istenilen derinlikte ortaya çıkarırlardı. Şimdi makinalar var, her açıda ve kalınlıkta bizote yapıyorlar.

  Camı işlemk Kenan Amcamlarda oldukça basit görünüyordu:) Öiçek motifleri hatta İnşaAlllah kırılmamıştır depoda duruyordu, ürettikleri bombeli ortalama 4 cm genişliğinde bizotesi olan vitrin camını saklıyordum. Nasip olur gelirseniz kırılmamışsa mutlaka görmenizi isterim. Çiçek motifleri ile süslüydü. Birde kumlama ,ile yapılan süsler var, bu camlarıda kolayca istenilen motifleri işleyen atolyeler mevcut.

  Sndalyenin içini boşatmak dediğiniz gibi fazlası ile ilkel ama şıkan görüntüde bir o kadar muhteşem olmuştu, yaptığım asayıda aynı yöntemle tasarlamıştım, oyma bıcakları ve ayak içlerini boşaltmak içinse bildiğiniz yakma kama usulu boşalttık, dış görünüş etkilenmediği içinde bakan herkes oldukça nasıl yapıldığına şaşırıyordu ama işin özünde fazlası ile basit ve kolay bir işlem demeliyim.

  Sağlığım olsa şimdi aynı şeyi yaparmıydım asla yapmazdım, kendime koleksiyon amaçlı yapardım ama diğer türlü satmak amaçlı asla, bu tür tasarımları zaten Hayat boyu bir defa yapabiliyorsunuz, diğer türlü uğraşmaya değmiyor.

  İşin özünde bu tasarımları güzel yapan tek şey kullanılan orjinal eski el yapımı malzemeler, yeni tekonoloji ile yapılması aynı havayı vermesi kesinlikle olanaksız. Avrupada yapan tasarımcılar var bildiğim kadarıyla, bizim yaptığımız şekilde tasarımla uğraşmıyorlar, Bu tasarımcıların eserlerini görmüştüm daha yüzeysel ve modern teknoloji kullanıyorlar, fiyatlarına gelince tabiki inanılmaz paralar.

  Levent bey, Size çok net bir detay vermek isterim Bu mesleğe aşıksınız, mesleğine aşık olana hiç bir zorluk yoktur inanın, Bir Ustam vardı alaksız tarımız olsada onun yaptığı Cam tasarımlara baılırdım, Çinden gelen Cam küreleri alırdı, taş makinasında zımparalar sonra tekrar parlatıp satardı, İsmini yazmıyorum fazlası ile Ünlüdür yaptığı çalışmalarıda kolay kolay satın alamazdınız, harika zamanlarımız geçti makinalar aradık, Ustalar bulduk Cam kupleri zımparaladık. cam kuplerin tutkunları ise çok ama çok enteresan kişiliklerdi. Antika Fanatikleri koleksiyonerleri ile tanışmaksa ap ayrı bir Dünyaya açılmak gibidir.

  Cam döküm döküm atolyeleri için, İstanbulda tanıdıklarınız vardır, Kadıköy tarafında paşabahçe cam fabrikasının etrafında buyuklu kucuklu cam döküm imalathaneleri vardır, İstanbula geldiğinizde mutlaka gezmenizi önerebilirim.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 7. levent-ordu dedi ki:

  ustam cinden gelen camlardan haberim yokt hemen ataştırmaya başlıycam ithalatcılarını bulabilirim belki kristal renkli camlar hiç aklıma gelmemişti ustam bu iş sizin sayenizde hem kolay hemde ucuza mal olucak galiba
  erol ustam kumlamayı biliyorum ama malum silisyum öyle bir maddeki ne kadar korunursanız korunun sizi gene öldürücek derecede hasta ediyor ama cnc kumlamanın yaptığı işi zaten daha iyi yapıyor
  cam döküm imalathanerini elbetteki gezicem çünki sizin tavsiyeniz ışığında siperiş bile vericem
  erol ustam bir soru camı düzeltmek için veya kazınmış yüzeyi parlatmak kadifemsi bir doku elde etmek için için zıpara yapabiliriyiz zaten zınparalamaktan baksetmişsiniz zınpara derken nasıl bir zınpara birde polyesterde olduğu gibi camıda zınparalayıp sonrada cila ile parlatabilrmiyiz gerçe cam cilası diyede bişi duymadım bu tür camda yapılan yüzey işlemleri varmı
  sevgilerimle

 8. berrin-istanbul dedi ki:

  GÖKKAN BEY MERHABA,
  ÇOK HIZLI BAKABİLDİM AMA ÇOK GÜZEL BİR KONU DAHA GELDİ. HAZİNE GİTTİKÇE ZENGİNLEŞİYOR. SİZİ YÜREKTEN KUTLUYORUM. ELİNİZE SAĞLIK. DÜŞÜNEN AKLINIZA,BİLGİNİZE SAĞLIK. PEK ÇOK İNSAN SİZE DUACI OLACAKTIR. İNANIN.
  SAYGILARIMLA.

 9. Gokhan Erol dedi ki:

  Berrin Hanım Teşekkür ederim desteğinize, Kadınlarımız iş açmayı düşünen İnsanlarımız bu konu üzerinden elimden gelen yardımı yapmaya çalışırım.

  Sonu olmayan bir tasarım konusudur, üstelikte tarif ettiğim yöntem Bugün Avrupada Butik mağazaların Ünlü firmaların kullandığı tüm görsel zenginiği kapsar.

  Bu tasarımları yaptım, çok ciddi teklifler aldım, teklifi yapan bugün Türkiyenin en Butik en pahalı ürünleri satan marka İsimlerden biridir. Ve bu İnsnalrın ortaklık tekliflerinide ret ettim. Sebebi tasarımda esaret olmuyor, Özgürce üretmek için Ruhunuzda Beyninizde Özgür olamlı, Yüreğiniz hava alıp ortaya çıkardığınız tasarımlara hayat verebilmeli.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 10. Gokhan Erol dedi ki:

  Levent Bey, Cam konusunda pek bilgim yok fakat, Orjinal Vitray onarımlarında Rahmetli Babamla birlikte bulundum. Bu Camlarda gördüğüm şey ilk önce Beni fazla şaşırtmıştı çunki bildiğimiz camlardan çok farklı ışığı yansıtıyordu. Daha sonra Babam bunun Kristal camlar olduğunu Bu sebeble Kilislerde Tarihi mekanlarda Işık oyunlarının muhteşem ışık aydınlatmasının arkasında yatan sır olduğunu öğrendim.

  Bu camlardan alınan ışık kesinlikle bilinen camlardın ötesinde renk dagılımı yapar, her renk keskindir diğer renklerden en bariz şekilde ayrılır, zaten kiliselerde görüyorsunuz.

  Bu camları Sizde döktürebilirsiniz, bahsettiğim cam imalathanelerinde bilin ve yapılan bir tekniktir halen. Kristal camların tek olumsuz yani hassas işçlik isterler bu sebeble Vitrayler dikkat ederseniz oldukça guclu bir kurşun cervece içinde bir nevi guclendirilirler, eğer bu muhteşem camlar buyuk tabaklar halinde kullanılsaydı oldukça dayanksız ve kırılmalara karşıda direncsiz olarak evlerde yerlerini alırlardı, tarihi binlarda asla tercih edilmezlerdi.

  Levent Bey, Evet camı istediğiniz gibi zımpara yapabilirsiniz ve parlatabilirsiniz, zımpara için motor şarttır camı elle zımparalamak fazlası ile zordur ve kötü sonuçlar verir, sonrasında ise cam parlatma tozları satılır, bunlar bir sıvı daha doğrusu pasta içinde motorlar kece ile parlatılır.

  Bu işler Levent Bey aslında Eski Ustalar çok sık kullanmışlardır, Akik, opalin, kristal ve cam mineral barındıran tüm takılarda bu Parlatma işlemini görürsünüz.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 11. levent-ordu dedi ki:

  evet ustam zaten verdiğiniz bilgiler yeter zaten cam için sorulacak şeylerde sınırlı o avize formulünüz benim iin yeni bir kapı açtı ben o tarifinizzi sadece abalur yapımında deyil başka şeylerdedee kullanırım bu güne kadar zaten camı sadece kurşunla birleştirebiliyorduk sayenizde akemiylede bu işi gayet güzel yapabiliriz üstünede lehim atmanız zaten müthiş akemi görünmeyecek aynı vitray gibi olucak
  bu konudaki sorularım bukadardı ustam aklıma başka birşey gelmiyor teşekkürler
  sevgilerimle

 12. Gokhan Erol dedi ki:

  Levent Bey, verdiğim tarifle orjinal Vitray kalitesinde hatta kendi tasarımlarınızı yaratabilirsiniz ve ürettiğiniz ürünleri görenler emin olun %99 hayranlıkla bakacaktır.

  Bu işi yaptım, denedim, tasarımları ile uğraştım, ortaklık teklifleri aldım, tasarım siparişleri aldım, cam konusunda konuya sadece tarif olarak bakmak yanıltıcı olacaktır. keşke sağlığım yerinde olsa Size örnekte yapardım, bu tasarımlar evin bir köşesinde başlı başlıca fark yaratır, evin tüm havasını değiştirir.

  Verdiğim tarifle evinizin her hangi bir penceresinde deyin, dışardan bakanlar resmini çeker, yada evinize gelen bu farklıkla birazda kıskanır çok özel bir snattır. Her ortama fazlası ile çok ciddi ve derin bir görüşle bakılmasına yol açar. Tarifi verdim, yapanlar olurmu bilemem şuna eminim yakında bu tarifi televizyonlarda ve özel kursalrda çok net şekilde göreceksiniz, Benim adım geçermi bilemem :)

  Meslek hayatımda en berbat odayı en inanılmaz ucuzlukta, inanılmaz Dini figürlerle Bakanaı aşık edecek tasarımlarıda yaptım. Bunda tevazu yapmak istemem çunki işime aşıktım, Mistik figürlere aşıktım. Dediğim gibi dönem üretimlerini ve tekniklerinide biliyorsanız, ortada hiç bir zorluk kalmıyor. Türkiyede şuan marka Koleksiyonerler arasında tabirimde Doktor olarak bilinirdi, sebebi bunu verenler yaptığım işlere çılgınlık olarak bakarlardı, anlattığımda inanmazlar gördüklerinde ise aşık olurlardı. Şyuan Piyasalrda yapılan cam tasarım aydınlatmalrın bir çoğunun ana fikir Babası olduğumu belirtmek isterim. Diyebilirsiniz neden kendini bu kadar meth ediyorsun haşa asla haddime değil. Anlatmak istediğim, bu işe aşıksanız yapacağınız her tasarım gözlere değil Ruhlara seslenir.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 13. levent-ordu dedi ki:

  erol ustam zaten kilise vitrayları özel bir şekilde yapılıyor bizim bildiğimiz gibi bir vitray türü deyil
  -macunlu vitray diye birşey gördüm ama derz malzemeleriyle yapmışlar eliniz çarpsa yıkılır ama sizin verdiğiniz tarifle camları keserek ve macunla birleştirerek neler yapılmaz ustam bunları yani birleştirmeleri sizin tarifini verdiğiniz macunla yapılamazmı denedinizimi okursa hangi macun reçetesini tavsiye edersiniz
  sevgilerimle

 14. Gokhan Erol dedi ki:

  Levent Bey, Vitray işinde orjinal doku önemlidir, Bende yeni evlerde kullanılan alcı destekli renkli kasaları gördüm, kullanıcının keyfine kalmış bir detay, Antika seven Adam evine sokmaz, işin tarihini bildiği için.

  Verdiğim macun tarifi ile elbetteki yapabilirsiniz, denemediğim bir detayı zaten yazmam, 15 kiloluk renkli biznlerce parça camdan oluşan avizeler yaptım, anlattığım macunla, bu işlemde kasayı güclendirdim yani camı taşıyan işin özünde macun değil kasaydı, temeli sağlam olması gerekir.

  Fakat lehim kurşun destekli yaptığım işlerde sonuç çok daha harika oldu, görenlerde abartsız şekilde hayran olmuşlardı, bir çok ünlüyü yrt dılına kadarda kendime özel tasarımları yaptım. Şuan piyasalrada satılan özel tasarımların bir çoğuda bana aittir, bunuda ispatlamam için çalıştığım dönelerde gören İnsanların ifadeleri yeterli olacaktır. O ödnem Ben bu tasarımları yaptığımda herkes işten anlayan çılgınlık olarak nitelendirdi, fakat bir anda gelen yoğun talepler karşısında öyle hale geldimki inanın Antika mobilyalara el süremez duruma geldi işim, çunki tasarım camların tarihlerinde yapılması yetişmesi için, zaman yetmiyordu. O ödnem çok yeni bir tasarım odluğunda yanıma İnsan alıp yetiştirme öğretme fırsatı bulamadım.

  Yaptığım Krital küpler ise Avrupada meraklılarında halen duruyor, bu küplerin yaydığı ışık görmeniz gerekir bakanı fazlası ile şaşırtacak renkler sunarlar.

  Kurşun iskeletle yapılan işleri öneririm, hem yapıları sağlam hemde güclü olurlar, görünüşleri ise yapan Ustanın kişiliğini ve saygısını yansıtır. Dediğim gibi cam atolyelerine kristal camlar döktürebilirsiniz, orjinal vitrah canlılığını yani gün ışığı ve normal aydınlatmada kullanılan ampullerden en doğal ve gerçek renk ahenkini yaratırsınız. İnsan figürlerini yapabilir, yüz şekilleri yapabilir, kıasa camdan resimler yapmak Sizin yeteneiğinize kalmış bir tutkuya dönüşür. Bu camları makasla kesip şekiller vermek kolay ve keyifli bir işlemdir, yine denediğim için bu kadar net yazabiliyorum.

  İş yerimde okisjen kaynağımla camı yumuşatır makasla veya çelik falcata ile keser hazırladığım kalıp ölçülerine göre hazırlardım.

  Kalıbı yapmakta zor değildir, yeterki leinizde meteryal olsun, bir oyuncak olabilir, heykel olabilir hatta vitrim mankeni olabilir, bu kalıp üzerinden muhteşen rneklerde vitray cam eserlerini yapabilirsiniz, çunki yaptım görenler inanamakta zorluk çekmişlerdi, o kadar muhteşem bir aydınlarmaya dönüşürdü asla tarif edemem.

  Levent Bey bir ricam olucak.

  Yukarda malzemeleri yazdım, bir cay molası anınızda bu malzemler zaten bilerek ucuz kimyasalları yazıyorum, meraklısı olanlar birşeyler hayata geçirsin diye.

  Ricam ise el kadar bir balona verdiğim yönetmle, bakın renkli camda gerekli değil sizin cam boyalarınızla renklendirmede yapabilirsiniz, kucuk yarım bir kureyi balon üzerinde inanın 10 dakikada birleştirirsiniz, Eşiniz Hanımefendi zaten bahsetmiştiniz Snatlada ilgili bir İnsan Orduda bunu beşkide Kadınlara Dres olarak sunabilir gerçek şekilde yöresel cam bebekler dahi üretebilirler.

  Akemi ile denemeniz yeterli beyaz alanları gri bir akrilikle boyasarsınız sunduğum tarif net kendini gösterecektir. hatta içine led bir ışık koyup Yavuz Beye süpriz yapın, eminim renkli camların ışıltısı keyifli bir tebessüme dönüşecektir.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 15. levent-ordu dedi ki:

  erol ustam tasarım konusunda allah vergisi bir yetneğim olduğunu söylerler sen dedene çekmişin derler rahmetlininde yeteneği muhteşemdi
  erol ustam kurşun iskeleti biraz açarmısınız anlayamadım.ustam çok çok önemli bir ayrıntıda daha verdiniz bu arada ,oksijen kağnağıyla camı yumşatıp kesmek harika bir fikir benim alacağım makinada yağ desteğiyle camı şekilli kesmeyi deneyebiliriz camın dağılmaması için üzerine yağ dökerim sonrada makina kesilecek yerleri yavaş yavaş çizerek kesebilir
  erol ustam anlattığınız tarifle mesela kapılara kutu,sehpa üzerine, dolap kapaklarına sorunsuz vitray yapılabilir düşünsenize kapıyı sizin tarifinizle yaptık.odanın ışığı açıldığında koridora nefis bir renk armonisi yansır aynı şekilde büyük avizeler yer abajurları neler yapılır neler
  bahsettiğiniz işi yapmayı zaten düşündük cam araştırmasına başladık fakat ne kadar ardıysakta rekli cam bulamadık burda oğluma söyledim oda renkli camları özellikle bahsettiğiniz çin malı camları bakıcak .
  kristal cam içinde avize imalatı yapan bir arkaşımın abisi var ona ulaşamadım bugün yarın bana o ulaşır ona sorucam avize imal ettiğine göre bilir sizin bildiğiniz kristal cam döken yerler varsa veya bu semtte döküyorlardı derseniz oradan yola çıkıp bulabiliriz
  sevgiler

 16. Gokhan Erol dedi ki:

  Levet Bey, Kurşun iskelet derken bunu vitrayı ayakta tutan ana gövde olarak kast ettim, İtalyada bu kurşun hazır çubuklar satılıyor daha doğrusu Rahmetli Babam getirtiyordu. Söz vermiyorum ama elimde kucuk bir parca olması lazım depoda duruyordu. bunlar hazır camın içine oturacağı kanallar fabrika seri üretimleri, bildiğiniz şuan fitil olarak adlandırılan plastik cam gecmelerinin kurşundan çucuklar hali dersem net detay olur.

  Gerçi bu ince kurşun oluklu çubukları bir kalıp çelik döner mekanizmada Sizde ürettirebilirsiniz, örnek tasarımı bugun kablo imalat eden firmalarda bu bakırı ezerek içinden geçiren çelik oluklardır tek farkı çelik kalıp kenarlarına kenat yapmak çok basit bir şeydir. Kurşunun dökümüde şekellendirmeside bakırdan çok daha kolay ve ucuz işlemdir.

  Sadece kurşun şerit değil kalay karışımlı bakır ve sarı ilede dökülebilir.

  Benim anlamadığım detay Siz bulmadım diyorsunuz ama 20 senede bu kadar farklı Ustalardan kalan bilgilerin yok ollması imkansız, belkide Siz bu kişileri bulmadınız, Siz yazınca inanın üzülüyorum, kendimi uzaylı gibi çok bilmiş ukela olarak görüyorum, inanılmaz Ustalarımız var veya vardı.

  Cam daha doğrusu renkli camları siz kolayca ürettirebilirsiniz, bunda en ufak sıkıntı çekmessiniz, Cam imalathaneleri aklınıza gelen herşeyi üretirler. Renkli misketlere kadar ki misket örneğini bilerek verdim, bu misketlerin renklerini hatırlarsanız içiniz dahada rahatlayacktır. Çinden çubuk renkli camlar gelir bunlar kurs atolyelerinde derslerde öğrencilere satılırlar normal bir çakmakla daha çakmaktan kastım puro çakamakları ile dahi erirler ve her şekli vermek son derece kolay ve basittir, evde masanızın üzerinde rahatlıkla keyifle cam balonlar biblolar üretebilirsiniz.

  Oksijen kaynaşğı ile eski Vitray onarımjlarında bombeli tavan kısımlarında zorlandığımızdan ana iskeletedi bozmak intihar manasına gelir bu sebeble kırılmış bölgenin slikonla kalıbını alır o kalıbtan alçı kalıp üretip, hangi ren camsa o camı oksijen kaynağı ile ıstınca dökütüğümüz kalıbın şeklini alırdı. Çok kolay ve basit bir işlemdir.

  Bu çalışma tarzı ile kalıplar yapıp, Siz tiffany örneğini vermiştiniz, bu kalıp üzerinden camıı yumuşatarak princ cerceveler cama geçirildi, yine çok basit ve oldukça kolay üretim şeklidir.

  Elebetteki kapılar, sehpalar üzerine vitray işlemlerini kolayca yapar veya üretebilirsiniz.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 17. levent-ordu dedi ki:

  erol ustam sordurdum istanbulda vitray için özel üretilen oluklu vitray kurşunu varmış hemde bol miktarda merol ustam renkli cam bulamadık dediysem orduda bulamadık demek istedim tabi siz karşımdaymışım gibi yazınca renkli cam hiç yok gibi yazdım :)
  erol ustam sizin bahsettiğiniz vitray onarımını ilk kez duydum yazıdan okuduğum kadarıyla gerçek bir sanat ama onarılması gereken vitraylar arasında tarihi değeri olanları malesef bize bırakmazlar bu gibi restorasyon işleri birilerinin eline geçmış onalr karar veririler
  ben zaten fırın alıp cam çökertme yapıcak verdiğiniz tarif vallaha iilaç gibi geldi düşünüyorumdum camdan ne yapabilirim diye
  sevgiler

 18. Gokhan Erol dedi ki:

  Levent Bey, Vitrasy restorasyonunda Tarihi eselerin onarımlarını almak oldukça zordur, kolay kolay kimse cesaret edemez. Genelde bu Binlar Devlet onayı gerektiren belgeli restorasyonlardır.

  Rahmet Babam dönemi yapmıştık ama şimdi sağlığım yerinde ve teklif gelse yapmazdım, tamamen ekip ve Usta işi acemi Ustalar asla çaıştıramassınız en ufak hata orjinal yüzlerce yıllık Vitraylerin zarar görmesi manasına gelir.

  Daha çok Avrupadan gelen Ustalar bu restorasyonları yapıyorlar.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 19. levent-ordu dedi ki:

  evet onun için dedim onalrıda cahil cesaretine sahip ustalarla mahvedilmesin ama o konuda neden üniversiteler yurt dışından eğitmen getirtip eğitim verdirmezler anlamak zor üniversitelerde restorasyon bölümlerinde sadece eski binaların tarihi eserlerin onarımını öğretiyorlar bu nedenle mezun olan gençlerin sadece bir projede yer almak gibi bir mecburiyeti oluyor bireysel birşey yapamıyorlar
  sevgiler

 20. Gokhan Erol dedi ki:

  Levent Bey, Universitlere kızıyorum bazen ama işin birde İnsan noktası var, yanımızda Universiteden mezun Snat öğrencileri Arkeologlar, restoratörler çalıştı, Rahmetli Babam İşi öğretmek isterdi Adamlar işten kaçardı, abartı yaptığımı sanmayın 100 öğrenciden sadece 3 tanesi yetişti ve Yurt dışında anında iş buldular, Canadaya giden yanımızda Çalışan Arkadaşa Kanada daha gider gitmez yanına tercümanı ile birlikte Evini vermiş, Universite iş bölgesine alışması için 6 ay destek verdiler, Amerikaya giden Alime kızımız aynı şekilde, Babamın Arkdaşının oplu Marwin aynı şekilde bu Cocukların tek derdi Sanatta pişmekti, diğerleri ise pişmeden para derd,inde olurlardı.

  İsim veriyorum Mimar Sinan Universitesi, onlarca Gence destek olmaya çalıştım, işler verdim özel sipariler aldırdım, çok ama çok üzücüdür hiç birisinin geri dönüşü olmadı.Hele 3 kızımız varki Size analtamam 10 Bin dolarlık bunlara iş aldım, Resim projesi Destek oldum Universiteden boş zamanlarınızda bu işi yapaın dedim mazlemelerine varana kadar aldım. Bırakın iş yapmayı aylarca saçma sapan Bizlere kontrole gittiğinizde yapılan bşka hiç bir şekilde çalışmamışlardı. Anneleri Babaları Anadolu Kızlarımız okuyor derken Ben iki Kızı Gece yarsı Bardan kulaklarından tutarak kaldırım, İstanbulda yem olmasınlar diye. Sonuç Müşterimin ve Benim param çöp oldu. Bir dahada tövbe dedim ve bu tür Gençlere çok acıdır uzak durdum 1 tanesi tamam,2 tanesi tamam, 6-7 tanesinde hepsinde aynı hatayı görünce yapacak birşey olmadığınıda anlıyorsunuz.

  Avrupadan Gençler gelirdi Atolyeye girer inanın çıkaramazdık, Meslek kariyer olarak görüyorlar Snataı gerçek eğitim ve Kariyerlerde en üst nokta olduğunun bilincindeler.

  Avrupada Snat eğitimi alan Genç asla parasız işsiz kalmaz, Bakın Devletin verdiği işten bahsetmiyorum Devletler bu Genclere iş vermesinede gerek yok, işi kendileri yaratıyorlar, 3-5 Arkadaş bir araya geliyor öyle tasarımlar yapıyorlarki, pazarda satıp normal çalınan iki üç misli para kazanıyorlar.

  Siz Türkiyede mezun olupta, Bana bir şey öğretin diyeni gördünüzmü? Sıkıyorsa öğretmeye çalışın ”Ben Universite okdum” der birde Sizi azarlar. Ama toz kadar ne bilgisi nede tecrübesi vardır, sanarki elindeki dipiloma ona anında iş kapısı açacak, Universite Uzman yetiştirmez Uzmanları hazırlar, Uzmanlar kendilerini yetiştirirler.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 21. levent-ordu dedi ki:

  erol uatam haklısınız gençlerde ne yapsın istedikleri okula deyilde puanlarının tuttuğu bölüme gidiyorlar ama gerçektende restorasyon bölümüne kendi istekleriyle gidenler ise dediğim gibi tarihi bina ve arkeoljik eserlerin onarımıyla uğraşıyorlar taki bu durumda bireysel olarak bir şey yapamıyorlar biriler gel diyecekte gidicekler
  yarım yamalak bilgisiyle cahil cesaretiyle iş yapan ustalar daha çok kazanıyorlar aynı iç mimarlığı bitirip iyi bir staj ve yurt dışında master yapan en az bir dil bilen bir gencin ilkokul mezunu mobilyacının yanında 3 kuruşa çalışması ve onun cahilliyle mücadele etmesi gibi bir şey
  bu nedenle diyorumki herkes her işi yapamamalı en azından eğitimini tamamlamış insanlara bu fırsat verilmeli o zaman üniversiteli açıktada kalmaz ama kime anlatıcan ustam hocaları bile ses çıkarmıyorken
  sevgiler

 22. Gokhan Erol dedi ki:

  Levent Bey, Bakın Siz ne kadar Mesleğe meralısınız, araştırıyorsunu siteleri takip ediyorsunuz. Bana bir tane Bu konuda Branşını tamamlayan merak eden gösterebilirmirsiniz?

  Rahmetli Babamın Benim yanımda çalışanlar oldu, birşey söylerdik Ben Universite bitirdim Usta derdi yani Mesleği öğretmek için Rahmetli Babam çabalardı, bir bakardık işi bırakmış. Üç Beş ay sonra gelir pişman olurdu, oysaki yanımıza hiç bir eğitimi olmayan Gençler gelirdi, öğrenmek için inanın mesai biter Usta sizinle kalıyımmı derdi.

  Bu Gençlerden 10 isim sayabilirim, yanında şimdi en kötü 5-6 kişi çalıştuırıyorlardır. Gençlerimize Universiteler öyle bir imaj vermişki Siz universitelsiniz Siz herşeyi biliyorsunuz. Yani öğretim üyesi eğitim değilde kendi egosunu aşılıyor.Gençlere yazık, mezun olduklarında sudan çıkmış balığa dönüyorlar.

  Gençler belki üzlebilir yorumuma ama Hiç okumamış cahil diye bakılan Gençler, yarınlarını düşünerek mesleğe kalıcı olarak adım atıyorlar, Mesleği öğrenincede kendi başlarına çok rahatlıkla iş yeri kurup ciddi paralar kazanıyorlar. 10 yaşında yanımıza aldığımız Cocuklar bugün Bina yazlık sahibi kişiler oldular.

  Çalışacakları Ustaları seçebilirler aslında, yaptıkları işe baksalar, konuşmasına baksalar anlarlar bazı cahil ustalarada katlanmak gerek, Cahil fakat mesleğin çekirdekten yetişeni oluyorlar bir çokları. Üzülerek yine eblirteyim yanımızda çalışan cahilin cahili şimdinin Mobilyada en iyi üreticilerinden birisi oldu, fakat Adam çekirdekten yetişti Müşterileri dahi muhatap olmayı sevmezdi ama yaptığı işe gelince Adam gerçekten profosyonellere taş çıkartırdı. Şuan yanında Mimarlar çalışıyor, zamanla medenileşti elbetteki:) En fazla azarlayan, tavbırlarını düzelt diye kocaman adam patronken yine kızardım. Halen arar sorar, arada ziyaret eder, fikir danışır.

  Gençlere tavsiye edebileceğim çey, meslek alanlarını universite verilenle kıyas yapmasınlar Hayat içinde sıkışırlar. Mimarlık okuyan bir Genç Dönem binaları veya Ahşapları ne varsa tozuna kadar öğrensinler, bilgilensinler, böyle donanımlı birisini işe almayacak İnsan ahmak demektir, böyle Gençleri arayıp bulamayan onlarca firma vardır.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 23. levent-ordu dedi ki:

  erol ustam ama benim bu işe bir tutkum var benim gecem gündüzüm hele sizi tanıdıktan sonra rüyalarım bile bu işle ilgili benimki aşk demek doğru olur öğreneceğim yer fizenda olsa bile giderim benim bu iş neredeyse 35 senedir hayalini kurduğum yağmak istediğim bir iş artık zamanı yavaş yavaş geldi
  gençler okullu olmayanların elinde kaldı bu iş bu işi yapabilmek için çok şeyi bilmek lazım en azından estetik bir zevkiniz tasarım kabiliyetiniz olmalı bu ancak ya okulunda okicaksınız yada benim gibi gece gündüz yıllarca uğraşıp anca bir arpa yol gidiceksiniz keşke okullarda restorasyon bölümlerini ayırsalar,bina,ahşap,mobilya,tarihi eser,felan diye bu işler meslek liseleriyle bile olmaz akademik eğitim mutlaka şart şizde diyorsunuz cahilin cahilimobilyada en iyi üreticilerden biri oldu bu işi önce seveceksin para sonra gelir o adam bu işi sevmese o noktalara gelebilirmiydi
  evet gençler için dediğinizde haklısınız ama onlarında yeetişecekleri alan kısıtlı
  sevgiler

 24. Gokhan Erol dedi ki:

  Levent Bey, Universitelerimiz yeni yeni toparlanmaya başlıyor, Universite kalitesi artıkca yetişen öğrenciler iş bulmama veya iş arama sorunu olmayacaktır. Bu hayal değil Universitelerde gerçek Akedemisyenler olsa Gençlerin mezun olduklarında iş arama dertleri olmaz, Dekan olsaydım kendimi meth etmiyim ama Universite kendi Gençleri ile kendi şehrini Avrupanın iş yeri merkezi yapabilirdi.

  Universitler sadece eğitim değil Gençleri hayatda hazırlmanında basamaklarıdır. Universite diyelim Sanat ve Restorasyon blömünde bune kadar kaç Gene daha universitedeyken İş projelerini hayata geçirmeyi başardı?

  Çokmu zor hayır, Devlet bu projelere göbek atarak destek verir çunki Universitenin olduğu şehrin bir anda Sanayi şehrine dönemesinin ilk Adamıdır, Milano, New York, Paris, Berlin ve daha onlarca şehir Universitleri artık ciddi iş veren profosyonel kurumlara dönüşmüşlerdir. Firmlara her konuda destek veren Ülkenin yapı taşları olmuşlardır.

  Sağlıklı olduğum dönemde Avrupadan ithal edilen Lüks tasarım mobilyalarını ve farklı objeleri gördüm, üretilmesi o kadar basit o kadar kolay ve sıradanki ama Türkiyede bunlar marka sayılıyor, Universite istese ürettirebilir, isetese her sene 10 Genci bu üretim merkezlerine satjer öğrenci olarak gönderebilir. Göndermesinede gerek yok dedim ya Rektör olsam Avrupadan Öğretmenler transfer ederdim, biliyorum ki Türkiyede Snat ve tasaraım kültürü yok, taklitcilik var.

  Bakın, çok basit bir örnek vermek isterim. Heykel veya kucuk hediyelik eşyalar, çevreyi gezdiğiniz için çok net görüyorsunuz, farklı üretim yapan bir tane firma gördünüzmü?

  Göremessiniz, sebebi taklitcilik en kolay şey. Avrupalı Dev firma ise bununla zaman kaybetmiyor hatta aklına bile getirmez. Kendi tasarımına para ayırır ve hayata geçirir, Milanoda üretim firmalarını gezin hayret içinde kalırsınız, ufacık firma kendi tasarımını üretiyor, Heykeltraşlara iş yaptıramıyorsunuz çunki Adamların zamanı yok, firmaların taleplerine yetişmek zor. Birde Türkiyede ezun olanlara bakın kaç tanesi iş bulabiliyor?

  Türkiede Bencillik kolaycılık, hazırcılık varken 100 kişiyi dinleyin 99 tanesi Hayatındaki her hatayı ya Devlete bulur yada yakınlarına ama kendisine toz kondurmaz, bu herşeyin özetidir Cahillik. İnsan önce kendini eleştirecek, eksiklerine bakacak, zenigin olana kızmayacak nasıl kazanmış demeyecek, bu Adam nasıl bu yerlere gelmiş nasıl üretmiş ona baksa zaten sorun kökünden bitecek.

  Bu konuda sayfalar yazabilirim, Universite mezunları korkaklıkları ve öz güvensizlikleri sebebiyle iş bulamıyorlar bu yorumum sadece Sanat dalları için geçerlidir. İş aramalarına gerek yok Firmlar onlara iş vermek için ayaklarına zaten gelirler. Türkiye gibi bir Ülkede üretim yapamayan ve kazanmayan Bence kendisini çok üst düzeyde evden gerekirse hiç çıkmadan 1 hafta eline kağıty kalem alsın kendi hatalarını, korkularını tek tek yazsın kendisi ile yüzleşsin. Eminim Hayata bakış açıları değişecektir. Kendini eleştiren İnsanlar başarıyı yakalayanlardır.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 25. levent-ordu dedi ki:

  erol ustam üniversiteler toparlanmaya başlarsa bu çok iyi olur çünki bu memlekette o kadar resttorasyon işi varki tarihi eserler,eski binalar,eşyalar dolu hiç olmazsa yabancılara para vermediğimiz gib kifayetsiz restoratörlerinde yediği herzeler ortaya çıkar
  esasında bizim insanımızın tasarım kabiliyeti var yurt dışında bunu kanıtladılar ama türkiyede imkanlar kısıtlı tasarıma sanat gözüyle bakan pek yok o nedenlede büyük firmalar kimi zaman bu tasarımcıları yurt dışından getirtiyolar
  -bahsettiğiniz hatayı kendinde aramama sendromu malesef her alanda var kimse suçlu deyildir gerçe sadece futbol ve politika tartışanlardan ne beklersiniz iki konuda uzmanlık gerektirmiyor uydur uydur söyle hergün futbol takımlarını şanpiyon yapma teorileri üretir memleketide her gün birkaç kere kurtarırız bu insanları dinleyende onlar herşeyi biliyorlar sanır o öğrenciler işte bu ortamlarda büyüyor okuma yok araştırma yok
  sevgilerimle

 26. Gokhan Erol dedi ki:

  Levent Bey, Universiteler için diyecek fazlada birşey yok. Böyle gelmiş böyle gider dilerim değişir. Hemde temelden yeniden yapılandırmayla, Universitlerde on binlerce İnsan var Universite ile alakası olmayan sadece isimleri Universite öğrencisi, Devlet en başında bunların ilişkilerini kesmeli, yazık Universite kazanan Gencecik Cocuklar acıkta kalıyor 40 yaşına gelmiş hiç bir amacı olmayan sırf zevki için kontenjan işgal ediyor.

  Türkiyede restorasyon işinde Eğitimcilere bakmamız gerekir, Mezun olan Gençlerin alt yapısına bakmak gerekir, Universite tarihi binalara yağlıboya öneriyorsa bu Ülkede restorasyndan bahsetmek komik olur. Neymiş yanmazmış böyle bir saçmalık olabilirmi, al eline boyayı güzelim tarihi esere vur, Avrupalının acaba neden binlerce yıldır bu eserleri yanmamış yok olmamış?

  Yanmasına gerek yokki, zaten Anadoluda tarihi binalar talan edilmiş, yıkılmış. Yazacak detay çok fakat biz okur biz yoruluruz.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 27. levent-ordu dedi ki:

  evet ustam ama yeni restoratörlerin kullandığı bina tadilat usulleri oldukça tamin edici gelişiyor inşallah daha iyi olucak u arada sağlığınız ne durumda kendinizi yormayın sakın bizide habersiz bırakmayın merak ediyoruz en azından bir mail atın
  sevgilerimle

 28. Gokhan Erol dedi ki:

  Levent Bey, Acıkcası yoruldum, Sizin desteğinizle yazdım bana Arkadaş Dost oldunuz, bundan sonra Site üzerinden değilde mail ile yazışmak daha doğru olacağı düşüncesindeyim.

  Şunu anladım, paylaşım yapmak Türkiyede boş yere zaman kaybı, yüzlerce site var merak edenler oralardan aradıklarını bulabilirler.

  Andy Arkadaşımız zaten siteyi kapamak istiyordu çokta haklı, boş yere masraf kednisine teşekkür ediyorum Benim sıkılmamam için uzun süre siteyi açık tuttu. Sizde görüyorsunuz, kimseye faydası olmayan bir konu kalabalığından ibaret olarak düşünüyorum.

  Sadece siz yazıyorsunuz, bakıyorum ortalama 3 bin kişi ziyaret ediyor günde. Belkide tuaflık Bendedir çunki biraz duygusal bakıyorum sanırım, oysaki İnsanlara devamlı kimse yazmıyor diye söylenmekte saçmalık bununda farkındayım ama bu tür konular paylaşım olmadanda yazılmıyor.

  Dün bir Hanım Efendi yazmış, çok güldüm aynen şunu diyor ”Sayın Ustam, Hatalı Sizsiniz biraz sütyen bacak resmi koyun Sitenizi yüzlerce mesaj yağar” O kadar haklıki ve eklemiş Paylaşımlarınıza üzülüyorum çunki Sizin yaızılarınızı başka sitelere değiştirip kendilerine aitmiş gibi yazmaya başladılar, bu cümleye çok üzüldüm elbetteki.

  Levent Bey, konuya mailleriniz ile devam edebiliriz, en azından Sizlerin elinde kalan paylaşımlar olarak yaşayacağını biliyorum.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 29. levent-ordu dedi ki:

  erol ustam hiçbirşey sizin sağlığınızdan önemli deyil tamam paylaşımlarımızı mail üzerinden devam ederiz aman ustam siz yeterki sağlıklı olun ben yaptığımız şeyleri size maille yollarım ama sizden müsade isyorum haftada en az 2-3 kere sağllığınızı sıhatinizi sorucam lütfen cevapsız bırakmayın en çok merak ettiğimiz sağlığınız ayrıca sizin için yapıcağımız birşey olursa lütfen bildirin
  sitedeki durumun farkındayım bende çok kızıyorum hatta size mail atmıştım güncelliği geçmiş konuları silin diye zaten bu konu sizide benide hep rahatsız etti tabi sizdede banim gibi hassasiyet var
  -sizinle ilgilenen kardeşinize yani kardeşimizede sevgilerimi saygılarımı iletin ismini bilmiyorum ama onada çok teşekkür ederim sizinle ilgilendiği için
  paylaşımlarınızın bende yaşıyacağına emin olun bu benim namus borcum söz veriyorum sizden tek isteğim irtibatımız kopmasın siz olmassa kardeşiniz mail atsın bizde merak etmeyelim zaten istanbula gelir gelmez yavuz abiyle sizi ziyaret edicez öncedende dediğim gibi sizden eğer mail gelirse telefonum haber veriyor
  kendinize iyi bakın
  ellerinizden öpüyorum
  kardeşinizede tekrar tekrar selamlarımı iletiniz maillerde görüşürüz

 30. Gokhan Erol dedi ki:

  Levent Bey, Haklsınız yarın itibari ile konularıda kaldırmayı düşünüyorum, Sizin sorularınızla konular büyüdü detaylar yazıldı, şimdi görüyorum bu İnternet paylaşımları Bize göre değil, Antika bir Sanat paylaşım olmayınca bir tadı kalmıyor.

  Maillerle devam ederiz, Sizi daha önce dinlemek doğru olacakmış olsun en azından farklı Arkadaşlar tanımış olduk.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 31. levent-ordu dedi ki:

  erol ustam siz nasıl uygın görüyorsanız ilk mailimi attım bile gomalak muhteşem oluyor onun resimlerini göndericem
  sevgiler

 32. Gokhan Erol dedi ki:

  Levent Bey, Maillere bakamıyorum, hep temizlik nasihati verirdim bende monitörü temlzemek isterken yarısını görünmez hale getirmiş oldum:)

  Gomalak resimlerinizi merak ediyorum, nasipse yarın monitör geldiğinde keyifle bakarım İnşaAllah.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 33. levent-ordu dedi ki:

  erol ustam bende 2 kere laptopla çay içtik beraber 2 laptopu harap ettim olur kazadır yarın gomalağın resimlerini çekip göndericem
  sevgilerimle

 34. Gokhan Erol dedi ki:

  Levent Bey, Laptop Kardeşimin var kullanayım diye verdi, kullanamadım eski usule alışmışım, hatta komik gelecektir, Bilgisayarım dahi 12 seneliktir:) ama çalışıyormu fark edemessiniz en ufak ses duyulmaz, bir ara bilgisayarcı geldi makineyi göründce şaşırdı, yazılım yükleyecekti eski orjinal 12 sene öncesinin yazılımını yüklettim, Genclerin anlaması zor tabiki, Bizler için bu tür şeyler çok zor, cep telefonu kullanmasını bile bilmem, gerçi kullanmamda yasak ama serbestte olsa şimdi Gençlerin elinde olanları görünce içimden Aferim diyorum.

  Bende biraz Antkayım dersem abartı olmaz her halde.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 35. levent-ordu dedi ki:

  erol ustam valla ben bilgisayarı kullanmaya başlayalı neredeyse 15-16 sene oldu ilk aldığımda sade bağzı ofislerde vardı herzaman teknolojiye gelişmelere ayak uydurmaya gayret ederim bazen insanlar şaşıyor bilgisayarı hep gençler iyi kullanır sanıyorlar bende gençlere akıl vermeye başlayınca şaşıp kalıyorlar
  bu kaçıncı bilgisayarım ben bile hatırlamıyorum bilgisayarımı bu güne kadar elektronik arıza olmadığı takdirde tamire götürmedim ben tamir ederim,yüklerim,format atarım-corel,photoshop,dreamweawer gibi bağzı zor programlarıda orta derecede kullanırım
  yeni programlar çok basit esasında kullanabilirsiniz laptopda deneyin bence ustam
  sevgiler

 36. Gokhan Erol dedi ki:

  Levent Bey, Bilgisayarda acıkcası yazıdan başka pek uğraşım olmuyor, sevmediğimi söylersem daha doğru olur. Bu site harici İnternetle işim olmuyor, 12 senelik bilgisayar kullanıyorum fakat bugüne kadarda sorun çıkarmadı dersem abartmam, format sanıyorum 3-4 defa atılmıştır bir detayıda yazmak isterim, Gençler için. Teknolojide her gördüğünüz ürünü değilde gerçek markaları yani işinde Uzman markaları tercih etmelerini nacizane olarak tavsiye edebilirim. HP kullandığım bilgisayarı çevrede buyuk ihtimal 100 cihazı çöp yapmıştır, çevremde alan Gençlerede bu tavsiyeyi yaparım biraz pahalı olabilir ama bir defa alırsınız, diğer türlü ucuz diye alıp 2 senede bir para verenler düşünürse aslında pahalı sanılan cihazı çok ucuza aldıklarını zaman onlara net gösterecektir.

  Söyelemesi ayıp Exper markası bir bilgisayar hediye geldi, masa üstü bir cihaz 6 ay kullandım ve ses uğultu başladı, servisi çağırdım geldi baktı hatayı bende buldular:) Sonrasında anlayan bir Genç bakınca Servisin durumuna güldü bu ana kartla ses olması çok normal demişti ve o bilgisayarı anında ihtiyacı olana verdim. Şuan kullandığım makinemde ise dediğim gibi çalışıp çalışmadığını dahi anlamak zor, 12 senelik makine inanılmazın ötesinde sessiz, servis acık olan cihazı yeniden açmaya çalışınca uyarmıştım makine çalışıyor diye, en başta bu eski makine hala iş görüyormu cümlelerinin yerine gördükleri kalite karşısında utanmalarına sebeb oldu.

  Gençlere bir Abi nasihatı olarak bunu mutlaka dikkate almalarını isterim, işinin ehli markaları tercih edin.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 37. levent-ordu dedi ki:

  erol ustam ben hemen hemen herşeyimi internet ve bilgisayarla yapıyorum o nedenle benim elim ayağım hele tasarımda sağladığı kolaylık muhteşem ,bu nedenle bilgisayarsız yapamıyorum
  sevgilerimle

 38. Gokhan Erol dedi ki:

  Levent Bey, Bilgisayar artık çağımızın mutlaka olması gereken iletişim arçalarına döndü, Sizlerin bir yerde eli ayağı konumunda hatta Benim içinde son derece geçerli bir cümle demem gerekir. Muhteşem bir teknoloji inanılmaz faydaları Dünyaya açılan gerçek pencere, diğer türlü Sizleri asla tanıyamazdım, Bilgisayar sayesinde Sizler gibi Muhteşem İnsanları tanıyorum.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 39. levent-ordu dedi ki:

  evet erol ustam bilgisayar olmasaydı ben sizi bulamıycak belkide hiçbir zaman sizin verdiğiniz bilgilere ulaşamıycak standart iş yapan bir adam olucaktım önemli olan bilgisayarın ve irternetin nimetlerinden doğru faydalanmak insanlara bakıyorum akşama kadar sosyal sitelerde naber ,nasılsından öte gidemiyor benim öyle sosyal sitelerde hesabım olmadı onlarla vakit kaybedemiyorum doğrusu
  sevgiler

 40. Gokhan Erol dedi ki:

  Levent Bey, Acıkcası bende Sohbet amaçlı chat denilen manasızlığı pek anlayamıyorum, boşa zaman kaybı çöpe giden ömür. Çevremde aslında kimse yok fakat tanıdığım bir kaç kişide sadece Bilgisayarı iş ve bilgi amaçlı kullanıyorlar.
  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol