Baston,Asa yapımı oyma ve sedef işçiliği.Basit ip uçları

Bu koyu açma gereği birazda tesadüf sonucu oldu, konu hakkında her türlü sorularınızı sıkılmadan sorabilirsiniz.
Screenshot_1

Screenshot_2

Screenshot_3

Screenshot_4

Tarih: 22 01 2014
Üst kategori: Antika Restorasyon
Alt kategori:

'Baston,Asa yapımı oyma ve sedef işçiliği.Basit ip uçları' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Eyup zonguldak dedi ki:

  Burdan her turlü soruyu rahat bi şekilde sokabileceğim böle bir konu başlığı açtığınız için ayrıyeten teşekkür ederim çok sağolun çok teşekkür ederim. Bu saate kadar okumaktan vede not almaktan sıkılmadım sabah derse girmeyecek olsam inanın sabaha kadar devam ederdim.siz benim gökte arayıpta burda bulduğum bir büyüğüm pirim ustam çınarımsınız tekrar teşekkür ederim bu başlık için.bende bir kutu yaptırdım vede oyma sedef üzerine başlıcam .devrek te kızılcık bastonu çok meşhurdur ,buradaki bastonlara baktığımda bastonlarda çok kalın cilalar var bir kaç kat,bastonlara gomalak cila yapılabilirmi bunu hep merak etmişimdir? Sizi çok yoruyoruz ama bir sorum daha olacak ben sedefkarların videolarını izlediğimde büyük tabakalar halinde parlak sedefler görüyorum ancak eminönü ne indiğimde küçük sedefler alabildim bu sedeflere kaliteli olanlara nasıl ulaşabiliriz? Şimdiden vermiş olduğum rahatsızlıktan dolayı özür dilerim ayrıca Engin bilgilerinizi bizimle paylaştığınızdan dolayıda teşekkür ederim.

 2. Gökhan Erol dedi ki:

  Eyup Bey,

  Moral veren yorumlarınıza teşekkür ediyorum, vesile olan sizsiniz ben sadece anlatıyorum, dilerim daha bir çok Arkadaşımızda katılır konu dhada derinleşir.

  Baston cilaları daha doğrusu yeni dönem ahşap boyama teknikleri uygulanıyor, bunlar en başında vernik egliyor, dolgu verniği atıldığından cilasıda oldukça kalın bir tabaka haline geliyor.
  Aslında Baston yani koleksiyonerler için bastonlarda önemli olan ağaç ve işçliktir, gomalak cila elbetteki yapılır önemli olan cilayı hakkı ile zemine çalışmak.

  Farklıda cila yapabilir örneğin benim uyguladığım teknik bugün kimse yapmaz biraz zordur fakat oldukça dayanıklıdır, ben gomalak ve verniği birlikte vururdum, diyebilirsinizki tam tezat iki kimyasal evet tam tezat iki kimyasalı usulunce çalışınca cam gibi bir görüntü alabilmek mümkündür, üstelikte oldukça kalın bir cila katmanı halinede getirilebilir.

  Sedef eskiden, Kapalı çarşıda satılırdı burda genelde kalın tabaka sedefler olurdu, bu aslında önemli değil buyuk desenler olmadıkça ufak parçalar yeterli olacaktır, hatta bir ara tahtakalede yuvarlak sedefler satılırdı bunlar oldukça ince ve işlemside kolay taşlardı, halende satılıyordur sanırım.

  İlk defa deneyecekseniz kucuk parçalar üzerinde çalışın, eliniz alıştıkça daha desenli sedeflere gecebilirsiniz. Bu arada kemik nakışta yapabilirsiniz kemik doku itibari ile bastonlara çok yakışır ve inanılmaz şık bir görüntü verir. Kemikleri semtinizden kasaplardan alabilirsiniz kaburga kemiklerini tercih edin veya bazen komple düz 50 cm boyunda kemik işlemeleride yapmıştım bunlar için mezbehalar en uygun yerdir, kemiği iyice kaynatın sonrasında hava alan bir yerde kurusun içindeki lif kalmasın bunuda kemiklerin iki ucunu keserek sırf kemik tabakası olarak ikiye ayırın oldukça ince ve çalışması kolay bir malzemedir.

 3. Eyup zonguldak dedi ki:

  Tekrar ii geceler ustam hazineyi bulduğumuz için devamlı sorularımıza sizi yoruyoruz bu un farkındayım ama kusura bakmayın sizden bişeyler öğrenebilirsek kar sayıyoruz lütfen alınmayın biz böle bir bilgi çınarını birdaha bulamayız.baston için ağaç çok önemli dediniz Devrek bastonuyla ünlüdür ancak biz bastonda kızılcık ağacını tercih ederiz vede bunu tornada inceltiriz klasik desenler vardır ,yılan deseni baklava deseni gibi ancak bastondada eski ustalarımız yok ,ben gomalak ve verniğin nasıl beraber kullanılacağını bilmiyorum bu konuda biraz daha yardımcı olursanız çok sevinirim,ayrıca bastonda toprak boyaları ve farklı boyalardan nasıl yararlanabilirim? Boya konusunda hiç bir bilgim yok .diğer başlıkta okumuştum toprak boyaları ve farklı boyalardan bahsettiniz bu boyaları nereden ulaşabilirim ,yine affınıza sığınacak bastonun içerisinde sedef işleme yapılabilirmi kızılcık ağacına ,yapıştırıcı olarak ne kullanabilirim .ben tamamen doğal ve estetik bir çalışma yapmak istiyorum ,Osmanlı tonlarında boyAlar kullanmak istyorum (Çimen yeşili turkuaz veya mercan kırmızısı )bu boyaları nasıl temin edebilirim birde astar falan vurmam gerekirmi ,sizi çok yoruyorum ve affınıza sığınıyorum saygı ve sevgilerimle

 4. Gokhan Erol dedi ki:

  Eyüp Bey, Gomalak ve vernik tarifini ilerde anlatmaya çalışırım bu işlemi yapmak için gomalak cilada oldukça yerli bilgi gerekiyor diğer türlü cilayı bozmak saniyelik bir işleme dönüşür.

  Baston ve Asa yapımında torna işçiğinde zaten belli desenler haricinde seçenek olmaz, bu sebeble özel el işi bastonlar her zaman daha fazla tercih edilir. Elde işlenen bir baston ile torna baston arasındaki farkı hiç anlmayan göz dahi fark eder. Ben tornada asla Baston ve Asa yapmadım tamamen elde yapılan işlerdi, birazda sevdiğim terapi gibi gördüğümden oldukça farklı desenleri her ağaca işliyordum.

  Kızılcık ağac tercihi aslında bölgede buluanan ağaça bağlıdır, yani Ustalar kolay buldukları ağaları tercih ederler. Uzak doğulu veya Amerikalı bir Usta ise Kök ceviz, Amerikan meşesi, Tik ağacı, Pelesenk gibi daha dokulu ve lifli ağaçları tercih ederler.

  Boya konusunda bahsettiğiniz tonlar yani Osmanlı renklerinin özelliğidir ve bu renkleri doğal boylar yani toprak boylarla elde etmişlerdir. Boya konusu oldukça derindir, İstanbulda Perçembe pazarı gibi yerlerde bulabilirsiniz.

 5. Eyup zonguldak dedi ki:

  Çok teşekkür ederim sağlığınıza çok dikkat edin …Allah acil şifalar verir inşallah en kısa sürede,,,bundan sonraki sorularım uygulamalı olacak inşallah çokkkkk çokkkk teşekkür ederim .allah razı ve memnun kullarından eylesin

 6. Eyup zonguldak dedi ki:

  Hocam ii geceler affınıza sığınarak mailinize göndermiş olduğum fotoğraflara bakma fırsatınız olduğunda sizden değerli yorumlarınızı bekliyAorum vede bana yol gösterirseniz çok memnun olurum şimdiden teşekkür ediyorum Allah’a emanet olun

 7. Gokhan Erol dedi ki:

  Eyup Bey, Mailleriniz ulaşmamış kontrol ettim, blueantik@hotmail.com olarak tekrar deneyebilirsiniz.

 8. Eyup zonguldak dedi ki:

  Özür dilerim ,bir harf eksikliğinden dolayı farklı bir adrese göndermişim yeniden gönderdim ,sizi yormadan yorumlarınızı ve yol göstermenizi bekliyorum.şimdiden saygılar ve tesekkürler

 9. Gokhan Erol dedi ki:

  Eyüp Bey, aslında ciddi şekilde bu Sanatı yapmak için hazırlıklarınızı tamamlamışsınız ve el eyeteneğinizde hazırladığınız kutu işçliğinden gördüm tebrik ediyorum.  İçiliğimiz olduça güzel fakat sedef için hazırladığınız oymalar oldukça buyuk, sedef yaparken buyuk plaka bulamasanız parçalı olarak dizayn edebilirsiniz, veya kemik kakma yapabilirsiniz.

  Resimde gördüğümüz kabuk sedefi kırarak kullanabilirsiniz, fazla kıvrımlı olduğundan, taş zımpara ile düzeltmeniz kolay olur. Yinede düz sedef plakalar ile çalışmanız daha kolay ve zamanınızıda almayacaktır.

  Sedef satış yerlerini Tahtakele gibi merkezlerden bulabilirsiniz, çok ince sedef tabaklarda benim olduğum dönemde bolya ve kilo ile satılırdı bu ince tabakaları makasla dahi kesmek mümkündü, orjinal taş sedeften bahsediyorum piyasalarda senetetik sedef kullanılıyor. Verdiğim bilgilerle karışıklık olmaması açısından belirtmek isterim.

  Kutudaki açtığınız oymalar için tavsiyem kemikle deneyin zaten oldukça buyuk desenler tabiki resim beni yanıltmıyorsa, kemik etrafına daha kucuk desenlerle sedef kakma ile çok şık hale getirirsiniz. Kemik şuan için bulmanız açısındanda hiç sorun olmaz dediğim gibi mezbahalardan yada kasaplardan kaburga kemiklerini alıp kaynatın, çok az miktarda çamaşır suyudea ekleyebilirsiniz bu çalışırken tamamen dezenfekte edilmiş ham tabaka kullanmanız manasınada gelir. Örnek kutu etrafını ince çeritler halinede kemik bir çerceve yapabilirsiniz, daha sonra kucuk desenlerle yani oyarak elinizde minik sedef parcalarını kullanabilirsiniz. Yapıştırmak için tavsiyem oldukça kolay ve guclu bir yapıştırıcı olan akemi kullanın, sedefle aynı renk tonundadır ve kuruduğunda inanılmaz dayanıklı bir malzemeye dönüşür. Bazı uyanıklar bu malzemeyi oyulan bölümlere sürüp kemik işleme diyede satarlar o denli guclu bir malzemedir.

  Kabaca çizdim kusura bakmayın örnek beyazla çzidiğim bölgelere kemik şeirtler yapabilirsiniz, makinede eksmesi inanılmaz kolaydır.

  Alt etekte çizdiğim dik dörtgen için prnic tabaka kullanabilirsiniz, piyaslarda 1 mm ince saf princ tabakalar satılır makasla dahi kolayca desneleri kesebilirsiniz, daha sonra bu plakayı ahçaşpa yapıştırın yani görmün etrafına kemik dönebilirsiniz daha sonra elinizde olan gumuş telle etrafını dönerek inanılmaz şık hale getirirsiniz. Bunları yaptıkça her eklediğiniz figür size daha yaratıcı fikirleride sağlar.

  Bu yazı olarak anlatmak zordur, birazda profosyonelce işlem gerektirir. Günümüz teknolojisi ilede aslında hiçte zor olmayan çok zevkli tasarımlar ortaya çıkar.

 10. Eyup zonguldak dedi ki:

  Hocam degerli yorumlariniz icin ilk once tesekkuru borc bilirsin .kemik arastirmasina basladim elimde olanlardan kullanarak calismalarimi tamam Lamak istyorum.her asamada fotolarini gonderecegim tesekkur ederim ilginiz icin

 11. ebru istanbul dedi ki:

  hocam hayirli geceler yine engin bilgilerinizi bizlere comertce sunmussunuz. okuyup iyice sindirip denemek isterim paylasim icin tesekkurler sevgiler

 12. Gokhan Erol dedi ki:

  Ebru Hanım, sizin yeteneğiniz var ve eğer bu merakınızı bırakırsanız inanın üzülürüm. Kızlarımız bu işlerden çabuk pes ediyorlar, etmeyin Avrupada Kadın Sanatkarlarımız her yerde aranan ve Sanatları en fazla ilgiyi gören kişiler.

  Türkiyede Kadınlarımız, Kızlarımız beni çok üzüyor. O kadar yetenekleri varki boş veriyorlar, Türkiyede biliyorum çok zor malesef çok zor, Kadın Ustalara saygı duymayan beyinler, gidiyor camla fırçayla iş yapana Usta diyor ve para ilede iş yaptırıyorlar.

  Sizin bu mesleğe devam etmenizi yürekten isterim, sakın pes etmeyin, size bir haddim olmayarak nasitatta vermiştim, yaptığınız tamiratları bozmaktan asla korkmayın, bozun yeniden yapın, hataları gördükçe İnsan oğlu pişer, Ustalaşır, Mükemmelci olmayan önce Çırak olun, ezilin yıpranın, bu size inanılmaz profosyenliği verecktir, çunki hataları bilenler kolay kolay aynı hataları asla tekrarlamazlar.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 13. Hocam verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim.Bizler bir arkadaş gurubu olarak sedef işlemeciliğine başladık sizden ricam resimdeki deniz kabuğunu nereden alabiliriz bir adres veya telefon rica edebilirmiyim.Teşekkürler.

 14. Gokhan Erol dedi ki:

  mustafa okay Bey, Sedef malzemeleri, bu işi yapan toptancılardan temin edebilirsiniz, malesef elimde adres yok 15 senedir hastalık sebebiyle piyasalardan uzağım, İstanbul Kapalı çarşıda tanıdıklarınız var ise rahatlıkla bulursunuz.

  Yeni işiniz hayırlı olsun, bol kazançlar dilerim.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol